Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане проекта на наредбата за двустранната връзка между кадастъра и имотния регистър. Становища могат да се изпращат до 13 септември, вижда се от портала за обществени консултации strastegy.bg.
В центъра на наредбата е бъдещият нов идентификатор на имотите, както и свързването на информационните системи на двете служби.
Двустранната връзка и обменът на данни ще се осъществяват чрез информационните системи на кадастъра и имотния регистър въз основа на идентификатора на недвижимите имоти.
Всеки имот ще има уникален идентификатор, който ще се вписва в кадастралния регистър на имотите, в регистъра на идентификаторите, във всички скици и техни промени, в проекти и документи, издавани от Агенцията по кадастъра, в имотните партиди и актовете, с които се признава правото на собственост.
Обменът на данни ще може да стартира след влизането в сила на заповедта за одобряване на кадастрална карта и кадастрален регистър за съответния район.
Ускоряването на връзката между кадастъра и имотния регистър е сред обещанията на правителството за намаляване на административната тежест за бизнеса и гражданите. Припомняме, че през юни премиерът Бойко Борисов даде 1 месец срок за изготвянето на необходимите наредби и нормативни промени от министрите.
Агенцията по вписванията същевременно изпълнява проект за интегриране на системата на електронния регистър с тази на кадастъра. Проектът е финансиран с европейски средства.
В края на юни 2017 г. парите в обращение достигнаха 14,214 млрд. лева, като за една година нараснаха с 12,3% (1,557 млрд. лева). През предходния едногодишен период нарастването на парите беше по-ниско като абсолютна стойност (1,428 млрд. лева), но по-високо в процентно отношение (12,72%), пише в изданието на централната банка „Преглед на емисионно-касовата дейност на БНБ април-юни“.
В управление „Емисионно“ на централната банка изчисляват, че през второто тримесечие на 2017 г. динамиката на парите в обращение се характеризира с високо нарастване след отчетеното намаление за първите три месеца на годината. Най-голямо месечно увеличение на парите в обращение в рамките на разглеждания период има през юни, отчитат експертите в управлението на подуправителя Калин Христов.
През периода април – юни парите в обращение се увеличиха с 517,7 млн. лева, или с 3,78% в сравнение с първото тримесечие. Нарастването им е с 0,90 процентни пункта по-ниско от отчетеното за същия период на 2016 г.
В края на юни делът на банкнотите в общата стойност на парите в обращение е 97,60%, като през второто тримесечие на годината той е намалял с 0,03 процентни пункта спрямо края на март.
Средната по стойност банкнота в обращение в края на второто тримесечие на 2017 г. възлиза на 33,30 лв., което представлява увеличение с 0,01 лева спрямо края на март и с 0,80 лева спрямо края на миналата година. За едногодишен период стойността ѝ се е повишила с 2,01 лв., или с 6,42%, вследствие на по-високия
темп на нарастване в паричното обращение на броя банкноти от 50 и 100 лева в сравнение с останалите купюри.
Към 30 юни делът на разменните монети в стойността на парите в обращение е 2,35%, като през второто тримесечие той е нараснал с 0,03 процентни пункта спрямо края на предходното. Средната по стойност разменна монета в обращение в края на юни се запазва на ниво от 0,15 лева, колкото беше и в края на 2016 г. За едногодишен период стойността ѝ е нараснала с 0,02 лв. в резултат от навлизането в обращение на монетата с номинална стойност от 2 лева.
В края на юни делът на възпоменателните монети в общата стойност на парите в обращение е 0,05% и се запазва на нивото от края на 2016 г. В изпълнение на монетната си програма за тази година от април до юни централната банка пусна в обращение сребърна възпоменателна монета с нанесено частично позлатяване „Хан Тервел“ от серията „Средновековни български владетели“ с номинална стойност 10 лева.
Динамика и купюрен строеж на банкнотите и монетите в обращение
В края на юни в обращение са 416,5 милиона броя банкноти, които са с 15 милиона броя (3,73%) повече в сравнение с края на март. През второто тримесечие на тази година общата им стойност нарасна с 3,75% (501,8 млн. лева), като към 30 юни достигна 13,874 млрд. лева.
С най-голям дял от 30,22% в общия брой на банкнотите в обращение в края на второто тримесечие е купюрата от 20 лева, като към 30 юни в обращение са 125,9 милиона броя банкноти с този номинал. С най-малък дял от 5,84% е броят на банкнотите в обращение от 5 лева.
Спрямо края на март 2017 г. в структурата по брой на банкнотите в обращение настъпиха изменения, като дяловете на купюрите от два и сто лева намаляха съответно с 0,82 и 0,12 процентни пункта, а тези на купюрите от 5, 10, 20 и 50 лева нараснаха съответно с 0,16, 0,44, 0,24 и 0,10 процентни пункта, изчислиха в БНБ.
Общата стойност на банкнотите от 50 лева в обращение в края на юни е 5,360 млрд. лева, което им отрежда и най-големия дял (38,64%) в структурата по стойност на банкнотите в обращение. С най-малък дял от 0,47% е
стойността на банкнотите от два лева.
В края на юни в обращение са 2,193 млрд. броя разменни монети, които са с 51,2 млн. броя, или с 2,39% повече в сравнение с края на март. За същия период общата им стойност нарасва с 15,9 млн. лева, или с 5,01%, като към 30 юни достигна 333,5 млн. лева.
Дългосрочната тенденция към постоянно нарастване на броя на всички разменни монети в обращение на годишна база се запазва, констатират в централната банка. За едногодишен период общият брой на разменните монети в обращение се увеличава със 192,1 милиона (9,6%), а стойността им съответно с 27,37% (71,7 млн. лева).
Запазва се и тенденцията към бързо нарастване в паричното обращение на броя на монетите с най-ниска номинална стойност, като спрямо края на юни 2016 г. броят на монетите от 1 стотинка се е увеличил със 7,85% (47,8 млн. броя), а на монетите от 2 стотинки – с 8,88% (45,9 млн. броя).
Бързо нараства през последните години и броят на монетите с високи номинали (1 и 2 лева). За едногодишен период броят на монетите с номинал 1 лев в паричното обращение се увеличи с 16% (18,4 милиона).
По-голямо е увеличението на броя на монетите от 2 лева в паричното обращение, които за една година нараснаха с 20,8 милиона и в края на юни достигнаха 24,9 млн. броя. При останалите номинали нарастването на годишна база е в границите от 6,96% за монетите от 10 стотинки до 9,66% при монетите от 50 стотинки.
Динамиката на разменните монети в обращение по стойност също запази тенденцията си към растеж от последните няколко години. Основен принос за общото им нарастване по стойност имаха разменните монети с високи номинали от 1 и 2 лева. Общата стойност на монетите от 1 лев в обращение в края на юни 2017 г. е 133,7 млн. лева, което им отрежда и най-големия дял (40,10%) в структурата по стойност на разменните монети в обращение, показва анализът на БНБ.
С най-малък дял от 1,97% е стойността на монетите от 1 стотинка.
Неистински и преправени пари
От април до юни в Националния център за анализ на БНБ са задържани общо 246 броя неистински български банкноти, циркулирали в паричното обращение. Спрямо първото тримесечие фалшивите пари са с 14 броя по-малко.
В общия брой на задържаните през второто тримесечие фалшиви книжни левове най-голям е делът на купюрата от 20 лева (56,50%). За този период не са хванати неистински банкноти от два, пет и сто лева.
От април до юни са регистрирани и задържани 224 броя фалшиви разменни монети, от които три броя от два лева, 83 броя от 1 лев, 135 броя от 50 стотинки и три броя от 20 стотинки.
От чуждестранни банкноти и монети, задържани на територията на България, през второто тримесечие на тази година експертите на централната банка са установили фалшифициране при 4448 броя евро, 122 броя
щатски долари и 63 броя банкноти от други чуждестранни валути.
Негодни за употреба банкноти и монети
От наличните в парично обращение банкноти през второто тримесечие на тази година са отделени като негодни 16,8 млн. броя банкноти, които са с 68,08% (6,8 млн. броя ) повече в сравнение с книжните пари, отделени като негодни през първото тримесечие.
При машинната обработка на банкнотите с най-голям дял в общия брой на отделените като негодни банкноти са
тези от 10-левовата купюра (32,13%), а дяловете на купюрите от 2, 5 и 20 лева са съответно 17,49%, 13,43% и 30,82%. По-малки са дяловете на отделените като негодни книжни пари от 50 и 100 лева, съответно 4,18% и 1,95%.
През второто тримесечие при обработката на разменни монети в БНБ като негодни за паричното обращение са отделени 305,7 хиляди броя, което е с 11,87% (32,4 хил. броя) повече в сравнение с отделените през първото тримесечие на 2017 г. Спрямо същия период на предходната година техният брой е с 99,4 хиляди, или с 24,53% по-малък.
Представители на Канада, САЩ и Мексико ще се срещнат в сряда във Вашингтон, за да проведат преговори за Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА), предава телевизионният канал ZDF.
Споразумението бе критикувано особено от президента на САЩ Доналд Тръмп. Канада на свой рд иска да впише в документа отделни аспекти за опазването на околната среда и климата и възможности за защита на своите фермери. САЩ искат да предотвратят създаването на повече работни места от автомобилната индустрия в Мексико. Освен това, Вашингтон иска да реформира заложеният арбитраж в споровете.
Превод и редакция: Тереза Герова
Когато попаднете във Велинград и искате да видите интересни обекти в района, ще ви кажат да посетите пещерата Лепеница, музея с мамута и крепостта Цепина в Дорково, или да стигнете до Цигов чарк и язовир "Батак". Местни хора обаче ще ви кажат да видите непременно цеха за килими в Костандово - "Уникални са, на ръка ги правят, тъкат ги за кралския двор в Англия".
И верно - уникални са. Току при входа за гр. Костандово е цехът. Неделя е, но управителят на "Хемус" ООД, както се нарича фирмата, е на място. Посреща бъдещи клиенти, оглежда преждите, становете, гостоприемен е и за случайно попаднали туристи като нас. Няколко готови килима, опънати на земята, грабват окото още от входа с невероятните цветове и шарки. Първо виждаме и становете - дървени, вертикални, с 2 железни елемента отстрани, с които се отпуска или стяга основата, върху която се тъче на ръка. Навсякъде наоколо - прежди, в невероятни цветове. Оказва се, че тук са разработени ормулите за около 7000 цвята - всеки ден се раждат по 6 нови разцветки. Без химикали!
Килимарското производство при Костандово до Велинград е едно от малкото у нас, запазили ръчната изработка на килимите. Качеството е на върхово ниво. Работи се само по поръчка, с поръчани размери и десени. На практика всичките ни килими са предварително продадени, казва дъщерята на Парпулов - Надя. Всъщност, фирмата - това са самият Нино и двете му деца, синът е дизейнерът на предприятието. Сред клиентите досега са британското кралско семейство, холандската кралица Беатрикс, Британската национална организация за опазване на културното наследства, дворецът "Голдсмит" в Лондон, Виенският музей "Албертина", историческата палата "Осбърн" - лятната резиденция на кралица Виктория, офисите на британския премиер...
Идеята стартира преди 18 години. В района имало обучени тъкачки, понеже по социалистическо време тук се е намирал филиал на предприятието за килими в Панагюрище. Но са произвеждали килими тип персийски, опит с гладко тъканите килими, които излизали все повече на мода в чужбина, те нямали. Наложило се да бъдат преквалифицирани близо 400 жени - с помощта на бюрата по труда. Всичко започнало с един изгорен килим тип чипровски, който му донесли да го реставрира, ако може. През 1995 г. Дейвид Брамфорд, шеф на фондация в Англия и сега съдружник на Парпулов, идва в България да огледа цехове за килими. Ако не беше той, нищо от това нямаше да го има, казва Парпулов. С посредничеството на Дейвид установили контакти с принц Чарлз, с музеи, с кралските дворци в Англия. Нино Парпулов обяснява: Дейвид помогна, навън българите нямат шанс, никой не им вярва, кралица Елизабет дори отначало не повярвала, че килимът, който видяла, е тъкан в България.
Първата по-сложна поръчка дошла от Холандия през 1999 г., клиентът искал килимът да се работи по технология отпреди 400 г., както са били направени килимите на поколения от фамилията му. Нарисували дизайна на място - по снимка. Като предали готовия килим, холандецът признал, че на други пет места му казали, че такава поръчка не могат да изпълнят. В момента тъкачките от "Хемус" могат да изпълнят всяка поръчка - дори най-сложната от всичко, което се прави в света, дори по най-наситената с цветове картина или друг дизайн. Фирмата е най-известна с шедьоврите в стила на ХVІ и ХVІІІ в. Един килим с размери 140 кв. м се изработва за 6-8 месеца, най-големият, направен досега, е 170 кв. м - за палатата на Задругата на майсторите в Англия. Нямало как да го покажат в цеха, та за клиентите го постлали в двора отпред. Парпулов има мерака да възпроизведат най-стария килим, открит запазен, който е на 2500 г. Като качество е почти като копринен килим - 1 млн. възела в квадратен метър. В Индия най-високото качество е 490 хил. възела.
В момента в предприятието работят 30 тъкачки на възраст между 25 и 55 г. - жени от района, всичките са специално обучени. Фирмата осигурява всеки ден транспорта им до Костандово. Веднъж като ги обучим, те остават при нас, текучество нямаме, защото атмосферата е спокойна, няма напрежение, казва Надя. А Нино Парпулов разказва, че нужда от нови хора има, когато някоя от жените се пенсионира. За обучението на 16 млади момичета помогнала със средства фондацията "Америка за България", "докато политици и правителство изобщо не се интересуват".
Дейвид Брамфорд всеки месец ходи в Румъния - ядосва се шефът на фирмата - и като му казвам да се заинтересова повече от България, той ми отговаря:
"Румънците са всеки ден пред мен и зад мен, отърване няма от техни високопоставени държавници. Те знаят какво искат. А вие едно посещение на президента в Англия не успяхте да организирате, въпреки уговорката. Каквото искате, това имате. Ти сам се бориш. Жалко е, че работиш в България. Вашите хора от нищо не се интересуват". Това му е болката на Парпулов - политиците и държавниците у нас не ги интересува от това с какво може България да покори света. В Румъния например открили селище от Х в., поканили фондацията на Брамфорд за възстановяването му и там сега богати англичани плащат луди пари да прекарат седмица в "средновековни" условия - без всякаква цивилизация, без телефони, без ток, интернет и пр. Аз работя за престиж, за името на България, категоричен е Парпулов. Очевидно, нагоре по държавните етажи не мислят по този начин.
Неочаквано виждаме и един странен килим - на него е изобразен... Ленин, който с флейта измъква мишки и котараци от двореца. Уговорката с "Америка за България" беше да намерим американски художник и 16-те девойки, които обучавахме, накрая да изтъкат негова картина, разказва Парпулов. Не намерили обаче художник от САЩ и фондацията отказала финансирането. За да не пропадне идеята обаче, намерили български художник - Роберт Баръмов, и изтъкали неговата творба с Ленин. Става за офис, за стената, обяснява Нино.
От Русия поръчки нямат обаче. Навремето ги посетил посланик Авдеев, но сетне русофобската политика на президента Плевнелиев отказала руснаците да установят бизнес контакти. Поне да беше се свързал с нунцията и да беше подарил на папата един такъв уникален килим вместо онова кичозно яйце, усмихва се Парпулов.
Поръчките от България също не са много, въпреки наличието на толкова много олигарси, богати хора, хотелиери, които издигат цели замъци, в тях обаче властва кичът. А в Костандово няма масова стока. Всъщност, поръчката в България е една - от игумена на Рилския манастир. Той гледал предаване за производството в Костандово и поръчал килим за стаята на БорисІІІ в Рилския манастир - цялата мебелировка да е такава, каквато е била през 1942 г. Тази стая обаче сега се ползва само от патриарх Неофит, не я виждат много хора.
Докато Нино и дъщеря му ни разказваха обаче, дойде мъж, българин на средна възраст, да се договарял за поръчка...
Нино Парпулов Надя Парпулова
В цеховете
"Рицар", размер 3,11 на 3,54 м Ленин...
Парпулов (вляво) с принц Чарлз и Дейвид Брамфорд В замъка "Хауърд"
Снимки Авторката
От 16 до 20 август в Експо център „Флора Бургас“ талантливи творци от цяла България ще покажат последните колекции на своите авторски бижута, дрехи, аксесоари и много други изделия.
Кът Гостилница ще изненада посетителите с пресни бургери на дървена скара и картофки, хрупкави кроасани и мъфини, малиново вино и коктейли от майсторите, които сме подбрали за лятното издание. Музика, приятели и емоции в зоните за почивка, са част от останалите изненади, съобщава Фокус.
Ще има още целодневни работилници за малки и големи. Грънчарско колело с майстор на глината, рисуване върху платно и фигури, правене на сапуни с различни техники.
Светлана Пеева от Поморие също ще представи своята колекция от авторски бижута. А ето и част от останалите имена, които ще участват това лято на фестивала – Ретро Бижу, MADE BY ME, GIL HANDMADE, Nicollett Accessories & Boutique Room 11, Buddhas Clothing Design, Космонавт, Zinaarts | Dreams in Drawings, Mani Henna Art, Gargorock, SpotCream – БИО Козметика, UnderGround Oasis, Ornamento – Cement tiles, Sofi Clay Studio, Tatratea Bulgaria, Trastena Wines, ЗИА пекарни, Сапунена работилница и други.
"Ливърпул" почти си осигури участие в групите на Шампионската лига след победа с 2:1 срещу германския "Хофенхайм" като гост в една от най-интересните двойки на решителните плейофи.
Началото бе по-добро за домакините, които в 11-ата минута получиха дузпа, но Андрей Крамарич би слабо и вратарят Симон Миньоле изби топката без проблеми при анемичния му удар.
В 35-ата 18-годишният Трент Александър-Арнолд перфектно изпълни пряк свободен удар и даде аванс на "червените" от "Анфийлд", играли снощи в бяло и черно.
До края на полувремето "Хофенхайм" направи пропуски, "Ливърпул" също можеше да се оттегли с по-добър аванс.
Това се случи в 74-тата минута, когато Джеймс Милнър удвои. "Хофе" направи загубата си по-поносима в 87-ата, когато Марк Ут намали. В добавеното време Крамарич можеше да изравни, но отново се провали пред вратата на гостите.
"Апоел" (Никозия) с Живко Миланов срази "Славия" (Прага) у дома с голове още до 10-ата минута. Тимът на друг българин - ЦСКА (Москва), щастливо стигна до 1:0 на терена на швейцарския "Йънг Бойс" с гол в 90-ата минута. Националът Георги Миланов остана сред резервите.
"Спортинг" (Лисабон) и "Стяуа" пък направиха 0:0 и ще решат всичко на реванша в Букурещ.
Азербайджанският "Карабах" взе минимален аванс от 1:0 срещу "Копенхаген".
Останалите първи двубои от плейофите са тази вечер. Най-интересен от тях от българска гледна точка е "Селтик" - "Астана". Тимът на треньора Станимир Стоилов гостува на шотландския гранд в опит за втори път да си осигури участие в групите на Лигата.
През 2010 г., когато беше първото обостряне на ГЕРБ по темата за язовира "Цанков камък", журналисти питат бившия зам.-министър на околната среда и водите дали е съгласна с оценката на тогавашния премиер Бойко Борисов, че язовир "Цанков камък" е "паметник на глупостта". Качакова отговаря: "Цанков камък" не е паметник на глупостта! По-скоро самото изказване е паметник на невежеството на онзи, който е внушил тази теза на премиера."
Годините показаха, че никой нищо не внушава на премиера. Той си ги ръси глупостите, без да се замисля, както си му иде отвътре, по естествен начин, защото, както знаете, докторът, но не на науките, който ни управлява, публично заяви: "Аз съм прост и вий сте прости". Без да пита хората отсреща дали наистина се мислят за прости като него. Тази година, при второто или третото обостряне на ГЕРБ за язовира, Борисов каза: "Цанков камък", дето са го изпразнили, измряла е рибата, всъщност спукал се е плувният басейн". Това за "плувния басейн" е еталонен пример за невежеството на човека, който ни управлява. Достоен наследник на Бай Ганьо, че дори и анатомично.
Както се оказа после, единственото, което се е спукало, е здравият разум на премиера. И на тези, които още му вярват.
След като от три дни депутати от ГЕРБ пращат сигнали до прокуратурата и тръбят, че “чашката на язовира „Цанков камък” е спукана и има опасност за хората“, днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че това не е вярно.
На специална пресконференция министър Петкова увери, че чашата на язовир “Цанков камък“ не е спукана и няма опасност за хората.
Петкова обясни, че в момента НЕК извършва планов ремонт на съоръжението и заедно с това ремонтира скъсана геомембрана. Същото бе казано и от шефа на НЕК още в първия ден, но в ГЕРБ повтаряха до втръсване фалшивата новина с цел компрометиране на политическите опоненти. Също вчера лидерката на БСП Корнелия Нинова заяви, че ще съди всички, които свързват името й с темата за „Цанков камък”.
Концернът Siemens получи поръчка от германската провинция Хесен за изграждане на надземна контактна линия за електрифициран товарен транспорт върху 10-километров магистрален участък. Линията ще доставя енергия за електрическо задвижване на хибридни камиони. За пръв път Siemens представи своята новаторска концепция за електрическа магистрала eHighway през 2012 г. Системата ще бъде инсталирана на федералната магистрала А5 между двата транспортни възела Цепелинхайм /Карго Сити Сюд край летището във Франкфурт и Дармщат/Вайтерщат. Това ще е първият тест за eHighway на обществена магистрала в Германия. Siemens ще отговаря за планирането, изграждането и като опция - за поддръжката на системата. Системата се изгражда като част от съвместния проект „Електрифициран иновативен тежкотоварен транспорт по автомагистрали” (ELISA) на германското Министерство на екологията, опазването на природата, сградите и ядрената безопасност. Проектът се ръководи от компанията Hessen Mobil, отговаряща за управлението на пътищата и транспорта в Хесен.
„С концепцията eHighway предлагаме икономически приложимо решение за товарен шосеен транспорт, който не нанася вреди на климата. Нашата технология е налична и приложима алтернатива на камионите с двигатели с вътрешно горене”, казва Роланд Едел, главен технически директор на направление „Мобилити” на Siemens. Електрическата мрежа е два пъти по-ефикасна от двигателите с вътрешно горене. Това не само означава намаляване наполовина на потреблението на енергия, но и значително намаляване на замърсяването на въздуха. Основният елемент на системата е интелигентният пантограф на камионите, комбиниран с хибридна задвижваща система. Машините, оборудвани със системата, се движат без вредни емисии благодарение на електричество от надземната линия и автоматично преминават към хибридно задвижване по пътища без такива линии.
Жълт код за силен вятър и силно морско вълнение е обявен за цялото Черноморие за 16 август, сочи справка на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН. Вятърът ще е от север-северозапад, а след обяд ще е от североизток със скорост 14 – 17 м/с (7 по Бофорт) и с пориви около носовете с 20-22 м/с (8-9 по Бофорт). Вълнението по морето – извън заливите ще 4 бала.
Над Черноморието облачността ще е променлива. На места ще има краткотрайни валежи. Ще духа умерен, временно силен север-североизточен вятър. Максималните температури ще са 26°-30°. Температурата на морската вода е 25°-27°. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала.
- Г-н Игов, до учебната 2020-2021 година би трябвало да отпадне моделът на двусменно обучение. Вие неведнъж сте изтъквали това като проблем, какво ще се промени според вас?
- Нека първо направим ретроспекция на проблема. В средата на 70-те години, когато у нас бе отчетен бейби бум, училищата не можеха да приемат толкова много деца. Затова и тогава в някои градове беше въведено двусменно обучение. Според наредбата е трябвало тази мярка да е временна. За съжаление обаче в повечето от тези градове се е запазила вече 50 години. На практика това означава, че някои деца учат с година и три месеца по-малко в сравнение с другите ученици. Реално 1,3 г. е отнето от образованието им, което означава, че нямат равно право на образование. Причината е, че при двусменното обучение часовете са по 40 минути. В същото време дори учителите не успяват да предадат огромното учебно съдържание. Това налага двусменното обучение да бъде премахнато възможно най-скоро. Другата причина е, че при този режим на децата почти не им остава свободно време. Също така смяната на учебното време изисква дълги периоди на адаптация. Така че този проблем трябва да бъде решен възможно най-скоро. Съгласен съм със синдикатите, че в големите градове и при сегашния брой училища това няма как да се случи. Причината е, че там учат над 60% от децата. Мога да дам пример със София. През 2001 година е имало 9500 първолаци. През 2011 година са 10 500, а за миналата година - 13 000. Разбирате, че това не се дължи на повишена раждаемост, а е заради вътрешната миграция. Главно млади хора се преместват да живеят в столицата. А от 2001 година досега в София е построено само едно ново училище. Разбира се, има и частни училища, но там не учат много деца. В същото време 300 деца отпаднаха от класирането. Разбира се, те ще бъдат „натикани“ някъде да учат, но това означава, че паралелките ще надхвърлят масово 30 деца, което понижава качеството на обучението. Затова и наскоро отново изтъкнах, че реформата в образованието не се състои в това само да се увеличат учителските заплати, защото дори и двойно по-високо възнаграждение не би мотивирало един млад учител да преподава в такива училища. Това са сгради, строени за по 500 деца, а в момента в тях учат по 2000. Необходимо е да се направят няколко важни неща, и то максимално бързо. Единственият проблем не е само двусменният режим. По-големият са училищата от типа на СОУ-та, където учат деца в шест възрастови групи, струпани в много малко пространство. Това засилва агресията. Можете да направите разлика. Все още децата са във ваканция. Чули ли сте за случай с насилие между тях? Няма такива от два месеца. Децата и сега са заедно, но не проявяват агресия помежду си. Повярвайте ми, още след 15 септември ще питате отново какво се случва с учениците. Така че средата, която напряга децата, е училищната система. Оптималната бройка деца в едно училище е, когато всички деца и учители в сградата се познават поне по физиономия. Това е единственият начин да имаш респект от възрастния и да знаеш, че каквото и да направиш, ти не си анонимен. В сегашните училища децата са като в мрежата – анонимни, и смятат, че могат да правят каквото си поискат, знаят, че няма кой да ги контролира.
- Всъщност проблемът със струпването на много деца на едно място важи и за градините. На много места в една група са събрани над 30 деца от различни възрастови групи.
- Така е. Този проблем важи и за градините.
- Често дори се спори и по въпроса дали едно дете трябва да може да чете и да пише, когато постъпи в първи клас?
- Преди време изтъкнах пред педагози, че предучилищната група не е съкратен вариант на съдържанието в първи клас. Дори направихме изследване сред деца, в което те заявиха, че най обичат да играят, а най не обичат да работят в тетрадки. Така че има деца, които изпреварват развитието си и може да се научат да четат по-рано. Това обаче не означава, че всички трябва да го правят. Това е друг проблем на образованието ни - максимализмът. И понеже това не може да бъде постигнато, изоставяме съвсем децата, които отпадат от училище. Затова в момента неграмотността расте и я докарахме дотук, че около 50% от учениците са функционално неграмотни. Не защото не изискваме от тях, а защото изискваме прекалено много. Така че преди да увеличим учителските заплати и да преминем към едносменно обучение, трябва да се свършат още много други неща. Трябва да се построят нови училищни сгради и да се ремонтират стари. В София има 5-6 такива стари сгради, не знам дали могат да бъдат възстановени. Но в следващите 3-4 години в столицата трябва да бъдат построени 3-4 нови училища. Все още има квартали, в които няма училище на разстояние от 10 км от тях. Друг проблем е учебното съдържание. То трябва да е съобразено с възрастта на децата. Не може да се изисква от учениците да знаят всичко във възраст, в която не са подготвени за това. Много е важно да се въведат и практически умения за справяне. Ние реално не ги учим на нищо от живота освен да спазват правилата за движение. Сега се говори за обучение по интернет безопасност - все неща, които са заложени в часовете на класа. Това обаче не е достатъчно, нито материалът е преподаден както трябва. Така децата излизат без социален опит за справяне в живота, справят се хаотично. Планирането на семеен живот и кариерното развитие са част от това. В други страни от 4-ти клас децата се учат как да планират своята кариера. У нас се появи синдромът на отложения живот. Така младите нямат конкретна перспектива за живота си. Затова и имаме толкова много свободни работни места и хора извън пазара на труда. Друго важно нещо - трябва да има конкретни училищни политики за справяне с насилието. Училищата трябва да имат възможност да правят собствени програми. И накрая, но не на последно място, имаме нужда от нов тип учители, които да разбират различията между децата. Знаете ли, че 20% от преподавателите у нас имат дискриминационни нагласи. Те смятат, че децата от малцинствата са с по-ограничени способности. Така че няма как един учител да интегрира ромчетата, когато ги смята за втора категория.
- С вас често си говорим за отговорно родителство. Явно обаче още не можем да осъзнаем какво точно е то, след като само за по-малко от месец имаме три захвърлени бебета. Как си обяснявате тази тенденция в обществото ни?
- Затова казах, че има много социални умения за живот, които училището не преподава. Прието е, че едва ли не родителите трябва да се погрижат за това. Много от тях обаче може да са в чужбина или да са социално незрели. Така децата се учат на сексуално поведение от интернет и е очаквано да има толкова нежелани бременности. Неслучайно сме първи по раждания под 16-годишна възраст. В други страни има специални часове по тази тематика - планиране на живота и семейството ти. Започва се от ранна детска възраст. В Холандия например наблюдавахме един такъв час, в който раздадоха на децата по едно яйце. Учителят обясни на учениците, че то трябва да стои на топло и че не бива да се чупи. Оказа се, че след седмица само две деца са успели да върнат здраво яйцето. Оттук е връзката - вие не сте успели да се погрижите за яйцето, а как ще се погрижите за бебе, което се нуждае от много повече неща. У нас това го няма. Така че не бива да обвиняваме тези жени, че са изоставили децата си, а обществото, че не се е погрижило тези хора да бъдат социално зрели.
Визитка:
Роден е във Варна
Завършил е психология в Софийския университет и е специализирал консултативна психология
Повече от 25 години работи като училищен психолог. Автор е на държавните стандарти за обучение по психология в средното образование, както и на много статии, книги и учебници
3 млн евро в рамките на 5 години ще инвестира за модернизацията на стадиона и развитието на спорта в миньорския град Гълъбово американската ТЕЦ АЕS.
Договорът, който е част от корпоративно - социалната програма на дружеството бе подписан от президента на АЕS – България и Оливие Маркет и кметът на общината Николай Тонев навръх православния празник Голяма Богородица и в навечерието на 48-та годишната от обявяването на Гълъбово за град.
Местният футболен клуб „Ботев“ е създаден през далечната 1945 година, в момента играе във втора професионална лига. Градският стадион „Енергетик“ разполага с 3 000 седящи места. Проектът предвижда изграждането на козирка и увеличаване на капацитета. Със средства от общинските приходи в момента се изгражда тренировъчно игрище с изкуствена трева.
Производители на млечни продукти от Родопите, китайски и български занаятчии ще бъдат представени на Фестивала на киселото мляко от 8 до 10 септември в Момчиловци, съобщиха от кметството. По време на събитието ще бъде направена първа копка на българо-китайска мандра в родопското село.
Дегустации на мляко, изложения на млечни продукти, демонстрации как се заквасва мляко и се "избива" масло в дървени съдове са предвидени в програмата на тридневната млечна фиеста. Третото издание на фестивала е с мото "Киселото мляко - новият път на коприната".
Азиатските гости пък ще представят и демонстрации на китайска гимнастика и бойно изкуство.
В празничната програма са включени и надпревари за най-добро домашно произведено кисело мляко, за надпиване с айран и за най-бързо приготвяне на таратор. Ще бъде избрана и Кралица на млякото на традиционния вече конкурс "Мис Родопи", който е част от фестивала.
Бъдещата мандра ще бъде съвместна българо-китайска инвестиция, посочи кметът на Момчиловци Сийка Суркова. Рекламата на млечните продукти с българска марка в милиардната държава, показва Момчиловци и Родопите като място на дълголетието и здравословния начин на живот, уточни още тя, цитирана от БТА.
Отровните яйца от Холандия, съдържащи финпропил има риск да се появят в яйчени продукти и в България, алармира шефът на птицевъдите у нас проф. Димитър Белоречков.
Той обясни за „Монитор“, че опасността идва, когато яйцата бъдат внесени натрошени, замразени в пластмасови торбички. „Те се проследяват много трудно, защото винаги се доверяваме на съпровождащите сертификати. Навремето така ни пробутаха яйцата със салмонела от Полша, а се оказа, че тке са обикаляли цяла Европа, докато в България се разбере да бъдат спрени“, припомня проф. Белоречков. Според него, никой не твърди, че яйца или продукти от тях с финпропил вече са у нас, но професорът предложи да се забранят доставките на подобни замразени натрошени яйца, които отиват в наши фабрики за производство на яйчен прах.
Според Белоречков съществува и друг риск, защото препаратът остава и в месото на кокошките, снесли тези яйца. „Няма да се учудя, когато след като ги убият, това месо няма да тръгне из цяла Европа и да стигне до България“, добави шефът на Съюза на птицевъдите.
От Българска агенция за безопасност на храните категорично опровергаха твърденията , че има риск от подобни доставки. В случай, че въпросните кокошки бъдат убити, то те ще бъдат изгорени или загробени, но месото им няма да се появи на пазара. От ведомството твърдят още, че фермите в Холандия сега са под строг контрол на тамошните санитарни власти.
Вече няма да е необходимо да носим бележка за платен данък на автомобила по време на годишния технически преглед (ГТП). Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, предложени от Министерството на финансите.
В момента за да проверим дали колата ни е в изправност е нужно да представим двата регистрационни талона на автомобила – голям и малък, полица от валидна застраховка „Гражданска отговорност“, лична карта, както и бележка, че сме платили данъка на превозното средство. Ако бъдат одобрени предложенията обаче подобна бележка за данъка няма да ни е необходима, тъй като това ще се извършва чрез
автоматизирана система за обмен на информация
Освен този документ редица други удостоверения и справки, които граждани и фирми подават към администрацията в България, ще започнат да се събират по служебен път. С промени в преходните и заключителни разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се правят и поправки в още няколко закона, сред които Законът за акцизите и данъчните складове, Законът за местните данъци и такси, Законът за корпоративното подоходно облагане, Законът за ДДС, Законът за счетоводството и други. Проектозаконът е публикуван за обществено обсъждане, а становища могат да се подават до 14 септември.
С приемането на промените в ДОПК гражданите вече няма да се налага да си вадят удостоверение за наличие или липса на задължения. То ще се предоставя по служебен ред от Националната агенция за приходите (НАП), Агенция „Митници“ и съответната община към компетентните органи, изискващи информацията, посочват от финансовото министерство.
Освен тези промени се предвижда още фирмите без дейност да не подават вече данъчни декларации и финансови отчети. По данни на Националния статистически институт (НСИ) през миналата година
неактивните фирми у нас са били 188 751
Според действащия в момента действащия закон обаче те са длъжни да подадат счетоводния си баланс в търговския регистър срещу заплащане на държавна такса в размер на 20 лева, ако го пуснат по интернет или 40 лева, ако отидат да го дадат на гише.
Отпада и изискването фирмите да подават справка от търговския регистър, че не са в производство по несъстоятелност или ликвидация, когато подават искане за издаване на лиценз за управление на данъчен склад, за издаване на удостоверение за освободен от акциз краен потребител или друг регистрационен режим по Закона за акцизите и данъчните складове.
Фирмите няма да подават и информация, че не са извършили тежко или повторно нарушение по Закона за акцизите и данъчните складове, когато подават искане за издаване на лиценз, регистрация или удостоверение за извършване на дейности с акцизни стоки.
Операторите на ваучери за храна пък няма да подават информация, че
не са осъждани за умишлено престъпление
от общ характер при подаване на документи за издаване на разрешение за осъществяване на дейност. Справката за съдимост ще се предоставя на Министерството на финансите по служебен ред от съответните съдилища.
Същата информация ще се набавя по служебен път и за членовете на управителните или контролните органи и неограничено отговорни съдружници в юридическите лица, които извършват дейност като обменно бюро.
Уникална по рода си пещера, която представлява галерия от скални образувания с бисери от минерали, откриха спелеолозите край Ракитово. Пещерата разкрива невиждани до този момент красоти, убедени са тези, които са я видели, но засега пазят в тайна нейното местонахождение, за да я предпазят от недобросъвестна човешка намеса. На пещерата преди време се натъкнали геологът Георги Срънчалиев и спелеологът Алексей Жалов, разказа Стойчо Зарев от Българското пещерно дружество. Организацията предвижда пещерата да бъде използвана от учените за подземна лаборатория и да се правят научни изследвания. А дотогава тук работят специалисти от музея "Земята и хората“, но ще бъдат поканени и чужди специалисти, които да изследват водите и вторичните образувания. Когато тръгнали да проучват този район от Родопите родните спелеолози се натъкнали на малък отвор, който бил едва забележим между шубраците. Те решават да проверят какво се крие зад него и останали удивени. След като влизат навътре в изкуствено прокопаната галерия, пред тях се разкрива зашеметяваща гледка. Те виждат пътека от пещерни бисери, а стените и таваните са покрити със снежнобели образувания. Забележителното е, че само за 50 години те са нараснали до такава степен. Обикновено се смята, че 1 см се образува за около 100 години. Според спелеолога именно това превръща мястото в истинска лаборатория за изследователите. Районът на Западните Родопи над Ракитово е особено интересен откъм наличието на пещери, допълва и Ваньо Гьорев, един от основателите на Българското пещерно дружество и член на Управителния съвет на неправителствената организация. До момента в ракитовско има проучени над 15 пещери, като безспорно най-интересна си остава „Лепеница“. Тя е най-голямата и водните части в нея имат продължение. Надяваме се тази есен да се събере силен екип от водолази, който да довърши това изследване и трябва по-специална подготовка. Ракитовският район е интересен, защото там пещерите са в мрамор и както в Ягодина, с тази разлика обаче, че районът на Ракитово е контактна зона, т.е. има мрамори, които граничат с гранити. Може да не са много големи като обеми и дълбочина пещерите в района, но са изумителни с вторични образувания-с т.нар. сталактити и сталагмити, пещерни бисери-този район е много благодатен. Последната пещера- образно наречена Бисерната-има изключителна наситеност на такива образувания. Силна минерализация, която я прави интересна. Може би тепърва ще открием и по-сложни, и по-дълбоки системи, надяват се пещерняците и определят Ракитово като приоритетен терен.
Отношенията между Делян Пеевски и Ахмед Доган са здрави - наскоро е имало среща между двамата. Пеевски е достатъчно умен, за да знае, че Доган е прекалено голям хап за него, а Доган няма против "младият и успял" да остане в семейството на ДПС, защото има нужда от "мощни фигури".
Така коментира пред Нова тв журналистът Илхан Андай извадената от праха тема за хонорара на Доган от проекта "Цанков камък".
До ниво зам.-председатели в ДПС винаги е имало малки раздори, но на Доган никой не посяга, напомни познавачът на партията.
Той нарече сагата фалшива новина, която обаче прераства "в нещо като обществено-политически хорор в стила "знам какво направи онова лято", определи журналистът очакването за арест на почетния председател и дори обявяване на извънредно положение. Той каза иронично, че първо изглеждало, че е лято и просто работят само дежурните екипи на вестниците и "гледат да са интересни".
"До мига, в който самият Доган реагира – а това беше нелогично за него.
В годините на неговата активност медиите му изградиха ореола на незаменим български политик. Вследствие той съвсем млъкна и реагираше откъслечно основно с декларации и съобщения, основно за изказвания на Реджеп Тайип Ердоган във връзка с България. За пръв път той реагира на новина от медиите.
Някой си е наумил нещо и иска той да реагира. Изненадата – когато той реагира... завчера, и особено декларацията, официалната на ДПС, и аз си казах: нещо става в държавата", каза Андай.
Той каза, че реално няма новина - случаят с декларираните 1,5 млн. лв. хонорар вече е стигал до ВАС - и "нищо не излезе" (в смисъл че административните съдии постановиха, че Доган като депутат не е в конфликт на интереси, б.р.).
Журналистът каза, че към днешна дата явно "има друга схема", а съобщението от вчера на ДПС формално е вярно - че Доган "не е консултант на "Цанков камък".
А какъв е точно, щяло да се избистри в началото на новия политически сезон, когато темата "Цанков камък" постепенно ще отшуми, но ще има медии, които ще проявяват интерес към темата."
Журналистът обърна внимание и кога е станало това - в момента, в който "се стигна до ниво виновниците за КТБ да направят първата стъпка към съда. Сиреч – да бъдат привлечени, сиреч – да бъде докаран Василев. На атаката се отговаря с контраатака."
На въпрос - здрави ли са отоношенията между Доган и Пеевски, той отговори:
"Последното, което успях да науча, че са здрави. Между Пеевски и Доган е имало среща наскоро. Между Пеевски и Доган няма война.
Пеевски е достатъчно умен, за да анализира какво се е случвало в ДПС от самото му съществуване – че Доган е твърде голяма хапка за него.
Самият Доган няма нищо против Пеевски да остане в семейството ДПС. Защото без такива мощни кадри ДПС не може да посрещне новите провокации, които се появиха преди година и половина - появата на партия, която е създадена извън България и се финансира от чужбина, много силното представяне на националистическите формации, които живеят на гърба на ДПС, и т.н."
ДПС в момента се опитва и частично успява, но успява на основа на грешките, които правят Симеонов и другите, каза още Андай.
За ролята на ГЕРБ и Борисов той обяви, че се свеждала до основния политически постулат - като ти подадат удобен пас, да вкараш гол.
"ГЕРБ и ДПС извън паравана са в много добри отношения. Преди 2 седмици отпуснаха доста пари на общини на ДПС", каза Андай.
Той коментира и постинг на бившия министър Нихат Кабил, че "няма да ви мине номерът, пиленца", насочен към тези, които атакуват сега Доган.
"Ако ползваме същата стилистика, тези пиленца до началото на новия политичски сезон ще са станили кило и половина-две и ще отидат на яхния."
Андай обаче хвърли и друга новина:
"Тези 10 важни личности, които са свързани с "Цанков камък", трима от тях са провели много важна среща и от тази важна среща основното послание е, че нещо страшно няма да се случи в държавата. Сиреч този, който създаде напрежението, ще си го понесе в рамките на месец, месец и половина.
А напрежението го създадоха Цветан Василев, бивши ченгета, които минават за мозъчно ядро, мозъчен център. Цветан Василев периодично се появавя и казва: "Внимавай, защото знам какво направи миналото лято."
Става въпрос за огромен финансов ресурс, става въпрос за фокусиране на България отвсякъде (явно по повод внимателното наблюдение от страна на външните ни партньори, б.р.)...
И е постигнат консенсус да бъдем много мъдри, да не допуснем да раздрусаме държавата.
Само ченгетата са предвиждали да се арестува Доган."
Той обяви, че дори в ДПС да има много недоволни, движението "винаги ще се тресе до такава степен, че после да оздравява". Но ударят ли Доган, ДПС няма да го има.
На финал журналистът, който все пак отказа да каже кои от тримата важни са се срещнали и договорили, допълни:
"След лятото ще има много премерен изказ и много премерени действия на Главна прокуратура. Ако някой е надробил нещо, което няма как да преглътне, би било страшно. Защото става въпрос за много пари."
Проверен е сигнал за умрели крави след водопой от река Тунджа, съобщават от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Проверката по случая е стартирала на 15 август.
При извършения оглед на мястото, описано в сигнала, експерти на РИОСВ – Стара Загора, Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ – Пловдив и Регионална лаборатория – Стара Загора не са установили неприятна миризма или промяна на цвета на водата, както и наличие на мъртва риба.
В землището на село Кукорево, община Тунджа не е имало източници на отпадъчни води, които да заустват в реката.
За да се установи състоянието на водите, са взети две водни проби – първата от мястото на водопой на животните, а втората – на 1,5 км нагоре по течението на реката преди първата проба.
Взетите водни проби ще бъдат анализирани в лабораторни условия по показатели, определени от басейновата дирекция в Пловдив, а резултатите своевременно ще бъдат оповестени.
Хората се чувстват по-щастливи, ако изпитват силни емоции, дори тези емоции да са негативни - като гняв и дори омраза. Това са резултатите от ново проучване на международен екип от учени от няколко държави. За целите на изследването въпросници са попълнили 2300 студенти от различни страни като САЩ, Германия, Бразилия, Китай, Сингапур, Полша, Гана и Израел, съобщава Би Би Си. Според резултатите, обобщени от международния екип от изследователи, "щастието е много повече от просто усещане за удоволствие и избягване на болка".
Въпросникът към участниците се състои в това да обяснят какви емоции са искали да изпитат и какви емоции изпитват на практика. На базата на отговорите учените са сравнили как хората оценяват общото си усещане за щастие и удоволетворение от живота.
"Ако човек изпитва точно тези емоции, които иска, дори ако те са неприятни по същество, удоволетворението от живота е значително по-високо", обяснява пред Би Би Си водещият изследовател в проучването д-р Мая Тамир от Университета Хебрю в Йерусалим.
Изненадващо изследването показва още, че 11% от хората отговарят, че предпочитат да изпитват по-малко любов и емпатия, а 10% отговарят, че откровено имат желание да усещат гняв и омраза и ако това се случи, се чувстват по-щастливи като цяло.
"Някой, който не умее да изпита достатъчно гняв, четейки новина за насилие върху дете, може да се почувства нещастен от липсата на тази емоция в дадения момент, а това води до неудоволетворение и пречи на щастието", смята д-р Тамир. Същото се отнася например и за жена, чийто партньор я тормози - тя би била по-щастлива, ако изпитва по-малко или никаква обич към партньора си.
Според д-р Анна Александрова от Университета в Кембридж "да се чувстваш зле може да е добре".
"Гневът и омразата са съвместими с щастието, но изследването не засича подобни данни за негативни усещания като страх, вина, раздразнение или тъга например", обяснява тя. В изследването се прави разлика между отговорите на хора, които са в добро състояние на духа, и такива, които страдат от депресивни състояния.
Учените достигат и до извода, че в желанието за определени емоции има значение и културата.
"Повечето хора от така наречения Западен свят искат да се чустват много добре през цялото време. Дори и да се чустват така през по-голяма част от времето, те искат нивото на щастие да е по-високо и това очакване и усещане за липса и неудоволетвореност на практика ги прави по-малко щастливи като цяло", казва още д-р Тамир.
2004 - 2018 Gramophon.com