Нов жълт код за цяла България е в сила за 1 август. В първия ден на месеца градусите ще се повишат още, но веднага на следващия ден температурите ще тръгнат надолу.
Все пак за 1 август е в сила предупреждението от първа степен – код „жълт” за потенциално опасно време.
Времето ще бъде горещо, с максимални температури 34 - 39 градуса. Остава повишен рискът за възникване и разпространение на пожари, предупреждават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН.
Съветът към гражданите е да се движат по сенчестите места, да избягват да стоят дълго време навън, а по възможност и изобщо да не излизат в часовете между 10 и 18 часа, както и да приемат много течности.
/КРОСС/ Вчера Русия отбеляза Деня на военноморския флот – професионален празник на всички руски военнослужещи, който се празнува всяка година през последната неделя на месец юли. Тази година руските военни моряци отбелязват 320-тата годишнина от деня на създаването на флота. Отличителната особеност на тазгодишния празник на руския флот стана участието в морския парад на кораби и подводници от ново поколение, влезли в състава на ВМФ в рамките на държавната програма за военно корабостроене. Началото на празника е поставено по време на управлението на Петър I, когато през 1696 г. Боярската дума предложила на царя да постанови строителството на редовен флот. През 1700 г. във Воронеж бил пуснат на вода първият руски линеен кораб „Следвай предопределението“. В по-новите времена празникът бил потвърден с постановление на Съвета на народните комисари на СССР на 22 юни 1939 г. През 2006 г. Владимир Путин издава указ „За установяване на професионалните празници и паметните дни на въоръжените сили на Руската Федерация“. Съвременният Военноморски флот (ВМФ) на Русия се състои пет оперативно-стратегически подразделения – Балтийска, Северна, Тихоокеанска, Черноморска и Каспийска флотилия. По случай Деня на ВМФ вчера руският президент Владимир Путин посети в Санкт Петербург крайцера “Аврора”, предаде РИА Новости
Заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов ще открие дискусия, на която ще се обсъжда нападението от корояди върху част от боровите култури, което води до изсъхването и загиването им. На срещата ще бъдат представени превантивни мерки за разрешаването на този екологичен проблем. Целта е недопускане разширяване на площите, засегнати от вредителите и облекчаване на административните процедури по извършване на необходимите лесозащитни мероприятия. Тя се организира от Министерство на земеделието и храните със съдействието на М...
Всяко лято от 25 години насам група мъже в Долни Воден, квартал на Асеновград, изпълняват един ритуал.
Екип на "Дневник" засне молебена за дъжд тази година - вижте видеото.
А данни от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН показват какви са валежите за същия този период.
Повишената цена на винетните стикери не отказа българите от пътуване с лични и служебни автомобили. Това показва статистиката, предоставена като писмен отговор на депутатски въпрос от регионалния министър Лиляна Павлова.
Приходите от продадени винетки за месеците – април, май и юни са с 13 млн. лв. повече, спрямо същия период на 2015 г. Сериозният ръст на приходите се дължи основно на закупените годишни винетки през второто тримесечие на година, чиято продажба не е спаднала драстично, въпреки новите по-високи цени.
Същата тенденция се запазва и при седмичните винетки. С 50 000 повече обаче са месечните винетни стикери, продадени през второто тримесечение на годината.
През 2015 г. те са били 81 хиляди, докато през тази година се увеличават на 133 хиляди. Като цяло, въпреки сериозно увеличените цени, продажбата на винетки за месеците април, май и юни расте.
През 2015 г. са били продадени общо 892 952 винетки на стойност 24 906 344 лв., докато през второто тримесечие на 2016 г. са закупени 965 780 винетки стикера на стойност 38 056 995 лв.
Август месец ще започне с горещо време и температури, достигащи на места до 39 градуса. В цялата страна е обявен жълт код за горещо време.
Лекарите препоръчват в жегите да не се излиза за дълго навън, особено внимателни трябва да са възрастните и хората със сърдечно-съдови заболявания. Ето няколко важни съвета, които не трябва да се пренебрегват.
По Черноморието – температурите в понеделник ще са малко по-ниски. Максималните ще са 30°-32°. Температурата на морската вода е...
След юлските горещници и август настъпва с много високи температури. Отпускарският месец ще е горещ и идеален за море. Седмицата тръгва с температури от 32 до 38 градуса в понеделник, съобщи синоптикът Петър Янков пред "24 часа". Август започва с опасно високи температури Още вечерта обаче, като предвестник на лекото разваляне на времето през следващите дни, слабо ще превали и прегърми в крайните северозападни райо...
Над 200 000 къса контрабандни цигари са иззети при спецоперация на Главни дирекция “Гранична полиция“ на територията на Бургас, Варна и Драгоман, съобщават от МВР. Операцията е проведена в петък и събота. В близост до КПП “Кошарица“- к.к. “Слънчев бряг“ бил спрян за проверка товарен автомобил “Фолксваген транспортер“. При проверката са открити специално изграден тайник, в който е имало 21 000 къса цигари с молдовски акцизен бандерол и други 21 000 къса — без бандерол. Задържани са трима души — водачът на товарния автомобил и други двама мъже — българин и украинец. При претърсванията са открити още 200 къса цигари, мобилни телефони, голям брой сим карти, български левове, румънски леи и украински гривни на обща стойност около 15 000 лева. Общото количество на иззетите контрабандни цигари в Бургас възлиза на 42 200 къса.
Граничните полицаи са проверили и шест депа за временно съхранение на акцизни стоки в региона на Варна. Иззети са общо 38 460къса цигари, част от които с молдовски и македонски бандерол, а друга — без наличието на български акцизен бандерол. Задържани са двама българи.
Други над 165 000 къса контрабандни цигари са задържани от служители на Регионална гранична дирекция — Драгоман. Акцизната стока е била укрита в товарни композиции на БДЖ. Задържани са петима българи.
Събития: 527 г. – Юстиниан I става самостоятелен владетел на Източната Римска империя. 902 г. – Арабите, оглавявани от династията Аглабиди, завладяват последната крепост на Византия на остров Сицилия – Таормина. 1291 г. – Три централни швейцарски кантона подписват Федерална харта (Bundesbrief), с която се създава Швейцарската конфедерация.
"Бокова се яви на Червения площад на 9 май миналата година. Тогава светът бойкотира този парад заради окупацията на Крим. Тя се противопостави на мнението на световните лидери и показа съпричастност с политиката на Русия". Това припомни пред Нова телевизия режисьорът Евгений Михайлов, който изпрати писмо до посолствата на 58 държави, в което се обяснява, че Ирина Бокова не трябва да бъде избирана за генерален секретар на ООН. Писмото не съдържа нищо друго освен напомнянето, което излезе в свет
Необходими продукти: 2 с.л. кафява захар сок от 1 лимон 500 г диня 1 л студена вода няколко листа босилек Начин на приготвяне: Включете котлона. В дълбок съд сложете захарта, лимоновия сок и 200 мл вода и ги оставете да се варят около 8-10 минути, докато сместа се сгъсти. След това я оставете да изстине. Настържете динята на ренде или я пюрирайте с помощта на пасатор. В голяма кана или гарафа поставете кубчета лед, добавете сиропа и допълнете с водата. Готовата лимонада се се
Това е тема не само в Африка: обрязани жени живеят и в Германия. След притока на бежанци в страната броят им вероятно се е увеличил. Застрашени ли са и други млади жени да станат жертва на варварския ритуал? Тя няма спомен за самата интервенция. Но болките при първата ѝ менструация я карат да разбере какво е било извършено върху нея. 19-годишната Деко е от Сомалия и е била обрязана още като дете. Днес се бори с тежките последици от това действие. Деко /името е променено/ разказва своята история
Три от въпросите в референдума, иницииран от "Шоуто на Слави", са противоконституционни. Това реши Конституционният съд на свое заседание на 28.07.2016 г. Отпадат въпросите за електронното гласуване, за намаляване на броя на депутатите от 240 на 120 и за прекия избор на полицейски началници по места. Президентът Росен Плевнелиев приветства решението на съда. В предаването си от същата вечер Слави Трифонов коментира, че това, което е направил Конституционният съд, е законно, но не е морално
/Поглед.инфо/ Президентът на РФ Владимир Путин се включи в тържественото мероприятие по повод Деня на Военноморските сили като посети крайцера „Аврора“ на р. Нева в Санкт Петербург и поздрави екипажа, съобщи „Взгляд“ в неделя (31 юли).
Преди дни ви запознахме с констатациите в публикувания от Сметната палата доклад за концесията за добив на злато край Челопеч. Одиторите смятат, че договорът е неизгоден, защото концесионната такса е едва 1,5 % и това ощетява държавния бюджет сериозно. За телевизия “Европа“ председателят на Сметната палата Цветан Цветков разкри и какви препоръки са отправили към властите, за да се прекрати порочната практика. Държавата да извърши задълбочен финансово — икономически анализ на неизгодния концесионен договор за добив на злато, мед и сребро край Челопеч от компанията “Дънди прешъс металс“ — това е най-важната препоръка, която е отправила палатата към отговорните институции у нас. От 2011 до 2013 — а година “Дънди прешъс“ са добили благородни метали на стойност 1,5 млрд. долара, а са внесли в хазната едва 23 млн. долара. Ето защо одиторите посочват, че държавата сама си е виновна за пропусканите ежегодно приходи. Ниската концесионната такса от 1,5 % е заложена през 2004 — а година, когато на власт е правителството на НДСВ и ДПС с премиер Симеон Сакскобургготски. За сравнение по данни на СИЕНБИСИ в САЩ консеционната такса при златодобив е около 4 %, в Аржентина — 3 на сто, в Индонезия —3,75 %, тоест в пъти по — високи от тази у нас, коментира Телевизия „Европа”.
От днес западното платно на бул. „Руски“ ще бъде затворено за ремонт. Това съобщи кметът Иван Тотев в края на миналата седмица. Преди това ще има нова организация на движението в района, подчерта още той. Както Дарик вече ви съобщи, ремонтът на булеварда, в който се включва и изграждането на велоалея, трябва да приключи до септември, когато трябва да отвори врати и МОЛ Марково тепе. Движението на превозните средства ще се осъществява по реконструираната част на бул. "Васил Априлов" през реновираното кръгово движение по ул. „Любен Ка...
/Поглед.инфо/ „Русия е готова за сътрудничество с всички страни за укрепване на международната безопасност, но също така е готова за мълниеносен отговор в случай на външна заплаха“, заяви в Североморск председателят на руския парламент Сергей Наришкин по повод Деня на Военноморския флот в неделя (31 юли), цитиран от ТАСС.
Това е образът на Евгений Михайлов, запомнете го!
Михайлов е режисьор на няколко посредствени и отдавна забравени филма и на една успешна провокация. Завършил е в Москва със съветска стипендия, от която не се е погнусил. Някога е написал, че произхожда от "комунистическо семейство", което не го е погнусило.
Но той погнуси цяла България с недостойния си и позорен донос за очерняне на Ирина Бокова и нейната кандидатура за генерален секретар на ООН - кандидатура, горещо подкрепена от всички достойни българи, от всички политически сили в страната, или просто казано - от БЪЛГАРИЯ.
В Европа са създадени комитети в защита на тази кандидатура, а в София някой си Михайлов разпраща по чужбински дестинации недостойните си доноси на предател и родоотстъпник.
Вижте този образ и го запомнете!
И плюйте настрани в знак на презрение!
Има сериозен риск от масови фалити на висши училища след година-две, ако спешно не се вземат мерки, предупреждава финансовият министър Владислав Горанов на последното правителствено заседание, провело се в сряда. Това се вижда от стенограмата, публикувана на интернет страницата на Министерския съвет. Кунева: България има големи умове, но зад тях трябва да стои добра организация Причина за думите на Горанов е решението на кабинета да бъдат отпуснати 1.3 милиона лева от Републ...
Дългоочакваният процес срещу бившия кмет на Пазарджик и Стрелча Иван Евстатиев стартира днес при закрити врати в зала №10 на Районния съд в Пловдив. Дългогодишният лидер на БСП в двата града е обвинен в извършване на две престъпления в средата на януари 2016 г.: за съвокупление с лице от женски пол, ненавършило 18 години, като го е привел в безпомощно състояние, и че е напил с алкохолна напитка същото лице. За първото престъпление законът предвижда лишаване от свобода от 3 до 10 години, а за второто - до 6 месеца затвор или глоба до 500 лв. Док...
Потреблението на петрол в най-големия износител на суровината в света - Саудитска Арабия, се разширява с най-бавното темпо от поне шест години насам, след като ниските цени на енергийните суровини накърниха икономическия растеж, пише Bloomberg.
Търсенето на петрол от страна на кралството се увеличава със средно 24 хил. барела дневно през първите пет месеца на 2016 г. Това е най-бавният темп на прираст за този период от поне 2010 г. – първата година, от която са налични данните на Joint Organisations Data Initiative в Рияд.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) вече очаква спад на търсенето в Саудитска Арабия за цялата 2016 г., след като по-рано тази година прогнозира увеличение.
Потреблението на газ, керосин и други рафинирани продукт е надолу от началото на годината, като спада с 22 хил. барела на ден. Това е първото понижение от поне 2002 г., откакто JODI събира данни.
Месечните данни на JODI за общото търсене на петрол, които включват изразходвания петрол за създаване на електричество, датират от 2009 г. Търсенето е надолу, след като правителствата от богатия на петрол регион намалиха или премахнаха субсидиите върху горивата, посочва BMI Research в свой доклад.
В продължение на години Саудитска Арабия стимулираше производството, за да запази приходите от износ, докато същевременно задоволява вътрешното търсене. Обикновено потреблението в страната скача между юни и септември, успоредно с нарастването на използването на климатици.
Търсенето на рафинирани горива, измежду които газ, се е удвоило от 2003 г., показват данните на JODI.
Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар, Оман и Бахрейн понижиха или премахнаха субсидиите върху горивата през последната година, за да ограничат правителствените разходи заради ниските цени на петрола.
Търсенето на газ в Оман е нагоре с 1% през първите четири месеца на 2016 г., което е доста под средния годишен прираст от 9,6% през последното десетилетие, посочват от BMI.
МАЕ очаква тази година Саудитска Арабия, най-голямата икономика в Близкия изток, да генерира близо половината от нарастването на регионалното търсене със 100 хил. барела дневно.
ОПЕК прогнозира кралството да допринесе със сравним дял от очаквани общо 180 хил. барела дневно под формата на ново потребление от Близкия изток през 2017 г.
Същевременно в края на юни Централната банка на Саудитска Арабия е предложила на банките краткосрочни кредити с цел преодоляване на ликвидни проблеми, посочват пред Bloomberg пет лица, запознати със случилото се.
Паричната агенция на Саудитска Арабия (Saudi Arabian Monetary Agency или SAMA), както се нарича централната банка, е предложила около 15 млрд. риала (4 млрд. долара), твърдят две запознати лица, пожелали анонимност.
Други четири лица посочват, че SAMA е отпуснала на конкретни банки най-много 1,5 млрд. риала. Срокът на заемите, дадени при преференциални лихви, е до 1 година.
Банките в страната са изправени пред предизвикателства, след като правителството тегли депозити и емитира вътрешен дълг в местна валута, за да финансира бюджетния дефицит.
SAMA вече предприе стъпки, с които да опита да облекчи ликвидния натиск, като позволи на банките да отдават под формата на кредити 90% от своите депозити. Година по-рано лимитът бе 85%.
/Поглед.инфо/ Кандидатът за президент на САЩ, екс-държавният секретар Хилари Клинтън твърди, че Русия има участие в хакването на компютърната мрежа на Националния комитет на Демократическата партия (НКДП), съобщи в неделя (31 юли) ТАСС.
Жълт код за горещо време е обявен за днес - 1 август, във Варна и областта. Температурите ще бъдат между 34 - 39 градуса. Остава повишен рискът за възникване и разпространение на пожари. Температурата на морската вода 26-28 градуса, вълнение на морето 1-2 бала.
/Поглед.инфо/ Северният флот възнамерява да използва въоръжени дронове при изпълнението на бойни задачи, заяви командващият флота вицеадмирал Николай Евменов, предаде в неделя (31 юли) агенция „Интерфакс“, цитирана от Газета.ru.
Миналата седмица парламентарната група на БСП внесе нов законопроект за публичните предприятия. Както стана ясно от изказването на Драгомир Стойнев и от мотивите на законопроекта, основната му цел е да елиминира злоупотребите, корупционните практики и партийните назначения в държавните компании чрез въвеждането на нови и по-строги правила върху управлението им. Регулациите в тази посока са в общи линии единствените нововъведения на законопроекта, посочва Георги Вулджев от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Законопроектът събира и регламентира на едно място вече установени практики и регулации в публичния сектор, които към момента са разпръснати из най-различни наредби и нормативни актове. Такива например са изискванията за прозрачна отчетност на публичните предприятия, процедурите по разпределянето на печалбата, оздравяването на предприятията в лошо финансово състояние и др. От тази чисто информативна гледна точка тяхното обобщаване в един единствен текст е полезно.
Същевременно законопроектът включва и някои нововъведения. Както става ясно от мотивите към него, основната цел на този закон е да въведе нови регулации и изисквания относно състава на управителните и надзорните съвети на публичните предприятия, които да елиминират възможността за чисто политически назначения. Основните регулации по тази линия са две:
- една трета от членовете на съвета на директорите или на надзорния съвет на всяко едно публично предприятие трябва да са независими лица, т.е. лица, които нямат никакви търговски отношения със съответното предприятие, не са служители там и не са акционери притежаващи повече от 25 на сто от гласовете в общото събрание;
- сред управителите, контрольорите и членовете на съвета на директорите на едно публично дружество не може да има лица, които участват в управлението на други предприятия, които са народни представители, министри или служители, в която и да е държавна институция. Същите забрани важат и за „съпрузи или роднини до трета степен по права или съребренна линия“.
Сами по себе си предложените в законопроекта ограничения и изисквания за състава на директорите и надзорния съвет на публичните предприятия могат да доведат само до маргинални подобрения в представянето им.
Например, нищо не пречи на въпросния партиен кадър, който кабинетът иска да назначи, просто да напусне настоящата си позиция в законодателната власт или администрацията и след това да заеме съответния пост в съответното публично предприятие. По самата логика на мотивите към законопроекта - намаляване на политическото участие в управлението на държавните компании, би следвало да има и забрана членове на партии да се назначават за управители, но такава липсва. Това би трябвало да е най-логичната забрана, ако целта е да се елиминират партийните назначения. Въпреки че, дори и с такава забрана, важи горният аргумент – лицето напуска партията и бива назначено на съответната позиция.
Независимо от тези промени номинирането и изборът на управлението на държавните предприятия остава в ръцете на политиците, почти както беше досега. Ако целта на законопроекта е ограничаване на политическото влияние в тези компании, най-ефективният и прозрачен начин за това е чрез въвеждане на ясно регламентирани конкурси за позициите.
Липсата на конкурсен принцип и възможност за кандидатиране на широк кръг от доказани експерти може спокойно да доведе до постоянна ротация на лица от даден сектор, каквато виждаме в енергетиката, или до предизвестени избори на кандидати, както се вижда в държавни органи като КЕВР, Фискалния съвет и КФН.
Освен това въвеждането на подобни регулации означава, че държавните предприятия ще започнат да бъдат третирани от закона по различен начин от частните. По презумция това не би трябвало да се случва - законовата рамка трябва да е една за частните и за държавните предприятия.
Ако наистина искаме да третираме публичните предприятия като частните, тези от тях, които се управляват неефективно и постоянно губят пари трябва да бъдат приватизирани или напълно ликвидирани. Разграничаването на това как държавата третира публичните и частните предприятия може да се окаже опасен прецедент и в бъдеще да се използва, за да бъде оправдано създаването на специални привилегии за първите.
Един такъв пример от последните няколко месеца е повторното включване на компании като ВМЗ – Сопот, Кинтекс и НИТИ обратно в забранителните списък за приватизация, след като няколко пъти се предвиждаше да бъдат приватизирани. На този фон настоящия законопроект изглежда по-скоро цели да оправдае включването на все повече държавни предприятия в забранителния списък, чрез въвеждането на регулации, които уж ще накарат държавата да започне да управлява тези предприятия по-ефективно и „на пазарен принцип“.
Другата опасност е изцяло замразяването на процеса на приватизация, който така или иначе се движи с анемични темпове от 2012 г. По последни данни на Агенцията за приватизация 2/3 от активите на държавните компании са приватизирани, а след 2012 г. няма приватизирани активи. Именно това е и опасността – под претекст, че компаниите вече се управляват „ефективно” и без политическо вмешателство този процес може съвсем да спре и дори да бъде обърнат – държавата да увеличи участието си в икономиката.
В крайна сметка не трябва и да се фокусираме само и единствено върху проблема с партийните назначения. Той е много голям, но не е единствен, и неговото елиминиране не означава елиминирането на всички проблеми в управлението на държавните компании.
Например, за решението на проблемите с ефективността на железопътните предприятия или честите промени във финансовия резултат на предприятията в енергетиката са необходими много по-сериозни структурни реформи и фундаментално преосмисляне на ролята на държавата в съответните сектори.
В крайна сметка най-лесният начин да се вдигне ефективността на държавните предприятия до нивото на частните е просто да ги направим такива.
В края на 80-те години на миналия век, след края на Студената война и разпада на съветския блок, Франсис Фукуяма написва статията си “Краят на историята”. В нея той провъзгласява превъзходството на либерално-демократичните ценности и на пазарната икономика.
Почти три десилетия по-късно светът съвсем не изглежда така еднозначен и оптимистичен. През този период неолибералният икономически модел доведе до най-голямата икономическа криза след Голямата депресия от 30-години, а Студената война бе наследена от спорадични регионални военни конфликти. Нещо повече, все повече се пропуква самия Европейски съюз – един от символите на ценностната система на либералната демокрация. Той бе разтърсен от многобройни и различни по характер кризи - политически, икономически, социални, демократични...Разбира се, кризите нямат само отрезвяващо въздействие върху действителността, те имат способността и да преекспонират дефектите. Така се създава една еуфория на безнадежност и безперспективност.
Подобни песимистични настроения не са новост. Краят на европейската общност бе прогнозиран и след глобалната финансова криза от 2008 г., която в Европа се прояви и като тежка криза на суверенните дългове и предизвика същата вълна от крайни коментари и прогнози.
Брекзит отключи нова вълна на черногледство. За разлика от другите кризи обаче, Брекзит е отчетливо проявление на екзистенциална криза в Европа и заслужава специално внимание. Особено важни са последващите реакции на държавите-членки и на европейските институции след излизането на Великобритания. Основните сценарии са три, с различни щрихи и нюанси.
Повече интеграция
Напълно възможно е ЕС да засили интеграционните политики след евентуалното излизането на Великобритания. Съществува максима, според която на недостатъците на интеграцията се противодейства с повече интеграция. След острите фази на глобалната финансова криза, ЕС реагира по подобен начин, създавайки институции и политически инструменти, които да предотвратят и да контролират появата на подобни по естество кризи. Икономическата интеграция взе превес над политическите страхове за загуба на национален суверенитет. Доколко тези интеграционни политики бяха истински ефективни е друга тема.
Дали обаче Брекзит, ще насърчи политическата интеграция или икономическата е интересно да наблюдаваме. За разлика от другите кризи (бежанската и кризата в еврозоната), Брекзит е изблик на дълбокото разочарование от Европейския съюз такъв какъвто е сега. Излизането на голяма страна членка постави под въпрос самите основи, на които той е изграден и колко общата европейска индентичност и солидарност са устойчиви по време на кризи. Затова и сценарият за повече интеграция е доста вероятен като отговор на Брекзит-предизвикателствата, поради необходимостта на ЕС да се себеутвърди.
Европа на две или повече скорости
Втори евентуален сценарий е Европа на две или повече скорости. Първи възможен нюанс на този сценарий е разделението на ЕС на държави, които участват в еврозоната и такива, които са извън нея. Една по-задълбочена икономическа и политическа интеграция в еврозоната би била добър отговор не само на Брекзит, но и на дълговата криза. Особено чувствителна би била тази стъпка на действие за страните извън еврозоната, като Унгария, Полша, Чехия, чиито негодуване спрямо политиките в Брюксел се засилва на фона на бежанската криза и Брекзит.
Друг нюанс на блока да се развива на две скорости е сепарирането на център и периферия да се извърши на други критерии, като степен на конвергенция и на социално-икономическо и политическо развитие. Този тип развитие взима под внимание различията между страните-членки в политически и икономически план, като едните се интегрират по-бързо от другите. Трети възможен курс е Европа на повече скорости. Това предполага разделението на Общността в различни кръгове и групи на влияние, които и сега се открояват в някои секторни политики, по които определени страни-членки се координират, за да постигнат максимално най-добър резултат. Всички нюанси на този вариант са особено неблагоприятни за нас, доколкото по всички възможни критерии бихме се оказали в ролята на второстепенна група страни.
По-малко интеграция
Третият възможен вариант на реакция в отговор на Брекзит е забавяне на интеграционните процеси и укрепване на сегашното политическо статукво. В повечето от старите страни-членки се усеща умора не само от разширяването, а и от ускорения темп на интеграция. Евентуална пауза за определен период от време ще даде възможност за идентифициране на слабости и корекции в посоките на развитие. Между най-важните е преглед на неефективните политики, в това число и многобройните ненужни регулации. Реформите трябва да дойдат от две посоки – от европейските институции и от държавите-членки.
Всеки от вариантите има своите предимства и недостатъци. Общото и за трите е необходимостта от силно лидерство, което не само да защитава идеята за обединена Европа, но и да тласне съюза с нови импулси към солидарност и разбиране. Брекзит бе ярка проява на екзистенциалната криза, в която се намира блока. Задачата пред европейския елит, в лицето на представителите на европейските институции и лидерите на държавите членки, е да избегнат центробежният потенциал на Брекзит. Защото веднъж влезнем ли в него, трудно ще предотвратим стъпаловидното разрушаване на Общността. И тогава още повече ще си задаваме въпроса, както популярният френски журналист и философ Бернард Хенри Леви го направи в Уестминстър, по повод Брекзит и потенциалния разпад на европейския блок...” Кого да обвиним?”. Най-точния отговор може би е всички и никой.
По статията работи: Екип на Investor.bg
На 29.07.т.г. служители от Районно управление – Несебър установили извършителя на кражбата на портфейл със сумата от 500 лева и лични документи, собственост на 50- годишен бургазлия, осъществена на 21.07.т.г. от обитавана от него частна квартира, разположена на несебърската улица „Митрополитска”. Това е 16- годишният З.Ю. от Поморие. Част от откраднатите вещи са намерени и иззети. З.Ю. е задържан със заповед за срок от 24 часа, съобщиха от пресцентъра на полицията.
/Поглед.инфо/ Крайни ислямисти – сунити – взривиха в Йемен джамия от XVI век, в която е мавзолеят на почитан суфитски теолог. Атаката е извършена в югозападната част на страната, предаде АФП като цитира представител на местните власти.
Агентът Ханс е в пенсия от 1995 г. Някъде тогава човек на българското разузнаване му благодари за вярната служба. Ханс потъва отново в обичайното всекидневие. Бавно и внимателно реже в двора си розите в малко селце някъде в света, всяка събота пие кафе със съседа и ругае мигрантите.
20 години по-късно едно позвъняване му връща тръпката да е агент, пише "24 часа". Между спомените му задават изненадващ въпрос в какво е вложил онези стотици хиляди, които е получил от българското разузнаване като бонус за пенсионирането. Ханс повдига вежди и обяснява смутено, че подобен трансфер не е имало.
Ханс е един от 6-имата наши агенти, които живеят на различни места по света. Един от тях е починал преди години. Те не се познават, но събират информация, която пристига в София, получават задачи от центъра. През 1994-1995 г., когато шеф на Националната разузнавателна служба (НРС) е ген. Бриго Аспарухов, групата престава да бъде важна за службата и агентите се връщат към живота на средностатистически европейци.
Малко преди да напусне наследникът на Аспарухов в края на 2002 г. - ген. Димо Гяуров, изпраща в архива досиетата на 6-имата агенти.
След него на власт за 10 г. идва ген. Кирчо Киров. Оказва се, че досиетата на тези агенти остават отворени до 2011 г., когато той е уволнен от президента Росен Плевнелиев.
На името на шестимата със заявка, ордер и предоставяне на пари на ръка са “платени” милиони за “пенсионирането им”.
Това е третото дело, повдигнато срещу най-дългогодишния шеф на разузнаването. Любопитно е, че 66-годишният Кирчо Киров сам обявява в една от многобройните си телевизионни изяви, че срещу него готвят ново обвинение като елемент от репресията.
Военноокръжната прокуратура в София действително е повдигнала обвинение пред Киров и адвокатите му, но не е огласила, че генералът се разследва по ново дело за присвояване на пари от НРС. Миналата седмица за съдбата на досиетата на 6-имата пенсионирани агенти са разпитвани Бриго Аспарухов и Димо Гяуров.
“Не мога да ви кажа нищо, защото делото е секретно. Говоренето по него подлежи на санкциониране”, каза Гяуров за “24 часа” и потвърди за разпита.
Бившият разузнавач №1 Киров вече има една присъда от 10 г. затвор на втора инстанция за присвояване на 4,7 млн. лв. от бюджета на службата. Има и обвинение заради изнесена класифицирана информация.
Третото обвинение срещу Киров е за присвояване на повече пари - 5,1 млн. лв. Образувано е през 2015 г. след нова проверка в разузнаването. Така общата сума на отклонените средства от НРС е близо 10 млн. лв.
Това се е случило от 2007 до 2011 г. През 2012 г. когато Киров е уволнен от президента Плевнелиев, е поканен за съветник на премиера Бойко Борисов. Неофициалните мотиви са, че човек с толкова много информация и контакти не бива да бъде оставян на улицата.
Борисов обаче го уволнява 60 дни по-късно след първата прокурорска проверка за изчезналите пари.
Съдебното дело срещу генерала е секретно и се провежда при закрити врата. Тайна е и новото досъдебно производство срещу него, по което няма обвинителен акт, но това се очаква да се случи в следващите месеци.
Ген. Киров е директор на НРС от 2004 до 2012 г. в мандата на президента Георги Първанов. Освободен е, когато Плевнелиев идва на “Дондуков” 2. По това време НРС все още е подчинена на президента. През ноември 2015 г. влиза в сила Законът за Държавната агенция “Разузнаване”, правоприемник на НРС.
Когато службата се преструктурира, в съда вече тече делото срещу Киров. Данни от проверката в разузнаването приключва с доклад до главния прокурор. Открити са фрапиращи нарушения при разходите на пари, които нито Сметната палата, нито финансовият контрол имат правомощия да проверяват. Оказва се, че 4,7 млн. лв. са похарчени неясно за какво.
Схемата е удивително проста - дава се заявка, пише се ордер и парите се вземат на ръка. Така излизат милиони за годините, в които ген. Киров управлява.
На 2 юли 2013 г. срещу него е внесен обвинителен акт. Процесът е засекретен заради класифицираната информация. Стартира на 22 октомври 2013 г.
Разпитвани са премиери, президенти и дипломати от близкото минало. Присвоените пари са половината от разходите, които НРС е получавала за основната си дейност. Документи няма.
На заседание по делото през 2015 г. ген. Киров заявил, че парите отишли за разузнавателна дейност с много висока степен на секретност.
Става дума за плащане на агенти за влияние на високо ниво, които са носили информация на разузнаването за икономически и политически процеси в чужбина, пряко засягащи България.
Дали това е така, не се знае. Има съмнения за харчене на пари от бюджета на службата за продукти и услуги, от които са се ползвали висши управленски кадри. След свидетелските показания на премиери и държавни глави се чуват любопитни истории за
шах с диаманти “Сваровски”, които е получил президент на
чужда държава, пушка и пистолет за български държавен глава. Към един от премиерите Киров е бил далеч по-пестелив при подаръците- само кутия пури. Разузнаването е разпращало по Коледа уникални бележници с щраусова кожа на внушителна стойност.
След заявеното от Киров пред съда за разходите по агентите за вляние на високо ниво военният прокурор е наредил в службата да се направи справка за разходите. Оказало се, че точно тази разузнавателна дейност не се извършва от 2000 г. Отделът, който отговарял за нея, бил закрит. Затова и няма документи за тези агенти.
През август 2015 г. е образувано новото разследване срещу Киров. Открити са много фиктивни отчети на разходи във валута. Парите са харчени след 2007 г.
От първия процес срещу Киров излизат дребни факти, но ген. Тодор Бояджиев разказва в детайли за “фарса срещу ген. Киров, който се разиграва през 2014-2015 г.”. Прави го в книгата си “Наръчник на шпионина”, публикувана от издателство “Сиела” преди месеци.
77-годишният бивш разузнавач “осветява” в “Наръчник на шпионина” най-важните операции в кариерата на генерал Киров. Сред тях са освобождаването на българските пилоти в Судан през юни 2011 г. , връщането на отвлечените в Сомалия български моряци през 2010 г. със съдействието на украинското разузнаване, освобождаването през 2009 г. на експерта от ООН Данка Панчова със съдействието на френското разузнаване и най-голямата операция - връщането на шестте медици от Либия. Бояджиев съветва да сме благодарни на мадам Саркози, но предупреждава, че е тотална грешка да се мисли, че крехката дама, която докара със самолет от Либия в България българите, е договорила спасителната операция. И тук идва най-интересното - генерал Бояджиев директно намеква, че синът на диктатора Кадафи -
Сейф ал Ислам, “никога не би дал разписка за солидната сума,
която е получил, за да лобира пред баща си и да помогне за намиране на приемлива формула, запазваща “достойнството” и на двете страни”. Следва описание на няколко лични срещи на ген. Киров със сина на диктатора и със самия Кадафи, както и с шефовете на разузнавателните служби Муса Каса и Абдела ал Сануси - баджанак на Кадафи и шеф на военното разузнаване. Ген. Бояджиев дори посочва човека, който свързва ген. Киров с първото либийско семейство - сър Марк Алън - бивш зам.-шеф
на МИ6.
След обявяването на името му авторът заключава: “И в разузнаването като във всеки сериозен бизнес няма безплатен обяд.”
През 2007 г. в българските медии се появява съобщение, че бившият високопоставен агент, който тогава работи като съветник в “Бритиш петролиум”, е включен в преговорите за освобождаването на българските медици. Новината за важната роля на сър Марк Алън потвърждава дори авторитетният “Файненшъл таймс”.
По време на закрития процес срещу Киров е била спомената и сумата, срещу която бившият зам.-директор на МИ6 влиза в играта - малко под 100 000 британски паунда. Дали това е така, не можем да твърдим, защото процесът е секретен. Според източници, посветени в операцията за връщането на сестрите, потвърджават, че сър Алън е имал две срещи в тайна вила в Банкя с важни фактори от българската политика - външен министър и премиер.
Бояджиев описва ролята на сър Марк Алън по следния начин: “Очевидно всичко това е свързано с разходи и си има цена, както и услугите на британския посредник - бивш отговорен кадър на сродна британска служба, но вече пенсионер, предлагащ консултантски услуги по сложни международни казуси, и то изцяло според изискванията на английските закони за подобна дейност. Съвсем естествено е и той да поиска да му заплатите извършените немалки разходи в продължилия доста време процес на преговаряне и съответно някакъв хонорар за изразходваното време и приложените умения и усилия. Не вярвам да има наивник, който не само ще прави услуга, но и сам ще си покрие разходите."
Това е най-вероятното обяснение на изправения пред съда генерал, описано професионално и от колегата му Бояджиев.
По време на закрития съдебен процес като агент за влияние на
високо ниво се появява и името на Доста Димовска.
Част от парите, за които няма документи, са отишли за лечението в София на бившия вицепремиер и вътрешен министър на Македония. Известната поетеса и политик умира през 2011 г. на 57 г. Тя е една от най-близките сътрудници на Любчо Георгиевски и негов заместник в партията ВМРО-ДПМНЕ. Димовска за кратко оглавява Агенцията за разузнаване на Македония, но след по-малко от 1 г. подава оставка заради скандал с подслушване. Името на Димовска е замесено през 2007 г. и в скандал, който тръгва от скопския в. “Дневник”. Журналистка твърди, че таен агент е откраднал списъка на всички македонски агенти на външното разузнаване и го е предал на България. Инициалите на агента внушават, че той е племенник на Димовска. По това време тя е директор на Културно-информационния център на Македония в София. Димовска става български гражданин. На 4 април 2011 г. издъхва в частната болница “Токуда”, като диагнозата е “полиорганна недостатъчност” и инсулт. Политикът припада след прием в македонския културен център в София. Лекарите от “Токуда” я вадят от комата, но това не я спасява. Точно
за лечението на Димовска най-вероятно са платени пари от
разузнаването.
Това поне е едно от обясненията за парите без документи.
Историята с Димовска също е описана накратко от Тодор Бояджиев. Той цитира български таблоид, който ден или два след съдебното заседание срещу Киров намеква, че македонкаа е получавала “услуги, предоставяни ѝ от българското разузнаване и лично от неговия директор ген. Кирчо Киров”. Вероятно цитира публикация във в. “Шоу”. Той обаче задава въпроса по следния начин: “Ако тази спекулация е вярна, тя вдига отговорността за този “враждебен акт” към една приятелска държава директно на нивото на държавния глава на България.”
Ген. Бояджиев се чуди защо няма реакция на прокуратурата? Ако това било изтичане на информация от закритото съдебно заседание, защо не се търсел източникът на тайната, ако било медийна спекулация, защо не се атакувала самата медия, която създавала предпоставки за забъркване на държавата в грандиозен скандал със съседна държава?
Бояджиев предупреждава, че в процеса срещу ген. Киров има много секретни факти - и от обвинението, и от защитата, и от свидетелите, сред които са президентът Георги Първанов и премиерът Бойко Борисов. Въпреки това в медиите изтича информация, което показвало, че не се спазват правилата кое може да става публично достояние и кое - не.
Бившата служителка в НРС е изпратена в Лондон през 2008 г. Витаят слухове, че част от средствата за важните агенти може и да следват нейния път. Дамата е пратена като офицер за свръзка в Лондон, след като и президентът Георги Първанов е въвлечен в проблемите на семейство Кирови. Тя не се завръща в България след края на мандата си и започва бизнес с легализиране на документи. Но цялата тази история може да влезе в графата “интриги около процеса”, защото никой официално не я потвърждава.
Авторът на “Наръчник на шпионина” има обяснение как се постъпва в случаите, когато трябва да платиш на важни агенти като сина на Кадафи и бившия зам.-шеф на МИ6. Той описва пътя на липсващите пари, за които ген. Киров получи 10 г. затвор на втора съдебна инстанция. (Подробности четете в следващия брой.)
В края на август 2015 г., когато книгата на Тодор Бояджиев е под печат, е образувано ново досъдебно производство за злоупотреба с пари в националната разузнавателна служба. Този път средствата са дори повече - 5,1 млн. лв. Става дума за въпросните шестима или повече агенти пенсионери в Европа.
Обвинение като помагач има и бившият му подчинен полк. Димитър Лидарев. Заради новото обвинение ген. Киров има забрана да напуска страната. Мярката му за неотклонение е парична гаранция.
От днес Църквата молитвено се подготвя за празнуването на Преображение Господне и Успение на Пресвета Богородица
Божидар Искренов-Гиби, бивш национал по футбол Димитър Димитров, изпълнителен директор на “Софарма трейдинг” АД, зам.-председател на КРИБ Елеонора Манчева, Мисис България 2006 и Мисис Вселена 2007 Доц. Игор Дамянов, историк, бивш министър на образованието Айруш Хаджи, зам.-председател на Комисията по досиета Д-р Методи Янков,
Вкусът на бирата много зависи от това на каква музика се пие, дали изобщо звучи, или не музика. Такива са изводите от необичаен научен експеримент, резултатите от който са публикувани в сп. Frontiers in Psychology. "Хората изпитват по-голямо удоволствие когато пият бира на музиката, която съответства на характера на тази напитка. Тези, които са чули песента, която използвахме в експеримента, не само смятат, че пиенето на бира е по-приятно, но също така че самата напитка е по-вкусна. Изглежда,
Запали се Стопанският двор в асеновградското село Боянци. Пламнали са близо шест декара бали със слама и няколко животновъдни постройки. Добитъкът е евакуиран успешно. Няма данни за пострадали хора. Огнища с пламъци са възникнали на няколко места в балите. Една линейка, два полицейски екипа и седем противопожарни коли от Асеновград, Пловдив и Садово са изпратени на мястото на инцидента. В продължение на няколко часа огнеборците се бориха със стихията. Към момента огънят е овладян. Все още не е
Групировката Ислямска държава призова членовете си да поведат джихад в Русия, предаде Reuters. Призивът е отправен в деветминутен видеозапис в "Youtube", разпространен снощи. "Чуй, Путин, ще дойдем в Русия и ще ви избием в домовете ви. О, братя, поведете джихад, избивайте ги и се сражавайте с тях", крещи маскиран мъж, който кара кола в пустинята и размахва пръст. Във видеото със субтитри са заснети въоръжени мъже, които нападат бронирани коли и палатки и събират оръжия, вероятно при обучение в
Овен Първата седмица на август трябва да положите усилия да гледате положително на нещата. Ако дадете воля на предразсъдъците и несъзнателните страхове, то те могат сериозно да ви усложнят живота ви. Във вторник се опитайте да не се натоварвате с чужди проблеми и не отлагайте нищо за после. В сряда смело започвайте нови проекти и запознанства с нови хора. Проектите ще се увенчаят с успех, а запознанствата е възможно да се превърнат в добри приятелства. В четвъртък избягвайте
Първи подробности за новото поколение на „горещия” хечбек Mercedes-AMG A45 бяха публикувани от изданието Autocar. Дебютът на модела е планиран за 2018 г., около година след появата на стандартния Mercedes-Benz A-Class.Под капака на автомобила отново ще бъде поставен 2,0-литров бензинов турбомотор, който при сегашната генерация развива 381 к.с. Мощността на агрегата обаче ще бъде увеличена до 405 к.с., като той ще работи в комбинация с 9-степенна автоматична скоростна кутия, която се
Съществува възможност вирусът зика да се адаптира към комарите, които се намират по нашите географски ширини. Това обясни акад. Ангел Гълъбов от Института по микробиология към БАН и професор по вирусология, цитиран от "Труд".
Той обаче отбеляза, че към момента няма доказателства, че това ще се случи, и напомни, че лятото е сезонът на ентеровирусните инфекции, които в някои случаи могат да доведат до тежки здравословни усложнения.
Народният представител от Реформаторския блок Петър Славов отправи запитване към здравния министър за това какви превантивни мерки ще вземе държавата срещу зика заради олимпиадата в Бразилия и бушуващата там инфекция. Повод за притесненията стана случай на зика, регистриран в Румъния. Медицински специалисти предупредиха, че вирусът може да се адаптира към комарите у нас и в северната ни съседка и те също да станат негови разпространители.
„Свидетели сме на това как инфекция, която се разпространяваше по делтата на Нил, стигна и до делтата на Дунав. Смятам обаче, че за бременните жени у нас опасността не идва толкова от зика, колкото от инфекции като парвовирусните, рубеолата, която може да причини тежки усложнения при плода, и други“, посочи акад. Гълъбов.
В навечерието на летните олимпийски игри в Рио различни спортисти от няколко държави вече заявиха, че няма да участват заради страх от зараза със зика.
На президентските избори на 6 ноември ни очаква генералска битка. Тя ще е между премиера ген. Бойко Борисов и шефът на ВВС ген. Румен Радев. Тази прогноза направи пред БНТ изборният експерт проф. Михаил Константинов. Проф. Константинов прогнозира резултат 55% на 45% за генерала на ГЕРБ на 13-ти ноември, когато е датата на балотажа. Според него няма как развръзката да е още на първия тур, защото ще се явят доста кандидати.
Както е известно, очаква се ГЕРБ да каже кандидата си през септември, но в събота самият Борисов даде знак, че не е изключено да се включи в надпреварата. „Президентските избори са лидерски избори. Що за лидер си, ако признаеш, че лидерът ти не става за президент, а трябва да търсиш гражданин, интелектуалец, военен – все едно в твоята партия нямаш кандидат или си толкова лош, че ще търсиш друго да покажеш на обществото, че да го изберат. Единственият, който има основание да се колебае дали да се кандидатира, съм аз“, заяви той във Велико Търново и добави: „И то, защото премиерският пост е с повече власт и повече отговорност. Имах двама прекрасни кандидати допреди две седмици, когато видяхте какво става със света. Тези хора с тези качества в такава критична ситуация не могат да се справят. Те са прекрасни във всяко отношение, но при стресова ситуация, когато трябва да тропнат по масата, за да защитят интереса, те този характерго нямат. Затова мисля дали мога да намеря хора в партията, да намеря такъв човек“.
Междувременно БЛИЦ обяви, че на среднощна среща вчера вечерта БСП и АБВ са постигнали договорка техният кандидат за президент да е командирът на ВВС ген. Румен Радев, а за негово вице – бившият вече социален министър Ивайло Калфин.
По-рано днес пък соцлидерът Корнелия Нинова обяви извънреден брифинг, който трябва да стартира в 14 часа. Очаква се на него да бъде коментирана именно темата за президентския вот.
Санкции в размер на близо 1 млн. лв. е наложила през 2015 година от Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, става ясно от доклад за дейността й. Събраните средства се равняват приблизително на разходите на звеното, което е успяло и да спести 280 000 лв. от миналогодишния си бюджет,показва проверката на Агенция "Монитор".
До края на декември 2015 година в хазната реално са постъпили 120 000 лв. от глоби и удръжки от отклонени в определен джоб средства, тъй като не всички сгафили се разделяли с парите доброволно, а и решенията могат да се обжалват пред Административен съд-София и ВАС. Останалите, за които има влязло в сила решение обаче са
дадени на НАП за принудително събиране на вземанията
Оказва се, че служителите в държавната администрация и местните управници най-често попадат на мушката на комисията за борба с конфликта на интереси. 33 чиновници и 38 общински съветници от общо 128 съгрешили са били уличени в нарушения за последните пет години, от създаването на звеното през 2011 година до 2015 година включително.
Сигналите до комисията са насочени основно именно към общинари, като техни податели са най-вече граждани, а не институции.
Съгласно закона спипаните в конфликт на интереси
отнасят глоби от 5000 лв. до 7000 лв.
С от 1000 лв. до 3000 лв. пък олекват тези, които не са подали в срок задължителната декларация за конфликт на интереси. Само през 2015 година са образувани 102 административно наказателни производства за такива нарушения, както и за неподдържани от съответните ведомства регистри с данни. Впоследствие са издадени над 50 наказателни постановления и са наложени глоби в размер на общо 70 бона. За последните пет години цели 89 от тези казуси са свързани с магистрати, като за тях комисията е била сигнализирана от Инспектората на ВСС.
Както писа „Монитор“ сред най-фрапантните в последните години случаи на пряк конфликт на интереси пък е развихрилата се преди време на „Дондуков“ 1 схема с изкупуване от държавни служители на златни и сребърни юбилейни монети „120 години Министерски съвет“ на символични цени, заради която премиерът Бойко Борисов уволни куп чиновници и ги даде на съд. Не по-малко скандална бе и екскурзията до остров Бали на вече бившата служителка на МО Хени Шиякова, поета от фирма спечелила търг от силовото ведомство, за провеждането на който е отговаряла именно въпросната дама.
И докато Мадам Бали, чиновниците в МС, които са си разпродавали сами на себе си монети за представителни нужди и куп други служители и представители на местните власти „изгоряха“, разделяйки се включително със заеманите от тях длъжности покрай дейността на комисията, самата тя има
проблем с текучеството на кадри
в собствената си администрация. В средата на 2015 година половината от персонала й, съставен от общо 31 души напуснал, което наложило спешни мерки за попълване на овакантените места, отчитат от звеното.
По отношение на международното сътрудничество в борбата с конфликта на интереси пък от КПУКИ посочват, че са обменяли през миналата година опит с хърватското звено, натоварено със същата дейност.
Деветгодишната Белослава Митева от арт школа „Колорит" получи Почетна награда от Международния конкурс за пластични изкуства на тема „Дивата природа". Конкурсът се организира от Центъра на ЮНЕСКО „Луи Франсоа" в град Троа - Франция. В него са взели участие близо 3000 творби на деца от всички континенти. Белослова печели наградата с живописната си рисунка „Щастливи животни в джунглата". Президентът на Центъра на ЮНЕСКО в Троа декларира, че душата на този конкурс е празникът от създаването на мултикултурен диалог между децата от целия свят. ...
Нов вид измама пълзи в интернет пространството. Клиенти превеждат пари за коли, мотори, каравани и лодки, които поръчват онлайн без да са видели предварително, а така и не получават желаната стока.
Тарикатите публикуват офертите си в сайтове за обяви или на собствени интернет страници, които в повечето случаи са на английски език и се рекламират основно във Фейсбук. Това съобщи за „Монитор“ председателят на Европейския потребителски център Игнат Арсенов.
Плащането обаче не се осъществява по банков път или чрез наложен платеж, а чрез фирмите за бързи парични преводи и то обикновено на лица, които се намират в Нигерия или някъде в Африка. Кореспонденцията пък не се осъществява по традиционния начин – чрез имейл, а по скайп или чрез друг вид чат, където продавачът ни изпраща снимки на превозното средство. „Не става дума за търговци, които не си изпълняват търговските задължения, а измамници, които се представят за търговци и продават стоки на много изгодни цени, а в крайна сметка не получаваме нищо“, обясни Арсенов.
Точно две години след унищожителното наводнение през август 2014 г. в Бяла Слатина ще бъде прерязана лентата на напълно възстановената инфраструктура. Церемонията ще е днес от 18 ч. в малкия град, съобщава в. “Враца днес”. Възстановена е пътната настилка и водопроводната мрежа. Обектите бяха реконструирани по проект „Възстановяване на пътна настилка и водопроводна мрежа в гр. Бяла Слатина, засегнати от наводнението на 1 август 2014 г.“. Финансирането бе от фонд „Солидарност” на Европейския съюз. Община Бяла Слатина е сред първите във врачанска ...
Инвеститорски консорциум от Китай, включващ Shanghai Giant Network Technology и Yunfeng Capital, както и шефа на Alibaba Джек Ма, купува Playtika - израелският разработчик онлайн игрите казино за $4,4 млрд, съобщава Bloomberg.
Фирмата е собственост на американската корпорация Caesars Entertainment. Според условията на сделката основният офис на фирмата ще остане в израелския град Херцлия, където работят 300 специалисти. Общо в нея са наети 1600 души, които са в клоновете на компанията в 6 града по света. Playtika ще запази и независимост в управлението.
Сред тях с най-дълъг семеен живот се отличават великолепната Мерил Стрийп и съпругът ѝ Дон Гъмър
- В София регистрирани 116 315 дружества, във Видинско - 3372
- Само половината от компаниите работят реално
Над 320 млрд. лв. влизат в българските фирми на година. Впечатляващата сума са отчетените от тях приходи пред НАП за последната цяла финансова година - 2015 г. За година приходите на компаниите са нараснали с близо 15 на сто, като през 2014 г. те са били 279 млрд. лв. Това показва справка на приходната агенция, изготвена по запитване на „Монитор“.
Според данните на НАП близо една трета от всички корпоративни приходи у нас се падат на сектора на търговията. През 2015 г. в търговията на едро и дребно и в ремонта на автомобили са реализирани 99,3 млрд. лв. приходи. Това е с 2,4 млрд. лв. повече в сравнение с година по-рано. Според националната статистика през 2014 г. (за която са последните налични данни) в сферата на търговията са работили близо 141 хил. фирми, които са 42% от всички икономически активни предприятия у нас без холдингите.
Също толкова впечатляващ откъм приходи е секторът на финансовите и застрахователните дейности, но най-вече откъм ръста, който се отчита за него.
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА
- Г-н Хаджииванов, „Монитор“ писа как частни съдебни изпълнители и данъчни продават на публични търгове животни. Често ли се случва в практиката на един съдебен изпълнител да описва животни?
- Не бих казал, че е толкова често. В моята кантора тези случаи са не повече от един-два на година. Описването на животни е един от начините, по които взискателят ще си получи парите. Технологията е елементарна. Взема се от ветеринарната инспекция списък с ушните марки и след това се сравняват на мястото, където се отглежда добитъкът. При пчелите е различно - в този случай се регистрират кошерите. Единият вариант на изпълнение е по списъка от ветеринарната инспекция да се наложи запор и длъжникът да подпише, че няма право да продава или да се разпорежда с този добитък. Другият е животните да се опишат на място и да се продадат на пазарни цени като движими вещи. В моята кантора са прилагани и двата начина.
- Вероятно описването на големи стада отнема дни?
- Спомням си преди известно време за задължение на фуражен комбинат в русенското село Семерджиево. Трябваше да опишем 1200 прасета. Беше невъзможно да влезем в свинарника и да сравняваме ушните им марки с тези от списъка. Наложи се да извеждаме животните едно по едно през тясно пространство, за да си свършим работата. Измъчихме се, отне ни цял ден. После всички тези свине отидоха на кланица, такова беше разпореждането на ветеринарните власти.
- Ако животното почине след налагането на запора, как длъжникът ще докаже, че не го е продал например?
- В тези случаи трупът може да се предаде на екарисаж, но преди това се реже ухото с марката и се поставя в хладилник като доказателство, че човекът не се е разпоредил с животното. Така се процедира при крави, овце, кози, свине. При птиците е различно, те се броят и се запорират като съответно количество.
- А в случаи на фалирали рибовъдни стопанства?
- Тогава е най-сложно. Необходима е голяма подготовка - за източването на водоема, за осигуряването на хладилни камиони, които да извозят рибата, предварителни договорки с магазини за изкупуването й при условие, че не се знае какво е количеството. Имах такъв случай в началото на кариерата си. Бяхме получили разрешение от съответните институции да изпуснем водоем в Русенско, но човекът, като видя каква подготовка правим, поиска няколко часа отсрочка и си плати парите. Така случаят приключи. По същия начин приключват делата и на длъжниците пчелари. На тях е по-лесно да им вземеш жената, отколкото пчелните семейства. Веднага намират начин да си платят борча, щом разберат, че се каним да описваме кошерите и трябва да се разделят поне временно с хобито си.
- Как реагират хората, когато видят, че сте дошли за добитъка им?
- Случвало се е, когато отидем на изпълнение, да насъскват кучета срещу нас. Животните са движими вещи, които могат да бъдат продадени, за да се върне дългът. Хубаво е хората доброволно да го направят, отколкото да се върви по реда на изпълнителния процес.
- Има ли животни, които нямате право да описвате?
- Не се секвестират домашните любимци освен в случаите, когато те се отглеждат с цел продажба. Няма как да вземеш кучето или котката на човека! Недопустимо е! Не се описват 10 пчелни кошера, две глави работен добитък, пет глави дребен добитък, необходимата храна за изхранването им. В моята практика съм нямал случай на отглеждане на пет кучета на едно място например и хората да са твърдели, че всички те са домашни любимци, а не са за продажба. Не съм запорирал и екзотични животни. Струва ми се, че и в региона няма, но знам, че колеги от други части на страната са го правили.
- Може ли да обобщите - кои са най-честите причини, поради които животновъдите изпадат в невъзможност да плащат дълговете си?
- Някои хора не могат да си направят добре сметката, когато създават стопанство – колко ще им трябва за храна за добитъка, колко ще получат от продуктите, които дават тези животни, дали ще се изкара достатъчно, за да се върне кредитът. Когато сметката не е направена както трябва, банките тръгват. Предимно финансови са причините. Друга причина са болестите и епидемиите по добитъка. Ако човекът е разчитал на тези животни, за да си изплаща задължението, а те заболеят, изпада в невъзможност да погасява вноските си. Разбира се, имаме и клиенти, на които им се живее повече. Те използват субсидиите за отглеждане на животни не по предназначение и бързо стават наши клиенти. Има ли издаден изпълнителен лист, ние сме длъжни да спазваме процедурата и закона. За радост, описването на животни не е ежедневна работа на частните съдебни изпълнители. Тези случаи не са типични за българския животновъд, който е трудолюбив, старае се да има добър бизнес и да оцелее в условията на затруднения. Фактът, че имаме само един-два случая на година, е достатъчно показателен.
- А измени ли се през годините профилът на българския длъжник?
- Специално за моята кантора мога да кажа, че делата, които постъпват сега, се отнасят предимно за граждани, които страдат от зависимости или нямат постоянни доходи. Други пък са с частен бизнес, но той е неустойчив. Има и млади хора, които не могат да си правят сметката, хора, които обичат живота, не си обслужват задълженията, нямат необходимото икономическо възпитание и затова се срещат със закона. Имаме и длъжници по душа, с по 12-13 дела.
Рязко намаляха банковите кредити, сега те са малък процент в кантората – 15–18 на сто. Вече не се случва това, което стана в периода 2009 г. – 2012 г. Хората придобиха икономически опит и не вземат за щяло и нещяло кредити, а ги ползват само когато имат крайна нужда. От своя страна банките също са стриктни в обезпечението при даването на пари, затова и вече нямат толкова много лоши кредити. Имаме клиенти държавни служители, които са станали поръчители на свои близки при тегленето на заем, но после са изпаднали в ситуацията те да го изплащат. Веднага след като банките затихнаха, се появи междуфирмената задлъжнялост. Това е проблем на държавата и ние лека-полека го разчистваме. Напоследък се забелязва нарастване на публичните вземания. Много кметове се обръщат към нас за събиране на местните данъци и такси, защото държавата вменява на общините нови и нови задължения, а не им дава пари. Поради тази причина градоначалниците са принудени да бъдат по-стриктни при събирането на данъците. Мога да кажа, че във всички осем общини на Област Русе този процес върви много добре именно защото частните съдебни изпълнители бяха потърсени за съдействие.
- Налага ли се да използвате паяк за вдигане на колите на длъжниците?
- Не, хората се научиха да си дават ключовете и талоните, без да плащат допълнително за репатриране. Когато купих репатриращия автомобил, частното съдебно изпълнение нямаше такъв авторитет, както сега. Длъжници караха скъпи коли, а дължаха милиони. Държавните органи не искаха да ни съдействат да спираме и да установяваме тези возила, да вземат контролния талон и ключа им. И понеже имаше поредица от такива случаи в моята кантора взехме решение да си закупим собствен паяк и това проработи.
- Имахте идея за отваряне на магазин, в който да се продават вещи на длъжници, но това не се случи. Защо?
- Когато направихме анализ, преценихме, че не е нормално ресурсите на кантората да се хвърлят за движимото имущество на длъжниците. Изнасянето на битова техника и продаването й е по-неефективен способ, отколкото например да се продаде недвижим имот, да се направи запор на заплатата, на автомобила, на земя, на дружествен дял във фирма или на банкова сметка. Разговаряли сме по този въпрос с колеги от други кантори и от районния съд и стигнахме до извода, че магазинът ще бъде полупразен, а ефектът на изпълнение – съмнителен.
- Вашата кантора е една от най-добре работещите в страната - какви са показателите?
- За първите шест месеца на годината сме събрали повече от 10 милиона лева, а за 10 години – над 220 милиона лева. Приключили сме 13 000 – 14 000 дела от отварянето на кантората. Нашата цел е така да си свършим работата, че да се изпълни съдебното решение, но човекът да може да се изправи и да продължи напред.
- Умее ли българинът да си прави сметката?
Сега българинът стана много по-пресметлив, по-разумен и не си купува какво да е с кредит.
Визитка:
Роден през 1957 г. в Русе
Завършил е през 1983 г. корабостроене, а през 1999 г. право в Русенския университет
От 1995 г. до 2001 г. е общински съветник в Русе
От 2002 г. до 2006 г. е главен юрист на Община Русе
Отваря кантората си през 2006 г., в момента в нея работят 30 души, от които 15 са юристи
Два мандата е бил член на Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ)
Председател на Контролния съвет на КЧСИ
Вашата любима рецепта може да спечели 20 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен, но задължително добър кулинар, ще готви пред читателите. Изпращайте рецептите си на адреси vboianova@24chasa.bg и 24ojivlenie@24chasa.bg. За въпроси - тел. 942 25 31.
Богородичният пост е един от четирите многодневни периоди на молитва и въздържание през годината. През тези две постни седмици - от 1 август до 14 август, църквата молитвено се подготвя за празнуването на Преображение Господне и Успение на Пресвета Богородица, чествани всяка година съответно на 6 август и 15 август. В първия ден на поста в храмовете се прави водосвет, а от 1 до 13 август на вечерните служби се отслужва Богородичен параклис. Богородичният пост води началото си от дълбока древност. В беседа, произнесена около 450 г., св. Лъв Вели...
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в части от столицата днес, съобщиха от дружеството. Строително-монтажни дейности по бул. „Прага" в Център налагат спиране на водоподаването от 9:00 до 18:00 часа по бул. „Пенчо Славейков" от ул. „Разслатица" до ул. „Св. Иван Рилски". Прекъсване на сградно водопроводно отклонение на ул. „Иван Йончев" в „Хаджи Димитър" налага спиране на водоподаването от 9:00 до 17:00 часа по ул."Иван Маринов Йончев" от ул."Васил Петлешков" до ул. „Скайлер". Подмяна на сградно водопроводно отклонение на ул. „Ефрем Чучков" в „Обеля" 1 налага спиране на водоподаването от 10:00 до 14:00 часа по ул. 12-та от ул. 7-ма до ул. 6-та, по ул. 7-ма от ул. 12-та до ул. „Ефрем Чучков". Поради подмяна на уличен водопровод на ул. „Димитър Вучков" в с. Долни Пасарел се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа по ул. „Димитър Вучков" от ул. „Капитан Петко Войвода" до ул. „Иглика", по ул. „Здравец" от ул. „Димитър Вучков" до ул. „Теменуга". Във връзка с подмяна на спирателен кран на ул. „Житница" в жк. „Славия" се налага спиране на водоподаването от 10:00 до 18:00 часа по ул."Житница" от ул. „Хайдушка поляна" до бул. „Иван Иванов", по ул. „Костенец" от ул. „Житница" до бул. „Иван Иванов". Заради подмяна на сградно водопроводно отклонение на ул. „Янко Велинов" в с. Лозен се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 17:00 часа на ул. „Янко Велинов" №15, №17А, №17, №19.
Държавно управление
Сега
България усвоява по 1% годишно от новите еврофондове
По програмата за малките фирми не е платено и 1 евро
От 1 септември министрите няма да могат да си купуват сами скъпи возила
Обществените поръчки за доставка на коли, мебели, преводачески и пощенски услуги се централизират
Едва 2% от възрастните хора участват в обучения
Ученето през целия живот си остава мисия невъзможна, констатира доклад на МОН
...
Благоевград бе обгазен рано тази сутрин от продължаващия пожар на сметището в село Бучино, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона. Пожарът избухна между селата Бучино и Българчево. Изгоряха над 100 дка сухи треви и храсти, отделни дървета и 10 дка лозя. Към 5 часа тази сутрин на мястото са дошли пожарникари от Благоевград, тъй като сметището, откъдето е започнал пожарът, продължава да пуши. Гъст дим и миризма на токсични отпадъци обви кварталите Грамада и Струмско в областния център, задушл
Жълт код за високи температури е обявен в цялата страна. Това сочи справка в сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към Българската академия на науките (БАН). В следобедните часове в цялата страна ще е горещо, с максимални температури 34° - 39°. Високите температури могат да доведат до здравни проблеми за чувствителни и болни хора, възрастни и деца. Остава повишен рискът за възникване и разпространение на пожари.
Акордеонистките Гергана Илиева, Магда Цекова, Михаела Хиткова и техния преподавател Ценка Тодорова представиха плевенската акордеонна школа в майсторския клас на Юрий Шишкин в рамките на 56-тото издание на фестивал „Охридско лято", Македония. Възпитаник на Ростовския Държавен музикално-педагогически институт в класа на проф. Вячеслав Семьонов, Юрий Шишкин продължава да усъвършенства уменията си под негово ръководство и в Руската музикална академия в Москва. Активно участва в развитието на изпълнителското изкуство в света. Изнася повече от сто к...
Днес в София на официална визита пристига гръцкият премиер Алексис Ципрас. Едва миналия четвъртък се разбра, че ще го придружава неговата партньорка Перистера Базиана, с която нямат брак, но живеят заедно от близо три десетилетия.
Наричат партньорката на гръцкия премиер Червената Бети, но не заради цвета на роклите, които носи.
Морските спасители пак нащрек за мъртво вълнение във вторник
И гларусите дават знаци ще се разваля ли морето
Морските спасители очакват пак мъртвото вълнение да се появи във вторник. Тогава, на 2- ри август, се отбелязва Илинден по стар стил. Винаги около тази дата се появява и опасното мъртво вълнение, което е бич дори за опитните плувци.
В Бургас се проведе 34-то издание на песенния конкурс “Бургас и морето”. 16-годишният Радко Петков победи с песента “Отиде си лятото” по музика и аранжимент на Димитър Гетов и текст на Живко Колев. Той трогна журито в състав: дует “Ритон”, Хайгашод Агасян, Светослав Лобошки, Веселин Пренеров и Светослав Михайлов. Радко Петков е от Троян и въпреки своите 16 години, вече има няколко успешни участия в редица музикални формати като “Големите надежди” и българската “Детска Евровизия”. Наградата му връчи обичаната певица Тони Димитрова.
Второто място журито присъди на “Нищо не е същото” на бургазлията Димитър Атанасов /музика и аранжимент, текст: Йоана Мирчева/, изпълнена от Димитър Атанасов и Христо Младенов.
Трета позиция зае песента “Само ти” на екипа Алекс Нушев, Петър Алексиев /музика и аранжимент/ и текстописец Йоана Мирчева, изпята от друг бургазлия – Владо Димов.
Наградата на публиката отиде за мелодичната лятна “Морска история”, изпълнена от бургаско-пернишкия дует Стефан Илчев – Денислав Новев. Нейни автори са Милен Македонски и Явор Кирин.
Водещите тази година в конкурса за нова песен „Бургас и морето” бяха актьорите Катето Евро и синът й Александър Кадиев. По средата на конкурса на сцената излезе и Георги Мамалев, който представи на зрителите Рени Ковачева /изп. Катето Евро/, вокалистка на незабравимия “Оркестър без име” и песента “Che Sara”. Овациите на зрителите в препълнения и обновен Летен театър грабна и любимият на всички дует “Ритон”, които освен част от журито, изнесоха специален рецитал със своите хитове в ритъма на латино музиката.
На 30.07.т.г. около 17.10 ч. в Поморие, служители от Районно управление – Поморие спрели за проверка л.а. «ВАЗ 21043», с бургаска регистрация, управляван от 34- годишния украински турист И.К., отседнал в с. Каменар, общ. Поморие, като констатирали, че същият шофира след употреба на алкохол с концентрация – 2.45 промила. По случая е образувано бързо полицейско производство.
На 01.08.т.г. в Районно управление – Несебър е получено съобщение от 25 годишна жена от Ахелой за това, че около 01.00 ч. в бар в Слънчев бряг, й е извършена кражба на портмоне, съдържащо оборотната сума в размер на 1 330 лв., съобщиха от полицията.
Богородичният пост е един от четирите многодневни периоди на молитва и въздържание през годината. През тези две постни седмици – от 1 август до 14 август, Църквата молитвено се подготвя за празнуването на Преображение Господне и Успение на Пресвета Богородица, чествани всяка година съответно на 6 август и 15 август. В първия ден на поста в храмовете се прави водосвет, а от 1 до 13 август на вечерните служби се отслужва Богородичен параклис. Богородичният пост води началото си от дълбока
Полицията в бразилския мегаполис Сао Пауло успя в неделя да спаси тъщата на собственика на Формула 1, британеца Бърни Екълстоун. Тя бе отвлечена преди осем дни, припомня БГНЕС. Майката на младата бразилска съпруга на боса на автомобилното състезание е добре. Арестувани са двама души по време на атаката на къщата, където била държана 67-годишната Апаресида Шунк Флози Палмейра. Операцията е извършена в неделя вечерта българско време, Според полицията отвличането на тъщата на генералния промоутъ
Сигнал за катастрофа бе подаден рано тази сутрин. Инцидентът е станал на автомагистрала Струма в района на Дупница, предаде кореспондент на БГНЕС в региона. Според сигнала има трима пострадали.
На 28.07.т.г. около 15.00 ч. е получено съобщение за инцидент, възникнал в района на плажа пред хотел „Поморие” и дискотека „Лазур” в Слънчев бряг, при който в морето се удавил 43- годишният молдовски турист И.Б., пристигнал в България на 28.07.т.г. , съобщиха от пресцентъра на ОДМВР-Бургас. Тялото му е откарано за аутопсия в Катедра „Съдебна медицина” към МБАЛ – Бургас. Работата по случая продължава от служители на Районно управление – Несебър.
На 31.07.т.г. около 14.40 ч. в Районно управление – Поморие е получено съобщение от 55 -годишна австрийска туристка, отседнала в Поморие за това, че от портмоне, оставено в куфар в багажното отделение на хотела, е извършена кражба на сумата от 350 евро, 200 лв. и 34 долара. Работата по случая продължава от служители на Районно управление – Поморие.
На 31.07.т.г. около 08.00 ч. в Районно управление – Поморие е получено съобщение от 61- годишна плевенчанка за това, че на 30/31.07.т.г. от квартирата й, разположена на улица «Вардар», през отключената входна врата, е извършена кражба на две дамски чанти, съдържащи лични документи, две дебитни карти, сумата от 300 лв. и сребърни накити / четири пръстена и два чифта обеци/. Работата по случая продължава от служители на Районно управление – Поморие.
Изменението на климата! Ново изследване на University of British Columbia (UBC) предполага, че еволюцията е движещия механизъм за миграцията. Изследването се основана на други предишни изследвания, които показват, че някои растения и животни се движат по- на север или към по-висока надморска височина в опит да избегнат покачването на средните световни температури, дължащи се на изменението на климата, пише Science daily. "Знаем от предишни изследвания, че еволюцията може да играе роля в това
Египет и Русия се договориха „по всички точки от търговския договор за изграждането на АЕЦ в африканската страна, предаде ТАСС. Представител на египетските власти отбеляза, че датата за подписване на договора за АЕЦ в Дабаа ще бъде обявена веднага след формалното одобрение от Държавния съвет на Египет. Русия и Египет подписаха на 19 ноември 2015 година договор за изграждането на брега на Средиземно море на първата АЕЦ в Египет. Тя ще има 4 блока по 1,2 МВт всеки. По време на посещението
От 1 до 7 август се отбелязва Световната седмица на кърменето. Ранният контакт се препоръчва от множество международни експерти и организации, занимаващи се проблемите на майчиното и детско здраве. Веднага след раждането той не бива да бъде прекъсван, освен в случаите, когато състоянието на майката или бебето не налагат раздялата им. Според данни на УНИЦЕФ и Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ в световен мащаб 77 милиона новородени, 1 на всеки 2, не се поставят на гърдите на
Народни представители от Реформаторския блок предлагат промяна на Закона за местно самоуправление, която да изисква от общинската власт назначаването на обществени посредници за общините с над 20 000 жители. За общините, които имат по-малко от 20 000 души население, изборът на общински посредници ще е пожелателен. Предложението е входирано в деловодството на парламента в последния ден преди лятната ваканция на депутатите, предаде репортер на БГНЕС. “Общинският посредник” бе въведе
България е използвала до момента само 2.4% от средствата, които са й отредени от бюджета на ЕС за новия програмен период, който започна от 2014 година. Това съобщи вчера вицепремиерът Томислав Дончев. Излиза, че скоростта на усвояване за изтеклите 2.5 години от старта на новия период е символична - харчим по 1% годишно от европарите. До 2020 г. за страната ни са предвидени близо 7.528 млрд. евро финансиране от ЕС по различните оперативни програми, а досега са разплатени едва 147 млн. евро.
Вече и плащането на данъка за колата не може да се размине без лепенка. Това стана ясно преди дни, след като влязоха в сила новите изисквания за преминаване на колите през годишен технически преглед. Actualno.com припомня, че още през 2014 г. беше въведено условието собственикът да докаже с бележка от общината, че е платил местния данък МПС, преди да започне прегледът на автомобила. Идеята бе да се повиши събираемостта на местния налог. В последствие се оказа, че разписките за платения данък ле
На 1 август 1800 година е създадено Обединено кралство Великобритания и Ирландия. Официално новосформираната държава е призната през 1801 година, като получава името Обединено кралство. В последствие, тази страна се превръща в съвременното Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия. Идеята за сливането на кралство Великобритания и кралство Ирландия се появява на 1 август 1800 година. Една от причините за обединяването е нестабилното състояние на Ирландия след националното въстани
Днес (1 август) ще бъде предимно слънчево, около и след пладне – горещо. Температурите ще се повишат още и максималните ще са между 34°-39°, по Черноморието малко по-ниски. Главно над планинските и западните райони ще се развива купеста облачност и на отделни места там, вечерта и през нощта срещу вторник, ще превали и прегърми. Атмосферното налягане е близко до средното за месеца и няма да се променя съществено. Това съобщи за „Фокус” дежурният синоптик Георги Цеков от
Празникът Изнасяне на честния Кръст бил установен в деня първи август в Гърция от Константинополския патриарх Лука, при цар Мануил, а в Русия - от Киевския митрополит Константин и Ростовския епископ Нестор, при великия княз Андрей Юриевич. Причината за установяването му била следната. На цар Мануил и княз Андрей, живеещи в мир и братска любов помежду си, се случило в един и същи ден да излязат на война: първият от Константинопол срещу сарацините, а вторият от Ростов срещу българите (по това вр
Тон и половина шаран и каракуда ще бъдат пуснати в Гребния канал на Пловдив на 1 август (понеделник), съобщиха организаторите. Акцията е част от подготовката за домакинството на 63-то Световно първенство по спортен риболов, което ще се проведе в седмицата от 12 до 18 септември. На базата ще присъстват зам.-кметът на Пловдив Георги Титюков и председателят на Българската федерация по риболовни спортове Георги Михайлов. Официалното откриване на 63-то световно първенство на нациите ще бъде на 15 се
Celebrate with @DjokerNole as he secures his 30th ATP Masters 1000 title! https://t.co/cbJo2biWZ9— TennisTV (@TennisTV) July 31, 2016
Водачът в световната ранглиста Новак Джокович стана шампион в турнира от сериите "Мастърс" в Торонто. Сърбинът победи с 6:3, 7:5 Кей Нишикори във финала.
С успеха си той спечели 30-ата си титла от мастърс турнирите. Това е четвъртата му титла в Торонто.
Джокович игра много стабилно и разчиташе на силния си сервис. Той имаше нужда от...
От 1 август до 15 октомври се ограничава движението на тежкотоварни автомобили над 10 тона в тръбата за София на тунел "Витиня" на магистрала "Хемус", съобщиха от Агенцията "Пътна инфраструктура". Задължителният обходен маршрут за камионите над 10 тона в посока Варна-София е по първокласния път I-1, като отбиването на трафика е при 35-ти км на магистрала "Хемус". Включването в магистралата в посока София, пътувайки по път I-1, е при 29-ти км. С пренасочване на тежкотоварните камиони се повишава безопасността на движение и се улеснява трафикът п...
Божидар Искренов-Гиби, бивш футболист, 54 г.
Димитър Димитров, зам.-председател на КРИБ, изп. директор на "Софарма трейдинг" АД, 42 г.
Димитър Митовски, режисьор, сценарист, продуцент, 52 г.
Елеонора Манчева, Мисис България 2006, Мисис Вселена 2007.
Д-р Методи Янков, управител на МБАЛ "Сердика", 63 г.
2004 - 2018 Gramophon.com