Наводнени сгради, евакуация на хора
Уолстрийт приключи четвъртъка със спад, като в края на сесията изтри следите от ентусиазма, предизвикан от Европейската централна банка, която намали лихвата, и окуражаващите американски данни в навечерието на твърде очаквания доклад за заетостта.
Новият селекционер на Италия Антони Конте направи своя неофициален дебют с бърза домакинска победа над Холандия с 2:0 в приятелска среща.
Футболистите на "Скуадра адзура" откриха резултата чрез Чиро Имобиле още в третата минута, а само седем по-късно капитанът Даниеле де Роси удвои преднината на тима от дузпа.
Именно наказателният удар бе решителният момент в мача. Той бе отсъден за нарушение на Бруно Мартинс Инди срещу Симоне Дзадза и холандецът бе изгонен с директен...
Варненският зоопарк вече има лиценз за работа, похвали се управителката на зоокъта Иванка Стоянова. Заветният документ е получен от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на 25 август и ще позволи на общинското предприятие да работи необезпокоявано в следващите 5 години. Зоопаркът във Варна е едва вторият прелицензиран,
Къщи са наводнени в село Говежда, община Монтана, съобщи за Радио „Фокус”- Видин Ася Стоименова от Хидрометеорологичната станция в Монтана. По думите й приток на река Огоста е прелял и е наводнил къщи в село Говежда. Екипи на Областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението" пътуват към мястото.
Съперникът на България в предстоящите европейски квалификации – Хърватия, постигна домакинска победа над Кипър с 2:0 в контролна среща.
"Шахматистите" стигнаха до успеха с две попадения на новия нападател на "Атлетико" (Мадрид) Марио Манджукич.
Хърватинът откри резултата още в 18-ата минута след асистенция на Андрей Крамарич, а в началото на второто полувреме затвърди пълната доминация на своя отбор с втори гол.
След попадението селекционерът на Хърватия Нико...
Земетресение с магнитуд между 4,4 и 4,9 стана в Егейско море в четвъртък вечерта. Земетресението е усетено слабо и в България.Няма сведения за щети.
Къщи са наводнени в село Говежда, община Монтана. Това съобщи за Радио „Фокус”- Видин Ася Стоименова от Хидрометеорологичната станция в Монтана. По думите и приток на река Огоста е прелял и е наводнил къщи в село Говежда. Екипи на Областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението" пътуват към мястото.
Председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков връчи на Хуго Алонсо, генерален секретар на ACES Europe официалното досие с което София кандидатства за Европейска столица на спорта през 2017. По-късно днес в столицата ни ще пристигне и Франчески Лупатели, председател на ACES Europe. София и френския град Марсилия са финалисти за Европейска столица на спорта през 2017 година.
За да бъде подкрепена кандидатурата на столицата ни са проведени повече от 76 спортни събития.
Проучване показва, че 69% от жителите на София практикуват масов спорт. От Столична общината смятат, че София може да победи Марсилия и чрез природните дадености на града като ПП Витоша и многото зелените площи. Панчарево и велоалеите също са сред основните козове на българската кандидатура, пише "Стандарт".
„Имаме заложени до 2017 г. още 66 км велоалеи, а в момента в София имаме завършени 34 км. Парковете в които са направени новите фитнес-съоръжения са 17 на брой, с тенденция до края на 2014 г. да бъдат 36 броя", заяви общинският съветник и секретар на Инициативния комитет Анатоли Илиев. На 9 октомври ще пристигне комисия на ACES Europe , за да разгледа подробно кандидатурата на София.
29 май 2003 г. Щутгарт. Красимир Балъков се подготвя за удар. Замахва. Не след дълго публиката избухва в екстаз. Годината е вече 2014-а: Красимир Балъков се подготвя за удар. Замахва. Не след дълго публиката избухва в екстаз. Описанието е еднакво. Спортът е различен. Магията е жива. Първото се случва на паметния бенефис на Бала.
В Регионалния исторически музей в Шумен започна ремонт на специално хранилище, в което ще бъдат инвестирани 30 400 щатски долара и в него ще има условия за съхранение на най-деликатните ценности. Средствата са осигурени от фондация “Америка за България”, а още $ 8000 ще дойдат от дарители. Строителните дейности в помещението с площ от 100 кв.
Изложбата може да бъде видяна до 10 септември
Общината не контролира ремонтните дейности по проекта за 10 000 000 лева.
Уважаеми съграждани,
Всички ремонтни дейности по площада и около община Перник се изпълняват, без да се спазват задължителните правила и изисквания по ЗБУТ. Изкопите не са обезопасени! Нито сигнални ленти, нито плътни огради по разкопаните тротоари. Безобразието е и в това, че фирмите, които официално са изпълнители, оставят работата си, поради липса на пари и на тяхно място, зам. кмета по строителството към община Перник, Росен Йорданов -компира, наема по свой критерии на коя фирма...
“Цялото село излиза и блокираме главния път Смолян - Пловдив, ако не се разреши веднага отстрела на стръвницата”. Това заяви кметът на чепеларското село Забърдо Светозар Балабосов. Селото прати вчера жалби до Министерството на земеделието. Местните са в пълна паника заради серийни нападения на стръвница. Последно мечката нападнала вечерта в сряда.
Вследствие на падналия пороен дъжд през последното денонощие, достигащ до 50 л на кв.м, са наводнени по поречието на Берковска река и в ниските части на общината обществени сгради и къщи, съобщава Фокус. За провеждането на спасителни и неотложни аварийно възстановителни работи с цел ограничаване въздействието и ликвидиране на последствията от
Новият селекционер на Италия Антонио Конте призова за пълна промяна на сегашното положение във футбола на Апенините, а и в страната като цяло.
"Бяхме обездвижени твърде дълго от прекалено много приказки и почти никакви действия. Време е да променим това", заяви новият селекционер на Италия Антонио Конте.
Той пое поста от Чезаре Прандели, който подаде оставка веднага след разочароващото отпадане на "Скуадра адзура" още в груповата фаза на световното първенство в...
Транспортното съоръжение в градчето Вилемов, в централната част на страната, било в процес на реконструкция
Вследствие на падналия пороен дъжд през последното денонощие, достигащ до 50 л на кв.м, са наводнени по поречието на Берковска река и в ниските части на общината обществени сгради и къщи, съобщава Фокус. За провеждането на спасителни и неотложни аварийно възстановителни работи с цел ограничаване въздействието и ликвидиране на последствията от
В момента на срутването му по него работели шестима работници, един от които е откаран в болница, а втори е затрупан, но с него има връзка
Няколко души в държавата говорят помежду си със свръхсекретни телефони с максимална степен на защита от хакери и подслушване, разказаха запознати с устройството. Докато са на тази слушалка, първите мъже не могат да бъдат локализирани чрез клетка къде са. Тайната връзка е била изградена по времето на тройната коалиция.
Дългоочакваният ремонт на водопровода от язовир “Ястребино” към Омуртаг трябва да започне следващата седмица и да приключи до края на октомври. Това съобщиха от общината, която тези дни ще подпише договор с избрания изпълнител. 19-километровото трасе беше изградено през 2006 г., за да се спаси Омуртаг от половинвековния воден режим.
Обама е провел срещи с лидерите на Украйна, Германия, Франция и Великобритания
Част от кв. Младост във Варна е без вода. Спирането е поради възникнала авария, съобщиха от ВиК-Варна за Moreto.net Екипите на дружеството и в момента работят по отстраняване на повредата. Очаква се водоподаването да бъде възстановено до 3 часа след полунощ, уточниха от водоснабдителното дружество.
Засегнати от наводненията са и други населени места в Монтанско
"Уведомяваме всички жители на община Берковица, чийто живот е в опасност веднага да звънят на дежурния телефон 88 418 или 112, за да могат дежурните екипи да реагират своевременно", казват от общината
Роналдо коментира, че винаги е имал по-особено отношение към Юнайтед и се е отнасял с огромна любов и топлина към английския клуб.
Близо 200 000 българи са застрашени да останат без поминък, ако бъдат въведени изискванията на Световната здравна организация за замяна на тютюнопроизводството с алтернативно. Това стана ясно на Форума за ориенталския тютюн, който се проведе в Пловдив с участие на представители от България, Сърбия, Гърция, Македония, Турция, Киргизстан и Оман.
Кметът на София Йорданка Фандъкова е командировала директора на "Екоравновесие" Манол Нейков в столичния зоопарк, съобщи БНТ. Той ще поеме ръководството му след като преди ден там почина бизон, с което броят на умрелите животни за седмица достигна десет.
Досегашният директор Иван Иванов остава да работи в зоопарка, но като ветеринарен лекар.
Все още не е изяснена категорично причината за смъртта на животните.
Цената на тока да бъде според потреблението. За хората, които консумират малко, тя да бъде по-ниска, а за тези, които дърпат повече от мрежата - по-висока. Такъв вариант се обсъжда, каза вчера пред “24 часа” министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов. И поясни, че се работи по 4-5 варианта как да се структурират цените,
Психозата около заливането с ледена вода вече взе жертви и мнозина си задават въпроса какъв е смисълът на това самобичуване. Не може ли да се направи нещо смислено за благотворителната кауза, за която участниците в кампанията претендират, че поемат риска.
Гаел Монфис отговори в своя небрежен стил на въпроси как е успял да надиграе Григор Димитров в 1/8-финала на Откритото първенство на САЩ. Две са били основните оръжия на успеха на французина: "Кока-кола и късмет!" "Вижте точката, с която спечелих първия сет - каза Монфис. - Това бе един от най-лошите ми прехвърлящи удари, а Григор удари топката
По отношение на кризата в Украйна "каналите за комуникация с Русия са отворени и се надяваме на политическо решение и мирен план за уреждане на конфликта", обяви държавният глава Росен Плевнелиев пред участниците в срещата на върха на НАТО в Уелс.
"Категорично искам да заявя, че кризата в Украйна не може да бъде решена с военни средства. България ще помага, но ние не можем да пращаме войници и оръжия. Кризата може да бъде решена само с политически средства, чрез диалог и съгласие...
Община Берковица обяви бедствено положение след падналия през последното денонощие дъжд.
Плоският данък върху доходите от 10% да се запази, но общините да имат право да увеличават ставката с до 2 процентни пункта и допълнително събраните пари да остават в местната хазна. Това е едно от предложенията в предизборната програма на ГЕРБ - "Стабилна България - програма за реформи". Партийните експерти представиха документа вчера. Идеята з
42-годишната Запрянка Трингова, която на 20 септември 2013 г. спря на стоп тираджия, упои го и го окраде, а той профуча 40 км в насрещното движение по магистрала “Тракия”, е рекордьорка по осъждания за измами и грабежи. Зад гърба си има вече шест, предстои да получи седма. Тя пристигна в Пловдивския районен съд директно от сливенския затвор.
Междувременно стана ясно, че Европейският съюз може да добави името на руския министър на отбраната Сергей Шойгу в списъка на санкционираните лица заради нарушаването на суверенитета на Украйна, предаде Франс прес
Поминъкът на 200 000 българи е под въпрос заради директивите на Световната здравна организация (СЗО) да се търси алтернатива на тютюнопроизводството. Застрашен е хлябът и на 400 000 в Европа, заети в бранша. В световен мащаб рестрикциите биха засегнали 30 млн. души.
Това стана ясно на Третия международен форум на производителите на ориенталски тютюн, който се проведе в Пловдив. Организатор беше “Булгартабак”. Присъстваха представители на сектора от България, Турция, Гърция, Македония, Сърбия, Оман, Киргизстан, пише "24 часа".
“Не сме съгласни по принудителен начин да се налагат алтернативни култури на тютюна. В близкото минало у нас са правени опити в регионите на тютюнопроизводството да се отглеждат билки. Едно наше правителство пък беше решило да внася биволи от Индия. Нито една мярка не успя”, заяви председателят на Националната организация на тютюнопроизводителите Цветан Филев.
Той подчерта, че браншът внася в хазната около 2 милиарда лева годишно от налози, акцизи и ДДС. Ако държавата не защити бранша с ясна позиция, ще се лиши от тези приходи, категоричен е Филев. Другият негативен ефект ще е демографският срив в областите, където се произвежда тютюн. Процесът на обезлюдяване вече е започнал.
“Наши квалифицирани кадри в тютюнопроизводството се изселват със семействата си в Гърция. Това нормално ли е?”, попита Филев. По думите му заетите в сектора в цял свят са готови на протест, за да се противопоставят на сриването му.
Участниците във форума атакуваха чл. 17 и 18 от Рамковата конвенция за контрол на тютюна на СЗО. Тя е подписана от 177 държави, включително и България, и е в сила от 2009 г.
С въпросните текстове страните се задължават да търсят алтернативни производства на тютюна, но без да се посочва конкретно какви биха могли да бъдат. “Няма нито един доклад на СЗО, който примерно да казва - в Сливенско вместо тютюн ще се гледат червени чушки”, коментира главният изпълнителен директор на Световната асоциация на тютюнопроизводителите (ITGA) Антонио Абруноса.
“Франсоа Оланд е лицемер, който не обича бедните.” Това пише жената, която делеше живота му в продължение на 9 години, преди между двамата да застане съблазнителната актриса Жули Гайе. Изоставената бивша първа дама Валери Трирвайлер нанесе тежък удар върху имиджа на френския президент социалист с книга,
Отричат да е под натиска на Китай
В община Берковица е обявено бедствено положение след като заради поройния дъжд през последното денонощие, достигащ до 50 л. кв.м, са наводнени по поречието на Берковска река и в ниските части на общината обществени сгради и частна собственост.
От общината посочват, че са наводнени в районите около кв. Беговица, кв. Заряница., ул. Берковска река, ул. Николаевска до района на ж.п. прелез и ул. Елин Пелин.
Поради аварирал трафопост ж.к. Заряниза ще остане без ток през...
„Лудогорец” официално картотекира футболистите за груповата фаза на Шампионската лига. По изисквания на УЕФА българският шампион има право да картотекира само 21 футболисти. Разградчани разполагат с 28, така че 7 са аут. Първите трима бяха ясни още в началото: един от вратарите - Георги Аргилашки, както и привлечените през лятото юношески национали Александър Василев и Преслав Петров.
Старите политици няма с какво да спечелят, затова ни атакуват, каза лидерът на ББЦ Николай Бареков по време на среща с над 100 членове и симпатизанти на формацията в Севлиево.
Спирането на проекта за интермодален терминал във Варна и повишаването на пристанищните такси, които осъществи служебното правителство, ще се отразят пряко и негативно на икономиката на страната. Това обяви членът на Управителния съвет на Българска морска камара и председател на Асоциацията на корабните брокери и агенти Никола Христов.
Миналата седмица известната с пиперливия си език водеща и актриса Джоан Ривърс бе хоспитализирана в болница в Ню Йорк, след като е получила сърдечен пристъп в лекарски кабинет
Поминъкът на 200 000 българи е под въпрос заради директивите на Световната здравна организация (СЗО) да се търси алтернатива на тютюнопроизводството. Застрашен е хлябът и на 400 000 в Европа, заети в бранша. В световен мащаб рестрикциите биха засегнали 30 млн. души. Това стана ясно на Третия международен форум на производителите.
Украинският президент Петро Порошенко ще даде заповед на украинските войски да прекратят огъня в 11 ч по Гринуич (14 ч българско време) днес, ако на планираната същия ден среща на контактната група за Украйна в Минск бъде одобрен поетапен мирен план. Той обяви това вчера пред журналисти, акредитирани за срещата на върха на НАТО в Уелс,
Австрийски футболист бе лишен от състезателни права за цели 70 мача, след като умишлено контузил главния съдия на мач от пета дивизия на Австрия, съобщи Тиролската футболна федерация.
Инцидентът е станал на 30 август по време на двубоя между СПГ "Инсбрук Вест" и СК "Рум".
В 86-ата минута при резултат 2:3 полузащитникът на СК "Рум" Исмаил Гундюз е получил втори жълт и съответно червен картон. Той се нахвърлил върху рефера и му нанесъл тежък удар с глава.
"Съдията...
Българите, избрали да почиват в чужбина това лято, са били с около 20% повече спрямо м.г. А към някои дестинации като Гърция и Македония ръстът надхвърля 30%. Това съобщи Байко Байков, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА). “Македонците водят точна статистика,
На съвместен брифинг след срещата си
Бизоните в столичната зоологическа градина са били отровени. В червата им са открити токсини, а вътрешните им органи били поразени.
Експлозия, последвана от пожар, уби двама души в четвъртък в Димен, в предградията на Амстердам. Петима са ранени, съобщиха холандските пожарникари.
Деян Донков и Радина Кърджилова най-после са успели да се усамотят за първи път това лято. Известните актьори са прекарали повече от седмица на остров Гьокчеада в Турция.
Проливен дъжд наводни Берковица, приливна вълна с височина около 2 метра заля няколко улици в града и разруши три моста. Вероятно водата идва от връх Ком, откъдето тръгват три реки, които се сливат в една. Проливните дъждове са повишили нивата им и това е довело до стихията, съобщава bTV. Водата вече постепенно се оттича. Въпреки това, нивото й по улиците е между 20 и 40 сантиметра. Хората от Берковица са сигнализирали веднага за бедствието на телефон 112, но към момента, там не се забелязват спасителни или отводнителни дейности. Прелива и река Пилатовец в Чипровци, съобщиха наши читатели. Има удавени животни, към момента няма пострадали хора. Междувременно, от Агенция "Пътна инфраструктура" съобщиха за наводнени платна по няколко третокласни пътища. Само преди ден след порои бяха наводнени части от села в област Панагюрище и Златица.
Болници и чиновници може да останат без пари, а диабетиците ще трябва да си плащат лекарствата, ако бюджетът на касата и на държавата не бъде актуализиран. Тези притеснения изразиха представители на пациентски организации и на правителството. Хроничното недофинансиране в бюджета за здраве принуди Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да
Ние перничани нЕмаме нужда от веУоалея. Щото си имаме жеУезни коУелеУета :-)
Призоваваме Русия да се откаже от конфронтацията в Украйна и да поеме по пътя на мира, заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен на пресконференция по време на срещата на върха в Уелс.
НАТО призовава Русия да прекрати незаконната анексия на Крим, да изтегли войските си от територията на Украйна, да спре потока на орежие и бойци през границата, каза Расмусен, цитиран от Ройтерс
Той за пореден път заяви, че свободна, независима Украйна, привързана към принципа...
Англия и Норвегия отегчиха толкова британската аудитория, че рейтингът на контролата в сряда бе близо два пъти по-малък от кулинарното предаване "Британско надпичане", което вървя по Би Би Си. Само 4,5 милиона са гледали скучното 1:0, а цели 8,3 милиона са следили пред тв екраните надпреварата в кухнята. Едва 40 000 изпълниха само първия етаж от
Пламен Орешарски застана зад идеята за банкова ваканция, лансирана на консултациите при президента, казва лидерът на БСП Михаил Миков.
"България ще подпомогне Украйна с 500 хил. лв., като тези пари няма да бъдат изпратени там, а ще останат у нас. У нас ще бъдат лекувани украински войници". Това каза президентът Росен Плевнелиев в Уелс на срещата на високо равнище на НАТО, предаде БНР. Държавният глава подчерта, че България няма да изпраща нито войници, нито оръжие в Украйна. По време на срещата стана ясно още, че България ще предложи три бази за учения на НАТО. "Ще предложим използването на българските полигони, а именно, Ново село, Корен и Шабла за учение на Алианса", добави държавният глава. Той допълни, че финансирането на базите ще е общо по линия на НАТО, но страната ни " ще осигурим малко повече българско финансиране, за да може тези три бази да се натоварят малко повече като полигони за учения". Плевнелиев изрази мненичето си, че след анексирането на Крим от Русия, балансът в Черно море е нарушен. "За страната ни е важно приемането на план за защита на Румъния и България при евентуална заплаха за сигурността", допълни държавният глава.
"Като цяло е мизерия, но се справяме. Неподдържано е, спим на пружини и нищо не е обновявано. Има навсякъде хлебарки, от време на време може да се види някой плъх”, разказва един студент
Поп дивата Лили Иванова е записала чисто нова песен на път за концерта си в рамките на „Аполония”, научи „Монитор”. В сряда вечерта тя се отбила в студиото на китариста си Ангел Дюлгеров в Пловдив и за по-малко от 2 часа приключила с вокалите на композицията. Жената, която кове музикална история с гласа си, записва от раз и рядко повтаря дадена фраза
Двама миньори са били ранени, а осем са попаднали в капан в галериите на въглищна мина в Зеница (в централната част на Босна) след земетресение с магнитуд 3,5, съобщи националната телевизия (БХРТ).
Фирма “Зебра Варна” отказа да ремонтира пострадалите от наводнението улици на кв. “Аспарухово” заради липса на авансово плащане. Община Варна има 3-годишни рамкови договори за пътни ремонти с 5 фирми, които отговарят за петте района на морската столица. Заради контрактите, подписани през 2012 г., администрацията на бившия кмет Кирил Йорданов бе
/КРОСС/ ***Чипровци. От 14 ч. в ритуалната зала на Община Чипровци министър-председателят проф. Георги Близнашки ще открие научната конференция с международно участие „Българското образование през вековете". Конференцията е част от тържествената програма за отбелязване на 390 години от създаването на Чипровското светско училище през 1624 година. ***София.От 9 ч., в сградата на Централен кооперативен съюз, ет. 13 Икономическият и социален съвет на България (ИСС) в партньорство с Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) организират кръгла маса на тема: "Заетостта в селските райони - проблеми и възможни решения. ***София.От 11 ч., в БТА д-р Тотко Найденов, гл. редактор на в. „Бг лекар" ще даде пресконференция на тема „Коя е националната ни кауза? Предложения към кандидат-депутатите да представят свои програми за овладяване на демографската катастрофа и рухването на здравеопазването, както и да оповестяват собственото си здравословно състояние и дори сексуалните си практики, както правят западните им колеги". ***София.От 14 ч. в Гранд хотел София, зала Триадица 1, представители на Министерството на регионалното развитие ще представят подобрената геопространствена информационна система, разработена от ведомството. ***София.От 17.30 ч., в галерия „Средец" на Министерството на културата на официална церемония ще бъде обявен българският град номиниран за Европейска столица на културата през 2019 година
С 15 литра шампоан, който ухае на цитрусови плодове, бе измит паметникът на Съединението в Пловдив.
Стратфор
Обезглавяването на американския журналист Джеймс Фоули от “Ислямска държава” бе повече от ужасяващ и трагичен акт: по-скоро това бе истинска професионална филмова продукция, преднамерено изпълнена с въздействащи символи. Фоули беше облечен в широка оранжева блуза, напомняща за мюсюлманските затворници, държани от САЩ в Гуантанамо.
Той направи признанията си убедително, сякаш бе репетирал. Палачът му, маскиран и облечен в черно, направи също толкова дълго изявление с невъзмутим британски акцент, отново оставяйки впечатлението, че е репетирал. Сякаш убийството бе на втори план в сравнение с изпратеното послание.
Убийството, с други думи, беше просто необходимост, за да се изпрати посланието. Както отбелязват експерти, има много по-болезнени начини да ликвидираш някого, ако наистина ненавиждаш жертвата и искаш тя да страда. Можеш да го изгориш жив. Можеш да го изтезаваш.
А при обезглавяване жертвата губи съзнание само секунди след като бъде прерязана главната артерия на врата. Само че обезглавяването е най-добрият метод за драматизма на едно видео, защото може да покажеш отрязаната глава в края. Използването на нож с късо острие вместо сабя също прави епизода по-смразяващ и дълбок. Не искам да изглеждам жесток, безразличен или вулгарен. Само казвам, че без възможността случката да бъде заснета не би съществувал мотив да екзекутираш някого по такъв начин.
Произвеждайки документална драма по свой ексцентричен начин, “Ислямска държава” е искала да изпрати следното послание:
- Ние не играем по вашите правила. Няма граници за това, което сме готови да направим.
- Издевателствата на Америка над мюсюлманските затворници в Гуантанамо си имат цена. В края на краищата ние сме държава. Имаме свои врагове, както се вижда от видеото, и собствени начини да се справяме с тях.
- Само защото не признаваме граници, това не означава, че ни липсва вещина. Можем да бъдем професионалисти като вас на Запад. Само чуйте британския акцент на нашия палач. Можем дори да снимаме кратко филмче по холивудските стандарти.
- Ние не сме като наркобароните в Мексико, които редовно обезглавяват хора и след това постват клипове в интернет. Наркобароните изпращат послания само на местно ниво, целящи да сплашат хората в районите, които контролират. Затова светът почти не им обръща внимание. За разлика от тях ние от “Ислямска държава” изпращаме глобално, метапослание. А посланието е следното: Искаме да унищожим всички вас в Америка, всички вас на Запад и всички в мюсюлманския свят, които не приемат нашето виждане за исляма.
- Ние ще триумфираме, защото нямаме задръжки. А това е така, защото знаем истината, че всичко, което правим, е одобрено от Бог.
Добре дошли във века на масмедиите. Вие сте си мислили, че масмедиите са само досадни телевизионни говорители и наперени водещи на телевизионни предавания в праймтайма, прекъсващи гостите си. Това е така, разбира се. Но както Първата световна война се различава от Френско-пруската, тъй като между двете идва кулминацията на индустриалната епоха, а с нея и възможността да се убива в индустриални мащаби, така войните от 21-и век ще се различават от войните през 20-и век заради кулминацията на първия етап от Информационния век с всичките му визуални екстри.
Страст, дълбока вяра, политически протести и прочие неща нямат голямо значение в наши дни, ако не могат да бъдат излъчени. По същия начин изтезание и отвратителна смърт трябва да бъдат споделени с голям брой хора, за да имат ефект. Технологията, за която надутите милиардери от Силициевата долина и Северозападното тихоокеанско крайбрежие казват, че ни е освободила с новите си форми на изразяване, ни върна също така към най-ужасяващите проявления на варварството. Комуникационните технологии са смятани за неутрални и са морално неутрални, въпреки че понякога могат да насърчат най-отвратителните форми на ...
Вследствие на падналия пороен дъжд през последното денонощие, достигащ до 50 л. кв.м са наводнени по поречието на Берковска река и в ниските части на общината обществени сгради и частна собственост ...
След като обеща в сряда в Естония да защитава от Русия уязвимите държави в НАТО, “докато е необходимо”, президентът Обама вече пое три големи ангажимента, конкретизиращи силата на САЩ: “преориентиране” към Азия, по-силно присъствие в Европа и нова битка срещу ислямски екстремисти, която изглежда има голяма вероятност да се ускори.
Представители на американското правителство признават, че тези три ангажимента са на път да преобърнат плановете на Обама да намали бюджета на Пентагона, преди да напусне президентския пост през 2017 г. Те също така отправят предизвикателство към една ключова доктрина от първия му мандат: че с помощта на високи технологии и минимално използване на военни сили с “лека стъпка” може да бъдат възпрени амбициозни сили и да се противодейства на терористи. А е доста вероятно тези ангажименти да съборят един от критично важните стълбове на двете му кандидат-президентски кампании: че парите, похарчени някога за Ирак и Афганистан, ще бъдат вложени в “държавно изграждане у дома”.
Натрупването на нови отбранителни инициативи обаче оставя открит въпроса колко силно е решен Обама да разсее подозрението, ширещо се от Европа до Близкия изток и Азия, че САЩ се намират в епоха на ненамеса на нови места. Пътуванията му в Европа тази седмица и планираната за есента продължителна обиколка в Азия изправят президента пред двойно предизвикателство: да убеди американските съюзници и партньори, че няма намерение да остави вакуум във властта по света, който да бъде запълнен от противници, и в същото време да убеди американците, че може да посрещне всеки от тези назряващи конфликти, без да ги вкарва отново в още едно десетилетие на големи военни ангажименти и значителни жертви.
“Има нарастващо несъответствие между реториката и политиката”, каза президентът на Съвета за външни отношения Ричард Хаас, който заемаше висша длъжност в областта на националната сигурност на САЩ в навечерието на войната в Ирак преди 12 години. “Ако сметнете ресурсите, необходими за извършването на преориентирането към Азия, новото ангажиране с Близкия изток и увеличаването на нашето присъствие в Европа, ще видите, че това не може да се направи без допълнителни пари и капацитет. Светът се оказа място, изискващо доста повече усилия, отколкото изглеждаше на хората, които са сега в Белия дом, преди няколко години”, заяви той.
Това не е свят, който изисква - поне засега - такова разполагане на войски, с каквото беше белязана Студената война, когато САЩ поддържаха приблизително 100 000 войници в Европа и малко по-малко в Азия. Но перспективата за рязко свиване на армията в периода, последвал епохата след 11 септември, през която общите разходи за националната сигурност се увеличиха повече от двойно, сега изглежда доста малко вероятна. А в момент, когато Обама все още отговаря на критиците за изказването си миналата седмица, че “Още нямаме стратегия” за борба с “Ислямска държава в Ирак и Сирия” (ИДИС), той вече трябва да борави с няколко стратегии, всяка от които приспособена към проблеми, придобили изненадваща сложност през последната година.
Що се отнася до борбата с над 10-те хиляди бойци на ИДИС, той трябва да намери начин за противодействие на различен вид терористична групировка, решена да използва най-жестоките методи, за да завзема територии, оставени на произвола на съдбата след събитията от Арабската пролет. Американските бомбардировки срещу цели на ИДИС в Ирак не струват толкова скъпо, колкото нахлуване и окупиране на страната, но служители от Пентагона казват, че оръжията, горивото и другите разходи за кампанията срещу ислямските екстремисти се увеличават, възлизайки на 225 милиона долара на месец - сума, която ще се повиши, ако Обама трябва да пренесе тази битка в Сирия.
ИДИС “не е непобедима” и все още не представлява ...
Асошиейтед прес
В навечерието на срещата на върха на НАТО президентът на САЩ Барак Обама даде на източноевропейските членове на алианса обнадеждаващо уверение за защита от всякаква заплаха от страна на Русия. Полша и балтийските страни обаче искат повече от възвишени думи - те искат постоянни бази с войници на своя територия.
И вероятно няма да получат това.
Въпреки че искането от Полша, Латвия, Литва и Естония ще бъде в дневния ред на срещата на върха в Уелс, влиятелната европейска сила Германия и други членове са силно против. Те смятат, че това би нарушило споразумението от 1997 г. с Русия, в което НАТО обещава да не разполага “значителни бойни сили” в Централна и Източна Европа.
Източните членове на алианса обаче подозират, че договорът с Русия е просто прикритие за нежеланието да се навреди още повече на икономическите отношения. А и Полша смята, че това споразумение, известно като Основополагащия акт, вече е обезсилено от анексирането на Крим от Русия.
В естонската столица Талин Обама обяви вчера: “Вече загубихте веднъж независимостта си. С НАТО никога повече няма да я загубите”. Макар че това ще е обнадеждаващо послание за Полша и балтийските държави, не бяха дадени никакви подробности с какви действия може да бъде подкрепено то.
Германия вече поясни недвусмислено какво няма да означава това послание. Германският канцлер Ангела Меркел заяви миналия месец в Латвия, че няма да има “никакво разполагане за постоянно на бойни части” по източната периферия на алианса. Макар и да каза, че разбира загрижеността на източните членове, тя подчерта, че “имаме Акта НАТО-Русия, който за момента не искам да престъпвам”.
Няколко дни по-късно министърът на отбраната на Полша Томаш Шемоняк изглеждаше примирен, че на срещата на 4-5 септември ще има споразумение за по-второстепенни мерки, като например ротации на части на алианса в региона и предислоциране на доставки там така, че НАТО да може да реагира по-бързо, ако бъде нападната.
“Нямаме проблем с тази идея. Не искаме да превъзнасяме думата “постоянен”, каза Шемоняк в интервю за вестник “Жечпосполита”.
Ясно е обаче, че някои поляци са по-остри, имайки предвид, че полският министър на външните работи Радослав Шикорски каза през пролетта, че Полша се стреми към две бойни бригади с тежко въоръжение.
Много граждани на страната имат усещането, че Западът се отнася с нея като с второразреден член на НАТО в опит да успокои Москва. И според тях е несправедливо, че Полша е помогнала на съюзниците си, изпращайки бойни части в Афганистан и Ирак, а й се отказват гаранции за сигурността, от каквито тя има сега усещане, че се нуждае.
“Когато трябва да се изпълни някаква опасна и неприятна задача, като изпращането на хиляди войници на другия край на света, на Полша се казва от нейните съюзници, че е част от Запада. Там е на 100 процента, без съмнение и без обремененост от времената на съветската доминация”, написа коментаторът Йежи Хашчински в “Жечпосполита”. “Всичко се променя, когато не Полша трябва да направи нещо, а старият Запад трябва да направи нещо за Полша”.
Полските ръководители от месеци говорят, че няма никакъв смисъл НАТО да запазва големи бази на места като Германия и Италия, далеч от каквито и да било очевидни заплахи, докато същевременно не поддържа никакви на източния си фланг, сега когато Русия става все по-заплашителна.
Шикорски заявява, че Полша иска само това, което Западна Германия е имала по време на Студената война, когато американски бойни части бяха разположени там като възпиращо средство срещу значителните съветски сили в Източна Германия.
“Не казвам, че това е нова Студена война, нито пък, че сме се върнали ...
Полицаи, командировани на турската граница в района на Лесово, ходят на работа в Гранична полиция... с катафалка.
Асошиейтед прес
Доналд Туск владее слабо английски, не знае френски, а страната му Полша е член на Европейския съюз едва от 2004 г.
Няма значение. Вместо това европейските лидери се съсредоточиха върху неговите качества - рядко срещана политическа проницателност и проевропейска ориентация - преди единодушно да решат да дадат на полския министър-председател един от висшите ръководни постове в съюза.
Избирането на Туск за председател на Европейския съвет дойде, след като той успешно преведе своята страна през икономическата буря на европейската дългова криза, която опустоши голяма част от континента. То беше също така признание за нарастващото влияние на Източна Европа в 28-членния ЕС, към който Полша се присъедини преди 10 години, след като излезе от контрола на Москва.
57-годишният Туск, който се отнася добре към медиите, е най-дълго служилият министър-председател на Полша през 25-те години демокрация. Седемгодишното му управление даде на политиката, икономиката и жителите на Полша необезпокоявано усещане за стабилност. Неговата способност да разчита безпогрешно обществените настроения му позволи да предприеме подходящи действия за задоволяване на нуждите на поляците дори по време на дълговата криза, като в същото време се опитваше да развие прохождащата пазарна икономика на своята страна.
По време на финансовата криза уверенията на Туск, че полската икономика има здрава основа, и гаранциите на правителството му за спестяванията предотвратиха бягството на банки. На картите, които той често показваше, Полша беше единственият оцветен в зелено остров насред червеното море от намиращи се в рецесия икономики в Европа.
Полша е обхваната от рядко срещан ентусиазъм по отношение на ЕС, като насърчава членовете да виждат ползите от това, че са част от най-големия в света блок за търговия и безвизови пътувания. Очаква се Туск да пренесе тази енергия по високите етажи на общността.
Германската канцлерка Ангела Меркел каза, че Полша и Туск са “дали голям принос за преодоляване на разделението в Европа”.
Той получава новата си длъжност, приветствана в Полша като голяма чест за страната и личен успех за Туск, във време на сериозни предизвикателства за ЕС: изпадналата в застой икономика на Европа и нейното изпитващо затруднения евро, призивите на избирателите за дълбоки реформи и въоръжените конфликти близо до границите на ЕС, най-вече войната в Украйна и ролята на Русия в нея.
Приветливото държание на Туск и значителният му опит в Съвета със сигурност са помогнали за избирането му за деликатния пост на председател на Европейския съвет и задкулисен посредник, търсещ компромиси между националните лидери, които често отстояват национални интереси.
“Европейският съюз търсеше човек за лоши дни, някой, който успешно да е превел своята страна през криза, защото днес ЕС е изправен пред вътрешни и външни напрежения”, каза европейският депутат Януш Левандовски.
Полша, която дълго време беше под сянката на Москва, е крайно чувствителна към ситуацията в Украйна, но в същото време Туск, който е историк и някогашен активист на движението за свобода “Солидарност”, не е настроен против Русия. Той има приятелско отношение към Украйна и в същото време се опитва, макар и напразно, да постигне сближаване между Варшава и Москва.
“(Назначаването на Туск) е знак за украинците, че ЕС е с тях. То също така е знак за Русия, че ЕС е ангажиран със защитата на Украйна”, каза посланикът на САЩ в Полша Стивън Мъл.
Туск, който е умел и решителен политик, ръководи с желязна ръка главната партия в управляващата коалиция - “Гражданска платформа”, като елиминира конкуренцията. Със същата решителност той многократно спаси правителството си от скандали, омаловажавайки съответния проблем и заменяйки някой и друг по-незначителен министър.
Неговият образ все пак пострада, когато прокара непопулярни, но икономически полезни реформи като повишаването на пенсионната възраст. За да запази подкрепата, този път Туск жертва финансовия министър.
Що ...
Ройтерс
Руснаците засилват опасността от разцепване на Украйна, доставките на газ, идващи отвъд границата, са спрени, а корупцията остава проблем. Задачата на Андрий Кузменко обаче е да убеди британските инвеститори, че сега е най-доброто време да се инвестира в Украйна. “Трябва да мислим за бъдещето”, заяви Кузменко, шарже д’афер в украинското посолство в Лондон.
“Историята показва, че след сътресения, дори след военен конфликт, подемът в икономиката винаги идва”, отбеляза той на конференция за инвестициите в Украйна, на която присъстваха около 50 души.
Кузменко и други представители се надяват, че инвеститорите ще се успокоят след подписването през юни на споразумение между Украйна и Европейския съюз, което ще обвърже още повече страната със съюза, докато междувременно се отдръпва от Русия.
По-належаща грижа е ситуацията в източната част на Украйна, където конфликтът с подкрепяните от Русия сепаратисти ескалира и заплашва да разпокъса страната. Русия отрича силите й да помагат на бунтовниците.
Преди кризата Украйна получаваше пречки чуждестранни инвестиции от 8 милиарда долара средногодишно, според данни на Конференцията на ООН по търговия и развитие (ЮНКТАД). Миналата година обаче тази сума намаля над два пъти до 3,7 милиарда долара и почти сигурно се изпари по-нататък през 2014 година със задълбочаване на конфликта с Русия.
Всъщност, докато участниците говореха на конференцията (за инвестициите) в сряда, останалите в залата проверяваха смартфоните си, за да четат водещите заглавия за възможно прекратяване на огъня, което подсили допълнително усещането за несигурност.
“Почти невъзможно е чуждестранни инвеститори да бъдат убедени да дойдат в страна, в която е нахлул най-големият й съсед”, коментира Андре Кусвек, високопоставен служител в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Само че комбинацията от финансова подкрепа от международни кредитори като Международния валутен фонд (МВФ) и ЕБВР и дългоочаквани реформи за подобряване на бизнес климата би следвало да помогнат за привличане на частни инвестиции в дългосрочен план, допълни той.
Още конференции “Инвестирай в Украйна” се очаква да бъдат организирани в Ню Йорк през ноември, както и в Дубай и Хонконг догодина. Мениджър от частен инвестиционен фонд, който присъстваше на конференцията в Лондон, изрази опасения, че несигурността над страната може да не бъде преодоляна скоро.
“На границата има 800-фунтова горила (един фунт е близо половин килограм - бел. прев.) и тя няма да си тръгне”, коментира мениджърът, пожелал анонимност, тъй като компанията му има политика да не се появява в медиите. “Би било страхотно да видим промяна в руската политика, но (президентът Владимир) Путин изглежда здраво се е окопал”, добави той.
Тимъти Аш, оглавяващ отдела за изследване на нововъзникващите пазари в Standard Bank, заяви, че очаква Украйна да остане в дълбока рецесия догодина, отхвърляйки официалните прогнози, че икономиката ще се стабилизира и ще започне да нараства през 2015 година.
За някои чуждестранни компании в страната обаче бизнесът процъфтява. GESS Consulting Ukraine отчита скок на търсенето на своите специализирани услуги - да съветва компании как да намалят енергийното потребление. Това е нещо, което събужда особени чувства в Украйна, силно зависима от спрените в момента газови доставки от Русия.
“Те се стремят да намалят употребата на газ до възможно най-ниското количество”, казва Шуан Ли, директор в GESS. “Занимавам се с енергийна ефективност от 18 години и никога не съм виждал по-голям финансов потенциал за растеж”, заключава той.
БТА
ЕС бе в светлината на прожекторите наскоро заради новите номинации за ключови позиции. Херман ван Ромпой бе заменен изненадващо от аутсайдер - бившия полски премиер Доналд Туск. Катрин Аштън бе заменена от почти новачка в политиката - младата и харизматична италианска външна министърка Федерика Могерини.
Провежданите в момента преговори с ЕС показаха, че има реална необходимост да се установи проактивна външна политика за Европа. Изборът на Доналд Туск е важен знак, че ЕС няма да остави Украйна да си отиде. От друга страна, няма истинска политическа воля за конфронтация с Русия, освен мека. ЕС се опитва да установи жизнена обща политика, за да се изправи пред основните предизвикателства на времето.
Единственият въпрос, по който страните от ЕС изглежда имат широк консенсус, остава турското досие. Никой реално не иска да го пипне и на никого сегашната ситуация на замразени отношения не е твърде неудобна. Става все по-трудно и по-трудно да се вярва, че ЕС може да пренебрегва въпроса за Турция безкрайно. Но, това е ирационалната реалност. Турция действа като буферна зона между Близкия изток и Европа по отношение на голямата имиграционна вълна, тя е приела милион и половина сирийски бежанци и десетки хиляди иракски бежанци без някаква забележима подкрепа от ЕС. Единствената осезаема последица бе инсталирането на система от телени огради на турско-българската граница.
Преговорите за присъединяване са в застой, броят на отворените глави е непроменен и усилията да бъдат съживени тези преговори, поне с отварянето на нови глави, се провалиха. Турската страна наскоро номинира бившия министър по европейските въпроси Мевлют Чавушоглу за външен министър, а Волкан Бозкър, високопоставен дипломат, специалист по европейските въпроси и бивш посланик, бе номиниран за главен преговарящ и министър по европейските въпроси. Едва ли можеше да бъде съставен по-добър екип, но въпреки това, с най-добрите амбиции, интеграцията в ЕС не зависи от отвореността в страната кандидат. Необходима е политическа воля от страна на ЕС. Всеки път, когато този въпрос се поставя в дневния ред, в действие влизат двойните стандарти на ЕС - Турция трябва да отвори своите пристанища и летища за кипърски самолети и кораби в замяна практически на почти нищо.
Досега стана очевидно за всички, че кипърските гърци не искат никакви решения за проблемите на острова. Планът на Анан бе отхвърлен масово през 2004 г. и оттогава кипърските гърци откриха, че непреклонността към Турция може до голяма степен да остане ненаказана в ЕС. Те ще продължат да заблуждават ЕС, защото основните страни в блока предпочитат да бъдат заблуждавани от кипърските гърци вместо да седнат на масата и да преговарят с Турция.
Във време, когато демократичните режими виждат как техните граници с недемократичните страни стават много видими, във време, когато междуобщностни разделения се израждат във войни от широк мащаб и масови убийства, когато невинни хора се колят онлайн и когато етническото прочистване е заменило правовия ред, нито Турция, нито ЕС могат да си позволят да се пренебрегват. Мнението, че като не бъде поканена Турция на семейната снимка, която се прави след срещата на върха на ЕС, е дипломатическо постижение, е просто идиотско. Такова късогледство ще струва много скъпо както на ЕС, така и на Турция.
БТА
Консервите тази есен ще са по-скъпи с 10-15%, прогнозираха производители. Честите дъждове подпалиха болести в градините и реколтата е по-слаба от миналогодишната. През 2013 г. у нас са произведени около 150 хил. тона домати, а през тази ще бъдат набрани около 75 хил. тона, затова цените вървят нагоре. Доматите например на едро се изкупуват по 45-50 ст. за кг, а миналата година бяха 25 ст. В същото време качеството е по-лошо - върху плодовете има язви и петна, които трябва да бъдат почистени. Това е загуба на материал, което допълнително оскъпява крайния продукт, пише "Преса".
Цената на родната капия също е висока - 0,90-1 лв. за килограм, и ако не падне, печените чушки в буркан ще бъдат по-скъпи от ланските. Надеждата на производителите обаче е да има малко намаление, а и след 20 септември се очаква да започне внос на по-евтина стока от Македония.
По-скъпи ще бъдат и сладката, защото
годината беше лоша за черешите
и вишните, а кайсиите свършиха бързо. Бурканче сладко от череши от 314 грама ще струва 3,30 лв. при 3 лв. от миналогодишната реколта.
Консервните ни фабрики работят с пълна пара, сега са на вълна лютеница. С всяка изминала година качеството се подобрява, разказва Павлина Параскова, директор на Института за изследване и развитие на храните в Пловдив. Тя твърди, че фирмите вече си доставят по-качествено доматено пюре от Китай. Предприятията внасят около 65% от тази суровина.
Най-сериозният проблем на консервните фабрики е недостигът на работна ръка, обясни Антоанета Божинова, изпълнителен директор на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци. Въпреки голямата безработица няма желаещи да се трудят. Заплатите са 600-700 лв., но достигат до 1000-1200 лв. И въпросът не опирал толкова до размера на възнаграждението, просто във фабриките трябва да се изпълнява норма.
У нас работят около 80 преработвателни предприятия, част от тях са големи консервни фабрики, други са малки цехове, някои от тях само сушат гъби и билки.
От три-четири години се забелязва увеличение на производителите на зеленчуци, а безспорно. Има фирми, които работят основно за вътрешния пазар, но
други изнасят 99% от продукцията си
Най-много продаваме в европейските страни, следват Щатите. Напоследък са интересни далекоизточните пазари, там върви много качествена и специфична продукция.
В Китай много харесват нашата лютеница и сосовете. В Япония вече продават три-четири наши фирми, а една от тях е пробила със сладко от рози. В Страната на изгряващото слънце са луди по розовата вода, киселото мляко с рози и т.н.
По-скъпа ще бъде и домашната зимнина. Въпреки това много хора отделят от ценното си време за приготвянето й. Причината е, че тя има едно безспорно предимство. Лютеницата е от червени чушки и домати, а не от тиква, киселите краставички не съдържат консерванти, а в бурканите с домати не се слагат гнили плодове.
Любителите на домашното имат и друго оправдание за своите кулинарни усилия. Те искат да избягат от анонимните продукти в хипермаркетите, които са минали през стотици ръце, докато стигнат до трапезата ни.
Големите заводи отидоха в историята
До 1990 г. консервната промишленост в България е сред водещите в Европа. Плодови и зеленчукови консерви произвеждат над 40 огромни предприятия, които дават препитание на хиляди работници, разказва сайтът „Спомени от родината“. Дворовете на консервните комбинати са пълни със суровина, а работниците не стигат, затова в пиковите моменти се използва трудът на бригадири. По-голямата част от продукцията потъва в необятния руски пазар.
С края на СИВ обаче идва залезът на огромна част от предприятията в сектора. До средата на 90-те много от тях фалират. Спират работа „Дунавия“ - Русе, силистренският „Нектар“, свищовският консервен завод „Република“, старозагорският комбинат „Петко Енев“, консервните предприятия в Разград, Видин, Бойчиновци, „Варна плод“, „Кюстендилски плод“, комбинат „Ягода“ - Ямбол и др.
Бурята не подминава и най-голямото консервно предприятие на Балканите - „Марица“ в Пазарджик, построено по българо-италиански проект. В добрите си времена то поглъща по около 5000 тона захар годишно и изнася по 5 млн. бурканчета с конфитюр на година само в Англия. Толкова била и лютеницата за Германия.
По време на демокрацията някогашният гигант започва да губи пазари, а след приватизацията бавно да затъва и фалира.
Днес сградният фонд се руши. Много от халетата зеят празни, в други са се настанили няколко частни фирми от консервния бранш, работещи основно за износ. Хладилните цехове на комбината се използват от фирма „Марица екофроуз“. „Марис“ ООД е друг производител, който прави плодове и зеленчуци за износ. С подобен предмет на дейност е и смесеното българско-немско дружество „Реал консервен България“ ООД.
Подобна е и съдбата на „Витамина“ - Стамболийски, където някога се е правела лютеницата с момиченцето върху етикета. Днес в опустелия двор на комбината се е настанил фотоволтаичен парк.
В Първомай се жалват от скъпата капия
Скъпата капия, родно производство, ще вдигне цената на бурканите с печени чушки. Това е основното опасение на ръководството на консервния комбинат „Булконс“ в Първомай.
„Кампанията по изкупуването започва след десетина дни, но първите чушки се появиха на пазара по лев за килограм. Миналата година изкупувахме капията по 65-70 ст. и ако цените не паднат, поскъпването на консервите е неминуемо“, тревожат се в управата на предприятието. В „Булконс“ са категорични, че консервират само български зеленчуци.
Скъпите чушки може да повлекат нагоре и цените на лютеницата с прословутото първомайско хорце върху етикета. Иначе заради сключените отдавна договори с производители проблем с доставките на суровини в предприятието няма, въпреки лошата реколта от домати и други зеленчуци. Годишно в Първомай се произвеждат 1000-1200 тона консерви. Освен лютеница и печени чушки предприятието преработва домати, люти чушки, патладжани и леща и прави айвар за износ.
Харчещият премерено “Левски” опря до футболист без изигран мач от 8 месеца. На проби дойде французинът Алексис Алар. За последно той е излизал на терена в официален мач за втородивизионния “Истър” на 4 януари. Нападателят е на 28 години и е юноша на “Монако”. Тренира в първия тим с Кристиан Виери, Фернандо Мориентес, Хавиер Савилоа, Еманюел Адебай
Имаше години, в които предизборната кампания с ентусиазъм запълваше все още незаетото място от риалити формати и сапунени опери. Телевизионният блок (защото съществуваше само БНТ) произвеждаше герои, за които гениите на перото, тънките познавачи на народната душа - Пелин, Чудомир, Алеко - нямаше как да създадат. Йоло Денев (ранния), Кире Либерало,
НАТО няма да разполага бази на българска територия, стана ясно от думите на президента Росен Плевелиев, който участва в срещата на върха на Алианса в Уелс, цитиран от БНР. За страната ни е важно приемането на план за защита на Румъния и България при евентуална заплаха за сигурността, посочи държавният глава.
На Запад е прието да се смята, че практически единствената причина за украинската криза е агресията на Русия. Твърди се, че руският президент Владимир Путин е анексирал Крим, тъй като отдавна се стреми да възроди съветската империя. Че в по-далечно бъдеще може да се прицели и към останалата територия на Украйна и другите страни от Източна Европа. Че падането на президента на Украйна Виктор Янукович през февруари 2014 г. просто е било предлог руски войски да се отправят към Украйна.
Подобен поглед върху събитията обаче е погрешен. САЩ и техните европейски съюзници носят немалка част от отговорността за кризата. Коренът на проблема стана разширяването на НАТО – ключовият елемент за по-широка стратегия за извеждане на Украйна от руска орбита и сближаването й със Запада.
Важна роля също така изигра придвижването на ЕС на изток и подкрепата от страна на Запада на демократичното движение в Украйна, чието начало постави „оранжевата революция“ от 2004 година.
От средата на 90-те г. на ХХ в. руските лидери упорито се изправят срещу разширяването на НАТО, а в последните години дават ясно да се разбере, че нямат намерение да гледат спокойно как стратегически важният за тях съюзник се превръща в бастион на Запада.
За Путин незаконното сваляне на демократично избрания и проруски настроен президент на Украйна, което той справедливо нарича „преврат“, е капката, преляла чашата. В отговор той анексира полуостров Крим, където, както се опасяваше, би могла да се появи военноморска база на НАТО, и се зае да дестабилизира Украйна, за да може тя да престане с опитите си за присъединяване към Запада.
Отпорът, даден от Путин, не бива да учудва никого. В края на краищата руският президент нееднократно е подчертавал, че придвижвайки се към „задния двор“ на Русия, Западът заплашва основните й стратегически интереси.
Случилото се смая до такава степен американските и европейските елити главно защото те са склонни да смятат, че през XXI век логиката на реализма не работи и че либералните принципи на законността, икономическата взаимозависимост и демокрацията са в състояние да обезпечат свободата и единството на Стария континент.
В Украйна обаче тази схема се провали. Украинската криза показва, че „реалната политика“ продължава да е актуална и е твърде рисковано тя да бъде игнорирана.
Американските и европейски лидери не успяха да превърнат Украйна в крепост на Запада на руските граници. Сега, когато последствията от тази недомислена политика са очевидни, продължаването й би било още по-голяма грешка.
Провалът на Запада
В края на Студената война съветските лидери предпочитаха американските войски да останат в Европа и НАТО да запази своята цялост, тъй като се надяваха, че това ще спомогне Германия да остане мирна държава. Но и те, и техните руски приемници не желаеха НАТО да се разширява – смятайки, че западните дипломати ще разберат опасенията им.
Само че в средта на 90-те години на миналия век администрацията на Клинтън взе друго решение и се зае с разширяването на Североатлантическия пакт.
Първият етап на разширяването се състоя през 1999 година. Тогава към НАТО се присъединиха Чехия, Унгария и Полша. Вторият бе през 2004 година, когато част от пакта станаха България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения.
От самото начало Москва активно се възмущаваше. Нека припомним, че когато през 1995 г. НАТО бомбардира босненските сърби, руският президент Борис Елцин заяви: „Положението на Балканите е първият признак за това какво може да се случи, когато НАТО се приближи до границите на Руската федерация… Огънят на войната може да избухне в цяла Европа“. Само че тогава руснаците бяха твърде слаби, за да попречат на Североатлантическия алианс да се придвижи на изток. Впрочем по онова време това придвижване не изглеждаше особено опасно: нито една от новите страни, членки на НАТО (освен малките прибалтийски републики), нямаше общи граници с Русия.
След това обаче НАТО започна да гледа още пò на изток. През април 2008 година на срещата на Върха в Букурещ Алиансът обсъди въпроса за присъединяването на Грузия и Украйна. Администрацията на Джордж Буш-младши подкрепи идеята, но Франция и Германия бяха против, отчитайки, че не си струва Русия да бъде излишно дразнена.
В крайна сметка, членовете на НАТО постигнаха компромис – нямаше формален процес на присъединяване, но Алиансът заяви подкрепата си за надеждите на Грузия и Украйна, провъзгласявайки смело: „Тези държави ще станат членове на НАТО“.
Москва обаче съвсем не прие този изход като компромисен. Заместник-министърът на външните работи Александър Грушко заяви: „Встъпването на Грузия и Украйна в Алианса би било голяма стратегическа грешка с много сериозни последствия за общоевропейската безопасност“.
Путин отбеляза също така и че приемането на тези две страни в НАТО ще бъде „пряка заплаха“ за Русия. Както съобщи един от руските вестници, в свой разговор с Буш Путин „много прозрачно е намекнал, че ако Украйна все пак бъде приета в НАТО, то тази държава просто ще прекрати своето съществуване“.
Инвазията на Русия в Грузия през август 2008 година трябваше да разсее всякакви съмнения за това, че Путин е твърдо решен да попречи на Грузия и Украйна да влязат в НАТО.
Президентът на Грузия Михаил Саакашвили, в стремежа си страната му да бъде присъединена към Североатлантическия алианс, през лятото на 2008 година реши да върне под властта на Тбилиси два сепаратистки района – Абхазия и Южна Осетия.
В същото време Путин искаше Грузия да остане слаба и нестабилна дори вън от НАТО. Когато между грузинските правителствени войски и южноосетинските сепаратисти започнаха бойни действия, руските войски взеха под контрол Абхазия и Южна Осетия.
Въпреки това ясно предупреждение НАТО не се отказа официално от идеята си да приеме Грузия и Украйна в Алианса. Разширяването на НАТО продължи – през 2009 година негови членове станаха и Албания и Хърватия.
Европейският съюз също продължи своето движение на изток. През май 2008 година той стартира инициативата „Източно партньорство“, чиято цел бе да се помогне за икономическия просперитет на страни като Украйна и те да бъдат интегрирани към икономиката на ЕС. Не е странно, че руските лидери отчетоха този план като противоречащ на интересите на страната си.
През февруари 2014 година, преди падането на Янукович от власт, руският външен министър Сергей Лавров обвини Европейския съюз в опит за създаване на „сфера на влияние“ в Източна Европа. В очите на руските ръководители разширяването на ЕС изглежда като прикритие на разширяването на НАТО.
Накрая, последните усилия на Запада бяха насочени към това да отдалечи Киев от Москва – разпространявайки в Украйна и други постсъветски страни западните ценности и насърчаването на демокрацията. Това предполагаше подкрепа за прозападно настроените личности и организации.
През декември 2013 година помощник държавният секретар на САЩ по въпросите на Европа и Евразия Виктория Нюланд отбеляза, че от 1991 г. Съединените щати са похарчили над 5 милиарда долара, за да помогнат на Украйна да постигне „бъдещето, което заслужава“. В частност, в рамките на тези усилия правителството на САЩ е обезпечавало със средства „Националния фонд за подкрепа на демокрацията” (NED) – нестопанска организация, която финансира повече от 60 проекта за развитието на гражданското общество в Украйна. Президентът на фонда Карл Гершман нарече тази страна „голямата награда“.
Когато Янукович победи на президентските избори през февруари 2010 година, NED реши, че това противоречи на целите му, и започна активно да поддържа опозицията и украинските демократични институции.
Когато руските лидери анализират западното социално инженерство за Украйна, те се опасяват, че страната им може да се окаже следващата мишена. Подобни страхове не бива да се смятат за неоснователни.
През септември 2013 година Гершман написа в The Washington Post: „Европейският избор на Украйна ще ускори гибелта на идеологията на руския империализъм, представлявана от Путин… Руснаците също са поставени пред избор и Путин може да загуби позиции не само в близките до Русия страни, но и в самата нея“.
Развитието на кризата
Тройствената политика на Запада – разширяването на НАТО, експанзията на Евросъюза и насърчаването на демокрацията – допълнително наля масло в готовия да се разгори огън.
Пожарът избухна през ноември 2013 година, когато Янукович отхвърли важното икономическо съглашение, което се готвеше да сключи с ЕС, и вместо това се съгласи да приеме предложените от Русия 15 милиарда долара.
Това решение предизвика антиправителствени демонстрации. През следващите три месеца обстановката се нажежи. Към средата на февруари загинаха около сто участници в протестите. Западните емисари спешно се отправиха към Киев, за да разрешат кризата.
На 21 февруари правителството и опозицията се договориха Янукович да остане на власт само до новите избори. Договореностите обаче не бяха спазени и още на следващия ден Янукович избяга в Русия. Новото правителство, дошло на власт в Киев, бе крайно прозападно и антируско. Четирима от неговите високопоставени членове справедливо могат да се нарекат неофашисти.
Макар на този етап да е трудно да се прецени степента на участие на САЩ в тези събития, изглежда очевидно, че превратът бе подкрепен от Вашингтон. Нюланд и сенаторът републиканец Джон Маккейн участваха в антиправителствените демонстрации. След бягството на Янукович посланикът на САЩ в Украйна Джефри Пайет обяви, че „този ден ще влезе в учебниците по история“. Според попаднали в ръцете на журналисти записи на един телефонен разговор Нюланд се обяви за смяна на режима с настояването украинският политик Арсений Яценюк да оглави новото правителство. Така и стана. Не е чудно, че руснаците смятат Запада за участник в свалянето на Янукович.
В крайна сметка, Путин реши, че е дошло време да действа против Украйна и Запада. Скоро след 22 февруари той нареди на руските войски да откъснат Крим от Украйна, след което го присъедини към Русия.
Оказа се, че това не е трудно да се направи, тъй като във военноморската база в Севастопол непрекъснато имаше хиляди руски войници. Отделен важен фактор бе, че около 60% от кримското население се състои от етнически руснаци, повечето от които не желаят да живеят в Украйна.
След случилото се Путин започна да оказва натиск върху новото правителство в Киев, стремейки се то да не застава на страната на Запада против Москва. Той даде ясно да се разбере, че по-скоро ще унищожи Украйна като функционираща държава, отколкото да допусне тя да се превърне в западен аванпост на прага на Русия.
Затова именно изпрати съветници и оръжие и даде дипломатическа подкрепа на руските сепаратисти в Източна Украйна – подтиквайки страната към гражданска война, Путин съсредоточи на украинската граница огромна армия, заплашваща да нахлуе в страната, ако правителството смаже бунтовниците. В добавка той рязко вдигна цената на газа, който Русия продава на Украйна, и поиска спешното плащане на минали доставки. Путин играе жестко.
Диагнозата
Не е трудно да се разберат действията на Путин. Украйна представлява огромна равнина, която се наложи да пресекат и Наполеонова Франция, и Германската империя, и нацистка Германия, преди да нанесат ударите си по самата Русия. За руснаците тя има стратегически важно значение като буферна държава. Нито един руски лидер не би допуснал на нейна територия настаняването на военен алианс, който до вчера е бил смъртен враг на Москва.
И нито един руски лидер не би бездействал, гледайки как Западът помага в Украйна да се установи правителство, което е твърдо решено да интегрира страната към западните структури.
Позицията на Москва може и да не се харесва на Вашингтон, но той е длъжен да разбере нейната логика. Това е в основата на геополитиката: великите държави винаги се отнасят нервно към потенциалните заплахи близо до своите територии. В края на краищата, самите Съединени щати не търпят присъствието на други велики държави не само на своите граници, но и въобще в западното полукълбо.
Представете си как би се възмутил Вашингтон, ако Китай създаде мощен военен съюз и се опита да включи в него Канада и Мексико. Дори ако оставим настрани логиката, руските лидери неоднократно са заявявали на своите западни колеги, че смятат присъединяването на Грузия и Украйна в НАТО за неприемливо – както и всякакви опити тези страни да бъдат привлечени против Русия. Руско-грузинската война от 2008 година ясно демонстрира нагласата на Русия.
Американските официални лица и техните европейски съюзници твърдят, че много са се старали да разсеят руските опасения и че Москва трябва да разбере: НАТО не крои планове срещу Русия. Едновременно с това Алиансът трудно би могъл да отрече, че се нуждае от разширяване не само за да възпира Русия, но и за да не му се налага непрекъснато да мести войските си в новите страни членки.
През 2002 година дори бе създаден орган под названието Съвет „Русия-НАТО“, предназначен да съдейства за развитието на сътрудничеството с Москва.
За да умиротворят Русия, през 2009 година САЩ обявиха, че ще разместят – в краен случай, първоначално – новата система за противоракетна отбрана на корабите в европейски води, а не на територията на Чехия или Полша. Нито една от тези мерки обаче не сработи – както и преди, руснаците упорито се противопоставяха на разширението на НАТО и особено на включването на Грузия и Украйна в Алианса. А в крайна сметка именно руснаците, а не Западът, трябва да решават какво ги заплашва.
За да стане ясно защо Западът – и особено Съединените щати – не виждаше, че политиката му в Украйна подготвя почвата за сериозни сблъсъци, трябва да се погледне назад: в средата на 90-те години на миналия век, когато администрацията на Клинтън започна да се застъпва за разширяване на НАТО.
Тогава анализаторите привеждаха най-различни аргументи „за“ и „против“, но до обществен консенсус не се стигна. Тук е мястото да се каже, че повечето американски емигранти от Източна Европа, както и техните роднини активно подкрепяха експанзията на Алианса, тъй като желанието им бе НАТО да защитава страни като Унгария и Полша. Някои от тях одобряваха подобен курс, защото смятаха, че както и преди, Русия трябва да бъде удържана.
Мнозинството реалисти обаче бяха против експанзията. Според тяхното мнение отслабваща държава със застаряващо население и триизмерна икономика не се нуждае от възпиране. При това те се опасяваха, че разширяването на НАТО само ще даде допълнителен стимул на Москва да мъти водите в Източна Европа. Американският дипломат Джордж Кенан коментира това пред журналисти през 1998 година – скоро след като Сенатът на САЩ одобри първия етап от разширяването на Североатлантическия алианс. „Аз смятам, че руснаците ще реагират на това крайно отрицателно, което от своя страна ще окаже влияние върху политиката им – заяви той – Според мен се прави трагична грешка. Нямахме причини да действаме по този начин. Никой никого не е заплашвал.“
От друга страна, повечето либерали – в това число много от ключовите членове на администрацията на Клинтън – бяха за разширяване на Алианса. Те смятаха, че краят на Студената война по фундаментален начин е променил международната политика и че старата реалистична логика, управлявала Европа, е заменена от нов постнационален ред.
Днес сред американските официални лица либералният поглед на света се е превърнал в общоприета догма. Нека припомним, че през март президентът Барак Обама произнесе реч за Украйна, в хода на която няколко пъти спомена за „идеалите“, движещи политиката на Запада, които заплашват „по-старите и традиционни представи за сила“.
Всъщност различните страни просто гледат по различен начин на мира. Путин и неговите съотечественици мислят и действат в съответствие с нормите на реализма, а западните им колеги се придържат към либералните представи за международна политика. В резултат САЩ и техните съюзници неволно предизвикаха сериозната криза, свързана с Украйна.
В търсене на виновния
В споменатото по-горе интервю на Кенан от 1998 година той предсказа, че експанзията на НАТО ще доведе до криза, след което нейните привърженици ще заявят: „Ние от самото начало ви предупреждавахме какво представляват руснаците“.
И действително – повечето официални лица на Запада днес сочат Путин като виновник за печалното положение в Украйна. Както писа The New York Times, през март канцлерът на Германия Ангела Меркел намекна, че Путин се държи ирационално, заявявайки на Обама, че той „живее в друг свят“.
Без съмнение в поведението на Путин се наблюдават автократски тенденции, но липсват каквито и да било основания да се смята, че той е психически неуравновесен.
Напротив, руският държавен глава е първокласен стратег, от когото следва да се страхува и когото трябва да уважава всеки негов външнополитически противник.
Други анализатори – с няколко сериозни основания – твърдят, че Путин изпитва носталгия по разпадналия се Съветски съюз и иска да го възстанови, разширявайки границите на Русия.
Според тази версия, присъединявайки Крим, Путин пробва почвата, проверявайки не е ли време да анексира Украйна – или в краен случай нейната източна част – а впоследствие задължително да прояви агресия и по отношение на другите съседни на Русия държави. Някои представители на този лагер считат Путин за съвременния Адолф Хитлер, всяка сделка с когото би представлявала повторение на мюнхенската грешка.
Следователно НАТО трябва да приеме в своите редове Грузия и Украйна, за да възпре действията на Русия, преди тя да е подчинила съседите си и да е започнала да представлява реална заплаха за Западна Европа.
При по-сериозно вглеждане във фактите обаче тази логика не издържа на проверката. Ако Путин се стремеше да създаде „голяма Русия“, намеренията му навярно щяха да проличат на 22 февруари. До днешна дата няма практически никакви причини да се смята, че той се е канел да завземе Крим – още по-малко другите украински региони.
Даже западните лидери, подкрепящи разширяването на НАТО, не личеше да се боят от използването на военна сила от страна на Русия. Действията на Путин в Крим за тях бяха напълно неочаквани и съдейки по всичко, се случиха като спонтанна реакция на свалянето на Янукович. В самото начало Путин дори заяви, че не одобрява отделянето на Крим. Истина е и друго – че бързо промени своята позиция.
При това положение Русия трудно ще завоюва и анексира Източна Украйна – още по-малко цяла Украйна – даже да беше го искала.
Между река Днепър, която пресича страната, и руската граница живеят 15 милиона души. Това представлява около една трета от цялото украинско население. Преобладаващото мнозинство от тези хора искат да продължават да живеят в Украйна и безспорно биха се възпротивили на каквато и да е руска окупация.
Дори Русия да представляваше мощна военна машина и да имаше не по-малко силна икономика, тя най-вероятно не би могла да окупира Украйна. Достатъчно е да си спомним съветския и американския опит в Афганистан, американския опит във Виетнам и Ирак, както и руския опит в Чечения, за да разберем, че всяка военна окупация обикновено завършва зле. Путин безусловно е наясно: да покори Украйна е все едно да се опита да глътне таралеж. Неговата реакция на случващото се там има отбранителен, а не настъпателен характер.
Възможният изход
Тъй като повечето западни лидери продължават да отричат, че действията на Путин са продиктувани от обосновани съображения от сферата на безопасността, не е странно, че те се опитват да влияят на неговото поведение, водейки политика на силата и наказвайки Русия. По този начин те се опитват да предотвратят нова агресия. Макар Кери да твърди, че са „възможни всякакви варианти“, нито Съединените щати, нито съюзниците им по линия на НАТО са готови да защитят Украйна със силови методи.
Западът се надява, че ще успее с помощта на санкции да принуди Русия да прекрати подкрепата си за въстанието в Източна Украйна. През юли САЩ и ЕС въведоха трети пакет от санкции.
На първо място, те се прицелват към високопоставени лица, тясно свързани с руското правителство, също така и към някои крупни банки, енергийни компании и фирми в областта на отбраната.
Западните държави заплашват и с нов пакет от по-сериозни санкции, които ще бъдат насочени към цели сектори в руската икономика.
Само че подобни мерки няма да имат особено голям ефект. Важно е да се знае, че тежките санкции няма да бъдат въведени във всеки случай: много западни държави – и особено Германия – са против тази идея, опасявайки се, че Русия ще нанесе ответен удар, способен да причини на ЕС сериозен икономически ущърб.
Дори САЩ да успеят да уговорят своите съюзници на решителни крачки, това едва ли ще се отрази на политиката на Путин. Историята ни учи, че държавите са готови да търпят много заради своите ключови интереси. И нямаме причина да смятаме, че Русия е изключение от това правило.
Западните лидери също продължават да се придържат към провокационна тактика, която е и главната причина за кризата. През април вицепрезидентът Джоузеф Байдън например се срещна с украински законодатели и им заяви: „Това е вторият опит да въплътим в живота първоначалните обещания на оранжевата революция“. Директорът на ЦРУ Джон Бренън утежни положението, когато през същия месец посети Киев. Белият дом заяви, че неговата визита е имала за цел да допринесе за развитието на сътрудничеството с украинското правителство в областта на безопасността.
В същото време ЕС продължи да придвижва своето „Източно партньорство“. През март председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу обобщи европейската политика по отношение на Украйна, заявявайки: „Ние имаме дълг за солидарност пред Украйна. Ще се постараем да я приближим да себе си колкото това е възможно“.
И действително, на 27 юни ЕС и Украйна подписаха икономическото споразумение, което седем месеца по-рано се бе оказало фатално за Янукович. През същия този юни на среща на министрите на външните работи на страните от НАТО бе решено съюзът да остане открит за нови членове, макар Украйна да не беше спомената открито.
„Нито една от третите страни няма право на вето по въпроса за разширяване на НАТО“, заяви генералният секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен. Министрите също така се договориха да подкрепят редица мерки за укрепването на военния потенциал на Украйна в области като военното управление, логистиката и киберотбраната. Руските лидери естествено се възмущават от подобни стъпки и по този начин реакцията на Запада по отношение на кризата само обостря обстановката.
Между другото, съществува изход от кризата в Украйна – макар и изискващ от Запада да започне да мисли по абсолютно нов начин. Съединените щати и техните съюзници следва да се откажат от плана си за озападняването на Украйна и да си поставят за цел превръщането й в неутрален буфер между НАТО и Русия (по време на Студената война такова беше положението на Австрия).
Западните лидери трябва да признаят, че за Путин Украйна означава толкова много, че не е възможно там да се запази антируският режим. Това не означава, че бъдещото украинско правителство трябва да бъде непременно настроено проруски или против НАТО. Напротив, главното е суверенна Украйна да не се окаже нито в западния, нито в руския лагер.
За целта САЩ и съюзниците им трябва официално да изключат възможността за включване в НАТО на Грузия и Украйна. Западът също е длъжен да помогне в изработването на план за спасяването на украинската икономика, койта да бъде финансиран съвместно от ЕС, МВФ, Русия и Съединените щати. Москва вероятно ще приветства такова предложение – тъй като е заинтересована западната й съседка Украйна да бъде стабилна и да процъфтява.
Западът трябва значително да ограничи опитите си за социално инженерство в Украйна. Време е да се сложи край на западната подкрепа на поредните „оранжеви революции“. При това американските и европейските лидери са длъжни да разберат, че няма нищо лошо и опасно в това Украйна да уважава правата на своите малцинства, в частност на рускоговорещото население.
На казаното дотук може да се възрази с аргумента, че подобна закъсняла смяна на политиката по отношение на Украйна би развалила сериозно репутацията на САЩ в света. Тя, разбира се, донякъде ще пострада, но продължаването на погрешната стратегия ще й нанесе много по-значителен удар. Още повече че другите страни ще уважават повече държава, която умее да признава грешките си и да следва политика, способна да се справи ефективно с актуалните проблеми. Този именно път остава открит за Съединените щати.
Някои казват, че Украйна е в правото си сама да избира своите съюзници и руснаците нямат право да пречат на Киев да се присъедини към Запада. За Украйна подобни идеи са крайно опасни. Печалната истина се заключава в това, че в политическите игри великите държави се оказват по-силните.
Абстрактни неща като право на самоопределение означават малко, когато силните страни се карат със слабите. Имаше ли право Куба по време на Студената война да се включи във военния алианс на СССР? Съединените щати явно не са смятали така. Сега руснаците се отнасят по същия начин към съюза между Украйна и Запада. В интересите на Украйна е да приеме фактите такива, каквито са, и да се държи по-внимателно със своя могъщ съсед.
Някои анализатори, признавайки, че НАТО не се е справила в политиката си по отношение на Украйна, без съмнение ще твърдят, че Русия си остава враг; че с времето тя само ще укрепва и Западът няма друг изход, освен да продължава сегашния си курс. Това обаче е погрешен възглед за случващото се. Русия отслабва и с времето ще отслабва все повече. Впрочем даже тя да укрепне, приемането на Украйна в НАТО, все едно, не би имало смисъл.
Работата е там, че нежеланието на САЩ и европейските им съюзници да използват военна сила, за да помогнат на Украйна, нагледно показва: те не смятат Украйна за свой ключов стратегически приоритет. Би било изключително глупаво в НАТО да се приеме страна, която останалите членове на Алианса нямат намерение да защитават.
По мнението на либералите НАТО се разширяваше именно за да може в случай на нужда да задейства своите гаранции за безопасност. Жестоката игра на Москва обаче показва, че встъпването на Украйна в НАТО е напълно в състояние да доведе до сблъсък между Русия и Запада.
Освен това сегашният политически курс усложнява взаимодействието между Запада и Москва и по други въпроси. Съединените щати се нуждаят от помощта на Русия, за да евакуират американската техника от Афганистан през нейната територия, да постигнат споразумение с Иран по ядрената му програма и да стабилизират ситуацията в Сирия.
В миналото Русия е помагала на Вашингтон в решаването на тези проблеми. През лятото на 2013 година Путин помогна на Обаме да излезе от трудното положение с усло
„Сега се вижда най-голям резерв и ресурс в развитието на пазара на Китай, защото няма по-голям пазар в света – 1,3 млрд. души”, заяви Сергей Станишев след срещите си с местната власт и главно представители на бизнеса в китайската провинция Хънан. Той подчерта, че след като международните пазари са започнали да се свиват заради кризата в Америка и ЕС, китайското ръководство много бързо се е преориентирало към вътрешния пазар.
Бизоните в столичната зоологическа градина са били отровени. В червата им са открити токсини, вътрешните органи са поразени. Първо умря мъжкият бизон, а вчера стана ясно, че поставената на системи женска също не е оцеляла. Работната диагноза за умрелите животни в зоопарка е ентеротоксемия, казаха за “24 часа” от агенцията по храните.
НАТО няма да разполага бази на българска територия, стана ясно от думите на президента Росен Плевелиев, който участва в срещата на върха на Алианса в Уелс, цитиран от БНР. За страната ни е важно приемането на план за защита на Румъния и България при евентуална заплаха за сигурността, посочи държавният глава.
Смята се, че на далай лама не е дадена виза заради близките отношения между Южна Африка и Китай
/КРОСС/ - Шест години минаха, г-жо Кунева, откакто името ви се чу по цял свят българка, имигрантка, завършила история, но принудена да работи като чистачка, борила се за права и затова изгорена е киселина. Кое е най-важното, което ви се случи оттогава - че станахте евродепутат ли?- Най-важното е, че успях да се върна към живота, който се опита да ме напусне, и то 2-3 пъти след тежкото изгаряне. Претърпях 31 операции. Добих по-човешки облик, болките намаляха. Вече пак успявам като преди атентата да помагам на сина си, на майка си и на други хора даже. - Какво ви води тия дни в България?- Имах 40 дни отпуск от Европарламента. Използвах ги за лечение и да видя близките си в България. Имам тук сестра, племенник, чичо, вуйчо, братовчеди. Баща ми неотдавна почина за съжаление... Има и един лекар във Варна, който много ми помага. - Вие поделяте живота си между четири държави, доколкото знам?- Аз съм родена и израсла в Силистра. В Гърция отидох навремето на гурбет, детето ми беше болно и ми трябваха средства за лечение. Прекарах там по-дълго, отколкото очаквах. С майка ми и сина ми сега живеем във франция, там ме лекуват от изгарянето. Но след като започнах работа в Европарламента, търся квартира в Брюксел. Синът ми остава да учи в Париж - в 11-и клас е там, в английско училище. Пътят до Брюксел е час и половина с влак. Не е много, аз в Париж от нас до клиниката по физиотерапия пътувам 2 часа. Но три часа път на ден - отиване и връщане, не мога да си позволя
Британските имами едва ли можеха да формулират по-категорично позицията си. В издадената от тях фатва срещу терористичната групировка "Ислямска държава" се казва следното: "Организацията "Ислямска държава" е еретична, екстремистка групировка и религията забранява както подкрепата за нея, така и присъединяването към структурите ѝ. Дълг на всеки британски мюсюлманин е активно да се противопоставя на тази отровна идеология, особено когато става дума за разпространението ѝ във Великобритания". Религиозният декрет е подписан от влиятелни религиозни водачи на британските мюсюлмани, а издател на фатвата е Усама Хасан, експерт по теологическите въпроси от британския мозъчен тръст "Куилиам".
Тежки обвинения
"Ислямска държава" избива журналисти, цивилни граждани и имами, които отказват да се присъединят към организацията. Освен това групировката поробва жените и децата на своите противници, пише във фатвата. "Насилието срещу шиитски мюсюлмани, християни и язиди е ужасно престъпление и противоречи на ислямското учение и ислямската толерантност, проповядвани в големите ислямски империи", пишат авторите на фатвата. Това не е първият религиозен декрет срещу "Ислямска държава". В края на юли теолози от Саудитска Арабия издадоха фатва срещу терористичната организация, а преди няколко седмици същото сториха и теолози от университета в Кайро.
Кой може да спре ислямистите?
Религиозният декрет на британските имами няма да остане без последствия - въпросът е кой как ще го интерпретира, казва Щефан Розини, експерт по близкоизточните въпроси от хамбургския институт ГИГА. Розини е на мнение, че бойците и привържениците на "Ислямска държава" няма да се впечатлят особено от фатвата. "Защото от тяхна гледна точка всички мюсюлмани, които не отдават почит на халифа на "Ислямска държава", са вероотстъпници. В този смисъл имамите, издали фатвата, са за тях хора, които не заслужават вниманието им", казва Розини, но добавя, че религиозният декрет може да промени мисленето на част от онези мюсюлмани, които подкрепят "Ислямска държава" предимно в политически план. Съответната теологическа дискусия би могла да подкопае доверието в организацията, казва експертът: "Тази групировка може да бъде победена само от сунитската религиозна общност, от сунитските религиозни водачи. Те трябва да ѝ отнемат религиозната легитимност, като подложат на критична проверка критериите за обявяване на халифат и като опровергаят религиозното оправдание за терора, извършван в Ирак и Сирия", посочва Розини.
Издателят на фатвата Усама Хасан също смята, че религиозният декрет ще окаже въздействие поне върху онези мюсюлмани, които се ориентират по сунитските авторитети. От друга страна в Ирак и Сирия воюват и хора, които преследват съвършено различни цели. На първо място те искат да наложат властовите си амбиции. "Затова се съюзяват с религиозно мотивирани бойци, които са истински вярващи. Самите те обаче не са. Така религията се обединява с политиката и се превръща в кървава борба за власт", казва Усама Хасан и допълва, че в този случай религиозните съображения играят второстепенна роля - те просто служат като предтекст за прокарването на съвършено други цели. "Тук става дума за вдъхновена от религията идеология, която можем да окачествим като доведен до крайност политически ислям. А този краен политически ислям оправдава насилието в името на голямата цел: създаването на ислямска държава", казва Усама Хасан.
"По Божия воля!"
Щефан Розини
Подобно мнение застъпва и германският експерт Щефан Розини. Според него, "Ислямска държава" гради своето господство върху една псевдорелигиозна конструкция от времената на ранния ислям. "Организацията "Ислямска държава" представя провъзгласения от нея халифат като приемник на първите четирима халифи, наричани още Праведните. А първата петъчна проповед на халиф Ибрахим (лидера на "Ислямска държава") беше изпъстрена с религиозни символи от ранния ислям. Всичко това се прави, за да се симулира религиозна автентичност", казва Розини.
Тези религиозни емоции се усилват още повече, когато са придружени от военни успехи, защото тези победи на практика служат като потвърждение, че "Ислямска държава" действа по Божия воля. Ето защо тази организация може да бъде победена само ако се сложи край на военните ѝ успехи, а успоредно с това авторитетни теолози поставят под въпрос религиозната легитимност на халифата, посочва Розини.
Одисеята с имотите на Сакскобургготски е жива илюстрация на онова, което трови българската политика: в нея не се взимат принципни решения, които да осигурят справедлива организация на обществения живот, а се прегрупират личности, склонни да облагодетелстват или да съсипят нечий бит.
Показват го съдебните решения за царските имоти. В последните седмици семейство Сакскобургготски загуби делата за две резиденции: Царска Бистрица и Саръгьол. Две години по-рано царското семейство загуби и делото за резиденция Кричим. По същия безславен за монарха начин може да приключи и делото за резиденция Ситняково и дворец Врана.
Да си припомним
Три от четирите споменати резиденции са върнати на царското семейство във времето, когато Сакскобургготски е министър-председател (Царска Бистрица и Саръгьол бяха реституирани през 2002 година, а Ситняково - през 2003 година). Това не е просто съвпадение. За да може да се реституира това имущество, бяха нужни поне две решения на изпълнителната власт, оглавявана тогава от самия заинтересован: имотите бяха трансформирани от публична държавна собственост в частна, а самата реституция бе извършена от областните управители, назначавани от премиера.
За разлика от много други български скандали, които се разплитаха години, след като вече бяха станали непоправими, този беше уловен навреме от медии, неправителствени организации, партии и публични фигури. Много шум се вдигна около тази реституция, преди десетина години тя беше една от най-обсъжданите теми в страната. Както се вижда от последните съдебни решения - с основание. Но затова пък без никакви навременни решения.
Правителството на Сергей Станишев (2005-2009) не предприе нищо по въпроса. Това масово се обясняваше с факта, че партията на Сакскобургготски - НДСВ, е участник в управлението. От което излиза, че участието в управлението предполага потулването на всякакви грехове.
Следващото правителство - това на Бойко Борисов (2009-2013), предприе мерки, но част от тях бяха крайно контрапродуктивни. В края на 2009 година беше наложен мораториум върху разпореждането с царските имоти, което задълбочи проблема, вместо да го разреши. Сакскобургготски се превърна в безправен собственик на имуществото си, което към тази дата дори не беше официално оспорвано от държавата. Така бившият премиер се сдоби с ореола на потърпевш от държавната власт, докато решаването на проблема изискваше точно обратния резултат: държавата да бъде представена като ощетена от Сакскобургготски.
Да си припомним и обстоятелствата около реституцията на дворец Врана. Той беше върнат на Сакскобургготски още през 2001 година - с помощта на гореописания подход, но с участието на други актьори, сред които тогавашният кмет на столицата Стефан Софиянски. Реституцията стана тогава по следния начин: кметът отписа двореца от списъка на имуществото, представляващо общинска собственост. Вестник „Труд“ с видима ирония цитира Софиянски, който изрече пред съда две почти изключващи се изречения. Първото гласи: „Аз съм направил 10 хиляди реституции, точно за тая ли ще си спомням?“. А във второто изречение казва, че е предприел отписването на дворец Врана, за да спести средства от бюджета. Документацията е изчезнала от архива на Столична община, твърдят юристи, свързани с делото.
Същинската грешка
В резултат от делата държавата може и да си възстанови собствеността върху царските имоти, но едва ли ще възстанови репутацията си. И то не защото е отнела на Сакскобургготски някаква собственост, а защото изобщо е допуснала тази собственост да му бъде върната. При това в условията на очевиден конфликт на интереси и вероятна злоупотреба със служебно положение. Ако държавата му беше потърсила отговорност преди всичко за това, щеше да е отстояла обществения интерес далеч по-успешно.
Асоциацията европейския бизнеса (АЕБ) изпрати официални писма до 28-те държавни и правителствени ръководители в ЕС, а също до президентите на Русия и Украйна с молбата да защитят чуждестранните инвеститори в света от всякакви по-нататъшни санкции и ответни ограничителни мерки.
Обновената коалиция БСП - лява България ще открие кампанията си днес. По закон 5 септември е и официалният старт на агитацията за 5 октомври. Вместо с традиционнен концерт социалистите ще тръгнат към изборите с публична среща с кандидатите си за депутати, на която ще бъдат представени акценти от предизборната платформа. Лидерът на БСП Михаил
Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер тези дни отново предупреди за сериозната опасност, пред която са изправени страните от Средна и Източна Европа, зависими от руските газови доставки. В момента всички се питат: ще прибегне ли руският президент до газова блокада, за да прокара собствените си интереси? Засега това е само опасност, макар че от средата на юни Русия вече прекрати газовите си доставки за Украйна. Нека не забравяме също така, че доставките за ЕС се извършват през украинския транзитен газопровод. Засега транзитът върви безпрепятствено - поради простата причина, че Русия и енергийният гигант "Газпром" имат нужда от милиардите. Тези пари са като смазочно масло за политическата система на Владимир Путин. Почти две трети от приходите на "Газпром" за миналата година са осъществени от износа на газ за Европа. Германия, Италия и Турция са сред най-големите клиенти. Но с всяко изостряне на конфликта в Украйна расте и опасността от евентуално прекъсване на руските доставки.
Безпаричие и политически сътресения
Шест държави са практически напълно зависими от руските доставки по този газопровод. Най-голям е рискът за България и Словакия, но балтийските страни-членки на ЕС, както и Финландия, също разчитат главно на руски газ. На страниците на „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” австрийският експерт Юрай Котиан предупреждава: "Тези страни тежко ще пострадат. Правителствата им ще трябва да въвеждат мерки за икономия на енергия, промишленото производство ще намалее, ще спадне и частното потребление, а цените ще се повишат". Гунтер Дойбер от „Райфайзенбанк” прогнозира на свой ред драматичен икономически спад до 2,5%. А коментатор на германския вестник „Ханделсблат” се опасява, че прекъсването на доставките може да доведе до сериозна политическа нестабилност в някои от посочените страни - например в България, която и без това е в тежко икономическо положение.
Специалистите са единодушни: Европа не бива да си затваря очите пред опасността, европейците трябва да ограничат енергийната си зависимост от Русия. Обсъждат се няколко варианта за европейската енергийна самостоятелност. Първият предвижда газови доставки по други направления - например от Азербайджан. Все още на масата е и прословутият проект „Южен поток”, който пряко засяга и България. Макар че през този газопровод ще бъде доставян отново руски газ, транзитът поне ще заобикаля нестабилната Украйна. Засега обаче проектът е замразен, защото според Еврокомисията актуалният му вариант нарушава европейските правила за конкуренцията. Австрийският вестник „Ди Пресе” припомня в тази връзка, че България с неохота се подчини на Брюксел и спря работата по газопровода. Според австрийския концерн OMV, който участва в проекта „Южен поток”, Еврокомисията може и да вдигне блокадата, ако успее в диалог с "Газпром" да намери компромисно решение. Например, ако "Газпром" отстъпи от позицията си и разреши и на други доставчици да ползват тръбите му.
Да не отписваме шистовия газ
На второ място европейците разчитат, разбира се, на други енергийни източници, включително на възобновяемите енергии. Но там нещата опират както до високите цени, така и до дългосрочността на по-мащабните проекти. „Ханделсблат” защитава и трети вариант: европейските държави не бива категорично да отхвърлят шистовия газ. Разбира се, опасенията на еколозите трябва да се взимат насериозно. Но в една кризисна ситуация шистовият газ предлага нещо много важно: сигурност и независимост. Мнозина европейски политици обаче се поддадоха на натиска на общественото мнение (а отчасти и на предразсъдъците спрямо шистовия газ) и в името на политическото си удобство отстъпиха, коментира "Ханделсблат".
Йотингер бие тревога
Цитираните специалисти са единодушни: дойде ли зимата, Москва може да извади газовото оръжие и да го насочи срещу европейците. Тъкмо тази опасност подтикна енергийния еврокомисар Йотингер към необичайни политически изявления, които прозвучаха като шоково предупреждение. Апелирайки към европейците да вложат всички сили за гарантиране на сигурни газови доставки, той каза: "Просто умът ми не го побира, че господин Путин пуска в ход фалшиви новини, лъжи и оръжие. Ето защо не изключвам и най-лошия сценарий".
Туристите, пътуващи до Тайланд, са съветвани да не носят в багажа си култовия роман на Джордж Оруел "1984", съобщава днес вестник "Дейли телеграф".
Предупреждението може да бъде прочетено в бордовото списание на Филипинските авиолинии и се разпространява в "Туитър", уточнява британският ежедневник.
Хората, пътуващи с филипинската авиокомпания, могат да научат от списанието, че "Тайланд е много безопасно място за туристи", но и получават
пет съвета, за да се приспособят по-добре към местните условия.
Така например, туристите трябва да си носят винаги паспорта (или копие от него), но никога да не си слагат червена тениска и да не взимат в своя багаж легендарната антиутопия на Оруел, за да не бъдат сбъркани с участници в протестите срещу военния преврат в страната (движението на червените ризи).
"Дейли телеграф" съобщава за случаи на демонстранти в Тайланд, арестувани за четене на "1984". Прожекции на едноименния филм, направен по романа, били отменяни в страната, след като организаторите били сплашвани от полицията.
Форин офис не споменава антиутопията на Оруел в своя наръчник с полезни съвети към британците, пътуващи за Тайланд.
Британското министерство на външните работи обаче предупреждава, че в тази страна е незаконно да бъде критикуван военния преврат, и препоръчва на британските граждани да не правят публични изявления за политика, както и да следят развитието на обстановката по местните медии и социалните мрежи.
Над 200 000 българи са обречени на глад и бедност, ако не се съхрани тютюнопроизводството, защото няма алтернативни култури, които може да се развият на бедните и нископродуктивни почви, заети сега с ориенталски тютюни. Това каза вчера Асен Кичуков, зам.-председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите,
Петър Занев е наказан за мача срещу Азербайджан и затова в “Амкар” се чудят защо той е бил повикан за първата евроквалификация на националния отбор. Това става ясно от новина, публикувана в официалния сайт на руския клуб. За България не замина Петър Занев. Първо защитникът получи лека травма в мача срещу “Спартак” (Москва) и тренира по
/КРОСС/ Върховният административен съд отмени решението на ЦИК, с което тя отказа да регистрира две сдружения на „България без цензура" за наблюдатели по време на изборите. Съдът връща на ЦИК преписката за ново решение. В края на август друго сдружение на Николай Бареков - неправителствената организация, която също носи името „България без цензура", не беше регистрирано, тъй като го подкрепиха само двама членове на ЦИК - председателят Ивилина Алексиева (БСП) и Ерхан Чаушев (ДПС). „В момента се мъчим да се поучим от резултатите с наблюдателите в предишните предизборни кампании и ЦИК поне с тези действия показа, че се интересува по същество дали организацията, която иска да наблюдава изборите, се кани да прави това безпристрастно, свободно от политически предпочитания и подготвяйки хората да изпълняват това", коментира говорителят на ЦИК Цветозар Томов в интервю за БНР. Той подчерта, че партиите и коалициите, които участват в изборите, имат възможност да регистрират свои застъпници и представители, които имат други функции и могат да защитават партийния интерес. Надяваме се, че след днешното решение на Върховния административен съд, ЦИК ще регистрира гражданското сдружение и ще му позволи да излъчи свои наблюдатели. В противен случай - ще обжалваме отново, обявиха от ББЦ. Междувременно в началото на септември отказа да регистрира и ръководеното от Бареков сдружение ПЛАН БГ
Върнато за преразглеждане
Въвеждат нови правила за етикетите, като информацията на тях трябва да стане по-ясна за потребителите.
Те ще влязат в сила от 13 декември и са наложени от Брюксел, съобщава Нова ТВ.
Новите етикети трябва да присъстват не само върху храните, които купуваме в магазините, но и в ресторантите, при доставки и кетъринг.
Върху етикетите ще бъдат изписани задължително всичките съставки, с подходящ шрифт.
Всички алергени трябва да бъдат упоменати на етикета.
Всичките добавки трябва да са изписани с пълните си наименования, а не маскирани с Е-та с конкретни цифри.
Посочват алергените и произхода в храните.
„Важните неща са – изричното подчертаване на алергените, пълните компоненти на хранителните добавки, размерът на шрифта ще бъде не по-малък от 1,2 милиметра”, обясни Любомир Клински, агенция по безопасност на храните.
От декември 2016 г. ще бъде изписвана и енергийната стойност на всичките съставки в продукта.
Полицаи, командировани на турската граница в района на Лесово, ходят на работа в Гранична полиция с катафалка, съобщава bTV. Сигналът e подаден от живеещи срещу входа на Гранична полиция - Елхово, които твърдят, че униформените от няколко дни използват нестандартното превозно средство. От гранична полиция - Елхово заявиха,
Полицаи, командировани на турската граница в района на Лесово, ходят на работа в Гранична полиция с катафалка, съобщава bTV. Сигналът e подаден от живеещи срещу входа на Гранична полиция - Елхово, които твърдят, че униформените от няколко дни използват нестандартното превозно средство. От гранична полиция - Елхово заявиха,
Варна вече има лицензиран зоопарк, втори след Добричкия, след пълна проверка от комисия, назначена от министъра на околната среда и водите.
Такива реплики не би трябвало никой да ги приема за нормални. Така председателят на сдружение "Достоен живот" Митко Николов коментира скандалните подигравки на лидера на ГЕРБ със заекването на бившия енергиен министър Драгомир Стойнев в предаването на БНТ "Още от деня".
"За мен едно такова държание показва нетолерантността в българското общество. По никакъв начин заекването не би трябвало да е проблем в комуникацията на един човек и когато някой му обърне внимание, това означава, че не е запознат с основни човешки права. По този начин всеки може да се подиграва на един човек с очила, на един човек с наднормено тегло. Това, че аз съм на количка по никакъв начин не би трябвало да се отразява на представата на хората за мен, нека да ме гледат какво мога, какво съм направил, а не дали се придвижвам с количка, с бастун, с бели обувки или черни", каза още Митко Николов.
"Сигурен съм, че има зрители на БНТ, които не са обърнали внимание на репликата на Борисов. Този език се превръща все повече и повече в ежедневие, а това не трябва да го търпим като общество", коментира още той. "Хубаво е от време на време този въпрос да се поставя на дневен ред, за да може всеки един в нашата мила татковина да обръща внимание на такива неща и да не ги пренебрегва като нещо нормално", подчерта Николов.
„България без цензура“ спечели делото срещу решението на ЦИК, с което отказва регистрацията на "Гражданско сдружение „България без цензура“ и му забрани да излъчи свои наблюдатели на предстоящите парламентарни избори, съобщават от пресцентъра на партията. Върховният административен съд (ВАС) намери жалбата за основателна и отмени решението на
Словакия се стреми да отслаби новите санкции срещу Русия, предложени от Еврокомисията.
Украинският конфликт тласна отношенията между НАТО и Русия към нов спад. Има дори страхове, че подозренията и враждебността от Студената война са се върнали.
Отношенията между тези две сили се влошават в продължение на години, въпреки плодотворното сътрудничество в Афганистан, усилията в борбата с пиратството по море и общите мироопазващи операции, пише Би Би Си.
НАТО обвинява Русия, че изпраща редовни военни части и тежки оръжия в Източна Украйна в подкрепа на силите на сепаратистите. Според някои това е тиха инвазия. Русия отрича тези твърдения и обвинява в агресия прозападното правителство в Украйна.
Какво обаче тласна отношенията с Русия до сегашната ситуация? Краят на комунизма предизвика политиците от Източна и Централна Европа шумно да поискат членство в НАТО като преграда срещу всяка бъдеща агресия от страна на Русия. На членството в НАТО се гледа и като на знак за обвързване със западните ценности и стандарти.
През 1999 г., почти 10 години след падането на Берлинската стена, НАТО прие три страни от Варшавския договор: Чехия, Унгария и Полша. Още бивши държави от съветския блок се присъединиха към Алианса през 2004 г.: Естония, Латвия и Литва, България, Румъния, Словакия и Словения.
Русия беше леко раздразнена от разширяването на НАТО с прибалтийските държави. В миналото те бяха част от СССР, а Москва гледаше на тях като на "близката чужбина". Тази фраза, често употребявана от руските политици, означава, че бившите съветски страни не трябва да действат срещу стратегическите интереси на Русия.
На срещата на НАТО в Уелс тази седмица Финландия, която не е страна членка, ще подпише споразумение за военна помощ в кризисни ситуации (Host Nation Agreement). Това означава, че Финландия ще предостави на силите на НАТО на своя територия логистична подкрепа, но не и база. Нито една страна членка на НАТО няма толкова дълга граница с Русия, колкото Финландия. Швеция също взе решение да подпише такова споразумение, но все още не е ясно кога. Двете северни държави вече имат установено тясно сътрудничество с Алианса и може да станат страни членки в бъдеще.
В началото на 2008 г. НАТО намекна за бъдещо членство на Грузия. Кремъл видя в това пряка провокация, също както в по-тесните отношения на Алианса с Украйна. Миналия месец украинският премиер Арсений Яценюк каза, че ще поиска парламентът да позволи страната да кандидатства за членство в НАТО. Подобен ход бе блокиран от предишния президент Виктор Янукович, който е с проруска ориентация.
Русия е разтевожена и от разполагането на американски противоракетни отбранителни системи. НАТО заявява, че щитът за прихващане на ракети ще бъде единствено с отбранителна цел и съответно не представлява никаква заплаха за Русия. Той е предназначен да осуети всякакви бъдещи нападения от вражески държави. Иран и Северна Корея са смятани за потенциални заплахи за западната сигурност.
Русия искаше да има равноправно партньорство с НАТО в разработването на тази система. Тази възможност обаче не беше предоставена. НАТО започва разполагането на ракети и радари за прихващане в Румъния, Чехия и Полша.
През декември 2013 г. Русия разположи мобилни тактически ракети Искандер на територията на Калининград в отговор на проекта на НАТО.
Ваксинация срещу заболяването син език трябва да започне в най-скоро време. Това заяви шефът на агенцията по безопасност на храните Пламен Моллов. Твърдението му противоречи на казаното онзи ден от земеделския министър Васил Грудев, според когото ваксинацията трябва да се остави за след зимата. “Становището на експертите в Брюксел е категорично.
България е първенец по сенчеста икономика в ЕС Сенчестата икономика в България е на най-високо равнище в сравнение с всички страни от ЕС. Това...
/КРОСС/ Вместо откриване на предизборната кампания по популярния начин - с шоу и слова, НДСВ ще отдели средства за хората от Мизия. С парите, по инициатива на председателя на НДСВ д-р Антония Първанова, ще бъдат закупени и доставени 30 хиляди литра бутилирана минерална вода. Дванадесет добри неща ще направят кандидатите от НДСВ, които се явяват на изборите на 5 октомври с бюлетина номер 12, а това е първото от тях, съобщи д-р Антония Първанова, водач на две листи - в 23 МИР-София и в 3 МИР - Варна. При срещите си през следващия месец, НДСВ ще продължи да говори за възстановяване на справедливостта и държавността, за да има държава. НДСВ регистрира 253 кандидати в 31 избирателни района, от тях 108 - жени и 145 - мъже. Най-младият кандидат е от Търговище - Стойне Стойнов, на 21 г., студент. Най-възрастният е от Пазарджик - на 74 г., Ангелина Христова от Стрелча. Ето и всички водачи на листите: 1. БлагоевградПетя Хантова - 43 г., от гр. Петрич, адвокат от адвокатска колегия Благоевград, поет с две издадени самостоятелни стихосбирки и много публикации в литературни алманаси и периодични издания. Владее френски, английски, италиански и гръцки. 2. Бургас Тервел Михайлов - 34 г. от Бургас, бакалавър финанси, инпектор в казино в Слънчев бряг. Владее английски, португалски, руски. 3. ВарнаД-р Антония Първанова - 52 г. от Добрич. Председател на НДСВ. Лекар. Работила като педиатър, експерт и изследовател в областта на управлението на здравеопазването
Министерството на икономиката и енергетиката публикува всички документи по проекта "Южен поток", съобщиха от ведомството.
Основен приоритет на служебното правителство е да запознае българското общество с фактите както за състоянието в енергетиката, така и по отношение на големите енергийни проекти, обясняват от МИЕ.
В тази връзка Министерството на икономиката и енергетиката публикува в рубрика "Актуални теми" всички документи по проекта "Южен поток", които не представляват търговска тайна и не засягат трети страни. Експертите на МИЕ ще продължат да преглеждат документите и всички, достъпни за обществеността и представляващи интерес ще бъдат публикувани, съобщиха още от министерството
Документите, които Министерството на икономиката и енергетиката публикува безпрецедентно и които се отнасят за проекта "Южен поток" включват основно писма на бившия енергиен министър Драгомир Стойнев до и от европейския комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер, както и писмо до руския министър на енергетиката Александър Новак.
Публикувана е и грама, изпратена от Постоянното представителство на България в Брюксел и подписана от посланик Димитър Цанчев. Впечатление прави, че грамата, макар и "открита" е поставена на бланка на Звено "Криптографска защита и комуникации". Дипломатически източници, потърсени от БГНЕС, определиха действията на Министерството на икономиката и енергетиката като недопустими и подкопаващи доверието в европейските и международни международни партньори към българските власти, още повече, че нищо от публикуваното не представлява интерес за заинтересованите страни, нито се явява "новина" за обществеността. "Служебна документация, грами и писма не се публикуват, освен ако това не е договорено между изпращач и получател. В случая ставаме свидетели на непрофесионален подход и вероятно на действие, породено от моментна емоция", коментира дипломатическият източник.
На 05.09.2013 г. (петък) от 14:00 ч. в Гранд хотел София, зала Триадица 1, представители на Министерството на регионалното развитие ще представят подобрената геопространствена информационна система, разработена от ведомството.
Усъвършенстването на системата е по проект „Оптимизиране и интегриране на геопространствена информационна система на Министерството на регионалното развитие“ и се осъществява по Оперативна програма „Административен капацитет“, приоритетна ос 3 „Качествено административно обслужване и развитие на електронното управление“. Стойността на проекта е 372 233 лв.
В оптимизираната геопространствена информационна система могат да бъдат интегрирани свободно данни от различни административни звена. Тези данни могат да се използват от всички заинтересовани страни – администрация, бизнес, граждани, които ще разполагат с бърз и лесен достъп до информация.
Част от подобрената комуникационна система са и новите интерактивни услуги – топографски карти, устройствени планове, нормативи, водосбори, инвестиционна програма на МРР.
Публичният достъп до базата данни, чрез обновената система, ще улесни значително инвестиционния процес и ще спомогне за предотвратяване на злоупотреби.
„България без цензура“ спечели делото срещу решението на ЦИК, с което отказва регистрацията на "Гражданско сдружение „България без цензура“ и му забрани да излъчи свои наблюдатели на предстоящите парламентарни избори, съобщават от пресцентъра на партията. Върховният административен съд (ВАС) намери жалбата за основателна и отмени решението на
Путин и ислямистите преследват съвсем различни цели, но са ръководени от сходни ценности. И имат един общ враг: Западния свят, който презират заради двойните му стандарти, моралния му упадък и прекалената му либералност. Препубликуваме текста на Александър Андреев от "Дойче веле":
Успоредно с кръвопролитните войни в Украйна, в няколко арабски страни и около ивицата Газа, в днешното глобално село се води и още една, необявена, но не по-малко жестока война: войната за ценностите....
Жълтиците от гърнето, открито в Първомай, са с лика на цар Борис ІІІ и датират от 30-те години на миналия век. Само една от монетите е турска жълтица, а останалите са сребърни. Находката няма антична стойност, но металът все пак е скъп. „Като тези монети не са антични, що не ми ги върнат!
Най-лекият за изпълнение лот 4 на магистрала “Струма” зацикли и няма да бъде завършен скоро. Обещанията бяха, че строителството ще приключи през октомври, като дори през втората половина на август трябваше да се пусне движението за Гърция в едната посока. Вместо това сега на 16-километровото трасе от Сандански до Кулата работата е спряна.
Според него, така Путин разбира, че не може да действа
Най-големият в света плавателен съд "Туранор Планет Солар" (MS Turanor PlanetSolar), захранван със слънчева енергия, акостира днес във Венеция, съобщи БТА.
Той ще остане на рейд край остров Чертоза шест месеца до откриването на Световното изложение "Експо 2015" в Милано.
Изборът не е случаен. Островът и неговата акватория ще бъдат център на планирания градски парк на Венеция, чиято главна цел е да предложи отдих, развлечени и спорт при гарантирано опазване на природната...
Партиите извадиха предизобрно данъчната политика. Трите големи формации - ГЕРБ, БСП и ДПС, акцентират на тази област в програмите си за управлението на страната. От партията на Бойко Борисов са категорично за запазване на плоския данък, както и на ниските данъчни ставки. От формацията обаче имат идея за въвеждането на нов вид налог.
/КРОСС/ Южна Корея и САЩ ще създадат съвместна военна единица, която ще бъде натоварена със задачата при евентуален конфликт със Северна Корея да унищожи всички оръжия за масово поразяване на КНДР, съобщи британският The Guardian. Частта, която трябва да бъде ръководена от американски генерал, трябва да бъде сформирана през първата половина на следващата година, пише в съобщение на отбранителното министерство в Сеул. „Това ще бъде първият съвместен отряд за наземна борба, който да изпълнява операции по време на война", каза говорител на министерството днес. Тъй като Северна и Южна Корея приключват конфликта от началото на `50-те години с примирие, но не и с мирен договор, теоретично двете страни все още са във война. Контингентът ще има съвместен щаб в Уижонбу, северно от Сеул, където американската Втора пехотна дивизия охранява стратегически важна област. В момента в Южна Корея са разположени 30 хиляди американски войници в рамките на двустранно военно споразумение. Ако започнат военни сражения обаче, щатския командир в страната ще поеме контрол и върху 640 хиляди южнокорейски военни. Прехвърлянето на командването по време на война, което ще позволи на Южна Корея сама да ръководи войските си, се предвижда за 2015 г. Сеул помоли за отлагане заради заплаха от напредъка на ядрената и ракетната програми на Пхенян. През юни Северна Корея обяви успешни тестове на своите нови тактически ракети с повишена точност
"Общо 90 сирийчета от бежански семейства ще прекрачат прага на български училища в различни класове през новата учебна година", съобщи в Казанлък образователният служебен министър Румяна Коларова. По-голямата част от тях ще бъдат в софийски училища. Очаква се до края на годината броят има да се увеличи с между 400 и 1000 деца.
Причината е падналата ракета
Галя Христова, по- известна като Галя от „Сатен”, призна, че изпитва носталгия по музиката и балета, които заряза преди години. Към днешна дата Галя продължава да твори, но вече в ролята на дизайнер.
Въвеждат се нови правила за етикетите с цел информацията на тях трябва да стане по-ясна за потребителите, съобщава Нова телевизия. Върху...
"6 от 49", I теглене (7, 19, 39, 44, 45, 47) I гр. (6) - няма II гр. (5) - 13 по 2521 лв. III гр. (4) - 648 по 50,60 лв. IV гр. (3) - 12 986 по 3,50 лв. Джакпот - 568 313,30 лв. IІ теглене (2, 14, 15, 18, 36, 49) I гр. (6) - няма Джакпот - 872 835,83 лв. Тото джокер Позиция: 4, 7, 9. Цифра от фабр. номер: 1, 1, 1. I гр. (3) - 33 по 613,10 лв.
Върховният административен съд отмени решението на ЦИК, с което тя отказа да регистрира две сдружения за наблюдатели по време на изборите на "България без цензура". Това се вижда от сайта на съда. Той връща на ЦИК преписката за ново решение.
В края на август друго сдружение на Бареков – неправителствената организация, която също носи името "България без цензура", не беше регистрирано, тъй като само двама членове на ЦИК го подкрепиха – председателят Ивилина Алексиева (БСП) и Ерхан...
Аварийните екипи спасиха десетки хора в два столични подлеза, които са били залети в автомобилите си и в градски автобуси, докато пътували през града по време на развилнялата се буря. Проливният дъжд, придружен от силен вятър, порази района на София, Средногорието и Сливен. Светкавици раздираха и небето над Пловдив,
"Когато може, и той се заема с домакински задължения, например с прането. Понякога се опитва да подреди нещо, но накрая го хокам, че е сложил всичко не където трябва. Горкият", казва Акие Абе
По Коледа за всяка пържола, която си поръчваме в ресторанта, ще получаваме пълна информация за родината на животното, както и за мястото където е било заклано. Данните трябва да ни бъдат подавани от кръчмарите без излишни коментари при поискване, съобщи вчера д-р Любомир Кулински, шеф на отдел „Контрол и безопасност на храните” в хранителната агенция.
Стесняване на терена и още 40 препоръки за промени по Националния стадион "Васил Левски" е издала УЕФА към "Лудогорец" за домакинските мачове от Шампионската лига.
Това съобщи изпълнителният директор на "Национална спортна база" ЕАД Марио Примджанов пред ТВ7.
Основното изискване на футболната централа предвижда преместване на рамките на вратите, които в момента са на 40 см по-голямо разстояние една от друга. Промените по терена ще включват добавянето на около 200 кв. м...
„България без цензура“ спечели делото срещу решението на ЦИК, с което комисията отказа регистрация на Гражданско сдружение „България без цензура“ и му забрани да излъчи свои наблюдатели на предстоящите парламентарни избори.
Общи туристически турове и пакети на Балканите ще бъдат предложени на световните туроператори. Идеята е големите в бранша от Азия, Америка и Европа да се запознаят с възможностите за туризъм в България в комбинация с другите държави на Балканите - Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Македония, Румъния, Словения, Турция, Черна гора и Хърватия.
“Ние сме доволни от Бербатов и му вярваме. Той ще е нашата голяма фигура.” Това заяви вицепрезидентът на “Монако” Вадим Василиев. След продажбата на Радамел Фалкао в “Манчестър Юнайтед” много от феновете на “монегаските” демонстрираха притеснение за отслабените позиции на клуба. Единственото утешение, което могат да предложат от “Монако”,
Федерален съдия в САЩ определи ролята на British Petroleum в петролния разлив в Мексиканския залив преди 4 години като „груба небрежност“. Съдебното...
„Токът трябва да е с различни цени – по-евтин за бедните и с по-висока цена за по-богатите домакинства. 20% от семействата консумират 80% от еленергията. Това са богатите, които сигурно топлят басейни. За тях няма проблем да има по-висока цена. Останалите 80% семейства са енергийно бедни и за тях може да се запази сегашната цена на тока.
Фаталната Деница заради която бе убит 17-годишният боксьор Евгени Тодоров, е уличила приятеля си в престъплението. Това се разбра вчера в Софийския градски съд, който остави за постоянно в ареста задържания за убийството Митко Мирчев (19 г.). Младежът бе арестуван, след като в понеделник наръга с джобен нож Евгени на автобусна спирка в...
На база метеорологичната обстановка и очакваните на места интензивни валежи, през следващите две денонощия се очаква повишаване нивата на реките в цялата страна, като на места са вероятни внезапни наводнения, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.
По прогноза на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН, утре в девет области е обявен жълт код за дъжд. По-интензивни и значителни ще са преваляванията в областите Видин, Монтана,...
Близо 2 милиона паунда достигнаха залозите за това дали Шотландия ще обяви независимост или не. Страната гласува на ключов референдум на 18 септември, като залозите са 80 към едно в подкрепа на отделянето от Великобритания. Греъм Шарп, говорител на водещата букмейкърска къща "Уилям Хил", посочва, че самите букмейкъри не са очаквали такъв интерес към референдума на 18 септември.
Ветераните на пернишкия футболен отбор "Миньор" се наложиха с 2 : 0 над "Струмска слава", научи ZaPernik.com.
Мачът се изигра на стадиона в град Радомир. Футболните "чукове" се разписаха с по един гол в двете полувремена на срещата.
След победата над ветераните от "Струмска слава", пернишкият футболен отбор ще има възможност да играе с отбор от кюстендилска област, който ще стане ясен до дни. Предстоящият мач ще бъде на...
По време на започналата днес двудневна среща на върха на страните от НАТО в Нюпорт, Уелс се очаква да бъде приета декларация, с която ще започне изработването на та. нар. План за защита на България и Румъния.
Това е съвсем конкретен документ, който за пръв път от десет години членство на България в алианса точно и конкретно определя ангажиментите на алианса в случай на атака срещу България или
Румъния, заяви президентът Росен Плевнелиев, цитиран от БТА.
Сред големите...
Ще използват технологии, които вече са в употреба
Френският нападател Алексис Алар и алжирският халф Наджиб Амари пристигнаха в “Левски” днес. Двамата и третият новодошъл през тази седмица - чилиецът Маурисио Гомес, ще бъдат тествани в съботната контрола срещу “Ботев” (Враца). След което Георги Иванов ще прецени дали да остави двама, един, или да освободи и тримата кандидат-левскари.
Решението на Европейския съюз да въведе допълнителни санкции срещу Русия зависи от събитията през следващите часове. Това заяви френският президент...
2004 - 2018 Gramophon.com