Минути след тъжната вест за кончината на обичания български творец Валери Петров в социалните мрежи много хора си припомниха неговите стихове.
Потребителите споделиха непреходните слова на поета в израз на почит към паметта му. Те изказаха своите съболезнования на близките и семейството на Валери Петров.
„Валери Петров беше истинският пазител на езика ни.
Съвременникът с най-голям активен речник, който можеше с него да изрази чудеса. Преводачът, който съизмери българския с шекспировия английски. Речта му цял век се обогатяваше с новото и никога не остаря. Мир на праха му...Кой ли ще заеме мястото му?“, пита от профила си в социалната мрежа журналистът и преводач Иво Христов.
„Днес се сбогуваме с Валери Петров. Той ни оставя прекрасните си стихове и своя гениален превод на Шекспир.
Поклон пред паметта на този талантлив българин с голямо сърце!“,
написа еврокомисарят ни Кристалина Георгиева в личния си профил във „Фейсбук“ и припомни стиховете на поета от „Ключето“:
„И живота си чувствам как е минал през мене
в едно бързо шуртене, в едно пъстро въртене.
Ах, до люлката детска така близо до гроба -
откъде тази завист и защо тази злоба?
Трябва друго! - И ето, на полянка открита
бледо слънце ме среща и с усмивка ме пита:
- Какво още там дириш, остаряло момченце?
- Нещо дребно - му казвам. - Едно златно ключенце“.
„Валери Петров е цяла вселена, цяла епоха в българската литература, той е в класическите страници“, каза пред БНР публицистът и писател Иван Гранитски.
„Със загубата на Валери Петров българската култура, нацията ни става по-бедна, по-беззащитна, по-злощастна.
Тъкмо в такива превратни дни и времена, в които днес живеем, имаме нужда от личности като Валери Петров. Този мъничък човек беше един Давид на любовта, на храбростта на духа. Загубата е невъзвратима“, допълва Гранитски.
Валери Петров бе човек на надеждата и автор на прекрасни стихове. Казваше, че най-голямо удоволствие му е доставяло да седи в театъра и да слуша как децата се смеят или са в захлас от думите, които изрича актьорът и на които той е автор, припомня още БНР.
„Истински талант, духовен водач и творец с неизчерпаема енергия, Валери Петров вдъхновяваше всички нас
с лирична и сатирична поезия, с блестящи преводи и драматургични творби. Със своята скромност, висок интелект и заразяващ оптимизъм за живот, Валери Петров ще остави завинаги следа в паметта на много поколения българи като дълбоко уважавана личност и изтъкнат творец“, се казва в съболезнователно писмо на държавния глава Росен Плевнелиев до близките и роднините на поета.
Служебното правителство на свой ред почете с минута мълчание паметта на Валери Петров,
съобщи „Дарик радио“.
Премиерът проф. Георги Близнашки си спомни работата си с поета във Великото Народно събрание, както и последната редакция на преамбюла на Конституцията, направена от Петров.
„Спомням си как дойде и настоя: „Георги, това трябва да звучи разбираемо, човешко, да стигне до сърцата и душите на нашите съграждани“, каза Близнашки.
Той изрецитира и своето любимо стихче, с което е започнал и заседанието на Министерския съвет:
„Когато бях малък,
имах голяма мечта -
да си купя часовник,
сега голям съм вече,
имам часовник,
но нямам мечта“.
„Валери Петров. Това сякаш казва всичко.
За него „Точка първа“ бе българското слово и България. Дали превеждаше Шекспир или Гьоте, дали редеше белия стих по своему, той неизменно бе верен на себе си, на гениалния си талант и остро социално чувство. „На малкия остров“, „Когато розите танцуват“, създаваше своята „Импровизация“, за да даде „Меко казано“ „Честна мускетарска“ и да си остане за нас един вечен „Рицар без броня“, който се отправи днес на своите „Разходки с ангела“, но дори и в тази „Бяла приказка“ не спира да казва „Театър, любов моя“ и да ни пита „С любов и нежност“ „Откъде се знаем?“. И ще остане неговият завет към обществото ни: То трябва да бъде не само по-социално, но съвсем друго, ново, по-човечно и достойно за Човека...Поклон!“, написа в профила си във „Фейсбук“ бившият премиер Пламен Орешарски.
„Загубихме изключителен поет, творец и невероятен човек.
Сигурен съм, че в тези тежки моменти думите не могат да облекчат болката. Но също така съм убеден, че трайната следа, която акад. Петров оставя в съзнанието ни, в българската литература и култура, с всяко свое произведение и с цялостната си дейност и творчество, ще бъде утеха“, се казва е съболезнователна телеграма, изпратена от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, до роднините и близките на поета.
„България осиротя! Отиде си един от най-светлите духовни бащи на нацията. Отиде си Валери Петров.
Сам деликатен и крехък, с исполинска сила той ни даряваше с надежда и оптимизъм, зареждаше ни с вяра, успокояваше болките ни с мъдростта си, лекуваше душите ни с безпределната сила на своето слово…“, казва лидерът на БСП Михаил Миков в съболезнователно писмо до близките на Валери Петров.
„Никога не поиска нищо за себе си. А ни даде всичко - приятелство, любов, грижа, достолепие, ирония, доброта, мъдрост.
И поезия. Поезия в стих, във филм, в превод. И никаква суета, никаква поза, никаква корист. Днес не е ден за скръб. Днес е ден за благодарност за това, че Валери раздели своя живот с нашия.
Времето бърза, воюва, създава, убива. А вечността чака и наблюдава. И си харесва някого. Вечността си взе Палечко.
Валери не си отива. Той остава. Валери не отива в някакъв по-добър свят, както казваме обикновено, за да се утешаваме. Защото по-добрият свят е самият Валери“, посочва в съболезнователното си писмо лидерът на ПЕС Сергей Станишев.
Своите съболезнования изказаха и министърът на културата Мартин Иванов и министърът на образованието и науката Румяна Коларова.
„Той не можеше да си представи, „че човек може да създава красота, без да буди добро“.
И не спираше да твори с онзи весел скепсис към живота, в който „двете начала - Красивото и Доброто, вървят ръка за ръка“, както и с прозренията, присъщи само на най-извисените личности“, се посочва в писмо на министър Коларова.
„Загубата е безгранична. Но във Вечното за хората остават кълновете, чиито зрънца пося Валери Петров в националната ни и в европейската история.
Дълбок поклон пред Човека на Духа, на Мъдростта, на Благородството, на чистата Нравственост,
отстояващ високи хуманни идеали. Дълбок поклон пред Твореца, който до последния миг на своя живот бе светлата Съвест на българската Поезия, на българското Киноизкуство, на българската Култура“, пишат в съболезнователната си телеграма от Съюза на българските филмови дейци.
В свое интервю за в. „Стандарт“, със своята пословична скромност и притеснение Валери Петров не пропуска да каже:
„Моля ви, избягвайте титлата „академик“. За поет никак не върви...“.
Мъдрият поет, отличният драматург и брилянтният преводач не обича светската суета. Той според думите на режисьора Леон Даниел е от тези талантливи хора, чийто талант ги е осъдил на доживотна каторга, припомня БТА.
Петров е автор и на стиха „Оптимистично“:
„... Да завършим, читателю,
на по-весела нота:
Мерси за търпението
и ура за живота!“