07/18/12 15:15
(http://radankanev.blogspot.com/)

Тhey deserve each other


Реформите са на парче, мерките са хаотични и разнопосочни. Предприемат се панически, с цел моментно одобрение, потупване по рамото и "Конграчулешънс" - там, "горе", в Брюксел. Ефектът е никакъв. 
Мафията продължава да има ключово влияние върху управлението и стопанството, с убийствени последици за благосъстоянието и сигурността на всеки гражданин. 
Изборите се купуват, правата се нарушават, правосъдие няма, но в замяна на това е зависимо от властта и мафията. 

Това ни казва докладът на ЕК, спор няма. 

Но ... Ще се опитам да погледна от друга гледна точка. Не тази, докладно-служебно-мониторинговата, от която е писан този доклад. 

Не е въпросът какво виждат експертите на ЕК, сега или декември 2013г. Не е въпросът, че ГЕРБ са се провалили. Важното е, че липсва обща, последователна, цялостна (consistency е трудно преводима на български дума, и това е показателно) идея за промяна на управлението. Липсва пакет от нови, съгласувани помежду си правила за подобряване на администрацията, условията за предприемачество, правосъдието. Липсват нови идеи и правила, които да разглеждат основните публични сфери - образование, здравеопазване и социална дейност - в тяхното единство. Няма там мерки с ясна цел и очакван резултат, има "рИформи" с цел да спестим още някой лев, да откраднем още някой лев, да махнем едни хора, дето не са наш'те

Липсва значи политика, в единствения положителен смисъл на тази дума :)

И тук ЕК с нейния мониторингов механизъм не е част от решението, а част от проблема. Много добър текст на Антоний Гълъбов

Този механизъм за проверка и сътрудничество в крайна сметка е неубедителен инструмент. Поради тази причина в края на миналата и началото на тази възникна въпросът с какво да бъде заменен той – дали да отпадне и да бъде трансформиран в нещо по-смислено.“ ....  „За съжаление появата на февруарския и юлския доклад се превърна в повод за кампанийни действия от страна на българските институции. Вместо да се следват по-цялостни и общи насоки на реформа, имаше стремеж да се отчитат някакви резултати в навечерието на проверките. Това създаде тази разнопосочна картина, в която България положи значителни усилия, създавайки допълнителни институции, за да отговори на неясно дефинираните очаквания на този механизъм, отколкото, за да отговори на вътрешните си потребности.“


... в десетката. ЕС няма механизъм да преодолее нашите политически недъзи. Напротив - техният механизъм насърчава най-лошото - разпокъсаните, панически, ситуационни действия и решения, показните реформи без съдържание, фасадната политика, властта на етикетите. 

ЕС не може да ни помогне, защото самата политика на Европа не е consistent - не е цялостна,  завършена и последователна, не е подчинена на общи разумни цели, на общ, полезен за всички резултат. Няма споделена и одобрена идея за общото ни бъдеще. 

Извинете ме за хиперболата, но не виждам защо, с подобни механизми на контрол, ЕК може да очаква нещо по-добро от Борисов. Той е в голяма степен европейско творение, дете на времето си. They deserve each other, както казват американците. 

(снимка News.bg)

И след като - за добро или лошо, според мен за лошо - ЕС в близко бъдеще не изглежда способен да даде обща цел, смисъл и политически средства, отговорността за цялостна политическа програма за промени и нови правила лежи на българската опозиция. Който иска да е алтернатива на този провал, трябва да предложи прости и ясни правила за подобряване на ежедневния живот на българските граждани. Иначе не е алтернатива... 
Публикувана на 07/18/12 15:15 http://radankanev.blogspot.com/2012/07/hey-deserve-each-other.html
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване