Русия спира газа за Украйна в 9 часа днес

„Не постигнахме споразумение и шансовете това да се случи са слаби. Ако не получим предплата до 10 часа московско време, ще спрем доставките на газ”, предупреди представителят на "Газпром" Куприянов.

Държавата отказва да гарантира правата на болните българи

За написването на Закон за правата на пациента се говори повече от 10 години. Затова представители на всички политически сили са оставили зад гърба си поне по един проектозакон. Днес всички те лежат в документацията на Комисията по здравеопазване и хващат прах. Докато същите тези текстове в ЕС бранят правата на болните хора и им гарантират по-добро За написването на Закон за правата на пациента се говори повече от 10 години. Затова представители на всички политически сили са оставили зад гърба си поне по един проектозакон. Днес всички те лежат в документацията на Комисията по здравеопазване и хващат прах. Докато същите тези текстове в ЕС бранят правата на болните хора и им гарантират по-добро

Зинаида Златанова: В Брюксел партийно лобиране за европари не минава

- Г-жо Златанова, кога се очаква да бъдат възстановени спрените от Европейската комисия плащания по програмите “Околна среда” и “Регионално развитие”?
- В момента, в който уверим Европейската комисия, че системите за управление и контрол по двете оперативни програми са приведени в съответствие с изискванията. Нещо, за което комисията е настоявала - Г-жо Златанова, кога се очаква да бъдат възстановени спрените от Европейската комисия плащания по програмите “Околна среда” и “Регионално развитие”? - В момента, в който уверим Европейската комисия, че системите за управление и контрол по двете оперативни програми са приведени в съответствие с изискванията. Нещо, за което комисията е настоявала

Днес ни очакват обилни валежи. Слънце почти няма да има

Днес ни очакват обилни валежи. Слънце почти няма да има

Дъждовен ден ни очаква днес. Облаците ще са толкова гъсти, че слънце почти няма да има. . Временни разкъсвания на облачността ще има в предобедните часове. 

По-големи количества дъжд се очакват в следобедните часове в Източна България и планинските райони. Вятърът ще е слаб, с краткотрайни усилвания по време на гръмотевична дейност. Към края на денонощието явленията в повечето райони ще затихнат.

Максималните температури ще са между 23° и 28°. Такава е прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН.

Над Черноморието облачността ще е по-често значителна и на места ще има превалявания. Вятърът ще е слаб от източната четвърт. Максимални температури: 22°-24°, колкото е приблизително температурата на морската вода. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.
Над планините облачността ще бъде предимно значителна. Билата и върховете ще са в облачния слой. Главно в следобедните часове ще има превалявания от дъжд, придружени и от гръмотевици. Ще духа до умерен западен вятър. Максимална температура на 1200 метра - около 18°, на 2000 метра: 10°-11°.

 

Украинците с вяра и упование

 С активната си позиция по време на протестите на площад "Независимост" в Киев украинската църква си спечели допълнително доверие сред населението. Нейни представители вдъхваха кураж на демонстрантите от началото на протестите през декември 2013 до падането на режима през февруари тази година. Духовниците останаха сред протестиращите и когато полицейски части се опитваха да разчистят площада. Сега обаче църквата изглежда безсилна срещу ескалацията на насилето в Източна Украйна и не се наема с посредническа роля между бунтовниците и властите в Киев.

Украинците имат славата на един от най-религиозните народи в днешна Европа. Покрай събитията през последните месеци църквата успя допълнително да увеличи популярността си сред населението, казва социологът Андрий Биченко от Центъра "Разумков" в Киев. "Кризата накара много хора да потърсят спасение в Бога, тъй като не виждаха друг път за себе си", казва той. Актуално изследване сочи, че 3/4 от украинските граждани се смятат за вярващи. През 2013 година те са били с 10 процента по-малко. Това дава основание на Биченко да твърди, че църквата е единствената институция в Украйна с положителен образ в обществото. Почти две трети от украинците се доверяват на църквата, допълва социологът. Също толкова са и хората, които вярват, че църквата има важна роля в обществото. Затова и много украници очакват, че тя ще даде своя принос за възстановяването на мира в страната.

70% от украинците са православни християни

 

Православието в Украйна има стари корени

 

В страната съществуват две големи православни църкви - едната е подчинена на руския патриарх, а другата се управлява от Киев. Като теология двете не се различават, но от години водят битка за повече влияние в страната. Седемдесет процента от украинците са православни християни. Само в западните области на страната най-силна е украинската гръцка католическа църква, подчинена пряко на Ватикана. Тя възниква през 16-ти век, когато Украйна е част от католическото полско-литовско царство.

През 1946 година комунистите забраняват католическото вероизповедание в Украйна и се опитват да го интегрират в православната църква. Почти половин век по-късно, когато през 1989 г. то излиза от нелегалност, започва война за църковните имоти. Още от 19 век гръцката католическа църква определя самосъзнанието на хората в Западна Украйна и играе важна роля при основаването на независимата украинска държава през 1991 година. Украинската патриаршия възниква едва през 1992 година след като Московският патриарх отказва да признае автокефалност (самостоятелност) на Украинската православна църква.

От страх да не отблъсне вярващите в Украйна, близкият до Кремъл руски патриарх Кирил се опитва да се държи на дистанция от президента Владимир Путин. Кирил не само не сподели еуфорията на Путин от анексирането на Крим, но и реши засега да остави Кримската епархия в лоното на украинската църква. "Загубата на украинската църква би била пагубна за Московския патриарх, защото Киев е люлката на руското провославие", казва експертът по църковна история Андри Михалейко. Той посочва, че 30% от енориите на Руската православна църква се намират именно на територията на Украйна. Затова и вярната на Москва православна църква днес изглежда "почти про-украинска", казва още експертът.

Съпротива в лоното на църквата

 

Църквата в Украйна застана на страната на протестиращите

 

През септември 2013 година ръководителите на основните вероизповедания в Украйна подкрепиха сближаването на бившата съветска република с ЕС. В съвместно послание те се обявиха за това, Украйна да стане част от "общността на свободните европейски народи". Миналата зима всички вероизповедания застанаха зад народното движение "Евро-Майдан" и се обявиха в подкрепа на човешките права, гражданските свободи и срещу корупцията и произвола в страната. По време на протестите в центъра на Киев имаше и палатки за молитва, а от трибуната духовници провеждаха религиозни служби.

По този повод Ралф Хаска от Германската протестантска църковна общност "Св. Екатерина" в Киев казва, че вижда паралели със събитията от 1989 година в ГДР: "Църквите дадоха простор за действията на демонстрантите и подкрепиха техния справедлив протест", казва той.

Какво проспа Западът?

 Настъплението на терористичната група ИДИЛ (Ислямска държава в Ирак и Леванта) засилва хаоса край границите на Европа. В Либия правителството се е превърнало в заложник на неуправляеми паравоенни формирования; Сирия - в най-добрия случай - ще се разпадне, а в най-лошия - задълго ще остане полесражение на брутална гражданска война; Йемен отдавна е на едно от челните места в списъка на провалените държави.

Други държави могат да ги последват: малък Ливан е приел на своя територия около 1 милион сирийски бежанци, което, също както и в Йордания, сериозно застрашава социалния мир. Ливан по неволя е замесен в гражданската война в Сирия, поради това, че ислямистите от Хизбула воюват на сирийска, а отчасти и на ливанска територия. От Либия терористите в Алжир и други съседни страни си набавят оръжие - включително и в Египет, чието правителство смята, че с репресии може да държи под контрол поляризираното общество.

Че насилието няма да спре пред границите на Европа станя ясно още в края на май, когато завърнал се от Сирия джихадист извърши кървав атентат в еврейския музей в Брюксел. По данни на Службата на защита на конституцията (вътрешното разузнаване на Германия) само от Германия има поне 320 ислямисти, които се сражават в сирийската гражданска война. Поне дузина от завърналите се обратно в страната стотина ислямисти разполагат и със значителен боен опит.

Грешките на Запада

 

Сегашният хаос в региона е резултат от необмислени дейстия на Запада

 

Но онези, които апелират за военна интервенция в Ирак, очевидно имат твърде къса памет. Защото сегашният хаос в региона е следствие от подобни действия: западните стратези си представяха, че с въздушни удари могат да демократизират Либия; че с малко подкрепа за бунтовниците срещу президента Башар Асад ще може да се сложи край на кървавия сирийски режим; и че изпращането на американски войски в Ирак през 2003 г. ще превърне страната в демокрация за пример на останалите.

Ако иракските сили за сигурност успеят да стабилизират страната, независимо дали с или без помощ от страна на Запада, това все пак няма да премахне двата основни проблема: един премиер, който със сектантската си политика настройва сунитите в страната срещу централната власт; и гражданската война в съседна Сирия, в която участват и ислямистите от ИДИЛ. Първият проблем вероятно е решим - ако премиерът Нури ал Малики подаде оставка и се създаде истинско правителство на националното единство. Вторият проблем обаче - т.е. умиротворяването на Сирия - изглежда нерешим в обозримо бъдеще.

Какъв е изходът?

Може би трябва да признаем, колкото и да е горчиво да е това, че изобщо не съществува бързо и задоволително решение. Би било истински успех дори и само ако не се допусне по-нататъшно дестабилизиране на региона. Например като се подкрепят по-силно съседните на Сирия страни в решаването на бежанските им проблеми. Или, например, като не се подминават с мълчание опити за военен преврат като този в Египет, а вместо това се търсят възможности за политическо решение; или като не се продават повече танкове и други оръжия на страни от сорта на Саудитска Арабия, която после на свой ред снабдява с тях джихадистите.

 

Пропусне ли се моментът, в който е възможно да се стабилизира една страна, не бива да се очаква, че решението може да бъде "внесено" отвън. Това решение задължително трябвада се постигне с участието на главните действащи лица в самата страна. За да се увенчаят с успех техните усилия, които следва да бъдат подкрепени и от международната общност, те се нуждаят от стабилно обкръжение. А не от съседни държави, в които постоянно изникват нови огнища на напрежение.

Атрактивно състезание на три игрища край морето привлече 190 голфъри

190 играчи от 17 страни стартираха в първия голф турнир Cape Kaliakra Open на трите игрища по северното Черноморие. Идеята на атрактивното състезание - голфърите играят три кръга (общо 54 дупки) – по един на всяко от игрищата Lighthouse, BlackSeaRama и Thracian Cliffs. Състезанието е организирано съвместно от фондация “Калиакра голф”, 190 играчи от 17 страни стартираха в първия голф турнир Cape Kaliakra Open на трите игрища по северното Черноморие. Идеята на атрактивното състезание - голфърите играят три кръга (общо 54 дупки) – по един на всяко от игрищата Lighthouse, BlackSeaRama и Thracian Cliffs. Състезанието е организирано съвместно от фондация “Калиакра голф”,

Ако има по-опитен за премиер от мен, ще го направим него

 Ако има по-опитен за премиер от мен, ще го направим него. Това каза пред журналисти председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов, който пристигна на Летище „София” след посещението си във Вашингтон, предаде Агенция „Фокус”. Попитан дали на 55-годишна възраст е готов да стане министър-председател за втори път, Борисов заяви: „А кой да стане? Ако има по-опитен, ще го направим него. В тази ситуация трябва да се избира – така, както през зимно време не дават на жена да кара кола, а се качва този, който е най-добър шофьор. Тук въпросът е дали от катастрофата, в която сме в момента, за една-две години ще успеем да я изкараме, за да не стигне до бедствие и да отиваме надолу както Гърция. Но на Гърция имаше кой да помогне. Тук ще стане въпрос и за излизане от НАТО в един момент”.

В коментар дали ще разследва някого, ако стане пак премиер, Борисов посочи: „Аз за разлика от другите премиери знам, че от нас, премиерите, това не зависи, а зависи от следствието, прокуратурата. След махането на БОП те унищожиха една сила, която работеше добре, така че във всяко едно отношение тревогите ни са пълни”.

По отношение на срещите, които е провел в САЩ, Бойко Борисов каза, че преди една година България е била много надежден партньор. „Тогава за нас и за тях вратите бяха отворени. Просто Орешарски ги е лъгал в очите и сенатори – така, както излъга Барозу, както излъга и нас. Нали виждате – в парламента нарочно ги накарах да ми прочетат това, което е казал – дали е подписал или не „Южен поток”, а той отговаря – „Ние сме подписали много неща”. Това може ли да е отговор на премиер, може ли да е отговор на някой отговорен човек? Те са уплашени от това, което е подписал. Сега не знам кой ще изгори първи. Ако има неустойки, а според мене те са около 700 -800 милиона, няколко души ще отидат в затвора, няма как подписите им стоят тука”, добави той. „Този който го е подписал, сега трябва да каже откъде ще вземе тези пари и да каже защо го е подписал, след като се е отказал от подписването. Тук дори и правен случай няма”, подчерта Борисов.

Във връзка с това дали газовите находища в Черно море са били обект на разговор в САЩ, той каза: „Това го говоря на всяка една пресконференция, че Хан Аспарух, „Терес”, Ловеч, Галата – имаме големи находища на газ. Вместо да внасяме газ, можем да изнасяме и да не даваме всяка година по 600 000-700 000 долара на руските компании за газ и нефт и да си ги произвеждаме ние. Ще искам референдум, както в Норвегия – оттам, където се добива, да остава 50% за региона”.

Хаосът в Ирак е резултат от намесата на САЩ

 Корените на мълниеносното напредване на сунитските джихадисти в Ирак трябва да се търсят в командваната от Вашингтон операция през 2003 г. в Ирак, един от резултатите от която е, че предизвика много опасен вакуум във властта и кървав междурелигиозен конфликт. Това се казва в коментар на Франс прес за последните събития в тази страна.

Според критиците на президента Джордж Буш и ястребите, които го заобикаляха, завземането на провинция Нинив и някои градове северно от Багдад от бойци на ИДИЛ (Ислямска държава в Ирак и Левант) дава допълнително доказателство за пълната липса на визия на американците през 2003 г.

Провалът в Ирак може да се припише на много хора. Но не трябва да се изпуска от погледа, че катастрофалното решение да се тръгне на война през 2003 г. наистина е изходната точка на ужасите, които страната преживява сега – изтъква анализаторът Брус Ридъл, бивш агент на ЦРУ, а сега експерт в института "Брукингс".

Иракският хаос може да се оприличи на "обвинителен акт" срещу администрацията на Джордж Буш, който поведе война под претекст, че има връзка между режима на Саддам Хюсеин и "Ал Кайда", добавя Джуън Коул, професор по история в Мичиганския университет.



Това е цялата ирония на историята, казва той. Нахлувайки в Ирак, Джордж Буш и неговият вицепрезидент Дик Чейни създадоха идеалните условия "Ал Кайда" и екстремистите сунити да пуснат корени в страната. Тя изпадна в такава слабост, че "Ал Кайда" можа да завземе и да удържи днес цели региони, обяснява Коул.

Падането на Саддам Хюсеин позволи на Иран да разпростре влиянието си благодарение на контактите си с доминираното от шиитите правителство, което на свой ред настрои срещу себе си голяма част от сунитското малцинство.

Сред причините за своето недоволство сунитите сочат стигмата и антитерористичните закони, на които са подложени – натрупан гняв към шиитското управление, който Ал Кайда и сунитските екстремисти умело използваха.

Пасивът на американците се обяснява също с унищожаването на иракските институции, такива каквито съществуваха при Саддам.

Когато американците дойдоха през 2003 г., те унищожиха иракската държава, нейната армия, администрация, полиция и всичко, което позволява на една страна да се държи – писа неотдавна журналистът Декстър Филкинс в "Ню Йоркър".

Най-очевидната илюстрация на това бе дадена тази седмица, когато иракските войници, зле екипирани и недобре обучени, напуснаха позициите си, без да окажат съпротива на джихадистите в северната част на страната.

Армията, гръбнакът на системата, изградена от Саддам Хюсейн, бе разпусната през 2003 г. от американския граждански администратор Пол Бремър.

Американците, пише още Декстър Филкинс, се опитваха девет години да изградят държава, която да замени онази, която бяха разрушили. При заминаването си през декември 2011 г. те не бяха завършили работата си.



Президентът Барак Обама искаше да върне американските части в САЩ. Иракчаните от тяхна страна не изпитваха особено желание те да останат, подчертава Филкинс.

Онова, което построихме, е на път да се сгромоляса. Ето истинското наследство от войната на САЩ в Ирак, отбелязва той в заключение.

На международната сцена също не липсват критики към Джордж Буш, в които се припомня връзката между нахлуването през 2003 г. и сегашното положение.

Отдавна предупреждавахме, че предприетата от американците и англичаните авантюра ще свърши зле, заяви в четвъртък руският министър на външните работи Сергей Лавров.

Преди 11 г. президентът на САЩ обяви победата на демокрацията в Ирак и оттогава положението непрекъснато се влошава, посочи той.

Пламен гърмял по арабите, защото го замеряли с камъни

В апартамента живеят поне 30 човека - много шумни, пускат силно арабска музика, викат по цяла нощ, проститутки идват и никой не може да види какво става вътре, защото са сложили тъмни платна на прозорците, споделиха съседи.

16 юни в историята

1342 г. — Основан е град Олбор, Дания. 1815 г. — Състои се последната военна победа на Наполеон Бонапарт — при Лигни. 1846 г. — Пий IX е избран за папа, с което започва най-дълготрайният понтификат в историята на Римокатолическа църква.

Какво бъдеще очаква китайския юан?

Властите в Пекин изпратиха силно послание към пазарите, че не искат по-нататъшно обезценяване на валутата си


Стрелецът от центъра на София се предаде

 Стрелецът, вдигнал полицията в центъра на София, след като гърмя по хора и се барикадира в дома си, се предаде сам, съобщи телевизия Нюз 7. Случката се разигра на ул. "Софроний Врачански" в близост до пресечката й с ул. „Симеон” в центъра на столицата.

Мъжът откри огън от втория етаж на сграда на софийската улица. На първия й етаж се помещава фирмата, собственост на стрелеца, която е предлагала транспортни услуги. На втория етаж е живеел синът му, а самият стрелец – на третия.

Стрелбата започнала след като тази вечер непознати започнали да тропат по вратата на мъжа, извадил оръжието. Според Нюз 7 срещу него живеели около 30 нелегално пребиваващи имигранти. Човекът се ядосал и открил огън. Сигналът за инцидента е подаден в МВР около 21.20 часа тази вечер. Полицията пристигнала до минути. Стрелецът дори не разбрал, че районът е отцепен от униформените, но когато се чул със свои близки по телефона, се предал сам. Той излязъл от сградата, съпровождан плътно полицаи. Те го натоварили в полицейска кола и го откарали в районното.

Има един ранен от стрелбата. Куршумът е попаднал в крака му, но не е нанесъл сериозно увреждане. Пострадалият е откаран в „Пирогов” и след това освободен да се прибере у дома.

Стрелецът е български гражданин, на 57 години. Случаят се разследва.

Минната индустрия с ръст до 15%

До 15% ръст отчита добивната индустрия за 2013 г., като тенденцията се запазва и през 2014 г. Това показват данните на Българската минно-геоложка камара. Нарастването е най-голямо в сектора на индустриалните минерали, които се използват директно в промишлените предприятия, като например в стъкларската индустрия, ВиК и строителството. Само допреди г До 15% ръст отчита добивната индустрия за 2013 г., като тенденцията се запазва и през 2014 г. Това показват данните на Българската минно-геоложка камара. Нарастването е най-голямо в сектора на индустриалните минерали, които се използват директно в промишлените предприятия, като например в стъкларската индустрия, ВиК и строителството. Само допреди г

Пеликаните са накацали на брега, тракат с човки и чакат "Южен поток"

С тези думи журналистът Иво Инджев описа ситуацията в сблъска между Делян Пеевски и Цветан Василев. 2-3 млрд. евро идват в България - кога толкова апетитна хапка е имало досега в Прехода, попита той. ...

Силният дъжд почти блокира Варна

Силният дъжд предизвиква задръствания във Варна, предаде "Фокус". Колони от автомобили се образуват по пътя от базар „Левски” до кръстовището с ВиК – Варна, в ...

Блокираха стадиона на Локомотив (Пловдив)

Фенове на Локомотив Пловдив препречиха входа на стадиона на „смърфовете“, намиращ се в парка Лаута. Това предава сайтът plovdivderby.com, който разкрива, че голямо количество автом...

НАП-Сливен търси над 1,5 млн. лв. от длъжници

Близо 1600 физически и юридически лица, които не са платили в срок декларираните от тях данъци, ще получат обаждане от офиса на ТД на НАП в Сливен. Информацията съобщава БТА, позовавайки се на информа...

Рио, раздвоеният град

Принципно Рио можеше просто да бъде едно фантастично място за футболните запалянковци. Само че жителите на бразилската метрополия определено не се отнасят еднозначно към Световното първенство. Рио ...

Лукаку: Напрежение има, но то ни мотивира

Намиращият се в страхотна форма нападател на Челси Ромелу Лукаку, носи надеждите на Белгия на собствените си плещи в отсъствието на контузения Кристиан Бентеке. 21 - годишният таран обаче не се прите...

Международна конференция обсъжда катастрофичните рискове

 Международна конференция “Катастрофичните рискове в България – йерархия на отговорността” ще събере в София представители на Световната банка, ЕК, депутати, представители на застрахователни компании, актюери и други. Събитието се провежда на 17 юни.

 

По данни на различни международни организации Балканите и България са разположени в една от най-земетръсните зони на Земята. Академичните учени предупреждават за опасността през следващите десетилетия у нас неизбежно да настъпи средно до силно земетресение. Заедно с това в България се наблюдават повече и по-дълги периоди на засушаване, следвани от сериозни бури и тежки наводнения с разрушения и жертви. Наводненията заемат най-голяма част от годишните природни бедствия в страната. Според експерти близо 1,5 млн. българи живеят в зони, застрашени от наводнения. Затова основните теми на конференцията са кои са катастрофичните рискове за България и утопия или реалност ли е идеята за общ застрахователен пул. Организатор на конференцията е специализираният сайт Инсмаркет.

Кандидат-студенти обявиха Левски за кръгъл сирак

Кандидат-студенти обявиха Левски за кръгъл сирак

„Левски е роден и израсъл без майка и без баща” и „Някои хора са произлезли от Адам и Ева, а други – от маймуните”. Това са малка част от тазгодишните бисери, сътворени от кандидат-студенти по време на най-масовия предварителен изпит по български език в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Те лъснали на последната задача, при която изтеглената тема била „Няма значение откъде тръгваш, ако знаеш къде отиваш”, а авторите им се сдобили директно със заслужени двойки. Условието към абитуриентите било да напишат около 2-3 страници свободен текст, пише в. "Монитор".

Повечето от кандидат-студентите разбрали правилно темата, като дори се опитвали да използват изучаваната в училище литература. Някои от желаещите да учат висше обаче се провалили с гръм и трясък, демонстрирайки както липса на елементарна обща култура, така и повърхностни разсъждения. Явен пример за това е шокиращото умозаключение, направено от кандидат-студент, че „Все по-малко хора вече са мотивирани за духовен израстък”. Друг от младежите написал, че „Човек без цел е като книга без букви – празен отвътре”, а трети решил да разсъждава върху мечтите на героинята си, описвайки я по следния начин: „Нейните мечти били безкрайно дълги”.

Други стигнали до философски висоти с бисерите: „Животът е една игра, от която никога не излизаш жив” и „Човек се намира в непрекъсната борба с околностите” Техен колега пък написал: „Когато мисловният перипет е пречупен, всичко остава на заден план”. Друг абитуриент измъдрил дори определение за това що е мечта: „Мечтите могат да бъдат два вида: колосани и прагматични”. Имало и някои, които се опитали да докажат тезата си с факти от историята на България: „Ивайло е бил един обикновен скотовъд”. Левски също присъствал в разсъжденията на част от младежите, които смело го цитирали, но погрешно: „Героите са станали такива, защото са казали: „Ако губя нещо от мен, губя само себе си”. Част от завършилите гимназия вмъкнали в темата си по български език оригиналното „Всички ние имаме сърце, глава и някои други органи”. Друг от кандидат-студентите е съвсем прям с гениалното си умозаключение, че „Пример за темата е, когато човек отива до тоалетната. Тогава наистина няма значение откъде идва, важното е къде отива и да отива бързо, че иначе - лошо!”.


Бащата на убитата Яна подкара кола пиян и се заби в дърво

Родителите на Яна не пострадали тежко, защото не се движели с висока скорост.

ЧЕЗ разпредели 48,2 млн. лв. печалба

 Акционерите на „ЧЕЗ Разпределение България” АД одобриха изплащането на дивидент в брутен размер на 250 лева на акция и взеха решение за сплит на акциите на дружеството. Сплитът ще се извърши като намаляване на номиналната стойност на акциите на дружеството от 10 лева на 1 лев всяка и същевременно издаване на нови акции с новия номинал от 1 лев, така че общият основен капитал на дружеството да остане непроменен. Решенията бяха взети на годишното общо събрание на акционерите, което се проведе на 12 юни 2014 г., съобщиха от енергото.

 

Предложената за разпределяне печалба на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД възлиза на 48,2 милиона лева бруто. Това е първото разпределяне на дивидент, откакто компанията стана публична.

 

От приватизацията през 2004 г. досега от „ЧЕЗ Разпределение България” АД и „ЧЕЗ Електро България” АД са разпределяни дивиденти само през 2010 г. Тогава държавата получи 41 млн. лева като собственик на 33% от двете дружества. През октомври 2012 г. държавата продаде своя дял.

Китай ще изпълни целта си за растежа

 Китай вероятно ще изпълни целта си за годишен икономически растеж от 7,5%. На това залага Световната банка (СБ). За да постигне това обаче, Поднебесната империя трябва да продължи започнатите фискални и финансови реформи, чрез които да се справи с дълговите си проблеми, предупреди финансовата институция.

 

„Възможността растежът да падне под целта на правителството вероятно ще доведе до парични и фискални облекчавания. Тези мерки ще помогнат на властта да постигне желания растеж от 7,5% през 2014 г., но също така ще усложнят текущите неравновесия и слабости на икономиката“, коментират от Световната банка, цитирани от investor.bg.

 

Китайската икономика не започна по най-добрия начин годината и това принуди правителството да предприеме серия от насочени мерки, които почти мигновено дадоха резултат, и през май данните за промишления сектор и за този на услугите вече показаха подобряване.

 

Световната банка очаква китайската икономика да се разшири със 7,6% през тази година благодарение на подкрепата от държавата и възстановяването на глобалното търсене, но предупреждава, че растежът може да се забави до 7,5% през 2015 г. През миналата седмица Международният валутен фонд (МВФ) обяви прогнозата си за растежа на втората по големина икономика в света - 7,5% през тази и около 7 на сто през следващата година.

България с газ за поне 100 дни при криза с доставките

 Над 340 млн. кубични метра активен газ са налични в хранилището в Чирен и могат да се ползват при нова газова криза. Това показват данните на държавния газов оператор „Булгартрансгаз” към началото на миналата седмица. Спирането на доставките от Русия за Украйна изглежда все по-вероятно на фона на безрезултатните преговори, които увенчаха предпоследния ден за намиране на разрешение. Въпреки очевидно сериозните разминавания в позициите в 19 часа българско време вчера тристранните преговори за газа между Русия, Украйна и Европейския съюз бяха възобновени. Те се провеждат в Киев и участие в тях от страна на ЕК взе еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.

 

Крайният срок, даден от Москва на украинската газова компания

 

„Нафтогаз”, изтича в 9 часа сутринта българско време днес. Дотогава „Нафтогаз” трябва да преведе на „Газпром” близо 2 млрд. долара, което е частично плащане по общия дълг, който според руската газова компания възлиза на над 4 млрд. долара. Освен това Москва настоява „Нафтогаз” да плаща авансово заявените количества. Другият сериозен проблем е свързан с цената на синьото гориво. Последното предложение на „Газпром” е за 385 долара за 1000 куб. метра, докато „Нафтогаз” настоява за 326 долара. Според международните медии Украйна се готви за най-лошия сценарий за спиране на доставките.

 

От Министерството на икономиката и енергетиката съобщиха, че нито в газовите дружества, нито при тях е постъпвало предупреждение

 

за спиране на доставките към Украйна

 

Въпреки това от данните в сайта на „Булгартрансгаз“ става ясно, че през последните седмици се нагнетява все повече газ. Запълването на хранилището след зимата започна през март, като на седмица бяха нагнетявани по 5-6 млн. кубични метра. От началото на май се нагнетяват по над 10 млн. куб. метра седмично, като за последната седмица от 2 до 9 юни, за която има данни, в хранилището са вкарани 17 млн. куб. метра.

 

Според шефа на борда на „Булгаргаз” Ботьо Велинов дори да бъдат спрени руските доставки за Украйна, до криза с газа у нас няма да се стигне. По думите му от Украйна нямат намерение да създават проблем за доставките към Европа, така че транзитните доставки ще продължат. Прогнозата на Велинов е, че при среднодневна консумация от 3 млн. куб. метра, колкото е през лятото, количествата газ в Чирен ще стигнат за над 100 дни. Според други експерти запасите ще осигурят потреблението за около месец и половина.

Орешарски и Плевнелиев посрещат еврокомисаря по климата

Орешарски и Плевнелиев посрещат еврокомисаря по климата

Европейският комисар по въпросите на климата Кони Хедегор ще се срещне с президента Росен Плевнелиев, с премиера Пламен Орешарски и със заместник-министъра на околната среда и водите Атанас Костадинов.

От 15.00 ч. тя ще участва в публична дискусия за целите на Европейския съюз в областта на околната среда и енергетиката до 2030 г., която ще се състои в Дома на Европа.

Прогноза за времето - 16 юни

Въздушната маса над страната ще остане неустойчива. Облачността ще е по-често значителна, ще има превалявания, на места придружени от гръмотевици. По-големи количества валеж се очакват в следобедните часове в Източна България и планинските райони.

ЕС заплаши да изключи US банките от споразумението

 Европейският съюз (ЕС) заплаши да изключи банките, хедж фондовете, застрахователите и другите финансови компании от търговското споразумение със САЩ заради спорове с Вашингтон за сътрудничеството при регулациите, съобщава FT, цитирана от investor.bg.

 

Брюксел и Вашингтон преговарят по условията на най-голямото регионално търговско споразумение в света, което обхваща почти половината от глобалното икономическо производство и една трета от световната търговия. Много от трансатлантическите тарифи вече са изключително ниски, затова основната цел на пакта е да се преодолеят регулаторните и други нетарифни бариери пред търговията между ЕС и САЩ, пояснява изданието.

 

За голямо раздразнение на ЕС обаче, както и голяма част от финансовия сектор в САЩ и Европа, администрацията на президента Барак Обама иска да се премахнат регулациите за финансовите услуги от споразумението. Вашингтон твърди, че това може да подкопае по-строгите регулации в САЩ, въведени след кризата от 2008 г.

На тази дата: Започва Междусъюзническата война


"На тази дата" беше сред най-харесваните рубрики във вестник "Дневник" в продължение на години. Сега тя се възражда онлайн, като ще използва богатия архив на медиата и ще допълва поредицата с нови статии. Всеки ден ще ви припомняме накратко интересни събития, които са се случили на тази дата.

На 16 юни 1913 г. започва Втората балканска война, по-известна като Междусъюзническата или като "престъпното безумие". Тя се води между България, от една страна, и, от друга - бившите й вече...

Франция надви Хондурас с дузпа и автогол

Карим Бензема с два гола, единият от които от дузпа, при класически успех на "петлите" над 10 души от Хондурас.

Греков отива в Люксембург да обсъжда рибарството

Греков отива в Люксембург да обсъжда рибарството

Министърът на земеделието и храните Димитър Греков ще участва в заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което започва днес в Люксембург.

Крамбъл с ябълки и шоколад

Bашата любима рецепта може да спечели 30 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен, но задължително добър кулинар, ще готви пред читателите. Изпращайте рецептите си на адрес mpopova@24chasa.bg. За въпроси - тел. 942 25 31. Bашата любима рецепта може да спечели 30 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен, но задължително добър кулинар, ще готви пред читателите. Изпращайте рецептите си на адрес mpopova@24chasa.bg. За въпроси - тел. 942 25 31.

Порошенко се заема по-енергично с бунта в Източна Украйна

Президентът на Украйна Петро Порошенко свиква днес заседание на Украинския съвета за национална сигурност и отбрана, на което планира да обсъди ситуацията в източната част на страната, предаде БГНЕС....

Министър Клисарова открива просветна дискусия в Сандански

Министър Клисарова открива просветна дискусия в Сандански

Министърът на образованието и науката Анелия Клисарова ще участва в Сандански в дискусия по въпроси, свързани с училищното образование.

Форумът е от 14.00 ч. в конферентната зала на интерхотел "Сандански" и в него ще участват учители, родители, ученици, представители на местната власт.

Полезно е Борисов да отскача до САЩ

Полезно е Бойко Борисов да ходи в САЩ - някои неща стават по-видими.
Първо. Каца в София и казва, че отговорни хора му говорили срещу Орешарски. В прав текст си признава, че е бил на инструктаж срещу кабинета. Не че сме имали съмнения...
Второ. Борисов май е проумял най-после, че едноличната власт не носи единение за народа. А трябваше да го разб Полезно е Бойко Борисов да ходи в САЩ - някои неща стават по-видими. Първо. Каца в София и казва, че отговорни хора му говорили срещу Орешарски. В прав текст си признава, че е бил на инструктаж срещу кабинета. Не че сме имали съмнения... Второ. Борисов май е проумял най-после, че едноличната власт не носи единение за народа. А трябваше да го разб

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване