Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Доц. Д-р. Васил Киров, дългогодишен шеф на Агенцията за финансово разузнаване, сега зам.-директор на ОЛАФ
Точно преди година на втора страница на френския вестник "Монд" излезе статия за "гнилите ябълки" сред българските банки, разкрити в секретен американски доклад изтекъл в Wikileaks.
"Главните проблеми на българските банки включват пране на пари от български и чужди престъпници и свързаното с него отпускане на заеми." - пише през 2006 г. посланик Джон Байърли и продължава: "...отпускането на кредити, свързано с пране на пари, продължава да бъде проблем при някои банки тъй като собствениците им наливат пари в свързани с тях, по-малко конкурентно-способни фирми, които нямат намерения да върнат тези заеми. Това оставя тежестта от несъбраните лоши заеми за законните инвеститори и притежатели на банкови сметки."
Изброени са като проблемни осем български банки: ПИБ, СИБАНК (тогава на Цветелина Бориславова), Инвестбанк (на Петя Славова), Интернешънал Асет Банк (банката на СИК), КТБ (на Цветан Василев), ДЗИ (на застреляния Емил Кюлев), ЦКБ (на групировката ТИМ) и Софийска общинска банка.
Тогава българските медии не се осмелиха да цитират пълния текст на доклада и най-вече имената на "гнилите ябълки", а се задоволиха с арогантния отговор на шефа на БНБ Иван Искров, който препоръча на посланик Джон Байърли да гледа филма Inside job.
Преди една година Биволъ редактира доклада на посланик Байърли съгласно изискванията на партньорския договор с Wikileaks. Беше заличено името на информатор на посолството, разказал кои са проблемните банки, занимаващи се с пране на пари от престъпна дейност, раздаване на кредити на свързани лица и други противозаконни дейности.
На 1 септември 2011 г. теч на информация от журналист на "Гардиън" разсекрети всички нередактирани версии на американските дипломатически доклади, които от този момент са свободно достъпни в Мрежата.
Така всеки може да научи, че информацията за "гнилите ябълки" идва от бившия директор на Агенцията за финансово разузнаване д-р Васил Киров, който в момента е зам.-директор на ОЛАФ.
Д-р Киров оглавяваше АФР дълги години, а след вливането и в ДАНС остана на поста си като шеф на направление Финансово разузнаване в ДАНС до ноември 2011 г., когато окончателно се премести в Брюксел.
От грамата става ясно, че му е оказван политически натиск да не разследва определени банки, но той не е споделил с посланика подробности.
Биволъ потърси д-р Киров за коментар чрез сътрудник на службата ОЛАФ, но той не изпрати отговор.
Двама журналисти от Биволъ са вносители на сигнала до Комисията "Антимафия" CRIM относно тъмното минало на премиера Борисов, в който изрично е подчертано, че д-р Васил Киров може да свидетелства за това дали СИБАНК, тогава собственост на Цветелина Бориславова, е била замесена в пране на пари, както пише в грамите на посланик Байърли.
Анализът на Биволъ, публикуван частично и в "Монд" преди година, е актуален и сега с малки корекции. Публикуваме го отново заедно с нередактирания текст на доклада. Заличените в редактираната версия пасажи са отбелязани с червено. Оригиналът на английски може да бъде видян тук.
Захаросване на "гнилите ябълки"
На фона на общата не особено оптимистична картина е окуражаваща констатацията на Байърли, че "банковият сектор е единственият, който се съобразява в значителна степен с буквата на закона". Но ако "гнилите" места в системата са отдавна и добре известни, въпросът е доколко е успешна борбата с нарушителите. Притеснително е, че вместо да ограничава лошите практики и да се бори с престъпността с бели якички, българската държава налива обществен ресурс в някои от "наблюдаваните" банки и толерира беззакония. Латентният конфликт и взаимните подозрения и обвинения между АДФИ и БНБ създават допълнителни затруднения и неефективност на средствата за контрол.
Годините след този доклад показаха, че
"гнилите ябълки" не само не са изчистени
от контролните органи, а под една или друга форма властта ги снабдява с лъскава глазура. Скрита държавна подкрепа за някои от банките "под наблюдение" имаше както при Tройната коалиция, така и при сегашното управление на ГЕРБ.
Така например, според справка предоставена от финансовия министър Симеон Дянков към 31 март 2010 г. излиза, че стратегическите държавни предприятия в страната държат парите си именно в проблемните за американците банки. Корпоративна Търговска Банка е абсолютен шампион с 48%, но в челото на класацията са също СИБАНК с 9%, ЦКБ със 7%. и Инвестбанк с 6% Не е ясно защо са предпочетени именно тези банки, при положение, че пазарният дял на всяка от тях е около 3%. Впрочем, в края на управлението на Станишев КТБ държи "само" 35% от парите на държавните предприятия, а година и половина по-късно стига до рекордните 48%.
Директорът на КТБ Цветан Василев е бил съдружник в редица проекти на "Нова българска медийна група холдинг", заедно с бившата шефка на тотото Ирена Кръстева и сина й Делян Пеевски – депутат от ДПС и бивш зам.-министър на бедствията и авариите. Те притежават множество печатни и електронни медии, известни с безкритичното си отношение към властта, която и да е тя. Групата не се притеснява да афишира открито и политически ангажираности чрез концепцията на медиите си.
През август 2010 Европейската комисия обяви, че ще проверява за непозволена държавна помощ към КТБ. Друга проверка на ЕК свързана с банката бе започната по казуса с придобиването на мултиплексите от "НУРТС България", представлявана от Цветан Василев.
СИБАНК, през която според грамата премиерът Бойко Борисов е прекарал авоари със съмнителен произход, също получи подобаваща част от обслужването на плащанията към бюджета и изработката на пътните винетки. Както едно време Кюлев и Росексимбанк, днес СИБанк е обгрижена със "сладка сделка" от властта и обслужва парите на Националната агенция по приходите, Националния осигурителен институт, Агенция "Митници" и МВР.
Фрапиращо беше предложението на правителството да бъдат узаконени строежите на завзети държавни терени от фирмата "Юлен" в национален парк "Пирин". Лифтовете и ски пистите на "Юлен" са обект на наказателна процедура от страна на ЕК и държавата рискува да бъде глобена. Зад тази фирма прозират интереси на собствениците на ПИБ и по-специално на шефа на ски-федерацията Цеко Минев, проявяващ апетити и към застрояването на парк "Витоша". Става дума за същата ПИБ, за която през 2006 американският посланик пише, че води съществуване "в най-тъмните сфери на престъпния свят". Но дори да се стигне до наказания от ЕК, сметката пак ще се плаща от всички българи, а не от конкретните собственици.
В заключение, наивно е да се мисли, че анализът на посолството от 2006 г. е останал таен за инвеститорските кръгове в САЩ и Европа. Смисълът на тези доклади е именно да достигнат до "чистите" инвеститори, предпочетащи "здравите ябълки" в българската банкова система, които се съобразяват със световните стандарти и практики.
C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 05 SOFIA 001652
SIPDIS
SIPDIS
DEPT FOR EUR/NCE NORDBERG
E.O. 12958: DECL: 12/07/2016
TAGS: ECON, EFIN, PGOV, BU
БЪЛГАРСКИТЕ БАНКИ КАТО ЦЯЛО СА ФИНАНСОВО СТАБИЛНИ, НО ОСТАВАТ НЯКОЛКО ГНИЛИ ЯБЪЛКИ
REF: A) SOFIA INCSR REPORT (E-MAIL RADIVILOVA-GWILLIAMS ON NOV 3)
Класифицирана от посланик Джон Байърли по причини 1.4 (b) и (d)
1. ОБЩ ПРЕГЛЕД: Българският банков сектор е в най-силната си позиция след банковата криза от 1996 г. Благодарение на по-строго законодателство, по-добър надзор и управление, и приток на големи и стабилни чужди банки, повечето от българските банки просперират със законни средства. Но два скункса все още обикалят около пикника – единият е високият дефицит по настоящите сметки (septel ще последва по-късно), а другият – прането на пари. Сред 32-те регистрирани банки, има около седем-осем, чиито практики непрекъснато се цитират като съмнителни или мътни, наливащи средства за известни престъпници в схеми за пране на пари и свързано с тях отпускане на кредити. Централната банка (БНБ) и управляващите тази банка знаят за тях и твърдят, че се стараят да ги изчистят. Добрата новина е нарастващият разследващ капацитет на Агенцията за финансово разузнаване. Ние трябва да продължим с нашата видима подкрепа на нейните усилия и на тези на сродните й агенции (виж параграф 10) КРАЙ НА ОБЩИЯ ПРЕГЛЕД
КЪДЕ СЕ НАМИРА СЕКТОРЪТ СЕГА
---------------------------
2. (u) След финансовата криза от 1996 г. когато много банки фалираха, в страната има по-малко банки (32), но с по-добро управление. Авоарите на всички български банки взети заедно са 26.2 милиарда щатски долара или 80% от БВП (брутен вътрешен продукт). Разрастването на банките се дължи на развиващия се частен сектор, нарастващото търсене на кредити и натиска на конкуренцията. С увеличението на последната се очаква и консолидация по примера от 2005 г. на италианската Уникредит Булбанк (UniCredit Bulbank), която придоби австрийската HVB (банките Биохим и Хеброс) и така създаде най-голямата финансова група в страната с почти 25% дял от пазара.
3. (u) Търговският банков сектор в страната е почти изцяло приватизиран. Чуждите банки са най-големите, сигурни и „чисти", те са главно от Австрия, Италия и Гърция. Новите международни собственици въведоха добри практики в банкирането и подобриха качеството на банковите услуги. Трите най-големи банки в България са Банка ДСК, притежавана от ОТП Банка на Унгария, Булбанк, притежавана от Уникредито Италиано (Unicredito Italiano) и Обединена българска банка (UBB), притежавана от Националната банка на Гърция. Ситибанк е единствената банка от САЩ, която се фокусира върху корпоративни, а не индивидуални клиенти.
ПРОБЛЕМНИ ЗОНИ: ПРАНЕ НА ПАРИ И СВЪРЗАНОТО С НЕГО ОТПУСКАНЕ НА ЗАЕМИ
4. (SBU) Главните проблеми на българските банки включват пране на пари от български и чужди престъпници и свързаното с него отпускане на заеми. Предишното притеснение за непрозрачна собственост до голяма степен беше разрешено от законодателство, ограничаващо многобройните офшорки, регистрирани като банкови акционери, законодателство, което освен това консолидира собствеността върху банките. Обаче, отпускането на кредити, свързано с пране на пари, продължава да бъде проблем при някои банки тъй като собствениците им наливат пари в свързани с тях, по-малко конкурентно-способни фирми, които нямат намерения да върнат тези заеми. Това оставя тежестта от несъбраните лоши заеми за законните инвеститори и притежатели на банкови сметки.
5. (u) Банковите и финансовите власти знаят за тези печално известни банки и твърдят, че работят сериозно в подготовката на законодателство и правилници, които ще приравнят банковите практики в страната със западните норми, и ще засилят контрола. Следвайки закона, Надзорният съвет на БНБ прави постоянни инспекции на портфолиото на търговските банки с цел да следи нивото на отпускане на заеми и мерките срещу лошите такива. Въпреки това, обаче, изглежда, че няколко банки успешно избягват щателни разследвания.
6. (C) Наблюдаваните банки са:
Първа инвестиционна банка (FIB), основана през 1993 г. от Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев със средства с неясен произход. Те продължават да са собственици заедно с две офшорки от Кайманските острови и англо-нормандските острови (б. Ред. Джърси и Гърнси). Европейската банка за реконструкция и развитие (EBRD), която в началото им беше поддръжник и инвеститор, наскоро ни каза, че участието им във FIB се счита за черно петно в историята им. Сега се смята, че с единия крак FIB е стъпила в законния бизнес с търговия на дребно и е позната като една от най-агресивните и излъскани банки, едновременно със съществуването си в най-тъмните сфери на престъпния свят.
През 2003 г., Минев и Мутафчиев купиха базираната в Скопие Балкан банк (Balkan Bank) още позната като Мултигруп банк (Multigroup bank.). Говори се, че придобивката е спасила македонската банка от ликвидация и от по-задълбочено разследване от страна на Централната банка. Смята се, че FIB е дала близо 133 милиона щатски долара на фирмата Атомремонтстрой на съмнителния енергиен консултант Христо Ковачки за енергийни проекти, и за да помогне на Ковачки в придобиването мажоритарния дял в Софийска общинска банка. Смята се, че Минев притежава и по-голямата част от ски курорта Банско. (Septel за съмнителни играчи и практики в енергийния сектор ще последва по-късно.) Д-р Васил Киров, шеф на българската Агенция за финансово разузнаване наскоро ни каза, че в последните две години, три или четири инспекции на място във FIB са показали нарушения. каза още, че са докладвани съмнителни трансакции, които изискват по-подробно разследване. Когато обаче АФР е започнал тези разследвания FIB е отказала да предостави допълнителна информация за сметките и техните собственици. Киров каза, че и български и чуждестранни мениджъри управляват FIB, и че те имат съмнителни офшорни сметки, но че въпреки репутацията на FIB, EBRD все още се интересувала от съвместни проекти. Според Киров, въпреки наличието на чуждестранни мениджъри и привидните чуждестранни инвестиции, повечето от парите в банката са частен капитал, който е българска собственост.
Корпоративна търговска банка (Corporate Commercial Bank). Тази банка е известна още като Банката на Риск Инжинеринг, най-важният и печално известен играч в енергийния сектор, участващ в почти всички енергийни консултантски проекти. Заради тесните си връзки с Риск Инжинeринг, притежавана от Богомил Манчев, се очаква банката да придобие силни позиции във финансирането на проекта Белене. Сметките на Националната електрическа компания, която е собственост на държавата и се занимава с тъмни продажби на електроенергия чрез посредници като Манчев и Ковачки, също са депозирани там. Главният акционер на тази банка е Бромак ООД, собственост на Цветан Василев, който през 2004 г. беше замесен в противоречива приватизационна сделка свързана с купуването на Софийския завод за вагони, дотогава държавна собственост, на цена по-ниска от пазарната.
Интернешънъл Асет Банк (International Asset Bank – бивша Първа източна международна банка). Банката на СИК – една от бившите най-влиятелни групировки на организираната престъпност в България. По последна информация Газпром се интересува от IAB за бъдещите си проекти в България. Банката е собственост на братята Маргини, които са задържани по едно от най-известните дела срещу организираната престъпност. Има подозрения, че бивши офицери от държавна сигурност са свързани с Маргините, за които се говори, че са близки и до социалистите и до десни политици от кръга на бившия премиер Иван Костов.
СИБАНК, (Economic and Investment Bank, също EIBank, бивша Българо-руска инвестиционна банка). Предишните и собственици бяха офшорки. Цветелина Бориславова, жената, която съжителства с кмета на София, Бойко Борисов, я притежава в момента, заедно с Светослав Божилов и исландския инвеститор Тор Бьорголфсон, чрез фирмата му Новатор Файненс България (Novator Finance Bulgaria). Тук има притеснения, че тази банка практикува „свързано" отпускане на заеми на фирми от по-ниско качество, които иначе не биха отговорили на изискванията за кредитиране. Има също така и притеснения за някои от авоарите, които Борисов вече е прекарал през тази банка.
Банка ДЗИ. Под предишното си име РозЕксимбанк (RosEximbank) това беше банката на Мулитгруп на Емил Кюлев, който беше убит през октомври 2005 г. от все още неизвестни извършители. Банката, единадесета по големина в България, беше купена през 2006 г. от гръцката Юробанк ЕФГ (Eurobank EFG) Смята се, че Кюлев, който преди 1989 г. е бил полицай, е влязъл в банковия сектор, чрез провалената Розексим, притежавана отчасти от Майкъл Чорни, руско-израелски бизнесмен/лице от организираната престъпност, който беше изгонен от България през 2000 г. с мотив, че е заплаха за националната сигурност. По време на убийството му много наблюдатели казваха, че Кюлев се е опитвал да превърне ДЗИ в законна организация. Киров от Агенцията за финансово разузнаване ни каза, че в миналото ДЗИ е била една от най-проблематичните, с лоша история свързана с прикриване на незаконни практики и с няколко случая на пране на пари. През август 2005 г. банката е била глобена с 20 000 лева (13 330 щатски долара) заради нарушения на закона за пране на пари. Но откакто Емил Кюлев не е вече между живите банката показва видимо подобрение в докладването на незаконни практики и спазването на закона. Въпреки, че през август 2006 г. банката беше отново глобена заради недокладване на пране на пари, според Киров, тя показва ясна промяна в политическата воля за реформиране. Д-р Киров отбеляза доклад на ДЗИ от ноември 2006 г., който може да бъде пример за подражание по повод на няколко транзакции на директора на Правителствена болница, високопоставен член на БСП и близък приятел на министъра на здравеопазването Гайдарски. Д-р Киров каза, че е бил изненадан, че банката се е решила да осветли човек с такива политически връзки, но добави, че е доволен от резултата. Д-р Киров не бил никога инструктиран или под натиск да спре разследванията в ДЗИ – нещо, което според него не може да се каже за всички банки. (За съжаление той не ни даде по-подробна информация.) Киров призна, че ще бъде изключително наивно да се смята, че ДЗИ е напълно реформирана, но каза, че ДЗИ е добър пример как бдителността, анализът, и спазването на правилата, съчетани с желанието за реформа, могат да вкарат една банка в правия път за кратко време.
Инвестбанк (Investbank – бивша Нефтинвестбанк, Neftinvestbank, и Международна православна банка, International Orthodox Bank - "Банката на митрополити и генерали") Инвестбанк се свързва с руско-литовския бизнесмен от Монако Денис Ершов и българина Митко Събев. Ершов беше изгонен от България по същото време като Майкъл Чорни и двамата са заподозрени в обща престъпна дейност. Сега Събев е председател на Надзорния съвет на компанията Петрол АД - много голяма фирма за доставка на петрол, отчасти собственост на Лукойл. Петя Славова, бивша съпруга на Събев, със силни бизнес интереси в сферата на туризма, контролира Инвестбанк. Фирмата й Феста Холдинг притежава първокласни хотели в София и по Черноморието. Тя също така продава луксозно вино и друг алкохол. Смята се, че Славова е най-богатата жена в България. Въпреки, че в момента се счита, че Славова е преуспяла благодарение на своите лични качества, Ершов и Събев са най-вероятните източници на финансовата й стабилност и растеж през годините.
Централна кооперативна банка, позната като Банката на ТИМ. ТИМ започна във Варна, като фирма за търговия със зърно, но има интереси в много сектори в България, включително в медиите, търговията на дребно и застраховането. Групировката скоро ще вземе и Българския речен транспорт, собственост на държавата и авиокомпанията България Еър, чрез собствеността си в другия национален авио-превозвач – Хемус Еър. Никола Дамянов е председател на Надзорния съвет.
Софийска общинска банка. Банката е собственост на софийската община и бизнесменът Христо Ковачки иска да купи мажоритарния пакет. Освен, че се занимава с енергийния сектор, има подозрения, че Ковачки е част от фирмите приближени на лидера на Движението за права и свободи Ахмед Доган.
За повече подробности за споменатите по-горе личности, фирми и синдикати, за които се смята, че имат връзки с организираната престъпност, моля прегледайте отново доклада за Организираната престъпност в България, който може да бъде намерен на http://www.state.sgov.gov/p/eur/sofia/index.c
ДЕЙСТВИЯ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО
-----------------
7. (C) Финансовото разузнаване прави изненадващи проверки на принципа на случайния подбор и налага глоби – 12 за периода януари-октомври 2006 г. АДФИ твърди, че БНБ не е достатъчно бдителна, докато последната поставя под въпрос законовия и структурен капацитет на АДФИ за пълно разследване на банките. През 2006 г. промени в Закона за кредитните институции улесниха разследването и предаването на съд на финансовите престъпления, давайки на главния прокурор право да иска информация без заповед на съда за случаи при които се касае за пране на пари и организирана престъпност. Банковият сектор е единственият, който се съобразява в значителна степен с буквата на закона.
8. (u) Банките и другите 29 единици, които попадат под Закона за мерки срещу прането на пари (ЗМПП), са задължени да прилагат така-наречените „познавай клиента си" стандарти. От 2003 г, всички тези единици са задължени да задават въпроси за източника на парите при транзакции, които надвишават 30 000 лева (19 000 щатски долара) или транзакции от чужбина, надхвърлящи 10 000 лева (6 500 щатски долара) и да информират АДФИ за всяко плащане в брой по-голямо от 30 000 лева (19 000 щатски долара).
9. (u) През 2006 г. промени в ЗМПП разшириха дефиницията на прането на пари и списъка с единици задължени да докладват, дадоха право на АДФИ да получава банкови извлечения без съдебна заповед, разшириха дефиницията на понятието „валута" и задължиха да се обявят източниците на валута, която се изнася от страната. Като цяло експертите смятат законодателството за изчерпателно и в крак с международните стандарти. (Виж точка А за повече информация за прането на пари.)
КОМЕНТАР/ПРЕПОРЪКИ
-----------------------
10. (C) Правителството на САЩ трябва да разшири сътрудничеството с българските банкови власти, включително с високопоставени служители на финансовото министерство за да помогне на българското правителство да координира по-добре дейностите на агенциите си, които се борят за територия. БНБ, АДФИ и Комисията за финансов надзор работят заедно по-добре от всякога, но трябва да продължат сътрудничеството си с вътрешното министерство и прокуратурата. Освен това България трябва да отправи поглед и към не-банковия финансов сектор – особено отдаването под наем и да работи срещу потенциалното пране на пари и там. Тъй като финансирането по SEED привършва в България ние трябва да намерим други източници за сравнително скромните суми нужни за обучение и инструментариум, които могат да помогнат на АДФИ и съюзниците й да останат все така напред спрямо техните добре обезпечени противници.
КРАЙ НА КОМЕНТАРА/ПРЕПОРЪКИТЕ
БАНКОВА СОБСТВЕНОСТ И БАЛАНСОВА СТОЙНОСТ
-----------------------------
11. (u) Бележка: балансовата стойност се смята като екуити (имущество, което остава при ликвидация след удовлетворяване на кредиторите) на акционерите (активите от които се изваждат пасивите). Балансовата стойност е по-точна за банките от пазарната тъй като много малко от местните банки в момента се търгуват на фондовата борса. Данните са от 30 юни, 2006 г. по обменен курс лев/щатски долар 1.48.
Банка ДСК ОПТ Банка РТ (DSK Bank: OTP Bank RT) Будапеща, със 100%. Балансова стойност 403 милиона щатски долара.
Булбанк АД, Уникредито италиано С.А (UniCredito Italiano S. A.), с 85.19%.Балансова стойност 380 милиона щатски долара.
Обединена българска банка: Национална банка на Гърция (United Bulgarian Bank: National Bank of Greece) с 99.9%. Балансова стойност 318 милиона щатски долара.
Пощенска банка (Postbank: EFG Eurobank Ergasias S. A.) с 75.33%; СЕН Балкан Холдингс Лимитед (CEN Balkan Holdings Limited) с 24.3%. Балансова стойност приблизително 191 милиона щатски долара.
Търговска банка Биохим беше продадена през юли 2002 г. на Банка Австрия (Bank Austria) Балансова стойност приблизително 150 милиона щатски долара.
Райфайзен банк АД: (Raiffeisen International Bank-Holding AG) със 100%. Балансова стойност приблизително 145 милиона щатски долара.
Сосиете Генерал Експресбанк (Societe Generale Expressbank: Societe Generale), Париж с 97.95%. Балансова стойност приблизително 115 милиона щатски долара.
СИБАНК, (Economic and Investment Bank, също EIBank): Групата Валмар (Valhamar Group Ltd), холдинг от групата контролирана от Тор Bjorgolfsson чрез дъщерната фирма „Новатор Файненс България Сарл (Novator Finance Bulgaria Sarl) със седалище в Люксембург; Цветелина Бориславова Карагьозова с 25.48% директно, и заедно със свързаните страни Катекс АД (Katex AD) и Руно Казанлък АД (Runo Kazanlak AD) с 37.47%; Катекс АД с 10.61% директно, и заедно със свързаните страни Руно Казанлък АД и Цветелина Бориславова Карагьозова с 37.47%, Светослав Божков Божилов с 25.77%. Балансова стойност приблизително 104 милиона щатски долара.
Първа инвестиционна банка (FIB): Ивайло Димитров Мутафчиев с 31.38%, Цеко Тодоров Минев с 31.83%, Първа финансова посредническа къща с 13.89%. Според интернет страницата на FIB, останалите дялове са собственост на Гроут Менъджмент Лимитед (Growth Management Limited) с 10%, Хилсайд Апекс Фунд Лимитед (Hillside Apex Fund Limited) с 10%, Легнано Ентърпрайзис (Legnano Enterprises) с 2.45%. Хилсайд Апекс Фунд Лимитед (Hillside Apex Fund Limited) и Гроут Менъджмент Лимитед (Growth Management Limited), две офшорни компании, придобиха по 10% в банката от Европейската банка за реконструкция и развитие, която излезе напълно от FIB. Балансова стойност приблизително 96 милиона щатски долара.
Хебросбанк беше продадена през март 2002 г. на Риджънт Пасифик Груп (Regent Pacific Group). Балансова стойност приблизително 76 милиона щатски долара.
Българо-американска кредитна банка (Bulgarian-American Credit Bank: Bulgarian-American Fund) с 69.38%. Балансова стойност приблизително 63 милиона щатски долара.
Централна кооперативна банка (CCB Group Assets Management EAD ) с 67.70%. Балансова стойност приблизително 55 милиона щатски долара.
Банка Пиреус (Piraeus bank: Piraeus Bank), Атина, Гърция с 99.79%. Балансова стойност приблизително 52 милиона щатски долара.
МКБ Юнион Банк (MKB Union Bank: MKB Bank), Унгария с 60%, Юнион Груп (Union Group) с 19.86%, Борас (Boras) с 14.14%. Балансова стойност приблизително 43 милиона щатски долара.
Банка ДЗИ (DZI Bank: Greek Eurobank EFG bank) с 74.26%. (Бележка: данните са от края на септември) Юробанк (Eurobank EFG bank) е и мажоритарен собственик в Българска пощенска банка (Bulgarian Post bank). Балансова стойност приблизително 39 милиона щатски долара.
Корпоративна търговска банка: Бромак (Corporate Commercial Bank: Bromak) с 89.21% директно и смесено със застрахователна компания Виктория (непряко) с 94.35%. Балансова стойност приблизително 36 милиона щатски долара.
Алианс България (Allianz Bulgaria: Allianz Bulgaria Holding Ltd.) с 79.72%, Allianz Bulgaria Holding Ltd е собственост на германската застрахователна група Insurance Group Allianz AG, Мюнхен. Балансова стойност приблизително 34.5 милиона щатски долара.
БНП-Париж Банк (Национална банка на Париж, Франция (BNP-Paris Bank: Bank Nationale de Paris, France) със 100%. Бившият министър на енергетиката Милко Ковачев е член на Надзорния съвет. Балансова стойност приблизително 33.5 милиона щатски долара.
Прокредит Банк (ProCredit Bank AD: ProCredit Holding AG) с 59.13%, Европейска банка за реконструкция и развитие (European Bank for Reconstruction and Development) с 19.71%, Комерц Банк АГ (Commerzbank AG) с 19.71%. Балансова стойност приблизително 33 милиона щатски долара.
Софийска общинска банка (Sofia Municipal Bank): софийска община с 67%, Ковачки има миноритарен дял. Балансова стойност приблизително 28.5 милиона щатски долара.
Насърчителна банка (Encouragement Bank): Министерство на финансите с 99.995%. Балансова стойност приблизително 26 милиона щатски долара.
Интернешънъл Асет Банк (International Asset Bank): Дайнатрейд Интернешънъл (Dynatrade International) с 25.51%. Балансова стойност приблизително 24.5 милиона щатски долара.
Банка Токуда (Tokuda Bank: International Hospital Services Co.) с 93.84%. Балансова стойност приблизително 21 милиона щатски долара.
Банка АйЕнДжи (ING Bank): Балансова стойност приблизително 19.5 милиона щатски долара.
Банка ТС Зираат (T.C. Ziraat Bank: T.C. Ziraat Bank), Анкара със 100%. Балансова стойност приблизително 17.7 милиона щатски долара.
Инвестбанк АД, Феста Холдинг (Investbank AD: Festa Holding) с 78.73%, Винком (Vincom) със 15.49%. Балансова стойност приблизително 15 милиона щатски долара.
Емпорики Банк България АД: Гръцка търговска банка (Emporiki Bank Bulgaria AD: Commercial Bank of Greece), Атина, със 100%. Балансова стойност 14.5 милиона щатски долара.
Д Комерс Банк: Фюат Гювен (D Commerce Bank: Fuat Guven ), турски бизнесмен със 100% дял. Той притежава още безмитни бензиностанции. Купи дяловете си от две лица, също от турски произход, през септември 2006 г. Балансова стойност приблизително 13 милиона щатски долара.
Банка НБЛ Изток-Запад Нова Люблянска банка (NLB West-East Bank: Nova Ljubljanska Banka), Словения с 72.51%, ЛБ, Максима, Любляна (LB Maxima, Ljubljana) с 24.50%. Балансова стойност приблизително 12 милиона щатски долара.
Тексим частна предприемаческа банка: Патон Анщалт (Texim Private Entrepreneurial Bank: Paton Anstalt) с27.33%. Мариета Георгиева Найденова с 15.24%, Павлина Георгиева Найденова с 15.09%. Балансова стойност приблизително 9.3 милиона щатски долара.
Алфа банк: клон на Алфа банк АЕ (Alpha Bank: Branch of Alpha Bank AE), Атина, Гърция. Балансова стойност приблизително 5.2 милиона щатски долара.
Ситибанк НА, клон на Ситибанк НА (Citibank N. A.: Branch of Citibank N. A.), Ню Йорк, САЩ. Балансова стойност приблизително 4.5 милиона щатски долара.
Национална банка на Гърция, клон на Националната банка на Гърция (National Bank of Greece: A branch of the National Bank of Greece) Атина. Балансова стойност приблизително 1.3 милиона щатски долара.
БАЙЪРЛИ
Microsoft Office е най-популярният пакет с приложения от този род и голяма част от бизнеса разчита на него при ежедневната си работа. Въпреки че на пазара има алтернативи на комплекта с офис приложения, поддържан от редмъндци, url=http://www.kaldata.com/modules.php?modid=1&action=show&id=1669Micro...
Без значение колко добре е подсигурена една интернет услуга, винаги има възможност за издънки, които да я изведат от строя. Сред най-популярните причини за срив на големи сайтове обикновено са проблеми с хакери, софтуерни бъгове и повреди в хардуера. Природният фактор обаче също не трябва да бъде по...
През тази седмица бял свят видя новата версия на драйверите Catalyst, които са предназначени за видеокартите от серията Radeon на AMD. Сред най-важните промени, идващи с Catalyst 12.6, е запушването на една дупка в сигурността и подобре...
При откриването на Лот 2 от автомагистрала ”Тракия”, Мин. преседателят заяви, че цялата страна трябва да изглежда така както в момента изглежда Старозагорска и Ямболска области – „обработени, засадени поля и сред тях магистрали”. Строителството на магистралите ще донесе резултати в следващите години, посочи премиерът. До края на годината предстои да бъде открит Дунав мост [...]
Един от астронавтите от екипажа на Международната космическа станция използва част от свободното време, с което разполага, за да проведе интересен експеримент. Дон Петит реши да разбере какво се случва когато напълниш един балон до пръсване с вода и го спукаш с игла в условията на безтегловност. Рез...
Интернет потребителите, които се намират на китайска територия вече нямат достъп до услугите на новинарския сайт Bloomberg. Адресът е поставен в националния файъруол от властите, които управляват страната, съобщи BBC. От новинарската агенция Bloomberg коментираха, че вероятна причина за този ход ...
На 2 юли т.г. българският външен министър ще се срещне с ръководството на Българското църковно настоятелство в Истанбул. Николай Младенов е поканил представителите на цариградските българи в София, където те ще бъдат наградени от президента на Републиката с орден „Св. Св. Кирил и Методий” І-ва степен. Високото държавно отличие се дава за изключителните им заслуги за запазването и развитието на българската общност в Истанбул, както и по повод връщането на 7 екзархийски имоти от турските власти в началото на месец юни т.г.
Тази вечер на Олимпийския стадион в Киев ще бъде изигран последният 31-ви мач от Евро 2012 в Полша и Украйна, а именно финалът. До него стигнаха съставите на европейския и световен шампион Испания и Италия. Двата състава се срещнаха и в груповата фаза, където завършиха 1:1. Но от тогава двата състава са коренно различни.
Един човек се разхождал спокойно в парка, но изневиделица го нападнало агресивно куче. Въпреки отчаяните опити да се предпази, животното го ухапало няколко пъти, след което избягало. След няколко дни раните на човека позараснали, но той се почувствал зле и отишъл на преглед: - Трябва да ви огорча: имате бяс, категорично заявил докторът. Пациентът взел един лист хартия и започнал бързо да пише нещо. - Ама защо пишете завещание? В днешно време медицината е доста напреднала и ще можем да ви излекуваме без никакви проблеми? - Това не е завещание, докторе. Просто правя списък на тези, които трябва да ухапя, преди да ме излекувате. Усмихни се, България! Спор между мъже, разхождащи кучетата си в София завърши със стрелба и наранявания за единия от стопаните. Това показва, че често пъти четириногите ни любимци ни превъзхождат по интелект и благородство. Което, от своя страна, ни задължава да проявяваме хуманно отношение към тях във всяка ситуация: Обаждане при ветеринаря: - Сега при...
Преди известно време ми дойде една идея – да наредя шаха на масата в апартамента, която и без това рядко използвам, и да местя по една фигура на ден с приятел. Обещаваше да е интересен експеримент. От една страна, нещо щеше да привлича вниманието ми поне за няколко минути на ден и да го отвлича от всекидневните задачи. От друга страна, щях да играя шах с приятел на 500 км разстояние, с когото напоследък се виждаме рядко, а и рядко се чуваме. Facebook беше таблото, на което оповестявахме ходовете, там качвах и по една снимка на всеки ход от своя и от негова страна. Направихме две игри. Сам съм си виновен, че загубих и в двете. Тук, Оги, официално се обявявам за победен в последната. Причината? След малко.
От дистанцията на времето мога да кажа, че идеята беше наистина добра. Единственият недостатък при играта на шах от дистанция и с отлагане на ходовете е, че в крайна сметка отлагаш цялата игра. Забравяш докъде си стигнал и къде си смятал да местиш фигурите. Изпуснал си и последователността, в която партньорът в играта следва своята логика и я адаптира към твоите решения. Липсва и зрителният контакт, в който можеш да прецениш дали според другия си сгрешил, за да предпочетеш някой от всичките варианти за поредица от ходове. А и губиш интерес да продължаваш.
Затова, както се уговорихме, Оги, и тази победа е твоя. При следващата игра бирата е от мен, а от теб е дъската.
Перед премьерой спектакля “Три сестры” в Steppenwolf Theatre Один из лучших театров США Steppenwolf Theatre Company закрывает тридцать шестой сезон новой постановкой бессмертной пьесы Антона Чехова “Три сестры”. Адаптированный вариант пьесы сделан лауреатом премии “Тони”, обладателем Пулитцеровской премии, актером, сценаристом, драматургом Трейси Леттсом. Режиссер спектакля – лауреат премии “Тони” Анна Шапиро. Краткая биографическая справка. Трейси Леттс родился и вырос в Оклахоме. Когда ему исполнилось двадцать лет, переехал в Чикаго. В Steppenwolf Theatre с 2002 года. Его пьеса “Август: графство Осадж” (“August: Osage County”) получила Пулитцеровскую премию и премию “Тони” как лучшая пьеса 2008 года. Мировая премьера ...
Соларните клетки, които могат да се отпечатат или нанесат като боя върху определена повърхност, допринасят значително за намаляване на цената на соларната енергия и увеличаване на практическите възможности за нейното използване. Сега учените от Rice University са разработили и подобни батерии. Те са създали нови литиево-йонни батерии, които могат да се нанасят върху всякакви повърхности като боя – дори и върху бирени халби!, фаянсови и теракотни плочки, пластмаси, стъкло и метал. Тъй като те могат да се комбинират с миниатюрни соларни клетки, учените предвиждат създаването на огромен брой джаджи, които да се зареждат със слънчева енергия и да я съхраняват едновременно за тъмната част на денонощието.
Новата технология се състои в разделянето на компонентите на батерията в 5 различни разтвора, нещо като high tech комплект, който да се прилага „стъпка по стъпка“. Положителният колектор е базиран на въглеродни нанотръбички, катодът съдържа lithium cobalt oxide. Третият компонент е полимерен сепаратор на базата на полимерен продукт на компанията Arkema, наречен Kynar Flex. Анодът съдържа lithium titanium oxide, а отрицателният колектор съдържа медна боя.
Звучи доста просто, но екипът е установил, че за да се получат нещата, най-важната част е да се „залепи“ сепариращия слой. Те действително са тествали „боята – батерия“ върху бирени халби, както и фаянсови плочки, след което се оказало възможно да се запали лампа със съхранената енергия. Лабораторните продукти са били изработени с ръчно нанасяне на боята, но водещият автор Neelam Singh посочва, че ще бъде много лесно процесът да се прилага промишлено чрез обичайно използваните индустриални технологии за спрейно нанасяне на бои.
Много важен момент за поевтиняване на технологията е да се разработят практични методи за нанасяне на разтворите на открито, а не да се разчита на vacuum deposition или други техники в строго контролирана среда.
Ако разтворите за нанасяне на соларни клетки и батерии в процеси, напомнящ боядисване, се развиват паралелно, то това вероятно ще доведе до цяла нова генерация от архитуктерни приложения, приложения в интериорния и продуктовия дизайн, при които нови обекти и повърхности могат да трансформират и съхраняват слънчевата енергия за осветление или други цели.
Възможностите наистина нарастват неимоверно, ако се комбинират с ултраефективно осветление като например органични светодиоди (OLED – organic light emitting diode), което ще позволи създаването на повърхности с интегрирано осветление.
По материали от: Clean Technica
Жега е и слънце пече. Обзети от мисълта за скорошната отпуска, някак пропускаме покрай ушите си новината за поредното увеличение на тока, парното и водата. Морето е там и ни зове с прохладните си сини вълни, но след няколко месеца отново ще се сетим за зимата и мразовитата й ръка ще почука на вратите ни. Тогава отново ще си спомним, че има уреди като радиатор и печка и изобщо не е хубаво да прекарваме студените зимни месеци далеч от компанията им. Повечето от нас са свикнали с периодичните поскъпвания на консумативите, но има и такива, които няма толкова лесно да преглътнат този горчив хап. Понякога съдбата не е благосклонна и те запраща в дъното на социалната стълбица. Оставаш без работа и единствено молците обитават окъсания ти портфейл. И точно в тези моменти трябва да се намеси държавата, чиято роля е да се грижи за благополучието на своите граждани. В неделя министърът на финансите Симеон Дянков обяви, че държавата ще отпусне 11 милиона лева за около 307 000 социално...
Open publication – Free publishing – More kids Един „замразен“ засега проект на КРОКОТАК:) . Списание КРОКОТАК –...
Използвате ли незащитена WiFi-връзка за домашната си мрежа? Ако е така, предполагам. че като прочетете това ще се замислите дали да продължите да го правите. След като засичат заплахи публикувани онлайн, тежко въоръжен екип на SWAT-отдела разбива вратата на къща в Ивънсвил, Индиана, чупи проз...
Няма как да не се признае, че Турция днес има възможност както да заяви без притеснение „нашият гняв може да бъде толкова голям, колкото приятелството ни” във връзка със събитията в Сирия, така и да демонстрира „заядлив” език в лицето на главния си преговарящ за членство в ЕС Егемен Багъш, когато се водят проточилите се десетилетия преговори за приобщаване към съюза. По- благоприятен период за Турция в това отношение едва ли е имало някога. Постиганият ръст на БВП в страната през последните години контрастира ярко с кризата, която не само разтърсва Европа, но и е повод за „искри” между двете страни на Океана, когато се търси първопричина и изход. Европа дискутира, а Турция разпростира амбициите си, политико-икономически, от Балканите през Близкия изток, та до Кавказките републики. Дава подслон за дебати в Истанбул и Анкара по всички геополитически проблеми и конфликти, които светът трябва да реши, ако иска да оцелее. Сирия е една от злободневните теми, но независимо от...
Богомил Николов е магистър по политология и стопанско управление от СУ „Св. Климент Охридски” и университета „Еразмус” в Ротердам. В момента е докторант по икономика в УНСС. Изпълнителен директор е на Българската национална асоциация на потребителите от 1999 г. Ръководил е много проекти в областта на защитата на потребителите. Водил е обучителни курсове в Института по публична администрация и Европейската асоциация на потребителите. В момента преподава в Европейския колеж по икономика и управление в Пловдив. - Г-н Николов, как ще коментирате изявлението на председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев в края на изтеклата седмица, че тока ще поскъпне с 13%, вместо с очакваните 10 на сто? - За мен това не беше изненада, очакваше се. Компонентата за зелена енергия, която влияе най-съществено на това повишение, не е прогнозируема. И ако България беше предприела документ, от който да се знае всяка година с колко ще се увеличава произведената енергия от възобновяеми източници, да има...
Современный человек в своем развитии недалеко ушел от обезьяны, жизнь его определяют те же законы, что и десятки миллионов лет назад, и будущее не сулит человечеству ничего хорошего. Эволюционист, палеоневролог, доктор биологических наук, профессор, заведующий лабораторией развития нервной системы Института морфологии человека РАМН Сергей Вячеславович Савельев рассказывает об эволюции и деградации мозга и делится своими прогнозами развития человечества. - Как и для чего развивался человеческий мозг? - Мозг эволюционировал не для того, чтобы мы стали хорошо думать, создавать бессмертные произведения, решать математические проблемы или посылать людей в космос. Он развивался, чтобы быстро ...
Днешният ден трябва да се запише в историята като Денят, в който си занулих RSS-четеца. Случва се достатъчно рядко, за да си заслужава един тост. И в тон с този впечатляващ резултат, време е за седмичното обобщение. Тази седмица ще си говорим за блогове и Facebook, email-етикет, планиране на съдържание, съвети за млади професионалисти, както и за промоции и летни PR-свалки. С последното сигурно ви заинтригуван, нали? Да започваме!
За финал днес съм ви подготвила едно видео от Тишо с доста зареждаща кампания на MINI Cooper. Друго си е да имаш подвижен магазин в скъп град като Париж – още по-друго си е да имаш 10 такива!
Приятен уикенд!
___
снимка: Horia Varlan
Още по темата:
Един велосипед с една скорост и без спирачки, удобно паркиран пред ресторант в Монреал, Канада.
Когато тази седмица се появи Google Drive за iOS, реших да го изпробвам. В момента Google Drive е услугата, която използвам, за да синхронизирам работата си между личния и служебния компютър. Едно от нещата, които ме дразнят, е, че е твърде бавна (в сравнение с … Подобни статии:
Вносител и автор на закона е фактически ДАБЧ (Държавната агенция за българите в чужбина). Според него, националната стратегия и политика за българските общности в чужбина се изготвя от ДАБЧ (ЗББОИРБ член 26 (1) т.2 и член 30 т.4), а не от Президентството. Това разбира се поставя под въпрос искреността на инициативата на г-жа Попова за срещата в Брюксел.
Много сдържано, вероятно с цел да звучи само информативно и обективно, в заглавието си вестник „Труд“ всъщност без да иска ни разкрива истинската причина за безпрецедентния ( дори и за него) изблик на невъздържаност от страна на премиера Борисов. Заглавието е:
КОМПЕНСАЦИИ ЗА СКЪПИЯ ТОК
В информацията четем:
“Най-бедните ще получат компенсации за скъпия ток. Такова обещание даде във Видин премиерът Бойко Борисов.
„Близо 300 000 са бедните хора в България, за които трябва да се помисли чрез енергийните помощи, отпускани от Министерството на труда и социалната политика, да не усетят това поскъпване на тока. Законът за зелената енергия – това е престъпен закон“, категоричен бе Бойко Борисов.
В момента тези хора вземат до 200 лева на зима за дърва и въглища за отопление.
Според Борисов увеличаването на цената на тока е заради „зеления“ закон, приет по времето на тройната коалиция.
Наричайки лидерите – бившия премиер Сергей Станишев (БСП), Ахмед Доган (ДПС) и Симеон Сакскобургготски (НДСВ), „безхаберници и мутри в политиката“, Борисов заяви, че Станишев е виновникът и да не се построи АЕЦ „Белене“. „Двуличници. И Костов (лидерът на ДСБ) с „Мариците“ зароби с 15 години държавата“, мина на друга тема премиерът.”
В неистовото си желание на всяка цена на пренасочи ефекта от токовия ценови удар другаде, Бойко Борисов стигна до „прозрението“, че Симеон Сакскобугготски е „мутра“. Така той се опитва да компенсира щетите от високото обществено напрежение, нанесени върху всяко едно домакинство и бизнеса, разтърсили всеки и всичко в България заради предстоящото рязко увеличение на разходите за електричество.
За останалите обекти на борисовия гняв не си заслужава да се коментира коментара му- тях и на майка да напсува публично по примера на културния си министър Рашидов, никой няма да се изненада. Но тъкмо Борисов да определя като мутра неговото Величество ( да, така го величаеше в свитата му), който от небитието на охранителния бизнес- по същество беше нещо като сервитьор с мускули и заплашителен поглед на побойник- попадна на държавната трапеза като царедворец, това вече наистина е нов, току що покорен връх на нахалството от страна на алпиниста от Банкя. Явно за него в това отношение няма недостижими висини на падението!
За разлика от Борисов никога не съм величаел Величеството и като телевизионен водещ по тази причина имах проблеми с управлението на НДСВ. Близо година великите Му министри практически бойкотираха предаването ми. Така че мога да с позволя лукса да се възмутя в „полза“ на Величеството без да бъда причислен към подмазвачите му.
След многократните ми публични упреци, че не уважава българската аудитория, отбягвайки преките интервюта с български журналисти, най-накрая бях удостоен с предложение да взема интервю на запис от Величеството в неговия премиерски кабинет. Пред перспективата да бъда третиран като един слугите му и записът да бъде манипулиран от тях, отказах да му отида на поклонение. Това направи Николай Бареков, който сега прилага слугинския си опит в правителствения канал ТВ 7, маскиран като частна телевизия.
Има едно старовремско военно правило, че нападението е най-добрата отбрана. То се превръща във висша форма на мъдрост, преподавана в съветските военни академии до такава степен като единствената възможност за водене на война, че командирите на Червената армия практически са посрещнали германското нападение през 1941 г. без елементарни познания по тактиката на отбраната. В случая нападението на Борисов издава само липса на отбранителни аргументи. А бруталността, с която е готов да обругае своя благодетел, би трябвало да събуди инстинктите на хората, за които отцеругателството все още не се е превърнало в политическа добродетел.
Каквито и да са били другите движещи сили зад кариерата на Борисов, все пак е факт, че тъкмо Симеон Сакскобургготски го качи на своя управленски асансьор и размаханата бухалка от страна на някогашния охранител е нагледна илюстрация на израза „пази, Боже, сляпо да прогледа“.
Очевидно амбициозният Борисов, който обича да се хвали, че винаги играе за първото място, държи на всяка цена да се докаже лично и в битката за доказване, че политиката е мръсна работа.
Уважаема г-жа Ралчева, Разрешете първо да благодаря за изпратената от Вас покана на Вицепрезидента на Република България г-жа Маргарита Попова за конференцията, която се организира през месец ноември в Брюксел. Позволете ми да задам няколко въпроса, свързани с организацията на срещата и имейла, който получих, веднага след Вашият, от г-н Любомир Гаврилов – координатор на Преходния обществен съвет на българите във Франция.
Май са за това.
И това.
За сметка на това.
През почивните дни обхватът на телефона, бавният интернет и много имейли не би трябвало да са от значение.
Noam Chomsky, the distinguished American philosopher, political activist and professor emeritus of linguistics at the Massachusetts Institute of Technology (MIT), has compiled a list of the ten most powerful and efficacious strategies used by “masters of the world” to establish a manipulation of the population through the media.
Бойко Борисов на първия рожден ден на застрахователна компания СИК през 1995 г. Отляво надясно са Венцислав Стефанов, Румен Николов-Пашата, Бойко Борисов.
Коментар на Калина Андролова по БНР, Деконструкция, 30.06.2012 Транскрипция: Солидарна България
Някакво абсолютно жълто интервю с Бойко Борисов в поредното лигаво списание зае вниманието на медиите през последната седмица. Имал ли жена до себе си, каква му била спалнята и подобни замацотващи нормалното мислене на нацията, жълти информации. В същия момент някои медии в Европа ясно напомниха за „криминалното" минало на българския премиер.
Докато народът се вълнуваше коя е скритата любов на Бойко, австрийския „Дер Щандарт" повдигна факта, че подозренията за нечистото минало на Бойко Борисов са сведени до знанието на Европейската комисия по организираната престъпност, корупцията и прането на пари. Журналистите, които са се обърнали към Европейската комисия по престъпността се позовават основно на грамите от Уикилийкс, в които американските дипломати говорят за връзките на Борисов с мафиотските среди. Например бившия американски посланик у нас Джон Байърли пише до Вашингтон, че Борисов е забъркан в, цитирам, „тежки криминални дейности" [06SOFIA647]. Когато тази грама се появи в публичното пространство, реакцията на Борисов беше, че Уикилийкс публикува слухове, а щатското посолство подчерта, че често депешите на посланиците съдържат непълни анализи.
Коментарът на австрийския вестник припомня и предишна публикация в германския „Тагесцайтунг", посветена на начините на събиране на информация сред американските дипломати. Според германския вестник в съобщенията на американските дипломати за миналото на Бойко Борисов се съдържа един много важен детайл. И той е, че абревиатурата SIMO, подкрепя подозренията срещу сегашния министър-председател на България. „Информацията от SIMO е в потвърждение на тези обвинения" – пише Байърли до Вашингтон. Оказва се, че зад подписа SIMO стои не кой да е, а ЦРУ. Изводът от разследването на „Тагесцайтунг" е, че сведенията на посланик Байърли, че „Борисов е замесен в контрабанда на метаамфетамини, източване на гориво и негални сделки с Лукойл", всъщност са подписани и докладвани от самото ЦРУ. Като секретар на полицията по онова време Борисов, цитирам Байърли, е използвал поста си за да прикрие криминалните си деяния, а жената, с която съжителства Цветелина Бориславова управлява голяма банка, която е била обвинявана в пране на пари, както и в участие в незаконните транзакции на самия Борисов. Говори се, продължава Байърли в грамата от 2006 година, че Борисов има сериозни връзки с някои фигури от мафията, включително с Младен Михалев (наричан още Маджо), и с неговия бивш партньор от организираната престъпност Румен Николов (наричан още „Пашата"). Край на цитата от грамата.
Един екс- ръководител на отдел в ЦРУ потвърждава пред „Тагесцайтунг", че под кодовото название SIMO се разбира именно ЦРУ. И че SIMO е правителствено понятие, маскировъчно име за ЦРУ, което служи само за вътрешни нужди. Бойко Борисов отново отказа пред българските медии да коментира тези публикации, както и това, че ще бъде обект на разглеждане от страна на Европейската комисия по организираната престъпност. Вместо това пуска жълтини от рода на: ако кажа коя е жената до мен, ще я разкостят.
Сега искам да чуете един коментар на Иван Славков, който, мир на праха му, каза преди две години следното пред моя микрофон: „Ми обидно ми е, казвам ти. Защото ти не знаеш как се появи Бойко?! Аз бях в управителния съвет на застрахователното дружество СИК. Защото всичките мутри ме знаят кой съм. По спортна линия и не само по спортна. И Георги Илиев, лека му пръст, и брат му, нямаше техен рожден ден, на който аз да не съм централния гост. И така, седя с Тодор Живков ден, два, три, да кажем, след като му махнаха горе пазачите. Които не пазеха вилата, а пазеха той да не излезне някъде. Домашен арест. И пристигат горе посред бял ден и влизат Венци Стефанов и Пашата. „Заповядайте, какво ще пиете?" И Венци тогава казва: „Другарю Живков, добре си живеехме при вас"...А те бяха бензинджии... „И сега виждаме какво стана, искаме да ви върнем малко от добрините, които сме видели, дайте ни една стая тук и ще имате 24 часа охрана." И така се появи Бойко там. Те не го пускаха да влезне вътре в кръчмата бе, сикаджиите, в кръчмата дето избиха бай Миле, Бойко седеше отвън да пази колите. После охраняваха и царя. Така се появи частната му охранителна фирма. И после е търсен такъв за главен полицай, който да снася абсолютно всичко на американците. Не на европейците."
Думите на Иван Славков може и да звучат малко трапезно и пикантно, но ни карат да се замислим за механизма, по който се случи прехода в нашата страна и за връзките на политиците със сенчестите структури.
10-те най-използвани начина за манипулиране с помощта на медиите според Ноам Чомски (TOP 10 MEDIA MANIPULATION STRATEGIES)
Веселина Седларска
Едно много добро момче задигна милион и половина лева, за които отговаряше служебно. Преди време друго много добро момче държа заложнички в банка, която бе решил да обере. Много добра жена, учителка, направи обир с перука и пластмасов пистолет.
Солженицин, както знаем, е емигрирал доброзорно. Просто почукали на вратата му, качили го на един самолет и го свалили зад желязната завеса. А там вече го чакали журналисти. Чакали да чуят лично от устата на мъченика на тоталитарния режим най-важната истина за този режим. Солженицин казал: „Дами и господа, аз идвам от една държава, в която не се прави разлика между добро и зло.” Толкова! Никакъв комунизъм, никакъв капитализъм? Каквото и да е времето, каквато и да е идеологията, в крайна сметка става дума за добро и зло. Има ли го доброто, в какво съотношение е то със злото, насърчава ли се едното, възмездява ли се другото? А в нашия случай тук и сега въпросът е толкова абсурден, колкото тогава и там го представя Солженицин: прави ли се въобще разлика между едното и другото?
Ние сме странни хора – за почти всеки политик сме сигурни, че е лош, без да имаме доказателства какво е откраднал, но за човек, за когото има сведения, че бяга с милион и половина лева, които са му поверени да опази, сме сигурни, че е добър. Много кротко момче – това обикновено казват съседите. Потърпевш от живота като всички нас. „Ако му беше потръгнал бизнеса, щеше ли да краде?”
При заложническата драма в Сливен българската симпатия към похитителя Стефан Петров пролича още по-ясно, защото събитията протичаха като в лаборатория – на малка територия, компресирано, на ръба на екстремното. Публиката не разпозна, че заложничките са истинските жертви, защото се идентифицира с похитителя. Логиката беше следната: всички ние сме жертви на недоимъка, щом Стефан е един от нас, щом той е като нас, значи той е жертвата. Работещите в банки са хора с големи заплати, Стефан и Георги са бедняци която нас. Следователно – те са добрите.Тогава в сливенската драма стокхолмският синдром сполетя не заложниците, а зрителите. Така се случи и сега при завличането на милион и половина – нито един упрек към Георги Енев от съседите, зрителите, в интернет. Точно обратното: „Само така, момче, бягай с парите!” В това мислене престъпването на закона не е критерий. В общество, в което законът може да бъде прескачан, изнасилван, подиграван, той няма как да присъства като опорна точка при съставянето на мнение. Публиката знае, че Стефан и Георги до този момент са спазвали закона, но това не им е помогнало да живеят добре, за разлика от други, които никога не са спазвали закона, но си живеят съвсем добре. И двамата са имали големи кредити, като повечето от нас. И двамата със семейни проблеми, като много други хора. На всичкото отгоре Стефан е сираче, точно това беше думата за 28-годишния двуметров похитител. За публиката Стефан и Георги са просто едни от тях – хора, който не са се сетили, че няма нужда да обираш банка, след като можеш да я основеш или източиш. Такива бяха и чувствата към учителката с пластмасовото пистолетче. „Горката жена, гледай докъде докараха българския учител…” И Стефан, и Георги били кротки момчета, свидетелстваха съседи, близки, приятели. Така ние наричаме тишината, в която зрее агресията. И го смятаме за толкова естествено, че просто не се сещаме за друг вариант на мислене, на отношение.
Сблъсках се с този друг вариант, когато една нощ ми се обади дъщеря ми от САЩ, където беше отишла на студентска бригада. Беше се пригодила и към влагата на Флорида и към колегите от супермаркета с размерите на Люксембург, в който работеше, но сега ревеше и през хлипанията се оформи следното изречение: „Изгониха Пако”. И пак: „Те изгониха Пако. Какво ще прави сега Пако…”
Историята в края на този телефонен разговор беше сглобена в следния вид. Дъщеря ми работи в супермаркет, в който в отделно помещение (няма как да е в общото по закон) се продава алкохол. Продава го Пако – огромен, крайно добродушен, но малко забавен в главата испаноезичен американец. Достатъчно безобиден и миловиден образ, за да отключи за симпатия и покровителство всяко българско сърце. Този ден шефът на супермаркета разпоредил на дъщеря ми да излезе отвън, да почиства стъклата на витрините и да го информира веднага, щом към магазина се зададе готвачът от близкото китайско ресторантче. Той се задал, тя информирала шефа. Мислела си, че шефът иска да не пропусне посещението му, за да разговаря с него.
Оказало се доста по-различно. Шефът имал информация, че готвачът идва ден-през ден при Пако с порция китайска храна, срещу която Пако му давал бутилка алкохол. Приятелство в натура. И шефът бил заложил на Пако капан, нужно му било да има доказателство, свидетели. Малко след визитата на готвача събрали колектива и оповестили: Пако е уволнен за това, че краде от магазина, за което има неопровержими доказателства, хайде сега back to work.
Дъщеря ми едва издържала края на смяната, избухнала в плач, набрала номера вкъщи, беше към четири сутринта и в четири и половина ние все още бяхме на: „Ама горкият Пако няма да може да си намери работа, той едва се оправя, как ще живее сега…” И пак: „Ти разбираш ли, че сега ще се разчуе и никой няма да го иска…” Съответно аз: „И без теб е щяло да стане същото. Не си виновна.” И пак тя виновна съм, и пак аз не си виновна.
Забравих да ви кажа, че по това време работех в офиса с датчанка и швед. Сутрин сядахме на чаша чай и изчиствахме недоразумения, притеснения и всякакви възможни чернилки в мислите и душата, защото денят не можел да започне с лоши чувства. Там беше мястото да кажа за разговора, който ме събуди в четири. Разказах така, както и на вас. Като стигнах до мястото, където Пако се хванал в капана, датчанката и шведът казаха в един глас: „Йессс!”. С онова движение на ръката, победоносното. Да, казах, ама дъщеря ми е много разстроена. Защо? – безкрайно се учудиха. Е, не става ли ясно, попитах. „О, да – сетиха се те, – почувствала се е обидена на шефа, че не я е посветил още в началото в плана, нали? Усетила е като недоверие това, че не е била информирано включена в организацията по разкриването на престъплението, нали така?”
Така си и останахме – нито те ме разбраха, нито аз тях. Но ако техните държави са по-добре подредени от моята, това не означава ли автоматично че правите бяха те, а не аз, не дъщеря ми, не ние. „О, и при нас има престъпност, просто я наказват”, осведомяваха ме скандинавците. Наказват я институциите, защото обществото иска от тях да го правят. Наблюдава дали го правят, оказва натиск, ако не го правят. И всичко това няма откъде другаде да започне, освен от безпристрастното разпознаване на доброто и злото.
Дами и господа, живеем в държава, в която всеки може да посочи доброто като зло и всяко зло може да се маскира като добро.
В. „Преса”
ТРЕТА ПОРЕДНА ГОДИШНА НЕФОРМАЛНА СРЕЩА НА БЪЛГАРСКИ ОРГАНИЗАЦИИ С ИДЕАЛНА ЦЕЛ В ЧИКАГО – 2012 Събота, 7 юли 2012 година, БПЦ „Свети Иван Рилски – Чудотворец”. Цел на срещата е обсъждане на тема „ПОЛИТИКИ ЗА БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА” Мото но Срещата „В Чикаго всеки ден е български ден и всеки ден е радост за мен” Мисията на Срещата е да се дискутира Актуална информация между водещи български организации и личности в Чикаго. Срещите подпомагат българската общност за адаптация към американските стандарти на живот. Програма 13.30. Дискусионно фоайе. 13.45. Въведение в технологията на Срещата – Никола Чаракчиев. 14.00. Откриване на Срещата – ...
Това са част от нашите подаръци от кратката ни почивка на Крапец тази година:) Материлите са камъни и...
Заинтригува ме видът на черешите, който се получава след като престоят в разтвор от захар и алкохол. Биха били подходяща декорация (не само за десерти) и бих искала да се възползвам от тази идея. Тъй като това ще ми бъде първата проба, а за явен резултат ще трябва да изчакам 3-4 месеца, то не мога да дам гаранция, че ще получа това, което очаквам. Няма как да разбера преди да опитам, но все пак имам известна доза успокоение. Дори да не се получат черешите, поне ще имам черешов ликьор, който е малко вероятно да изпия, но все ще му намеря интересно приложение в някой десерт.
Ако искаш да имаш такива череши и ликьор, когато ги използвам в рецепти, сега е времето да ги приготвиш. Ето как става.
В рецептата се използва грапа, би могло и водка, но аз реших да опитам с ром. Приготвих два буркана, като единия напълних с червени череши и тъмен ром с добавка на малко Амарето, а изборът ми за подправки е канела и ванилия.
Вторият буркан е с бели череши и бял ром. Тук много се колебах дали да не използвам звездовиден анасон, но в крайна сметка се спрях на индрише. Запазвам си идеята с анасона за друг път.
Дозите са за буркан с вместимост 700 мл.
Продукти:
Избират се здрави и твърди череши с дръжки. Измиват се и се подсушават. Дръжките се отрязват до половината с ножица.
Водата и захарта се смесват и се загряват докато захарта се разтопи. Сиропа се маха от огъня и се оставя да се поохлади. Към него се добавят тъмния ром и бадемовия ликьор.
Черешите се изсипват в буркан с вместимост 700 мл. Добавят се канелата и ваниловите шушулки предварително разполовени по дължина. Черешите се заливат с алкохолния разтвор. Бурканът се затваря плътно и се оставя на тъмно и хладно място.
Дозите са за буркан с вместимост 700 мл.
Продукти:
Избират се здрави и твърди череши с дръжки. Измиват се и се подсушават. Дръжките се отрязват до половината с ножица.
Водата и захарта се смесват и се загряват докато захарта се разтопи. Сиропът се маха от огъня и се оставя да се поохлади. Към него се добавя ромът.
Черешите се изсипват в буркан с вместимост 700 мл. Добавят се листата индрише. Черешите се заливат с алкохолния разтвор. Бурканът се затваря плътно и се оставя на тъмно и хладно място.
След 3-4 месеца ще видим какво се е получило.
Череши в ром. Кой ще опита с мен? е публикация на Йоана Петрова от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана
На всички ни е известно, че едно от най-предпочитаните места, където можем да проверим своите социални профили и имейл, си остава Starbucks. Независимо дали ще седнем на удобните канапенца в мола, или ще предпочетем шумотевицата на Гурко, усещането винаги е приятно. Причината да пуснем тази … Подобни статии:
2004 - 2018 Gramophon.com