Освен това Йордан Михалев, студент по мода и мениджмънт от варненския университет "Черноризец Храбър", е и единственият българин, който е допуснат до конкурса "Етно тенденс фешън", който се проведе в Брюксел. Той е спечелил първо място в категорията "Млад дизайнер". Дрехите от колекцията, която е представил, са с елементи от български народни
Цените на петрола слязоха леко надолу в началото на азиатския петък.
Бойко Борисов е бил разпитан и по делото за Мишо Бирата. Така в рамките на 24 часа бившият министър-председател се яви за втори път на разпит, след като бе призован в сряда да даде показания за смъртта на Чакъра, съобщава в. “Труд”.
Борисов отговарял вчера следобед на въпроси в Столичното следствие. Престоят му там продължил около час.
Според вестника бившият премиер бил лаконичен в обясненията си. Той уверил, че е спазвал закона и не е нареждал на подчинените си да правят обратното.
Разследването по записите от телефонен разговор между тогавашния премиер Борисов и шефа на Митниците Ваньо Танов, в което Борисов нарежда да бъде спряна проверка в пивоварна на бизнесмена, беше спряно през януари 2012 година. Причината – аудиозаписите били презаписани. Резултатите от експертизата доказваха, че част от записите са прехвърлени от един носител на друг. Според експертите презаписите са направени от оригиналния носител с диктофон.
Втора експертиза на учени от БАН потвърди първоначалните резултати. В доклада на експертите се казва, че записите са от законно приложени специални разузнавателни средства (СРС), които са изнесени от службите. Изследването на БАН обаче не даде отговор дали съдържанието на разговорите е истинско или манипулирано. В заключението си представителите на академията са записали, че “в резултат на направения анализ не могат да потвърдят или да отрекат възможността съдържанието… да е било променяно”.
През юли 2013 година прокуратурата възобнови разследването.
Отначало Борисов твърдеше, че думите му са монтирани: “С няколко леки пипания разговорът придобива друг характер. Една голяма ругатня по линия на президента я нямаше в записа. Всъщност аз този Мишо Бирата не го познавам. Никога не съм имал нещо общо с неговото семейство и бизнес. Той дава на БСП масите, столовете по бирфестите по Бузлуджа. Той си е приятел на Първанов, на Румен Петков”, каза тогава той. После обаче се разбра, че записът е правен законно.
Статията "Бойко разпитан и за Мишо Бирата" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
България отдава почит на народните будители – книжовниците, просветителите и борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Сред тях са Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Владислав Граматик, Паисий Хилендарски, Иван Рилски, Неофит Бозвели, Васил Априлов, братята Миладинови, Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Неофит Рилски, Иван Вазов...
Премиерът Пламен Орешарски ще участва днес в отбелязването на 200-годишнината от смъртта на Софроний Врачански в Котел.
По-късно министър-председателят той ще отпътува за Сливен, където ще се срещне с кметовете от областта и с областния управител.
Очаква се общинското ръководство на Сливен да поиска от него финансиране на разплащането за работата по размразения проект за отводняване на с. Панаретовци, съобщава БНР. Общината очаква и отпускане на обещаните средства за скорошно довършване на пречиствателната станция за питейни води на Сливен, която се строи от 25 години. Предмет на разговорите с премиера ще бъде още размразяването на корекцията на Асеновска река и отводняването на селата Бозаджии и Старо село.
Статията "Орешарски на посещение в Сливен и Котел" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Феноменът се среща веднъж на 11 години, през 1979 при подобна планетарна конфигурация Pink Floyd създават култовото парче Another Brick in the Wall
Ноември ще е с около градус по-топъл от нормата. Месецът започва със спокойно есенно време. Преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска облачност, но следобед почти навсякъде видимостта ще се подобрява, облаците ще се разкъсват и ще е предимно слънчево. Това съобщи синоптикът от TV-MET Симеон Матев. Температурите ще са по-високи...
Продължава издирването на Христо Георгиев, който снощи стреля по полицаи в София. Те се опитаха да го арестуват за банков обир, извършен преди месец.
Инцидентът стана снощи в района на хипермаркет в столичния квартал Света Троица. При стрелбата няма пострадали. Христо Георгиев е стрелял по служители на реда. Мъжът е задигнал черен джип като буквално свалил шофьора от колата.
Преди месец Георгиев ограби инкасов автомобил във Враца и успя да избяга, след като със съучастниците си отмъкна 90 000 лева.
Статията "Издирват стрелеца от “Св. Троица”" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Протестно шествие на студенти и преподаватели от няколко университета ще се състои днес в центъра на столицата по повод Деня на народните будители.
OFFNews ще излъчи на живо шествието.
То ще тръгне в 11 ч от стълбите пред централния вход на Ректората на СУ, ще премине през Народната библиотека и ще завърши пред Народното събрание. Идеята за него бе на преподаватели, които подкрепят “Ранобудните студенти”.
Преподавателите поканиха всички студенти и свои колеги да се присъединят. Над 400 преподаватели от различни университети вече сложиха подписите си под петиция в подкрепа на протеста на студентите.
За същия час, но от площада пред “Ал. Невски”, е планирано и контра-шествие.
Статията "Шествие на студенти и преподаватели за Деня на будителите" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Протестите на лекарите и медицинските сестри срещу недостига на пари за болниците продължават и днес – засега само с демонстрация.
Лекарите от “Пирогов”, Александровска болница, Майчин дом се очаква да излязат пред входа на болниците. Основният им мотив е, че няма документ, който да гарантира, че останалите 20% от неизплатените суми за болнична дейност за октомври и ноември и цялата сума за декември ще бъдат платени през януари догодина.
Вчера първи десетки лекари и медицински сестри от “Пирогов” излязоха на протест. Ако до 8-и ноември държавата писмено и в срокове не гарантира, че ще бъде осигурена цялата сума за изработеното до ноември, Лекарският съюз организира ефективни протести. Протестите днес са само предупредителни и еднодневни.
Междувременно много пациентски организации призоваха институциите да бъде спасено достойнството на българския лекар, като му се даде възможност да работи спокойно.
Статията "Протестите на лекари и медицински сестри продължават" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Сексапил, който предизвиква бури и светкавици. Химия между актьорите, която кара зрителското нетърпение да избухва пред екрана, и сага, която само Латинска Америка може да създаде. Това в общи линии ще предложи премиерният сериал “Бурята”. Поредицата тръгва от понеделник по Диема Фемили и ще се излъчва всеки делничен ден от 19,00 ч. Главната
28.7% е младежката безработица у нас, 23.5% е средната за ЕС
Студентите са от трите големи университета
Bашата любима рецепта може да спечели 30 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен, но задължително добър кулинар, ще готви пред читателите. Изпращайте рецептите си на адрес mpopova@24chasa.bg. За въпроси - тел. 942 25 31.
Почитаме делото на книжовниците и просветителите ни през вековете
Тунелът е оборудван с електрозахранване, вентилация, релсов път
Св. безсребреници и чудотворци Козма и Дамян. Св. прпмчци Яков Костурски, дякон Яков и мон. Дионисий Братята Козма и Дамян имали майка християнка и баща езичник. Те водели добродетелен и богоугоден живот по примера на майка си. За да бъдат полезни на хората, братята изучили целебните свойства на билките и Господ ги надарил с чудотворна сила. Лекув
Анна Заркова, журналистка Виктор Меламед, почетен консул на Кралство Тайланд в България Проф. Георги Петканов, бивш конституцинен съдия, бивш депутат, министър на правосъдието в правителството на Сергей Станишев, министър на МВР в правителството на НДСВ Енджи Касабие, диетоложка Д-р Иван Костов, изпълнителен директор на I АГ болница “Света Софи
Биолозите са направили откритието след като са проучили стотици черепи и тъканни проби
Една от най-колоритните столични съдийки Мими Петрова вчера бе уволнена заради забавени дела. Висшият съдебен съвет (ВСС) реши, че тя заслужава да бъде изгонена от системата, след като установи, че не е написала в срок мотиви по близо 30 дела. Нещо повече - това е поредното наказание на съдийката от Софийския градски съд за същото прегрешение.
Представители на Реформаторския блок се оказаха нежелани
Сеизмологичният център на БАН публикува информация за слаб трус с магнитуд 2,2 в района на Девин.
Сеизмологичният център на БАН публикува информация за слаб трус с магнитуд 2,2 в района на Девин.
Любим виц на Любен Дилов Разговор между Шерлок Холмс и доктор Уотсън: - Как намирате на вкус баскервилското куче, Уотсън? - Но аз не съм ял баскервилско куче, Холмс?! - А мисис Хъдсън казва, че сте яли! - На мен ли ще вярвате, или на мисис Хъдсън?! - На мисис Хъдсън! Все пак тя готви...
Софийският апелативен съд отмени присъдата от 9 години затвор на върналия се в ЦСКА Александър Томов. Преди близо 3 години Софийският градски съд (СГС) реши, че Томов и бившият член на ръководството на “Кремиковци” Иван Иванов са присвоили 7 млн. евро от комбината. На съдията Мариан Марков му отне 2 години, за да напише мотиви, с които...
Трусът е усетен в столицата Сантяго, където сградите се разлюляха
Токийската борса започна петъчната сесия с покачване 0,52% в един пазар, който осмисля свръхизобилието от корпоративни финансови резултати, публикувани в четвъртък.
Македонци кръстиха пшеница на Гоце Делчев и ечемик на Александър Велики, пише скопският в. “Дневник”. Наименованията са част от Националния сортов списък. Публикуването на наименованията цели предпазване от фалшификации на сортовете. Най-хубав бил хлябът от “Гоце”, “Александър” и “Егей”. “Оровчанка” бил синоним на качествена пшеница.
Аварийното кацане било в четвъртото десетилетие от живота ти или в Кливланд може да се превърне в едно добро начало. Поне така става с четирите приятелки от поредицата “Жега в Кливланд”. Сериалът се завръща в ефира на Фокс лайф на 26 ноември. Всеки вторник от 20,55 ч зрителите ще могат да видят докъде са я докарали приятелките, които в първия
Свещеник Владимир Дойчев
Храм „Св. преп. Наум Охридски Чудотворец”, София
В основата на този текст лежи нещо, което писах преди години. Далеч преди да стана свещеник, когато работех във вестник, който отдавна вече не съществува. Попаднах на него докато търсех нещо друго в компютъра си и реших да го пипна тук-там и да го върна към живот, защото смятам, че тезата, която тогава съм защитавал, е вярна и полезна. А също и защото сега виждам това много по-добре, отколкото тогава.
Става дума за Деня на народните будители – прекрасен български празник. Времето си минава, а ние все го честваме по един и същи начин. Цветя, венци, речи, благодарности, портрети, обещания. Като специално предназначена за именитите българи Задушница. Само че без молитва към Бога. Като похвала, когато вече няма нужда. И най-вече, от която нищо не следва.
В рутината от ежегодното празнуване изобщо не става ясно какво празнуваме! Кой спи? Защо спи? И не на последно място, кой го буди? И понеже тези въпроси създават страшна бъркотия от констатации, всички единодушно натоварваме учителите с отговорността да бъдат будители и после им благодарим за това. А след това можем спокойно да идем да дремнем… Само първолаците да му мислят с това ранно ставане и с тези тежки чанти.
Дядовците ни обаче, може и да са имали нещо повече предвид, като са сложили този празник точно на деня, на който се чества паметта на преподобния наш отец Иван Рилски (по стар стил). Още чувам, че някои по-възрастни хора му викат „отчовден“.
За какво трябва да бъдем будени? За знание под формата на светска наука? Та, св. Иван Рилски, макар и свръхобразован, не е държал на светската мъдрост. Друго е изповядвал той, изповядвал е Свещеното Писание, което казва: „Мъдростта на тоя свят е безумство пред Бога.” (1 Кор. 3:19) И затова през целия си живот чрез молитвата е общувал с Божията Премъдрост – Иисуса Христа. (1 Кор. 1:23-24) „Защото писано е: „Ще погубя мъдростта на мъдреците и ще отхвърля разума на разумните”. Де е мъдрецът? Де е книжовникът? Де е разисквачът на тоя век? Не обезуми ли Бог мъдростта на тоя свят? Понеже светът със своята мъдрост не позна Бога в Премъдростта Божия, Бог благоволи да спаси вярващите с безумството на проповедта.” (1 Кор. 1:19-21).
Или може би това е друг вид празник на нашата писмена, на грамотността ни? Но спомнете си защо светите братя Кирил и Методий направиха тази писмена. Ей така, да си имаме, защото сме си нямали? Единствената цел на всички мъченически трудове на нашите равноапостоли е една – нашата просвета в Христа. И никаква друга!
Но тогава защо трябва да празнуват българските учители? Кое е тяхното будителство? Затова, че ни учат на „мъдростта на тоя свят”? Та ние сме си будни за нея. И то отдавна. И лесно достигаме до нея. Може дори в Харвард или Оксфорд, и то далеч по-добре със сигурност! Ако слушаме Писанието излиза, че в училище не само, че не ни будят, ами и май по-скоро ни упояват… Защото всички т.нар. „отговорни фактори“ в държавата заедно или поотделно не желаят да допуснат предмета „Вероучение“ в училищата. И за да е по-ясно – не желаят децата да чуят за вярата на дядовците и бащите, за вярата на св. Иван Рилски, нещо като „отчовден“ без отеца. Виж, ако е за паневритмия и за Дънов може, за Шри Шри рави незнам си кой, преподавател по йога и антистрес, може, но от Христос се очаква някой да се засегне. Може да има в училище сексуално възпитание, спонсорирано от Фонда на ООН за население, но за целомъдрие и дума не може да се изрече. Може Световната здравна организация да спуска насоки за сексуално обучение още от рождението на едно дете, които ако прочетеш, може да изтръпнеш. Насоки, в които се настоява децата между 4 и 6 години да бъдат накарани да „консолидират половата си идентичност”, каквото и да означава това, а до 9 години вече да знаят как се прави аборт?!?
А и нали от години ни повтарят, че в България образованието е светско, в случай, че по някакъв начин сме пропуснали да запомним този факт. „Няма да ми се молят в клас, я!”, беше казала преди години една синдикална лидерка. Ами, кажете, ако стане така, че дойде великият Рилски чудотворец (при когото иначе всички „големци“ обичат да ходят за здраве и късмет!) да види как почитаме паметта му, пък и Деня на народните будители? Ако дойде да погледа децата в някое школо? Какво тогава ще му кажем? „Изчезвай дядо, няма да се молиш в училище, отивай си в манастира… И кой те е пуснал с това овехтяло расо да влезеш тук в светско учебно заведение?” А на св. Кирил какво ще кажем? „Хем си учен човек, професор, що се занимаваш с тая религиозна пропаганда, бе човек? Не чувстваш ли, че това може да обиди другите професори?” А после можем да произнесем чувствена реч и дълго да ги хвалим! Богохулно звучи, нали? Богохулно и тъжно! Толкова тъжно, че боли! Кога точно започнахме да опитваме да превърнем празниците на светците в помен (и то без молитва)? Кога спряхме да се учим от тях? И защо? Чуйте апостола: „Душевният човек не възприема онова, що е от Божия Дух: за него това е безумство; и не може да го разбере, защото то се изследва духовно. Духовният пък изследва всичко, а него никой не изследва.” (1 Кор. 2:14:15)
И понеже стана дума за професори, да не излезе, че съм забравил да ги спомена. Макар че, едва ли след последните им геройства покрай протестите някой ще ги обърка с будители. Но поне стана ясно кой кой е и за какво се бори. „Моралът – вън от университета, той не е място за морал, а за наука; вън морала – искаме да учим”. Темата за науката без морал е огромна, но лесно може да се изчерпи само с една въздишка. И както казва Висоцки в една своя песен: „… вверх таких не берут, и тут про таких не поют“…*
Или може би днес е празникът на българската духовност? Тоест, на творците на съвременната наша духовност, на интелектуалци, достойни наследници на дедите? Но духовност идва от дух. Какво казва апостолът на любовта: „Възлюбени, не на всеки дух вярвайте, а изпитвайте духовете, дали са от Бога, защото много лъжепророци се явиха в света. По това познавайте Божия Дух (и лъжливия дух); всякой дух, който изповядва, че в плът е дошъл Иисус Христос, е от Бога. А всякой дух, който не изповядва, че в плът е дошъл Иисус Христос, не е от Бога; това е духът на антихриста, за когото сте слушали, че иде, па и сега е вече в света.” (1 Йоан 4:1-3)
Ако духовното вдъхновение не идва от Светия Дух и не изповядва Иисуса Христа за Господ, то значи източникът му е друг дух, духът на врага на човешкото спасение. Средно положение в духовния свят няма (както личи и от думите на апостола). Е, в такъв случай, част от т.нар. ни интелектуален елит си струва да бъде поздравен. Вярно, плахо и по-скоро поощрително, но все пак… Освен обичайните, втръснали до крайност шамании и претенции на кръжеца, издигнал в култ Ванга, вече има и православни интелектуалци. Комбинацията от последните две думи е малко необичайна, защото в Църквата няма място за интелектуалничене (поне не в съвременния смисъл), но бъдете снизходителни към едно прохождащо дете. Остава обаче притеснителният факт, че през последните 25 и много повече години не беше създаден нито един съществен духовен продукт, прославящ Христа. Вместо това много упойки, облечени в огромно количество никому ненужна светска слава!
А какво ще кажете за политическите врачки, или за по-коректно казано политическите биоенерготерапевти? Може би те ни будят за едно по-добро гражданско общество? Понеже не разбирам от тези работи, се питам нещо. Сега тука до храма копаят за метро и нивото на любимото ни дружбенско езеро много спадна. Та, питам се, ако вземе да пресъхне, правилно ли е да направим на негово място едно голф-игрище? И ако го направим, ще станем ли и ние будители? Представям си как разни VIP минават с малки колички, пълни със стикове около храма и аз добродушно им махам с ръка… Така и аз ще съм будител! Или не?! Всъщност, през последните години никой не е хулил така жестоко и безсъвестно Църквата, както тези политически гадатели. Бог да ги вразумява!
Някой ще каже, че днес будителите са студентите, които протестират. Мога да се съглася, макар и предпазливо. В момента те са водачите на един непознат доскоро оздравителен процес, на желанието да не търпиш повече неморалното. Но те не са решението на проблемите ни, те са болката. Така че е нечестно да ги питаме постоянно: „Какво ще стане после?” Пък някои направо казват: „После ще стане същото”. Ми какво да стане като и ние ще сме същите? Докато сме същите, ще става същото, това е ясно. Трябва да се променим, това е единственият начин за промяна!
Но тогава кой ни буди за истинското познание, което води до спасение; за онова, що светът счита за безумие? Кой е наследникът на нашите прославени деди-будители? Отговорът е прост – поповете. Хайде давайте: „Моляяя? Поповете?! Тия ли ченгета, с колите, часовниците, телефоните, мързеливите, мръсните, алчните, нахалните, пияните?…“. Да, поповете. И не поповете, а свещениците. Хайде пак, но този път само образованите: „Ама те са неграмотни, необразовани, не са чели нищо, не са чели дори Бердяев, а ако се го чели, не са го разбрали и т.н. И кой ги е чувал да проповядват, че да бъдат наричани будители?”
Точно те!
Разбира се, моралът на свещениците (както и на всички хора) в никакъв случай не може да бъде слаган под общ знаменател. Откакто съм в клира открих различни неща – и незаинтересованост, и топла грижа, и апатия, и подвижнически прояви на любов, а също и прекрасни приятели. Но това не е най-важното. Кой съм аз да съдя чуждия слуга? „Пред своя Господар стои той, или пада. И ще бъде изправен, защото Бог е мощен да го изправи“. (Рим 14:4)
Аз гледам на тези хора, на моите събратя, като на днешните будители. И, разбира се, не само днешни. Свещениците работят будители. Макар и с неголямата светска мъдрост, и с човешките си немощи. И те проповядват. Проповядват всеки ден като служат православно светата Божествена Литургия. И това, което изнасят в Чашата е самата цел на събуждането – Самият Христос, заклан за нашите грехове, Неговите Тяло и Кръв, пожертвани за нас. Това, което „мрънкат”, сложили епитрахила на главите ни, е всъщност огромната им духовна власт да развързват нашите грехове (Мат. 18:18). Власт, която не притежават дори ангелите. Те се опитват да ни събудят от най-страшния сън – съня на греха. Именно грехът, като отчуждаване от Бога, е причината за нашите нещастия. И тези нещастия ще продължават дотогава, докато не се покаем. Единственият шанс да променим обществото, в което живеем, е да променим себе си. Защото покаянието е точно това – да се промениш като намразиш неправдата и започнеш за вършиш Божията правда! И ако това стане, лесно ще си отговорим на въпроса: „Ама кой ще дойде след това?”. Защото предварително ще сме го излъчили чрез православния си живот в Христа. Защото ще сме осъзнали с цялото си същество диалога между свещеника и народа по време на светата Литургия, когато той казва: „Да издигнем сърцата си нагоре“, а народът отговаря: „Издигнати са към Господа“.
Будители, слава Богу, има, но въпросът е искаме ли ние да бъдем будни? И имаме ли куража да признаем, че от 70 години се самоприспиваме? Че и от повече… Ще завърша този текст така, като и някога: Отци братя, честит празник на народните будители. Благословете!
—————
*В контекста означава, че в пътя към върха такъв човек не би взел със себе си и в тази песен за такива не се пее.
Статията "Искаме ли да бъдем будни?" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Проф. Недялка Видева
Оказа се, че е трудна работа да се открие информация за броя на студентите в Софийски университет. Мисля, че вина за това нямат членовете на Ректорския съвет. Когато заместник-ректорите са представяли отчетите за дейността си пред Общото събрание на Университета, проведено на 16 януари 2013 година, сигурна съм, че и през ум не им минавало колко актуален в края на октомври ще бъде въпросът „Колко студенти има Софийският университет?“ Благодарение на миналия ми административен опит знам, че в този момент никой не може да отговори с абсолютна точност на този въпрос. Сега се обобщават резултатите от кандидат-магистърската кампания за учебната 2013-2014 година. Затова като използвам данните от миналата година и план-приема за тази учебна година ще се опитам да отговоря, макар и не с абсолютна точност, на този, даващ основания за една от основните спекулации – 10, 20,…600 студента пречат на 25 000….250 000 студенти да учат – , въпрос.
В отчетния доклад на Ректора четем: „Към момента обучаваните български студенти в Университета са 22 713 в редовната и задочната форма, от които 17 000 в образователно-квалификационните степени „Бакалавър“ и „Магистър“ след средно образование и 5 700 в магистърските програми. Броят на обучаваните към момента чуждестранни студенти в двете образователно-квалификационни степени общо е 1055 от 52 държави.“ Важно е да знаем е колко от тези студенти са засегнати от окупацията на Ректората. След сложни изчисления стигнах до числото 6200. Не всички знаят, че в Ректората учат само част от факултетите – ЮФ, ГГФ, ИФ, ФСлФ и някои от специалностите на ФКНФ и ФФ. Например, студентите от специалностите философия и психология имат част от часовете си и в кампус „Изток“. Това число, разбира се, е приблизително. В неговата основа стои числото на записалите се студенти за учебната 2012-2013 година. Знаем, че след първата година студентите намаляват поради различни причини. Затова със сигурност реално „окупацията“ засяга не повече от 5000. Част от тях със сигурност са сред студентите, които протестират – те излизат с лицата, имената и специалностите си, затова и ги виждам (за разлика от онези зад черните очила, без имена и специалности, които тръгнаха „да освобождават“ Ректората).
Нека да престанат спекулациите! Протестът не нарушава правата на 250 000. Ако някои от студентите, които имат занятия в Ректората смятат, че правото им да учат е накърнено, нека след като приключат събитията да предложат Общото събрание на Университета да промени Правилника в частта Задължения на студента,
Чл. 135. – „ Всеки студент в Университета е длъжен:
1. да присъства редовно и да участва активно в задължителните форми на учебни занятия съгласно учебния план и учебните програми“ като конкретизира „задължителните форми“ и допустимите санкции при неизпълнението на това задължение. Сега то е оставено на свободната воля на преподавателя. А подобна поправка би му помогнала наистина справедливо да оценява упражняването на това право и неизпълнението на произтичащото от него задължения.
———-
Проф. Недялка Видева е бивш зам.-ректор на СУ
Статията "Проф. Недялка Видева: Броят на студентите в СУ “Св. Климент Охридски”" бе публикувана първо в OFFNews.bg.
Представител на американските власти е потвърдил
Тв водещият Николай Бареков и водач на "България без цензура" ще регистрира политическото си движение през декември. Това обяви самият той в т.нар. Град на истината пред президентството на "Дондуков" 2 в София. Преди това кандидат-политикът щял да отвори офиси в 25 града, като започва още тази седмица от родния си Пловдив. Бареков
На около 370 километра северно от столицата на Чили малко след 20 часа местно време в четвъртък (01:03 часа в петък, бълг.вр.) бе локализиран епицентърът на силно земетресение с магнитуд 6,6 и хипоцентър на 10 километра под повърхността на земята.
24-годишен младеж от санданското село Струма обра за една вечер два магазина. След гонка с полицията той бе заловен и призна, че направил обирите от глад и немотия. Нямал и пари за лекарства на болния си баща. Илия С. първо атакувал хипермаркет от голяма верига към 19,50 ч. Тогава в РПУ - Сандански, бил получен сигнал от паникбутон....
Гръцката агенция за приватизация (Фонд за управление на гръцката държавна собственост) одобри три чуждестранни инвестиционни структури за участие във втория етап на търга за придобиване на гръцките железници Треносе (TRAINOSE S.A)
Йордания не приема палестинци и иракчани, живеещи в Сирия, хора без документи
Озеленител, производител на цветя, тракторист, коневъд, лесовъд и помпиер - такива длъжности е разкрил в Министерството на финансите Симеон Дянков. Това съобщи вчера в парламента наследникът му Петър Чобанов по време на дебата за създаването на анкетна комисия за установяване на всички случаи на кадруване в държавната администрация и предприятия
Постиженията на Дянков и Игнатов имат продължение – четиво за политици и други неграмотници
Великият Ото фон Бисмарк е обобщил, че „географията предопределя политиката”. Това твърдение представляваше универсална истина до 1990 г., когато харвардският професор Майкъл Портър публикува книгата “Конкурентните предимства на нациите”. “В модерната глобална икономика благосъстоянието е избор на нацията. Конкурентоспособността вече е присъща не само на онези нации, които разполагат с благоприятно наследство. Страните избират просперитет, ако организират политиката, законите и институциите си въз основа на производителността” – пише професор Портър. За първи път е направена констатацията, че традиционните фактори за растеж – природни ресурси, благоприятен климат, дори наличието на финансов капитал, са загубили фундаменталната си важност.
На сцената на националния просперитет основна роля заемат интелектуалните ресурси - научни и технически знания, развивани в местните университети, държавни и частни изследователски институти и лаборатории, научна и бизнес среда и висококласно образование, получавано в местната инфраструктура, умения за ефективен технологичен трансфер, култивирани в местната икономическа среда.
За невероятно кратко време тази концепция се превърна в новата, общоприета идеология на цивилизования свят. Гаранция за успех в Новата епоха не е способността за масово производство на материални блага, а способността за създаване на нови видове знания. А това означава изграждането на икономика, „основана на знанието”. На базата на структуриране на връзката „знание – икономическо развитие” Световната банка разработи обществен модел. Според аналитичната му рамка “икономиката на знанието” се състои от четири опорни стълба: Национална иновационна система, способна да реализира продукти с високо съдържание на знание; Благоприятна икономическа, институционална среда и управление за развитие на предприемачеството; Съзидателен и добре обучен човешки капитал; Добре развита информационна инфраструктура.
Според един от най-влиятелните теоретици на научния мениджмънт – Питър Дракър „знанието сега е единственият фактор на производството”.
Върху тази концепция е изградена доктрината на Европейския съюз. Стратегическата рамка на Съюза, известна като Лисабонска стратегия, е реформаторска програма, приета през 2000 г., която предвижда той да се превърне в най-динамичната и конкурентоспособна икономика в света. Ясно е осъзнато, че това може да се реализира единствено върху постиженията на научноизследователската и развойна дейност. Като член на ЕС от 2007 г., България е поела ангажимент да сподели общите цели. Средносрочният преглед по изпълнението на стратегията, направен през 2005 г., под ръководството на бившия холандски премиер Вим Кок, отчете, че постигнатите резултати са неудовлетворителни. С цел да се даде нов старт на Лисабонската стратегия, Комисията предложи опростен процес на координация в съчетание с консултации по мерки, които да се предвиждат в национални планове за действие. Единствената непроменена цел на Ревизираната стратегия остана насочването на 3 % от БВП за научноизследователска и развойна дейност. Ревизията изисква насоките за растеж да бъдат интегрирани с макро- и микроикономическите политики на всяка страна-членка.
Какво направи България в периода след присъединяването си към ЕС, за изграждане на икономика на знанието и за развитие на собствената си конкурентноспособност?
Последователно и целенасочено разрушаване на научноизследователската инфраструктура
Политическите лозунги за приоритетност на образованието и науката, и дотогава демагогски, бяха заменени с програмното изказване - „Най-добре ще е да се затворят повечето отдели в БАН и техните сгради да се продадат. С парите може дори да се закупят акции на борсата, което в скоро време ще е много удачно” (Симеон Дянков).
Под оперативното ръководство на един безроден финансов терминатор – Симеон Дянков, ликвидацията на научния потенциал беше издигната в ранг на национална политика. Беше изнамерен министър на образованието, който с убеденост пледираше за намаление на ресурсите в собствения му сектор – уникално явление – за Гинес! Ресорен заместник по наука така и не беше назначен. ...
Има особен чар в това да се вречеш във вярност на любимия, а всички твои близки чак до четвърто коляно да бъдат там и да станат свиделите на вашето неописуемо щастие. Да получиш подаръци, а след това да се чудиш какво да правиш с четирите ютии, които си получил и къде да сложиш каренцата от баба ти, като за момента все още нямаш дори и маса в
Екип от ученици и учители от ДФСГ „Интелект"-Плевен ще участва от 6 до 13 ноември в работна среща на остров Реюнион-отвъдморска територия на Франция в Индийския океан. Гимназията е партньор на училища от 6 държави, членки на ЕС и е активен участник в работата по проект от програма „Коменски" на тема: "Невербалната комуникация и нейното прилагане в различни сфери на живота" На далечния остров учениците от гимназия „Интелект" ще представят презентации за родния си град и България и ще работят по тема: „Подобряване на уменията за бизнес преговори...
Жанр: Драма, Екшън, Биографичен
САЩ / 2013 / 134 минути
Сценарист: Били Рей
Режисьор: Пол Грийнграс
В ролите: Дейвид Уаршовски, Крис Мълки, Юл Васкез, Макс Мартини, Кори Джонсън, Том Ханкс, Катрин Кийнър, Джон Магаро, Баркхад Абди, Баркхад Абдирахман, Майкъл Чернъс
Оператор: Бари Акройд
Продуцент: Майкъл Де Лука, Дана Брунети, Скот Рудин
Режисьорът Пол Грийнграс предлага едно завладяващо разследване на случая с отвлечения през 2009 г американски товарен...
2004 - 2018 Gramophon.com