"Не виждам сериозна причина да се оттегля. Никой от другите кандидати, дори и тези с по-лоши резултати, не го правят, защото истинското състезание тепърва предстои", казва в интервю за 24 часа българският кандидат за лидер на ООН Ирина Бокова. Според нея призивите за излизане от надпреварата за недостойни. Тя коментира още, че *с втори кандидат за ООН България ще стане за посмешище". "Състезанието не е приключило, тепърва предстои сериозната битка. Петте кръга вотове бяха предварителен етап на отсяване и позициониране на кандидатите", посчва Бокова. Тя допълва, че има сериозни позиции, а успешният й старт не се е харесал на кръгове в България и извън нея, които са започнали негативна кампания. Очаква се в сряда правителството да разгледа възможността за смяна на българската кандидатура. При гласуването в понеделник Бокова бе подкрепена от шест страни, седем са против, а две гласуваха "без мнение", докато в предишния вот преди около две седмици Бокова бе пета с резултат 7/5/3 гласа. Вотът бе решаващ за Бокова, след като премиерът Бойко Борисов съобщи в аванс, че ако не се класира сред първите двама, правителството може да оттегли подкрепата си за нея. На 13 септември Борисов дори призна, че ако Бокова била кандидат на партията му, отдавна е щяла да бъде "отзована", тъй като не се представя задоволително. "Смятам, че позицията ми във всички кръгове е много сериозна, в началото бях на трето място, до този момент бях най-високопоставената жена в тази класация и мисля, че оставам като много сериозен кандидат. Но изглежда, че успешният ми старт не се хареса на някои кръгове в България и извън България, които видяха, че имам шанс да спечеля и затова срещу мен се разгърна негативна кампания. Аз, за съжаление, съм единственият кандидат, срещу когото в собствената му страна се водеше и се води истерична кампания за очерняне и клевети. През цялото време, разбира се, я имаше и сянката на втори български кандидат, също нещо непознато и невиждано в историята на подобни избори", заявява Бокова. Тя посочва, че сега очаква "една трезва политическа оценка и една искрена и сериозна политическа подкрепа от страна на правителството и на българските институции". "Много неудачно бяха подвели министър-председателя, заблудиха го, вътрешен- и външнополитически натиск беше оказан. Кампанията срещу мен бе засилена отвътре, включително и в някои кръгове на правителството, което, естествено, отслаби позицията ми, и събуди огромно недоумение не само в Ню Йорк, в Съвета за сигурност, но и в цял свят, защото това е едно световно състезание и всяка дума тежи, всяка казана реплика има огромно значение и това постави България в изключително неудобно положение", добавя Бокова.
Служители на пътната полиция ще следят днес - 28 септември, за превишена скорост във Варна и областта, научи Moreto.net. Ето и пълният списък с радарите: 13:30ч.-14:30ч. Бизнес парк б-я Петрол - посока Варна 19:50ч.-21:20ч. бул.
Изложение под мотото “Подкрепи българското” събира днес 34 производители и преработватели на селскостопанска продукция от региона на пл. “Свобода” в Хасково от 12:30 часа. В 11 ч. изложението ще бъде открито официално открито от заместник-министъра на земеделието и храните Цветан Димитров. Участие са заявили производители на плодове, зеленчуци, месо, яйца и билки от регион Хасково. Очакват се и участници, преработващи земеделски продукти – сирена, кашкавал, хлебни продукти, пчелни продукти, както и големите винарски изби на региона. Идеята е да...
/Поглед.инфо/ Бившият израелски президент Шимон Перес, носител на Нобелова награда за мир, почина на 93 години след прекаран инсулт, предаде ТАСС.
Отборът на Динамо Загреб записа тежка загуба с 0:4 от Ювентус пред погледа на бившия национален селекционер Ивайло Петев в двубой от група "Н" на Шампионската лига. Петев ще поеме треньорския пост в тима от Загреб, след като разтрогна договора си с БФС. Той ще бъде обяен официално за наставник на Динамо днес. Иначе за Ювентус се разписаха Миралем Пянич, Гонсало Игуаин и Пауло Дибала, а стражът на домакините Адриан Шемпер си наниза автогол. В другия мач от групата Севиля надви у дома Лион с 1:0. В дербито на вечерта Борусия и Реал Мадрид завършиха 2:2 в Дортмунд. Домакините на два пъти изоставаха в резултата, но стигнаха до равенство две минути преди края, когато бившият футболист на Челси Андре Шюрле вкара за крайното 2:2. В другата среща от група "F" Спортинг победи с 2:0 Легия Варшава с Михаил Александров в състава. Всички резултати и голмайстори: Група "Е" Монако - Байер (Л) 1:1 0:1 Ернандес (73) 1:1 Глик (94) ЦСКА (Москва) - Тотнъм 0:1 0:1 Сон (71) Група "F" Борусия (Д) - Реал Мадрид 2:2 0:1 Роналдо (16) 1:1 Обамеянг (43) 1:2 Варан (68) 2:2 Шюрле (87) Спортинг (Л) - Легия 2:0 1:0 Руис (28) 2:0 Дост (37) Група "G" Копенхаген - Брюж 4:0 1:0 Денсвил (54-а) 2:0 Дилейни (67) 3:0 Сантандер (69) 4:0 Йоргенсен (92) Лестър - Порто 1:0 1:0 Слимани (25) Група "Н" Севиля - Лион 1:0 1:0 Бен Йедер (53) Динамо (З) - Ювентус 0:4 0:1 Пянич (24) 0:2 Игуаин (31) 0:3 Дибала (57) 0:4 Семпер (85-а)
Петима парамедици от ромски произход започват работа в Центъра за спешна медицинска помощ в София от 1 ноември, съобщи БНТ. Основната им задача ще бъде да подпомогнат достъпа на линейки и диалога между лекарите и пациентите в ромските квартали. Обучението на парамеците е продължило повече от половин година по проект, финансиран от фондация "Отворено общество" - Будапеща. При връчването на свидетелствата за професионална квалификация беше представена и статистика за повиканите линейки. През първото полугодие на 2016 около 10% от получените обаждания са били от роми, като при 10-то от тези обаждания, случаят наистина е бил спешен. Обучението ни беше наистина професионално, наистина много добро. Практиката ни в ЦСМП беше реална. Има напрежение, когато някой е пострадал, но когато видят човек от ромски произход, малко по-така смекчават тона. Обаче досега не съм попадала на агресивни пациенти, коментира пред националната телевизия Василка Стоименова.
Ювентус разби Динамо пред погледа на Петев
/Поглед.инфо/ Конгресменът от Калифорния Тед Лиу и сенатор Ед Марки от Масачузетс, и двамата от Демократическата партия на САЩ, внесоха във вторник законопроект за забрана на САЩ да извършват първи ядрена атака.
Треньорът на английския национален отбор по футбол Сам Алърдайс се съгласи да напусне поста си и да разтрогне по взаимно съгласие договора си с Футболната асоциация. 61-годишният специалист си тръгва само 67 дни след назначението си, като причина за това е мащабен корупционен скандал. Британското издание "Дейли Телеграф" публикува видеоматериал със свое дискредитиращо разследване. Журналисти от вестника, представили се за азиатски бизнесмени, провели преговори с треньора. Алърдайс се съгласил да използва своите връзки, за да помогне на "бизнесмените" и те да получават процент от трансферни сделки на английските клубове. За услугите си Алърдайс поискал сумата от 400 000 паунда. Специалистът също разкрил вратички, с които да се заобиколят правилата, според които трети страни нямат право да държат трансферни права на футболисти. "Поведението на Алърдайс, което получи публичност днес, е неприемливо за селекционер на Англия. Той призна, че е направил огромна греша и се извини. Поради сериозния характер на неговото провинение, Алърдайс и ФА постигнаха споразумение да прекратят незабавно договора по взаимно съгласие", гласи официалното съобщения на ФА, цититано от Sportal.bg. Гарет Саутгейт ще изпълнява временно длъжността на национален селекционер. Той ще води "трите лъва" в следващите четири мача - срещу Малта, Словения, Шотландия и Испания. ФА моментално започва работа по намирането на нов специалист, който да поеме поста за постоянно. Скандалът може да повлече още поне осем души след себе си. Всичките те са мениджъри в момента на отбори от Висшата лига, твърди вестник "Дейли Телеграф", чийто репортери под прикритие направиха разкритията. Според последните публикации на вестника, те са приели пари, за да "помогнат" по специфичен начин на осъществяването на трансфери. Един от замесените мениджъри вече е завел иск в съда, чрез който се надява на вестника да му бъде забранено да публикува името му в броя си от сряда сутринта. В онлайн версията все още не се съобщават конкретни имена, отбелязва gong.bg. Изданието цитира италиански футболен импресарио, който е изтърпял 5-годишна забрана да се занимава с футбол заради участие в уредени мачове, според когото мениджърите били щастливи да участват в подобни сделки и да получават "дребни пари за кафе", както самите те се изразявали.
Внесеният през януари 2015 г. проект за промени в Закона за адвокатурата, срещу който възразяват над 30 професионални и държавни организации, прави крачка напред към пленарната зала на Народното събрание. След като през юни по проекта даде положително становище водещата Правна комисия, днес той ще бъде разгледан и от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, се вижда от дневния й ред.
Измененията, подготвени от самите адвокати, им дават удостоверителни функции, предвиждат те...
Амбулаторните листове от лекарите занапред ще служат като извинителна бележка в училище. Това каза пред БНТ зам.-министър Диан Стаматов. Целта е да се спре фалшификацията на бележки, което често се прави от самите ученици. "Трябва да се пресече този опит, който в много години се е натрупвал и не се е предприемало абсолютно нищо", допълни зам.
Без вода до 14:00 часа ще останат вилните и курортни зони над магистралата от местността Евксиноград до "Златни пясъци". До 15:00 часа сух режим ще има и в част от кв. "Трошево". Спиранията се налагат заради аварии, съобщават от ВиК....
/КРОСС/ България настоява за преразглеждане на лихвените условия, поставени от „Атомстройекспорт" към НЕК. Целта е да бъдат изчистени проблемите между двете дружества и да се постави стабилна основа за бъдещи съвместни енергийни проекти. Това обяви Бойко Борисов по повод проведения вчера телефонен разговор с президента на Руската федерация Владимир Путин. С президента Путин се договорихме експерти на „Булгартрансгаз" да запознаят руската страна с разработения бизнес модел на газовия хъб „Балкан". Обсъдихме и други теми като нарасналия брой руски туристи по нашето Черноморие. Президентът Путин оцени високо организацията по сигурността, която е гарантирала спокойствието на чуждестранните граждани по морските ни курорти, допълни в официалната си страница във Фейсбук премиерът. Пред „Труд" министър-председателят добави още детайли от разговора с руския президент.„Путин прояви изключителна добронамереност към България и проектите АЕЦ „Белене" и газовия хъб „Балкан", каза Борисов. „Със сигурност партньорството между двете страни ще продължи много ползотворно. И двамата сме много доволни от увеличения брой руски туристи, посетили България. Путин ми благодари за чудесното отношение към тях", допълни той
/КРОСС/ България настоява за преразглеждане на лихвените условия, поставени от „Атомстройекспорт" към НЕК. Целта е да бъдат изчистени проблемите между двете дружества и да се постави стабилна основа за бъдещи съвместни енергийни проекти. Това обяви Бойко Борисов по повод проведения вчера телефонен разговор с президента на Руската федерация Владимир Путин. С президента Путин се договорихме експерти на „Булгартрансгаз" да запознаят руската страна с разработения бизнес модел на газовия хъб „Балкан". Обсъдихме и други теми като нарасналия брой руски туристи по нашето Черноморие. Президентът Путин оцени високо организацията по сигурността, която е гарантирала спокойствието на чуждестранните граждани по морските ни курорти, допълни в официалната си страница във Фейсбук премиерът. За разговора във вторник между двамата държавници предаде ТАСС, като се позова на изказване на пресслужбата на Кремъл, в съобщението на която се уточнява, че той е бил по инициатива на българската страна. „Бяха обсъдени въпросите за двустранното сътрудничество в търговско-икономическата и енергийната сфера", допълниха руските власти. Освен това са били дискутирани някои актуалните международни събития, се посочва още в съобщението. Това даде повод за предположения, че Путин и Борисов са разговаряли и за избора на генерален секретар на ООН и в частност за Ирина Бокова, чиято кандидатура правителството ни постави под въпрос
Парламентът днес ще гласува на второ четене отпускането на държавен заем за Националната електрическа компания (НЕК), за да плати над 620 млн. евро на руската "Атомстройекспорт" за произведено оборудване за спряната АЕЦ "Белене. Вчера темата беше обсъдена в телефонен разговор между премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин. Парламентарната бюджетна комисия одобри на второ четене заема, с който НЕК трябва да плати произведеното от "Атомсройекспорт" оборудване за АЕЦ "Белене". През юни арбитражният съд в Женева осъди България да плати 620 млн. евро на руската страна, а миналата седмица правителството предложи държавна помощ, с която да бъде погасен дълга. Енергийният министър съобщи, че заради арбитража, до момента е било невъзможно български експерти да инспектират двата реактора. За да стане факт плащането към Русия е нужно одобрението на Брюксел.
/Поглед.инфо/ Основният въпрос е свързан как да се стигне до мира в тези ужасни времена, в които се намираме всички заедно. Днес ние дори не осъзнаваме в какви времена живеем.
Областният управител Виктор Янев, в качеството му и на председател на Асоциацията по ВиК- Кюстендил насрочи извънредно общо събрание на асоциацията за 20 октомври. Основната му цел е присъединяването на Община Дупница към Асоциацията по ВиК- Кюстендил. За промяната на границите на обособената територия е нужно присъствието на 100% от членовете, съгласно Закона за водите.Общото събрание, проведено на 20 септември се провали, заради отсъствието на кметовете или техни представители на 3 общини- Рила, Кочериново и Трекляно.В писмото си до кметовете...
За да изпълни условието на кредиторите, управляващите в Атина се съгласиха да бъдат приватизирани дружествата за водоснабдяване и електроснабдяване, съобщава БНТ. Предложението беше одобрено от 152 -ма депутати. 141 гласуваха против. Сега Атина може да получи чаканите от кредиторите 2 милиарда и 800 милиона евро. Траншът беше бавен от юни. Протестиращите осъдиха действията на управляващите. За тях приватизацията на дружества е "продажба на безценица".
Днес ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове на отделни места в равнините ще има краткотрайна мъгла. Ще духа слаб запад-северозападен вятър. Максимални температури между 20° и 25°, София – около 20°. Такава е прогнозата за времето на синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към Българска академия на науките
В центъра на Плевен е извършен въоръжен грабеж на инкасо автомобил, съобщи директорът на Регионалната дирекция на вътрешните работи Красимир Начев. Полицията е отцепила за оглед района между сградите на областната администрация, общината и Съдебната палата. Според свидетели обирът е извършен в рамките на 5 минути. Нападателите са заплашили единия от охранителите с пистолет, а другия са ударили в главата. Той е настанен в болница, съобщи БНР. Според информация на Окръжната прокуратура в Плевен откраднатата сума е около 200 хиляди лева.
Изключва се версията за претоварване на машината, която пропадна в столичния квартал "Свобода"
Изключва се версията за претоварване на машината, която пропадна в столичния квартал "Свобода"
Дружеството "Милениум енд Ко" не възнамерява да строи курорт, фотоволтаичен парк или голф игрище върху терена си от 1456 дка., който се намира над плажа "Болата" край Калиакра. Това се казва в писмо по повод информацията на "Днник", че РИОСВ-Варна е спряла принудително разораването и създаването на лозов масив в имота. В края на август т.г., а след това и в началото на септември, той най-напред беше опожарен, а след това и разоран. Това стана повод за протести от страна на природозащитни...
/Поглед.инфо/ Спад на разкриването на лица упражняващи каналджийска дейност отчитат от МВР от началото на 2016 г. спрямо същия период на миналата година. Това става ясно от справка на вътрешното министерство.
Българските евродепутати от ГЕРБ/ЕНП Мария Габриел и Емил Радев организират съвместно конференция относно гражданската конфискация в борбата срещу трансграничната престъпност в Европейския съюз. Събитието ще се проведе от 17:00 ч. тази вечер в сградата на Европейския парламент в Брюксел. Целта на конференцията е да допринесе за по-доброто сътрудничество между държавите-членки и обмена на добри практики в областта на гражданската конфискация като инструмент за борба с организираната престъпност, както и да бъде представен българският опит по тем...
Бившият израелски президент и държавник си отиде на 93 години
Почина бившият израелски президент Шимон Перес. 93-годишният Перес получи тежък инсулт на 13 септември и оттогава беше в болница. Перес е сред основните дейци, стоящи зад мирните споразумения с палестинците от Осло, сключени през 90-те години на миналия век. Заради ролята си в преговорите Шимон Перес получи Нобелова награда за мир през 1994-а година. Той беше президент на Израел в периода 2007-2014 г. Роден е на 2 август 1923 на територията на днешна Беларус. Политическата му кариера продължи почти 70 години, бил е два пъти министър-председател, начело на израелското външно министерство, министерството на финансите и други ведомства.
Топлата вода във Варна - незаконният басейн на народа Варненци искат узаконяване, полицейска охрана и поставяне на осветление на Топлата вода. За това се настоява в отворено писмо до кмета, областния управител и правителството. Уникални археологически открития в Черно море Морски археологически проект „Черно море“ („МАП Черно море“), най-мащабното до днес археологическо изследване на праисторическата и историческата археология на западната част на Черно море, приключи втората си експедиция на терен.
Подробен одит на дейността на Медицинския университет в София за периода от 1 януари 2014 до средата на 2016 г. показва редица нарушения с трудовите договори и формирането на заплати на академичния състав, обществените поръчки, таксите и приема на студентите в институцията. Министърът на образованието Меглена Кунева обяви вчера, че след резултатите от проверката ще бъдат сезирани прокуратурата, ДАНС и Агенцията за държавна финансова инспекция. Публикуваме части от резюмето на одиторите в...
Днес ще е предимно слънчево. В сутрешните часове на места в равнините ще има краткотрайна мъгла. През деня ще духа слаб северозападен вятър. Минималните температури ще са между 3 и 8 градуса, по Черноморието - около 10-12 градуса. Максималните стойности ще са в интервал от 20 до 25 градуса, за Шумен - 21 градуса. Атмосферното налягане е по-високо от средното за септември и още малко ще се повиши. Над планините ще е предимно слънчево. Ще духа слаб северен вятър. Максималната температура на височина 1200 м ще бъде около 12 градуса, на 2000 м - ок...
От днес до 30 септември Варна е домакин на Третия международен клубен турнир по пожароприложен спорт за купа „Одесос”. Организатори на събитието са Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” и Спортен клуб по пожароприложен спорт – Варна, със съдействието на Община Варна. Състезанията ще се проведат на стадион „Локомотив”. Турнирът ще бъде открит в 16:30 часа. На 30 септември ще се проведе тържественото награждаване на отборите и закриване. Участие в надпреварата са заявили общо 16 отбора от България, Чехия, Словакия, Рус...
Почина бившият израелски президент Шимон Перес. 93-годишният Перес получи тежък инсулт на 13 септември и оттогава беше в болница, припомня БНР. Смъртта му беше потвърдена от личния му лекар и негов зет Рафи Валден, отбелязва Франс прес. Валден каза, че Перес е починал в съня си в 3 часа тази сутрин (полунощ по Гринуич). Той не даде повече информация, а само уточни, че на сутринта ще има пресконференция, съобщава БНТ. Перес е сред основните дейци, стоящи зад мирните споразумения с палестинците от Осло, сключени през 90-те години на миналия век. Заради ролята си в преговорите Шимон Перес получи Нобелова награда за мир през 1994-а година. Той беше президент в периода 2007-2014 г. и последният от "бащите основатели" на Израел. Роден е на 2 август 1923 на територията на днешна Беларус. Политическата му кариера продължи почти 70 години, бил е два пъти министър-председател, начело на израелското външно министерство, министерството на финансите и други ведомства. С кончината на Шимон Перес от света си отиде една историческа фигура, последният оцеля от поколението на основателите на израелската държава и един от архитектите на споразуменията от Осло, положили основите на палестинската автономия през 90-те години на миналия век, което му спечели и Нобеловата награда за мир, припомня АФП.
"Лудогорец" се изправя днес пред най-голямото си предизвикателство от началото на сезона. От 21.45 "орлите" ще посрещнат на Националния стадион "Васил Левски" хегемона във френското първенство ПСЖ в мач от група А на Шампионската лига.
Парижани са може би най-класният и скъпоструващ състав, срещу който разградчани ще се изправят до края на календарната година. Добрата новина за тях е, че под ръководството на новия си треньор - Унай Емери, ПСЖ не показва най-добрата си игра и вече...
Цигуларите Санджар Сапаев и Яна Зеленогорска ще бъдат солисти на Симфониета - Шумен в четвъртък, съобщиха от културната институция.В програмата са включени разнообразни по стил и по характер произведения като музиката из филма „Новият Вавилон" от Дмитрий Шостакович, Концерт за две цигулки и струнен оркестър от Антонио Вивалди, „Гавот" от Едуард Елгар и Концерт за две цигулки и струнен оркестър от Михаил Пеков. Диригент ще бъде Калина Василева. Концертът ще се проведе от 19:05 часа в зала „проф. Венета Вичева". Санжар Сапаев е роден в Узбекистан...
На Земята вече има човек, който носи гените на трима родители. Бебето е проплакало на 6 април в Мексико и е момченце, съобщиха световните медии, цитирани от bTV. Използван е революционен метод на митохондриална замяна, за да се избегне генетично заболяване, което носи майката. Детето е генетичен наследник едновременно на майка си,
Масово валят забрани за това, но и масово ги подминават
Масово валят забрани за това, но и масово ги подминават
Тази статия е част от специалния проект "На училище" на "Детски Дневник". Поредицата разказва за най-важните промени, които влизат в сила от началото на учебната година с новия Закон за училищното и предучилищното образование. Заедно с това родителите могат да си припомнят най-важните съвети на специалистите как да подготвят децата за връщане към работния ритъм и да открият идеи за занимания през годината.
Тази учебна година седмокласниците ще държат само три вместо пет изпита за...
Състояние на автомагистралите: АМ „Тракия“: област София: Ремонтно-възстановителни дейности на виадукт при км 20+840, ляво платно посока Бургас-София, в участъка от км 18+250 до км 23+330. ВОБД предвижда: 1. пълно затваряне на лявото платно посока Бургас-София.
Силната конкуренция между тримата леви кандидати за президент едва ли ще обърка значително левия електорат, но вероятно ще успее да увеличи шансовете на борещия се за "патриотичния" вот Красимир Каракачанов за балотаж с все още неизвестния фаворит на ГЕРБ.
Малко повече от месец преди изборите и дни преди Бойко Борисов окончателно да реши и да обяви кой ще бъде претендентът на партията му за държавен глава, издигнатият от БСП "непартиен" кандидат ген. Румен Радев обикаля из страната,...
Правото на пресичане на пешеходна пътека или на което и да е място не е абсолютно. Пешеходецът би имал предимство само ако е заел пътеката правомерно - да се е съобразил със скоростта, посоката на движение и отстоянието на приближаващите коли и да е сигнализирал водача на МПС с ръка за намерението си да пресича, съобщава dnevnik.bg.
Община Белово и РИОСВ-Пазарджик са сред номинираните за наградите за Международния ден на правото да знам – 28 септември, организирани от Програма „Достъп до информация” (ПДИ), съобщава регионалният координатор на програмата за Пазарджик Тодор Гроздев. ПДИ ще връчи за 14-ти път днес годишните си награди и антинагради. Целта е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация. Беловската общинска администрация е номинирана в категория „Катинар” и е дадена като пример за ...
Ето най-важното за популярната американска певица и актриса
Поради извършване на профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, днес - 28 септември ще бъде прекъснато електрозахранването в няколко варненски района, научи Moretoe.net. Ето и пълният списък: - от 08:30 ч. до 18:00 ч.
По целия свят 28 септември се отбелязва като Международен ден на правото да знам от 2002 г. Идеята е, с различни събития да се напомни, че правото да знам е основополагаща демократична ценност да се популяризира свободата на информация и да се подобрят стандартите за достъп. У нас този ден се отбелязва от Програма достъп до информация (ПДИ) с годишни награди за принос в областта на свободата на информация от 2003 г. Отличията са в шест категории - четири положителни награди „Златен ключ" и две антинагради „Златен катинар" и „Вързан ключ". Целта...
Комплекс за малоценност мъчи комшиите, а нашата политика е безгръбначна Комплексът за малоценност е сложно явление. Според австрийския психотерапевт Алфред Адлер той е не само самоподценяване. Много често от него се оттласква фантасмагорен и антисоциален стремеж към превъзходство. Тогава неврозата става опасна!
Как да направим "Град за хората" - с повече зеленина и пешеходни зони и по-малко автомобили, с повече обществени места и по-малко занемарени и презастроени пространства, ще бъде темата темата на предстоящия форум на One Architecture Week (7-8 октомври), чиято голяма звезда е урбанистът и автор на едноименната книга Ян Геел. Архитекти, активисти и изследователи от различни държави ще споделят добри практики за включването на гражданите в градското планиране, чийто адресат са не само българските...
Mного от действията, които извършваме ежеминутно във Facebook, могат да станат с помощта на т. нар. "горещи клавиши". Facebook разполага с преки пътища за потребителите, които предпочитат да използват клавиатурата си за навигация. Клавишните комбинации може да се различават според браузъра (напр.: Firefox, Internet Explorer). Намерете правилната комбинация клавиши за браузъра си в списъка по-долу и заместете # с номера на клавиша за достъп, посочен по-долу. Internet Explorer за PC: Alt + #, след това Enter Firefox за PC: Shift + Alt + # Safari...
В дългосрочен план бежанците ще носят ползи, сочи анализ
Италианската марка "Ферари" продължава да изненадва с нетипични модели. След като пусна кола със задвижване 4Х4, четириместен модел, изпълнение с четири завиващи колела и първи версии с турбомотори, на автосалона в Париж идва ред на GTC4 Lusso T. Това е първи четириместен модел за малката с V8 турбо двигател.
Колата се отличава със задно предаване, четири завиващи колела и почти перфектен баланс на масите (46 към 54). Двигателят е 3.9-литров V8 с турбо, с мощност 610 конски сили и...
Бившият израелски президент и виден държавник Шимон Перес почина тази сутрин на 93-годишна възраст в Тел Авив, съобщи Ройтерс, като се позова на израелското радио. Преди две седмици Перес постъпи в интензивното отделение на болница "Тел ха Шомер" край Тел Авив с тежък инсулт. Лекарите решиха да поставят пациента на командно дишане и в изкуствена кома. Вчера специалистите съобщиха за рязко влошаване на състоянието му, посочва ТАСС. Смъртта на носителя на Нобелова награда за мир за 1994 г. беше потвърдена от личния му лекар и негов зет Рафи Валде...
Редица промени в движението и паркирането около националния стадион "Васил Левски" в София се предвиждат заради мача от Шампионската лига между "Лудогорец" и ПСЖ от 21.45 часа днес.
Забранява се престоят и паркирането на пътни превозни средства от 14 до 24 часа на моста пред стадиона и по протежение на ул. "Гурко" до Спортната палата. Паркирането около самия стадион е невъзможно от по-рано.
След 20 часа до края на мача при необходимост ще се забранява влизането на пътни...
По време на 90-минутния дебат Тръмп говори около 46 минути, "шоуто" надмина предишен рекорд по гледаемост
Събития: 48 пр.н.е. г. – Помпей Велики е убит по заповед на египетския цар Птолемей XII, след като акостира в Египет. 1066 г. – Уилям Завоевателя напада Англия: започва Норманското нашествие. 1781 г. – Американската война за независимост: Американските войски подкрепени от френската флота започват Обсадата на Йорктаун във Вирджиния.
Сайтът, на който може да се направи справки за избирателните списъци за избори за президент и вицепрезидент на републиката и национален референдум на 06.11.2016 г. е активен. Сайтът може да бъде достъпен на адрес: grao.bg/elections Може да се направи справка по ЕГН или адрес за номера на избирателната секция и мястото на гласуване за изборите. Да се подаде искане за гласуване по настоящ адрес по електронен път. Тази услуга е достъпна след идентификация с електронен подпис и е предназначена както за гражданите, така и за общинските администрации...
Народното събрание ще гласува днес на второ четене одобрение за заема, който държавата ще отпусне за плащането на оборудване за АЕЦ "Белене", поръчано на Русия преди 8 години.
Задължението произтича от решение по арбитражно дело в полза на руската "Атомстройекспорт", която изгради два реактора, поръчани без договор от Националната електрическа компания в края на 2008 г.
Според законопроекта, внесен от Министерския съвет на 20 септември, държавата ще предостави на НЕК...
Вашата любима рецепта може да спечели 20 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен, но задължително добър кулинар, ще готви пред читателите. Изпращайте рецептите си на адреси vboianova@24chasa.bg и 24ojivlenie@24chasa.bg. За въпроси - тел. 942 25 31.
Ролка тапет, няколко детайла и стаята е като нова
Ролка тапет, няколко детайла и стаята е като нова
Дългоочакваната нова услуга на Общинския балнеоложки център в Стрелча - терапевтичните процедури с кал и луга, започват от октомври, съобщават от общината. Засега се предлага лечение с торфена кал от град Баня и луга от Поморие. Те не се поемат от обществените фондове, затова ще се събират такси от пациентите. Ваната с торфена кал от Баня е препоръчителна при заболявания на опорно-двигателния апарат, периферната нервна система, дихателните пътища, при варикозни вени, кожни и гинекологични проблеми. Процедурите са по 20 минути, желателно е да се...
Легендата на френското кино – Бриджит Бардо на 82 г.
Сборникът „Ужасите в Пловдивския и Пазарджишкия край след Априлското въстание от 1876 г.“ ще бъде представен в Историческия музей в Панагюрище днес от 17,30 часа, съобщават организаторите от музея и общината в средногорския град. За книгата ще разкажат проф.Пламен Павлов д.и.н. и екипът, участвал в подготовката й. Сборникът съдържа спасените по чудо писма на митрополит Панарет Пловдивски и епископ Гервасий Левкийски, в които са отразени зверствата на башибозука, армията и самата официална турска власт по време на Априлското въстание и първите м...
Известната българска офтамоложка д-р Анелия Хохвартер поставя начало на мащабна благотворителна кампания с книгата си "Пътуване". Днес от 19 часа тя ще представи романа си в пловдивската галерия "Филипополис". Дамата, която от години живее и работи във Виена си е поставила за цел да помогне за закупуването на първия в България робот - ЛОКОМАТ. Тя ще дари за каузата всички постъпления от продажбата на книгата. ЛОКОМАТ се използва при лечение и рехабилитация при пациенти с цялостна или частична загуба на двигателни функции, хора болни от множеств...
Днес над страната ще преобладава слънчево време. Над Черноморието ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове на места по крайбрежието видимостта ще е намалена. През деня ще духа слаб северозападен вятър. Максимални температури на въздуха: 21-23°.
“Европейски ден на здравословния начин на живот” ще се проведе във Враца на 6 октомври. Мястото е централният градски площад “Христо Ботев”, началото е в 16 ч., а финалът – в 19 ч. Инициативата е на Европейския информационен център “Европа Директно Враца” към Търговско-промишлена палата в града, а партньори са Младежки Център Враца, Български Младежки Червен Кръст и Увеселителен парк „Приказката“-Враца, с подкрепата на Община Враца и съгласувано с Регионално управление на образованието – Враца. В рамките на събитието ще има кулинарна изложба „В...
Световноизвестният драматург Ерик-Емануел Шмит дойде у нас специално за постановката на пиесата си “Посетителят”. Едва кацнал на летището във вторник, той бе отведен в салона на театър “Сълза и смях”, където бе премиерата на спектакъла, дело на режисьора Александър Чобанов. “Това е тя! Едновременно силна, но и ранима.
Бившият израелски президент беше хоспитализиран съвсем скоро, а оттогава остана в състояние на изкуствена кома
Перес беше хоспитализиран съвсем скоро, след като прекара инсулт, а оттогава остана в изкуствена кома
Правителството ще разгледа първия пакет от предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване, свързани с дейността на пенсионноосигурителните дружества. Част от поправките, внесени от финансовото министерство, засягат натрупването на средствата за втора пенсия в индивидуалните партиди на осигурените лица в универсалните фондове. 763 лева е средният осигурителен доход за страната за юли Една от промените предвижда право на еднократно или разсрочено изплащане на средств...
Предложение за обявяването на конкурс за 13 линии от мрежата на масовия градски транспорт ще бъде внесено на сесията на Общинския съвет в четвъртък, 29 септември. На 12 май 2017-та година изтича срокът на действащите договори по линии с номера 1, 6, 7, 15, 16, 18, 29, 37, 44, 66, 99, 116 и 222. Сега те се обслужват от "Хеброс бус", "Автотранс - Чолаков", "Мери транс" и "Автобусни превози - Пловдив". Новите договори ще са за срок от 10 години. Оч...
Сотир Цацаров, главен прокурор на България Проф. д-р Алберт Бенбасат, литературен критик Ангел Найденов, депутат, бивш министър на отбраната Проф. д-р Божидар Кунчев, литературовед Бойко Рашков, председател на Националното бюро за контрол на СРС, бивш депутат Д-р Даниела Дариткова-Проданова, депутат в 43-ото НС Димитър Цанчев,
Бившият президент на Израел Шимон Перес почина на възраст 93 години, предава ТАСС, цитирана от Фокус. Лауреат на Нобеловата награда за мир и бивш президент на Израел, 93-годишния Шимон Перес, беше доставен на 13 септември в отдела за интензивна терапия в медицинския център „Тел Ха Шомер“, близо до Тел Авив, след като съобщил на лекуващия го лекар,
На 24 септември в спортен комплекс "Спартак" Плевен - зала "Волейболна" се проведе Международен Карате Турнир „Купа Плевен", като домакин на турнира бе Плевенския Клуб Бойни Изкуства „Петромакс". Турнирът бе включен като част от редовния спортно-състезателен календар на ко-организаторите - Българската Национална Федерация Карате /БНФК/ за 2016 год. и протече под егидата и със съдействието на Община Плевен. Официални гости за церемонията по откриването на Купа Плевен бяха заместник кметът по младежки дейности, спорт и туризъм за Община Плевен - ...
This time preparation for the elections has some peculiarities. Despite the fact it was the first party to file documents for participation in the elections, the ruling GERB party has not yet announced its presidential candidate.
At the beginning of the summer the party claimed it would do so in September; now it says it would do so on October 2. This way GERB is about to become not only the first party to announce its participation in the elections, but also the last one to announce its candidate. So much waiting is odd given the fact that preparations for presidential elections in Bulgaria usually take place earlier. The current situation is not only strange, but even begins to evoke bewilderment and to have a negative effect on the ruling political power as there are doubts it has difficulties finding a strong competitor for the presidential position.
Until recently, intentions for forming coalitions existed in political circles but no serious ones were created. Rather than standing united as planned, the opposition leftist parties divided their votes by three. The planned coalition between BSP and ABC failed and left the impression of hostility between the two political forces. "Movement 21" of the former socialist Tatyana Doncheva not only abandoned ideas for a leftist coalition, but on the last day for registration declared it would participate in the elections in alliance with the liberal National Movement of Stability and Progress /NMSP/, which ruled the country some years ago in coalition with BSP under the name of National Movement Simeon II. The supposed right-wing coalition between GERB and the Reform Bloc also did not happen.
But the biggest surprise is the submission of documents for registration by an initiative committee that offers former Prime Minister Plamen Oresharski for president. Oresharski ruled with the mandate of the BSP with official support from the Movement for Rights and Freedoms and episodic, but crucial support from "Ataka." The surprise is greater because of the infamous end of the ruling of Oresharski and raises the question who and why supports his application. Some analysts suggest that he plays the role of a "fake duck," intended to give the unknown candidate of GERB the aura of an opponent to the oligarchy.
While there is no clarity about the nomination of GERB, sociologists already make some conclusions and forecasts. In any case, they say, elections will be held in two rounds. During the first one people will see specific political support and the degree of mobilization of individual supporters of each party will be a clue to whether calling for early parliamentary elections will be worth it. Personality and the abilities of each candidate will have more important role during the second round. Moreover, sociologists report that Bulgaria enters the presidential campaign at the backdrop of continuing low social trust in all major state institutions and therefore say the crisis of confidence could transform into a protest vote, or apathy and low turnout. Another feature of the pre-election situation is that the orientation of the electorate has been formed in conditions of growing concerns related to the current foreign policy environment.
What would be the result of this significant shift in the focus of attention in comparison to previous presidential elections is yet unclear.
English: Alexander Markov
Bulgaria’s capital Sofia placed among the world’s 30 fastest developing cities. Moreover, that city is first in Europe in terms of GDP (gross domestic product) growth in the past ten years, Sofia city Mayor Yordanka Fandakova announced at the first meeting with Mayors from Central and Eastern Europe and the Chinese 16+1 Initiative. Mayor Fandakova noted that the number of tourists visiting Sofia has increased with 60% in the past six years. Yordanka Fandakova reminded that the credit agencies reaffirmed Sofia’s rating, which allows that city to attract more investments. Mrs Fandakova also pointed out that according to a Bloomberg ranking, Sofia places 3rd in Europe in terms of the number of start-up companies in the IT field.
Купих си кола, горд с новата придобивка и радостен, че вече няма да съм зависим от досадния градски транспорт, като всеки съвестен гражданин, пристъпвам към изпълнение на другите ми задължения, произтичащи от покупката на автомобила. В КАТ обаче ме заливат “с кофа студена вода” – колата е запорирана и не мога да япререгистрирам. Не съм единственият с този проблем, често се случва, но не съм наясно какво да правя и кого да търся. Какво съм виновен аз като нямах ни най-малка представа, че има запор?
Мога да изготвя договор за покупко-продажба на МПС от тук.
Запорът е мярка, с която ми се забранява да се разпореждам (напр. да продам) дадено имущество и има за цел съхраняването му с оглед удовлетворяване на кредиторите ми (което, не изключва възможността имуществото да не принадлежи на мен, като длъжник, а на трето лице).
Продажбата си беше напълно редовна – отидохме при нотариус и свършихме каквото трябва, но колата е под запор и аз хем мога да си я карам, хем не мога да я продам или да се разпоредя по друг начин с нея. Моя ли е или не? Ако запорът е вписан преди продажбата, сделката между мен и продавача не може да се противопостави на кредиторите на продавача, събирането на чиито вземания е обезпечено с въпросния запор. Спрямо тях продажбата е “относително недействителна”, т.е. ако длъжникът не намери пари отнякъде да им плати, съдебният изпълнител може да изнесе колата на публична продан, да я продаде, получените пари да бъдат изразходени за погасяване дълговете на моя продавач, а аз да пия “една студена вода”. Иначе казано, нямам никаква сигурност дали утре някой няма да почука на вратата ми за да ми вземе ключовете от колата, т.е.МПС-то може да ми бъде отнето по всяко време.
При тази ситуация няма как да пререгистрирам колата и при все, че аз самият съм подведен, т.е. неизпълнението на задължението не е по моя вина, не нося отговорност ако карам колата така – с талон, в който фигурира името на стария собственик. Необходимо е обаче да съм изпълнил другите си задължения като собственик на автомобил, напр. да имам сключена застраховка “Гражданска отговорност”.
Продавачът няма как да се отърве току-така, той носи отговорност за:
злоупотреба на доверие – това е престъпление и се изразява в разпореждане (в моя случай продажба) на запорирано имущество (колата). Наказанието, което може да отнесе продавачът в този случай е глоба от 100 до 300 лв. или лишаване от свобода до 3 г.
при подписване на договора за прехвърляне на колата и заверяване на подписите при нотариуса продавачът е длъжен да подпише декларация, че няма непогасени, подлежащи на принудително изпълнение други задължения за данъци, мита, задължителни осигурителни вноски или други публични задължения, свързани с моторното превозно средство, за събирането на които колата може да бъде запорирана. За деклариране на неверни данни той носи наказателна отговорност, “грозят го” глоба от 100 до 300 лв. или лишаване от свобода до 3 г.
мога едностранно да разваля договора – за целта е необходимо да направя изявление, че развалям договора и това изявление да достигне до продавача, да бъде възприето от него и да имам доказателства за това (тук възможностите са няколко – да му пратя писмо с обратна разписка, да му пратя нотариална покана, да си организираме среща, на която да му заявя, че развалям договора и да се състави протокол за проведената среща);
мога да отида при частният съдебен изпълнител и да му обясня как стоят нещата. ЧСИ-то обаче няма да вдигне запора само “на добра воля, защото ми влиза в положението.” Тук имам две възможности:
ако МПС-то вече е обявено на публична продан, мога да участвам като наддавач в проданта и да купя колата; Така обаче ще съм платил два пъти за едно и също нещо.
мога да заплатя на ЧСИ-то сумата, за която е наложен запорът, като по този начин ще стана кредитор на продавача. А аз ще мога да си търся парите, които съм платил на ЧСИ-то от стария собственик на автомобила. Този вариант обаче носи риск за мен, защото нямам никакви гаранции, че ще си ги получа обратно – все пак вече имам горчив опит с честността на моя длъжник. В този случай ЧСИ-то ще вдигне запора.
мога да съдя продавача за злоупотреба на доверие. Според съдебната практика обаче запорът се счита за наложен от момента на съобщаването на длъжника, че вещта му е запорирана. Това обикновено не съвпада с момента, в който ЧСИ-то налага запора, а става няколко дни по-късно. Ако в този промеждутък – между налагането на запора и съобщаването на длъжника за това, той ми продаде колата, аз няма как да се възползвам от предвидената в закона възможност и да го съдя за злоупотреба на доверие.
мога да направя справка в регистъра на длъжниците, поддържан от Камарата на Частните съдебни изпълнители, за наличие или липса на задължения. Процедурата за това мога да прочета тук;
мога да изискам от продавача да извърши пред мен проверка дали има наложени запори в КАТ по месторегистрация на колата (да, точно в този КАТ, тъй като различните дирекции на КАТ нямат обща база данни).
Статията има за цел да очертае някои основни права и задължения, като няма претенции да бъде изчерпателна. Съветваме винаги да се консултирате с адвокат преди да предприемате правни действия.
Завърших университета и е време да взема живота си в свои ръце. Реших, че моето призвание е да съм търговец,предприемач. Поразпитах тук-там и ме посъветваха да си направя регистрация по ДДС, защото по този начин ще оптимизирам разходите си като приспадам част от данъчните си задължения. Тук мога да прочета какво представлява данъчния кредит и как мога да упражня правото си да приспадам данъчните си задължения за сметка на моя данъчен кредит.
В закона пише, че това е сумата, която мога да приспадна от данъчните си задължения за:
Уф, ама тези данъчни закони са много сложно написани! За да разбера как работи данъчния кредит, трябва да знам механизма на данъкът върху добавената стойност (ДДС). Това е данъкът, който плащам за сумата, която прибавям към цената на съответната стока или услуга. Така например производителят Пешо ми продава баничка за 60 ст с ДДС, където 50 ст са за баничката и 10 ст ДДС, което той внася. След това аз продавам баничката за 2,40 лв с ДДС, където 2 лв е за баничката и 40 ст ДДС. Получава се така, че докато стигне до потребителя баничката се облага два пъти – веднъж от производителя, веднъж и от мен. Правото на приспадане на данъчен кредит е направено именно за да се предотврати това множествено облагане. Аз ще трябва да внеса 40 ст ДДС за баничката, но ще мога да искам да ми бъде приспадната сумата от 10 ст, които производителят Пешо е внесъл. Именно тези 10 ст, които производителят е внесъл захранват моят данъчен кредит.
Математически изглежда така:
ДДС което плащам = ДДС за цената на която съм продал – ДДС за цената за която съм купил стоката.
Нека обобщим – двама продавача, от които единия производител, а другия “прекупвач”. Всеки “прекупвач” има право да приспадне тази част от данъка, която е платил, като е купувал стоката.
Ако отговарям на горните условия, то ще мога да упражня правото си да приспадна част от задълженията ми благодарение на правото на данъчен кредит. Това мога да направя когато съм извършил сделката и съм я осчетоводил. Тогава аз имам срок от 12 месеца да добавя данъка от тази сделка към данъчния ми кредит, като за целта трябва да го включа към справка-декларацията“Справка-декларация е документ, който съм длъжен да предоставям в НАП всеки месец, като с него декларирам сделките, които съм осъществил за съответния месец”, която така или иначе подавам до НАП на всеки данъчен период.
Статията има за цел да очертае някои основни права и задължения, като няма претенции да бъде изчерпателна. Съветваме винаги да се консултирате с адвокат преди да предприемате правни действия.
"Голям брой дела от съществен икономически или обществен интерес не стигат въобще до Люксембург, тъй като съдилищата не отправят преюдициални запитвания по тях". За този проблем сигнализира в интервю за Mediapool доц. Александър Корнезов, който на 19 септември 2016 г., стана съдия в Общия съд на Европейския съюз.
Преюдициалните запитвания се отправят от българските съдилища, когато трябва да се приложи правото на ЕС и има нужда от тълкуването му. В своите заключения по запитванията Съдът на ЕС прави задължителни за съдилищата и институциите в държавите членки тълкувания.
По думите на Корнезов фрапантен пример са обществените поръчки, където за никого не е тайна, че европейското право и добри практики системно се заобикалят у нас. "Въпреки това, до ден днешен няма нито едно преюдициално запитване в областта на обществените поръчки. Друг пример е конкурентното право, което е в много голяма степен регулирано от норми на правото на ЕС. Но и по тези въпроси няма нито едно преюдициално запитване относно забраната на картелите и на злоупотребата с монополно или господстващо положение", посочва юристът.
Доц. Корнезов, какво означава новият пост, който заемате? С какво той е важен за България и за българските граждани и фирми?
Това е признание и успех за България, тъй като страната ни е сред първите държави членки, които получиха право на втори съдия в Общия съд на ЕС. Това стана възможно в резултат на реформата на Съда на ЕС, която в частност предвиди вливането в Общия съд на Съда на публичната служба на ЕС, където бях избран за съдия след конкурс, в който участваха 79 юристи от целия Европейски съюз. Целта на реформата е да се ускори съдебното производство и да се подобри качеството на съдебните актове, постановявани от Общия съд на ЕС. За целта се предвиждат редица мерки, сред които поетапно удвояване на броя на съдиите в Общия съд до 2019 г.
Реформата засяга непосредствено и българските граждани и фирми, защото те могат да сезират директно Общия съд на ЕС при определени условия, за да защитят правата си, като например да искат отмяната на актове на институциите и органите на ЕС, както и да водят дела за ангажиране на отговорността на Съюза при неизпълнение на договорни задължения или дори за да потърсят обезщетение за вреди, произтичащи от неправомерни действия от страна на институциите или органите на ЕС. Най-вече става дума за дела в областта на конкурентното право, държавните помощи, антидъмпинга, т. нар. ограничителни мерки, като например запор на сметки на лица, заподозрени във връзки с тероризма, интелектуалната собственост, достъп до информация, публичната служба на ЕС и др.
По принцип се избягва българските съдии да са част от съдебния състав в дела, в които една от страните е българската държава, гражданин или фирма, за да се избегне всякакво съмнение за пристрастност.
Как Ви се виждат проблемите на българското общество от Люксембург, ако ги гледате през призмата на делата, които стигат до Съда на ЕС?
Струва ми се, че делата, които стигат до Съда на ЕС от България, не отразяват истинските проблеми на българското общество. Само малко от тях поставят принципни въпроси от значение за развитието на българското и европейското право. За това има две обяснения. Първото е непознаване и оттам неприлагане на правото на ЕС, или само формалното позоваване на него, без обаче да се вникне в същността му. Второто обяснение е, че има нежелание - съзнателно или не - в делата от обществен или голям икономически интерес да не се отправят преюдициални запитвания до Съда на ЕС. Образно казано, преюдициалното запитване изважда делото извън контрола на всякакви местни зависимости и субекти, доколкото е немислимо българският съд да не се съобрази с решението на Съда на ЕС. В тази връзка винаги съм казвал, повтарям го и сега: преюдициалното запитване е най-мощното оръжие за възтържествуване на правото, с което разполага българският съдия.
Бихте ли дали някои по-важни и интересни примери на решени преюдициални запитвания от последните години?
Примерите са много, но тук ще се огранича само с няколко от последните 2 години. Делото "Google Spain" е особено важно с това, че Съдът на ЕС постанови, че при определени обстоятелства "Google" е длъжен, при поискване, да изтрива злепоставяща за дадено лице лична информация от търсачките си, дори и тя да е достоверна. Това вече се прилага в практиката. В делото Schrems Съдът на ЕС не се поколеба да отмени решение на Европейската комисия, което позволяваше на компании като "Фейсбук" и "Майкрософт" да изпращат и складират събраните лични данни на европейски граждани в сървърите на компанията в САЩ. В делото Съдът установи по категоричен начин, че властите в САЩ на практика имат почти неограничен и често неконтролиран достъп до личните данни на европейските граждани, фигуриращи в техните профили във "Фейсбук", което е в остро противоречие с европейските стандарти за защита на личните данни. Друг пример е делото Gauweiler, образувано по преюдициално запитване от германския федерален конституционен съд, в което Съдът на ЕС остави в сила програмата на Европейската централна банка за закупуване на държавни облигации на вторичните пазари, програма, която в голяма степен облекчи дълговата криза в Европа. Важни и много актуални са и решенията на Съда в делата Dano и Alimanovic, в които Съдът категорично отсъди, че правото на ЕС не позволява т.нар. социален туризъм, при който гражданин на една държава членка се установява в друга държава членка с цел да се възползва от социалните й помощи. Бих споменал и делото Philip Morris, в което Съдът на ЕС остави в сила новите стриктни изисквания по отношение на тютюневите изделия, като например по-големите предупредителни текстове и картинки, забраната за добавка на овкусители, които придават вкус на билка, ментол, ванилия и други в цигарите, забраната за означения от рода на "натурални", "ултралеки", "органични" и т.н.
В кои случаи най-често казуси на български граждани и фирми стигат до Общия съд или до Съда на ЕС? Къде виждате неизползван потенциал?
В Общия съд делата, заведени от български граждани и фирми, са малко, основно в областта на държавните помощи и ограничителните мерки. Причината за това е, че повечето от актовете на институциите на ЕС, които подлежат на обжалване пред Общия съд на ЕС, са най-общо казано от икономически характер, а икономическата активност в България е твърде незначителна, за да представлява интерес за европейските институции.
Обратно, в Съда на ЕС, където мнозинството дела се образуват по преюдициални запитвания, отправени от национални съдилища, "българските" дела са далеч по-многобройни, повече от 70 на брой от 2007 г. до днес. Някои от тях, като например делата Елчинов и Канон, са от огромно структурно значение за съдебната власт у нас, тъй като в тях Съдът на ЕС постанови, че долните инстанции следва да не се съобразят с тълкувателно решение/постановление на ВКС или ВАС, съответно със задължителните им указания при отмяна на решение и връщането му за ново разглеждане, ако те противоречат на правото на ЕС. Тези две решения предоставят безпрецедентна възможност на първо- и второинстанционните съдилища в България да инициират, посредством преюдициалното запитване, промяна в постоянната съдебна практика на върховните съдилища и така активно да участват, дори да провокират развитие на правото както на национално, така и на европейско ниво. Те индиректно поставят и изключително важния въпрос за тълкувателната дейност на върховните съдилища и доколко тя представлява правораздавателна дейност. Съдът на ЕС се ограничи с това да постанови, че ако тълкувателно решение/постановление противоречи на правото на ЕС, то българските съдилища трябва да не го прилагат. Но големият въпрос остава.
Що се отнася до правните въпроси, които се поставят, мнозинството са в областта най-вече на ДДС, митническия съюз, забраната за дискриминация, пространството за свобода, сигурност и правосъдие, но има решения и в областта на околната среда, енергетика, транспорта, търговската политика на ЕС и гражданство на ЕС.
Както споменах обаче, струва ми се, че голям брой дела от съществен икономически или обществен интерес не стигат въобще до Люксембург, тъй като съдилищата не отправят преюдициални запитвания по тях. Именно тук виждам огромен неизползван потенциал. Фрапантен пример са обществените поръчки, където за никого не е тайна, че европейското право и добри практики системно се заобикалят у нас. Въпреки това, до ден днешен няма нито едно преюдициално запитване в областта на обществените поръчки. Друг пример е конкурентното право, което е в много голяма степен регулирано от норми на правото на ЕС. Но и по тези въпроси няма нито едно преюдициално запитване относно забраната на картелите и на злоупотребата с монополно или господстващо положение.
В областта на наказателното право у нас до скоро се считаше напълно погрешно, че наказателният съд не може да отправя преюдициални запитвания, доколкото задължението му да изложи фактите по делото в самото запитване компрометирало безпристрастността му и трябвало да води до отвод на съдебния състав, отправил запитването. Подобно тълкуване на НПК влиза в остро противоречие с правото на ЕС, както Съдът на ЕС постанови наскоро в решението си в делото Огнянов. Така че това мнимо препятствие пред отправянето на преюдициални запитвания по наказателни дела вече формално е елиминирано. Остава наказателните съдилища да поемат своята отговорност и задължение да прилагат правото на ЕС.
Едва ли функцията на правото на ЕС е да коригира многобройните пробойни в българската съдебна система, но все пак наблюдава ли се според Вас такъв косвен ефект от 2007 г. насам?
За съжаление, не. Крайно време е да разберем, че ЕС няма да оправи българската съдебна система, нито останалите проблеми в държавата. Трябва сами да запретнем ръкави и да си свършим работата. При все това, правото на ЕС предоставя особено мощен инструментариум на можещите съдии, които имат характера и волята да го прилагат. Но като цяло периодът от 2007 г. насам е една пропиляна възможност да променим подхода на българските магистрати и администрация, които имат навика да се аргументират формалистично, буквоядски. Правото на ЕС изисква да се борави с друг тип инструментариум, като например принципа на тълкуване на националното право в духа на правото на ЕС, принципите на ефективност и равностойност, общите принципи на правото, директен ефект и директна приложимост и пр. Но и до днес голяма част от българските съдебни актове остават слабо мотивирани със силен буквалистичен уклон, като се пренебрегва духа на закона и общите принципи на правото. Масова практика например е да се отхвърлят исканията на страните за преюдициално запитване почти без мотиви или напълно формално, без съдът отговорно да обсъди доводите на страните в тази връзка. Проблемът е особено видим във върховните съдилища, които по принцип са длъжни да отправят преюдициални запитвания, когато се поставя въпрос за тълкуването или валидността на правото на ЕС. Но те твърде често отказват да направят това с бланкетния довод, че отговорът на въпроса бил "ясен".
Преодоляха ли се проблемите около многобройните случаи на слаба компетентност на магистратите в България за същността на правото на ЕС и практиката на Съда на ЕС?
На пръв поглед, да. Много от магистратите минаха някакъв вид обучение по право на ЕС. Вече е предвидено и правото на ЕС да е част от конкурса за първоначално назначаване на магистрати, което следва да бъде приветствано. Понастоящем в много съдебни актове намираме някакъв вид позоваване на правото на ЕС. Но по-задълбоченият анализ показва, че това понякога е само привидно. Твърде често позоваването на правото на ЕС е чисто формално. Липсва вникване в проблематиката и вещо боравене с различните инструменти, присъщи на правото на ЕС. Практиката на Съда на ЕС, която е от ключово значение, също се познава слабо и като цяло не се следи систематично. Разбира се, има и магистрати, които отговорно и много компетентно изпълняват задълженията си на "европейски“ съдии. Те заслужават подкрепа и поощряване. Но за съжаление те като че ли не дават цялостния облик на системата.
Имате ли представа доколко институциите в България са склонни директно да прилагат регламенти на ЕС, ако има противоречие с българския закон? Като че ли се страхуват да го правят.
Както споменах вече, наблюдава се едно явление от последните години на чисто формално позоваване на правото на ЕС. Така се създава впечатление, че съответният орган е "приложил" съответната европейска разпоредба. Но много често това е само голословие, без особено вникване в проблематиката. Дори има немалко примери, в които дадена норма от правото на ЕС се цитира, за да обоснове напълно грешен извод. Понякога вероятно е въпрос на незнание, но може да има и елемент на нежелание в някои дела, както подсказвате във въпроса си. Примерът, който дадох с обществените поръчки и правото на конкуренцията, е красноречив сам по себе си.
Показателен е фактът, че голямото мнозинство преюдициални запитвания от български съдилища са отправени от едни и същи 7-8 съдии, които мога да назова поименно. Те заслужават адмирации за знанията и куража, който демонстрират. Но в крайна сметка, тук става дума само за 7-8 съдии, които представляват по-скоро изключението, а не правилото. Обратните примери са много повече. За вече почти 10 години ВКС е отправил само 2 преюдициални запитвания, едно от което беше отхвърлено като недопустимо. А да не забравяме, че върховните съдилища са по принцип длъжни да отправят преюдициални запитвания, когато се поставя въпрос за тълкуването или валидността на норма от правото на ЕС. Апелативните съдилища не са отправили нито едно преюдициално запитване.
Конституционният съд също страни от диалога със Съда на ЕС, въпреки че конституционните съдилища на много държави членки – Белгия Австрия, Германия, Франция, Италия, Словения, Литва, Испания – все по-често прибягват до преюдициалното запитване като способ за преодоляване на евентуални противоречия между националното, вкл. конституционно право и правото на ЕС. Така че статистиката, със своите над 70 преюдициални запитвания, ласкае България и българската съдебна система, като оставя впечатлението за активно прилагане на правото на ЕС у нас. Но един задълбочен анализ показва, че всъщност голямата част от съдилищата у нас, включително на най-високо ниво, невинаги изпълняват задълженията си, произтичащи от правото на ЕС.
Поставя и се и друг въпрос, а именно изпълнява ли България решенията на Съда на ЕС. Както знаете, Съдът на ЕС е установявал на няколко пъти, че България не изпълнява задълженията си, произтичащи от Договорите. Например наскоро Съдът констатира, че вятърните паркове на нос Калиакра са построени в противоречие с правото на ЕС. Европейските институции, а и българските граждани, очакват да видят кога и как ще се изпълни това решение. Да не забравяме и, че при неизпълнение на съдебно решение, е възможно страната ни да бъде осъдена на заплаща глоби, които се начисляват до пълното изпълнение на решението.
Като човек, който и академично се занимава с право на ЕС, вие простихте ли на българските финансови власти грубото погазване на правото на ЕС през 2014 г., когато въпреки многобройните писма на Европейската комисия и на Европейския банков орган БНБ и Фондът за гарантиране на влоговете в банките не пожелаха да изпълнят еврорегламентациите и да изплатят навреме гарантираните влогове на хората в КТБ, а държаха парите им блокирани абсолютно незаконно близо 6 месеца? Защо никой в двете институции не понесе отговорност за този случай и той не е ли доказателство за факта, че България не е правова държава?
Отново стигаме до основния въпрос, който от десетилетия подкопава устоите на обществото ни, а именно въпросът за върховенството на правото. В случая Европейската комисия предупреди България, че според нея българското право противоречи на европейското, доколкото то предвижда допълнителни, по-тежки условия за започване на изплащането на депозитите отколкото, тези предвидени в правото на ЕС. Но ЕК реши да не образува производство срещу България пред Съда на ЕС и едва ли можем да я виним за това. В този тип производства тя разполага с широко право на преценка и вероятно е счела, че казусът КТБ е твърде незначителен на фона на огромните проблеми в банковия сектор в Европа.
Затова именно казвам, че не можем да чакаме някой от Брюксел или от Люксембург да ни реши проблемите. Тук ставаше дума все пак и за депозитите на крайно уязвими граждани, които се нуждаеха без забавяне от спестяванията си – болни хора, дарителски фондове за лечение на деца и др. Но правото на ЕС предоставя им други способи за защита, като например отговорността на държавата за нарушаване на правото на ЕС. Тоест средствата за защита на правата, които правото на ЕС предоставя на всеки един от нас, са налице. Въпросът е обаче дали и как те се прилагат на практика в България. Така пак се връщаме до въпроса за върховенството на правото в България.
Вие работите в сферата на конкурентното право. Успява ли, според Вас, Комисията за защита на конкуренцията у нас наистина да работи по предназначение? Действително ли е толкова трудно да се докаже картел в сектор "горива"?
КЗК е изключително важен държавен орган за всяка държава с пазарна икономика, може би един от най-важните в държавата въобще. Нейна основна задача е да санкционира картелите и злоупотребите с господстващо положение, както и нагласените обществени поръчки. Всички тези нарушения представляват, образно казано, „кражби“ в ущърб на крайния потребител, т.е. на всички нас, тъй като плащаме по-високи цени за по-некачествени стоки и услуги. Те задушават всеки опит за инициатива, иновативност и изобщо повишаване на ефективността на предприятията на пазара, като не допускат конкуренция, и оттам ограничават нашия избор на стоки и услуги. Именно затова мисията на КЗК е толкова важна. Не може да имаме здрава и конкурентноспособна българска икономика без силна, активна, напълно независима и компетентна КЗК. Нека вземем пример от Европейската комисия, която е абсолютно безкомпромисна с големите картели и компаниите, злоупотребяващи с господстващото си положение. Някои от последните санкции, наложени от комисията, говорят само по себе си: 2.93 млрд. евро за картел на производители на камиони; 1.49 млрд. за картел на пазара на финансови инструменти; 1.06 млрд. евро на производителя на процесори "Интел" за налагане на определени производители на компютри да работят с техните продукти, за сметка на конкурента им на пазара. В други случаи Европейската комисия постига желания резултат чрез механизма на поемане на задължения от нарушителите, като например в случая VISA, в рамките на който компанията се ангажира да постави граница на някои прекомерни междубанкови такси при плащания с кредитни или дебитни карти. Да, трудно е да се докаже картел, но съвсем не е невъзможно. Въпрос на компетентност и воля.
Има ли единодушие в българската правна общност по въпроса дали правото на ЕС има предимство над българската конституция или е обратното?
Това е един от най-дискутираните въпроси в правото на ЕС въобще. Без да навлизам тук в подробностите на един продължаващ и безкрайно интересен дебат, струва ми се, че въпросът за предимството на правото на ЕС над националните конституции често се поставя твърде елементарно. Част от конституционното право – например въпросите за държавното устройство и държавно управление – не попада въобще в приложното поле на правото на ЕС. Освен това, немалка част от европейското законодателство предвижда минимални стандарти като оставя на държавите членки възможността да предвидят по-високи стандарти на защита. В тези случаи по принцип би могла да се приложи националната конституция, ако последната предвижда по-висок стандарт на защита от този, предвиден в правото на ЕС. Също така правото на ЕС отчита конституционната идентичност на държавите членки. С други думи, ако даден принцип или норма от националната конституция е част от конституционната идентичност на съответната държава членка – например светския характер на държавата, задължително използване на кирилицата, забраната на благороднически титли и пр. – правото на ЕС трябва да вземе това предвид. Но ако съществува императивна норма от правото на ЕС, от която не са предвидени изключения и която не оставя право на преценка на държавите членки, тя трябва да има предимство пред националната конституция в случай на конфликт. Обратното би довело до разпадането на ЕС, тъй като би позволило на всяка една държава членка едностранно да решава кои свои задължения да изпълнява и кои не.
Канадският строителен магнат с български корени Игнат Канев ще открие утре в Русе детска площадка, изградена с дарени от него средства. Тя се намира в двора на Университетската многопрофилна болница за активно лечение в дунавския град. Очаква се на събитието да бъде и здравният министър д-р Петър Москов, съобщиха от лечебното заведение.
Игнат Канев е в България, за да отпразнува 90-годишнината си. Той е роден на 6 октомври 1926 г. в русенското село Горно Абланово. Напуска страната на 14-годишна възраст, за да търси препитание в Австрия. През 1951 г. заминава за Канада и се установява в Торонто, където започва строителен бизнес.
През годините Канев никога не е забравял България. Той дари средства на Русенския университет за построяването на представителна зала, която носи неговото име – „Канев център”. При откриването на модерната сграда на 10 октомври 2013 г. Канев бе удостоен със званието „Доктор Хонорис кауза” на университета.
Въздухът в София е по-мръсен от този в Лондон, Париж и Мадрид. Това показват данни на Световната здравна организация (СЗО) за качеството на въздуха. Основни причини за замърсяването са трафикът, електроцентралите и фините прахови частици. И докато трафикът в столицата на Англия, Франция и Испания е по-интензивен от този в нашата, София компенсира с високия дял на хора, които се отопляват на твърдо гориво. „Домакинствата в крайните квартали в София
масово се отопляват с печки на твърдо гориво,
заради което нивото на фини прахови частици в тези райони е толкова високо“, обясниха от Изпълнителната агенция по околна среда.
Бургас, Стара Загора, Плевен, Русе и Силистра също се нареждат сред европейските градове с наднормено замърсяване на въздуха. Въпреки че България попада в черната статистика с 6 града, Италия е страната с най-много населени места, в които въздухът е опасно мръсен. Жителите на почти цяла Северна Италия са застрашени от белодробни и сърдечно-съдови заболявания заради праха, който дишат. По данни на Европейската агенция за околна среда всяка година около 60 000 души на Апенините умират преждевременно вследствие на мръсния въздух. Експертите от екоагенцията са категорични, че
вдишването на прах намалява живота средно със 7,4 месеца.
Според доклада на Световната здравна организация в съотношението смъртни случаи на глава от населението първенец в света е Украйна. Там на 100 000 жители 120 умират вследствие на заболяване, причинено от мръсния въздух. На второ място е България, където праховите частици убиват по 118 на всеки 100 000 човека. Топ пет на страните с най-висока смъртност заради мръсен въздух допълват Русия, Беларус, Китай. На другия полюс са Австралия, Канада, САЩ, Швеция, Финландия, където въздухът е най-чист. Според доклада на СЗО това са страните, които са заложили на екологичен транспорт и достъп до възобновяеми източници на енергия.
В надпреварата за евросубсидии продължават 2402 предприятия от общо приети 3753 заявления за финансиране . Това съобщиха от Държавен фонд "Земеделие".
Общо кандидатстващите проекти по подмярката за стартова помощ за развитието на малки стопанства са били за над 110 млн. лв., но след пресяването финансирането е редуцирано до 70.467 млн. лв. Това е 120 % от размера на бюджета, определен със Заповедта за прием на министъра на земеделието и храните, увеличен с 2 проектни предложения, които са получили равен брой точки с последното заявление за подпомагане, попадащо в 120-те процента.
На последваща обработка подлежат проектите, които са получили над 23.72 точки.
Чрез подмярката се подпомага икономическото развитие и укрепването на малките земеделски стопанства, ускоряването на модернизацията и технологичното им обновление и подобряването на опазването на околната среда и борбата с климатичните промени.
Финансовата помощ е безвъзмездна и цели устойчиво развитие и растеж на малките земеделски стопанства. Субсидията се предоставя за максимален срок от пет години при условие, че представеният към заявлението за подпомагане бизнесплан е изпълнен коректно.
Заемите за покупка на жилище, изтеглени в евро, поскъпнаха. През юли тази година банките е са отпускали подобни кредити срещу годишния лихвен процент(ГПР) от 6,02%, а само месец по-късно той се увеличава до 6,19%. Така цената на заема доближава почти миналогодишното си ниво от 6,21 на сто. Това сочат последните данни на Българската народна банка (БНБ) за август 2016 г.
През август банките са покачили ГПР и по кредитите за потребление в лева и евро. Така през юли ГПР на потребителските заеми в българска валута, в който освен лихвата се включват и всички такси, комисиони и разходи за сметка на клиента, е бил 10,90%. Месец по-късно скача до 10,93. С 0,02 на сто се покачва и ГПР на заемите за покупка на стоки изтеглени в евро.
Статистиката на централната банка показва, че цената на ипотечните кредити лева отчита съвсем леко понижение на месечна база от 0,01%. През август ГПР е бил 5,33. За година спадът е в размер на 0,80%.
При депозитите, договорени в евро, лихвата, която са получавали българите през миналия месец, е била 0,70%. Само година по-рано цената на депозираните пари в европейска валута е била 1,20%, или с 0,50 процентни пункта повече. За месец обаче се отчита увеличение от 0,06%. Лихвата при влоговете в лева остава без промяна, като запазва нивото си от 0,84%.
Лихвите при фирмените депозити в лева и евро са съответно в размер на 0,35% и 0,51%.
С 1,29% обаче е паднала лихвата на кредитите над 1 млн. евро, изтеглени от фирми. През юли цената на тези заеми е била 5,45%. Само месец по-късно лихвата намалява до 4,16%. На годишна база понижението е от 3,68 на сто.
При кредитите над 1 млн. евро, но договорени в лева също се отчита спад – от 0,09% за месец. Корпоративните кредити до 1 млн. лв. в българска валута и евро поевтиняват едва с 0,01% съответно до 4,51% и 4,19%.
Все повече британци предпочитат следващото лято да почиват в България, Куба, Америка, Белеарските острови в Испания и Канарските острови. Това пише британското издание Дейли Мейл, цитирайки Петер Фанкхаузер - главен изпълнителен директор на една от най-големите туристически агенции на Острова Thomas Cook Group. По думите му промяната в предпочитанията на клиентите е следствие от референдума Брекзит, падането на паунда и нарастващия страх от терористични атаки в някои европейски страни.
Според изложените от Фанкхаузер данни се забелязва спад от 4% на летните резервации в чужбина сред редовните клиенти и цялостен спад от 9% на туристическия пазар в Европа сравнение с минали години. Най-рязко е отдръпването от Турция, която до сега е била сред водещите дестинации за краските поданици на Елизабет II. Огромен отлив е отбелязан и от Белгия след терористичните атаки през март, а почиващите в Германия са с 5% по-малко. Франция също търпи последствия заради събитията на нейна територия. Аналогично броят на резервациите в рамките на Великобритания се е увеличил, но само с 1%, въпреки че цените са паднали с 5%.
Почивките през зимните месеци са белязани от същите проблеми за туристическите агенции. Забелязва се повишение на резервациите във Великобритания с 8% за сметка на тези за страни от другата страна на Ламанша.
Въпреки всичко Петер Фанкхаузер заявява, че е твърдо решен да стабилизира пазара и да увеличи печалбите си като предлага изгодни оферти за екскурзии до новите предпочитани курорти. Той разчита на максимата, че няма турист, който да устои на евтина почивка на топ-дестинация.
Лидерите от Европейския съюз (ЕС) ще обсъдят през следващия месец възможността да подобрят обтегнатите отношения с Русия в отговор на растящото раздразнение сред държавите членки заради икономическите санкции срещу Москва заради ролята й в украинската криза.
Facebook вече е разследвана в САЩ и Европейския съюз (ЕС) заради промените в политиката за поверителност на данните на своето чат приложение WhatsApp. Сега компанията получи заповед от регулатор в Хамбург да спре да предоставя данни за германските потребители, ползващи чат услугата, пише Bloomberg.
Освен това социалната мрежа трябва да изтрие всички данни, които вече има, обяви комисар Йоханес Каспар, отговарящ за защитата на данните и свободата на информацията. По думите му Facebook няма никакво правно основание да използва информация за потребителите на WhatsApp.
"Тази заповед защитава данните на около 35 млн. потребители на WhatsApp в Германия“, коментира Гаспар. „Това дали искат да свържат акаунта си с Facebook, трябва да бъде тяхно решение. Следователно Facebook трябва предварително да поиска съгласие. Това не се е случило“.
Екипът на Facebook за връзки с обществеността в Германия не е отговорил веднага на запитването по имейл за коментар по въпроса.
През август Facebook обяви, че ще започне да използва данни от мобилното приложение, за да позволи на рекламодателите да насочват по-добре рекламите си към потребителите на социалната мрежа и Instagram, както и да позволява на компаниите да изпращат директни съобщения до хората, които ползват WhatsApp.
Промяната в политиката може да помогне на WhatsApp да генерира приходи, но също така може да отблъсне потребителите, които одобряваха строгите ѝ правила за поверителност на данните.
Федералната търговска комисия на САЩ преглежда два групови иска на потребители, подадени през август, в които се настоява, че ходът на Facebook нарушава законодателството в страната, което забранява несправедливи и измамни практики.
С ръстове на индексите приключи днешната сесия на Wall Street. Инвеститорите се окрилиха от първия дебат между кандидат-президентите Хилари Клинтън и Доналд Тръмп и не обърнаха внимание на споровете за това кой е излязъл победител от дискусията и на спада на цените на петрола.
В края на търговията Dow Jones добави 133 пункта (0,74%) до 18 228 пункта. Най-голяма подкрепа на индекса оказаха акциите на Microsoft, IBM и Nike, които поскъпнаха съответно с 1,85%, 1,81% и 1,73%. S&P 500 се повиши с 0,64% до 2 159 пункта, а Nasdaq се разшири с 0,92% до 5 305 пункта.
От икономическите сектори, включени в състава на широкия индекс, най-силно се представиха технологичните акции, които поскъпнаха с 1,15%. Най-силен спад записаха акциите на компаниите за комунални услуги, следвани от акциите на компаниите за имоти и на енергийните компании.
Според анализатори Хилари Клинтън е спечелила подкрепата на пазарите в първия дебат, тъй като се предполага, че тя ще запази статуквото, ако стане президент, пише CNBC.
Същевременно изборите в САЩ през ноември си остават най-сериозния риск пред пазарите и реакцията им след първия дебат е показателна за това кой вариант предпочитат те.
Цената на петрола се понижи с почти 3% в днешната сесия заради очакванията на инвеститорите, че няма да се стигне до сделка за замразяване на добивите на черно злато на енергийната среща в Алжир, съобщава MarketWatch.
Фючърсите на лекия американски суров петрол със срок на доставка през ноември поевтиняха с 2,7% (1,26 долара) до 44,67 долара за барел на стоковата борса в Ню Йорк. Ноемврийските контракти на сорта Брент поевтиняха с 2,9% (1,38 долара) до 45,97 долара за барел.
Представителите на Иран още с пристигането на срещата дадоха да се разбере, че ще защитават плановете на Техеран да увеличава добивите на петрол, за да си възстанови изгубения пазарен дял заради санкциите, които бяха отменени преди няколко месеца.
Саудитска Арабия също не възнамерява да отстъпва от плановете си за добивите на черно злато.
Същевременно доларът поевтиня спрямо песото и другите развиващи се валути след първия дебат на кандидат-президентите в САЩ. Щатската валута изгуби позиции дори срещу бразилския реал, турската лира и индонезийската рупия. Движенията на валутните пазари се подкрепят допълнително от спада на цената на петрола.
Същевременно обаче зелените пари поскъпнаха спрямо еврото и компенсираха по-ранните спадове срещу йената заради данните за потребителското доверие в САЩ на Conference Board. Данните показват, че потребителското доверие е нараснало до най-високо ниво от 2007 г. до 104,1 пункта през септември.
Фючърсите на златото се установиха на едноседмичен минимум в днешната сесия. Благородният метал със срок на доставка през декември поевтиня с 1% (13,7 долара) до 1 330,4 долара за тройунция. Спадът, реализиран за сесията, е най-силен от 24 август.
Докато президентът Владимир Путин затяга още по-здраво хватката върху властта след съмнителните избори, донесли абсолютно мнозинство на партията му, Русия изпада в продължителна стагнация. Министерството на икономиката коригира надолу прогнозата си до 2019 г. включително и сега се очаква икономическият растеж на страната да е още по-слаб спрямо растежа на световната икономика.
Това пише Леонид Бершидский за агенция Bloomberg, цитиран от БТА. На този фон ще продължат геополитическите игри на Путин и смяната на поколенията в екипа му, а резултатът ще бъде Русия на две скорости, прогнозира анализаторът.
Все по-голямата военна и политическа настъпателност на руският президент се изплаща. Той не се отказа от Крим, раздразни и дезориентира западните си съперници с т. нар. хибридна война, което включва всичко - от непризнати военни операции до хакерски действия. Подкрепата му за все повечето популистки движения в Европа прави Европейският съюз (ЕС) по-малко опасен за него като неприятел, а освен това си изгради силна позиция в Сирия, допълва той.
Ако следваме логиката на опитите на Путин да накара Запада да преосмисли глобалната роля на Русия в световната политика, става ясно, че той не само е завършил първата фаза от битката за постигане на стремежите си (2014-2016 г.) почти без жертви, но също така е започнал подготовката за нова фаза на "партизанска война" срещу Запада, пише и политологът Александър Морозов на страницата си във Facebook.
Морозов има предвид неотдавнашните промени в руския апарат за сигурност и множеството кадрови промени, които дават по-голяма роля на едно ново поколение бюрократи и идеолози, на които Путин не дължи нищо, но които му дължат всичко.
След изборите руският президент направи председателя на предишния парламент Сергей Наришкин, който е бивш разузнавач, ръководител на руската служба за външно разузнаване, и предаде председателския поста на Вячеслав Володин, бивш първи заместник-ръководител на кремълската администрация. Той беше натоварен с организирането на изборите и подготви победата на партията, поддържаща Путин.
Московският всекидневник "Комерсант" съобщи неотдавна, че Путин скоро може да завърши реформата в сектора на сигурността, като концентрира повече власт във вътрешното разузнаване, известно като Федералната служба за сигурност (ФСС). Вестникът прогнозира, че ФСС скоро ще погълне външното разузнаване и ще поеме повече разследващи функции, раздувайки се до размерите и влиянието на КГБ от съветската епоха.
В областта на сигурността и външната политика Путин е успешен самодържец, способен да консолидира властта си и да взима добре обмислени решения. По икономическите въпроси обаче той е неумел и Русия се лута. Ролята на силните технократски екипи в министерствата на икономиката и финансите, както и в централната банка, се свежда основно да поддържат и очертават статуквото. А то изглежда мрачно в описанията им.
Новата прогноза се основава на цена на петрола от 40 долара за барел до края на 2019 г., което е малко под сегашното равнище. Прогнозата коригира тазгодишната цел за брутния вътрешен продукт от -0,2 % на -0,6 %, както и целевия растеж за следващите три години. Това означава, че Русия ще изостава от останалата част от света точно когато Путин се опитва да я направи по-опасна и по-активна световна сила.
Тези приоритети биха били несъвместими от гледна точка на здравия разум. Насочената навън настъпателност и затягането на вътрешния контрол са скъпи. Сред новоизбраните депутати се говори за повишаване на данъците - например за премахване на плоския 13% данък върху доходите, който даде тласък на руската икономика в началото на хилядолетието, и за връщане към прогресивната скала. Това обаче ще навреди на бизнеса, който вече изпитва затруднения заради рецесията и прекомерния правителствен контрол.
Както и през последните две години финансовото министерство и централната банка вероятно ще съкратят бюджетния дефицит с други средства. Засега.
На 22 септември Русия пласира емисия еврооблигации за 1,25 млрд. долара. Търсенето беше много по-голямо от предлагането и емисията беше разпродадена при доходност от 3,9%, което не е зле за толкова стагнираща икономика като руската. Чуждестранните инвеститори я разграбиха, макар че западни банки не участваха в уреждането на пласирането, а държавната VTB Capital беше организатор на емисията.
Руското финансово министерство уреди голямата европейска компания за финансови услуги Euroclear да работи по неотдавнашната емисия облигации. Така че от гледна точка на инвеститорите тези инструменти са безопасен остров за приходи в море от отрицателна доходност. Въпреки икономическите санкции срещу Русия Москва може и ще продължи да взема кредити от чужбина.
Същевременно централната банка увеличава емисионното финансиране на бюджета, т.е. печата рубли, за да купува чуждестранна валута от правителствените резервни фондове. Валутата остава част от руските международни резерви, местейки се от единия джоб в другия, и трилиони новонапечатани рубли се пускат в икономиката. Това трябва да окаже натиск надолу върху курса на рублата и дори върху потребителските цени, заради което министерството на икономиката намали прогнозата си за инфлацията за тази година от 6,5% на 5,8% процента.
Остава да се види дали централната банка ще може да поддържа инфлацията толкова ниска, докато правителството бърза да свие бюджетния дефицит.
Обикновените руснаци досега плащат цената на икономическата стагнация и политическата хиперактивност. През август реалният им доход спадна с 8,3% спрямо предходната година според официалната статистика. Това е най-голямото понижение в сравнение с останалите месеци след разгара на световната икономическа криза през декември 2008 г.
Досега руснаците бяха мрачно търпеливи. Все пак ако изненадващо ниската избирателна активност на парламентарните избори е някакъв сигнал, усещането им, че се разграничават от системата на Путин се засилва. Ако Путин не насочи вниманието си към стимулиране на икономическия растеж, търпението може да започне да "изтънява", превръщайки по-здравия вътрешен контрол в негов водещ приоритет.
Правителството на Нова Зеландия ще проверява и брокерите за имоти като част от кампанията си за предотвратяване на прането на пари, съобщава онлайн изданието Global Property Guide.
Разширяването на обхвата на кампанията е заради опасенията, че някои брокери съзнателно или несъзнателно подпомагат чуждестранни компании и физически лица да се облагодетелстват от пазара на имоти в страната, посочва изданието, като се позовава на съобщение на кабинета на Нова Зеландия.
В момента законодателството за предотвратяване на прането на пари в страната се прилага само за финансовите институции и казината.
Новите правила вероятно ще влязат в сила от средата на 2017 г. Те ще обхващат брокери, счетоводители и юридически консултанти.
Правителството на Нова Зеландия е под нарастващ натиск да се справи със схемите за пране на пари след изтичането на "Досиетата от Панама" през април. От документите се видя, че в страната се регистрират компании, които да инвестират в имоти и да избягват данъци благодарение на законови “вратички”.
Местните купувачи обвиняват изцяло чужденците за резкия ръст на цените на жилищата в страната, който ги изтласква от пазара.
Някои други държави, сред които Канада и Великобритания, вече прилагат такива правила за предотвратяване на прането на пари, като проверяват и сектора на имотите, включително работещите в него.
Според данни на правителството на Нова Зеландия 11% от жилищата в страната са собственост на чужденци, които не живеят там. На тази база властите отхвърлят исканията за по-тежки рестрикции на инвестициите в имоти, тъй като делът на чуждестранните собственици е многократно по-висок в други държави.
Инвеститори от Близкия изток са сред основните двигатели на търсенето на луксозни имоти в Испания, пише онлайн изданието TheMoveChannel.com.
Пазарът на имоти в Испания винаги е бил популярен сред чуждите купувачи, но британците – най-голямата група чужденци, инвестиращи в имоти, са лидери в по-ниския ценови сегмент на пазара на ваканционни жилища.
След референдума за Brexit и резкия спад на британската лира интересът на британците към по-скъпите имоти в Испания рязко се охлади за сметка на най-евтините жилища. Така във високия сегмент от ваканционния пазар вече преобладават гражданите на държави извън Европейския съюз (ЕС) и най-вече – от Близкия изток.
„Профилът на купувачите на луксозни имоти в Испания се променя“, коментират от консултантската компания Knight Frank. Латиноамериканците продължават да са активни на пазара в Мадрид, а швейцарците имат интерес най-вече към Ибиса и Балеарските острови.
Купувачите от Близкия изток засега са концентрирани в Марбея. Запитванията на близкоизточни инвеститори за луксозни имоти в региона са скочили над 2,5 пъти само за една година – през 2015 г. спрямо 2014 г., отчита агенцията.
Провинция Каталуния също е популярна сред близкоизточните инвеститори в луксозни имоти. Тя е най-предпочитана от купувачите от Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Нарастващият интерес на купувачите на луксозни имоти от Близкия изток може да се обясни с програмата на Испания за „златни визи“ - издаване на постоянно разрешително за пребиваване в страната срещу инвестиция за минимум 500 хил. евро.
Към момента 60% от посещаващите СПА курортите у нас са българи, а 25% са от съседните страни – Македония, Румъния, Гърция. Има и гости от Израел и Русия също. Черноморските СПА центрове имат адаптирани програми за Германия, но делът все още е нисък. Това каза пред БНР Сийка Кацарова, заместник-председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.
В рамките на два дни от днес курортът "Св. св. Константин и Елена" е домакин на форум за СПА и балнеотуризъм. Кацарова обясни какви са проблемите на българския СПА и балнеотуризъм, като акцентира на сезонния характер на българския туризъм, който все още не можем да преодолеем.
България и Черноморието успешно могат да развиват туризъм и през четирите сезона, ползвайки минералния ресурс, с който курортите разполагат, смята експертът. Кацарова обърна внимание, че имиджът на българския туризъм все още се гради предимно на туризъм за масов, нискобюджетен в голяма част сезонен морски туризъм и зимен туризъм.
"Св. св. Константин и Елена" е курортът, който преди много години е позициониран като целогодишен балнеолечебен курорт, но с развитието и бума в масовия туризъм в последните години цялото Черноморие основно работи сезонно, с редки изключения – има добри примери, добри практики, но те са единици, посочи Кацарова.
По думите на експерта дестинации като Поморие, като "Св. св. Константин и Елена", като "Албена", работят целогодишно, тъй като имат необходимия минерален ресурс.
Рано е да се каже дали сивият сектор в сферата та СПА туризма ще намалее, тъй като наредбата, регламентираща този вид услуги, действа от началото на годината, каза експертът. Тя се надява проверките, които предстоят, да отсеят „менте СПА хотелите”, така че да се рекламираме като качествена и добре ргулирана СПА дестинация.
Един от проблемите пред този вид туризъм у нас е липсата на добра инфраструктура, що се отнася до мястото, откъдето извира минералната вода, стана ясно от думите на Кацарова. В момента на много места тази инфраструктура около водоизточниците е „изключително неугледна”.
Друг проблем, който чака решение, е сезонността на летищата. По думите й след активния летен сезон няма достатъчно редовни полети, което затруднява чужденците, които желаят да ползват рехабилитация и балнео услуги.
Българският бизнес в СПА туризма е готов за дуално обучение, каза още експертът и уточни, че това е пътят към подготовката на качествени кадри.
Днес е световният ден на туризма. През 1980 г. Световната туристическа организация към ООН за първи път чества 27 септември и по този начин утвърждава туризма като световен икономически отрасъл с огромно значение и принос, не само за световната индустрия, но и за културно-историческото развитие на всички нации.
София влезе в топ 30 на най-бързо развиващите градове в света и е на първо място от европейските столици по ръст на БВП за последните 10 години. Това каза кметът на града Йорданка Фандъкова при откриването на Първата среща на кметовете от страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и инициативата на Китай 16+1 под наслов "София - пресечна точка на нови възможности".
"Инвестициите, които правим в последните години в разкриване на културно-историческо наследство в нашия град, са инвестиции, от които очакваме много. Те се връщат и разширяват възможностите за бизнес предприемачеството", заяви Фандъкова, цитирана от Агенция "Фокус".
По думите ѝ София привлича все повече туристи. "Само за последните шест години постигнахме над 60 % ръст на туристите, а за първите 6 месеца от тази година са с 8% повече спрямо същия период миналата година", посочи кметът.
"В развитието на метрото, управлението на отпадъците постигнахме доста добри резултати. Преди дни беше потвърден и кредитният рейтинг на нашия град, който ни позволява да продължим да привличаме средства и да инвестираме", посочи още столичният градоначалник.
"Според класация на Bloomberg сме на 3-то място в Европа по стартиращи компании в сферата на ИТ индустрията", подчерта Йорданка Фандъкова. Тя припомни, че тази година в София се проведе УебИт Фестивал - международно събитие в областта на иновациите и дигиталните технологии, което по думите ѝ е едно от най-значимите събития с 5 000 участници над 70 участници от цял свят, като отправи покана за следващия фестивал, който ще се проведе през април месец 2017 г., когато София отново ще е домакин.
По данни на Свободния туристически барометър в страните, участващи във форума, туристическите посещения са над 144 милиона и са генерирали приходи за 162 млрд. долара, съобщи министърът на туризма Николина Ангелков по време на форума, допълва БТА.
Според тези данни през миналата година София е посетена от 916 хил. туристи, а приходите от нощувки са 116 млн. лв., каза министърът. Общо 553 хиляди туристи са посетили София през първите седем месеца на годината, което е ръст от над 8,6 на сто, отчете Ангелкова. По думите ѝ 2016 г. се очертава рекордна за българския туризъм като само за първите седем месеца страната ни е посетена от над 4,5 млн. чуждестранни туристи.
Министърът на туризма посочи, че съвместно със Столичната община са разработени осем културно-исторически дестинации за София с интерактивни карти към тях, които ще бъдат публикувани на сайта на министерството.
Тя напомни, че в края на тази година София ще е домакин на Първия международен конгрес на световните цивилизации и модерния туризъм, който се организира съвместно със Световната организация по туризъм.
Във форума участват кметът на Белград Синиша Мали, на Сараево - Иво Комшич, на Скопие - Коце Траяновски, на Талин - Таави Аас, и председателят на Народния конгрес на Пекин Ду Дъйн. Домакин на срещата е кметът на София Йорданка Фандъкова.
Участъкът на магистрала „Струма” в Кресненското дефиле, за който се реши да е с т.нар. „двойно преминаване” – еднопосочно по съществуващия път към Кулата и по ново трасе източно от дефилето в посока към София, може да бъде завършен до края на 2020 г.
Това каза председателят на Управителния съвет на Агенцията „Пътна инфраструктура” Лазар Лазаров на пресконференция в Камарата на строителите в България, на която беше представен проектът.
Припомняме, че министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова обяви този вариант на проекта на годишния форум на Камарата, който се състоя миналата седмица.
Лазаров обясни, че в момента се подготвя оценката за въздействие върху околната среда на този проект. Очакванията му са през октомври докладът да бъде внесен в Министерството на околната среда и водите и през ноември да бъде одобрен. След това ще се възложи идейното проектиране, а след него ще бъде обявена процедура за инженеринг – т.е. изготвяне на технически проект и строителство на новата отсечка.
Оптимистичната прогноза, при бързо решаване на обжалванията, е строителството да започне още през следващия строителен сезон, т.е. 2017 г., каза Лазаров. Когато новото трасе бъде готово, движението временно ще бъде двупосочно по него, за да се ремонтира съществуващият път през дефилето. Реконструкцията ще отнеме по-малко от година, допълни той.
За цена на новия проект още не може да се говори, защото не са направени необходимите
количествени сметки, каза още Лазаров.
По новото трасе източно от Кресненското дефиле се предвижда да има 5 тунела – два с дължина около 350 м и три с дължина от по около 1,5 км, каза още Лазаров. Виадуктите ще са 14, от които 10 ще са с височина 30-50 м, а 7 – с около 100 м. Останалите ще са по-малки мостови съоръжения. За високите виадукти ще се мисли за друг тип конструкция заради спецификата на терена, допълни Лазаров.
За новото трасе се предвижда да се изгради и трета лента за бавно движещи се превозни средства, тъй като някои участъци ще са с наклони, каза още той. Това ще позволи и двупосочното му използване, докато се ремонтира съществуващия път в дефилето.
Карта: АПИ
Ванкувър е лидер в класацията на швейцарската банка UBS за най-застрашените от балон пазари на жилища в света, съобщава CNBC.
Проучването Global Real Estate Bubble Index на банката разглежда ситуацията на пазара на имоти във водещите градове в света, като ги оценява според риска от балон. Данните на банката сочат, че цените на жилищата в най-застрашените от балон пазари на жилища са се повишили с почти 50% от 2011 г.
UBS посочва, че цените на жилищата във Ванкувър не са били засегнати от световната финансова криза и продължават да растат, въпреки отслабените цени на суровините. Пазарът е успял да получи тласък от силното търсене както на местните купувачи, така и на чуждестранни инвеститори.
Непосредствено след Ванкувър в класацията са Лондон и Стокхолм. С изключение на Милано като цяло ниските лихви еврозоната са тласнали всички водещи градове в Европа в най-рисковата зона на класацията, посочва се в доклада. В резултат цените на жилищата в Лондон, Стокхолм, Мюнхен и Цюрих достигат нови рекордно високи нива с корекция на инфлацията.
В доклада се подчертава, че има риск от балон и на пазарите на жилища в Париж и Женева.
Дийн Търнър, икономист в UBS Wealth Management, коментира пред медията, че основен двигател на цените на жилищата са оптимизмът и притокът на капитал към сектора на имотите. Огромна роля на пазара обаче играят и централните банки и разхлабената им парична политика.
Друг от водещите глобални жилищни пазари – Ню Йорк, е оценен в доклада като пазар със справедлива стойност на жилищата. Според експертите цените на имотите в Голямата ябълка са с почти 25% под нивата отпреди 10 години.
Не така обаче стоят нещата при наемните равнища в града. Според експертите те са с 50 на сто по-високи спрямо 2006 г., т.е. са сред най-високите в света.
Чикаго пък е нареден сред градовете, където биха могли да бъдат направени доста изгодни сделки с имоти. Темповете на ръст на цените на жилищата там изостават в сравнение със средното за САЩ и се счита, че в момента пазарът е доста подценен.
В глобален мащаб цените на имотите продължават да растат, т.е. рискът от прегряване на пазара не е никак малък, става ясно от доклада. Търнър обаче подчертава, че в условията на ниски лихви и доходност от правителствените облигации имотите продължават да са атрактивни за инвеститорите.
Китай се опитва да успокои прегряващия пазар на имоти в най-големите градове на страната. В някои от тях властите вземат безпрецедентни мерки, включително и заплахи и преследване на брокери на имоти, пише Financial Times.
Цените на жилищата в най-големите градове на Китай нарастват вече 15 поредни месеца. През август най-силно увеличение беше отчетено в Сиамен – над 40% на годишна база. Затова и местните правителства решиха да действат, за да ограничат „прекомерните спекулации“, посочва изданието.
В Ханджу например местното правителство иска от купувачите на земя да я платят в пълен размер в рамките на месец. С това решение властите в града се надяват да пресекат плановете на т.нар. „царе на парцелите“ - строителни фирми, които са склонни да платят дори по-висока от пазарната цена, за да се сдобият с терен за строителство.
Властите в най-големите градове се опитват да обуздаят бума в сделките с жилища, до който се стигна заради предишните опити за справяне с прекомерните запаси от празни жилища в градовете чрез намаляване на изискванията за първоначална вноска по ипотеките и на данъците при сделките.
Нандзин, столицата на провинция Дзиенсу, е поредният от големите градове, който реши да ограничи сделките с жилища само до местните жители. Хора без жителство вече нямат право да купуват имоти в града. Освен това местните жители, които вече имат две и повече жилища, нямат право да купуват повече имоти.
Междувременно днес в официалния вестник на китайската Комунистическа партия излезе пространен материал срещу спекулациите на жилищния пазар, в който се посочва, че „бурната ситуация с цените на имотите в големите и средноголемите градове създава нова мания на пазара“.
В статията се споменават и няколко компании, които нямат нищо общо със сектора на имотите, но са направили инвестиции с очакването да реализират бързи печалби от ръстовете на пазара.
Вчера регулаторите в Шанхай публикуваха и „черен списък“ с брокери, които са обвинени в „надъхване“ на пазара чрез създаване у купувачите на измамно чувство за спешност. Според регулатора тези брокери казват на купувачите, че трябва незабавно да сключат сделка или ще изгубят имота.
Този месец имаше и арести на брокери на имоти в Шанхай по обвинения, че са предизвикали фалшиви разводи, тъй като са обяснили на семейни двойки, че имат по-голям шанс да избегнат високите изисквания за първоначална вноска при покупка на жилище, ако нямат партньор.
Не само в Шанхай брокерите на имоти са под наблюдение. Арести на брокери има и в Чънду.
Междувременно пресата в Шънджън публикува информация, според които са продадени всички жилища по 6 кв.м, наречени „клетки за гълъби“, по 880 хил. юана (около 132 хил. щатски долара). Местната администрация отрече информацията, като властите поясняват, че само в една сграда в града има общо 11 такива апартамента, а на пазара са реализирани 6 от тези жилища.
Пловдивският апелативен съд потвърди определението на окръжния съд, с което от длъжност се отстранява главният архитект на Пловдив Румен Русев, предаде БТА.
Съдът е преценил, че към настоящия момент не се налага промяна на наложената мярка, тъй като обвиняемият е привлечен за умишлено престъпление от общ характер, извършено във връзка с работата му и съществуват достатъчно основания да се счита, че служебното му положение ще създаде пречки при събиране на необходимите доказателства.
За това престъпление законът предвижда наказание лишаване от свобода до пет години и глоба от две хиляди до десет хиляди лева.
Определението на Апелативния съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
Припомняме, че срещу Русев бяха повдигнати обвинения във връзка с разрушаването на Тютюневия склад - паметник на културата.
Сградата на тютюневия склад на ул."Одрин" 8 бе съборена частично с тежка техника в началото на март. Архитект Румен Русев е одобрил разрешителното за строеж на мястото на постройката.
Той освен това не е проверил документ от Националния институт за недвижимо културно наследство, според който тютюневият склад не е паметник на културата, но после се оказало, че този, представен от собствениците документ, е бил фалшив.
Сградата на тютюневия склад остана частично съборена, след като граждански протест спря разрушаването.
През лятото пък други сгради паметници на културата в Тютюневия град изгоряха при пожар.
Най-търсени сред жилищата в сръбската столица са апартаментите без централно отопление. Липсата им значително смъква режийните разходи. „Наемателите предпочитат 3-4 месеца в годината да плащат по-високи сметки за ток, отколкото високи сметки за парно целогодишно”, коментират брокери.
Традиционно в края на август и началото на септември интересът е от страна на новоприетите студенти. Те търсят основно гарсониери в близост до Белградския университет. Най-малките апартаменти могат да се наемат срещу 100 EUR на месец, но не и в близост до ВУЗ-а, а в по-крайните квартали. Апартаментите, които се намират по-близо до центъра се отдават под наем срещу 150 EUR на месец, като най-евтини са имотите в Мариево и Карабурма.
Автор Милена Богданова
Най-успелият български футболист за всички времена Христо Стоичков вече е горд дядо на внучка, става ясно от профилите в социалните мрежи на дъщеря му Мика. "Благодаря, че избра точно мен за твоя майка, Айки за баща, и всички нас за твое семейство! Перфектна си! Обичаме те Миа!", написа по-голямата дъщеря на носителя на "Златната топка" за 1994 г.
Най-успелият български футболист за всички времена Христо Стоичков вече е горд дядо на внучка, става ясно от профилите в социалните мрежи на дъщеря му Мика. "Благодаря, че избра точно мен за твоя майка, Айки за баща, и всички нас за твое семейство! Перфектна си! Обичаме те Миа!", написа по-голямата дъщеря на носителя на "Златната топка" за 1994 г.
В периода март-септември 2016 г. експертите на РИОСВ - Плевен са извършили над 60 проверки на складове за съхранение на негодни и излезли от употреба продукти за растителна защита/ПРЗ/ на територията на инспекцията. За констатирани несъответствия са дадени 65 предписания. В резултат негодните ПРЗ от четири склада са предадени за обезвреждане на лица, притежаващи документи за дейности с отпадъци съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците. Продуктите от други два склада са преопаковани и събрани в единия от тях. 16 склада са ремо...
Съюз на Учените в България - клон Плевен и Община Плевен обявяват за осма поредна година конкурс за награда на името на акад. Юрдан Трифонов. Наградата е за творец или творчески колектив и се връчва за цялостен принос за духовното, културно и научно развитие на Плевен и Плевенския край; за труд или трудове, творческа дейност със значителен принос в областта на историята, литературата, публицистиката, науката и културата, опазване на културното наследство. Изисквания към кандидатите: 1.Автобиография или справка за творческо развитие. 2.Актуален...
"Тотнъм" записа първата си победа в групите на Шампионската лига през този сезон, след като победи с 1:0 ЦСКА (Москва) като гост.
Единственото попадение в двубоя вкара Сон Хюн-Мин в 71-ата минута, а цял мач за домакините изигра българският национал Георги Миланов.
"Шпорите" не можеха да разчитат на контузените Хари Кейн, Ерик Дайър, Муса Дембеле и Муса Сисоко. Още в шестата минута пред Фернандес се откри добра възможност да се разпише с глава след центриране на Головин, но...
2004 - 2018 Gramophon.com