Брутална намеса на държавата, популистка ценова политика, натискът върху частните компании, карат все повече големите чуждестранни инвеститори да се оттеглят от българската енергетика, а множеството арбитражни дела на частни енергийни компании срещу държавата заради нарушени бизнес интереси заплашват държавния бюджет със стотици милиарди глоби,
Само след седмица стартира „Варна Лит“ 2018 – фестивалът, който обединява писатели, журналисти, учители, актьори и изпълнители и ги превръща в преки посланици на литературата сред по-младото поколение. Освен посещения в класните стаи, където учениците от почти всички варненски училища ще могат да се срещнат със своите любими автори, фестивалът ще бъде придружен от редица […]
Над половината българи (54 на сто) са на мнение, че принадлежността към ЕС е нещо добро. Това сочат резултати от проучване, представено днес от Европейския парламент - точно година преди изборите за евродепутати. Средно в ЕС 60 на сто от гражданите споделят същото мнение. За 12 на сто от българите и за осем на сто от останалите европейци
Продажбата на билети стартира в 10:00 ч на 24 май 2018 (четвъртък) в цялата мрежа на Тикетпро в страната, бензиностанции OMV, търговските обекти на Office 1 Superstore, Ориндж център, Usit Colours и др., както и онлайн на www.ticketpro.bg. Първите 200 билета ще бъдат на промоционална цена от 35 лв., а след тяхното изчерпване, редовната цена на билетите ще бъде 45 лв. Макс Кавалера и неговата банда Soulfly са едни от любимите музикални гости на българската публика. Всеки техен концерт у нас се
/КРОСС/ Президентът на Русия Владимир Путин и неговият български колега Румен Радев решиха да възстановят диалога между двете страни. Така "Росийская газета"обобщава вчерашната среща между двамата лидери, "подробно обсъдили" в Сочи "отношенията между Москва и София в различни сфери, включително проблемни". "Самият факт, че се състояха такива преговори, е добър сигнал за подновяване на руско-българските отношения в пълен формат." Така изданието представя позицията на Владимир Путин в статия със заглавие "Насрещни стъпки". Вестникът отбелязва интереса на журналистите в Москва към "газовия въпрос" след предложението на Румен Радев към руския премиер Дмитрий Медведев предния ден "да се преразгледа възможността за преки доставки на газ от Русия през Черно море". След разговори на четири очи и между делегациите Радев и Путин обаче не се спряха на тази тема, добавя "Росийская газета", цитиран от БТА. "Президентът на България покани Путин на гости" - на ответно посещение в страната си, пише Нюз.ру и заключава: "България много иска пак да се сприятели с Русия." Българският лидер "пристигна при Путин за тръбопровод - в Сочи бе обсъдено възраждането на газопровода "Южен поток". "Едва-що долетял в Русия", Румен Радев "веднага хвърли козовете на масата с изявлението, че много иска да възкреси" проекта, отбелязва в."Комсомолская правда"
Китайският технологичен гигант „Сяоми" обяви вчера влизането си на френския пазар с два изцяло нови смартфона – Mi MIX 2S и Redmi Note 5, както и с редица други продукти, свързани с Интернет на нещата. „Щастливи сме да представим подобрения вариант на нашия основен продукт от серията Mi MIX във Франция,
Сектантите от "Свидетели на Йехова", намиращи се на ул. "Битоля" 30, за който ви информирахме преди около седмица са изгонени от наемателите. Това научи днес struma.com.
До това се е стигнало, след като тези дни помещението е било атакувано от петричани , които са счупили предните стъкла на помещението на ул. "Битоля".
След нашата публикация петричани предприели действия, с които да покажат, че не ги искат на територията на Петрич.
Плавателният съд ще остане в района до 28 май
Това разкрива проучване, възложено от спонсора на УЕФА Шампионска лига – Mastercard
Надяващата се да влезе в еврозоната България не отговаря на критериите за приемането на единната европейска валута. Това е позицията на Европейската комисия, която се очаква да бъде оповестена днес, обяви "Ройтерс". Тя се съдържа в оценка за всички страни членки, които един ден трябва да приемат еврото.<br /><br />За разлика от по-големи и по-богати страни от ЕС, които все още ползват националната си валута като Полша и Швеция, България, която е най-бедният член на съюза,...
Световноизвестният хореограф Димитрис Папайоану ще представи за първи път в България свой спектакъл. "Великият укротител" ще бъде показан на 28 и 29 септември в Дом на културата "Борис Христов", Пловдив, от 19:30 часа, в рамките на ONE DANCE WEEK 2018.
"Великият укротител" е новото бижу в 30-годишната впечатляваща кариера на Папайоану. В спектакъла човешкият живот е пътешествие до скрити съкровища, откриване на съкровеното, вътрешно археологическо проучване на смисъла. Талантливият грък жонглира с препратки от историята на изкуствата, известни европейски картини, метафори и танцови техники. Зрелищните декори, типично в стила на Папайоану, са подвижна вселена, в която подът става вълна, отварят се неочаквани врати, създават се хибридни същества, докато десетимата танцьори на сцената разголват табутата за смъртта и тялото.
Премиерата на "Великият укротител" се състоя през миналата година в Онасис Център, Атина. Спектакълът ще бъде представен на българската публика преди британската си премиера в Лондон, а вече бе показан на най-престижните фестивали и сцени на два континента - в Париж, Мадрид, Барселона, Неапол, Стокхолм, Сеул, Тайпе и други.
"Великият укротител" става част от програмата на 11-тото издание на международния фестивал за съвременен танц и пърформанс ONE DANCE WEEK, който ще се проведе между 24 септември и 14 октомври в Пловдив. Следете Facebook събитието за повече информация.
От 23 май на касите на Easypay и онлайн, в системата на ЕpayGo.bg, ще бъдат пуснати в продажба 50 промоционални билета за "Великият укротител" на ексклузивна цена от 20 лева до изчерпване на количествата.
ONE DANCE WEEK се организира от Фондация "ЕДНО за Култура и Изкуства" и е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.
За повече информация следете @onedanceweek във Facebook, Instagram и Twitter, както и www.onedanceweek.com.
Младежкият дом във Варна вече е готов да посреща посетители и гости с обновеното си покривно пространство и фасада, както и с освежени вътрешни части. Оглед на новата придобивка на място направи кметът на града Иван Портних, заедно с представители на общинската администрация, както и с проектантите на модерната визия, предаде репортер на Moreto.
България отлично охранява външната граница на ЕС с Турция и трябва да бъде приета в Шенген. Това е заявил еврокомисарят за миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос по време на срещата си в София с премиера Бойко Борисов, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Двамата са обсъдили напредъка в областта на миграционната реформа, както и борбата с тероризма и сътрудничеството в киберпространството. Комисар Аврамопулос е в страната, за да участва в конференцията ЕС-САЩ в областт
Подкупи между 1000 и 4000 долара са в основата на мащабния скандал с уредени мачове в украинския футбол. Това се казва в доклад на Икономическата полиция в страната.<br /><br />Преди ден беше проведена мащабна акция по разкриване на схема за манипулиране на мачове. Разследват се 35 от професионалните 52 клуба в четирите лиги на украинския футбол.<br /><br />"Документирана е незаконна дейност на пет престъпни групи и 35 професионални клуба. В рамките на този случай...
Ски училищата да се сертифицират по нови правила, предвиждат промени в Закона за туризма, предлагани от министър Николина Ангелкова и публикувани на правителствения портал за обществени консултации. Според вносителите от ведомството те облекчават сегашната процедура по регистрация.<br /><br />Текстът предвижда ски училищата да бъдат вписвани в Националния туристически регистър, като отпада това изискване за отделните ски учители. <br /><br />Сега действащият Закон за...
На 18 май 2018 г. в Зала „А“ на Българската търговско-промишлена палата се проведе Общо-изборно отчетно събрание на браншовата структура на агенциите...
Общинският съветник Илко Стоянов остро опроверга думите на Радослав Тасков,че не е участвал в работата на ОбС в Благоевград.
„Всичките нападения са зад гърба ми, защо не го направи в залата, за да му отговоря както трябва!?.Очевидно някои лица имат къса памет, Радослав Тасков е от лицата, които „разбират политиката“. В типичен стил той удря в гърба! Явно като председател на общинския съвет той не познава работата по комисиите. В комисиите, в които участвам разглеждаме предложения, взимаме решения и внасяме за гласуване“,коментира Илко Стоянов пред ИА „Региона“ .
Преди седмица юристът подаде оставка в знак на протест ат гласуването на колегите си срещу искането за референдум или общо събрание за спасяване на разкопките край Покровник.
„Не е противоречие да си общински съветник и заместник кмет на друга община. Напротив, едната работа е в полза на другата. Ако за г-н Тасков е противоречие, защо не го каза навреме, а сега го прави!? Защо се опитва да манипулира обществеността с това. Той просто е един манипулатор“, добави Стоянов.
Адвокат Илко Стоянов подкрепя предложението на групата на ПП „Партия на Зелените“ за въвеждане на ротационния принцип при избора на председател на ОбС. Според него така ще има много по-голяма прозрачност за работата на Общински съвет и хората ще бъдат по-информирани, а най-вече няма да има авторитарност.
Материалът /Аудио/Съветникът Илко Стоянов: Радослав Тасков е манипулатор, има къса памет, не разбира от политика е публикуван за пръв път на Региона Бг.
Целта е гарантиране на спокойното ползване на морските плажове през целия летен сезон
На летище Варна е задържан чужденец, опитал да изнесе от страната ни над 700 антични монети от различни епохи. Колекцията бе дарена от варненската митница на Регионалния исторически музей в морската столица. "Това е най-голямото количество от антични и средновековни монети, заловени при опит да бъдат изнесени.
Върховната административна прокуратура възложи на министъра на туризма Николина Ангелкова проверка за законност по спазване на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение. При проверката трябва да се инспектира изпълнението на законови изисквания от рода на това дали е обезпечен свободният
Решението на Окръжен съд - Добрич се обжалва от ищеца и ответника пред Апелативен съд - Варна
Американският самолетоносач "Хари Труман" е пристигнал в базата Суда на остров Крит, съобщава в. "Вима". Плавателният съд ще остане в района до 28 май, за да презареди с гориво и за почивка на екипажа. В свое съобщение миротворци от остров Крит са изразили несъгласие с акостирането на самолетоносача,
Британският министър на външните работи Борис Джонсън заяви, че би било добре неговото министерство да разполага със собствен самолет, за да пътува по света и да увеличи шансовете за сключване на търговски сделки след Брекзит, като се оплака, че сега не може да ползва самолета на премиера, съобщи кореспондентът на БНР.
Управителката на фирмата отива на съд
Красимир Делчев, Любомир Бенковски – Бенджи, Красимир Тодоров, Пламен Гутинов и Румен Сарандев представиха общо 30 фотографии
Девет абитуриенти бяха задържани от полицията по време на вчерашното традиционно честване на Деня на загребските абитуриенти, предаде агенция МИА. Полицията съобщи, че абитуриентите са задържани за нарушаване на обществения ред, неразрешено използване на пиротехнически средства и злоупотреба с наркотици, предава БТА.
Спорната задача в теста по български език и литература за 12 клас, в която зрелостниците трябваше да открият граматични грешки и която предизвика полемики, няма да се зачита. Какъвто и отговор да са дали дванадесетокласниците на задачата, те ще получат една точка, обявиха на брифинг днес от министерството на образованието.<br /><br />След обявяването на верните отговори от матурата в понеделник в социалните мрежи бурно се дискутира седми въпрос от теста и дали той е сгрешен. Вчера...
По повод 24 май, Празника на славянската писменост и българската […] Още
Преди минути военният Ангел Желязков, който уби сопотския полицай Добромир Лазаров, заради фаталната дознателка Любка, влезе във военния съд в Пловдив. Прекрачвайки прага на съдилището той запази пълно мълчание. Попитан той ли е убил полицая при самозащита, Желязков не отговори, а наведе глава. В съдебната зала той се консултираше само с адвоката си.
По-рано днес десетина колеги от парашутната бригада на военния Ангел Желязков се бяха събрали пред военния съд в Пловдив. ...
Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ) ще проверява обществена поръчка за саниране в Благоевград. Припомняме, че на 23 март тази година Антикорупционният фонд сезира прокуратурата и АДФИ относно обосновано предположение за фалшифициране на данни в документацията на победителя от обществена поръчка с предмет „Изпълнение на Инженеринг – проектиране и изпълнение на СМР във връзка с реализацията на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни
Мъжете с "огнени" коси като британския принц Хари и сънародника му, певеца и автор на песни Ед Шийран, са по-добри любовници. Няколко проучвания потвърждават този факт, пише в. "Дейли стар". Допитване, направено във Великобритания, показва, че откакто изгря звездата на Ед Шийран, един на петима червенокоси мъже се радва на по-голямо внимание от
37% не са си купили нито една Колко книги купуваме и четем? “24 часа” пусна специално допитване на сайта 24 chasa.bg в навечерието на 24 май. Общо 63% от участвалите в допитването са си купили поне една книга през последната година, а 68% са тези, които са чели книги. Сред групата на четящите книги най-много са тези,
Министерският съвет предлага на Народното събрание да ратифицира Споразумението за всеобхватно и засилено партньорство между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки и Армения, съобщи пресслужбата на кабинета. Документът е бил подписан в Брюксел на 24 ноември 2017 г.
Близо 100 души на ден в България горят от измами, като повечето от тях стават жертви в интернет. Това сочат данните на МВР за една календарна година, в която са регистрирани 2577 измами, останалите над 1000 са били с незначителна вреда и не попадат в статистиката, въпреки че по тях отново се е работило.
Отборът по вдигане на тежести на Титан (Варна) записа едно от най-впечатляващите си участия на държавно лично първенство. В Хасково въ...
Не е имало задача да се постигне договорка с България по газовите въпроси на преговорите между президентите на България и Русия Румен Рад...
По силата на постигнато между страните и одобрено в съдебна зала днес споразумение, на две жени, изпълнявали длъжноста кметове на кметств...
В Източна Европа писането на CV не е на ниво, това пречи на развитието на талантливите и умни хора, казва бившият вицепремиер и министър
Снимка Уикипедия Бившият македонски премиер Никола Груевски бе осъден на две години лишаване от свобода по обвинение за противозаконн...
Съдят по бързата процедура хулиганите, арестувани при масовия бой в зала „Колодрума” в Пловдив. До ексцесии се стигна по време на състез...
Турската парична единица - лирата, спадна до рекордно ниско ниво спрямо долара на фона на страхове от икономическа нестабилност в момент, когато страната се насрочва към предсрочни парламентарни и президентски избори следващия месец, съобщава Асошиейтед прес. Лирата спадна до над 4,80 лири за един долар днес,
Правителството одобри допълнителни плащания по бюджета на Министерството на здравеопазването за предоставяне на безлихвена възмездна финансова помощ на МБАЛ „Христо Ботев” АД, гр. Враца, и МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов” АД, гр. Ловеч, в размер до 2 223 113 лв.
Средствата са предназначени за погасяване на неразплатени разходи за персонал. Предвижда се двете лечебни заведения да възстановят предоставените средства на месечни вноски в срок до 10 декември 2019 година.
Решението съответства и изпълнява политиката на правителството за подобряване функционирането и контрола на здравната система в страната и повишаването на качеството на медицинската помощ.
Отпускането на парите идва само седмица, след като премиерът Бойко Борисов заяви, че отказва да даде пари, тъй като в здравеопазването са дадени 5 млрд. лв. Той заяви, че парите вероятно изтичат, но вместо да сезира прокуратурата за това, той възложи на здравния министър да затегне финансовата дисциплина.
Не може близо 5 млрд. лв. да сме дали за здравеопазване и да има хора, които недоволстват, заяви тогава Борисов.
Недовоството на лекари ескалира, когато срещу зам.-министъра на здравеопазването Жени Начева бяха метнати яйца.
Награди „Варна“ за принос в образованието, науката и културата, бяха връчени днес на официална церемония в зала „Пленарна“ на Община Варна. “По традиция в навечерието на най-големия празник на духовността, на българската култура и книжовност – 24-ти май, и тази година имам чест да бъдат част от церемонията по връчване на награди „Варна“! Според […]
Интегрирането на Македония в ЕС и НАТО е безкопромисен стратегически и политически избор на Алианса за албанците, се казва в съобщение на тази партия на македонските албанци след заседание на Централното й председателство, на което бе изразена позиция и за най-новото предложение, Република Илинденска Македония, съобщи сайтът плусинфо.
Правителството прие промени в Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища, за да я актуализира с направените промени в Закона за висшето образование и други нормативни актове.
Уточнени са процедури и срокове по дейности на кандидат-студентите и на висшите училища, за да се оптимизира приемът на български и чуждестранни студенти.
Създадена е възможност чуждестранни граждани от български произход да кандидатстват за обучение във висшите ни училища, като докажат знанията си по български език чрез полагане на тест, одитиран от европейската езикова организация – партньор на Съвета на Европа. Когато в дипломата за средно образование няма оценка по български език и литература, по решение на академичния съвет на съответното висше училище и за отделни специалности оценката от теста с минимално ниво на владеене на езика В2 може да я замени при балообразуването.
Дава се възможност когато в дипломата за средно образование на кандидат-студента няма оценка по учебен предмет, която участва в образуването на състезателния бал, лицето да валидира компетентности в съответствие със Закона за предучилищното и училищното образование при условията на Наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
Освен всичко друго: събират и анализира данни за туристите
Ако се чудите къде да бъде следващото ви пътуване, искате да се отправите към някое екзотично място, което предлага забавление, но в същото време е спокойно и няма тълпи от туристи, Финландия е вашето място. Ето защо: 1. Невероятно красива е Разбира се, Исландия има вулкани и водопади, но Финландия е покрита с изумрудени зелени гори и 188 000 езера. През лятото можете да се разходите с лодка от бреговете на Хелзинки до един от очарователните острови ресторанти на Балтийско море и да бъдете изу
Иракският шиитски духовник бунтар Муктада Садр, чиято политическа коалиция победи подкрепяните от Иран кандидати и се класира първа на националните избори, казва, че иска да състави правителство, което да поставя иракчаните на първо място.<br /><br />Избирателната комисия обяви в събота сутринта, че някогашният войнствен проповедник, превърнал се в популист, който отдавна говори открито както срещу иранското, така и срещу американското влияние в Ирак, е победил своите съперници от...
Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще глоби с 30 хил. лева организаторите на несъстоялия се концерт на Smokie в Бургас. Сагата продължи няколко месеца, в които хората, купили си билети за събитието, не можаха да възстановят парите си.
Концертът на Smokie трябваше да е през февруари, но неразбирателство между промоутъра и "Тикетпро" попречи на хората да си вземат парите обратно.
Документалната проверка на КЗП установи, че в договора между организатора на концерта и компанията за продажбата на билетите „ТИКЕТ ПРО БЪЛГАРИЯ" е записано, че отговорността за връщането на парите в подобни на този случаи е на организатора.
На 22 май управителят на „ЛИВЛОВ“ ООД депозира в КЗП декларация, в която твърди, че не е получил от „ТИКЕТ ПРО БЪЛГАРИЯ" сумите за издадените билети и в момента е в невъзможност да изплати парите за тях. Посочва още, че „няма преки отношения с потребителите”, но „носи морална отговорност” и поради това се ангажира да започне процедура по възстановяване на парите в срок от 3 дни от получаване на дължимите от разпространителя на билетите суми.
Комисията за защита на потребителите обаче не прие това предложение и че то решава проблема на хората, които не са получили обратно парите си.
По повод постъпили жалби от потребители от месец февруари до момента КЗП извърши редица проверки на разпространителя на билетите „ТИКЕТ ПРО БЪЛГАРИЯ" ЕООД и на адреса на регистрация на фирмата на организатора „ЛИВЛОВ“ ООД, до когото впоследствие е изпратена и покана за явяване в Комисията. Усилията на институцията са насочени предимно в посока съдействие за възстановяване на парите на потребителите, които не са посетили преместения във Варна концерт. Поради съмнение за измама от страна на двете дружества, Комисията е изпратила жалбите на засегнатите граждани до полицията.
Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще глоби с 30 хил. лева организаторите на несъстоялия се концерт на Smokie в Бургас. Сагата продължи няколко месеца, в които хората, купили си билети за събитието, не можаха да си възстановят парите.
Концертът на Smokie в Бургас трябваше да е през февруари, но неразбирателство между промоутъра и "Тикетпро" попречи на хората да си вземат парите обратно.
Документалната проверка на КЗП установи, че в договора между организатора на концерта и компанията за продажбата на билетите „ТИКЕТ ПРО БЪЛГАРИЯ" е записано, че отговорността за връщането на парите в подобни на този случаи е на организатора.
На 22 май управителят на „ЛИВЛОВ“ ООД депозира в КЗП декларация, в която твърди, че не е получил от „ТИКЕТ ПРО БЪЛГАРИЯ" сумите за издадените билети и в момента е в невъзможност да изплати парите за тях. Посочва още, че „няма преки отношения с потребителите”, но „носи морална отговорност” и поради това се ангажира да започне процедура по възстановяване на парите в срок от 3 дни от получаване на дължимите от разпространителя на билетите суми.
Комисията за защита на потребителите обаче не прие това предложение и че то решава проблема на хората, които не са получили обратно парите си.
По повод постъпили жалби от потребители от месец февруари до момента КЗП извърши редица проверки на разпространителя на билетите „ТИКЕТ ПРО БЪЛГАРИЯ" ЕООД и на адреса на регистрация на фирмата на организатора „ЛИВЛОВ“ ООД, до когото впоследствие е изпратена и покана за явяване в Комисията. Усилията на институцията са насочени предимно в посока съдействие за възстановяване на парите на потребителите, които не са посетили преместения във Варна концерт. Поради съмнение за измама от страна на двете дружества, Комисията е изпратила жалбите на засегнатите граждани до полицията.
Сирийският заместник-министър на външните работи Файсал Мекдад заяви днес, че въпросът за изтегляне на иранските сили от Сирия "не подлежи на обсъждане", предаде Ройтерс. "Това дали иранските сили или Хизбула да се изтеглят или да останат в Сирия не подлежи на обсъждане, защото е (работа) на сирийското правителство",
Правителството одобри промени в нормативни актове, които отстраняват непълноти при транспониране на европейското законодателство в областта на управлението на отпадъци.
Промяна в Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства поставя краен срок за употребата на олово в системи с високо напрежение над 75 V, които се използват само за задвижване в превозни средства от категории M1 и N1. Това означава, че в електромобили от тези категории, чийто тип е одобрен след 1 януари 2019 г., не може да се използват оловни акумулаторни батерии за задвижването им. Оловото, живакът, кадмият и шествалентният хром са забранени в материалите, като се прави изключение само за случаи, когато тези метали не може да бъдат заменени.
С постановлението се ограничават умишленото премахване и кражбите на катализатори, предавани като отпадък заради съдържащите се в тях ценни метали. Въвежда се изискване предаването и приемането на отработен катализатор, отделен от МПС, да става само с декларация за произход, попълнена от собствениците.
Одобрени са и промени в Наредбата за разделно събиране на биоотпадъците и третиране на биоразградимите отпадъци, които са в изпълнение на целта за намаляване на количеството депонирани биоразградими отпадъци с 35% до 2020 г.
Правителството одобри и проект за промени на Закона за управление на отпадъците, с който се въвеждат европейски хармонизирани критерии за опасното свойство HP 14 „Токсични за околната среда“, съгласно европейски регламент от 2017 г.
С промените в българското законодателство се регламентират свойствата, определящи отпадъците като опасни. Това ще позволи да се избегне прилагането на различни критерии за определянето на опасното свойство „Токсични за околната среда“ в нашата страна и в другите държави членки и ще отпадне необходимостта за повторното му определяне при трансграничен превоз на отпадъците. Избягва се и рискът за околната среда, защото се отнема възможността даден отпадък, определян като токсичен по хармонизираните критерии, да се бъде посочен като нетоксичен в нашата страна.
С настоящия ЗИД на ЗУО се въвеждат и разпоредби, свързани със законодателните предложения на ЕК в пакета „Кръгова икономика“. Поставят се основите на система за събиране на отпадъци от текстил, с което ще се осигури поетапно увеличение на целите по рециклиране и оползотворяване на отпадъците.
Премиерът Борисов е пратил двама министри на Съвета на ЕС с тази задача
/КРОСС/ Брутална намеса на държавата, популистка ценова политика, натискът върху частните компании, карат все повече големите чуждестранни инвеститори да се оттеглят от българската енергетика, а множеството арбитражни дела на частни енергийни компании срещу държавата заради нарушени бизнес интереси заплашват държавния бюджет със стотици милиарди глоби, пише в свой анализ енергийният експерт Галина Александрова. Проблемите в енергетиката продължават вече трето десетилетие и макар през последните две години да има добри стъпки към финансова стабилизация и ускорена либерализация, средата за бизнес в сектора остава трудна. Сумата само за консултантските услуги по международните арбитражни дела към края на 2016 г. е за близо 36 млн. лв., според тогавашния отчет на финансовото министерство. Отделно и многократно по-големи са санкциите за държавата при загуба на арбитража, което е правилото, поне досега. Това са огромни разходи, които плащаме всички ние - като потребители на енергия и като данъкоплатци. Като най-пресен пример за политически натиск Галина Александрова посочва опитите за спиране на сделката за активите на ЧЕЗ в България След отказа от идеята за влизане на държавата в сделката, ЧЕЗ и компанията купувач трябваше да преминат през препитване в парламентарната комисия по енергетика, създадена беше и временна парламентарна комисия за разследване на обстоятелствата около сделката за ЧЕЗ
От Китай и Франция има заявен интерес към проекта, каза министърът на енергетиката
Присъстваха около 450 души, като основна маса бяха българските сдружения, заедно със своите председатели от градовете Бърно, Кладно, Усти над Лабем, Мост, Млада Болеслав, Оломоуц, Прага, Пилзен – членове на Асоциацията на българските сдружения в ЧР; членове на сдружение „Българска православна общност в ЧР“, членове на Християнско сдружение на българите в Чехия „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“, както и 40-членна група наши сънародници от Германия, ръководени от г-н Иво Стоилов, председател на българо-немското културно сдружение „Златен век“, Нюрнберг. Групата включваше българи и от градовете Ерланген, Манхайм, Инголщат и Мюнхен. Липсваха представители на български държавни институции, независимо от предварително изпратените покани.
България ще открие почетно консулство в Талин, Република Естония.
Естонският гражданин д-р Индрек Лаул, член на борда на Естонската концертна агенция и Естонската пощенска агенция и председател на Управителния съвет на Асоциацията на възпитаниците на Естонската музикална и театрална академия, ще изпълнява функциите на почетен консул.
Неговият консулски окръг ще обхваща територията на цялата страна, предвижда приетото решение на Министерския съвет.
В момента в Естония нямаме нито дипломатическо, нито консулско представителство. В страната е акредитиран българският посланик в Хелзинки.
Обновяването на системата на EVN за обработка на данни ще навлезе във втория си етап от 17:00 ч. на 23 май (сряда) до 06:00 ч. на 29 май 2018 г....
Правителството прие решение за признаване на сдружението "Национален съюз на трудово-производителните кооперации" за представителна организация на национално равнище в Националния съвет за интеграция на хората с увреждания за срок от три години, съобщи пресслужбата на кабинета. Организацията съдейства за подобряване на трудовата рехабилитация и
bTV Репортерите стартира поредица за Западните Балкани, която посвети отделни епизоди на всяка една от държавите в региона. В три поредни уикенда Иван Георгиев, Теодора Енчева, Кристина Баксанова и Радослава Домусчиева показаха малко познатото лице на Албания и бившите югорепублики - Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Косово.
Във филма „На кафе с опашка“ журналистът Радослава Домусчиева и операторът Огнян Кръстев представиха Албания – най-бързо развиващата се държава на Балканите с очевидни противоречия и крайности.
Представите за нея, свързани с бетонните бункери и липсата на пътища днес, могат да бъдат частично опровергани. Тук все още може да видите възрастни мъже да пият кафе с ракия сутрин.
„Има си дума – кафе с опашка, и в зависимост какъв е поводът, се вечеря и после се продължава с кафе с ракия. Това е един начин да се покаже уважение и благодарност”, обясни Софика Мале, българка от Мала Преспа, Албания.
В планинските райони на север живеят и семейства, жертва на така наречената кръвна клетва или кръвно отмъщение.
„През 2012 година е създаден държавен орган за посредничество за помиряване на семейства, които са в кръвно отмъщение. И двете семейства стоят затворени, защото се страхуват да не се стигне до втора жертва. Има си традиция, ако решат да се помирят оставят знак пред вратата, било то новородено бебе. Ако не го убият, значи кръвното отмъщение е прекратено”, каза Софика Мале.
В Албания можете да срещнете потресаваща бедност и луксозно строителство. От миналото и изолацията на Албания са останали противоатомните бункери, откъдето се е очаквало албанското население да се отбранява срещу враговете си от Изток и Запад.
Прочутите бункери от времето на Енвер Ходжа, сега са използвани от хората, за да си крият вътре стопанските инструменти.
В страната допреди 20 години пътища не е имало, затова днес колите са издигнати в култ и всичко свързано с поддръжката им. Автомивки изникват на всяка крачка.
Най-хубавият път в Албания в момента е построеният по трасето на Коридор №8, който свързва през Адриатическо море Балканския полуостров с Италия. Проект от общ интерес е за България, Македония и Албания, от който остава да бъде довършен мадонския жп участък. За проекта се разчита на помощ от България.
Полицаят Добромир Лазаров многократно се е заканвал с убийство на командоса Ангел Желязков. Една от заканите е била: "Педерастче малко, ще те убия!", това заяви в Пловдивския военен съд адвокатът на военния Красимир Елдъров. Той добави, че във неделя вечерта също е имало обаждания от страна на полицая до командоса, в които той му е казал,
Правителството одобри общ размер на държавните гаранции, които могат да се издават през 2019 г. по Закона за кредитиране на студенти и докторанти, в размер до 50 млн. лева.
Средствата ще бъдат планирани в закона за държавния бюджет за следващата година.
Основна цел на програмата за студентско кредитиране е създаването на условия за свободно развитие на висшето образование, както и за достъп до висше образование чрез споделяне на финансовите отговорности между потребителите и държавата.
Министърът на образованието и науката подписва от името на правителството споразумения за издаване на държавна гаранция с банки, сключили типов договор с МОН за кредитиране на студенти и докторанти.
Държавното предприятие „Пристанища инфраструктура“ търси на кой да възложи рехабилитация на настилки и подземни комуникации в района на 3, 4 и 5 кейови места в „Пристанище Варна Изток“. Сумата, която е предвидена за работата, възлиза на 2.
Недоумение буди сред полицаите защо издирването лица се връщат отново в Гърция
Министър-председателят Бойко Борисов изтъкна на днешното правителствено заседание, че България води балансирана външна политика и поддържа добри и приятелски отношения с всички страни. Той заяви, че цял свят е признал, че срещите на върха в София са били много успешни. Бойко Борисов даде за пример, че в София лидерите на Косово и Сърбия - Хашим
На 29 май от 19.30 ч. почитатели, актьори и екип ще споделят финалния двоен епизод с ексклузивна прожекция в Дом на киното
Арсенал обяви назначението на Унай Емери за старши треньор на клуба. Баският специалист наследява Арсен Венгер, който водеше "артилеристите" в продължение на 22 години. Емери пристига в Северен Лондон, след като през последните две години беше треньор на ПСЖ. "Нова зора, нова ера, нова глава", написаха в социалните мрежи "артилеристите". Засега няма официални данни за договора на треньора, но се очаква той да е за срок от 3 години, а заплатата му да е в размер до
Пред прочутата Джамия на Омаядите Ибрахим Мехрез си прави селфи с приятели и качва снимката в Инстаграм с публикация към нея: Дамаск е в безопасност. Сирия върви добре. След като в понеделник сирийската армия обяви, че е превзела последните позиции на бойците на групировката "Ислямска държава" в Дамаск,
Да се регламентира понятието „национален курорт“ и да бъдат създадени административни облекчения за хората, които развиват дейност на неговата територия. Това предлагат от Министерството на туризма с промени в Закона за туризма, които вече са подло
Писателят Филип Рот, възхваляван като един от гигантите на съвременната американска литература редом с Джон Ъпдайк, Норман Мейлър и Гор Видал, неустрашим разказвач на истории за секс, смърт, претопяване и съдба, и същевременно иронизиран и критикуван заради дръзкия си реализъм, поч
Осмината футболни фенове, които бяха задържани в Пловдив за сбиване, ще бъдат съдени по бързата процедура. Районната прокуратура в града внесе осем бързи производства за хулиганство срещу задържаните за сбиването по време на галавечерта по смесени бойни изкуства на 19 май в зала "Колодрума".<br /><br />Разследването по делата е приключило в рамките на разпореденото от наблюдаващите прокурори 72-часово задържане на осмината обвиняеми. В този срок били разпитани множество...
Правителството прие отчета за дейността на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за 2017 г.
През 2017 г. органите на АДФИ са извършили 428 финансови инспекции, от които 152 са планови. Проверени са 1138 обществени поръчки на стойност над 1,260 млрд. лева.
Съществени нарушения, свързани с неспазване на принципите на ЗОП, са констатирани при 229 поръчки, представляващи 20% от проверените или 2,1% от средногодишния брой поръчки в периода 2015-2017 г. със сключени договори. При 216 или при 19% от общо проверените обществени поръчки са констатирани нарушения, които имат процедурен характер.
Резултатите от инспекционната дейност на АДФИ през отчетния период показват, че дейността по възлагане и изпълнение на обществените поръчки продължава да е високорискова, но с тенденция към понижение.
Контролната дейност на АДФИ допринася както за своевременно отстраняване на причинени вреди, така и за реално възстановяване на средства и недопускане на незаконосъобразно разходване на публичен ресурс, съобщават от правителствената пресслужба.
Установените през 2017 г. вреди са в размер на 10 624 403 лв., което е с 2 213 189 лв. повече спрямо 2016 г. и представлява 0,15% от средната стойност на сключените през последните три години договори. Предотвратените вреди на бюджетите на организациите са в размер на 4 486 766 лв., което е четири пъти повече в сравнение с предходния отчетен период. За вреди на стойност 1 093 418 лв. финансовите инспектори са образували начетно производство на основание Закона за държавната финансова инспекция.
Съставени са 23 акта за начет срещу 39 длъжностни лица. За установени вреди в размер на 4 904 956 лв., за които не са налице законовите основания за търсене на пълна имуществена отговорност, от органите на АДФИ са дадени указания за уреждане на финансовите отношения с получателите на средствата в случаите, когато не е изтекъл давностният срок за реализиране на имуществената отговорност. През годината са съставени 626 акта за установяване на административни нарушения, от които 615 на физически и 11 на юридически лица. По образуваните административнонаказателни производства са издадени наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции в размер на 244 375 лева.
Докладите от финансови инспекции, при които е установено наличие на данни за извършено престъпление, както и всички доклади от извършени финансови инспекции, възложени с прокурорско постановление, са 134.
Даваме за едно и също количество храни с над 37% повече пари в сравнение с 2008-а
България не е готова да влезе в еврозоната и причините за това са липсата на независимост на БНБ и корупционната среда, която заплашва стабилността на банковия сектор в страната. Това отчита докладът за конвергенцията, изготвен от Европейската централна банка (ЕЦБ), който се публикува веднъж на две години.
Констатациите на ЕЦБ и Европейската комисия са в разрез с прокламираната от управляващите категоричност, че България е готова да се присъедини към европейския монетарен съюз и очакванията, че до края на юни може да встъпим в Механизма на обменните курсове ERM II, известен и като "чакалнята" за еврозоната.
Днешният доклад обаче "поля със студена вода", както пише EurActive.com, амбициите на България. От общо седемте анализирани държави в него, с най-висока степен на готовност е Хърватия, последната присъединила се към ЕС и, за разлика от България и Румъния, без мониторинг върху правосъдието и вътрешния ред.
Според официалното съобщение на Европейската комисия, докладът обхваща седем държави членки извън еврозоната, правно задължени да въведат еврото (задължението е поето с договора за присъединяване към ЕС, Глава 11 - бел.р.): България, Чешката република, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция. За разлика от по-богатите страни-членки на Общността, като Полша и Швеция, които използват собствената си валута, България, която е най-бедната в ЕС, се надява да се присъедини към валутния механизъм - предверието за еврозоната, през май или юни, се казва в съвместната публикация на EurActive и агенция Reuters.
В документа се констатира, че като цяло тези държави членки са постигнали значителна номинална конвергенция, но понастоящем нито една от тях не отговаря на всички формални условия за присъединяване към еврозоната. Две държави членки - България и Хърватия, изпълняват всички критерии за конвергенция, с изключение на критерия за валутния курс, тъй като не са членове на валутния механизъм (ERM II).
Членството в механизма изисква да бъде тествана способността на централната банка на съответната държава да поддържа курса на националната валута в коридор с допустими отклонения от плюс-минус 15%, като този коридор може да е по-тесен. Престоят в него е минимум две години, като в действителност за балтийските страни продължи доста повече. През този период БНБ ще може да интервенира на пазара, ако левът се отклони с повече от договореното - много експерти се опасяват, че това ще е трудно за БНБ, която не води монетарна политика от 1999 г., откакто беше въведен валутният борд в България.
Документът посочва, че страната ни покрива три икономически критерия - за ценова стабилност, публични финанси и дългосрочни лихви, част от т.нар. критерии от Маастрихт. България обаче не отговаря на изискванията за валутно-обменния механизъм и законодателството не е напълно съвместимо с договора за функционирането на Европейския съюз.
Еврокомисарят за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис заяви:
"Три от тези страни - България, Хърватия и Швеция покриват всички номинални критерии за влизане в еврозоната, като изключим този за обменния курс. В този контекст ние приветстваме усилията на българските власти да се присъединят към механизма ЕRМ 2, за да отговорят на тези критерии".
Докладът се основава на критериите за конвергенция - "критериите от Маастрихт", посочени в член 140, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). Критериите за конвергенция включват ценова стабилност, стабилни публични финанси, стабилност на валутните курсове и конвергенция на дългосрочните лихвени проценти. Оценява се също така съвместимостта на националното законодателство с правилата на икономическия и паричен съюз. В доклада се стига до заключението, че:
Освен че в доклада се прави оценка на тези формални условия за присъединяване към еврозоната, в него се констатира, че с изключение на Хърватия, в никоя от посочените държави членки законодателството не е напълно съвместимо с правилата на икономическия и паричен съюз.
Комисията разгледа и други фактори, посочени в Договора, които следва да бъдат взети предвид при оценяването на устойчивостта на конвергенцията, и констатира, че в икономическо и финансово отношение държавите членки извън еврозоната са като цяло добре интегрирани в ЕС. Някои от тях обаче все още изпитват макроикономически слабости и/или са изправени пред предизвикателства, свързани с тяхната бизнес среда и институционална рамка, които може да създадат рискове за устойчивостта на процеса на конвергенция.
"В светлината на оценката си относно правната съвместимост и изпълнението на критериите за конвергенция и като се вземат предвид допълнителните релевантни фактори, Комисията смята, че България не изпълнява условията за приемане на еврото", е оценката на ЕК.
Според EurActive фалитът на четвъртата по-големина банка в България - Корпоративна търговска банка (КТБ), през 2014 г. е разкрил липсата на достатъчен и надежден надзор върху банките.
Това и други са причините "много страни във валутния блок да не искат България да се присъедини скоро. Те се тревожат за широко разпространената корупция в страната и как тя може да засегне стабилността на българските банки".
От еврозоната настояват България да се присъедини към европейския банков съюз, преди да започне теста за устойчивост на ERM II. Това дава възможност на Европейската централна банка да отстрани проблемите с нестабилността и необслужваните кредити в банките у нас, преди да позволи на България да приеме единната валута, се казва в публикацията на европейското издание.
Българските управляващи и БНБ обаче си правят оглушки за настойчивостта, с която София е подканяна да влезе в европейския банков съюз. При това управляващите и парламентарно представените политически сили вече се разбраха за това - през юли 2014 г., на консултации при президента Росен Плевнелиев, непосредствено след срива на КТБ. По-късно темата заглъхна, а на въпроса "кога", министърът на финансите Владислав Горанов не даваше конкретен отговор. Всичко е въпрос на една апликация, беше заявил той.
Но след срещата на върха ЕС-Западни Балкани в София на 17 май президентът на Франция Еманюел Макрон съвсем ясно заяви, че влизането на България в чакалнята на еврозоната трябва да е едновременно с това в европейския банков съюз. Това означава, че ЕЦБ ще проверява първите пет по големина български банки и тяхната надеждност, а не БНБ. Към момента това са: Уникредит Булбанк, Банка ДСК, Първа инвестиционна банка, Обединена българска банка, която е притежавана от белгийската финансова група KBC, която държи и СИБАНК, Пощенска банка.
Спецсъдът отстрани в сряда кметицата и заместничката ѝ. Основният довод за това бе, че в Закона за местното самоуправление и местната администрация няма изрична хипотеза, която лишава кметове и зам.-кметовете от служебни правомощия, ако са задържани. За това магистратите приеха, че Иванчева съвсем законно може да уволнява и наказва дисциплинарно служители в районната администрация, които са свидетели по делото ѝ. Тази възможност обаче се явява и реална предпоставка за оказване на натиск над свидетели, които биха се чувствали застрашени от уволнение или наказание, ако съдействат на разследването в ущърб на двете обвиняеми, прие спецсъдът. Решението може да се обжалва. Прокуратурата поиска отстраняването на Иванчева по-рано в сряда заради това, че подписва документи от ареста и така продължава да ръководи администрацията. Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова бяха задържани по обвинение за получаване на подкуп в особено големи размери. Задържаната кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева е подписала в следствения арест заповед за освобождаване от поста зам.-кмет на района арх. Румен Русев и за назначаването на пиара си Петър Кърджилов за нейн заместник. Кърджилов трябвало да заеме мястото на Петрова, призна самата обвиняема преди заседанието на спецсъда. Тези заповеди обаче на практика не се изпълняват от администрацията, тъй като служителите на практика не знаят дали са легитимни. Кърджилов, който потвърди, че се е съгласил да бъде назначен за зам.-кмет, е един от ревностните защитници на Иванчева и Петрова. "Освободеният" Русев пък беше посочен от кметицата като автор на заговор срещу нея с цел да заеме мястото ѝ. Според председателя на Столичния общински съвет Елен Герджиков (ГЕРБ) разпорежданията на Иванчева за това кой да е зам.-кмет в района и кой не, могат да станат факт само, ако бъдат "претворени в заповеди" от изпълняващия длъжността кмет на "Младост" Владимир Клисуров. Клисуров обясни пред Mediapool, че към момента не е подписал такива заповеди, тъй като не е ясно дали издадените от Иванчева са легитимни. Той каза, че търси правни съвети по казуса, тъй като в писмо, изпратено му от Герджиков на 4 май се казва, че действащ кмет на района е Иванчева. Заповеди от ареста "Установено е, че в арестното помещение, където изтърпява мярка за неотклонение, е изготвяла документи в качеството си на кмет, предавала ги е на лица с разрешен достъп за свиждане, след което те са достигали до общинската администрация. По този начин тя е осъществявала от следствения арест действия, насочени към реално упражняване на правомощията на кмет на район, въпреки задържането ѝ под стража", пише в съобщението на прокуратурата за поисканото отстраняване на Иванчева. За подписване на документи от ареста съобщи и кметът Йорданка Фандъкова по-рано сутринта пред БНТ. Тя каза, че за това са сезирани компетентните органи. Пропуски По-късно от район "Младост" обясниха пред Mediapool, че пристигналите при тях документи имат най-малкото технически пропуски - не са на бланка на администрацията. Те на практика не се изпълняват. Така арх. Румен Русев в момента е в болничен. Самият Клисуров не е наясно дали колегата му може да продължи да изпълнява длъжността. Кърджилов пък все още не е зам.-кмет, тъй като това изисква промяна на трудовия му договор, която се прави от отдел "Човешки ресурси" в общината, а в момента двете му служителки не били на работа. "В момента единственият зам.-кмет съм аз", каза Клисуров и добави, че не е ясно каква ще е ситуацията в следващия работен ден или другата седмица. Каза, че се е консултирал с много юристи дали заповедите на Иванчева от ареста са легитимни, но единно становище няма. Днес администрацията се ръководи от Владимир Клисуров, който беше назначен за изпълняващ длъжността кмет от Столичния общински съвет против волята си. Няколко дни по-късно Клисуров подаде оставка като зам.-кмет и в момента тече предизвестието му за напускане. Не е ясно обаче кой ще подпише прекратяването на договора му, тъй като това може да направи само назначилата го Иванчева. Клисуров излезе няколко дни в отпуск, а след това беше в болничен. През това време администрацията се ръководеше от Русев. В сряда обаче назначеният за изпълняващ длъжността кмет е на работа, обясниха от районната администрация. Междувременно с казуса се е заела и Общинската избирателна комисия, но все още няма решение. Нови избори Ако съдът уважи искането на прокуратурата и отстрани Иванчева преди есента, жителите на район "Младост" би трябвало да изберат нов кмет за остатъка от мандата - а именно до края на октомври догодина. От ареста Иванчева е изпратила и искане до главния прокурор Сотир Цацаров да разреши на нея и на Петрова да говорят пред медиите. То е написано на ръка и в него Иванчева се позовава на законовия текст за право на отговор. Той е по пресконференцията на специализираната прокуратура по случая "Иванчева". Докато се точи сагата с това кой управлява районната администрация, по-мащабните проекти като ремонт на детски градини и училища реално са спрени. Работи се основно по текущи задачи. Отделът на главния архитект на района, който се състои от трима души, пък е залят с около 800 преписки, забавени от Иванчева.
Задържаната кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева е подписала в следствения арест заповед за освобождаване от поста зам.-кмет на арх. Румен Русев и за назначаването на пиара си Петър Кърджилов за нейн заместник. Кърджилов трябвало да заеме мястото на арестуваната заедно с Иванчева зам.-кметица Биляна Петрова. Това призна самата обвиняема преди заседанието на спецсъда по искането на прокуратурата за отстраняването ѝ от длъжност. Освен това тя е подписала и заповед за освобождаване на друг свой заместник - арх. Румен Русев. Тези заповеди обаче на практика не се изпълняват от администрацията, тъй като легитимността им е спорна, а и най-малкото им липсват задължителни реквизити. Те обаче може да костват поста на арестуваната Иванчева. По-рано в сряда от обвинението съобщиха, че искат отстраняване от длъжност на Иванчева, именно заради това, че подписва документи от ареста и така продължава да ръководи администрацията. Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова бяха задържани по обвинение за получаване на подкуп в особено големи размери. Кърджилов, който потвърди, че се е съгласил да бъде назначен за зам.-кмет, е един от ревностните защитници на Иванчева и Петрова. "Освободеният" Русев пък беше посочен от кметицата като автор на заговор срещу нея с цел да заеме мястото ѝ. Заповеди от ареста "Установено е, че в арестното помещение, където изтърпява мярка за неотклонение, е изготвяла документи в качеството си на кмет, предавала ги е на лица с разрешен достъп за свиждане, след което те са достигали до общинската администрация. По този начин тя е осъществявала от следствения арест действия, насочени към реално упражняване на правомощията на кмет на район, въпреки задържането ѝ под стража", пише в съобщението на прокуратурата за поисканото отстраняване на Иванчева. За подписване на документи от ареста съобщи и кметът Йорданка Фандъкова по-рано сутринта пред БНТ. Тя каза, че за това са сезирани компетентните органи. Пропуски По-късно от район "Младост" обясниха пред Mediapool, че пристигналите при тях документи имат най-малкото технически пропуски - не са на бланка на администрацията. Те на практика не се изпълняват. Така арх. Румен Русев е на работа и в момента и ще продължи да е заместник-кмет на района. Освен това Иванчева не може да подписва документи, докато е в отпуск. Тя си пусна такъв, след като беше арестувана, а в края на миналата седмица за кратко го прекрати. Дори и заповедта за освобождаване на Русев и назначаването на Кърджилов да е подписана в този кратък период, в който тя не е била на работа, тя физически не е била на служебното си място, а може да отсъства само ако е в отпуск или болничен. Днес администрацията се ръководи от Владимир Клисуров, който беше назначен за изпълняващ длъжността кмет от Столичния общински съвет против волята си. Няколко дни по-късно Клисуров подаде оставка като зам.-кмет и в момента тече предизвестието му за напускане. Не е ясно обаче кой ще подпише прекратяването на договора му, тъй като това може да направи само назначилата го Иванчева. Клисуров излезе няколко дни в отпуск, а след това беше в болничен. През това време администрацията се ръководеше от Русев. В сряда обаче назначеният за изпълняващ длъжността кмет е на работа, обясниха от районната администрация. Междувременно с казуса се е заела и Общинската избирателна комисия, но все още няма решение. Нови избори Ако съдът уважи искането на прокуратурата и отстрани Иванчева преди есента, жителите на район "Младост" би трябвало да изберат нов кмет за остатъка от мандата - а именно до края на октомври догодина. От ареста Иванчева е изпратила и искане до главния прокурор Сотир Цацаров да разреши на нея и на Петрова да говорят пред медиите. То е написано на ръка и в него Иванчева се позовава на законовия текст за право на отговор. Той е по пресконференцията на специализираната прокуратура по случая "Иванчева". Докато се точи сагата с това кой управлява районната администрация, по-мащабните проекти като ремонт на детски градини и училища реално са спрени. Работи се основно по текущи задачи. Отделът на главния архитект на района, който се състои от трима души, пък е залят с около 800 преписки, забавени от Иванчева.
Специализираната прокуратура е поискала отстраняване от длъжност на кмета на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Тя и заместничката ѝ Биляна Петрова бяха задържани по обвинение за получаване на подкуп в особено големи размери. Сега прокуратурата иска отстраняването на Иванчева заради подписани от нея документи от ареста. Става въпрос за заповед за освобождаване на един от заместниците ѝ арх. Румен Русев. Към момента Русев е единственият заместник на Иванчева, готов да изпълнява временно длъжността кмет на района. Назначеният на поста от Столичния общински съвет друг заместник-кмет - Владимир Клисуров, иска да напусне общината и в момента е в срок на предизвестие. Иванчева обаче посочи Русев като автор на заговор срещу нея с цел да заеме мястото ѝ. Заповеди от ареста "Установено е, че в арестното помещение, където изтърпява мярка за неотклонение, е изготвяла документи в качеството си на кмет, предавала ги е на лица с разрешен достъп за свиждане, след което те са достигали до общинската администрация. По този начин тя е осъществявала от следствения арест действия, насочени към реално упражняване на правомощията на кмет на район, въпреки задържането ѝ под стража", пише в съобщението на прокуратурата. За подписване на документи от ареста съобщи и кметът Йорданка Фандъкова по-рано сутринта пред БНТ. Тя каза, че за това са сезирани компетентните органи. Пропуски По-късно от район "Младост" обясниха пред Mediapool, че пристигналият при тях документ е заповед за освобождаване на арх. Румен Русев. Той обаче според местната администрация не е легитимен, най-малкото, защото не е на бланка на администрацията - задължително изискване за административните документи. Освен това Иванчева не може да подписва документи, докато е в отпуск. Тя си пусна такъв, след като беше арестувана, а в края на миналата седмица за кратко го прекрати. Дори и заповедта за освобождаване на Русев да е подписана в този кратък период, в който тя не е била на работа, тя физически не е била на служебното си място, а може да отсъства само ако е в отпуск или болничен. Така арх. Русев е на работа и в момента и ще продължи да е заместник-кмет на района. Днес администрацията се ръководи от Клисуров, който беше няколко дни в отпуск, а до вчера и в болничен. В сряда обаче е на работа и изпълнява длъжността кмет, обясниха от районната администрация. Това ще продължи, докато изтече предизвестието му. Междувременно с казуса се е заела и Общинската избирателна комисия, но все още няма решение. Нови избори Ако съдът уважи искането на прокуратурата и отстрани Иванчева преди есента, жителите на район "Младост" би трябвало да изберат нов кмет за остатъка от мандата - а именно до края на октомври догодина. От ареста Иванчева е изпратила и искане до главния прокурор Сотир Цацаров да разреши на нея и на Петрова да говорят пред медиите. То е написано на ръка и в него Иванчева се позовава на законовия текст за право на отговор. Той е по пресконференцията на специализираната прокуратура по случая "Иванчева".
Специализираната прокуратура е поискала отстраняване от длъжност на кмета на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Тя и заместничката ѝ Биляна Петрова бяха задържани по обвинение за получаване на подкуп в особено големи размери. Сега прокуратурата иска отстраняването на Иванчева заради подписани от нея документи от ареста. Става въпрос за заповед за освобождаване на един от заместниците ѝ арх. Румен Русев. Към момента Русев е единственият заместник на Иванчева, готов да изпълнява временно длъжността кмет на района. Назначеният на поста от Столичния общински съвет друг заместник-кмет - Владимир Клисуров, иска да напусне общината и в момента е в срок на предизвестие. Иванчева обаче посочи Русев като автор на заговор срещу нея с цел да заеме мястото ѝ. Заповеди от ареста "Установено е, че в арестното помещение, където изтърпява мярка за неотклонение, е изготвяла документи в качеството си на кмет, предавала ги е на лица с разрешен достъп за свиждане, след което те са достигали до общинската администрация. По този начин тя е осъществявала от следствения арест действия, насочени към реално упражняване на правомощията на кмет на район, въпреки задържането ѝ под стража", пише в съобщението на прокуратурата. За подписване на документи от ареста съобщи и кметът Йорданка Фандъкова по-рано сутринта пред БНТ. Тя каза, че за това са сезирани компетентните органи. Пропуски По-късно от район "Младост" обясниха пред Mediapool, че пристигналият при тях документ е заповед за освобождаване на арх. Румен Русев. Той обаче според местната администрация не е легитимен, най-малкото, защото не е на бланка на администрацията - задължително изискване за административните документи. Освен това Иванчева не може да подписва документи, докато е в отпуск. Тя си пусна такъв, след като беше арестувана, а в края на миналата седмица за кратко го прекрати. Дори и заповедта за освобождаване на Русев да е подписана в този кратък период, в който тя не е била на работа, тя физически не е била на служебното си място, а може да отсъства само ако е в отпуск или болничен. Така арх. Русев е на работа и в момента и ще продължи да е заместник-кмет на района. Днес администрацията се ръководи от Клисуров, който беше няколко дни в отпуск, а до вчера и в болничен. В сряда обаче е на работа и изпълнява длъжността кмет, обясниха от районната администрация. Това ще продължи, докато изтече предизвестието му. Междувременно с казуса се е заела и Общинската избирателна комисия, но все още няма решение. Нови избори Ако съдът уважи искането на прокуратурата и отстрани Иванчева преди есента, жителите на район "Младост" би трябвало да изберат нов кмет за остатъка от мандата - а именно до края на октомври догодина. От ареста Иванчева е изпратила и искане до главния прокурор Сотир Цацаров да разреши на нея и на Петрова да говорят пред медиите. То е написано на ръка и в него Иванчева се позовава на законовия текст за право на отговор. Той е по пресконференцията на специализираната прокуратура по случая "Иванчева".
Поклонението е днес във фоайето на Софийската опера
Общинските съветници от АБВ, Български социалдемократи, "Нормална държава" няма да се включат в инициативата на Столичния общински съвет (СОС), с която съветниците събират пари и плащат втората глоба на главния архитект Здравко Здравков заради случая "Стрелбище". Това обяви един от тримата съветници от групата - Войслав Тодоров. Според въпросните съветници (бел. ред. - освен Тодоров става въпрос за Анета Григорова и Тодор Цанев) в случая на Здравков се изгражда репутация на
С изложба, лекоатлетически турнир и футболни срещи между детско-юношески отбори във Велико Търново ще бъдат отбелязани 60 години от откриването на стадион „Ивайло“. „Митичният“ отваря официално врати на 24 май 1958 година. Тогава в Старата столица са организирани невиждани до този момент тържества. Проведени са масови състезания по лека атлетика,
Кратки новини е рубрика на "Дневник", в която редакцията събира новините, за които няма да бъде написана статия, но е важно да бъдат отбелязани. <br /><br />Кабинетът определи двама зам.-шефове на ДАНС <br /><br />Правителството определи Недялко Недялков и Николай Ненков за заместник председатели на Държавна агенция "Национална сигурност" за срок от пет години. Недялков заема тази длъжност от 2013 г. и решението се налага поради изтичане на досегашния...
Тази година в сезона на баловете абитуриентите броят така: „1, 2, 3, 4, 5, 6 от 49“ „Всеки тираж е празник“ с игрите на Български спортен тотализатор. Тази реплика се чува все по-често, защото бонус печалбите са в изобилие, когато СПОРТ ТОТО има повод за празнуване. Още от края на миналата година допълнителните изненади сякаш валят от студиото на
„Това, което се направи за полицаите на пътя, да бъдат оборудвани с камери и микрофони, според мен повлия доста силно, защото се загубиха сигналите за корупция на пътя. Друг е въпросът, че тази тема, която сега повдигат за регистрацията на коли и предоставянето на тази специални регистрационни номера, действително там нещата не са регламентирани и позволяват да си стига до такива ситуации, в които се получават подкупи”.
Върховната административна прокуратура възложи на министъра на туризма Николина Ангелкова проверка за законност по спазване на Закона за устройството на територията на черноморското крайбрежие, съобщи пресцентърът на държавното обвинение.<br /><br />Тя ще включва и инспекция на специални законови изисквания като:<br /><br />- обезпечаване на свободния достъп до морските плажове без определяне на такси за това;<br />- осигуряване не по-малко от 50 на сто от...
В историята на републиката досега е имало 22 жени министри и само една жена премиер
Двама пострадали при ПТП-то на АМ "Тракия" остават в "Пирогов", съобщи изпълнителният директор на болницата проф. Асен Балтов по време на брифинг. Това са 4 г. момче, което има фрактура в областта на едната подбедрица. Поставена му е гипсова имобилизация и остава за консервативно лечение в детската травматология на спешната болница. Другата пациентка, 25 г. жена, е с фрактура на едната подберица. Тя остава в пироговската травматология. 47 г. пострадала има комоцио (мозъчно
Страница от ръкопис на Карл Маркс бе продадена този понеделник на търг в Пекин за 3,34 милиона юана (523 хиляди долара), съобщиха от bulgarian.cri.cn. Първоначалната цена бе 300 хиляди юана. Самият документ представлява извадки и анализ на Маркс върху книга на британския банкер Джеймс Уйлям Гилбарт, и е част от 1250-те страници с бележки,
Правителството определи Недялко Недялков и Николай Ненков за заместник председатели на Държавна агенция "Национална сигурност" за срок от пет години, съобщи пресслужбата на кабинета. Недялко Недялков заема тази длъжност от 2013 г. и решението се налага поради изтичане на досегашния му мандат. До юни 2017 г.
Музикален бар "Балкантон" предлага много изненади и тази седмица, в която повод да празнуват имат всички абитуриенти и техните близки и приятели.
По случай абитуриенските празници пиано бар Балкантон ще работи от 23.05 до 27.05 включително. Нека заедно прекараме едни незабравими празници с приятна музика и уникална атмосфера и качествени напитки. Барът отваря врати в 22.00 часа, а музикалните изпълнения стартират час по- късно.
Превърналият се в хит за жители и...
Единствените документи, които кметицата на район „Младост” Десислава Иванчева е подписвала, са молби за отпуск, тъй като не желае да се окаже в ситуация да бъде уволнена дисциплинарно. Документи, които касаят нейната работа, тя не е подписвала, категоричен бе пред Фрог нюз нейният адвокат Марин Марковски.
Експерти на Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Регионална лаборатория при […] Още
"Във въпрос 7 отговор Б на матурата има техническа грешка, която се прикрива, като Министерството на образованието и науката си измислят нова граматика." Това коментира езиковедът от Нов български университет доц. Борислав Георгиев в ефира на Би Ти Ви. Става дума за изречението "Убедително написаното писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия".<br /><br />Той обясни, че в случая става дума за конкретно мотивационно писмо, изпратено от конкретен човек,...
Компанията все още е не инвестирала в ислямската република
Искани са пари за бърза регистрация на коли и спецномера
Грешките в тестовете за матура вече станаха правило. В учебниците – също. За писането в интернет и за масовата езикова култура изобщо няма да отваряме дума.
Колкото и смешен да е начинът, по който МОН се оправдава, подобни случки изобщо не са забавни. Напротив, потвърждават тезата, че двойките от матурите са двойки за МОН и за всички институции, чиновници и политици, заети с тази фина материя. И тези двойки съвсем не са от сега. Просто в последните десетина години се вдига повече шум – така и трябва. Даже е малко. Неграмотниците, творящи образование, трябва да бъдат изхвърлени от тази сфера чрез силен обществен натиск.
Причините за смазващата институционална некомпетентност са доста. Липса на самокритичност – на първо място. Липса на актуализация на знанията на служителите. Очевидна липса на сериозни критерии при подбора на кадрите. И пълно отсъствие на обществен контрол върху работата на МОН, даващо зелена светлина на безхаберието да заема високите етажи.
За сгрешени изпитни материали в нормална държава би имало оставки. Или поне биха били поискани. У нас не само няма оставки, а има и оправдания.
МОН никога не наказва свои чиновници, уронили авторитета на ведомството. И как очаква този авторитет да се запази? Не съм сигурна дали шефовете в това ведомство четат други неща в интернет, освен възхвалите за техните действия. Ако им вярват, са откровено глупави. Ако ли пък са поне малко самокритични, не го показват.
Да, дълбоко е скрита компетентността на ведомството. Включително познаването на книжовните норми.
Лъжа е, че в образованието няма пари – милиони се дават за образование. Специална стратегия за грамотността направи министерството. И покрай нея насипа сума пари насам и натам. Резултатите са все по-плачевни.
А нещата са прости – в училище трябва да се обясняват по достъпен начин правописните правила. Учебниците също да бъдат написани на хубав български език, на не учителите да са преводачи между авторите и учениците. Часовете по граматика задължително трябва да са повече. И не на последно място – в обществото да се формира по-грижовно отношение към доброто владеене на книжовните норми.
Като стана дума за тях – колко от тези норми са се запазили в последните 30 години? Какво налага постоянните промени, които прави БАН? И защо в самия уж меродавен речник на БАН има противоречия, грешки и недомислици?
Българският език не е никак лесен. И няма нужда правилата допълнително да се усложняват, като се правят всевъзможни промени. Така вече и сред учителите имаме „неграмотни”. Ами да, учили са го преди време по един начин, сега е по друг. Който не вярва, да пита произволно избран учител по български език. Аз съм говорила по този въпрос с десетки и те са единодушни: промените в книжовните норми трудно достигат до тях, не ги знаят и си преподават „стария” вариант.
Във всяка друга държава правилното писане и говорене е най-базисното изискване, за да успееш. У нас няма такова нещо. Така наречените „успели” хора се отнасят с надменност и дори с насмешка към граматиката. Те си могат и без нея. На тях им трябват съвсем други неща, повечето от които не ги пише в речниците и в учебниците. Други пък стават „звезди” и наводняват ефира с интелектуалната си немощ. После тя се мултиплицира, а ние се чудим откъде децата са се научили на такива простотии.
Ние всички заедно търпим и толерираме подобни „успели” хора и „звезди”. Оставяме ги да се издигнат. Обществото по никакъв начин не санкционира простотията. И тя, подобно на агресивен бурен, превзема същото това общество. Лошият правопис е част от тази простотия. Затова и той избуява.
В основата на всичко това обаче е нашето гласуване (или негласуване). Години наред допускаме до властта некадърници, семпли интелекти, посредствени хора и дори откровени простаци. Позволяваме им да формират политики, включително в културната и в образователната сфери. Подсмиваме се, вместо да се ядосаме и да махнем завинаги от властта псевдоелита. Мазним му се за някой и друг лев и заравяме главите си в пясъка на поединичното спасяване.
Затова не бива да се учудваме от резултата – заслужаваме си го.
С това китайските власти отхвърлят притесненията, че с действията си се опитват да разединят Стария континент
Ако не се действа сега, реакторите ще се превърнат в скрап, каза премиерът
Рекорден брой са жалбите за първите пет месеца на годината, като те са свързани с влошен достъп до медицинска помощ, лекарства и медицински изделия, с качеството на медицинската помощ. Това каза по време на дискусия омбудсманът Мая Манолова, цитирана от БТА. Преди дни Манолова представи доклада за дейността си за 2017 г.
/КРОСС/ Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд искане за отстраняване от длъжност на кмета на столичния район „Младост" Десислава Иванчева, задържана по обвинение за получаване на подкуп в особено големи размери, съобщиха от спецпрокуратурата. Установено е, че в арестното помещение, където изтърпява мярка за неотклонение, е изготвяла документи в качеството си на кмет, предавала ги е на лица с разрешен достъп за свиждане, след което те са достигали до общинската администрация. По закон такива лица за адвокатите и роднините по пряка линия на задържания. По този начин Иванчева е осъществявала от следствения арест действия, насочени към реално упражняване на правомощията на кмет на район, въпреки задържането й под стража. Общинската избирателна комисия в София продължава да заседанията си по сигнал от декември 2016 г. за документи с невярно съдържание. Малко повече от месец след избора й на 13 ноември ОИК бе сезирана, за прехвърляне на собственост на активи във фирми на майка й чак на 22 декември. Има разминаване в дати, изискали сме още документи, до края на седмицата ще разпратим писма, обясни за OFFNews Полина Витанова, шеф на ОИК София. Не вчерашното заседание на Комисията решение за прекратяване на пълномощията на Иванчева като кмет или за отхвърляне на иска за това, не е взето. Това няма нищо общо с искането на специализираната прокуратура за временно отстраняване на кмета на Младост, подчерта Витанова
Иванчева упражнява правомощията си на кмет, въпреки задържането ѝ под стража
Иванчева упражнява правомощията си на кмет, въпреки задържането ѝ под стража
Иванчева упражнява правомощията си на кмет, въпреки задържането ѝ под стража
32-годишният Валери Г. сключи споразумение с Окръжната прокуратура във Варна и прие да изтърпи наказание 1 година лишаване от свобода при п...
Германия е регистрирала през 2016 и 2017 г. чувствително нарастване на броя на британците, получили германско гражданство, като последица от ...
Бургаска майка проплака от набези на тийнейджъри, които обрали колата й, докато разхождала малкото си дете. Останала потресена като разбр...
Ако сегашната тенденция остане непроменена, близо една четвърт от населението на планетата ще е затлъстяло през 2045 г., предупредиха учени...
Иванчева подписвала документи от ареста. Казусът за кмет на района се заплита още повече
Германският канцлер Ангела Меркел ще бъде изправена пред изпитанието да действа деликатно, дипломатично и балансирано, когато тази седмица посети Китай. Визитата ѝ е помрачена от търговските заплахи на президента Доналд Тръмп и неговото решение да изтегли САЩ от иранското ядрено споразумение.<br /><br />Германия и Китай, две държави износители, които имат голям търговски излишък със Съединените щати, се озоваха на мушката на Тръмп и се мъчат да запазят многостранния световен ред,...
Правителството прие отчет към 31.12.2017 г. за изпълнението на Третия план за действие за намаляване на административната тежест за бизнеса с 30 на сто от избрано законодателство за периода 2015-2017 г., както и на неизпълнените мерки от Първия и Втория план. Третият план за действие съдържа 130 мерки за намаляване на административната тежест за
Санкциите ще се налагат на всеки, който лови риба, дори без да е констатиран улов
До 1 година затвор и глоба до 15 000 лв. ще се налагат на лице, което е използвало взривни, отровни или зашеметяващи вещества. Това предвиждат приети от парламента промени в Закона за рибарството и аквакултурите. Лишаване от свобода до 6 месеца или пробация и санкция до 10 000 лв. ще се налага при използване на устройства за електроулов или риболовни мрежи, когато няма разрешително за...
Голямата любов на Натали Трифонова започва в 4-и клас, двамата са заедно до днес. "Той е много по-добър човек от мен, много по-благ характер", казва Натали за приятеля си Доан Хасан. Той пък не крие, че още от малък е имал симпатии към нея. През годините двамата са се разделяли няколко пъти, но винаги са намирали пътя един към друг, споделя Натали пред bTV. Самият Доан в момента е в много тежък период, тъй като съвсем скоро му се наложило да спаси живота на баща си. Споделя, че благо
Изнасят се неверни данни за инсталацията за битови отпадъци. Тя е подкрепена от Европейската комисия от 2012 г. Работи се от една от най-големите компании в тази сфера, имаме грижата за околната среда. Това коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова в ефира на БНТ.<br /><br />Тя уточни, че производството на енергия от отпадъци е важна част от кръговата икономика и от решаването на проблема с битовите отпадъци в цял свят.<br /><br />"Проектът е насочен към...
През първото тримесечие на 2018 г. около 1 млн. българи са пътували с цел туризъм, което е с 8.2% повече в сравнение с година по-рано. Това показват данните на Националния статистически институт.<br /><br />Повечето - 84.2%, са пътували само в страната, 13.2% - само в чужбина, а 2.6% са пътували както в страната, така и в чужбина.<br /><br />Очаквано най-много през периода са пътували българите на възраст 25 - 44 години - 441.6 хил., или 44.1% от всички пътували. Във...
В навечерието на 24 май студентката Саша Кирилова от специалност „Връзки с обществеността“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“ спечели второ място в категорията Студентски комуникационен проект на PR Фестивала, ежегодно организиран от Българското дружество по връзки с обществеността. Проявата обединява на едно място представители на бизнеса и академичната общност с идеята да се споделят и съревновават най-ефективните кампании.
PR проектът на Саша Кирилова изпъкна с ангажираност към общественозначим въпрос и е под надслов “Аз съм, аз мога, аз искам! Защото съм Ромка, Българка, Жена!”. Академичен наставник при съставянето му е гл. ас. д-р Любомира Христова. Постиженията на бъдещите PR специалисти от ЮЗУ „Неофит Рилски” традиционно получават признание, като това е четвъртото поредно участие във форума на БДВО, и то с отличие.
PR Фестивалът – 2018 провокира интереса на общността от родни и чуждестранни специалисти с конференция на тема „Създаване и управление на съдържание: Дигиталната еволюция на комуникациите”. Дискусионните панели бяха посветени на създаването на съдържание за дигитална и офлайн среда, председателството на Европейския съюз като имиджово мероприятие и емоционалната интелигентност в дигиталната ера.
Материалът PR студент от ЮЗУ с отличие от национален конкурс е публикуван за пръв път на Региона Бг.
Еманюел Макрон ще направи утре и в петък първото си официално посещение в Русия, където се надява да намери "точки на съгласие" с руския президент Владимир Путин по деликатните въпроси за иранската ядрена програма и Сирия въпреки разногласията между двете страни, пишат Жером Риве и Олга Ротенберг от "Франс прес".
В 01 РУ-Благоевград е получен сигнал за това, че за времето от 18:30 часа на 21.05.2018г. до 11:30 часа на 22.05.2018г., са срязани четирите гуми на лек автомобил „Опел Корса“, паркиран в ж.к.“Запад“ в гр. Благоевград. За случая е уведомена РП-Благоевград.
Р. Андонов
Гръцкият президент Прокопис Павлопулос претърпя успешна сърдечна операция, предаде ТАСС, като се позовава на новинарския портал "Грийк обзървър". Лекарите днес са поставили стенд на сърцето на 67-годишния държавен глава, предава БТА. Операцията е била направена в кардиологичния център в Атина. Очаква се Прокопис Павлопулос утре да се върне на
"Фестивалът на Цацата" в Кранево на 8, 9 и 10 юни наближава и подготовката за него вече е в разгара си. Програмата е готова, артистите репетират усилено, а изпълнителите на "Ламбада" стягат багажите за шоуто си на българска земя.
На днешното си заседание правителството предложи на президента Румен Радев да назначи полк. Радостин Илиев за директор на Щаба на отбраната, както и да бъде удостоен със звание бригаден генерал.<br /><br />В момента той е заместник военен представител във Военния комитет на Европейския съюз в постоянното представителство на България в Брюксел.<br /><br />Като директор на Щаба на отбраната Илиев ще координира дейността на административните му звена и ще организира...
54% от българите смятат, че принадлежността на страната ни към Европейския съюз е нещо добро, а 57% са убедени, че страната им е извлякла ползи от членството си в Съюза. Това показва проучване на Евробарометър, поръчано от Европейския парламент и представено една година преди изборите за евродепутати.
Резултатите показват, че средно 60% от гражданите на целия съюз вярват, че членството на тяхната страна в блока е нещо добро, а над две трети от анкетираните (67%) са убедени, че страната им е извлякла ползи от членството си в ЕС. Това е най-високият резултат, измерен от 1983 г. насам. 12% от българите и за 8% от останалите европейци пък смятат, че членството в ЕС е нещо лошо.
За пръв път през последното десетилетие мнозинство от анкетираните (48%) вярват, че техният глас се чува в ЕС. Тенденцията сочи, че това положително развитие е започнало през втората половина на 2016 г., което вероятно е свързано с последиците от референдума за излизането на Обединеното кралство от ЕС, отбелязват авторите на проучването.
Според 32% от европейците и 47% от българите ЕС върви в правилна посока. На обратното мнение са 42% от европейците и 25% от българите, показват данните.
Над половината българи (52%) и 46% от останалите в ЕС са доволни от демокрацията в Общността. Общо 42 на сто от хората в Съюза и 28 на сто от българите са изцяло недоволни.
По време на предстоящата предизборна кампания европейците очакват от политиците да предложат решения за сигурността в най-широк смисъл, включително и по отношение на имиграцията. В същото време въпроси, свързани с личния просперитет и благополучие, са еднакво важни за дневния ред.
49% от европейците посочват борбата с тероризма като приоритетна тема на кампанията, следвана от борбата с младежката безработица (48%), имиграцията (45%), икономиката и растежа (42%). Около една трета от европейците определят като приоритет борбата с изменението на климата и опазването на околната среда (35%). Насърчаването на правата на човека и демокрацията, както и социалната защита на гражданите на ЕС са важни теми за 32% от анкетираните.
За българите приоритетните теми в следващите европейски избори са икономиката и растежът (57%), борбата с тероризма (49%) и социалната защита на гражданите (47%). След тях идват борбата с младежката безработица (44%), защитата на потребителите и безопасността на храните (37%) и имиграцията (35%).
Мнозинството от участниците в проучването (41% у нас и 49% в ЕС) мислят, че изборите за Европейски парламент са много важни. Всеки трети европеец (31 на сто) и почти всеки втори българин (46 на сто) е казал, че гласува.
Мнозинството от отговорилите в ЕС (60%) и у нас (56%) са заявили, че хората не гласуват, защото не вярват, че това би довело до промяна. Близо половината (48-49 на сто) изразяват недоверие в политическата система.
Правителството одобри 10 671 137 лв. за преструктуриране и модернизиране на научната инфраструктура в изпълнение на Националната пътна карта за научноизследователска инфраструктура, съобщи пресслужбата на кабинета. Средствата са предвидени в централния бюджет. Пътната карта бе актуализирана от кабинета през юни 2017 г.
В 10.00 часа днес започна националното външно оценяване по математика за учениците в седми клас, по което те пишат по втори вариант, изтеглен от журналист, определен с жребий, предава БТА. Изпитът по математика в седми клас се състои от 2 модула. Първият е с 20 задачи със затворен и със свободен отговор.
Правителството прие промени в Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища, за да я актуализира с направените промени в Закона за висшето образование и други нормативни актове. Това съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. Уточнени са процедури и срокове по дейности на кандидат-студентите и на висшите
Очаква се глобалният пазар на телездравеопазване да нарасне повече от 10 пъти в периода 2013 г. - 2018 г. до 4,5 млрд. долара
Той празнува с приятелите си - Александър Сано и Ути Бъчваров
България ще открие почетно консулство в Талин, Република Естония. Естонският гражданин д-р Индрек Лаул, член на борда на Естонската концертна агенция и Естонската пощенска агенция и председател на Управителния съвет на Асоциацията на възпитаниците на Естонската музикална и театрална академия, ще изпълнява функциите на почетен консул.
Хипотезата, че реакторите не са готови и са много скъпи, се оказа невярна, каза премиерът
На 23.05.2018г. около 04:10 е получен сигнал за пожар в автокъща в гр.Гоце Делчев, при който са засегнати четири леки автомобила. Погасен от екип на РСПБЗН-Гоце Делчев. Причините за пожара и стойността на нанесените щети са в процес на установяване.
Р. Андонов
В 10 ч. започна и националното външно оценяване по математика за учениците в седми клас. Те пишат по вариант II, който беше изтеглен от репортера на БНР Александра Михайлова. Изпитът се състои от 2 модула. Първият е с 20 задачи със затворен и със свободен отговор. Продължителността му е 60 мин., а максималният брой точки, който могат да получат учениците, е 65. Във втория модул седмокласниците трябва да решат 4 задачи - 2 с кратък числов, символен или словесен отговор и 2 с описание и аргумента
Компанията ще избегне глоба във връзка с обвиненията в злоупотреба с господстващо положение в осем страни в Източна Европа, посочва източник на агенцията
Когато преди десет дни вицепремиерът Валери Симеонов и министърката на туризма Николина Ангелкова анонсираха законови изменения, свързани с разписването на изрична забрана за т.нар. диво къмпиране и налагането на санкции, те обосноваха това си намерение с "тоновете отпадъци", които любителите на палатките генерирали по плажовете. Създадената в миналия мандат на Ангелкова работна група от НПО, експерти, представители на общините и др., която трябваше да разреши веднъж завинаги спорния въпрос с къмпирането, не стигна до консенсусни текстове.
"Когато става въпрос за опазване на природата, те са на първа страница и във водещите новини, но когато самите те трябва да опазват съответните плажове, които си постигнаха със закона да не бъдат концесионирани, по обратния начин се действа. Резултатът е отчайващ, тонове боклуци, почистване за сметка на общините", заяви Валери Симеонов от Варна по адрес на екоактивистите в подкрепа на намереннията на Ангелкова да забрани дивото къмпиране.
Оказва се обаче, че по темата за сметосъбирането е имало постигнат консенсус в рамките на работната група. Има изготвено предложение за изменение в Закона за управление на отпадъците, подкрепено и от Националното сдружение на общините в България (НСОРБ). Друг е въпросът, че това не са проблеми от компетенцията на министъра на туризма, а трябва да се отнесат към министъра на околната среда и водите.
Сега в закона е записано, че ако физическо лице изхвърли отпадък на нерегламентирано за това място, се наказва с глоба с 300 лева до 1000 лева, а при повторно нарушение - от 600 лева до 2000 лева. Консенсусно е било прието "когато нарушението е извършено в зона А от черноморското крайбрежие или на отстояние до 25 метра от бреговете на реките и водните басейни, виновното лице се наказва с предвидената от закона глоба в двоен размер". Предложено е било и поне половината от средствата от наложените глоби, "когато наказателните постановления са наложени от общината, да се разходват за проекти и обекти за управление на отпадъци или покриване на разходи свързани с контрола и събирането на глоби от нарушителите", показва документът, с който Клуб Z разполага.
"Така общините ще разполагат с повече ресурс, в т.ч. да назначават инспектори, които да следят за нарушители и съответно да ги глобяват", смятат от сдружение "Да спазим Карадере".
Така че консенсус по този въпрос е имало. Но текстът не е приет. Участници в срещите разказват, че тихомълком е отпаднал от финалните предложения.
Спорно е и дали публичното говорене на представители на държавата и общините не се разминава с реалните данни. Така например екоактивистката Мария Кавлакова, която от години почива свободно на Корал, поиска справка от общините Бяла и Царево за количествата отпадъци, които те са извозили през 2015 г. от прилежащите им плажове Карадере и Корал. Според изказвания на кметовете на общините, те са извозили съответно 160 т и 130 т смет. Но официалните данни показват десетки пъти по-малки количества.
В документите от община Бяла пишеше, че извозените от Карадере отпадъци за цялата 2015 г. са 13,98 тона. На Карадере няма поставени контейнери, а почиващите там традиционно сами изхвърлят боклука в най-близките кофи на входа на гр. Бяла и с. Горица. Предоставените от общината данни са за събраното от тях. За сравнение годишното количество битови отпадъци за общината е 1502,55 тона. Така отпадъците от Карадере са 1% от общото количество отпадъци в община Бяла.
Според информацията от община Царево, извозеният боклук от плаж Корал за възможно най-широкия летен сезон - от май до септември 2015 г., е 23 тона. Общото количество боклук за същия период, извозено от с. Лозенец - най-близкото до Корал населено място, е 760 тона. Отпадъците от района на Корал са 3% от общото количество отпадъци на с. Лозенец.
Началникът на генералния щаб на иранските въоръжени сили отхвърли днес призивите на Вашингтон към Техеран да намали влиянието си в Близкия изток, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Генерал-майор Мохамад Багери каза, че Иран няма да иска позволение от която и да било страна, за да развива отбранителните си способности.
Младши сержант Ангел Желязков от 68 бригада Специални сили, който от неделя е в ареста за умишлено убийство на полицая Добромир Лазаров, влезе в съда. 15 командоси отидоха да го подкрепят, но не бяха допуснати в съда поради липса на място. Както съобщи "24 часа", в неделя военният е пробол полицая след скандал за жена,
Правителството утвърди подписаното през октомври м. г. Споразумение за изменение на Спогодбата между България и Босна и Херцеговина за международни автомобилни превози на пътници и товари. Това съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. Спогодбата има за цел да насърчи сътрудничеството в областта на автомобилния транспорт между двете страни,
Поръчката за строителство на Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) Рудозем – Ксанти и подходен път до него вече е обявена. Неин възложител е областният управител на Смолян Недялко Славов. Прогнозната стойност на обекта е 14 526 000 лв. без ДДС (или 17 431 200 лв. с ДДС). Подходният път е с дължина около 800 метра. Той е продължение на републиканския второкласен път II-86 с три ленти за движение – две по 3,50 метра, една по 3 метра
/КРОСС/ Двама пострадали при ПТП-то на АМ "Тракия" остават в "Пирогов", съобщи изпълнителният директор на болницата проф. Асен Балтов по време на брифинг. Това са 4 г. момче, което има фрактура в областта на едната подбедрица. Поставена му е гипсова имобилизация и остава за консервативно лечение в детската травмотология на спешната болница. Майката на пострадалото дете го придружава, но отказва да бъде прегледана на този етап. Другата пациентка, 25 г. жена, е с фрактура на едната подберица. Тя остава в пироговската травматология. 47 г. пострадала има комоцио (мозъчно сътресение) и навярхване на шийни прешлени. На нея й е поставена мега шина на врата, след което по нейно желание отказва хоспитализация и си тръгва от болницата.
"Нова зора, нова ера, нова глава". Така "Арсенал" обяви назначението на Унай Емери за старши треньор на клуба. Баският специалист наследява Арсен Венгер, който водеше "артилеристите" в продължение на 22 години. Емери пристига в Северен Лондон, след като през последните две години беше треньор на ПСЖ.<br /><br />Във френската столица Емери спечели седем трофея (титла, две купи на Франция, две купи на лигата и две суперкупи) с тима за два пълни...
Не мога да разбера каква е тази истерия. Така премиерът Бойко Борисов коментира протестите срещу рестартиране на проекта за строителството на АЕЦ "Белене". Традиционно той използва присъствието на медиите в началото на заседанието на правителството, за да коментира темата.
Цитиран от "Фокус" той обяснява, че не "схваща" защо протестът е насочен срещу него, докато в същото време в Москва бил президентът Румен Радев.
Относно АЕЦ „Белене“ - какви ли не теории чух. Става въпрос за следното – в момента имаме стока и площадка, в която българския данъкоплатец е вложил над 3,5 млрд. лв., обяснява Борисов.
Той обяснява, че "тази стока, тя не е домати и краставици, а ядрени ректори" и че тези мииарди може да отидат за скрап. "Не сме толкова богати, че да можем да си го позволим. Продажбата става с разрешение на производителя. Ако ще ги пращаме в музей, значи трябва да направим специален музей, където да ги закараме. Това ще е най-скъпия музей за над 3,5 млрд. лв. Хипотезата, че реакторите са много скъпи, се оказа невярна. И руският производител ни ги докара и ни ги стовари в двора. Осъди ни в Париж да ги платим с лихвите. Лихвите ги опростиха“, заявява Борисов.
Той призовава министрите си да обяснята "спокойно" и на "експертен език" необходимостта от нови ядрени мощности, за да не се стигне до ситуацията, в която след 10 години "този, който ще седи тук ще каже: „Къде са били онези там?“.
Трябва ли да стоим, за да се харесаме политически на едни или други, и за милиарди оборудване да го унищожим, защото то времето ще го унищожи? Това е, което правим. Отнасяме се единствено със загриженост за това, което българският данъкоплатец е платил вече. Интерес има от доста държави от най-големите им и държавни, и частни компании. Само че за да пратя Томислав Дончев или Теменужка Петкова да водят преговори, те първо трябва да имат съответния мандат. Не мога да разбера каква е тази истерия. Ако не ги водим тези преговори, няма ли да имаме обратната истерия?, заявява още премиерът.
По думите му правителството не трябва да се отнася безстопанствено към "милиардите, които българския данъкоплатец е платил". "Тук няма нито Русия, нито Америка, нито Европа. Това не е старата наша позиция, когато едни казваха, че тези реактори не са произведени, руснаците най-вероятно лъжат, че те не са готови, даже да искаме да си ги вземем, за да видим, че те не са готови да платят неустойките. Оказа се, че те са готови, пратиха ги и може би са забравили, че се бяха натрупали по близо 90 млн. лв. лихви по тях. Ако не ме лъже паметта по 327 000 лв. на ден българския данъкоплатец плащаше по тези реактори. Накрая с президента Путин се разбрахме да ни ги опростят и да не ни ги искат. Бяха се натрупали 90 млн. лв.“, казва още Бойко Борисов.
Защо птиците, които произхождат от динозаврите, са загубили зъбите си по време на еволюцията? За да може пиленцата да се излюпят по-бързо от яйцата и да имат по-големи шансове да оцелеят, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес и БТА. Съвременните птици имат човка без зъби, каквато са притежавали някои динозаври през мезозоя (251
Няколко дни след посещението на президента Румен Радев в Русия, същото ще направи и премиерът Бойко Борисов. Това беше потвърдено от руския президент Владимир Путин. Коментар на редактора В Русия са, в Русия са – събраха се. И е заради Белене – не защото изведнъж на Путин много му е домиляло за българската култура, колкото и пиарите да бутат точно този аспект от разговорите с Радев. Там са, защото трябва да се довърши далаверата. За хората с малко по-широк хоризонт на инфо
Министерският съвет предлага промени в Закона за опазване на околната среда
Министър-председателят Бойко Борисов на днешното правителствено заседание каза, че ще се водят преговори с евентуален купувач и инвеститор за АЕЦ "Белене", само ако той не поиска гаранции за задължително изкупуване на енергията, която се произвежда от централата. Той допълни, че няма да се позволи да се издаде и държавна гаранция - т.е.
2004 - 2018 Gramophon.com