Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Продукти:
1кг извара
1ч.ч. заквасенасметана
6 жълтъка
1ч.ч. пудра захар
1/2ч.ч. счукани орехи
2 ванилии
Приготвяне:
Изварата се слага в тензухено парче плат. Оставя се да се отцеди от излишната вода. Жълтъците се слагат в метална касерола. Разбиват се с пудра захар до просветляване. Жълтъчената смес се сгъстява на водна баня. В купа се слага отцедената извара. Към нея се добавя сметаната и жълтия крем. Продуктите се разбиват с миксер до гладкост. Кремът се разпределя в купички на столче. Оставят се в хладилник. Кремчетата се поднасят, гарнирани с орехови ядки и домашно сладко.
Технологичният гигант Apple е най-скъпата компания в света, съобщи БТА. Днес акциите на концерна отново поскъпнаха, изстрелвайки пазарната му стойност до 621 млрд. долара. По този начин Apple надминава предишния рекорд за пазарна капитализация, поставен от Microsoft в дните на интернет-бума, пише...
тази игра е забавна и лесна, но ти трябва кутийка от кибрит, което не се намира много лесно. трябват и лист, лепило и нещо за рисуване, например моливи :) сложихме листче отвътре, залепихме и едно отгоре и нарисувахме куклата. а за крачета й служат кибритените клечки. получи ни се добре :) благодарим ...
Темата на този разговор е „Все още ли имаме нужда от издатели?”. Аз лично щях да го озаглавя „Слава на Господа, че вече нямаме нужда от проклетите издатели!”... Но това би прозвучало някак прекалено партизанско.
Отношенията между писателите и издателите са, разбира се, много странни и променливи.
Спомням си първата ми среща с Walker Books. Първият въпрос, който ми зададоха (кълна се, това е истина!), беше в каква чаша бих предпочел чая си – в тази с малкото мече, в онази с ракетата за тенис или в розовата с цветето. А на излизане ме попитаха, дали мога да се прибера сам с метрото. Бях на 33. Бях женен с дете. Но те очевидно ме виждаха като някакво побъркано хлапе.
Превъртаме 20 години напред: аз съм „пораснал”, а те вече са се изнервили от мен. Но ето го Алекс Райдър (главен герой на Хоровиц в детска поредица, у нас е издадена само първата книга "Стормбрейкър" - б.пр.). Създадох марка. Сега Walker ме ненавиждат, защото се нуждаят от мен, а това може да се окаже крайно неудобно за издателя, чийто живот навярно би бил по-лек без писатели.
Междувременно, другият ми издател – Orion – и също има проблеми с мен. Отношенията ни са обтегнати, особено откакто публикуваха романа ми "Шерлок Холмс: Домът на коприната" с не по-малко от 35 редакторски грешки. Техният коректор се опита да се самоубие, стреля по себе си с пистолет. Въпреки това с Orion ще издадем нова книга заедно – една история за убийство, подозрения и отмъщение.
Но истината е, че имам и други възможности.
Навсякъде издателите биват „изстисквани”. През 2010 г. Андрю Уайли с неговата Одисеева поредица „отряза надеждите за бъдеще на издателските къщи”, както се изрази Гардиън. (Става въпрос за това, че Уайли и представляваните от него писатели са сключили договор за разпространение на книги в електронен вариант с Амазон, пренебрегвайки издателските къщи).
След това Соня Ланд продаде 100 заглавия на Катрин Куксън директно на Amazon, без да спомене нищо на издателите Transworld и Simon & Schuster. Наследниците на Ян Флеминг също прецакаха – извинете, искам да кажа изключиха – Penguin при промотирането на дигигалните права на поредицата за Джеймс Бонд. И, разбира се, да не забравяме Bedford Square Books и Ед Виктър, които също пуснаха онлайн шест от своите стари заглавия миналата година – за да се позабавляват, така казаха. Но това забавление придоби доста големи размери, след като този месец те сключиха невероятна сделка с Tesco за продажбата на романа на Луис Фенел „Dead Rich”.
Естествено, като автор бих могъл да се справя и сам. Мога да се „самоиздам” чрез unbound.co.uk, както направи Тери Джоунс миналата година. „Традиционното книгоиздаване е в застой, колабира,” смята Тери, който навърши 70 на първия ден от настоящия месец. Надявам, че за него не се отнася нито едно от горните определения.
Освен това бих могъл да си кача новия софтуер Apple iBooks Author, който позволява на всеки да създава висококачествена проза. Е, при всички положения поне осигурява висококачествени принтиране, хартия и корица. Вярно, че Епъл искат скромните 30% от всички печалби и че може да продавате книгите си единствено през техните магазини, което де факто значи, че те ви притежават. Но 70% си звучи примамливо. Амазон предлага сходни условия за тяхната Digital Text Platform и тук не казвам нищо лошо за тях, за да не премахнат бутона „купи” на Алекс Райдър (както направиха с всички книги на Макмилън преди две години). Ето ви поглед към света, в който навлизаме.
И логично, следва въпросът – колко власт в действителност имат издателите? В момента не само е-книгите са под въпрос. Големите вериги си проправят път на практика във всичко – формирането на цени, дизайн на корици, възрастово брандиране, дори имат дума за заглавията. Някои хора биха могли да кажат, че издателствата са станали толкова желани, колкото и сглобяемите къщи от следващия сезон на сериала „Войната на Фойл”.
Така че, нужни ли са ни все още издателите?
Добре, нека забравим за маркетинга и напредъка за момент. Защото смешното е, че когато се нуждаех от тях, в началото на кариерата си, тогава нещо ги нямаше. Но редактирането навява сантиментални спомени. Джейн (Уинтърботъм, директор "Книгоиздаване" в Walker - б.пр.) е невероятен редактор. Трябва да спомена също, че без Walker Алекс Райдър изобщо нямаше да види бял свят.
Което ме води до въпроса – колко добри са самоиздадените книги? Или още по-точно, липсата на професионален редактор очевидна ли е? За да си отговоря на този въпрос, аз прочетох един самопубликуван роман, добре де, поне част от нея. По-точно един параграф. Въпросната книга е на водещ самоиздаващ се автор, който се слави с впечатляващи продажби. Но тъй като се счита за нелоялно един автор да коментира друг в публичното пространство, няма да ви кажа неговото име или заглавието на книгата.
Не е необходимо да може да съставите изречение по елегантен или дори просто смислово издържан начин, за да произведете бестселър – както отново и отново доказва Дан Браун. Но това, което ме поразява в прочетения откъс, е... добре де, само защото бъка от полицаи, това значи ли, че трябва да е написано толкова тромаво?
Сигурен съм, че има някои много добри самопубликувни книги някъде там и че тази може и да е една от тях. При всички случаи, кой съм аз да определям, но усещам, че по някакъв необясним начин да имаш издател вдига летвата.
Издателите служат, така си мисля, като един вид контрол по качеството. Бих намесил тук и традициите. Минаха около 600 години, откакто Йохан Гутенберг произведе първите печатани книги и макар че Ars Minor, отличният буквар по латински на Елий Донат, е отпаднал от списъка с бестселърите, ми харесва да съм част от тази традиция. Не ми харесва да бъда това, което Apple нарича „талант”. Аз съм автор. И пиша книги, не „съдържание”.
Наскоро ме помолиха да се присъединя към управляващия комитет на Обществото на авторите, но за съжаление се почувствах неспособен да продължа работата си с тях. Една от причините, струва ми се, е, че според мен те гледат на издателствата по-скоро като на основния враг на авторите. Ние срещу тях. Те скалпират нас. Не мисля, че това е вярно. Аз по-скоро ни виждам като силно свързани в един бързо променящ се пазар, където ценностите, на които най-много държим, могат да се окажат първите, изхвърлени през прозореца. Луд ли съм да мисля, че ако издателствата се интересуваха по-малко от история, герои, стил, оригиналност, дизайн, типография, добра граматика, образование, грамотност и просветеност – а малко повече от това да правят пари, биха имали по-малко проблеми? И това не е ли в крайна сметка също повод за радост?
Ако мога да си позволя да кажа, може би традиционните издатели имат много по-малко основание да се страхуват от дигиталната революция, отколкото мислят. Може би те трябва просто да я приемат. След пет години може би ще има само е-книги. След още петдесет хората може и изобщо да не четат. Но аз се радвам, че имах възможност да напиша това, което написах, когато го написах. Един от любимите ми автори, Джордж Оруел, казва така:
Всички писатели са суетни, себични и мързеливи, и в самата основа на техните мотиви се крие мистерия. Да напишеш книга е отвратително, изтощително мъчение, като дълъг период на тежка болест. Човек не би направил такова нещо, ако не е подбуждан от някакъв демон, на който той не може устои или който не може да разбере...
Намирам това за много вярно, но мисля, че важи и за издателите. Да не би книгоиздаването да се намира в интензивното отделение? Не знам. Но ако сме, то съм странно облекчен от знанието, че сме там заедно си издателите.
*Текстът е извадка от изказването на писателя Антъни Хоровиц по време на събитие на британската детска верига The Book People. Преведен със съкращения от The Guardian. Превод: Мая Коларова.
Треньорът на ЦСКА дава интервю пред журналист: - Нашият отбор играе винаги по план! През първото полувреме отблъскваме атаките на съперника, а през второто тръгваме в атака. - А кога е запланувано да вкарвате голове? - Е, това е грижа на другия отбор. Усмихни се, България, големи грижи са налегнали ЦСКА. Клубът може и да се размине с чаканата от феновете продажба, след като стана ясно, че съдът е запорирал акциите на му. Причината е дълг от 500 000 евро към украинския бизнесмен Константин Жеваго. Българският футбол е като нискобюджетна семейна сапунка, която всеки ден губи фенове. Отмина времето, когато българските мъже се кълняха в любимите си отбори. Скоро фенове ще останат само Дучето и Гугутката. Надъхан цесекар обещал на жена си да я води на ресторант, но се оказало, че въпросния ден има мач на любимия му отбор по телевизията. Естествено, човекът зарязал ходенето на ресторант. Жена му гневно обикаляла около съпруга си пред телевизора и мърморела: - Ама ти май обичаш...
Писателят Палми Ранчев е роден в София през 1950 година. Завършил е Националната спортна академия. Бил е състезател по бокс, треньор, притежавал е кафене, бил е главен редактор на вестник, сценарист и режисьор, телевизионен водещ. На 29 години става заслужил треньор по бокс. В момента е помощник-треньор на националния ни отбор по бокс. - Г-н Ранчев, според издатели младите българи четат основно за вампири и за вещици, имат слабост към фентъзи литературата. Какви са вашите наблюдения, какво четат българите? - Първо да се уточним какво означава младите българи. Ако това са младите българи до 14 години, е напълно нормално да четеш за вампири, таласъми и за подобни приказни същества. И не виждам нищо лошо в това. Приказното винаги привлича както младите, така и възрастните. Освен това животът в приказката в края на краищата е вид бягство от живота в България, който вече не е приказка. Затова приемам, че една част от българите, които предпочитат такива четива, ги избират, за да...
Веси Фотева е един от любимите ни млади журналисти в онлайн пространството. Пише в Dnevnik.bg за образование и здраве, но много обича да чете и няклко пъти е писала за наши кампании, затова и този път решихме ние да задаваме въпросите и я попитахме "Как четеш?"
Похапваш ли докато четеш? Ако го правиш, коя е любимата ти “храна за четене”?
Не. Трохи и мазни петна по страниците ме влудяват. Затова пък обожавам да чета вестници или списания докато закусвам.
Какво обичаш да пиеш, докато четеш?
Вода, кафе. Хубава книга с чаша червено вино някъде на открито също не е лоша комбинация.
Отбелязваш ли си някакви пасажи и моменти от книгите или идеята да драскаш по книгата те ужасява?
Никога не съм го правила. Ако нещо много ми хареса, или го запомням, или си го преписвам.
Как отбелязваш последната прочетена страница – книгоразделител, кучешки ушички (като прегъваш листа отдолу), оставяш книгата отворена?
Ползвам самоделни книгоразделители – билетчета, картички, касови бележки, брошурки. Истинските разделители винаги ги губя. Понякога амбициозно се опитвам да запомня страницата.
Художествена или нехудожествена литература? Или и двете?
Художествена. Твърдо.
Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?
За нищо на света не мога да спра по средата, затова и рядко чета в автобуса (случвало ми се е да си пропусна спирката). Обикновено приключвам главата, проверявам колко е дълга следващата и си преценявам силите и времето.
Можеш ли да захвърлиш книгата, ако авторът те дразни?
Да, и още как – уважавам времето и библиотеката си.
Ако попаднеш на непозната дума, спираш ли, за да потърсиш някъде значението?
Гледам да разбера значението от контекста. Ако не – да живее Google :)
Какво четеш в момента?
Няколко неща - “Нещо като нож, нещо като цвете, нещо като нищо на света”, “Бизнес етикет” (голямо изключение от худиожествената ми пристрастеност), “Машини за Любов” и “Печатна грешка”.
Коя е последната книга, която си купи?
„Физика на тъгата“ на Георги Господинов.
От тези хора, които четат само по една книга, ли си или можеш да четеш по няколко наведнъж?
Мога да чета по няколко, но това значи, че нито една не ме е грабнала достатъчно. Когато харесвам историята, чета само нея до последно.
Имаш ли си любимо място/време за четене?
В леглото :)
Какво предпочиташ – поредици от книги или самостоятелни издания?
Важна е историята, не в колко тома е разделена.
Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?
Препоръчвам Стайнбек, макар че не е за всеки. Опитвам да преценя човека, какво би му харесало, но май книгите на Людмила Филипова (без последните две) съм ги препоръчвала най-много.
Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)
На няколко рафта и купчинки. На рафтовете са вече прочетените, както и онези, които са наказани някъде зад всички останали, заради скучното си съдържание. А купчинките обикновено са с променлива височина и брой, притеснително близо до възглавницата ми, но винаги с книги, които съм приготвила за четене или чета в момента.
Семействата на арестуваните български моряци от кораба "Св. Николай" са в неведение за това какво се случва с тях. Те са написали открити писма до премиера, външния и вътрешния министри и до председателя на парламента на Р. България, в опит да получат повече информация, както и правна регламентация и защита за задържаните им близки.
Преди седмица по новините на Нова телевизия беше излъчен репортаж как министърът на регионалното развитие и благоустройството инспектира плажове в района на Варна. На един от плажовете беше установено, че концесионерът не е осигурил договорената зона от 50% за свободно ползване от туристите, и поставените от концесионера чадъри доста превишават техния определен процент от плажната ивица. Тук се касае за стар концесионерски трик, наблюдаван поне от няколко години. Чадърите се поставят плътно, в стройни редици и заемат не само по-голямата част от плажа, а започват и от брега на морето – т. нар. първа линия. Следват поне 5-6 реда такива. Свободните зони, където човек не плаща и може да постави свой чадър, са по-назад, по далече от морето. Останали са малки късчета, обикновено в двата края на плажа (до които човек трябва да ходи по-дълго пеша), където няма чадъри срещу заплащане и е “свободна зона”. Често обаче тези краища на плажовете са скалисти и като се влиза във водата, по...
Заповед от Германския федерален конституционен съд, издадена през февруари, определи, че телекомуникационните компании в Германия трябва да искат официален документ за самоличност от клиентите си при закупуване на предплатена SIM карта, но миналата седмица политик от регионалната Пиратска партия апе...
Тони Филипов, д-р
Понеделник, 13 август
Плевнелиев вика от Лондон: „Очакваме 12 млрд. лева инвестиции само във водния сектор. Ние показахме, вика, че в тези трудни времена могат да се взимат правилни решения, които да водят до добри резултати. Все още има проблеми в съдебната система, но работим усилено, за да ги преодолеем.”
Еле пък Цецо как работи…
Лелей… 12 млрд. само във водния сектор!
Естрагон: Е, сега, като знаем…
Владимир: Можем да потърпим.
Естрагон: Човек може да се опре на нещо.
Владимир: Няма от какво да се тревожим.
Естрагон: Трябва само да чакаме.
Владимир: Свикнали сме.*
При инвестициите е като при Годо, можеш да си чакаш колкото си искаш… Царят чакаше милиарди, Доган чакаше милиарди, Никито Василев чакаше 2 млрд. само от Америка, Бойко чакаше милиард и половина само за София… Цецо не се ангажира с цифра, но каза, че като потекат, емигрантите ще се върнат до един… По едно време даже се бях притеснил какво ще ги правим, ако вземат да дойдат… Но те не дойдоха. Това обаче не пречи ние пак да ги чакаме. Щото ние “имаме голяма култура на чакането”( К. Еленков).
Бай Неделчо Беронов, дето на стари години Костов го направи резил да го кандидатира за президент, вика пред „Труд” за правната култура на сегашното държавно ръководство: „Понякога изтръпвам, като ги слушам – питам се, абе тия хора, не са ли се запознали с конституцията, това е основен закон!”
И после цитира поговорката, че рибата се вмирисва от главата, с което неутрализира и последните ни съмнения, че като лидер на правно и конституционно неграмотните визира лично премиера.
Жалко. А беше обещал. Като сега ми е пред очите как през 2003 г. в „На четири очи” се кълнеше:
Цветанка: Упрекват ви, че не познавате добре конституцията.
Той: Да, не я познавам конституцията добре и… Ще намеря време да се запозная по-добре, за тяхно успокоение…”
И ние верно се успокоихме и не повдигнахме повече тоя въпрос, като разчитахме на мъжката му дума. 10 г. по-късно той продължава да не е наясно дори с някои преюдициални въпроси, като например разделението на властите. Явно така ще си върви…
Понеже споменахме Костов, дедо Кирил вика: “Иван Костов лично ме заплаши защо не съм изпълнявал политическите поръчения на кабинета му.” Ваньо искал да изритат Максим. Светиня му не казва с какво го е заплашвал, но няма да е нелогично, ако допуснем, че му е показвал досието от ДС-то. Щото дедо поп е бил агент, както знаете.
Мръсник!
Г-жа Мозер се чудеше оня ден: „Питам хората защо мразят Костов и те не могат да ми отговорят нищо конкретно. Бил забогатял. Е, много хора забогатяха. Да не би БСП-то да е бедно?!”
А да не би пък да обичаме БСП-то?
Никой вече не обичаме. И това е големият шанс на Борисов.
Председателят на „Активни потребители” Богомил Николов вика: „Ядем сирене с тебешир”.
И какво ли още ядем?! Мамка им…
Гледам оня ден млечната витрина в магазина на една от големите вериги. Наистина имаше едно евтино сирене, явно с фиксирана цена. Но какво сирене! Едно такова беше описал колегата Джером навремето: „Оказа се, че на вид то никак не е привлекателно. Болнаво, посърнало, безрадостно сирене. Сирене, което е преминало през големи беди и тревоги…”
За пет лева толкова…
В „Дървото на еничаря” се разказваше за кадията на един пазар в Истанбул, който изобщо не си поплювал: „Касапинът, който мамеше с везните, бе обесен на вратата на дюкяна си. Зарзаватчията, който лъжеше от кога е стоката, беше с отрязана ръка. Други, подвели мющериите, трябваше да носят дървени яки в продължение на седмици, или, ако предпочитат, да платят солена глоба, или да бъдат приковани за едното ухо към вратата на дюкяна си…”
Дървена яка.
Ето това се нарича грижа за потребителя. Да скъсим някой и друг мошеника от къде главата, другите сами ще напишат етичен кодекс на търговеца. Ама Европа нема да позволи. Щото не е цивилизовано. А е цивилизовано да се туря тебешир в сиренето!
Тровим се един друг. Отделно се лъжем и крадем… Изобщо взаимопроникваме се където и както ни падне. Това, което сами си причиняваме, властта никога не може да ни го причини.
Вторник, 14 август
Чета, че властите готвели промени в ЗДП за колоездачите. Ако колоездят пийнали, колелата ще им бъдат вдигани на трупчета за известно време, а глобата, която сега е 30 лв., щяла да се завиши. Четох, че в Полша в момента имало къде 5000 колоездачи зад решетките, щото карали с над 0.5 промила.
Има резон. Всички участници в движението трябва да носят съответната отговорност. В това число и пешеходците. Не е редно за пиян пешеходец да лежиш като за трезвен… Пък и трезвите некой път се държат като пияни… По-лани в Часовете четох, че в Калифорния в началото на века въвели награда от $100 за шофьор, който блъсне неправилно пресичащ пешеходец. И така ги дисциплинирали. Пенсиите, за вас го казвам, дето редовно си правите корида с колите успоредно на подлеза!
Но това, дето ни задължиха да караме на фарове, е голяма простотия. Не знам вие как сте, но ние, всеки път като се качим в колата и запалим светлините, споменаваме авторите на промяната и родата им (до разумно коляно, де), в сексуално ангажиран контекст. За техен късмет, при тия цени на горивата, не можем да им образуваме ежедневен сърбеж…
Доде се вайкаме по представянето на олимпийците ни в Лондон, те ти нов републикански рекорд. Луковете повишили цените и А 95 ударил 2,71 лв., което е с една стотна от лева по-високо от пролетния рекорд. И други цени вървят скоростно напред. Изобщо, вдигане на цени е нашата дисциплина, ако трябва да сме честни.
В тая връзка да споменем, че пред Несебър тамошни носталгици (предполагам пенсии) поставили билборд на Тодор Живков. Страдат, щото тогава беше възможно да се заповяда на цените да не скачат, а на спортистите да скачат, но то беше за сметка на други работи, които днес сме забравили. Но добър е Господ! Боко ще ни ги припомни. И то на фона на високи цени и ниски спортни постижения…
Кандидатът за президент на САЩ Ромни прекръстил сикхите на шейхове. Голяма работа! Буш изкара талибаните музиканти… Друго е притеснително. Говорителят на Ромни го оправдава с това, че двете думи му звучали еднакво и затова ги сбъркал. Още през 2002 г. сме отбелязал тази опасност. Че на американците някои думи им звучат еднакво. Например Bulgarian и barbarian. И веднъж като те нарекат по грешка barbarian … Оня ден афроамериканчето Орландо Джоунс се възмущаваше, че, като снимал у нас, българите се държали неадекватно с него. „Моля обяснете на тези хора, че не можеш просто да отидеш и да пипаш лицето на чернокож човек.”
Мисля, че преувеличава. Десетилетия са минали от историческата първа среща на шопа с негъра (От дека си бе, дзверо?) Ние вече имаме негри български граждани, някои от които не са просто черни, а чак сини! Освен това, почти целият ни елитен футбол се крепи на негрите. Вижте само в „Левски” и ЦСКА, че почти няма бял. През тия десетилетия ние обучихме хиляди негри от Сиера Леоне (докторът имаше колега в СУ, впоследствие министър на културата), Ангола, Етиопия, Конго, Нигерия… По-възрастните си спомнят каква категорична позиция зае НРБ срещу апартейда в ЮАР. А още по-възрастните сигурно не са забравили вълненията около англо-бурските войни, описани от Дедо Вазов…
Но за Джоунс беше думата. Възможно е да са го пипали, не изключвам. Но вината трябва да се търси в порнофилмите. Щото там подбират афроамериканци с едни такова, дето рядко се срещат при белите. Но все пак се срещат, де… Миналия месец на летището в Сан Франциско арестуваха 41-годишният Джон Фалкон, защото секюритито помислило, че крие в гащите ракета „Стингър”. (Джон е вписан в Рекордите на Гинес – 13.5 инча, 34,29 см.)
Джон Фалкон. Ракетата ясно личи, дори и когато е деактивирана…
Затова предупредихме, ако помните, нашите приятели пенсиите, да не слагат щафетите шпек в гащите, щото е неправдоподобно и подозрително… Както и да е, Джон им обяснил как седи работата, но „въпреки това, вика, те ме опипаха…”
Сряда, 15 август
Голяма пушилка се вдигна из медиите. КЗД била искала да извади Ботев от учебниците в името на етническата коректност. Та се наложи чак Игнатов да си прекъсне отпуската, за да успокоява развълнуваната общественост, че правителството и лично Борисов са твърдо Ботев да си седи… където си седи.
Предполагам, че обществеността предполага, че това изваждане е замислено, за да може в учебниците да се отвори място за нови герои. Щото историята не е дядовата ръкавичка. И затова така остро реагира.
Добре му става на човек, като види такава патриотична бдителност сред населението. Българи сме все пак. Но в случая работа е малко нещо понасилена. КЗД възложила на разни експерти да прегледат учебниците за етническа, полова, религиозна и т.н. дискриминация. И те, да си оправдаят парите, търсили и под телето вол. В един от докладите е направена бележка на издателство „Просвета” за учебника им по български за 7 клас. Щото там, в урока за предаване на чужда реч, материалът се онагледявал с пример от Ботев: „Бунтовникът не може да се примири с това, че турците „беснеят над бащино му огнище”. Та в доклада се препоръчва: „Приведеният текст би могъл да бъде спестен и заменен с друг, доколкото в случая не се изучава Ботев, а се посочва пример за правилно и неправилно цитиране.”
И шефката на издателство “Просвета” Йоана Томова яхнала метлата: „Да изхвърлим ли Ботев от учебните програми?”
Чакай, ма, како, кой е казал да се изхвърля Ботев? Доколкото разбирам става дума за това, че утре може някой автор на учебници, патриот по душа, да включи математическа задача: „Филип Тотю гръмнал трима турци с пищова си и заклал още пет със сабята си. Колко турци общо е утрепал?”
Не сме ние човек, дето ще защитаваме една синекурна комисия, която троши по 2-2.5 млн. лв. годишно за тоя дето духа. (Между другото, предвид на масовото навлизане на ВЕИ и по-специално на вятърните централи, тоя израз трябва да се преосмисли, но тук няма място да обясним какво имаме „на предвид”…) Въпросът е принципен. Защо веднага го удряме на патриотизъм, когато имаме близка среща с обикновена глупост. Знаете ли какво са написали експертите за разказа на Ангел Каралийчев „Майчина сълза”, поместен в учебника по български за 5 клас на „Булвест 2000”? Че пращал негативни послания по отношение на увреждането и на изоставянето на деца. Щото нали там ластовицата изоставилата „сакатото лястовиче”, но някъде над Южна Африка и домъчняло и помолила вятъра да му занесе една нейна сълза: „Тук се внушава, че изоставянето на „сакатите” деца е норма, а не негативно явление…”
Това е не по-малко идиотско от бележките за Ботев. Но няма патриотичен заряд. Защото пък, за нещастие, в КЗД има няколко турци. И то за един заговор не ти трябва повече…
„Из делниците на един луд”, 17 март, 2010 г.: „За турското робство не съм единодушен. Верно робство, имало това-онова, но не може сега ние пък 500 г. да си връщаме. Както се научавам, че станало на международен път E79. Спрял катаджия един турчин и без тая-оная, дай 20 евро! Ама защо?! Как защо бе, пет века робство! Ама това е било отдавна! А-а-а, не знам, аз вчера разбрах…
Утре друг ще разбере, други ден трети… Все изтича от някъде информация, че не е било баш присъствие… Не може да си гоним карез още няколко века…”
По-точно, не бива.
Трябва да се намери начин да се разкаже историята така, че да не обижда нито турците, нито българите. Не е невъзможно. Например, казвали са ми, че когато приемали Лютви Местан в БКП и, за да проверят какво самосъзнание има, го питали за боевете на Шипка. И Лютвито го разказал така, че всички останали доволни: „Нашите отдолу яростно нападали… Обаче нашите отгоре отблъсквали атаките смело…”
Може да ви се струва, че това е виц, ама не е. Достатъчно е да сте слушали речта на Плевнелиев на Шипка, за да видите колко близо сме до едно такова безподложно представяне на българската история. Или пък речта му по повод Трети март, когато също представи освобождението от турско малко като непорочното зачатие. Свободна България е зачената някак без да има чуждо проникване… Няма поробител, няма освободител, само някакви опълченци на Шипка търкалят едни камъни…
Но дори и да махнем Ботев, Каравелов, Вазов, Левски, Захари от учебниците, да прекръстим турското робство на османско присъствие, а защо не и османско гостуване… Ей, това звучи много гот, бе, не ли? По времето на османското гостуване само отделни хаирсъзи като Ботев и Левски нарушавали протокола…
Онзи ден г-н Георги Чунчуков ми изпрати тази снимка с величествения паметник на Альоша на върха на Бунарджика и скромно сгушеното паметниче на Апостола в подножието. Да се разменят местата на двата паметника би могло да бъде една достойна патриотична цел. Или бъркам?
Та казвам, че както и да фризираме историята, докато има партии и политици, за които етническото напрежение е хранителна среда, то ще се възпроизвежда. Например ДПС. Ако по някакъв магически начин междуетническото подозрение, което ДПС насажда сред турците, изчезне, изведнъж ще видим, че „големият политик” Доган е един книжен тигър, при това пиян. Мога да дам пример и с Атака, но предпочитам с ГЕРБ. Случайни ли са предизборните престрелките на Доган и Бойко? Случайни са друг път. В етническите конфликтите народите винаги играят ролята на глупака.
Независимо дали ни харесва, обречени сме да живеем с турците, та че и с циганите. От това съжителство зависи много, а ще зависи още по-много. Моят настолен приятел Насим Талеб разказваше за родния си Ливан. Как там пъстрата мозайка от религии и култури се смятала за пример за съвместно съществуване – християни от най-различни църкви, мюсюлмани (сунити и шиити), друзи, евреи… И след 13 века забележително съвместно съществуване, един появил се от нищото конфликт превръща за дълго левантийския рай в ад.
Ама ще кажете, сега времето е друго. Не, времето никога не е друго, още по-малко пък хората. Само драснете клечката и учудени ще останете колко народ ще се стече да раздухва огъня.
Четвъртък, 16 август
СГП отказала да разследва Фандъкова за несправяне с бездомните кучета, както поискаха червени общинари. Мотивът за отказа е, че общината правела каквото може, но проблемът бил от най-сложните и не можел да се реши “светкавично”. Пък и жертвите на кучетата не били чак “много на брой”.
Не са, бе, при това почти всички са пенсии, взели-дали вече…
Та сега вероятно прокуратурата ще изчака кучетата да изядат десетина дечица, за да се заеме с проблема. Как ми се иска да вкарам в употреба богатия си запас ненормативна лексика… Но се опасявам, че удоволствието да се ебаваш с прокуратурата никога не остава само твое…
„Кръстиха пъпеш и диня на президента на Туркменистан”, съобщава „Труд” съвсем не без задни помисли. Пъпешът бил кръстен „Пазител”, каквото е неофициалното прозвище на Гурбангули Бердимухамедов. А динята е названа “Президент”.
Гражданка демонстрира вкусовите качестна на новия сорт пъпеш на специално изложение в столицата Ашхабад.
Ало, БАН, мислете! Не казвам, че сега трябва да се юрнете да селектирате пъпеш или диня, не дай, Боже, на някой да му дойде на акъла да селектира тиква… Посочвам само как туркменските учени са си гарантирали финансирането с един прост жест. А то такива жестове могат да се измислят с хиляди.
Например варненският цар Киро поканил Бойко на празника на града вчера да реже лентата на цели три обекта. Пристигането и заминаването на високия гост било съпроводено с тържествен камбанен звън.
Между другото, оня ден, докато режеше лентата на едно рехабилитирано третокласно пътче, Лилито обясни пред жителите на с. Гроздьово, че те не ходели да режат ленти щото им е кеф, а щото това било изискване на ЕК. „Всеки един път, вика, трябва да има табели, начало и завършване на проекта, официален старт и край. Такива са европейските изисквания, а не че ние искаме самоцелно да режим ленти. В противен случай ЕК ще ни санкционира”.
Да, бе, да! Виж къде ме клъвна петелът! Каква работа има Бойко да реже лентите на „пристройка на детска градина “Христо Ботев” и спортна зала в Първа езикова гимназия във Варна, построени от общината? Никаква!
Пък “Преса” обяснява, че бистришките „Тигри”, отборът на Борисов, наистина са летели с правителствения “Еърбъс” до Варна за мач с “Чавдар” – Етрополе. Причината била, че премиерът загубил на карти при игра на вързано и това му било “дългът”.
Добре, че не знае езици. И не може да играе на вързано с чужденци… Не мисля, че би заложил държавата, но все пак…
При великите персийските царе имало неписан закон. Всяка дума, изречена по време на царския гуляй, се записва от писари и всяка заповед, издадена от суверена в нетрезво състояние, внимателно се разгледала сутринта. Ако решението не било съвсем адекватно, дискретно се забравяло. Те и затова са били велики, де…
Бойко вика, че и „Левски” били ползвали правителствения „Еърбъс”, и ЦСКА. Проверка на д-р Филипов обаче показа, че „Юнак” Ивайло, клуб горе-долу сравним с „Тигрите” от с. Бистрица, не е ползвал „Еърбъс”-а. Но мениджърът на „Юнак” заяви, че след като има прецедент, щели да се възползват при първа възможност.
Петък, 17 август
Виетнамски учени създали лекарство срещу т. нар. синдром на Питър Пан. Тоя синдром се изразява най-общо в отказа от порастване. (Питър Пан: „Не искам да стана мъж. Никой няма да ме хване и да ме направи мъж!”) Доста мъже отказват да пораснат. Да не даваме примери, те са навсякъде около нас, че и над нас има…
Между другото, да не забравя, в контекста на скандалите около КЗД, ми хрумна с какво може да се замени спорният цитат на Ботев. Има един момент в „Питър Пан”, когато Уенди обяснява на мисис Дарлинг за феите: „Когато едно бебе се засмее за първи път, една нова фея се ражда. Те живеят в гнезда по върховете на дърветата. Бледоморавите са момчета, белите са момичета, а сините сами не знаят какво са.”
То е ясно к’во са сините. Смятам, че от КЗД трябва да препоръчат това произведение да бъде застъпено в програмата на най-малките. Така те още от най-ранна възраст ще разберат, че има и трети вид и няма да се чудят после и да питат чичкото защо е леличка…
Колаж Веселин Драганов.
Да се върнем на синдрома. Описан е за пръв път от американския психолог Дан Кайли. Ето с какво се отличава един носител на синдрома (Цит. по сп. „Тема”):
А) “Емоционален паралич”- емоциите му са затормозени, реакциите са неадекватни…
Б) “Социална безпомощност”- няма истински приятели, защото самият той никого не цени и с лекота ги предава. Сам е като куче, а самотата често води до състояние на паника. Действията му са импулсивни, няма точна представа за добро и лошо.
В) “Щраусова политика”- не забелязва проблемите с надежда, че те сами ще се разрешат; не си признава грешките и не се извинява. Много е изобретателен в прехвърлянето на вината върху другите.
Г) В детството той често иска да го съжаляват, за да получи желаното от него, предимно пари.
Д) “Сексуална зависимост”. Неговата социална безпомощност се прехвърля и върху общуването с другия пол. Страхът от отхвърляне скрива зад маската на жестокостта и безсърдечието на “печен мъж”. В повечето случаи остава девствен и след 20-ата си година, но се срамува и се фука с мними победи. (И, като му падне, компенсира индискриминативно.)
Познахте ли го?
Мога да ви кажа и къде живее. В Небивалата земя. „Втората надясно и после все направо до сутринта.”**
……….
* Самюъл Бекет, В очакване на Годо.
** Джеймз Бари, Питър Пан
To be continued next път
Да, знаем, че изглежда плашещо и силно, но наистина имаме книжно проучване, идващо от българското Черноморие, което се изправя директно срещу оповестяваните класации на различните книжарници. Така е - едно си купуват хората, друго си носят да четат на плажа, комбинирайки и със стари четива. Писмото ни беше пратено от нашия добър приятел Благой Иванов, който работи в "Изток-Запад", а през ваканцията е поработил явно и като импровизиран социолог. Да видим!
Дали защото съм луд, дали от библиофилска патология, може би заради работохолизъм... или просто за чисто удоволствие, но реших да направя едно книжно проучване на плажа онзи ден. :) Обиколих целия Бутамята на Синеморец и говорих с над 50 души, задавайки им въпроса "Какво четете на морето?".
Целтами беше да видя доколко различните класации, които се публикуват в интернет, съвпадат с това, което всъщност българинът чете. Отделно, искаше ми се просто да сверя какви са плажните настроения, а и самото упражнение се оказа голям кеф, тъй като размених доста впечатления, мнения и страсти с плажуващите.
Та, ето на какви заглавия попаднах:
- Ни мъж,ни жена, Мод Марен
- Най-новата книга за езика на тялото, Алън Пийз & Барбара Пийз ("Езикът на тялото в любовта", съвсем скоро и с ревю в Аз чета - б.ред.)
- Звездният отбор, Джон Гришам
- Последният жив, Дейвид Балдачи
- Лудост, Калин Терзийски (единствената книга, която видях 2 пъти)
- Дневникът на един Дръндьо (първите 3 тома), Джеф Кини
- Лакомото мече, Емилиян Станев
- Зелено и златно, Силвия Чолева
- нещо на Паулу Коелю
- Бавно изгаряне, Джули Гаруд
- Вечеря за двама, Майк Гейл
- Физиология на брака, Оноре дьо Балзак
- Стратегията "Банкрофт", Робърт Лъдлъм
- Една година в Прованс, Питър Мейл
- Generation "П", Виктор Пелевин
- Дневниците ни със Слава Севрюкова, Иво Лозенски
- 1984, Джордж Оруел
- Плаване с "Ослепителни", Джек Лондон
- Дан за ангелите, Марина Юденич
- Първороден грях, Тасмина Пери
- Български хроники, Стефан Цанев
- Танц с дракони, Джордж Р. Р. Мартин
- един от томовете на Съкровищата на тракийските царе, Йорданка Николова
- Господството на Борн, Робърт Лъдлъм & Ерик ван Ластбейдър
- Шестият, Дейвид Балдачи (засякох да я четат и на английски)
- Третата тайна, Стив Бери
- Момчетата на Ананси, Нийл Геймън
- Сборът на дните, Исабел Алиенде
- Девет разказа, Дж. Д. Селинджър
- Америка и американците, Джон Стайнбек
- 3 секунди, Андерс Руслунд § Бьорг Хелстрьом
- Къщата на морския бряг, Валантайн Уилямс
- Яж, моли се и обичай, Елизабет Гилбърт
- Една ясна лятна сутрин, Джеймс Хадли Чейс
- Искаш ли да останеш жив?, Джеймс Хадли Чейс
- Железният светилник, Димитър Талев
- Айсбергът на смъртта, Джеймс Ролинс
- Петдесет нюанса сиво, Е. Л. Джеймс
- Пиеси, Хенрик Ибсен
- Ехо парк, Майкъл Конъли
- Фараон Ехнатон, Георгий Гулиа
- Парижки роман, Даниел Стийл
- Брегът на тъмната вода, Нора Робъртс
- Войната за вдигнатия капак на тоалетната чиния, Алън Пийз & Барбара Пийз
- Откат, Захари Карабашлиев
- нещо на Кристофър Райх
- Хари Потър и Нечистокръвния принц, Джоан К. Роулинг
- Шогун, Джеймс Клавел
- 10 малки негърчета, Агата Кристи
Както се вижда, трилърово ориентираните заглавия преобладават, най-вече криминално-трилъровите, както и българските автори + тук-таме "женски" неща.
Имаше, разбира се, и доста чуждоезични книги на западни автори, предимно на английски, сред които: Брам Стокър, Никълъс Спаркс, Ървин Уелш, Ф. С. Фицджералд и др. Някои обаче се четяха от чужденци, така че не съм наблягал на тях в списъка.
На съседния плаж пък, който е при устието на р. Велека, мернах един тип да чете "От Александрия до интернет" на Иън Макнийли & Лиза Улвъртън, като "Изток-Запад" беше отсрамено и от мен самия (с Антъни Бърджес и "Портокал с часовников механизъм"), а моите друзя (гадже, приятел и гадже на приятел) четяха съответно: "Прекрасният нов свят" на Олдъс Хъксли, "Закуска за шампиони" на Кърт Вонегът и "Прах от мечти" на Стивън Ериксън.
Струва ми се, че има смисъл в подобни проучвания и занапред мисля, че би било добре те да станат традиция - както при издателствата, така и при различните литературни медии. Освен, че е любопитна, тази анкета е и полезно калиброване, което дава ясна представа за поне една част от книжния пазар в България.
Ако трябва да допълним Благо, с анализа на "класацията", вкусовете са много и различни, а и нещо не виждаме модерните бестселъри в списъка. С изключение на "50 нюанса сиво", примерно. За сметка на това, класики - колкото щеш. Доволни сме от това! (Със сигурност повече от този списък, отколкото от списъка, който Алекс би могъл да изготви от четивата на съплажуващите по време на неговото "море". Не, не искате да знаете :)
P.S. Много ни се иска да разберем девойката от картинката какво точно чете, че много добре изглежда...
Ето тук ще се опитам – за себе си и за вас – да си обясня един малко сложен феномен. Който може всъщност да не е никак сложен – а просто аз да не съм достатъчно умен. Но нека видим. Преди дни полицията разкри крупен производител на канабис. Той бил „спуснал кепенците”, както се бяха изразили пишещите братя, на своята дискотека и от нея бил направил една китна оранжерия за канабис. Не знам дали дискотеките имат кепенци и дали една оранжерия за канабис може да бъде китна, но в журналистиката всичко става. И полицаите го надушили, нахлули, както само те си знаят (както си знаят от няколко години) и – доходоносният бизнес - капут! И това е добре. Ако не си любител на леките дроги, това си е един чудесен подвиг. Някои казват, че леките дроги са вредни. Аз като психиатър знам, че са доста по-безвредни от цигарите. Но - това не е моята тема. Искам да кажа друго. Преди десетина дни имаше литературно събитие. То се казваше Алея на книгата – Варна. Аз бях поканен и участвах в това...
Netflix обяви тази сутрин, че вече има 1 милион потребители в Обединеното кралство и Северна Ирландия. В никой друг регион по света това не се е случвало толкова бързо – само за седем месеца. Медийната компания побърза да посочи, че е натрупала един милион клиенти четири пъти по-бързо от Twit...
Турция търси помощ от ООН за бежанците от Сирия
Обяснете Вазов, не го редактирайте
Певиците от "Пуси райът" не искат помилване от Путин
Всички сме недоволни от сегашните управляващи. Недоволни сме и от предишните. Всъщност сме недоволни от всички политици и партии, участвали пряко и косвено в така наречения „преход”. Идват нови избори и повечето от нас осъзнават, че няма алтернатива. За която и партия да гласуваме, ние знаем, че нищо няма да се промени. Няма как да търсим реална промяна, след като сменяме играчите, вместо самият спорт. Защото причината е в системата, генерираща несправедливост след несправедливост.
Компанията Nokia съобщи официално за поредната актуализация на услугата Nokia Maps, достъпна на адрес maps.nokia.com. Едно от нововъведенията е появата на удобната функция "линийка". Тя позволява измерването на разстоянието между два обекта или от една точка на картата до друга. Друга нова функци...
Федерален съдия отхвърли предложението за споразумение на Facebook в дело, заведено заради използването на лицата и имената на потребителите в рекламите от спонсорираните истории (Sponsored Stories). Със спонсорираните истории, които бяха представени през януари 2011-та, Вашите имена и про...
Калина Томова, която живее в Чикаго, е известна на българския читател със своите стихове и кратки белетристични форми в периодичния печат. Сега пред нас е романът й „Тайната на сребърната нишка” - ЦМК „Алфамаркет”, Стара Загора, 2012 г. С интригуващото подзаглавие: „Една история на невъзможните възможности”. А също - с необичайна фабула и теистичен поглед върху съвременния свят, правещи тази книга трайно запомняща се.
Представители на руската компания за антивирусна и информационна защита Agnitum (създатели на една от най-уважаваните защитни стени Outpost Firewall Pro, а така също и на интегрирания пакет за компютърна безопасност Outpost Security Suite) заявиха, че са придобили изключителните права за ползван...
Официални източници съобщиха, че индийското правителство е наредило на интернет доставчиците да блокират достъпа до някои уебсайтове, а така също хората са били посъветвани да избягват изпращането на по-дълги SMS-и за период от две седмици, след като паника заля цялата страна заради разпростране...
В неофициалния блог на компанията Google се появи съобщение, че бутонът "Чувствам се късметлия" ще бъде премахнат от търсачката. Причината за това е, че след въвеждането на функцията url=http://www.google.com/i...
Още е лято и още изкушението да почетеш книга навън е прекалено голямо, за да му устоиш. И тъй като "Аз чета" е вече и в Instagram - с "кодово име" azcheta, разбира се - излизаме на лов за четещите хора и чакаме да ни станеш последовател там.
На открито, на закрито, в паркове, на пейки, под козирки, на плажа, в автобуса, зад волана в задръстването - ако четеш някъде и сме наблизо, вероятно няма да ти се размине. Е, ще питаме, разбира се.
А ако искаш да ни помогнеш, можеш да ни пращаш снимки на четящи практически навсякъде хора на електронната поща - editors@azcheta.com, като не пропускаш да ни опишеш по възможност къде точно е направена снимката, за да разположим на правилното място в нашата "фотокарта".
За спокойните сънища през зимата на малките дребосъци ви подсещаме за тези вълшебни малки възглавнички на Велиана и...
"Ню Йорк таймс": Медиите в България се борят да бъдат независими
Асандж призова Америка да спре "лова на вещици" срещу "Уикилийкс"
Бирма премахна цензурата върху медиит
ЕС остро критикува Русия заради присъдата срещу Pussy Riot
Маските са свалени, Pussy Riot са първите руски политзатворници
Руски антигей активисти ще съдят Мадона
Снимка:БГНЕС
В руските медии броди призракът на грешно преведена информация от телевизия bTV, която на 15-ти август съобщи за раждането на внук на Владимир Путин. В сайта на телевизията новината е гарнирана със снимка на руския президент, на която той е доволно ухилен.
В съобщението не се казва, че детето се е родило в България, но в руските медии то беше изтълкувано именно така и предизвика редакционни брожения, въпроси и шеги в социалните мрежи.
"Внукът на Путин вече е назначен в борда на Газпром" - е най-популярната шега във Фейсбук и Туитър.
bTV, която единствена съобщи за раждането на "Путин 3.0" не посочва източниците си, но намеква за изтекла информация от руските служби.
Собственик на медията, известна със сервилното си отношение към властта и олигархията, е бившето ченге на Държавна Сигурност Красимир Гергов.
Дали новината за загадъчния внук е дошла по линия на контакти на Гергов с руски ченгета изглежда е фирмена тайна на телевизията, която не публикува често екслузивни сензационни информации с източник от Русия.
Тези дни ми е твърде лятно, за да ви говоря за маркетинг, но пък все още не съм ви разказала за концерта на Bebel Gilberto във Варна. Крайно време е.
Още преди 2 месеца купих билетите и сърцето ми потъна в едно такова радостно чувство – не само дойде време за хубава музика, но и за едно бързо бягство до морето. И времето му дойде. След два дни отпускане около звука на вълничките дойде време за Варна, Морската, Летния театър и Бебел. Дъждът ни посрещна като добър приятел и показа, че няма нужда да си правим планове за неща, които не контролираме. Усмихнахме му се, поговорихме си как я кара и пихме по едно Мохито с последните му капки.
Когато той най-накрая се оттегли, музиката се разля. Нотите скочиха от сцената и ритмично се разходиха между седалките. И с тях не се бяхме виждали отдавна – едва ги познах в новите им летни рокли. Сцената смени цветовете си набързо като подивял хамелеон и се спря на успокояващо синьо. Дори и споменът за дъжда се разкърши диво.
Поразително е как бразилският дух превръща рождената дата в условност. Жената на сцената нямаше възраст, а само усмивка. Действа заразително и бързо цялата публика прие тази усмивка за своя – голям музикален човешки ксерокс. Атмосферата бързо се промени.
Една след друга дефилират мелодии, които съм слушала и преди, но никога не съм чувала по този начин. На запис те звучат някак хербаризирани, опитомени – на живо се разливат като вода, където си поискат. Сцената преля и първите редове бавно започнаха да се давят в музика. Противно на физиката, целият този поток стигна и до най-задните редове, до балкона, навсякъде. Само едно подканяне беше нужно, за да започнем да танцуваме. Клоните на дърветата се поклащаха в такт, сцената още няколко пъти смени цветовете си, инструментите безброй пъти смениха такта, а ние не сменихме своите усмивки.
Топло, дълбоко, солено и лятно – не мога по-добре да опиша това чувство. Музиката на Бебел мирише на плаж и най-вече на разходката по него със сплетени пръсти. Музика, която ти казва, че всичко – и дъждът, и мелодия – си имат свое време и се случват тогава, когато трябва.
___
снимка: MySpace
Още по темата:
Рядко попадам на книга, която да успее да ме просълзи. Е, тази успя. При това на няколко пъти. Разбира се, не казвам, че ще се случи същото и с вас. Аз съм се натъжила по мои причини,а и всеки реагира различно, когато е поставен пред подобен текст. Според мен обаче, „Позитивно“ е толкова истинска, че би повлияла на всеки.
Доскоро никога не бях попадала на книга сглобена от блог, а само в последните седмици прочетох две . „Позитивно“ на Тошка Иванова е сбор от нейните постове в мрежата, в блог с името „Разни мисли на заразен човек“. Описани са преживяванията и емоциите на авторката, свързани с поставената й диагноза – Хепатит C. Проследено е всичко от момента на поставянето, през решението да започне да се лекува, до самия процес на лечение и крайния резултат.
Може би книгата остави най-силно впечатление в мен с ясно изразения факт, че за един ден целия ти живот може да се промени. Както Тошка пише на няколко пъти, уж всички осъзнаваме, че дните ни на този свят са преброени, но всъщност почти никой от нас не го разбира наистина. Обикновено трябва да преживееш нещо подобно на това, през което минава тя, за да стигнеш до това прозрение. И тогава, когато нещо такова се случи, поглеждаш назад и си казваш: „Ето, това беше денят, в който всичко се промени!“. Така се случва, когато Тошка получава своята диагноза, съвсем случайно решава да си направи изследвания и напълно неочаквано – позитивен резултат за Хепатит C .
Освен самия сблъсък с ужасяващата болест, авторката представя обстойно и отношението на обществото към болните от подобни заболявания. Масово се смята, че застрашени от хепатит C са само венозни наркомани и абсолютно пропаднали хора. Всички се дърпат от болните, защото изобщо не са наясно нито какво представлява това заболяване наистина, нито начините му на предаване. На края на книгата е включена част, посветена на това да даде на читателите поне минималната необходима информация, за да разберат кои точно са хепатитните заболявания, как се предават и как се лекуват.
„Позитивно“ всъщност описва по доста сатиричен начин процедурите, през които болните трябва да минат за да получат достъп до лечение. Наистина много ми хареса как Тошка, макар и преживявайки този много труден период , пак проявява чувство за хумор. Процедурите и бюрокрацията, както и може да се очаква, са безкрайни. Но тя успява да се пребори със системата, да се справи с всичката документация и получава своите лекарства. Лечението преминава успешно и даже шест месеца след неговото приключване в кръвта й няма следи от вируса.
Цялата история ме накара много силно да се замисля за това колко е важно да бъде предоставяна на обществото поне елементарна култура, минимални знания за тези (а и за други) заболявания. Каквото хората знаят за хепатита, са научили от слухове или просто са подочули нещо оттук-оттам. И в крайна сметка това се отразява на отношението ни към болните. Нима пътят, който трябва да изминат, не е достатъчно тежък и без обществото да ги натоварва допълнително със своите предразсъдъци за хепатита? Тези предразсъдъци трябва да бъдат разбити. Веднага.
Макар и с двудневно закъснение, българското министерство на външните работи се присъедини към европейската реакция срещу реакционната симбиоза между авторитарната власт и подчинената й православна църква с т.н. правосъдие в Москва. В изявление на говорителя на ведомството Весела Чернева се казва:
„Разочаровани сме от непропорционалната по тежест присъда срещу Надежда Толоконикова, Мария Альохина и Екатерина Самусевич от руската група Pusy Riot”.
“Изкуството търси провокация, но това не може да бъде повод за наказателна репресия. Свободата на изразяване е основна ценност на демократичните общества”, се посочва в позицията на външното министерство.
Правилно сте прочели: това е позицията на външно министерство. Сама по себе си тя е интересна с нетипичната за България (бавна) бързина в критиката на каквото и да било, свързано с Русия. Онова обаче, което не сте прочели и вероятно няма да ви дадат такава възможност, е фактът, че това НЕ е позицията на България и цялото българско правителство.
Който не вярва, да се въоръжи с търпение, микрофон ( и евентуално с каска срещу полицейски палки), за да се опита да пробие мълчанието на другата част от правителството. Нека попитат Бойко Борисов, целуващия ръката на отдавна дискредитирания в очите на милиони руснаци ( да не говорим за западните ни съюзници) руски патриарх Кирил. Или да попитат резоньора на волята му Цветанов. Но ако те двамата все пак могат да се измъкнат от отговора с някакво ръмжене с позоваване на вече направеното изявление от МВнР, стига да се намери „смелчак” да им зададе въпрос, то бягството от коментар от страна на културния ни министър Вежди Рашидов ще бъде практически пряко потвърждение на твърдението ми, че в българското правителство не одобряват европейската позиция на МВнР. Защото Рашидов, прославил се с възродителния процес по отношение на тоталитарното изкуство, възродено от него като „социалистическо”, има ясна реакционна позиция за съхраняване на съветския паметник с позорния надпис в София. Мълчанието му срещу неговото поредно „вандализиране” този път е очевидно само форма на вътрешен протест срещу неудобството да се изкаже като антиевропеец срещу събитието в Москва, свързано с „поругаването” на любимия му паметник.
В случая не става дума за хипотеза, а за упорито прикриван факт за съществуването на две тенденции в управлението на България. А неговото прикриване е възможно само благодарение на световно известната реалност, че българските медии са смачкани в една открита война за овладяване на общественото мнение, доколкото то съществува все още.
Именно като открита медийна война определя това състояние на регрес в българската демокрация „Ню Йорк таймс”. В публикацията, посветена на България, е преразказана известната ни обстановка на медийната сергия у нас и оценката на външните наблюдатели за „хлъзгавия наклон” по който върви свободата на словото тук..Собственият принос на автора на статията също е преразказ, но на вица за робите на галерата и за вестоносеца на фараона, който им донесъл две новини, лоша и добра: че ще ядат екскременти, но пък добрата новина е, че такива има в изобилие.Именно така звучи заключението на „Ню Йорк таймс”, че това е всъщност само началото на медийната война в България, която с наближаването на изборите ще се засили.
Наздраве на консуматорите и да живее Фараона!
Днес започваме една поредица за Потсдам – Николай ще ни разкаже за месеца прекаран в Потсдам и Берлин. Приятно четене:
Обичам Starbucks. Не толкова заради кафето, което продават, а заради любовта им към новите технологии. Те например предложиха приложение, с което можеш бързо и лесно да плащаш в обектите им в САЩ. Има го за iOS и Android. С приложението можеш да следиш и колко точки си събрал в тяхната Rewards програма.
И колкото и да е добра тяхната идея, новината за партньорство с един от най-горещите стартъпи в момента, Square, е прекрасна. Square доказаха, че мобилните плащания наистина имат бъдеще, като разработиха система, чрез която iPhone, iPad или iPod Touch може да разчете кредитна или дебитна карта и да приеме плащане.
Е, от есента на тази година клиентите на Starbucks ще могат да плащат с Pay with Square, новата концепция на Square. Pay with Square е приложение, към което се добавят кредитна или дебитна карта. Когато наближиш обект, който работи с Pay with Square, просто отваряш приложението, одобряваш предварително плащане в този обект, влизаш, поръчваш и само си казваш името. И това е всичко. Интересен еквивалент на мобилното плащане по NFC технологията. В допълнение получаваш програма за лоялност, специални отстъпки и други благинки.
http://www.youtube.com/watch?v=XyjFNbUmDMU
Равносметката? Starbucks инвестират $25 милиона в чудесен проект и компания, а Square имат шанса да докажат, че тя работи, в още над 7000 обекта в САЩ, при това от ранга на Starbucks.
Европейската комисия обеща внимателно да следи свободата на медиите в България, където конкуриращи се политически и бизнес групировки контролират водещи информационни организации и ги използват, за да прокарват интересите си. Това пише в кореспонденция от София вестник „Ню Йорк таймс„, предаде БТА. Нели Крус, еврокомисарят за телекомуникациите, отговаряща за медийната политика и регулация, каза, ще поиска да се срещне с най-важните играчи, когато през септември пристигне в София за участие в конференция за широколентовия интернет, твърди вестникът. В имейли Крус е заявила, че е запозната с все по-голям брой информации за ограничаване ...
In addition to the signals sent to the Prosecutor at the International Criminal Court in The Hague, Ianko N.Iankov-Velyovski provides new data on criminal genocidal attacks against the population of Bulgaria carried out by state authorities of Bulgaria and other countries through the actions of their officials in complicity with international banking institutions. To The International Criminal Court Office of the Prosecutor P.O. Box 19519 2500 CM, The Hague, The Netherlands To: the documentation dated and sent on August 8, 2012 To: the documentation dated and sent on August 16, 2012 To Boris Velchev – grand son and ...
В допълнение към вече изпратените сигнали до Прокурора при Международния наказателен съд в Хага, Янко Н. Янков-Вельовски предоставя нови данни за престъпни геноцидни посегателства спрямо населението на България, извършени от държавните власти на България и на други държави посредством действия на техни официални представители в съучастие с международни банкови институции. Address for letters: Янко Николов Янков – Гражданско лице – гражданин на Европейския съюз, Председател на Партия Либерален конгрес, Председател на Съюза на юристите-демократи, Председател на УС на Базисния Институт за Проучване и защита на човешките права ж. к. „Дианабад”, блок 4, етаж 6, ап. 38, 1172 ...
Правилото "Ако е в Интернет, значи е завинаги" вече няма да важи за Facebook или поне за снимките в него.
Френската компания, създател на небезизвестаната Assassin's Creed, Ubisoft, съобщи, че пуска собствена платформа за разпространение на игри - Uplay. Целта ...
Когато снимам с телефона, все по-често предпочитам Instagram пред стандартното приложение Camera, което идва с iOS. Да, някакви си 17 филтъра, които се заиграват със снимките. По-ценното на Instagram обаче е общността и 80-те милиона фенове на снимките, които са в Instagram единствено и само заради тях. А снимките са ценен актив в повечето социални мрежи – Facebook, Pinterest, Google+, Foursquare, даже и в Twitter. И това важни в пълна сила и за брандовете.
Преди време писахме за предаването „Какво Ви забърка Лео“ и как те използват Instagram. Доста компании по света, както и неправителствени организации използват Instagram, за да популяризират дейността си, да я покажат такава, каквато е, на своите настоящи и потенциални клиенти или привърженици. И като един уважаващ себе си инструмент Instagram вече предлага информация, която да е в помощ на брандовете. Преди броени дни откриха блог, специално посветен на бизнеса. Там вече има четири статии. Една от тях представя най-популярните брандове, друга дава основни съвети. Последната статия пък показва на практика как могат да се използват новите неща, които Instagram въвежда, и от брандовете.
Отделно има и секция в помощ на бизнеса, където има материали за това как се използва логото на Instagram, дали могат да се подават искания за нови филтри, как се използва техният API и пр. Има и директория с най-популярните профили в Instagram. Сред тях са Барак Обама, Джесика Алба, Puma, General Electric и много други.
Полезен ход от страна на Instagram! Аз вече се абонирах за блога.
Подобни статии:
2004 - 2018 Gramophon.com