Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
На 27 юли 2011 , Китай реализира успешен старт на нов навигационен спътник 'Бейдоу'. Ракетата носител със спътника 'Бейдоу' е стартирала от космодрума Сичан - по информация от китайското информационно агентство Синхуа
Първият полет на новата ракета носител Taurus 2 на компания Orbital Sciences е отложен с два месеца - примерно до декември. Допълнителното време ще позволи да се завърши конструкцията и да се проведе пълно сертифициране на двигателите , горивото и стартовите системи- това е заявил генераният директор на Orbital SciencesДавид Томпсон.
"Малките нации. Това понятие не е количествено. То сочи ситуация, съдба ... вечно в сблъсък с аругантното пренебрежение на големите... Малките нации образуват една "друга Европа", чиято еволюция се явява контрапункт на тази на големите нации. ... В това виждам предимството на "малкостта" - богатството от културни събития е "по мярката ...
Влиза поручик Ржевски в залата, където хусарите играят билярд. Ржевски освен долни гащи и вратовръзка не носи нищо друго. Хусарите го питат: - Поручик, само по едни гащи ли ще стоите? - Ами то тук няма дами! - За какво Ви е тогава вратовръзката? - Ами, ако изведнъж дамите се появят? Усмихни се, България, съвсем по долни гащи, въпреки присъствието на дами, се яви един български политик в Централната избирателна комисия. Безвкусната проява трябваше да представлява някаква форма на протест, но по-скоро се възприе от средно интелигентните зрители в държавата като израз на общото състояние на политиката. Оттук насетне до изборите очакваме от нашите политици да разкрият още много тъмни страни на характера и телата си.
Facebook няма да навлиза в бизнеса на книгоиздаването или книгоразпространението на електронни книги въпреки купуването на дигиталния издател Push Pop Press в сряда. Вместо това социалната медия ще се възползва от някои от технологиите на студиото за бъдещи свои проекти.
В отворено писмо, публикувано на официалния сайт на Push Pop Press, създателите на фирмата Майк Матас и Каймън Цинтерис заявяват, че ще „използват технологията си на издаване и всичко, което са научили досега, за да спомогнат за усъвършенстването на най-голямата книга в света – Facebook”.
Push Pop Press се прочу преди няколко месеца, когато разработи нова технология, позволяваща създаването на електронни книги от всякакъв интерактивен характер. Първата е-книга, издадена по този начин, беше iPad версията на „Нашият избор” на Ал Гор, която освен текста на оригиналната книга, крие в себе си много снимки, видеа, интерактивни карти и графики, придружени от глас, поясняващ изобразената информация. Тогава журналистът от New York Times Дейвид Пог сподели, че „това е едно от най-елегантните, плавни и впечатляващи приложения, които някога сте виждали. Отличен пример за новия свят на touch-screen приспособленията.” Дори след закупуването на Push Pop Press от Facebook, книгата на Ал Гор остава свободна за продажба, като е взето решението бъдещите печалби от нея да бъдат дарени на “Climate Reality Project”.
Бившите инженери на Apple и създатели на Push Pop Press - Матас и Цинтерис – изявяват радостта си от факта, че технологиите, създадени от тяхната фирма, ще бъдат усвоени от най-голямата социална мрежа в света, за да дадат на милионите хора още по-богати и разнообразни начини за изразяване и споделяне на информация и истории. “Огромният брой хора, публикуващи във Facebook всеки ден, ни карат да смятаме, че социалната медия ще бъде чудесен дом за Push Pop Press”, споделят те. Екипът на Push Pop Press няма планове за продължаване на издаването на книги, но е благодарен на всички, които са го подкрепили и са показали интерес към дейността на компанията.
Кунева или Борисов, а може би Калфин ще се борят за любовта на народа на евентуален балотаж за президентския пост? Какви са тези повърхностни и изтъркани дебати месеци преди вота за държавен глава? Истинската, дълбока и засягаща народа дискусия е далеч от това кой ще се нанесе на „Дондуков” 2. Тя опира до един вечен въпрос, който тормози мъжката и женската част на населението, откакто бельото се е появило сред задължителните части на облеклото. Този въпрос става причина за семейни скандали и юмручни схватки сред приятели. Също така тресе политическия живот с такава сила, че скоро ще има работна група на европейско ниво, която трябва да даде отговор на този мъчителен въпрос. Предстоящите избори могат да бъдат добър повод за решаване на казуса на българско ниво. Така, че се обръщаме към родните политици с огромната молба да ни отговорят дали мъжете трябва да носят боксери или слипове. Отчаяната нужда да разгадаем вечната мистерия как се съхранява една от най-важните части от...
В браузърната версия на Gmail за персонални компютри е добавен нов панел, който ще предлага предварителен преглед на писмата. По този начин потребителите ще бъдат улеснени, а работата им със съобщенията ще се ускори, информира Mashable. Новата функция е експериментална и е достъпна с помощта на Gmail Labs. Идеята за нея е взаимствана от мобилните приложения, които помагат при използването на Gmail. Нововъведението ще позволи едновременния преглед на части от различни съобщения и писането на нови писма. Удобството е в това, че всичко ще става в рамките на една страница. Потребителите на Android и iPad, които ползват специалните приложения за достъп до пощата си в Gmail няма да имат пречки да свикнат с интерфейса в настолната версия, тъй като за тях той е добре познат. За да включите новата функция трябва да влезете в настройките на пощата си и от там в секцията „Лаборатория”. Приставката се нарича „Панел за визуализация” и за да се пусне трябва да се сложи отметка върху „Активиране”, а след това да се натисне бутонът „Запазване на промените”. Пощата се презарежда и новият режим може да бъде пуснат от специалния бутон, който се намира в горния десен ъгъл, до бутоните за прелистване на страниците с писма. Към момента новата екстра не работи много добре и си личи, че има нужда от шлифоване на някои от нейните елементи. Все пак, в новия панел за визуализация има добри перспективи.
Най-голямата социална мрежа Facebook реши да атакува услугата Shagbook заради сходство в имената. Shagbook е сайт, който е фокусиран около услуги, свързани с осъществяване на запознанства за възрастни, информира Mashable. Facebook е на мнение, че другите сайтове нямат право да използват думата „book” в домейните си защото по този начин се възползват от популярността, извоювана от най-голямата социална мрежа. Основният аргумент е, че Shagbook вреди на доброто име, което има Facebook. От своя страна, шефовете на Shagbook са завели контраиск в патентното бюро на Съединените щати. Сайтът за запознанства категорично отрича обвиненията на Facebook за злоупотреба със запазена марка, тъй като думата „book” е прекалено често срещана за да бъде обект на подобен иск. Освен това, Shagbook оспорва правото на запазената марка Facebook и смята, че името не е трябвало изобщо да бъде регистрирано. Това не е първият подобен случай. Facebook на няколко пъти в миналото атакуваха различни сайтове, които са притежавали думите „face” или „book” в домейните си. Една от последните жертви на най-голямата социална мрежа е сайтът Teachbook.com, който има за цел да свързва помежду им различни учители.
Най-популярната интернет енциклопедия Wikipedia регистрира отлив на помощници, които да попълват базата данни с информация. Добавянето на нови статии и усъвършенстването на вече съществуващите се извършва на доброволни начала, информира TechSpot. Съоснователят на свободната енциклопедия, който се казва Джими Уейлс, е разкрил подробности за тревожната тенденция по време на годишната конференция Wikimania, която се провежда в Израел. За да върнат обратно отказалите се, администраторите на енциклопедията работят усилено върху опростяването на процедурите, по които различните потребители могат да дават своя принос и да редактират материали. Ръководителите на Wikipedia не определят ситуацията като кризисна, а по-скоро смятат, че е тревожна. Те смятат да опростят правилата и процедурите за добавяне на нова и полезна информация, които в момента са доста сложни и трудни за усвояване от новите сътрудници на енциклопедията. Това е първият път в десетгодишната история на Wikipedia, в който свободната енциклопедия признава, че е настъпил отлив на сътрудници. През всички изминали години данните сочеха, че Wikipedia има стабилна база от активни доброволци. Енциклопедията се управлява от организацията с идеална цел Wikimedia Foundation. В базата данни има над 19 милиона статии, които са достъпни на много различни езици. Един от тях е българският.
Владислав Тодоров е роден през 1956 г. в София. Кандидат на изкуствознанието в БАН, доктор на философските науки в Пенсилванския университет. От 1991 г. живее в САЩ, където чете лекции по културна история на Русия и Източна Европа в Пенсилванския университет във Филаделфия. Занимава се с история на тероризма, както и с проблеми на сигурността. Автор е на множество научни статии и студии, сред които Introduction to the Physiognomy of Ruins, ”Мъченичество и пиротехника: Опит върху живата бомба”, „Бесовете в червено и бяло”, както и на романите „Дзифт” и „Цинкограф”. Публикувал е в Англия, Франция, Германия, САЩ, Русия, Унгария, Чехия и Словения. - Г-н Тодоров, след шока от трагедията на остров Утоя идва ред на интерпретациите за мотивите и идеологията на този безпрецедентен по мащаб терористичен акт. Кой е Андерш Брейвик според вас? Идеолог или социопат? - Едното не изключва другото. В някакъв смисъл дори го предполага. Социопатията често бива идеологически оправдана,...
Частната космическа компания SpaceX отдавна има идеи за осъществяването на пилотирани полети до Марс. Икономическата криза изобщо не е повлияла на амбициите, които има SpaceX и в момента компанията е твърдо решена да осъществи намеренията си, информира Space.com. SpaceX е творение на ексцентричния милионер Елън Мъск, който вярва твърдо, че от изпращането на хора до Марс зависи оцеляването на човечеството. Той за пореден път е потвърдил намеренията си на среща, проведена преди дни в Американския институт по аеронавтика и астронавтика. „Един от най-важните въпроси, които в момента стоят пред човечеството е: Готови ли сме да се превърнем в мултипланетарна раса? Ако не сме готови за това, за в бъдеще не ни чака нищо добро.”, е заявил Мъск. Самата компания SpaceX е създадена само и единствено с идеята да помогне за установяването на трайно човешко присъствие извън рамките на планетата Земя. Милионерът и изпълнителен директор на компанията смята, че само така може да се гарантира съществуването на човешката раса в дългосрочен план. Ако всички планове на SpaceX вървят според предварително определения график, първите хора на Марс ще бъдат изпратени не от NASA, а от частна компания. SpaceX трябва да изстреля своя кораб към Червената планета след 10 до 20 години. По този начин NASA ще бъде изпреварена с около 15 години. Частните астронавти вероятно ще летят девет месеца до Марс на борда на капсулата Dragon. Същата капсула ще се използва и за изпращане на товари и хора до Международната космическа станция. Така SpaceX си представя кацането на Марс
Ребека Рикууд е името на световната шампионка по Excel. Да, колкото и чудно да звучи, става въпрос именно за първенство по програмата, предназначена за създаване на електронни таблици, която е част от Microsoft Office, информрира BBC. Участие в световното първенство по Excel са взели 228 хиляди души, но 15-годишната британка е успяла да победи всички и да грабне титлата. Финалната част от надпреварата е била проведена в Сан Диего, Калифорния, а организатор на конкурса, разбира се е бил редмъндският гигант Microsoft. Ребека Рикууд е успяла да постигне перфектен резултат на тестове, предназначени за Excel 2007. Победителката е от английския град Кеймбриджшир и за постижението си е получила награда от 5 хиляди долара. Сега тя може да си позволи да ъпгрейдне системата си 41 пъти към Office 2010. Световното първенство по Excel има предварителни фази на квалификации, от които се излъчват десетте най-добри участници. Те се надпреварват на финалния конкурс. Квалификационните турнири се провеждат на регионален принцип в различни части от света. Поставяните задачи са математически и който се справи най-добре продължава напред. Победителката е тренирала за световното в обедните паузи между часовете в училище и вечер. Така е успяла да се подготви достатъчно добре за да се справи с голямата конкуренция.
HTC са придобили Dashwire, компания направила Dashworks клиента за мобилна синхронизация и Awesome Drop приложението за синхрнонизация на файлове. HTC са похарчили 18,5 милиона за закупуване на акциите на Dashwire, чиято система поддържа отдалечен достъп до контакти, съобщения, календари, разговори, гласови съобщения, мултимедия, достъп до картата с памет и интеграция в социалните мрежи. Това ще позволи на потребителите да имат достъп до информацията си в облака от различни устройства. Samsung експериментират с технологията Kies air, на Galaxy S II, която предоставя достъп до информацията на устройството от браузър. Обаче Kies air изисква и компютъра и телефона да бъдат на една и съща локална мрежа и притежава само мултимедийно споделяне и някои функции за социалните мрежи. HTC имат подобна услуга HTCSense.com, която позволява на потребителите да следят местоположението на телефона си, да го заключват, четат съобщения и да имат достъп до контактите си. С технологията на Dashwire тази интерактивност може да бъде многократно увеличена.
Балканите като един вечно врящ казан. Едва ли има по-точна метафора от кулинарната, която да опише драматичната история на земите от Югоизточна Европа. Защото, който не е минал оттук, той не е хвърлил съчка в огъня, който гори под този странен „гювеч”, забъркан от траки, гърци, келти, перси, римляни, готи, славяни, печенеги, кумани, татари, прабългари, турци и т.н. Двама известни българи – археологът проф. Николай Овчаров и актьорът готвач Ути Бъчваров, обединяват талантите си, за да се „гмурнат” в големия казан. Едно пътешествие из Албания, Черна гора, Гърция и Косово е причина Ути да „преяде” с история, а проф. Овчаров да открие е вкусната страна на археологията. Началото Ути и проф. Овчаров са безспорно интересен тандем. Единият успява да направи от кулинарията истинско шоу, другият пък превръща археологията в забавна наука. Всичко започва след едно гостуване на професора в предаването „Бързо, лесно, вкусно” по БНТ. По-късно стават приятели и Ути споделя, че иска да...
- А ти знаеш ли – започвам аз и свойски слагам ръка на рамото на моя приятел, – знаеш ли, че в битката при Левунион... през през през... ако ти кажа, ще те излъжа... през 1092 да речем, та край Левунион, който сега се казва Енос.. .и който е точно на устието на Марица, от турската страна... та така де – там византийската армия е унищожила, напълно е унищожила и е премахнала от лицето на земята целия народ на печенегите. Ебаси! Целия народ на печенегите, Витя! И остатъците от тоя народ знаеш ли какво...? Хм, остатъците са ги вдигнали и лека полека са ги докарали тука. По "Цариградското шосе" – парцаливите печенеги, клани-недоклани: жени, старци, деца и всякаква печенежка паплач - и са ги докарали чак тука. И къде, къде – заселили ги в Софийско - покрай "Цариградското шосе". Е-е-е тука! И аз посочвам с широк и весел жест навсякъде около себе си. А доверчивият чичо Витя се оглежда все едно очаква да види злите и косо дръпнати очи на недоклани печенеги, докарани право от Левунион....
Наистина, наистина, скъпи сънародници, цялостната картина в нашата страна започва да изглежда все по-обнадеждаващо, многообещаващо и на моменти въодушевяващо. След като с желязна ръка и безкомпромисна политическа воля генерал-лейтенант премиерът доктор Борисов налага закона за всички, без значение на личните си чувства или съобразявайки се с финансовата мощ на санкционираните субекти, можем да заявим, че България вече е друга държава. Няма такива аргументи като „ние сме най-голямото предприятие”. Ще се спазват правилата и ще се плаща на държавата. Няма и такова положение като Лили Иванова е най-великата певица и заради това няма плаща данъци. Да си монтира и тя измервателни уреди, като ходи да пее и да си плаща отчисленията към държавата. "Нефтохим", Лили Иванова... Всички са равни пред закона и това е то. Единственият проблем обаче си остава съдебната система, почитаеми, която не престава да спъва прогреса и справедливостта. Какво се получи и този път с казуса около...
Image: google-pagerank by LuChOeDu on Flickr
Знам, че темата подсеща повече на SEO and the like, но все пак реших да споделя с читателите на този специализиран, да не кажа нишов, блог, че е достигнал PageRank 3/10 за по-малко от месец.
Може би е нормално, но на мене ми се стори доста експедитивно.
Ако някой знае повече по темата е добре дошъл да пoясни, пускайки коментар!
No related posts.
Четете ли в града - на път за работа, докато чакате на спирката да дойде автобуса или в парка след дълъг работен в очакване на вечерна среща с приятел?
Днес все по-често в градската среда засичаме хора, които четат, независимо от мястото, от времето и от обкръжението. Четенето буквално се превръща в градска култура и навик за оползотворяване на времето с любим автор или полезно професионално четиво. А колкото по-голям е градът, токлкова по-необходимо и приятно става прекараното време с книга в ръка.
В серия от няколко публикации в “Чети повече” ще се опитам да ви разкажа именно за градската култура на четене в различни градове по света. Ще можете да прочетете за различни кампании и инициативи, посветени именно на градското четене. Кампании, които популяризират четенето в градска среда, а същевременно създават и специфичен облик на своите градове – много по-чаровен, алтернативен и любопитен.
Първата спирка от световното книжно пътешествие е Лондон с Get London Reading. Създадена през 2008 година, кампанията е съвместен проект на неправителствената организация Booktrust, кметът на града и технологичната компания 3M за окуражаване на лондончани да четат повече. Същевременно тя цели и да превърне Лондон в истински международен център на книгите. В рамките на по-малко от месец в разгара на кампанията през април и май 2008 се включват всички библиотеки на английската столица, както и редица книжарници, които организират различни книжни събития – в по-голямата си част срещи с автори и представяния на книги, които освен към книгите, привличат лондончани и към новите лица на местната литература.
За да придобие по-приключенски дух, на сайта на кампанията е създадена и специална интерактивна карта с отбелязани всички книги, в които Лондон играе централна роля. Чрез нея жителите и гостите на мегаполиса могат да си организират вълнуващо литературна обиколка по стъпките на измислени герои от художествени романи или откриване на тайните на града с непопулярни справочни издания. Картата събира над 400 заглавия, сред които всеки може да открие нещо интересно.
В кампанията е включен също така и страхотен печатен пътеводител (достъпен и в pdf-формат на сайта) из литературните кътчета и личности на британския мегаполис. London By The Book събира интересните истории за писателите, живели в Лондон, и вдъхновението, което той им нос. В пътеводителя са и знаковите места за литературния живот на града – Bloomsbury, Сохо, Бейкър Стрийт в Марилебон и гара Кингс крос.
С приятни и любопитни истории продълговатото книжле води литературните туристи из града и разказва историите зад любимите сгради, площади и кафенета на големите автори от града на Темза. В отделни карета са споменати и съвременни литературни кътчета, където можете да срещнете съвремени писатели и поети от столицата, които докато пият сутрешното си кафе може би пишат следващия световен бестселър. А кратките мнения на същите тези автори за вдъхновението, което им носи Лондон, превръщат града в още по-очарователно и вълнуващо място за всички книжни маниаци.
За да е напълно завършен пътеводителят обаче, са отбелязани и местата, в които се случват редовни книжни събития по-големи от традиционните представяния и четения – фестивали, изложения и работилници за творческо писане и т.н.
Към Get London Reading като идея могат свободно да се добавят и реалните туристически обиколки по литературни маршрути, книжарници и разбира се четене в прекрасните паркове на града.
Историята на Get London Reading обаче не спира до тук защото това е и името на още една кампания, обърната повече към грамотността и реалното четене в най-големия град на Великобритания - тази на безплатния ежедневник London Evening Standard. С помощта на популярни личности като посланици, с различни подобрения в материалната база на училища в нужда и различни събития-инициативи за стимулиране на четенето като игри, книжни маратони и семинари, лондонският всекидневник се стреми да намали значително неграмотността в столицата, която е една от най-високите за страната, като показва на децата красотата на думите и магията на словото в книгите.
Вестникът целогодишно събира и дарения за предоставянето на книги на деца, които имат проблеми с четенето или никога не са притежавали собствена книга. Организират се и доброволци, които да четат с децата и да им помагат за по-приятното и лесно пристъпване в света на книгите.
С пожеланието и ние някой ден да се радваме на интересни кампании и литературни маршрути в София ви оставям в размисъл за това, какво можем да подобрим в литературната среда на нашите родни градове. И разбира се - в очакване на следващия литературен град след една седмица :)
Египетският фараон Тутанкамон има общи предци с над половината европейски мъже, разкриха наскоро учените. Резултатите от ново генетично изследване на мумията му показват, че прочутият владетел на Новото царство е бил роднина на днешните британци. Във Великобритания над 80% от мъжете носят генетичната група на Тутанкамон. Тя се нарича R1b и е свързана с народи като келтите и германците, както и с древните хети и арменците. В България този ген носят около 18% от мъжете. Всяка година все повече хора по света си правят генеалогично ДНК изследване. Резултатите от подобно проучване наскоро доказаха, че Ози Озбърн е роднина с древните римляни, има кралска кръв и сред прародителите му е имало и неандерталци. Създателят на теорията за еволюцията Чарлз Дарвин пък се оказа пряк потомък на кроманьонците. Като следят за наличието на няколко групи гени в мъжката хромозома Y, учените вече спокойно могат да разберат какъв е произходът на всеки мъж по бащина линия. Произходът на жените е...
Новината трябва да е като водата – казвам - без вкус, без цвят и без мирис. Учителите понякога канят в т. нар. часове на класа хора от разни професии да говорят пред децата. Децата, за разлика от времето, когато бях дете, обичат да питат: А кое е новина? Знам, че не обичат дългите обяснения, затова им казвам: новината е разликата между вчера и днес. Стерилен жанр. Не търпи прилагателни. Задължително дава отговор на петте К (какво, кога, кой, къде, как). Новината не понася излишна думичка, нито пък присъствието на дума, за която няма обяснение в самата новина. Скучна работа. Изречение от новинарската емисия на бТВ: „Незнайно как, има гориво за всички самолети и провалени полети нямаше...” Сещате се, става дума за надвисналата криза над летищата около отнетия лиценз на „Лукойл”. Става дума и за голямото чудене какво стана между правителството и „Лукойл”, какво става и какво ще става. Новината е безпощаден жанр, изисква всеки факт да е потвърден, при това от два независими...
Пристанището на Лукойл – руски анклав в Европа и препятствие за Шенген? Гранична полиция не контролира „руското петролно Гуантанамо“ от Александър Леви Петък, 05 Август 2011 г. Кой контролира влизащите и излизащите през пристанище Росенец, отдадено на концесия на Лукойл? От публикуваното разследване става ясно, че Лукойл откланя въпроса към Гранична полиция, а от Гранична [...]
В навечерието на освобождението из българските земи бродел призракът на надеждата: „Туркия ке падне“, мълвели осъзнаващите се българи! Тя не паднала съвсем, но България все пак се въздигнала. Трябвало обаче най-напред българите ( макар и една шепа народ) да се надигнат на обреченото на погром Априлско въстание, което предизвикало Цариградската конференция на тогавашните велики европейски [...]
Анонимните обявиха че пишат „оръжие“ базирано на JavaScript, което да използват за уязвимости в SQL за създаването на „опустошително последици“ на сървърите. Наречено RefRef, може да измести инструмента Low Orbit Ion Canon (LOIC), който се използва от кибер активистите за различни DDoS кампании. RefRef ще дебютира през септември и до колкото е известно ще обръща изчислителната мощност на сървъра срещу самия него. „Представете си да дадете на огромен звяр обикновен морков и след това да гледате как се задавя с него и умира.“ e oписанието на Анонимните за RefRef. Такъв вид атаки са съществували за кратко, но кибер активистите предпочитат традиционните начини на DDoS атака, които са генерирани от ботове или от LOIC. Въпреки това, Анонимните скоро са тествали своето ново оръжие и са успели да спрат Pastebin за 42 минути Член на Анонимните описва, че новия инструмент ще може да се възползва от уязвимостта, ако сървъра не е актуализиран скоро. Въпреки това, RefRef изглежда ще бъде доста мощен инструмент най-вече заради това, че може да бъде използван на всяка платформа, която поддържа JavaScript – включително смартфони и дори конзоли.
Звучи като научна фантастика, но с достатъчно мощна антена, на стотици метри разстояние от жертвата, е напълно възможно пускането на безжичен хак за дистанционно управление на помпата за инсулин, при диабетиците и това да ги убие. Джей Редклиф е експерт по сигурност и е диабетик, който е свързан с помпа за инсулин и монитор за глюкозата през цялото време. Той твърди, че се е превърнал в човешка SCADA система. На конференцията Black Hat, той говори за това как всички безжични устройства са податливи за подслушване. Това включва и медицински устройства като пейсмейкъри, дефибрилатори и помпи за инсулин. „Първата ми реакция беше, че това е наистина страхотно, погледнато от техническа гледна точка. Втората ми реакция беше ужасът от това, че устройствата, които поддържат живота ми могат да бъдат хакнати.“ сподели Редклиф. Според него, атакуващия може да прихване безжичния сигнал и след това да пусне по-силен сигнал за да промени отчетеното ниво на кръвната захар и така човекът, който носи помпата да засили дозата си инсулин. Ако се прави постоянно това може да убие човек. Редклиф предполага различни сценарии, като това, че атакуващия може да е в самолета или на същия етаж в болницата.Той добавя, че с достатъчно мощна антена, атаката може да бъде направена на разстояние повече от половин километър. Натанаил Пол, който също носи помпа за инсулин е започнал да се притеснява от потенциална безжична атака. Миналата година той е споделил пред CNN: „Ако вашия компютър се повреди, никой не умира. Ако помпата ви за инсулин се повреди, тогава имате проблем.“ Той и други разработчици са започнали работа съвместно с Администрацията за храните и лекарствата в САЩ, да работят по сигурността на медицинските устройства.
Sony няма да пусне на пазара портативната конзола PlayStation Vita в Щатите и Европа поне до 2012 г., обявиха от компанията в четвъртък. Това означава, че играта няма да е в магазините през най-доходоносния сезон за индустрията – около коледните празници. Конзолата ще бъде пусната в края на 2011 в Япония и ще се появи в Щатите и Европа най-рано в началото на 2012. Това силно учуди феновете на PlayStation, които си спомнят как на пресконференция по-рано тази година вицепрезидентът на Sony Kazuo Hirai обяви, че устройството ще е в магазините до края на годината. В действителност Hirai не е излъгал никого, просто не е уточнил, че в края на 2011 г. конзолата ще бъде достъпна само на територията на Япония. Два модела на PlayStation Vita ще бъдат пуснати в продажба в Америка – единият ще поддържа AT&T 3G безжичен интернет и ще е на цена от $300, а другият ще е Wi-Fi версия за $250. Попитан дали ще отговорят на акцията на Нинтендо, които намалиха цената на своята 3DS конзола, Hirai отговаря, че цената на PlayStation Vita е оптимална и няма намерение да я сваля, само защото някой друг в бизнеса е решил да смъкне цените си.
Двама изследователи по сигурността от iSec Partners са показали на конференцията по сигурност Black Hat, която се провежда в Лас Вегас, че могат да отключат Subaru Outback и да запалят двигателя – всичко това напълно безжично. Дон Байли и Матю Солник демонстрират всичко това, използвайки смартфон с Android и техника, която те са нарекли „war texting.” След като са настроили своя собствена GSM мрежа, те са успели да прихванат паролата за достъп. Отнело им е само няколко часа. Двамата твърдят, че тяхната техника може да бъде използвана за атакуване на много други системи, като трафик контрола и камери по сигурността, които получават актуализации на софтуера чрез смс. По-притеснителното е, че могат да бъдат атакувани SCADA сензори, които се използват в електрическата мрежа и във водното снабдяване. „Не се притеснявам, че могат да отключа вратата на кола. Това е яко, това е секси,“ споделя Байли пред CNN. „Но същата система се използва за контрол на телефони, захранване и системи за трафик. Мисля, че тук е истинската заплаха.“ Двамата не са влезли в детайли как точно са успели да хакнат колата и кои модели са уязвими, но GM, BMW и Mercedes имат подобни приложения за дистанционен контрол. Това не е първия път, когато изследователи успяват да контролират коли дистанционно. През месец май миналата година, екип от университета във Вашингтон успява да получи достъп до автомобил и успешно да изключат спирачките.
Управлението за защита на информацията в Хамбург, Германия, постанови, че нововъведението в социалната мрежа Facebook за лицево разпознаване противоречи на германското законодателство, пише The Financial Times. Ръководителят на Управлението Йоханес Каспар заяви, че Facebook няма право да събира биометрични данни за потребителите като форма на лицето и разстояние между очите без тяхно разрешение. Той призова администрацията на социалната мрежа да преработи функцията за разпознаване или да я изключи. Според Каспар, цялата информация, събрана до момента, трябва да бъде премахната. Каспар даде на Facebook двуседмичен срок, за да отреагира компанията на предявените й претенции. В противен случай Управлението ще заведе дело срещу Facebook заради навлизане в личното пространство на потребителите, което може да завърши с глоба в размер на 300 000 евро за социалната мрежа. Очаква се инициативата на хамбургските правозащитници да бъде подкрепена от Берлин, както и от други европейски държави, например Великобритания. Каспар уточни, че претенциите са свързани не с начина на работа на приложението за разпознаване на лица, а с това, че биометричните данни за потребителите се събират и съхраняват без тяхно съгласие. Администрацията на Facebook от своя страна е поела ангажимент да се запознае в подробности с претенциите на германските правозащитници. От социалната мрежа подчертават, че всички услуги и функции в нея са разработени в съответствие с европейските стандарти и закони за авторските права. Освен това, както отбеляза представител на Facebook, функцията за разпознаване на лица се харесва на хората. Функцията Tag Suggestions във Facebook стартира през юни 2011 година. При пускането в действие на новата опция разработчиците й подчертаха, че с цел защита неприкосновеността на личния живот търсенето в базата данни ще бъде ограничено в рамките на списъка с приятели на конкретния потребител.
Освен емоционална и интелектуална наслада, от книгите вече можеш да получиш и материална облага. О, не, не като прилагаш като по учебник всичко, написано в поредния бизнеснаръчник (поне не само), а като спечелиш уикенд за двама на Слънчев бряг! Сега Локус Пъблишинг ти дава тази възможност, стартирайки лятната си промоционална игра в партньорство с любимата книжарница "Книга за теб" и "Нова визия".
Условията за участие са елементарни: купуваш две книги на Locus или Intense (може и комбинация от по една книга от двата бранда) до 25.08.2011 г., взимаш своя специален талон с уникален регистрационен код, който ще получиш при доставката на книгите, регистрираш кода на страницата на играта www.game.locus-publishing.com и с натискането на бутона „Регистрация”, вие вече участваш в томболата за уикенд за двама в хотел "Дариус", който се намира в близост до купонджийския Cacao Beach в Слънчев бряг.
В играта ще участват само потребители, направили покупка, на които и да е две книги на Locus/Intense, от сайта на издателство Locus или от партньорите "Книга за теб" и "Нова визия".
Ако все още се чудиш какво точно да си вземеш, можеш да започнеш с читателския фаворит на "Книга за теб" за юли "Стив Джобс - iЛидерът" и след това да избереш кое от останалите заглавия на Locus и Intense да му прави компания.
Не забравяй, крайният срок за регистрация в играта е 25 август. Успех!
Представители на японския промишлен концерн Hitachi съобщиха, че компанията обсъжда възможността за оттегляне от бизнеса за производство на телевизионни приемници и прехвърляне на съответното направление чрез аутсорсинг на тайвански и други чуждестранни производители. От Hitachi заявяват, че планират да изнесат целия технологичен цикъл за производство на телевизори с марката Hitachi. Анализатори коментират, че японската компания се опитва да се отърве от губещото направление за производство на телевизори. Загубите на компанията са обусловени от свръхконкурентните условия на пазара и работата на въпросното направление буквално на нивото на себестойността на крайния продукт. Ще отбележим, че други производители на телевизори и електронни аксесоари за тях също също говорят за пределно ниски маржове в това направление. През изминалата фискалната година, приключила през месец март, около 70% от телевизорите с марката Hitachi са били произведени от чуждестранни производители въз основа на аутсорсинг. Компанията Hitachi притежава само един завод за телевизори в Япония и понастоящем разглежда възможността за закриване на производството и в него. Всички телевизори с марката Hitachi в Япония в момента се произвеждат в префектура Гифу в централната част на страната. По-голямата част от тези модели се продават на вътрешния японски пазар. Анализаторите наричат действията на Hitachi "напълно логични" и отбелязват, че компанията се опитва да увеличи печалбата от своята дейност чрез намаляване на разходите и оптимизиране на производството. По-рано компаниите Sony и Panasonic също предприеха оптимизация на собственото си производство на телевизори, тъй като се оказаха изправени пред загуби. Освен това, корпорациите Hitachi и Mitsubishi са се договорили да започнат преговори за създаване на нова компания. Очаква се чрез дейността на новото дружество Hitachi и Mitsubishi да обединят бизнеса си в областта на енергетиката, околната среда и социалната инфраструктура. Неназовани представители на двете корпорации твърдят, че двете компании са постигнали мащабно споразумение за инвестиране на 50 на сто от капитала от страна на всяка от тях и стартиране на новата съвместно предприятие през април 2013 година. Очаква се областите, в които двете компании планират да обединят своя бизнес, да бъдат от ключово значение за рационалното развитие на градовете - например снабдяване с електрическа енергия, произведена от възобновяеми енергийни източници.
Ето и второто издание на рубриката Топ няколко. Да видим колко време ще оживее Този път преобладаващо намирам интересни неща в Inside Facebook, но дори и да следите сайта редовно, надявам се, че ще намерите полезни неща и тук. Петък е – отдайте се на малко четене сега или през уикенда! Всъщност, отдайте се не само на това – все пак в уикенд…
Този уикенд ще се фокусирам на малко забавна работа и обработване на снимки. Да видим доколко ще ми се отдаде. Приятна почивка!
___
снимка: nimbu
Още по темата:
Цветни ледени близалки с много, много витамини.
Използвахме плодове, които продаваха в зеленчуковия магазин до нас – малинки, пъпеш и праскови. За подсладител сложихме мед, вместо захар. Трябваха ни и няколко чашки и дървени пръчици от сладолед.
Пасирахме малинките, като поставихме достатъчно мед (когато са студени, е добре да са по-сладки нещата).
Изсипахме така направената смес в пластмасови кофички, така че да се напълнят 1/3 от тях. Оставихме ги във фризера за 1 час да се втвърдят.
След като ги извадихме от фризера, изсипахме пасираната смес, този път от пъпеш и мед. Поставихме вече и дървената пръчица, която с тиксо закрепихме (вижте снимката) така, че да стои права по средата и да не се криви.
След още 1 час във фризера, изсипахме накрая и пасираните кайсии с мед.
Когато всичко беше замръзнало след около 4-5 часа, с ножичка разрязахме кофичката и извадиме готовите близалки….
Имахме малко забележки към сладостта на малинките, но пък пъпеша беше превъзходен.
Вижте още:
Продукти:
1ч.ч. кисело мляко
4с.л. олио
1ч.ч. орехови ядки
2ч.ч. брашно
1ч.л. сода
1 ванилия
1с.л. краве масло
Приготвяне:
Млякото и захарта се разбиват с миксер. Към сладкото мляко се добавят содата и ванилията. Бърка се непрекъснато с дървена лъжица. Брашното се пресява. Добавя се със суха лъжица. Редува се лъжица брашно, струйка олио. Бъркането продължава до пълното изчерпване на продуктите. Трябва да се получи гладко, бъркано тесто. Взема се тавичка. Маже се обилно с краве масло. В нея се разпределя кексовото тесто. Пече се на умерена фурна. Най- напред се включва само на долно печене. След 20 минути се изважда тавичката. Поръсват се равномерно със счукани орехи. Връща се във фурната. Превключва се на горно печене. Пече се до суха клечка. Поръсва се с пудра захар. Когато изстине се реже на ромбчета. Консумира се с приятели.
Корпорацията Microsoft учреди конкурса BlueHat Prize за експерти по компютърна безопасност. Той бе официално анонсиран по време на конференцията Black Hat. Microsoft обещава награди за разработването на иновативни средства за противодействие на атаки, по време на които се използват уязвимости, свързани с организацията на паметта. От корпорацията считат, че появата на принципно нови инструменти за борба с хакерите ще осигури по-ефективна защита на компютрите, отколкото откриването и отстраняването на отделни "дупки" в софтуера. За победителя в конкурса е обещана парична награда в размер на $ 200 хиляди; заелият второто място ще получи $ 50 000, а на "бронзовия" разработчик ще бъде подарен абонамент за мрежата Microsoft Developer Network (MSDN), оценен на 10 000 щатски долара. Така общият награден фонд на съревнованието ще надхвърли четвърт милион долара. Работите ще се приемат до 1 април 2012 година, а победителите ще бъдат обявени на следващата конференция Black Hat. Повече информация относно условията на конкурса и правилата за участие в него желаещите могат да открият на този адрес.
Радио SBS, Мелбърн, Австралия – разговор с Пламен Асенов, политически коментатор на SBS за България
Този текст е защитен от “Закона за авторското право…..” Право за препечатването му електронни и печатни медии получават срещу сумата от 150 лева, преведени по сметка: UniCredit Bulbank – BG 04 UNCR 70004504154064, Пламен Асенов /Plamen Asenov/ За контакти, допълнителни уточнения и поръчки – тел. 0885 99 35 74. Колеги, надявам се поне занапред да подходите професионално и проявите уважение към институцията “журналист на свободна практика”. Ние не късаме житейските блага от Дърво на живота в собствена плантация, а, също като вас, сме принудени да ги купуваме от магазина!
/Фили/ В България през тази седмица продължи да се задълбочава интригата около отнетите складови лицензи на руската компания “Лукойл Нефтохим”, която държи най-голямото нефтопреработвателно предприятие на Балканите. След като актът на Агенция “Митници” за отнемане на лицензите бе обжалван пред Софийския административен съд, той скоростно се произнесе в полза на компанията. Така, макар производството на горива да беше пред пълно спиране, изведнъж се оказа, че “Лукойл” продължава работа, поне докато не излезе решение от обжалването пред по-високата инстанция – Върховния административен съд. Междувременно обаче Комисията за защита на конкуренцията започна разследване срещу дистрибутора “Лукойл България”, която е дъщерна фирма на “Лукойл Нефтохим”.
Разследването е за “извършени злоупотреби с господстващо положение на българския пазар и за сключени картелни споразумения с останалите търговци на едро на бензин и дизел”. От Комисията съобщиха, че за действията си ще информират Европейската комисия и съответните органи в другите европейски страни, защото “поведението на предприятието е от естество да засегне търговията на европейския пазар”.
Все още не са съвсем ясни обаче чисто пазарните ефекти от развитието на случая с отнетите лицензи на “Лукойл”. Засега държавата вече на два пъти се принуди да деблокира големи количества керосин от държавния резерв, за да могат да се обслужват натоварените през курортния сезон летища Варна и Бургас. Неясно остава близкото бъдеще и на железопътните превози в страната, доколкото българските държавни железници също се оказват силно зависими от руската компания.
В същото време, след положителното за тях решение на съда, от “Лукойл” обявиха, че намаляват с два процента цените на бензините.
- Пламен, доколко тази новина ще зарадва масовият потребител на горива в България и ще има ли реален икономически ефект от нея?
- Намалението, Фили, в номинално изражение е между 2.5 и 3 стотинки на литър. Това означава, че ако досега да отиде и се върне човек с кола от Пловдив до София струваше около 60 лева, от вчера насам ще струва с 60 стотинки по-малко. Вероятно защото всеки си прави тази проста сметка, засега не виждам някой буден български гражданин да използва запасите си от фойерверки, за да приветства щедрия жест на “Лукойл”.
Логичното предположение, че това намаление може да се отрази положително поне на големите превозвачи, също не е логично, защото като правило те пътуват с дизелови мотори, а цената на дизела не е намалена. Нещо повече, в момента дори цените на дизела и на масовият бензин А-95 на българския пазар се оказват напълно изравнени.
На мен лично това ми звучи като някакъв производствено-икономически парадокс, но то може би се дължи на моето лично невежество по отношение и на производствените принципи, и на ценовата политика конкретно на тази руска компания. Защото иначе, доколкото знам, заради разликата в използваните базисни продукти, технологиите за производство и експлоатационните качества на различните горива, при останалите компании по целия свят такова съвпадение между цената на дизела и бензина е невъзможно да се получи. Затова и етикети с еднакви цени не могат да се видят на живо в бензиностанциите на нито една друга държава.
- Искаш да кажеш, че на практика стъпката за намаляване на цените на бензина си е чисто пропаганден ход от страна на “Лукойл”, така ли?
- Не виждам какво друго е, Фили и съм почти сигурен, че в близките дни, с новите развития на ситуацията, които се очакват както поради започналите съдебни спорове, така и поради отворената процедура за разследване от страна на Комисията за защита на конкуренцията, ще станем свидетели на още такива пропагандни ходове. Всъщност те вече започнаха да се трупат. Ще спомена например масираната реклама през последните дни, според която “Лукойл” ще раздаде “безплатно” сто хиляди литра гориво на гражданите, които заредят в техните бензиностанции за повече от 20 лева.
Очаквам да има и още подобни безплатни радости за масовия беден и среден българин, Фили, който очевидно спешно трябва да се проникне от непоклатимото вътрешно убеждение, че не руската компания е лоша, защото не спазва законите, а сегашното управление е лошо, защото държи тези закони да се спазват.
Подобна позиция вече заявиха синдикатите и работниците от самия комбинат “Лукойл – Нефтохим”. Те казаха, че при спиране на производството ще протестират срещу държавата, която затваря фирмата, а не срещу своите работодатели, които всъщност станаха причина за това затваряне, след като не монтираха в срок необходимите за данъчен и митнически контрол съоръжения.
- Пламен, а всъщност може би имат основания твърденията на “Лукойл”, че те са започнали монтирането на съоръженията, но, поради големия обем работа, технологичното време за това не е било достатъчно. В този смисъл, не сгреши ли правителството, като атакува изведнъж и неочаквано рафинерията?
- Не съм аз човекът, който може да се произнесе по технологичната страна на въпроса, Фили, но по тази тема предпочитам да се доверя по-скоро на правителствената позиция, че времето е било достатъчно, отколкото на тази на “Лукойл”, че не е било достатъчно.
- Защо?
- Защото нещата не станаха изведнъж. Първо излезе закон, който изисква монтиране на такива отчетни съоръжения, иницииран до голяма степен, или поне силно подкрепен още на подготвителна фаза, от ръководството на самата компания “Лукойл Нефтохим”. Второ, в закона има поставени ясни срокове. Трето, всички други по-малки или по-големи фирми успяха с технологичното време при съответните инвестиции, само “Лукойл” не успя.
В този смисъл, ако има нещо, което предизвиква у мен колебание по отношение на предприетите от правителството действия, то е въпросът доколко наистина подготвен беше кабинетът да влезе в директен сблъсък с компания, за която се знае не само, че вижда повод за открита война във всяко действие, което засяга пряко нейните интереси, но и има достатъчно голям капацитет да води такава война дълго и изтощително.
- Защо имаш колебания по отношение готовността на правителството да се справи?
- Поради комплексният характер на ефектите от подобна буря, Фили, които могат да засегнат дълбоко цялото българско общество. През последните дни станаха публични някои неща, които досега поне не бяха широко известни. Например начинът, по който чрез свързани фирми като “Лукойл Авиейшън” или “Лукойл България” всъщност “Лукойл Нефтохим” държи цялата българска транспортна система в ръцете си. Това, разбира се, можеше да се предполага и се предполагаше от наблюдатели, които следят темата за общото развитие на отношенията България –Русия и начина, по който руснаците използват енергийната си стратегия за залагане на икономически и политически бомби със закъснител. Но сега нещата наистина излизат наяве.
Например оказва се, че летищата ни, точно в разгара на курортния сезон, не могат да функционират, без доставките на керосин от търговската фирма “Лукойл Авиейшън”. А защо въпросният Авиейшън – ще попиташ, Фили, в този момент не купува от други производители и не зарежда нормално клиентите си? Ами защото те работят само с един доставчик – “Лукойл Нефтохим” и най-вероятно по договор нямат право да работят с друг. Така дори се получава нещо като двоен монопол – единият “Лукойл” държи монопола над летищата, другият “Лукойл” държи монопола над доставките за първия “Лукойл”, който държи монопола над летищата.
- Пламен, в случая ти обаче не си съвсем сигурен, каза, че “най-вероятно” в договора е заложено това монополно положение…..
- Така е, Фили, не съм сто процента сигурен. Но съм сигурен 99.99 на сто. За останалия 0.01 процент ще трябва да изчакаме заключението на Комисията за защита на конкуренцията. А иначе зад почти сто процентовата ми убеденост стои аналогията с друг факт, който се появи, но сякаш малко се замаза в българските медии. Изнесе го преди три дни в телевизионно интервю шефът на фирма Български държавни железници Йордан Недев. Според него в очертаващата се криза БДЖ не може директно да сключи договори с други доставчици за необходимите количества гориво, а трябва да проведе преговори и да получи специално разрешение за това от “Лукойл”.
- Защо?
- Защото в сегашния договор е записана клауза, че БДЖ няма право да купува гориво от никой друг доставчик. Представяш ли си, Фили, в каква ситуация се намира България, след като дори такъв голям клиент като държавните железници не могат да работят на свободен пазарен принцип, а са стиснати в монополни клещи от руската фирма. И как на този фон човек може да си представи пък, че дъщерните фирми на “Лукойл” ще работят свободно, а в случая – дори в ущърб на фирмата-майка?
Фактът за съществуването на тази клауза в договора на БДЖ, Фили, поставя редица други въпроси. Например – кой и срещу какви корупционни суми е сключил договора по този антипазарен начин? Или ако някой министър или премиер преди време е наредил на БДЖ договорът да бъде сключен именно така, кой, кога и също срещу какви пари го е сторил.
За мен обаче в конкретния момент по-важен е точно въпросът – подготвено ли е било правителството, знаело ли е то всички подобни факти, които могат да минират не само успеха на неговите действия, но и цялата българска икономика, когато, иначе съвсем правилно, се зае да налага законовите принципи в “Лукойл Нефтохим”. Имам съмнения по този въпрос, защото много бързо от уверенията, че ситуацията няма да засегне функционирането на българската икономика и дори няма да се наложи изобщо да се посегне към държавния резерв, нещата се промениха много бързо и резервът вече бе отворен на два пъти през последната седмица.
В същото време обаче си мисля, че дори кабинетът Борисов да не е бил изцяло готов да посрещне ефектите от своите действия, той все пак трябваше да ги предприеме. В края на краищата – време беше пипалата на октопода, оплел в енергийна прегръдка цяла България, все от някъде да започнат да се разплитат.
Забележка:
Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, всеки ден могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес www.passenov.wordpress.com
Кой контролира влизащите и излизащите през пристанище Росенец, отдадено на концесия на Лукойл? От публикуваното разследване става ясно, че Лукойл откланя въпроса към Гранична полиция, а от Гранична полиция твърдят, че пристанището не е от техния ресор. Излиза, че пристанището на Лукойл е нещо като екстериториална зона, охранявана от руснаци, изключена от Шенгенската информационна система (ШИС). Съзнателно или не, държавата е допуснала огромна пробойна в системата за охрана на границите, останала незабелязана и от европейските проверяващи. Ще се присъедини ли България към Шенген с този руски анклав като бонус за европейските данъкоплатци, финансиращи сигурността на външната европейска граница?
Публикуваме със съгласието на автора - Александър Леви - негово текущо разследване за Лукойл, поръчано от голяма френска медия. Александър Леви е журналист на свободна практика. Работил е като завеждащ на европейското бюро в Courrier International и като редактор в онлайн изданието на Le Monde. В момента води редакционния блог на Le Monde посветен на Балканите - Western Balkans. Western Balkans е също така партньор на Биволъ за експертната обработка и публикуването на грами от Wikileaks за Балканите.
Биволъ
Малки зелени точки. Или червени, ако плавателния съд е считан за "съмнителен". Така изглеждат корабите на екраните на операторите от Регионалния център за контрол на Черно Море в Бургас, най-голямото южно пристанище на България. Благодарение на интегрираната система за наблюдение и обмен в реално време с другите страни от региона, полицаите могат с един клик на мишката да узнаят всичко за кораба: порта от който идва и къде отива, екипажа и най-вече товара. "Главната ни грижа не е нелегалната имиграция, поне засега, а контрабандата, най-вече на цигари, идващи от Азия и Близкия изток, както и набезите на турските риболовни кораби" - обяснява Александър Стамов, зам.-директор на тази ултрамодерна структура, подчинена на "Гранична полиция". Финансирана от Брюксел и снабдена с модерна технология (от Германия), това е нещо като витрина на новата европейска граница. Навигаторите и полицаите на командния пулт са българи и искат да покажат на всяка цена, че са на висотата на поверената им мисия да осигурят безопасността на източните граници на пространството за свободно придвижване Шенген и неговите 412 км български бряг на Черно море.
Около 30 души работят на смени ден и нощ, за да следят подстъпите към брега на това затворено море. Те обобщават данните от стотици датчици и камери за наблюдение, разположени по целия български бряг и са в постоянна връзка с два по-малки поста: в Созопол, на юг и в Галата, на север, близо до румънската граница. "Нито една цаца няма да им убегне" - написа един местен вестник при откриването с тържествена церемония на центъра през февруари 2011. "Ако утре българските граници станат тези на ЕС, ще спя спокойно" - вдигна мизата един от първите посетители на центъра, докладчика за Шенген от ЕП Карлос Куельо (ЕНП). Изказване, което подейства като балсам за ушите на българските власти, които от лятото на 2010 се сблъскват с нарастващата резервираност на някои страни от ЕС, между които Франция и Германия, имащи съмнения в честността на местните чиновници и техните възможни връзки с организираната престъпност.
Лукойл: "Ние не правим политика" "Ако имаме влияние в България, то е икономическо" - дирекцията на Лукойл опроверга по електронната поща каквато и да е намеса в политическите дела на страната. "Ние никога не правим политика, това е принцип". "За 12 години работа на компанията в България се изредиха четири правителства от различни политически сили. Лукойл винаги е изпълнявала своите задължения към страната" - продължават от компанията. При 61% пазарен дял на едро и около 200 бензиностанции в цялата страна, руското предприятие има доминираща позиция в България. Лукойл твърди също, че е "най-големият данъкоплатец" в страната и дава работа на повече от 10 000 души. Относно терминала в Бургас, дирекцията ни препрати към пресслужбата на рафинерията, която ни насочи към МВР... откъдето твърдят, че не се занимават с пристанището. |
Но в Бургас също не всички споделят ентусиазма на европейския докладчик. Асен Йорданов е един от тях. "България в Шенген? Това значи да вкараме Русия в европейското пространство", смята този независим журналист, познат с разследванията си за корупция по Черноморието. За доказателство той посочва, че родният му град е феодално владение на най-голямата руска петролна компания, Лукойл. Предприятието притежава от 1999 рафинерията, единствена за страната, която неотдавна беше спряна от правителството за "неспазване на митническите разпоредби", след продължил с месеци конфликт. Но това, което тревожи най-много Асен се намира на няколко километра от града: петролният терминал на Лукойл, истинско малко пристанище отстъпено от българските власти на управата на руската фирма. "Това е анклав на Русия, през който служителите на Лукойл могат да вкарват и да изкарват каквото си пожелаят под носа на полицаите, колкото и добре да са екипирани те." - продължава Асен. "Терминалът на Лукойл не зависи от нас, а от митниците" - потвърждава след няколко проверки Стоян Касабов, дежурният офицер от Центъра за наблюдение на Черно море.
За да се стигне до това пристанище трябва да се излезе от Бургас в южна посока. След около 15 километра има отклонение вдясно, минава се през рибарското селище и се тръгва по тесен, разбит път, слизащ към морето. Ръждясала табела припомня, че навлизаме в градския парк "Росенец". Стига се до голям портал на входа на малък залив, зад който е петролния терминал и се виждат силуетите на огромните бели резервоари украсени с логото на руската компания. Двойна телена ограда и асфалтиран път между загражденията, по който се движат колите на охраната, обкръжава инсталациите, които са разположени на 37 декара. Втората бариера от бетонни блокове е увенчана с кълбета от бодлива тел. Правим голям обход, следвайки оградата, за да стигнем отново до бетонна стена с наблюдателници. "Когато бях малък идвахме да се къпем тук, на пикник и за риба. Сега сме нежелани" - тихо обяснява Асен. Пристанището, което включва и дискретен кей за яхти, е пазено от въоръжени охранители, патрулиращи 24ч/24 и работещи за две частни охранителни фирми: руската Лукома и българската Ипон. А митниците? "Да, има един служител, един и същ, който се появява от време на време" - сеща се един бивш кадър от Лукойл, който ни назначи среща на паркинга на бургаски супермаркет и държи на всяка цена да остане анонимен. И той казва това, което се шушука от много време в града: тези драконовски мерки за сигурност имат за цел да прикрият също така и далаверите на компанията: митнически и данъчни измами, фиктивен експорт, източване и други паралелни препродажби...
Коментар на Биволъ: От Wikileaks за Лукойл и Валентин Златев... Темите за зависимостта от Лукойл и връзките между Борисов и Златев са внимателно следени през годините от американските посланици в София, става ясно от изтеклите в Wikileaks дипломатически доклади от посолството на САЩ в София до Държавния департамент. Биволъ припомня някои акценти от излезлите до този момент грами: В доклад за българската мафия на посланик Пардю от 2005 г. се твърди, че чрез Валентин Златев Лукойл е свързана с организираната престъпност: "Представител на ЛУКОЙЛ за България е ВАЛЕНТИН ЗЛАТЕВ. Руската петролна компания се счита за най-големия корпоративен данъкоплатец в България. Тя контролира и руския износ на нефт за България. Българските операции на Лукойл, чрез Златев, са заподозрени в тесни връзки с руското разузнаване и организирана престъпност." Друг секретен доклад на посланик Байърли от 2006 г. набляга на тясната връзка на премиера Бойко Борисов със Златев: "14. (S/NF) Борисов поддържа тесни финансови и политически връзки с директора на „Лукойл България" Валентин Златев, изключително влиятелен политически брокер и политически кукловод. Лоялността му (и неговата уязвимост) към Златев, играят голяма роля в процеса на взимане на политически решения на Бойко Борисов. Кметът ангажира „Лукойл" в множество публично-частни партньорства, откакто е на власт: Лукойл се ангажира да дари асфалт за поправката на столичните улици, да се грижи за паметника на съветската армия и да финансира жилищно строителство за малоимотните. Като насрещен жест, Борисов съдейства за предоставяне на общинска земя за изграждане на нови бензиностанции на Лукойл. Въпреки че сделката изглежда "танто-за-танто", публичните договорки на Борисов с „Лукойл" са само една страна на неговите много по-дълбоки и по-широки бизнес взаимоотношения със Златев, информация за които получихме по други канали." Посланик Макълдауни през 2008 г. също обръща внимание на тази връзка и я нарича "скрит коз" по отношение на Русия: "6. Независимо от проевропейското му говорене, вътрешни източници твърдят, че Борисов е по-скоро "скрит коз" по отношение на Русия. Той е близък на директора на "Лукойл" в България Валентин Златев, за когото се твърди, че е спонсор на ГЕРБ с пари в брой. (Диверсифицирайки залозите, Златев е също и голям финансов покровител на БСП.)". |
Тихомир Безлов, специалист по незаконния трафик има повече от сериозни съмнения за съществуването на такива схеми. "Лукойл е най-вече една голяма международна компания, която иска трайно да се установи в региона. Тя няма никакъв интерес да осъществява такива дейности" - смята този експерт от Центъра за изучаване на демокрацията в София. Той обаче признава, че съществува "български опит" в сферата на контрабандата на горива, който датира от епохата на югоембаргото по време на Милошевич (1992-1996). "Създадоха се добре организирани канали, някои от които още работят" - казва той. Неофициално цитираните цифри са смразяващи: говори се за стотици милиони евро загубени за държавния бюджет, вкл. от ДДС, митнически сборове и акциз. Само няколко седмици след идването си на власт през юли 2009 г., правителството на Бойко Борисов (център-дясно), започна многобройни операции срещу някои от играчите в този сенчест бизнес. Управата на Лукойл в България беше сред първите, които поздравиха тези "безпрецедентни" акции, подчертавайки, че имат интерес повече от всички да се прекрати контрабандата на горива. След това те самите се оказаха на мушката: на 14 октомври 2009 инсталациите на Лукойл бяха обект на митническа проверка. "Това е първата проверка след установяването на руската фирма през 1999" - призна шефът на българските митници Ваньо Танов. Българските митничари отделиха доста време - повече от година и половина проверки за да се стигне до безпрецедентното решение, взето на 27 юли 2011 - отнемане, чисто и просто, на лиценза на компанията. "Лукойл все още не е инсталирала измервателните уреди, за да могат данъчните да контролират количествата гориво, напускащи складовете", според доклада на митничарите. Генерал Танов трудно криеше радостта си: той току що беше спечелил един сет, но със сигурност не и мача срещу Лукойл. За две години проверки на дейността на руския гигант доста странни неща се случиха на този генерал от полицията от старата школа, известен със своенравността си, но също и с професионализма си. Той беше обект на разследване за корупция и телефонът му беше подслушван. Синът му също е бил следен. Всичко това изтече в пресата в началото на 2011 под името "Тановгейт", една афера, която за малко щеше да му струва оставката. Според изтеклите разговори излиза, че шефът на митниците се оплаква редовно на неговия ресорен министър (на финансите), от "политически протекции", от които се ползват някои контрабандни канали, по-точно в сферата на енергетиката. Оплаквания без резултат.
Оттогава българските медии забравиха за случая, но останаха да висят много въпроси относно благосклонността, с която се ползва Лукойл в България, както и за реалната му тежест в българската икономика (виж карето). В Бургас разказват десетки истории за преплитане на интереси между Лукойл и държавните институции. Високопоставени полицаи стават шефове в службите за сигурност на Лукойл и обратното; бивши служители на специалните служби стават служители на компанията; политици, журналисти и рекламни компании са на хранилка във фирмата... Пример е директорът по екологичните проблеми в Лукойл, преминал на работа в службата за наблюдение на качеството на въздуха в Бургас. "По една случайност, същият този човек трябва да обяви тревога ако замърсяването от рафинерията на Лукойл премине разрешените граници" - ядосва се Асен. На пристанището в Росенец, наречено от него "руското нефтено Гуантанамо" - журналистът не изпуска следата: "Кой ще ми гарантира, че утре с корабите на Лукойл през Бургас в Европа няма да влезат оръжия и хора на руската мафия?" - пита той?
Самият премиер Бойко Борисов не крие, че е "приятел от 25 години" с шефа на Лукойл - Валентин Златев. Но те са обвързани и с доста по-прозаични интереси: предприятието, което охранява инсталациите на Лукойл в България - Ипон - е основано през 90-те от сегашния премиер. За много българи тази близост излиза на бял свят през пролетта на 2011 г. след протестите на транспортните фирми срещу високите цени на горивата в България (литър дизел струва колкото в богатите страни от ЕС, при шест пъти по-ниска средна заплата). Професионалните шофьори обвиниха руската компания в злоупотреба с монопол на пазара. Техният лозунг - "Не зареждам в Лукойл" - се разпространи широко и сред автомобилистите. Но Бойко Борисов защити компанията и дори се скара на министъра на икономиката Трайчо Трайков, за това, че е критикувал Лукойл за непрозрачност на ценовата политика. "Валентин Златев е истинският премиер-министър в тази държава" - иронизира опозицията. "Едно е сигурно, този човек защитава руските интереси", твърди Иво Инджев, автор на книга за българо-руските връзки, тази "вечна дружба" от комунистическо време, която според есеиста е най-вече средство за руснаците да подчинят васално малката България. И дори да я използват като "троянски кон", за достъп до Европа, както беше казал през 2007 г. посланикът на Москва в ЕС - Владимир Чижов.
Но след като няколко месеца по-късно Бойко Борисов обясни, че законът важи за всички и Лукойл трябва да се подчини на изискванията на митниците, всички в България затаиха дъх. Какво се е случило между двамата? "Много измислици имаше относно нашето приятелство" - уточни българският премиер, подхранвайки още повече спекулациите за възможен развод с руската компания. Но едва няколко дни по-късно правосъдието даде отстрочка на Лукойл. Административният съд в София разреши временно на рафинерията да продължи дейността си, аргументирайки се със "значителни и необратими щети", които могат да произтекат от нейното спиране. Ваньо Танов заплаши да обжалва, преди да се скрие в отпускарския август, а облекчението на членовете на преавотелството на Борисов беше осезаемо. През тези няколко дни всеки можеше да оцени степента на зависимост на българската икономика от доставките на Лукойл. БДЖ, градския транспорт в София, официалните коли на правителството имат изключителни договори за доставки с руската компания. Два дни след спирането на рафинерията правителството освободи 1800 тона керосин от държавния резерв, за да предотврати остър недостиг на гориво за летищата, който в средата на август можеше да доведе до катастрофа за туристическия сезон.
Александър Леви
Превод: Биволъ. Заглавието и коментарите в курсив са на редакцията.
Ходите на море, нали? Черно при това? Да се хванем на бас, че ако изключим заведенията не сте виждали Бургас? Сега чрез обектива и разказа на Иван ще прошетаме из центъра на града. Приятно четене:
Последните класации на Consumer Reports за таблети и четци се оказаха доста изненадващи за експертите. Подрежданията издигнаха на челните места нови модели, конкуриращи и на моменти дори превъзхождащи лидерите на пазара във всяко първостепенно отношение: цена, качество и функционалност.
Въпреки че Kindle и iPad все още постигат високи резултати, те вече имат конкуренция за топ позициите в класациите на CR, които са изградени на основата на професионални тестове и допитване до над милион потребители на година.
Новият четец Nook на Barnes & Noble е първото устройство на пазара, което успя да надмине Kindle в потребителските подреждания за септември, предлагайки touch-screen навигация и по-ниско тегло от това на Kindle.
Galaxy Tab 10.1, новият 10-инчов таблет на Samsung, почти достигна позициите на последния iPad 2 на Apple. Galaxy Tab притежава много добро качество на екрана и поддържа flash видео, използвано при по-голямата част от интернет сайтовете.
„Дните, в които трябваше да избирате само между две марки - iPad и Kindle, за да направите най-добрия избор за себе си, свършиха”, казва Пол Рейнолдс, редактор на секцията електроника на Consumer Reports. „И въпреки това, по-добрият избор на пазара не премахва посредствеността на някои продукти. Все още съществуват зле представящи се устройства, заемащи по-ниски позиции в класациите и на четците, и на таблетите.”
Съществува и трети вид устройства, понякога наричани „таблетни четци”, които предлагат на потребителите комбинация от функциите на таблет и четец. Фокусът на тези хибриди пада върху четенето на електронни книги, вестници и списания, но те включват също и чертите на таблет - цветен екран и достъп до определени приложения. Пример за такова устройство е Nook Color на Barnes & Noble, който е и водещият модел в тестовете на Consumer Reports.
И ако все пак ви се наложи да избирате между е-четец или таблет, ето няколко съвета от предстоящия септемврийски брой на Cоnsumer Reports за това как да вземете най-доброто решение:
Електронните четци са най-добрият избор за четене на е-книги
Четецът остава по-добрият избор, ако вашият приоритет при ползването на устройството е четенето на книги. По-ниското тегло го прави по-лесен за държане, а четенето на текст, изписан с „електронно мастило”, е доста по-лесно от четенето на текст върху LCD екрана на таблетите, особено на ярка светлина.
Таблетите предлагат по-голямо разнообразие в четенето
Tаблетите са по-добри за четенето на електронни вестници и списания. Освен това, повечето таблети имат възможността да свалят приложения за Kindle, Nook и други дигитални книгоразпространители, които предлагат на потребителите да четат електронни книги с възможностите, които предлага таблетът (например т.нар. Enhanced editions, които разполагат с обогатена функционалност).
Избор на размер и форма на екрана
Екраните на повечето четци и таблети са между 6-7 и 10 инча. По-големите екрани на таблетите обаче ги правят по-удобни за сърфиране в интернет, гледане на видеа и играенето на компютърни игри. Consumer Reports намират квадратните екрани за по-удобни от правоъгълните, но за четене на електронни книги, форматът на екрана е въпрос на лично предпочитание.
Опция за свързване с Wi-Fi
Почти всички устройства, тествани от Consumer Reports, предлагат възможност за Wi-Fi връзка. Постоянната безжична връзка ви дава по-бърз достъп до личната ви електронна библиотека, до новини и за почивка от четенето – социални мрежи.
Прегледайте набора от приложения
За да сте наясно с възможностите на таблетите, трябва да знаете, че има много по-широк набор от приложения за iPad, отколкото за други таблети, въпреки опитите за разширяване на възможностите и на останалите.
Всъщност консерваторите в САЩ трябва да благодарят на Барак Обама. Благодарение на него, политическа идеология на американците в средата на 2011 г. изглежда подобно на 2009 г. и 2010 г. с 41% от хората идентифициращи себе си като консервативни, 36% като центристи, а само 21% като либерални социалисти. Ако налагането на този модел продължи, 2011 [...]
Всъщност консерваторите в САЩ трябва да благодарят на Барак Обама. Благодарение на него, политическа идеология на американците в средата на 2011 г. изглежда подобно на 2009 г. и 2010 г. с 41% от хората идентифициращи себе си като консервативни, 36% като центристи, а само 21% като либерални социалисти. Ако налагането на този модел продължи, 2011 [...]
2004 - 2018 Gramophon.com