02/27/13 03:30
(http://socialevo.net/)

Три социални маркетингови трика от най-известните брандове, които да откраднете

541913_10151352298529653_1861535794_n

Три социални маркетингови трика от най-известните брандове, които да откраднете

Всеки ден някой някъде обсъжда нещо важно за вашия бизнес, вашия бранд, вашите конкуренти и вашата индустрия. Изграждането на стабилен бранд може да ни отнеме месеци, често години, солидно количество финансови средства и не на последно място – щипка нерви.

Следите ли брандове в социалните медии? А радвате ли се, че го правите? Ако отговорът ви е положителен, значи брандовете изпълняват едно от следните три условия – свързват се със страстите или интересите ви,  забавляват ви с ангажиращата си индивидуалност, провокират интереса ви или ви дават полезна информация. Ако сте собственик на малък бизнес, може би искате да видите коя от следните три стратегии следвате. Също така може би обмисляте да следвате единствено една от тези стратегии. Е, добре ще е да показвате присъствие във всяка от тях.

“Най-важното нещо за бранда е той да остане верен на собствената си ДНК, да се идентифицира с най-доброто от себе си, да се съсредоточи върху това какво може да предложи на по-голямата част от потребителите си”, споделя Кейтлин Франк за Mashable, старши вицепрезидент и директор на Social Strategy в Publicis Kaplan Thaler. Трите стратегии – страст, личност и прозрачност – са описани по-долу. 

 

1. Страстни брандове

Трудно е да се работи около енергийна напитка, без значение колко много ви харесва. Но тази напитка може да бъде само част от оптималното преживяване, което ви свързва с тази марка. Например за някои Red Bull внушава образи на спортни срещи. Това не е случайно, тъй като брандът е работил усилено за обвързването му с образи на младите хора, които рискуват живота си в екстремни спортове. Снимката на корицата на Red Bull в тяхната Facebook страница например показва сноубордист. Друг подобен бранд е Nike - брандът изтъква както професионалните, така и любителите спортисти. Основната идея при тях е една и съща – възхвала на спортните постижения. Подобна е идеята на Adidas, които пък се различават от Nike в международен план.

И накрая, един добър пример за страстен бранд в друга категория е Whole Foods, чийто социално-медиен поток се състои почти изцяло от рецепти, така че феновете могат да се отдадат на любовта си към готвенето и епикурейството.

 

2. Личностни брандове 

Не всеки бранд може да се свърже с развлечението по начина, по който го правят Nike. Какво правите например, ако сте Oreo? Oreo не се свързва с много неща, освен с млякото и може би със склонността към преяждане. Но Oreo и интерактивната агенция 360i не целят да свържат Oreo с определена страст. Вместо това те обвързват активността на социалните медии в личността на бранда. Силното 32-милионно присъствие във Facebook показва познатата Oreo бисквитка в малко по-различна светлина в името на визуална игра на думи. Ежедневните актуализации са подобни на проточилата се рекламна кампания на Absolut, в която се вижда бутилката срещу необичайните декори за същата изобретателна цел.

Друг бранд, залагащ на личността, е Skittles, който събра 24 милиона последователи във Facebook с ексцентричните си статуси в социалната мрежа.

 

3. Прозрачни брандове

Те искат да ви разкажат за всички неща, които правят в реалния свят. Един добър пример за такъв бранд е IBM , който хоства около 32 000 индивидуални блогове на своите служители и произвежда поток на съдържанието за всички пуснати технологии по света. Прозрачното позициониране се подразбира в работата на технологичните брандове в социалните медии (с изключение на Apple), тъй като Intel, Google и Microsoft предприемат същия подход. На 7 февруари например Microsoft пуснаха статус във Facebook, в който компанията споменава за инициативата 4Afrika, “нов опит, чрез който компанията ще се включи активно в икономическото развитие на Африка, за да подобри нейната глобална конкурентоспособност”. Автомобилните брандове също са склонни да използват прозрачен подход. Изглежда стратегиите работят най-добре за брандове и категории, чиито потребители се отнасят сериозно към имформацията, която искат, но не са непременно пристрастени към нея. Също така имайте предвид, че брандовете на страстта показват дейности, с които се асоциира самата марката, а не дейностите, които марката изпълнява в действителност. 

Франк споделя, че следването на една от трите стратегии ще ни помогне да изясним своята социално-медийна стратегия. “В социалните медии брандовете трябва да се съсредоточат върху ангажирането на потребителите, предлагайки им стойностни неща и улавяйки вниманието им”, казва тя. Франк споменава още, че новите медийни форми като Instagram и Vine подчертават необходимостта от разделяне на цялостната стратегия за позициониране.

снимки: Oreo, Nike and Microsoft

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване