Над 51 млн. евро похарчили чужденците за имоти у нас

http://www.klassa.bg/News/Read/article/273140_%D0%9D%D0%B0%D0%B4+51+%D0%BC%D0%BB%D0%BD.+%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE+%D0%BF%D0%BE%D1%85%D0%B0%D1%80%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B8+%D1%87%D1%83%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%B7%D0%B0+%D0%B8%D0%BC%

 51,6 млн. евро са похарчили чужденците за покупка на недвижими имоти у нас за периода от януари до юли тази година, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). Най-много инвестиции са направили швейцарците. Те са инвестирали 22,7 млн. евро. На второ място се нарежда Норвегия с 6,1 млн. евро. Последно място заемат руснаците с похарчени 5,1 млн. евро.

Общата сума вложена от чуждите граждани в имоти обаче намалява. През първите седем месеца на миналата година те са инвестирали 59 млн. евро, или с 7,4 млн. евро повече спрямо същия период на 2016 г.

Статистиката показва, че преките инвестиции в страната от януари до юли възлизат на 987,3 млн. евро или със 170,8 млн. евро спрямо същите месеци на 2015 г. През юли те нарастват със 74,5 млн. евро, при ръст от 205,2 млн. евро за юли на миналата година.

Най-големите инвестиции в страната за януари-юли са дошли от Холандия – 199,1 млн. евро, или 20,2% от общия размер за периода. Люксембург и Великобритания заемат второ и трето място, като техните граждани са инвестирали в България съответно 145,1 млн. евро и 128,1 млн. евро.

Британия изпадна от Топ 5 за най-привлекателно място за инвестиции

http://www.klassa.bg/News/Read/article/273139_%D0%91%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B0+%D0%BE%D1%82+%D0%A2%D0%BE%D0%BF+5+%D0%B7%D0%B0+%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1

 Великобритания изпадна от Топ 5 на най-привлекателните страни за инвестиции, слизайки до седмо място, сочи проучване на Global Capital Confidence Barometer. То е проведено след решението за Brexit през август и септември и е на базата на анкета сред 1700 топ мениджъри от целия свят. Обединеното кралство за първи път не е в петицата, а само преди 6 месеца бе на второ място. Сега пред нея са САЩ, Китай, Германия, Канада, Франция и Япония.

Източването на здравната система не е само български проблем

http://www.klassa.bg/News/Read/article/273138_%D0%98%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE+%D0%BD%D0%B0+%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0+%D0%BD%D0%B5+%D0%B5+%D1%81%D0%B

 

Онлайн платформата ще ориентира пациентите за добрите болници и специалисти

- Д-р Хасърджиев, стартира онлайн платформа за удовлетвореността на пациентите. Това е ключов ваш проект, който подготвяте отдавна. За какво ще помогне?

- Целта е да има централизирано място, на което пациентите да подадат сигнал от всякакъв характер за състоянието на здравната система. Разбира се, може да изразят и благодарност. Предполагам обаче, че хората ще сигнализират най-вече при съмнение за нередност. В момента у нас множество институции имат отговорност за различни аспекти на здравната система. Затова често пациентът е объркан и не знае към кого да се обърне. Идеята е сега да има едно място за това и после ние да придвижим конкретния сигнал до съответната институция. В платформата пациентът ще може в реално време да проследява какво се случва, след като получи код. Той ще бъде автоматично уведомяван до къде е достигнал сигналът му, дали има назначени проверки. При приключването пък обобщена информация ще бъде качвана на сайта на Националната пациентска организация. Целта е хората да знаят какво вършат институциите и да се избягват подобни грешки за в бъдеще. Също така платформата ще ни помогне да разполагаме с актуална информация за случващото се в здравната система и ако има нужда, дори да се направят законодателни промени.

  • - А самите институции да видят пропуските си, така ли?

- Точно така. В момента много често се случва така, че няколко институции работят по един и същ казус, но не знаят за това. Затова смятаме, че подобна мярка ще доведе до подобряване на системата. Платформата вече е активна и хората могат да подават сигнали през нея. Консултантите ни са подготвени и могат да помагат на хората при даден проблем. Преди няколко дни се роди и идеята в бъдеще тази платформа да прерасне и в рейтинг на лечебни заведения и на специалисти. Това ще помогне на болниците да сверят часовника си, защото ще разберат какво предпочитат пациентите и защо. Не е тайна, че хората имат афинитет към определени лечебни заведения поради различни причини. От друга страна, самите пациенти ще се ориентират. Но за това си има методологии, които се прилагат по цял свят и те са обективни. Тепърва ще се работи по тях и да може този рейтинг да бъде в услуга както на пациентите, така и на болниците.

- Тоест платформата ще помогне на пациентите да се ориентират за добрите болници, а лечебните заведения пък да си сверят часовника?

- Точно така, това е целта ни.

- Какво точно ви провокира да го направите?

- Опитът ни показва, че пациентите често са объркани. Не знаят с кого да се консултират, къде да намерят информация, ако видят някаква нередност. Иначе знаете, че конкретната идея за това дойде от здравния министър Петър Москов. Надяваме се, че тази платформа ще помогне и на здравната каса, и на всички институции, които имат отношение към проблема.

- Според анализ на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ делът на доказаните персонални лекарски грешки, свързани със страдание или смърт на пациент в българските болници, е 8,2% през последните 6 години. По ваши наблюдения увеличават ли се жалбите, хората търсят ли повече правата си?

  • - Жалбите се увеличават, и то по много причини. Хората разбраха, че има смисъл да се жалват. Самите институции пък подобриха работата си с гражданите. А и е крайно време да се разбере, че причината за тези жалби не е непременно, за да накажеш някого. Много често служат за това дадено лечебно заведение да промени някои практики, които очевидно не са били в полза на пациентите. Това са част от причините да насърчаваме хората да подават сигнали, но и пък да похвалят някого, когато си заслужава. Трябва да се показват и добрите примери, а те не са малко в нашата държава.

- Така е, но сега се оказа, че болница е въвела такса разговор с лекар. Очевидно това не е редно.

- Категорично не е редно да имаш разговор с анестезиолог, при положение че той задължително трябва да разговаря с теб преди процедурата. Не трябва да се искат допълнително пари за нещо, за което здравната каса плаща. Тези практики трябва най-малкото да бъдат внимателно анализирани. Някои от тях дори звучат като анекдот.

- Вчера стана ясно, че трима лекари са с условни присъди заради смъртта на дете, но това са по-скоро изключения. Много трудно се доказва лекарска грешка. Как си го обяснявате?

- Вече има такива случаи, а доскоро нямаше изобщо. Явно съдът започва да работи в това отношение. Наистина проблемите са много. Често дори съдът взема коренно различни решения по един и същ казус. Така че има неща, които и в законодателството не са усъвършенствани и по които явно трябва да се работи. Нужни са по-ясно разписани правила и алгоритми, както е по цял свят. И ако някой ги наруши, то трябва да понесе своята отговорност. Но трябва да се знае, че тези правила пазят и самия лекар. Ако всичко е изпълнено както трябва и той е действал според правилата, той не бива да се притеснява. Също така е добре да се прецени винаги ли трябва да ходим на съд и не може ли част от проблемите да се решават на извънсъдебно ниво, както се практикува в много други страни.

- Все пак можем ли да кажем, че българският пациент има доверие в лекарите?

- Слава Богу, лекари и пациенти винаги са имали доверие. Без това няма как да има лечебен процес. Обществото ни вече е много чувствително към здравето си. Бих казал, че отношенията между лекар и пациент претърпяха еволюция през последните години. Хората виждат как е по света. Да си добър лекар, отдавна не означава да дадеш най-доброто хапче или да направиш най-доброто изследване. Трябва да умееш да мотивираш пациента, той да е доволен от това, което си направил за него. Има още по какво да се работи. Въпреки проявите на агресия, които виждаме напоследък, е похвално, че лекарите ни продължават да лекуват качествено пациентите си. Само че това не е достатъчно.

- Като казахте, българинът вече е по-чувствителен към здравето си, това означава ли, че е станал по-стриктен по отношение на профилактичните прегледи, към допълнителната здравна застраховка и др. неща, които се отчитаха като пропуски?

- По-скоро имах предвид, че е чувствителен на тема здравеопазване. За съжаление здравословният начин на живот е проблем в цял свят. Това е причината да има много сериозни програми за информиране на пациентите, за напомняне за профилактика. Така че това е процес, който никога няма да спре и не бива да спира. Вярно е, че хората са нехайни към здравето си, но затова трябва да търсим грешката в нас самите, че не сме ги информирали добре.

  • - Преди време заявихте, че въвеждането на пръстовия идентификатор ще спре теча в системата. В някои болници обаче имаше проблеми и пациенти недоволстваха от хаоса. Все още ли сте на мнение, че това е добра мярка?

- Щеше да е хубаво, ако се сложи край на злоупотребите, но за съжаление никой по света не е измислил такъв механизъм. Злоупотреби има по цял свят. Това е причина и всяка година да се правят европейски конференции на тема „Как да спрем източването на здравните системи“. Тоест това не е български проблем. Така че пръстовият идентификатор не може да го реши изцяло, но може да предотврати поне надписването на фиктивни пациенти. Надяваме се недействителните хоспитализации да бъдат сведени до минимум. Доколкото знам, за момента има само организационни проблеми, които се надявам да бъдат изчистени. Нормално е, когато се въведе система за контрол, тези, които са контролирани, да вкарат аргументи против нея. Това не ме учудва. Но това е нещо, което ще пази парите на хората. Преди време проведохме анкета, която показа, че 1/3 от хората искат въвеждането на пръстов идентификатор и одобряват мярката.


Визитка:

  •  
  • Роден е на 17 октомври 1978 година в Сливен

  • Завършил е медицина през 2003 г.

  • През 2005 г. основава Националното сдружение за борба с хепатита “Хепастист”, а през 2009 г. е избран за председател на сдружението

  • Председател е на Националната пациентска организация

  • Той изцяло е посветил своята дейност на работата си в неправителствения сектор и на защитата на правата на пациентите

„Хей, бай хуй!” – китайски мандопоп хит или реформаторска драма

http://www.klassa.bg/News/Read/article/273137_%E2%80%9E%D0%A5%D0%B5%D0%B9%2C+%D0%B1%D0%B0%D0%B9+%D1%85%D1%83%D0%B9%21%E2%80%9D+%E2%80%93+%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BF+%D1%85%D0%B8%D1%82+%

 Звучи наивно лидерът на ДСБ Радан Кънев да съжалява хора като министри от Реформаторския блок, които управляват икономиката, здравеопазването, образованието и отбраната.

Има някакво фалшиво самодоволство на българския народ, че всичко тръгва от нас. Не, не тръгва от нас. Дори хитът „Хей, Бай Хуй“ , който изгря тези дни на българската сцена, е плагиатстван. Алтернативният мандопоп изпълнител Халил Фон (мандопоп – китайска мандаринска поп музика – б.а.) се опитва от доста време да се наложи на азиатския пазар. Ако съдим по хита му „Hei Bai Hui“, който е гледан от едва няколко десетки хиляди души на фона на два-три милиарда души пазар, хич не се справя добре. Но нека признаем, че все пак „Hei Bai Hui“ има и своите достойнства – хубав стил, американски привкус, а в него се разказва, че не всичко е черно-бяло в живота, а по-скоро леко сиво. Но статистиката на Ютюб показва, че Фон ще си остане неразбран. Представете си обаче това момче да беше казало на своя лидер Си Дзинпин „Хей, бай хуй, ти с кого се държиш така?“, но с българския контекст на „бай“ и на „хуй“! О, тогава щяхме да видим Ютюб хит в стилистиката на „разстрел на клет пънкар със зенитно оръдие пред пълния стадион на „Шанхайската Маракана“.

За сметка на Халил Фон „Хей, бай хуй“, изречено от лидера на ДСБ – Радан Кънев, стана суперизвестно парче у нас, при това само за една сутрин. Ето и рефрена: „В момента Борисов ги вика тези хора (лидерите на Реформаторския блок, които са и министри по собствена воля – б.а.), а аз ги съжалявам, честно казано, за ролята, в която се поставиха сами. И ги мъмри един по един, а той не им е шеф. Но те нямат зад гърба си техния лидер, който да му каже: Абе, Бай Хуй, ти с кого се държиш така, бе? Това да не ти е махалата, това да не са ти 90-те години?“
Първото нещо, което прави впечатление, е, че у нас има демокрация. Доказателство? Я си представете, че Радан Кънев си бе позволил такова изказване в Русия, Турция или пък… брррр… не дай боже в Китай. Нямаше вече да коментираме Реформаторския блок изобщо. Урановите мини щяха да бъдат най-светлото им бъдеще.

В България очевидно можеш да говориш и да правиш всичко. Проблемът е, че смислените неща, които очакваме, не се случват. Например мнозина очакваха реформаторите наистина да реформират в полза на хората и получиха значителна подкрепа на изборите. Най-важното, хората вярваха, че те са обединени. Уви… Днес само добре подготвен и опитен психиатър би могъл да каже кой кой е, какво се случва и защо се случва в Реформаторския блок.
Вярвам в гнева на Радан Кънев и съм убеден, че не е хуманно да се държиш унизително с членове на кабинета си, дори да се казваш Бойко Борисов. Но както казах, у нас можеш да правиш всичко и да казваш всичко – кеф ти унижават ти, кеф ти – напускаш.

Ако видя възрастен човек да се гаври с деца – о, боже, няма да се поколебая да му кажа доста груби неща, докато му нанасям физически щети, независимо дали побеждавам или губя, но в случая говорим за вицепремиер, за министри, за хора, които управляват десетки милиарди бюджет по най-важните сфери на обществото – здравеопазване, образование, отбрана и икономиката… Господи, това е цялата държава. Какво повече може да искаш от едно управление?

Смешно е Радан Кънев да съжалява хора, които притежават златна членска карта за божествения Олимп. Правят каквото си искат и то със съгласието на Бай Хуй! Лукарски може да продава златни мини, Кунева – златни учебници, Москов да купува злани ваксини, а Ненчев – златни самолети. И не само.

И не е ли това причината да няма кой да каже на премиера: „Хей, бай хуй, ти с кого се държиш така?“ Не е ли това съгласие в стил „Бий ме, бай Хуй, обичам властта“. И не е ли редно бай Радан да се сърди на своите приятели конформисти, че хем обичат властта, хем искат свобода. И още по-важното, не е ли време да се разберат в Реформаторския блок – дали са блок и ли просто втората част на словосъчетанието, което започва с „бай“?

Прав е Халил Фон. Той много мъдро пее: „Zhe shi jie hei bai hui se shen me yang zi cai shi dui de.“ (“Истината е, че светът не е само черно-бял, а сив.“ , примерно)

А Радан Кънев, след като е в съюз с ГЕРБ, трябва да помни една китайска мъдрост, когато говори за Борисов така: „Пренебрежението е нощта на ума, но нощ без луна и звезди.“

 

Израстък или нещо покрито

Има различни версии откъде произлиза думата “хуй” в българския език. Според някои специалисти по сравнително езикознание в древнославянските наречия видоизменената дума “хуевать” е означавала “скривам”, “крия” (срамотия, един вид). Хората са били свенливи. Преди конкретната дума много по-използвана била “кур”, която означава “петел”. Изследователи твърдят, че символът на петела се използва, защото… знаете защо. В руската етнография се твърди, че “хуй”, означава израстък, което пък е идентичното с шопско-врачанското “пич”.

Запалиха автомобила на 33- годишен мъж

http://feedproxy.google.com/~r/Radiomilenacom/~3/QiYkM9bjopM/

На 18.10.т.г. около 02.35 ч.  е получено  съобщение за горящ автомобил «БМВ 530», с бургаска регистрация, паркиран на ул. «Чайка» в  квартал «Акации» в Бургас. Установено е, че автомобилът, собственост на 33- годишен бургазлия, е подпален умишлено, като при извършения оглед са намерени и иззети парче обгорял плат със следи от запалителна течност и три парчета от вестник с обгорели краища. Огънят е потушен от четирима огнеборци и един противопожарен автомобил. От инцидента напълно изгоряла лявата предна част на «БМВ»-то, съобщиха от ОДМВР-Бургас. Работата по случая продължава от служители на Първо Районно управление – Бургас.

 

В ГРАД ПЪРВОМАЙ ЗА СЕДМИ ПЪТ БЕ ВРЪЧЕНА НАЦИОНАЛНАТА ЛИТЕРАТУРНА НАГРАДА ЗА ПРОЗА “ГЕОРГИ КАРАСЛАВОВ”

http://www.klassa.bg/News/Read/article/273136_%D0%92+%D0%93%D0%A0%D0%90%D0%94+%D0%9F%D0%AA%D0%A0%D0%92%D0%9E%D0%9C%D0%90%D0%99+%D0%97%D0%90+%D0%A1%D0%95%D0%94%D0%9C%D0%98+%D0%9F%D0%AA%D0%A2+%D0%91%D0%95+%D0%92%D0%A0%D0%AA%D0%A7%D0%95%D0%9D%D0%90+%D0%9D%D0

 

На 14 октомври 2016 г., в „Октомврийски празници – Първомай 2016” организаторите им – Община Първомай, Образцово „Народно читалище Св.св. Кирил и Методий – 1894 г.” и Съюзът на българските писатели връчиха Националната литературна награда „Георги Караславов”. Празникът протече по предварително обявената програма. В 16.00 часа бяха поднесени цветя на паметника на писателя в родното му място кв. Дебър, посетена бе къщата –музей „Георги Караславов”, където бе отслужен водосвет от отец Калофер. От 18.00 часа в една от залите на централното читалище се състоя церемонията по връчване на наградата.

Водещ на тържеството беше Диляна Глушкова – библиотекар в Централна общинска библиотека в читалището.

На церемонията присъстваха кметът на общината Ангел Папазов, проф. Огнян Герджиков – председател на 39-то Народно събрание, поетът и драматург Димитър Христов – носител на „Национална литературна награда за поезия Слав Хр. Караславов” за 2015 г. и директор на Дирекция „Международни отношения и връзки” в Съюза на българските писатели, внукът Георги Караславов, близки и родственици на именития писател, граждани, ученици от училищата в града, културни и читалищни деятели.

С мултимедийна презентация бе представен родът Караславови като гордостта на първомайци.

Откъси от романите му „Снаха” и „Татул” прочетоха ученици от ПГСС „Васил Левски”.

Припомнено бе на присъстващите кои са досегашните носители на наградата: Владимир Зарев с романа „Разруха” – 2004 г; Деян Енев за книгата му „Всички на носа на гемията” – 2006 г.; Борислав Бойчев за „Отвъд стария мост” – 2008 г.; Иван Енчев за книгата „Кървав пелин” – 2010 г.; Янко Станоев – за цялостно творчество – 2012 г.; и Никола Статков за романите „Отмъщение” и „Стоте ключа” през 2014 г.

Представителят на Съюза на българските писатели Димитър Христов обяви седмият притежател на наградата, писателят и сценарист Димитър Томов за цялостно белетристично творчество и майсторство на разказа.

Присъстващите в залата чуха откъси от книги на наградения, прочетени от ученици от СУ „проф.д-р Асен Златаров”.

Кметът на общината Ангел Папазов връчи наградата на лауреата и почетния знак на града, а председателят на читалището Иван Караславов – специалната награда „Муза-2016”, която се дава за литература на всички носители. Обявен бе поздравителен адрес от народния представител д-р Катя Попова.

Развълнуван, Димитър Томов благодари на журито и на организаторите за връчените му отличия. Лауреатът и семейството му дариха на читалището ценни книги на стойност над 1500 лв. С приветствие към Димитър Томов се обърна проф. Огнян Герджиков, а Стойчо Шапатов разказа на аудиторията впечатления от погребението на академика през януари 1980 г. и подробности по изграждането на паметника и къщата-музей в кв. Дебър.

Тържеството завърши с много цветя, автографи, раздадени от автора на присъстващите първомайци и снимки за спомен.

Авторитетната Национална литературна награда на името на Георги Караславов бе връчена на Димитър Томов за цялостното му творчество. Церемонията се състоя в читалище “Св. Св. Кирил и Митодий” в гр. Първома на 14 октоври. Гостите поднесоха цветя на паметника и посетиха къщата – музей на Георги Караславов, където са събрани колекции на литературната династия Караславови. Сред гостите на тържествената церемония бяха проф. Огнян Герджиков, Димитър Христов, представител на Съюза на българските писатели, писателят Иван Енчев и много др. Наградата и специален плакет на града бе връчена от кмета Ангел Папазов. Специална награда на читалището “Муза – 2016 г.” бе връчена от председателя на читалището Иван Караславов.
Димитър Томов е продължител на писателската традиция на класиците за човешките ценности през призмата на българския дух и култура, за земята и хората.
Димитър Христов поздрави всички, които съхраняват паметта на 
дълбокия български писател и подчерта, че това 
което е завещал той е родолюивата и богата българса душа и нородопсихология, която ни е съхранила през годините.
Кмета изрази своята от радост от това, че великия му земляк има последователи, че Димитър Томов също поглежда в дълбините на душата.че също носи духът на българина от Тракия. 
Огнян Герджиковсподели: “За мен Томов не е писател, а художник, той рисува с думи и картините му се помнят…” Димитър Томов поздрави учениците за това, че с такъв трепет и вълнуващо са пресъздали словото на Гееорги Караславов. Призова писателя да се върне в учебниците. Той се премълчава заради много наслоения, но добрият писател е преди всичко реалист. … И това е ценното днес – тук да се пази това слово. Нашата българска литература е неизчерпаема. Четете и вярвайте на сърцето си и на традицията. Писателят ще ви докосне.

14671354_10206968978374252_5517814227119719234_n 14708116_10206968749528531_7473877304607671884_n 14721609_10206968988134496_8972637934424864133_n 20161014_165023-1

14589742_10206969011335076_660116020018502855_o

Спартански: Няма да позволя мишкуване от общински съветници и партийни функционери

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1615310

На редовната си работна оперативка, кметът на Плевен Георг Спартански предупреди шефовете на отдели в общината, че няма да допусне "ходатайство" за един или друг по никакъв начин. За да е по-ясен, кметът каза, че няма да допусне мишкуване от страна на партийни функционери или общински съветници в полза на свои хора относно свободни позиции, проекти и т. н. „Продължават опитите на общински съветници и партийни функционери, при директори на дирекции и началници на отдели, да кадруват през главата ми. Да си пробутват свои хора по разни конкурси и...

18 октомври - Световният ден за мониторинг на водата

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1615325

Световният ден за мониторинг на водата се отбелязва на 18 октомври от 2002 г., която беше обявена за Световна година на чистата вода. Оттогава ежегодно през септември и октомври в цял свят се провежда мониторинг върху качеството на водата, като се наблюдават ключови показатели за здравето на хората и жизнеспособността на екосистемите. Идеята е в този мониторинг да участва широката общественост, доброволни мониторингови групи, организации за контрол на водата, училища и неправителствени организации. Световният ден за мониторинг на водата дава въ...

Почитаме Света Мъченица Злата Мъгленска

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1615324

На 18 октомври православната църква отбелязва деня на Св. вмчца Злата Мъгленска. Света Злата Мъгленска живяла по време на турското робство в България. Родила се в бедно семейство в село Слатино, Мъгленска епархия. Била рядко красива, смирена, благочестива - с чисто сърце и твърда вяра в Господа. Млад турчин я издебнал и отвлякъл. Поискал от нея да се отрече от вярата си и да се ожени за него. Тя не склонила дори пред молбите на близките си да се отрече от християнската вяра. Турците дълго и безмилостно я изтезавали, а подир това я обесили и нас...

Света Злата Мъгленска е обесена от турците заради отказа ѝ да стане мюсюлманка

https://www.actualno.com/chronicles/sveta-zlata-myglenska-e-obesena-ot-turcite-zaradi-otkaza-da-stane-musulmanka-news_569284.html

Света Злата Мъгленска е българска и гръцка светица и великомъченица, живяла през 18 век по време на османското владичество в Македония. Ражда се в бедно семейство в село Слатина, Мъгленско. Злата има още три сестри. Още от малка се проличава нейната рядка красота, смиреност

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване