Реалните доходи, върху които се осигуряват близо 2 млн. заети българи, са се увеличили средно със 7% за една година. Средният осигурителен доход през първите четири месеца на годината е вече 778,5 лв. Това показва справка на Националния осигурителен институт (НСИ). Анализите са изготвени с цел да бъдат използвани като база за определяне на минималните осигурителни прагове за догодина. Въпреки че работодателите категорично бойкотират договарянето, докато не бъде изработен механизъм за определяне
Две трети от бразилските сенатори или 54 от 81 души открито заявиха, че ще подкрепят оставката на Дима Русеф, която временно бе отстранена от поста президент. Това пише на сайта си вестник "Фоля ди Сан-Паулу", като се позовава на собствено допитване сред законодателите, предаде БГНЕС. Тази бройка е достатъчно, за да бъде приета оставката на Русеф. По-рано големите бразилски медии твърдяха, че отстраняването на Русеф се подкрепя от 51-53 сенатори – или с най-много един глас по-малко от нео
Името на вицепремиера и вътрешен министър Румяна Бъчварова се спряга все по-често в редиците на ГЕРБ като възможната номинация на управляващите за президент. Преди включването на о.з. ген. Румен Радев много сериозно се говорело за номинирането на самия Борисов, който след това да сдаде поста на Томислав Дончев. Този вариант обаче отпаднал и в редиците на ГЕРБ се появило предложени за издигането на столичният кмет Йорданка Фандъкова. За да бъде номинирана обаче, е трябвало съгласието на регионал
Преговорите на САЩ с ЕС за създаването на Трансатлантическа зона за свободна търговия (ТТИП, TTIP) наистина се провалиха и няма да се увенчаят с успех може би до 2020 година. Това прогнозира пред РИА Новости старшият икономист от Института за икономическа политика във Вашингтон Робърт Скот, предаде БГНЕС. Според него, от една страна, на Евросъюза сега не му е до тези преговори. Трябва отново да се градят отношенията с Великобритания, която гласува за напускането на общността. От друга пък стран
През септември най-високите температури ще бъдат между 27° и 32°, а най-ниските – между 4° и 9°. В началото на месеца Слънцето в София изгрява в 6 ч. и 52 мин. и залязва в 20 ч. и 01 мин. Продължителността на деня е 13 ч. и 9 мин. В края на месеца Слънцето изгрява в 7 ч. и 23 мин. и залязва в 19 ч. и 9 мин. Продължителността на деня е 11 ч. и 46 мин. Фазите на Луната през месеца са: на 1.09 — новолуние, на 9.09 — последна четвърт, на 16.09 — пълнолуние и
След края на световното си турне идолът на милиони тийнейджъри Селена Гомес обяви, че си взима творческа отпуска и планира да се фокусира върху здравословното си състояние. Причината са страничните ефекти на тежкото й автоимунно заболяване, при което имунната система на човека възприема собствените клетки като чужди и започва да ги уврежда, предаде БГНЕС. "Преди година разбрах, че страдам от автоимунно заболяване, която влияе по различен начин на хората. Открих, че тревожността, паническите ата
Къщи за гости се рекламират като семейни хотели. Подобна нелоялна търговска практика са установили експертите от Комисията за защита на потребителите (КЗП) през този летен сезон, съобщи председателят на ведомството Димитър Маргаритов. В интернет сайтове хотелиерите рекламирали хотела си с повече от притежаваните звезди или представяли обект, който по удостоверение притежава по-малко звезди, обясни Маргаритов.
През летния сезон комисията е забранила общо 30 нелоялни практики в сферата на туризма. Масово посочените цени в менютата на заведенията били по-ниски от тези, които по-късно се маркирали на касовия бон при заплащане. Туроператор пък обещавал, че ще настани туристи в хотел с три звезди, а всъщност се озовали в бунгало – част от ваканционно селище.
Председателят поясни, че от началото на годината
КЗП е направила над 6 хил. проверки в туристически обекти
Съставени са 537 акта, а 107 обекта са временно затворени заради липса на категоризация. По Черноморието са проверени 2397 обекта, като нарушения са констатирани само в 6-8% от случаите. Временно затворени са 13 обекта. Обичайните открити нарушения по курортите са липса на менюта в заведенията, разминаване между предоставяните услуги и изискванията за притежаваната категория, както и липса на задължителна информация в договорите за организирани туристически пътувания.
Експертите посочиха, че по време на проверките са взети 30 проби от различи видове спиртни напитки в заведения по морето. Лабораторните изследвания показали, че в два от случаите на клиентите се предлагал разреден алкохол, а в други 2 проби били открити завишени стойности по показателите „обща киселинност“ и „алдехиди“, които променяли качеството на предлаганите напитки.
Традиционно комисията изземва и опасни стоки като детски бански, облекла и обувки, както и надуваеми артикули – жилетки, поясни, дюшеци. Броят на забранените подобни стоки през тази година надхвърля 80, като само 13 от тях са спрени в хода на летния сезон.
Цялата статия от Тук
Супермощен трактор на английската компания JSB стана собственост на български земеделски производител преди световната му премиера. Машината, която е с мощност 346 к с и тежи 12 700 кг беше закупена за 350 000 лв без ДДС от собственик на огромни площи в Северна България, който дойде за сделката при откриването на есенното изложение „Бата Агро“ в Стара Загора.
За родната промоция на новия продукт на JSB там беше и посланикът на Великобритания у нас Емма Хопкинс, която не пропусна да отбележи , че страната й за м.г. е била на пето място по преки инвестиции в България.
Тя отказа да коментира появилите се информации за увеличаващ се брой на британци, желаещи да получат български паспорти, по думите й у нас живеели много съннародници, които се чуствали добре и като поданици на кралицата.
180 компании представиха своите продукти и услуги на есенното изложение, което се разгърна върху площ от 35 000 кв м на територията на неработещото летище край Града на липите.
Старт на изложението даде министърът на земеделието и храните Десислава Танева, която напомни че вторият прием по Мярка 4 -1 с остатъчен обем от 234 млн евро ще започне през октомври. Намален е максималният таван на проектите от 1,5 на 1млн евро, очаква се поне 36 на сто от кандидатите за финансиране да бъдат одобрени. По думите й никой не е „отрязан“ от достъп до Програмата за развитие на селските райони, направените промени разширявали обхвата на бенефициентите.
Въпреки направените през последните години сериозни инвестиции все още състоянието на машинния парк в селското стопанство е далеч от желанията, призна министър Танева.
По нейни данни едва 20 на сто от регистрираните 75 000 трактора са на възраст до 10 години. Сходна била ситуацията и със зърнокомбайните, които са 11 500 към края на 2015 г.
2,7 млрд. барела петрол в нови находища са открили през миналата година геолозите по света, което е най-малкото количество от 1947 г. досега, сочат данни на консултантската компания Wood Mackenzie, цитирани от Bloomberg и RNS. Това е едва една десета от намерените нови запаси, спрямо 60-те години на миналия век. От началото на годината са били открити находища с доказан капацитет от 736 млн. барела нефт.
Една от причините за по-малкото открити залежи е поевтиняването на суровината, което е намалило инвестициите в проучвателни работи. В същото време по прогнози на Световната агенция по енергетика (EIA) световното търсене на петрол ще нарасне от 94,8 млн. барела за 2016 г. д 105,3 млн. барела след 10 години.
Централните банки по света са съкратили с 40% покупките на злато през второто тримесечие спрямо същия период на миналата година, съобщава Bloomberg. Количеството от 80 т е най-ниското от 2011 г., показват данни на Световния съвет по златото. Централните банки на развиващите се страни са купили по-малко злато, сочи още статистиката.
Спадът на инвестициите в ценния метал продължава вече трето поредно тримесечие, което е най-дългият такъв период за последните 5 години. Основна причина на намалелите покупки е поскъпването на златото. За периода януари - юни 2016 г. то се оказа най-значително за първите полугодия на последните 4 десетилетия. В същото време обаче към края на шестмесечието натрупаното в хранилищата на централните банки по света е най-голямото за последните 15 години.
Възобновена е процедурата за възлагане на обществена поръчка за проектиране, изграждане и въвеждане на електронна система за събиране на тол такси от автомобилите над 3,5 т. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не образува производство по реда на ЗОП по третата постъпила жалба, с което се подновява тръжната процедура, съобщиха от АПИ.
От 5 април, когато тръгна процедурата, до момента са постъпили три жалби в КЗК. По две от тях производството от КЗК е прекратено и има влязло в сила определение, даващо основание за продължаване на процедурата за възлагане на обществената поръчка.
Кандидатите могат да подават оферти до 17.00 часа на 26 септември. Те ще бъдат отворени на следващия ден.
Проектът за изграждането на ТОЛ-системата ще трябва да бъде изпълнен за 19 месеца. Поръчката е за 200 млн. лева без ДДС. Тя трябва да замени сегашните винетки за събиране на пътни такси.
35 000 декара гори са опустошени от началото на годината, а 97 на сто от инцидентите са причинени от човешка намеса.
В същото време държавата търси да назначи 300 пожарникари, защото няма кандидати за опасните и нископлатени места (виж стр. 6). А стихията унищожава нашата земя, не на съседите.
Да, огнеборците ни винаги са доказвали, че честта на пагона и спасяването на човешкия живот и имущество са на първо място. Все по-трудно обаче се намирали кандидати за тежката им професия, а в развитите демокрации не така. В напредналите държави за всеки гражданин е чест и привилегия да бъде избран от градския съвет и да помага на съгражданите си при бедствия. Проблемът очевидно е в възприятието на нашенци и в нагласите им към общата собственост. Всеки лесно ще контрира, че при нас доходите са много ниски, но видно е, че моралът не е висок, а за него не трябват чужди капитали. Трябва просто възпитание в семейството и училище, което у нас очевидно е на ниско равнище.
Така общата отговорност продължава да се трансформира в безотговорност и явно скоро няма да се самозаличи и вече 25 години неоандрешковщината и необайганьовщината вилнеят и опустошават по-големи територии от пожарите.
- Инж. Минчев, има ли вече повече яснота каква е причината за дерайлирането на товарния влак край гара Петърч?
- Все още не, защото разследването е на много начален етап. То се извършва от звеното за разследване на тежки произшествия в железопътния, водния и въздушния транспорт, което е към Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Назначена е комисия от експерти за събиране на необходимите материали, извършване на измервания и експертизи, необходими за разследването.
- Какви са вероятните причини, по които работят експертите?
- Не мога в момента да коментирам, защото все още се работи по изясняването на случая. Всеки има собствена версията за причината, но нека комисията и звеното си свършат работата.
След като се съберат материалите, звеното ще започне разследването, като срокът по нормативни документи за приключване на работата им е до една година. Досега обаче опитът показва, че разследването приключва за много по-кратък период от време.
- Какви са разходите за възстановяването на железният път след инцидента?
- Вече е възстановено движението на влаковете. В участъка от 200 м, където са положени новите релси, скоростта е 25 км/час. Предстоят обаче още дейности, за да се възстанови напълно участъкът и да се увеличи скоростта. Трябва да се направят още нивелации, има и работа по ново регулиране на контактната мрежа, затова на този етап все още не е направена точна калкулация на щетите. Имаме 200 м разрушен железен път, а крайната сума ще е ясна, след като приключи окончателното възстановяване. Не може да се каже дали полагането на нови релси, или възстановяването на контактна мрежа е по-скъпо. При всяко разследване се изготвя окончателен доклад, като в него има част с препоръки за повишаване на безопасността и недопускане на подобно събитие. В него се посочват и какви точно мерки трябва да се предприемат в зависимост от конкретния случай, който е разследван.
- В средата на август имаше друг инцидент, при който бързия влак от София за Бургас се удари в паднали скали. При него имаше ли разследване и колко са потенциално опасните места по железопътната инфраструктура?
- Всяко едно произшествие, инцидент или ситуация, близка до инцидент, се разследва. Прави се анализ и се вземат нужните мерки, за да се подобри безопасността по железопътната инфраструктура.
В Национална компания „Железопътна инфраструктура” има регистър на всички рискови и потенциално слаби места, които могат да бъдат опасни. Като едни от мерките, които се взимат за обезопасяване на инфраструктурата от падащи скални маси, са изграждане на защитни стени и замрежаване. В участъци, където има места с повишена опасност, тяхното състояние се следи денонощно от назначен експлоатационен персонал (охранители на слабо място). Те предприемат нужните действия, за да не се допуснат удари на влаковите композиции. Изграждането на защитни стени и замрежаването се извършва поетапно в зависимост от финансовите възможности на компанията.
Към момента по цялата железопътната инфраструктура има 266 места, при които има слабо земно платно, скални откоси с несигурен стабилитет в резултат от атмосферното влияние и активни или пасивни свлачища. Назначените охранители на слабите места са 35, но задължение е на всички кантонери и друг експлоатационен персонал при ежедневните си обходи да проверяват и състоянието на слабите места.
- Увеличават ли се, или намаляват жп инцидентите спрямо миналата година?
- Имаме намаляване на произшествия и инциденти, свързани с безопасността на превозите спрямо миналата година. Повечето от тях са свързани с проблеми по контактната мрежа. Тези произшествия и инциденти не намаляват степента на безопасност, а по-скоро влияят негативно върху разписанието на влаковете. Тази година се отчита и известно намаление на произшествията на жп прелези. Разбира се, годината не е свършила, но досега имаме 9 произшествия, при които има един убит и 4-ма ранени, докато през миналата година произшествията са били 20, като е имало 9 пострадали и 2-ма загинали. В последните 4 години най-много произшествия е имало през 2013 г., когато те са били 31, а пострадалите (ранени и убити) общо 17. Най-много обаче ранени и загинали има през 2014 г. - 18, когато е имало 19 произшествия.
Продължават обаче проблемите с неправилно пресичащи хора железопътната инфраструктура на нерегламентирани за това места. За да се ограничи достъпът на хората и те да пресичат безопасно, НКЖИ по новите проекти изгражда предпазни огради и пресичане на две нива. Това се прави на гари по трасета Пловдив - Бургас, Септември - Пловдив и Пловдив - Свиленград, които в момента се ремонтира с европари от оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура”. Хората трябва да знаят, че е задължително жп линиите да се пресичат на обозначените регламентирани места.
- Има ли невралгични места, в които да продължават набези, застрашаващи безопасното преминаване на влаковете?
- Въпреки че се отчита намаление на кражбите от жп инфраструктура, все още има, те продължават. Основното, което се краде, са кабели, в които има високо съдържание на мед. Краде се всичко, което може да се предаде на вторични суровини. С цел да се ограничат кражбите се промени Законът за управление на отпадъците, поставихме и видеонаблюдение на пунктовете за приемане на отпадъци, но все още има места, на които те се предават.
Всяка кражба рефлектира върху безопасността на движението на влаковете и може да доведе до произшествие със загинали хора и много материални щети.
Забелязват се рискови райони като гара Подуяне – разпределителна, Пловдив - разпределителна. Проблеми има и в районите на Долни и Горни Дъбник, Сливен, както и във Видинско.
- Преди време имаше и проблеми с пострадали младежи, докато си правят селфита на влакове по гари, които вече не работят. Продължава ли този интерес и имате ли проблеми?
- След двата случая на гара Подуене - разпределителна се направиха доста неща от НКЖИ. Изгради се предпазна ограда и се поставиха допълнително табели и знаци. На територията на цялата инфраструктура започна изтегляне на подвижния състав, който е трайно на гараж и не е в движение. На места, където е възможно, беше изключено и напрежението в контактната мрежа. Искам да напомня обаче, че това са места, където не е разрешено присъствието на неупълномощени и неинструктирани по съответния ред лица.
ВИЗИТКА
Инж. Бисер Минчев е главен ревизор по безопасността в Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) от 7 март 2011 г. Преди това е бил главен инспектор по безопасността в Главна дирекция "Железопътна инспекция" в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, а след това и неин главен директор. Бил е инспектор по сигурността на електросъоръженията в Предприятие за сигнализация, телекомуникации и енергетика-София към НКЖИ; електромеханик в "Електротехническа секция" - София към НКЖИ.
Магистър по „Комуникационна техника и технологии“ и „Съобщителна и осигурителна техника и системи“ от Висше транспортно училище „Тодор Каблешков“.
Мнозинството от българите – 64% биха платили държавните и местните си данъци с карта, ако имат достъп до POS терминал. Броят на хората, които предпочитат картовите плащания нараства устойчиво - от 41% през 2014 г. до 61% през 2015 г. и 64% през 2016 г. Данните са от проучване по поръчка на Visa в България.
Най-склонни да ползват POS терминали са 70% от младите хора на възраст от 18 г. до 35 г., 66% от жените и 68% от жителите на София. И сред трите групи популярността на тази услуга е нараснала през последната година.
Основните причини за интереса към електронно разплащане са удобството – според 73%, спестяването на време – за 53% и това, че „не е нужно да се съобразявам дали наблизо има банкомат“ – според 39% от респондентите. Намалява броят на хората, за които пречка са недостатъчните POS апарати – от 39% през 2015 г. до 25% през настоящата година или това, че те не винаги работят – от 32% през 2015 г. до 27% през 2016 г.
Резултатите от проучването показват още, че само за последните 4 години делът на хората, които плащат своите данъци и такси в брой, е намалял от 88% през 2013 г. до 69% през 2016 г.
„Има ясна тенденция за заместване на плащанията на каса с дигитални алтернативи като плащането с карта чрез POS терминал или онлайн. Освен че новите начини за разплащане са по-удобни и гъвкави, те също така играят важна роля за ограничаване на сивата икономика. Ето защо, осигуряването на повече POS терминали и възможности за картови разплащания в публичния сектор у нас е сред основните приоритети на Visa в България“, сподели Красимира Райчева, мениджър на Visa в България.
Проучването показва тенденция към по-висока събираемост на данъците. През 2016 г. се отбелязва повишение на броя на гражданите, които са платили данък върху недвижим имот (с 2 процентни пункта до 51%) и такса смет (с 1 процентен пункт до 45%) в сравнение с предходната година. Данък върху лек автомобил тази година са платили 51% от собствениците, в сравнение с 49% през 2015 г.
Все по-малък е делът на хората, които се възползват от предоставените от НАП отстъпки за по-ранно погасяване на задълженията. През 2016 г. 12% от българите са се възползвали от отстъпка от дължимите годишни данъчни задължения, като са платили до 10 февруари, а други 16% - с плащане до 31 март. За сравнение през 2015 г. това са били съответно 16% и 17%. Останалите 72% не са се възползвали от възможността да получат отстъпка при ранно погасяване през настоящата година.
На 27 и 28.08.2016г. в с. Черни Вит, за 36-ти път, се проведе общинският фолклорен събор „От Тимок до Вита”. Събитието бе организирано от Община Тетевен, Кметство Черни Вит и НЧ „Христо Смирненски 1925г.” - с. Черни Вит, а участие взеха около 80 фолклорни състава, групи за народни обичаи и инструменталисти.
Празникът започна още в петък с изпълненията на децата от Смесен хор „Звъника” - гр. Плевен, с художествен ръководител Ваня Делийска. Те спечелиха сърцата на публиката със своите изпълнения и заслужено получиха силни аплодисменти за представянето си. Тържественото откриването на събора се състоя в събота на сцената в центъра на селото, а началото даде кметът на община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева, в присъствието на кмета на Черни Вит Цветослава Христова и председателят на Общински съвет – Тетевен, Мария Стойчева. Сред присъстващите бе и кметът на с. Дивчовото Стоян Стоянов.
НЧ „Христо Смирненски 1925г.“, с. Черни Вит; НЧ „Съгласие – 1869г.“ – Фолклорна формация „Алтън Тетевен“, гр. Тетевен; СОУ „Васил Левски“, гр. Севлиево; Детски фолклорен ансамбъл „Габровче“, гр. Габрово; НЧ „Крум Бъчваров – 1892г.“, с. Стакевци, общ. Белоградчик; НЧ „Никола К. Савов 1922“, с. Осойца, общ. Горна Малина бяха само част от участниците в събора. Регламентът беше точен – може да се представя само автентичен, изворен фолклор, а изявите на сцената нямат състезателен характер. Всички групи и индивидуални участници получиха Грамоти и сувенири. Участниците и присъстващите имаха възможността да вкусят от агнешката курбан и боб чорба, както и да посетят традиционната изложба. Празникът привлече множество посетители и гости на китното село, които можеха да се порадват на пъстротата, танците и песните, част от богатата културна програма.
Събора е създаден през 1980г. от НЧ „Христо Смирненски“ и ОУ „Георги Бенковски“, кметство Черни Вит, а негов основател е народният ни певец и майстор на песенния разказ Марин Иванов. В началото идеята е била да се представят групи и състави от селото, като през следващите години интересът към събитието нараства и участниците стават групи от цялата страна. Целта на събора е издирване, опазване, популяризиране и съхранение на фолклорното ни богатство.
16% ръст на продажбите реализира Оргахим спрямо миналата година. За първи път през последните 3 години компанията отчита осезаем ръст на традиционно силната за компанията категория на тонираните бои, който възлиза на 14% спрямо същия период през миналата година. Това до голяма степен се дължи и на лансирането на новия бранд SPIRIT, който допълва предлаганите до момента решения под марката Хамелекон.
Данните от тониращите системи на компанията в цялата страна показват, че най-търсените нюанси продължават да са в бледо-жълтата гама. След стартиралата за първи път в България инициатива „Цвят на Годината“ се наблюдава значителен интерес към Нептун, обявен от Оргахим и Асоциацията на Интериорните Дизайнери в България за цвят на 2016 г.
По данни на търговците от края на 2015-та година, Леко продължава да бъде най-предпочитаният бранд за интериорни решения. Тази позиция се затвърждава и от близо 17% ръст на продуктите за стени и тавани под марката Леко спрямо първото полугодие на предходната година.
Най-високи ръстове Оргахим бележи в строителното си направление с бранда Deko Professional – 54% спрямо същия период за 2015-та. Това е резултат от повишаването полагане на топлоизолационни системи Dekotherm, както и от новите направления в строителното портфолио, като подовите покрития и хидроизолациите.
Според Момчил Бояджиев, търговски директор на Оргахим, добрите резултати на компанията се дължат както на новите продукти и инициативи, така и на усилията, която компанията инвестира в отношенията си с партньори и дистрибутори.
Броят на българските картодържатели, които ползват Интернет за пазаруване или извършване на електронни плащания поне веднъж месечно, се е увеличил значително за последните две години. Това сочи изследването MasterIndex, проведено от технологичната компания Mastercard сред активни български картодържатели за четвърта поредна година. Докато през 2014 г. само 35% от анкетираните са отговорили, че извършват плащания и пазаруват онлайн веднъж месечно или по-често, то през 2016 г. техният дял е вече 58%. Заедно с увеличаването на честотата на пазаруването онлайн, Mastercard съобщава и за значителна промяна в отношението на потребителите към местните търговци и тези, които предлагат голямо разнообразие от стоки на достъпни цени в сайтовете си за онлайн пазаруване.
Според проучването Masterindex през 2016 г. броят на хората, които избират да пазаруват от български онлайн магазини, се е увеличил с около 15%. 35% от участниците в тазгодишното проучване споделят, че предпочитат местни търговци, като за сравнение през 2015 г. техният дял е бил 21%. Някои от основните фактори, които оказват влияние върху поведението на потребителите и могат да бъдат причина те да правят повторна покупка в даден онлайн магазин, са по-добрите условия и оферти (71%), както и безплатната доставка (36%). Въпреки това, се оказва, че потребителите имат много разнообразни нужди и очаквания за това, с което се срещат по време на онлайн пазаруване.
Докладите на Европейската фондация за електронна търговия (European Ecommerce Foundation) през 2015 г. показват, че България се класира на 8-мо място в Европа сред страните с най-висок ръст на електронната търговия на дребно. Общият обмен на електронни покупки в България за 2015 г. се оценява на около 300 милиона евро, общият пазар в Европа възлиза на около 455 милиарда евро. По данни на Mastercard онлайн плащанията в Централна и Източна Европа се увеличават всяка година с 45% средно за брой транзакции и 32% средно за обем. За България тези числа са съответно 59,5% и 42,4%, което поставя страната ни в челните места по темп на растежа на онлайн търговията. Данните доказват, че търговците, които зависят само от традиционните магазини или споделените платформи (например, сайтове за колективно пазаруване), трябва да обмислят интегрирането на решения за електронна търговия в съчетание с техния традиционен бизнес модел. Според MasterIndex през 2016 г. 13% по-малко от анкетираните участници посочват платформите за колективно пазаруване като предпочитано място в сравнение с 2015 г. (от 33% през 2015 г. до 20% през 2016 г.).
„Предлагането на дигитални платформи за търговия е от изключителна важност за конкурентоспособността на всеки бизнес в днешно време. Ако търговците се фокусират предимно върху традиционните си канали, рискуват да се отдалечат от своите потребители и да пропуснат възможности за допълнителни приходи. Днес всяко устройство има връзка с Интернет, а потребителите искат да пазаруват, където и когато пожелаят, при това от няколко устройства“ – казва Ваня Манова, регионален мениджър за Mаstercard за България и Македония.
Потребителите имат високи изисквания към електронната търговия и търсят интегрирани решения, които им позволяват да пазаруват лесно и удобно с помощта на един-единствен профил, достъпен чрез различни канали и мобилни устройства от цял свят. Услугите за дигитални плащания – познати още като електронни портфейли - са подходящо решение за всички, които търсят разнообразие от начини, устройства и места, откъдето да закупуват стоки и услуги, както и за търговците, които очакват финансов резултат чрез дигиталните технологии. Предимството е, че подобни услуги могат да съхраняват цялата информация от плащания, включително данни за дебитни или кредитни карти, историята на покупки, доставки, както и предпочитанията за плащане на клиента на едно удобно и безопасно място. Например, ако търговец е активирал услугата за дигитални плащания Masterpass, неговите клиенти могат да завършат и платят покупка само с едно кликване на посочения бутон, независимо дали пазаруват онлайн или чрез мобилно приложение. Masterpass може да се използва и при безконтактни плащания в магазина. Услугата използва най-модерните технологии за сигурност, включително и токенизация - замяна на чувствителните картови данни с уникален, сигурен код, чрез който се гарантира, че информацията е защитена.
Услугата Masterpass на Mastercard към момента е активна в 33 страни по света, включително и в държави от Централна и Източна Европа като Чехия, Румъния, Унгария, Словакия. Потребителите могат да се възползват от нея при над 250 000 търговци.
Надявам се предсрочно, още в края на 2018 година, да бъде завършен лот 3.3 на автомагистрала „Струма“, защото всеки един новоизграден участък спасява човешки животи. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на церемонията, с която стартира строителството на поредната отсечка от магистралата от Кресна до Сандански. Изграждането на автомагистрала „Струма“ е приоритет на правителството, тъй като това е най-натовареният европейски транспортен коридор на територията на страната и за съжаление - пътят с най-много загинали при инциденти хора, каза министър Павлова и уточни, че от тази магистрала остават да бъдат изградени още само 60 км, с което ще бъдат спасени много човешки животи. Това обаче е и най-сложният участък. Той е разделен на 4 части като днес започва строителството на лот 3.3 с дължина 24 километра, два големи пътни възела при Кресна и Сандански, 12 големи мостови съоръжения, обясни регионалният министър. Срокът за завършването на отсечката е пролетта на 2019 година, но строителите имат професионализма и опита в магистралното строителство, така че им пожелавам да успеят да го завършват още в края на 2018 година, допълни тя.
Министър Лиляна Павлова съобщи, че скоро ще започне и изграждането на участъка от магистралата между Благоевград и Крупник като изрази очакване отчужденията да бъдат завършени успешно и безпроблемно. По този начин ще започнем строителството на последния участък от магистралата и от двете страни като остава само „ябълката на раздора“ – отсечката през Кресненското дефиле. Изключително важно е заедно – институции, неправителствени организации и местната власт, да обединим усилията си и да намерим най-добрия компромис за изграждането на отсечката, така че да опазим природата, но и живота на пътуващите, категорично заяви министърът. Тя предупреди, че ако до 2017 не стартира строителството ѝ рискуваме да оставим този най-тежък участък от магистралата недовършен и да изгубим европейското финансиране. Министър Павлова изрази задоволство, че вече има вариант, около който се обединяваме: да се използва съществуващият път еднопосочно, а в обратната посока пътят да минава извън дефилето, през Стара кресна.Според нея така, разделяйки трафика, ще се осигури безконфликтно преминаване и ще се опази както природата, така и човешките животи.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството благодари за подкрепата за финансирането на проекта на Управляващия орган на оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020, на министър Ивайло Московски и инж. Галина Василева. Строителството на магистралната отсечка се финансира чрез ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. Общата дължина на лот 3.3 от АМ „Струма“ е 23,6 км. Изпълнителят е Консорциум „Струма Лот 3.3“, в който участват: „ГБС инфраструктурно строителство“ АД, „Пътстрой 92“ АД, „Главболгарстрой“ АД и „Геострой“ АД. Стойността на договора е около 280 млн. лв. с ДДС. Строителният надзор ще осъществява „Пътинвестинженеринг“ ЕООД. Техният договор е около 3,6 млн. лв. с ДДС.
На символичната първа копка на лот 3.3 на автомагистрала „Струма“ присъстваха още председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Лазар Лазаров, областният управител на Благоевград Бисер Михайлов, народни представители, кметове на общини от региона и представители на строителя.
Човекът, който официално обяви създаването на "Ислямска държава" в Сирия, е бил убит при въздушни удари от американски самолети. Информационната агенция на ИД Амак разпространи съобщението, че Абу Мохамед (Мухаммад) ал-Аднани е убит в боевете за северния сирийски град Алепо, предаде БГНЕС. От Пентагона потвърдиха за операцията, но уточниха, че все още я "оценяват". Аднани беше втори в йерархията на терористичната групировка непосредствено след главатаря й Абу Бакр ал-Багдади. В интернет именно
Излезе книга, която ни посочва 500 простички неща, които ни правят щастливи всекидневно, макар и да не си даваме сметка. Красиво илюстрираното издание „Щастието е…” (ИК „Сиела”) на Лайза Суърлинг и Ралф Лейзър ни напомня нещо, което редовно забравяме: щастието се крие в малките неща всеки ден, но ние сме прекалено заети в планове за бъдещето, че да обърнем внимание на случващото се тук и сега. Щастието е постоянно търсено от всеки от нас. Желаем го за себе си, п
Епидемията от случаи, в които по пътищата на България се кара без шофьорска книжка, продължава. Само за седем дни са хванати общо 685 души, шофирали без книжка. Става въпрос за периода 22 - 28 август, съобщават от МВР. Отново само за седмица полицията е регистрирала и близо 14 хил. нарушения на правилата за движение по пътищата. Общо 178 са катастрофите за същия период. Черната статистика за тази седмица отчита 19 загинали и 246 ранени. Най-много катастрофи стават по пътищата от първи, втори и
Известният американски певец Крис Браун бе арестуват около дома си в Лос Анджелис. Той обвинен в нападение и заплаха от използване на огнестрелно оръжие, съобщи полицията в Лос Анджелис. Това е резултатът от продължилата над един час драма, възникнала след обаждане в полицията срещу рапъра, предаде БГНЕС. Сайтът TMZ предаде, че заплаха с огнестрелно оръжие от страна на Браун е предявена от Бейли Карън, тазгодишната носителка на титлата „Мис регионална Калифорния". Блондинката, която невед
Пожар гори в землището на тополовградското село Българска поляна. Огънят избухна около 13.00 часа на обяд на 30 август, а бързото му разрастване наложи евакуацията на над 50 жители на селото, които тази нощ няма да останат в домовете си. Огънят е върхов, в борови масиви, които са на не повече от 100 метра от крайните къщи на Българска поляна. Над 5000 декара площ са обхванати от пламъци. Фронтът на пожара се разгръща и вече върви в две посоки: от Българска поляна към село Черепово, община Харма
Агенцията за бежанците (ДАБ) ще обособява помещения от затворен тип. Това решение ще вземе на днешното си заседание Министерски съвет, след като разгледа промяна в Устройствения правилник на агенцията. Това заяви на извънреден брифинг председателят на агенцията Петя Първанова, предаде БГНЕС. Помещенията от затворен тип са само едно от решенията, взети след проведена работна среща на председателя на Агенцията за бежанците, заедно с кмета на Харманли Мария Киркова, областният управител на Хаск
На 31 август 1422 година Хенри VI наследява английската корона от своя баща Хенри V. По този начин той се превръща в най-младия владетел в английската история. Хенри VI е само на девет месеца, когато баща му умира и той е провъзгласен за крал на Англия и Франция. Поради тази причина до навършване на пълнолетие, страната се управлява от неговите чичовци – Бедфорският херцог и Глостърският херцог. Хенри VI остава в историята като слабохарактерен и безотговорен владетел. Той е последния
Над страната ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове над планинските райони ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на отделни места краткотрайно ще превали. Ще се появи слаб вятър от север-северозапад. Температурите няма да се променят съществено и максималните ще са между 27° и 32°, съобщиха БГНЕС по информация от НИМХ. Над планините до обяд ще е предимно слънчево, след пладне – с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност и до вечерта на места кратк
Освен дрехата на пресвета Богородица, между останалите вещи се запазил и нейният пояс, който след Успението й бил поверен по поръка от самата нея на апостол Тома, а после бил предаван между вярващите по наследство един на друг. В V век при царуването на Аркадий, син на Теодосий Велики, честният пояс на св. Богородица бил пренесен от Йерусалим в Цариград и положен в скъпоценен ковчег във Влахернския храм "Св. Богородица". В Х век честният пояс на св. Богородица бил прославен чрез особена личба.
Състоянието на президента на Узбекистан Ислам Каримов остава тежко, но в страната вече набира сила борбата за власт, пише вестник „Известия“, цитирана от Фокус. Най-вероятният претендент за поста на държавен глава е сегашният министър-председател Шавкат Мирзияев. Според източник, близък от узбекистанските властови кръгове,
Общински съвет - Плевен даде съгласие Община Плевен в качеството си на бенефициент да кандидатства с проект за основен ремонт и въвеждане на мерки за енергийна ефективност в ДФСГ „Интелект" - Плевен. Проектът е по процедура „Подкрепа за професионалните училища в република България" по Оперативна програма „Региони в растеж" 2014 - 2020 г. и е на стойност 1 400 000 лв. с ДДС, става ясно от решението на съветниците. „Смятам, че с тези немалко средства ще се направи едно добро саниране на сградата. ДФСГ „Интелект" е едно от добрите ни училища не са...
Интелигентна транспортна система управлява вече трафика по 13 натоварени кръстовища в град Плевен. Системата е един от компонентите на мащабния проект за интегриран градски транспорт, реализиран в Плевен с европейска средства. Информацията за системата бе представена от Председателя на Общински съвет - Плевен Мартин Митев на брифинг в пресклуба на БТА. Повод е постъпило по-рано запитване от граждани относно премахнатите таймери на светофари в Плевен. „Именно въвеждането на интелигентната система за управление на трафика наложи премахване и на т...
23-годишният футболист Никола Мицански отново ще играе за плевенския Спартак. 186-сантиметровият полузащитник се завръща в отбора след 3-месечно отсъствие, информираха от пресофиса на спортнния клуб. За първи път Мицански облече синьо-белия екип през януари тази година и бе част от тима във втория дял на миналия сезон на Б група. След това бе освободен и премина в "Поморие". Никола Мицански е юноша на Пирин /Благоевград/. В мъжкия футбол дебютира през 2011 г. като играч на Чавдар /Етрополе/. Състезавал се е още за ПФК Малеш /Микрево/, Сливнишки...
2004 - 2018 Gramophon.com