Системи за съхранение на енергия от ВЕИ със замразен въздух

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/QmBsvXf-nbg/

Много интересен метод за съхранение на излишната енергия от ВЕИ-инсталациите се базира на използването на супер охладен въздух, който се съхранява докато енергията стане необходима. Системата се разработва от британската компания Highview Power, която изгражда пилотен проект недалеч от топлоелектрическа централа край Slough.

Системата охлажда въздуха до криогенни температури около -129 градуса по C) и го съхранява в контейнери. Когато е необходима допълнителна енергия, втечненият въздух се изпарява и се използва за задвижване на турбини, при което се генерира електричество. Това е сходно с паровите турбини, които също разчитат на смяна на агрегатното състояние на водата от течност в газ. Системите могат да се комбинират с производство на топлина и така да се повиши ефективността на цялата инсталация.

Настоящият пилотен проект със замразен въздух не достига ефективността на обичайните системи за съхранение на енергия (средно 70-80% и повече). Но инженерите, които ряботят по проекта вярват че могат да подобрят системата и да достигнат подобни стойности на ефективността, когато системата се скалира.

Едно малко допълнително предимство на този метод е необходимостта за филтриране на въздуха от сажди и други дребни прахови частици преди да бъде замразен, така че освен да съхранява енергия, замразеният въздух подобрява качеството на въздуха в околността на системата след размразяването си и освобождаването обратно в атмосферата.

По материали от: ecogeek

Siemens строи четвърти вятърен парк в Турция

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/QeJ_QJdjvfM/

Siemens Energy са сключили договор за доставка и изграждане на още една вятърна централа в Турция. Тя ще включва 22 вятърни турбини и ще бъде изградена в Балабанли до град Текирдаг в европейската част на страната. Това е четвъртият договор на Siemens в Турция, който ще осигури изграждането на 50 мегаватов вятърен парк, достатъчен за захранването с чиста електроенергия на 43 000 турски домакинства.

“Турският вятърен пазар е привлекателен за компанията Siemens и ние очакваме да расте в бъдеще“ – казва Felix Ferlemann, CEO на Wind Power Division на Siemens Energy. “Четвъртата поръчка за вятърни мощности от Турция показва, че нашата компания е конкурентна не само в офшорния сектор, но сме много успешни и при изграждане на вятърни паркове на сушата.“

Siemens ще осигури 22 вятърни турбини, всяка с капацитет от 2.3 мегавата и ротор с размери 108 метра. Siemens ще осигури също така и дългосрочно поддържане и удължен гаранционен период за основните компоненти за целия срок на договора.

По материали от: Clean Technica
На снимката: Вятърни турбини на турския остров Bozcaada

Игра на рулетка с гените

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/VYCpfGcTO84/

Когато Съединените щати игнорират предупрежденията на собствените си учени и изследователи и разрешават използването на генно-модифицирани храни да навлезат в хранителната верига и околната среда, те правят безпрецедентен залог със здравето на всички настоящщи и бъдещи поколения чрез една технология в ембрионален стадий. Две десетилетия по-късно лекарите и учените наблюдават една ужасяваща тенденция. Всички сериозни здравословни проблеми при лабораторните животни, добитъка и домашните любимци, които са хранени с ГМО-храни сега застрашително се увеличават сред населението на страната. И когато ГМО-храните се премахнат от тяхната диета, здравето им значително се подобрява.

Въпреки че са правени опити за увеличаване на хранителната полза и продуктивността на различни стопански култури, двете основни характеристики, които са добавени в ГМО-културите до днес са резистентност към хербициди и способност да генерират собствени токсини, които убиват вредителите. Тези резултати не представляват никаква полза за здравето, а дават само икономически предимства.

Филмът представя убедителни доказателства за катастрофално влошаващото се здраве на американците и особено на децата и предлага решения как да предпазим себе си и нашето бъдеще.

Повече информация за ГМО-културите можете да намерите на:
responsibletechnology.org/gmo-education – найй-изчерпателният източник на информация по темата в мрежата.

Най-накрая: вятърни турбини с атрактивен дизайн

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/7rdnvt22WSg/

Вятърната енергетика е млада индустрия и има възможности за подобряване на дизайна на вятърните турбини, за да навлезе по-широко, особено в градски условия. От гледна точка на еколозите, дизайнерите и предприемачите могат да положат още усилия за намаляване на ефекта на вятърните турбини на околната среда. Например птиците могат да бъдат наранени от движещите се перки. А естетичните изисквания за вписване в градския пейзаж определено са много по-големи, за разлика от морския бряг, пустинята или слабо населените селски райони.

Една млада компания счита, че е намерила отговор на тези два въпроса и предлага нов дизайн, наречен от тях Windstrument. Те обявяват своя продукт за „напълно достъпна вятърна енергийна система, която е тиха, мощна, безопасна за птиците и може да се скалира.“

Особено последната характеристика е доста интригуваща. Дизайнът е компактен и приятен за окото и може да се впише чудесно в градска среда за малки по мащаб инсталации. Домовете или някои малки бизнеси имат малки енергийни нужди, така че една турбина, монтирана на покрива или в градината би била напълно достатъчна. Но за нуждите на един цял квартал или голям индустриален потребител например, върху пилона могат да се поставят голям брой турбини. Получената конфигурация е наречена “Windorchard” от своите създатели.

Формата на перките е т.нар. конични „helicoid“-и, вдъхновени от дизайна на издути корабни платна и способни да запазват своята функционалност и при най-яростни ветрове. Освен това те разпръскват въздуха по такъв начин, че не увличат птиците и не представляват опасност за тях. При почти две годишни тестове в местности, обитавани от множество пернати обитатели, не е била наранена нито една птица.

За момента най-големият проблем за компанията изглежда увеличаването на производството. Месечният капацитет е само няколко хиляди турбини. Целта им е да увеличат това количество четирикратно в рамките на следващата година.

По материали от: fastcoexist

Велосипед от картон за 9 $ може да доведе до революция в транспорта

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/JFapGNOQzSA/

Izhar Gafni е създалтел на индустриални машини за белене на нарове и за зашиване на обувки, които са носители на награди за индустриален дизайн. Но същевременно той е вело-ентусиаст и е проектирал множество карбонови изделия. Един ден чува за някой, който е направил картонено кану. Идеята се промъква дълбоко в съзнанието му и накрая неизбежно го довежда до създаването на картонен велосипед, наречен от него Alfa. Велосипедът може да издържи колоездачи с тегло до 220 кг. Той е изцяло рециклируем и изключително лек, като в същото време рамката му е по-здрава от такава, направена с карбонови влакна.

Alfa тежи малко повече от 9 кг., но може да издържи колоездачи с тегло 24 пъти по-голямо от собственото си. Велосипедът е снабден с верига и педали. Но може би най-хубавото е, че велосипедът е проектиран така, че да се произвежда промишлено на цена от 9 до 12 долара на бройка и само 5 долара за детския вариант. Това го прави не само най-екологичният велосипед, който можем да си представим, но и най-евтиният.

Но както ще се убедите от видеото, процесът на създаване на велосипеда е бил продължителен и труден. Много инженери убеждавали Gafni, че идеята му е неизпълнима. Но той бил убеден, че ако хартията се третира по подходящия начин, тя може да бъде невероятно здрава. Както при изработването на оригами или опитите да скъсате телефонен указател, обяснява той: „Ако прегънете листа веднъж, здравината не се увеличава само два пъти, а три пъти.“

Проектирането и изработването на крайния вариант е отнело 3 години. През първите две авторът експериментирал с качествата на хартията, което му донесло няколко патента. Последната година била необходима да се превърне прототипът, напомнящ кантонена кутия на колела, в нещо, което прилича на напълно нормален велосипед.

В момента Gafni работи с компания за набиране на финансиране за започване на производство на велосипеди за възрастни и за деца. И ако успее, както и ако велосипедите оправдаят очакванията, Alfa може да се превърне в революция в транспорта.

Велосипедите са сред най-ефикасните транспортни средства на планетата, като трансформират 99% от енергията на колоездача в движение, което 5 пъти по-бързо от ходенето. Представете си какво означава това за развиващите се държави, таъй като Alfa може да се движи и по черни пътища, или ако се снабди с маломощен мотор за удължаване на пробега.Или пък какво означава за децата в едно училище, на които могат да се предоставят велосипеди на цената на няколко билетчета за ученическия автобус.


По материали от: fastcodesign

В САЩ затварят ядрена централа по икономически причини

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/wxmxlwpFo-o/

Бъдещето на ядрената/атомна енергетика става все по-мрачно и безперспективно. В Съединетите щати електроенергийният оператор Dominion Resources обяви вчера, че затваря по икономически причини своята ядрена централа Kewaunee в Wisconsin през 2013 година. Причината за това решение са ниските цени на електроенергията в резултат на слабото потребление в Средния Запад на САЩ, както и липсата на пазари.
Ядрената централа Kewaunee разполага с един реактор с мощност от 556 MW и е започнала работа през 1974 година. През 2011 г. Nuclear Regulatory Commission (ядреният регулатор на Съединените щати) удължи лиценза на централата за още 20 години – до 2033 г.

Значителното нарастване на дела на природния газ на енергийния пазар в САЩ доведе до историческо понижаване на цените в електроенергийния сектор. Решението за затварянето на централата Kewaunee е показателно за ниската конкурентност на ядрения сектор в Средния Запад. Това е първото решение за затваряне на ядрена централа поради дългосрочното понижаване на цените и намалялото търсене на електроенергия.

Само преди дни в Литва хората казаха категоричено „НЕ“ на изграждането на нова ядрена централа на референдум и се присъединиха към далновидните германци, швейцарци, италианци, австрийци и гражданите на Квебек!

Ами това е – започна се…Ядрената енергетика се запъти натам където и е мястото – в историята!

В същото време българските политици си играят с нервите и бъдещето ни, обсъждайки фундаментален въпрос като атомна ли е ядрената енергетика или обратно. Скудоумните и сервилни медии, удобно за енергийната мафия, се опитват да оставят дебата по темата на това ниво. В никакъв случай не можем да очакваме от тях задълбочен разговор по същество, още по-малко актуална информация.

По материали от: fitchratings

Интерактивна карта показва дела на чистата енергия и 10-те страни отличници

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/8qBI692OkYc/

Използвайки данни от Environmental Performance Index на Yale University, Direct Blinds са създали интерактивна карта на енергийните стандарти за 19 страни от Г-20, както и за 10-те държави „отличници“ в света. Картата предлага информация по два показателя: дял на възобновимата енергия и въглеродните емисии.


Infographic by directblinds.co.uk

Можете да намерите интерактивната карта в пълен размер на Direct Blinds
А ние научихме тази новина от: Clean Technica

Как правилният избор на уреди може да намали сметките ни

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/EQrIhzUURe0/

Във времето на непрекъснати технически иновации, вероятно не отдавате особено значение на това дали телевизори с един и същ размер и от един тип биха консумирали еднакво количество енергия. А би трябвало. Най-икономичните – LED-телевизорите – консумират средно около 20-25% по-малко електроенергия в сравнение с LCD и плазмените телевизори. Но това съвсем не разкрива пълната картина – ако вземем средния размер телевизор, продаван през 2012 (в САЩ) – 37-инча – се появява разлика от 400% в ефективността на най-икономичния и най-неикономичния модел с този размер. Само в Съединените щати се продават приблизително 40 милиона нови телевизора годишно. Това означава потенциални спестявания в размер на 11,2 милиарда киловатчаса електроенергия или 1,34 милиарда долара по-малко разходи годишно, ако бъдат избирани най-икономичните модели.

11.2 милиарда киловатчаса се равнява на потреблението на 996 454 американски домакинства (като се вземе средната консумация). Или ако използваме друго сравнение – да бъде спестена толкова електроенергия, означава да бъдат изключени напълно от мрежата Бостън и Сан Франциско. За да илюстрираме спестените въглеродни емисии, пък можем да сравним тази икономия със спирането на 1,5 милиона автомобила.

Ето защо Enervee създават рейтингова скала Enervee Score – от 0 до 100 (най-икономичен модел) за сравняване на енергийната ефективност на различните модели и марки телевизори спрямо различния размер на екраните им. Това означава, че когато потребителят избира нов телевизор, той може да направи преценка как да спести разходи от сметки при използването на уреда, без да прави жертви по отношение на размера или други характеристики.

На сайта на Enervee има калкулатор, с чиято помощ всеки може да сравни колко икономичен е неговият телевизор – “Score my TV” за телевизори, произведени след 1990 г. спрямо средните показатели на телевизорите, които се продават в момента на пазара.

За сега има разработена рейтингова скала само за телевизори, но компанията планира до края на годината да разработи такива за още 20 от най-използваните електронни устройства и електроуреди. Подмяната на неикономичните модели може да доведе до спестявания в размер на милиарди долари (а защо не и левове?).  Например при хладилниците разходите за 5 години са средно 300$, но за някои модели достигат 1800.

А ето и илюстрация какво означава рейтинговата скала и как тя отразява разходите, произтичащи от ползването на даден продукт според неговия Enervee-рейтинг: според времето на използване и цената на електричеството разходите, които генерира един и същ телевизор за 5 годишен период:
8 часа на ден,Maui (вторият по големина остров на Хаваите) – 2 350 $,
3 часа на ден, Tacoma, щата Вашингтон – 160 $.

По материали от: Clean Technica

Скоро 50% от електричеството в Шотландия и Германия ще се добива от ВЕИ

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/gHY2XkgbdBA/

Премиерът на Шотландия Alex Salmond само преди дни обяви, че новата цел на страната е до 2015 година 50% от електричеството да бъде добивано от възобновяеми източници. Шотландия вече надмина своята цел от 31% електричество от ВЕИ за 2011 година с около 4%. „Когато станах министър-председател през 2007 г. аз наследих цел Шотландия да добива 50% от своята електроенергия от ВЕИ до 2020 г. Сега ние вече знаем, че можем да постигнем много повече от това и много по-бързо.“- казва той.

По думите на премиера възобновяемата енергетика представлява „огромна икономическа възможност“. Поставянето на нова цел за развитието и означава нарастване на броя на зелените работни места, които сега са над 11 000, особено след като през миналата година се наблюдава бум на инвестиции във възобновяеми проекти на стойност 2,3 милиарда паунда.

Шотландия смята да постигне тази нова по-амибициозна цел чрез изграждане на офшорни вятърни централи, проекти за добив на енергия от приливите и морските вълни. Страната също така планира да намали емисиите на парникови газове с 42% до 2020 г.

И в Германия развитието на енергетиката от възобновяеми източници надминава прогнозите на правителството. Според висш държавен служител в рамките на следващите 10 години делът на електричеството, добивано от ВЕИ в страната ще нараства по-бързо от предвиденото и ще достигне 50%.

Настоящият бум на нови вятърни, соларни и други ВЕИ инсталации ще доведе до надвишаване на националната цел на Германия за 35% ВЕИ електричество до 2022 г. Това заяви Stephan Kohler, който оглавява правителствената агенция, която контролира националната електропреносна мрежа. „Мисля, че 50% до 2022 г. е реалистична величина – казва той още – До този момент ние ще съумеем да интергираме възобновяемите инсталации в националната електропреносна мрежа.“

По материали от: businessweek и Clean Technica

Ураганът Санди показа предимствата на ВЕИ-инсталациите

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/pvS2zOMBHto/

Санди, разрушителната буря, която връхлетя източното крайбрежие на САЩ и Карибите, напомни отново, че вятърът и слънцето са безопасни източници на енергия, нещо, което сме склонни да подценяваме преди природните катаклизми да блокират традиционните енергийни мрежи.
За разлика от въглищните и газовите централи те не се нуждаят от логистично осигуряване на горива. И няма опасност от радиационно замърсяване като във Фукушима Даичи след земетресението, последвано от цунами миналата година в Япония.

Слънчевите и вятърните инсталации не бяха предмет на публични притеснения през изтеклата седмица, за разлика от ТЕЦ-овете и ядрените централи – три от тях – в New Jersey и New York – бяха изключени. Мирисът на природен газ в наводнените райони привличаше вниманието на тези, които осъзнаваха опасността.

Тук се откроява голямата разлика между алтернативната/възобновяемата енергия и конвенционалната – вятърът и слънцето се впрягат в прости системи, които са предразположени да създават много по-малко проблеми.

Прост дизайн, просто опериране

„На първо място, вятърните и слънчевите централи не се нуждаят от външен източник на енергия за своята работа или за охлаждане на реакторите – изтъква John Kourtoff, президент и CEO на базираната в Торонто компания Trillium Power Wind – Централите не се нуждаят от газ, петрол или въглища, които да бъдат добити от земните недра, преработени, пренесени/транспортирани за използване за добив на енергия.“

„На второ място те имитират природата в своя дизайн, така че са по-устойчиви и устояват на природни бедствия по-добре.“ – добавя Kourtoff. Той припомня още, че миналата година в опустошената от цунами Япония офшорните вятърни централи не понесоха щети.

„Ако загубите една перка на вятърна турбина, това не блокира цялата вятърна централа. Точно както цветето няма да загине, ако бъде откъснато едно листенце от него. Но за сложни индустриални системи като ТЕЦ и АЕЦ излизането от строя на минимална част от системата налага да бъде спряно цялото съоръжение.“

“Ако мълния удари един панел в соларната централа, той излиза от строя, но не и цялата централа. Защото соларната централа работи на клетъчен модел. Дори една клетка да е непродуктивна, останалите клетки продължават да оперират.“

Kourtoff нарича ядрените и топлоцентралите технологии от индустриалната ера, докато последните вятърни и соларни системи – “Renewables 2.0”, тъй като техният дизайн е станал по-опростен, с по-малък брой движещи се части и по-голяма ефективност.

“Защо хората купуват продуктите на Apple? Заради простотата на техния дизайн. Хората намират красота в простотата, в природата. Нима сте чули някой да казва: „Виж каква красива ядрена централа?“ Но отражението на грациозно въртящите се перки на вятърна турбина във водата изглежда толкова красиво!“ – смята още Kourtoff.

Простотата означава практичност

“Когато говорим за възобновими енергийни технологии, те със сигурност спомагат за възстановяване на мрежата след природни бедствия като урагана Санди.“ – казва Carol Murphy, изпълнителен директор на Alliance for Clean Energy – New York. “За ядрените централи са необходими седмици, дори месеци, за да започнат отново да подават електричество към мрежата. Вятърните и слънчевите мощности възстановяват своята работа много по-бързо.“

Как ВЕИ-централите понесоха бурята?

По предварителни оценки, ВЕИ-инсталациите са понесли изключително добре урагана Санди. ISO New England досега няма получени доклади за щети на вятърни или соларни централи. Iberdrola Renewables, която има вятърни централи в Massachusetts, New Hampshire, New York и Pennsylvania, докладва за незначителни проблеми.

“Ние наблюдавахме ситуацията и изключихме централите като предпазна мярка за оборудването. Инспекциите след преминаване на бурята показват минимални щети. Ние сме изключително доволни от нашите екипи и състоянието на централите при това изключително бедствие.“ – казва Jan Johnson, директор по комуникациите на Iberdrola Renewables.

Long Island понесе най-тежките щети, като повечето от 1,1 милиона абонати останаха без електрозахранване. В същото време 32-мегаватовата фотоволтаична централа тук се представи доста добре. Нищо катастрофално не се е случило според Matt Hartwig, говорител на BP Alternative Energy, оператор на централата.

New York, Connecticut и други райони, които бяха ударени лошо от урагана Санди, са на различен етап от разработване на техните дългосрочни енергийни планове. Предстои да се разбере дали уроците от Санди и представянето на ВЕИ-инсталациите ще дадат своето отражение при публичното им обсъждане.

По материали от: renewableenergyworld

Безжично светодиодно осветление от Филипс

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/mu7FTaL5NUI/

Philips показа първата в света безжична персонална светодиодна система за осветление, която може да се закупи директно чрез магазините на Apple. Комплектът на Philips съдържа три светодиодни крушки, които могат да се монтират във всяка стандартна фасунка и модул за връзка със съществуващите безжични рутери.

Клиентите ще могат да контролират осветлението чрез всеки iOS или Android смартфон, след като си свалят съответното софтуерно приложение, което им позволява да персонализират цвета и интензитета на светлината, както и да задават режим на работа.

“Системата hue на Philips задава нови правила на играта. Точно както с телевизорите и телефоните, и с осветлението вече ще имаме напълно различен стил на използване – казва Bruno Biasiotta, CEO на Philips Lighting North America – Във Philips продължаваме да предефинираме изкуството на възможното и да изместваме границите, не само като предлагаме невероятно качество на осветлението, но и чрез неговото дигитализиране даваме възможност за интегрирането му по един нов начин за подобряване качеството на живота.“

С помощта на Philips hue никога повече няма да се чудите каква крушка да си купите, тъй като тя предлага от бяло до топло жълто, като в белия спектър предлага същия цвят като на лампите с нажежаема жичка. Освен това имате на разположение 16 милиона цвята по избор; може да настроите системата за деликатно събуждане или за спокойно заспиване вечер; от едно електронно устройство могат да бъдат контролирани индивидуално до 50 hue-лампи; пестите енергия, тъй като консумацията е едва 8,5 вата на лампа.

Другата новина, свързана със светодиодното осветление, са положителните отзиви от изследване сред представители на 100 американски града, които използват светодиодно улично осветление. 95% от анкетираните са изразили удовлетворение от неговото използване. Спестяванията са средно 60% от разходите за енергия и поддръжка, и дори повече, когато се използват сензори за включване при движение. Без съмнение икономичността има принос за положителните отзиви.

45% от светодиодните улични осветителни системи в тези градове са инсталирани по проекти на Американския фонд за възстановяване и развитие, чието финансиране обаче е към края си. Добрата новина е, че светодиодното осветление вече се приближава като цена до традиционното, като се очаква да бъде конкурентоспособно в рамките на следващите няколко години.

По материали от: cleantechnica

Нов евтин катализатор за водородни горивни клетки

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/pyaAnQekm94/

Най-добрият катализатор за водородните горивни клетки e платината, но тя има най-малко два основни недостатъка: скъпа е и деградира с течение на времето. Химиците от университета Brown са създали евтин катализатор с по-дълъг живот, като използват графен, кобалт и кобалтов окис – това е най-добрият неплатинов катализатор до момента. Докладът е публикуван в международното издание на Angewandte Chemie.

Shouheng Sun от Brown University и неговите студенти са създали графенов лист, покрит с наночастици от кобалт и кобалтов окис, който катализира редукцията на кислорода по същия начин като платината, но в същото време може да се използва много по-дълго време.

Редукцията на кислорода се извършва на катода на водородната горивна клетка. Кислородът действа като електронна „фуния“, като „изсмуква“ електроните от водородното гориво. Реакцията изисква катализатор и досега най-подходящият беше платината. Поради високата и цена водородните горивни клетки не можеха да се наложат за масова употреба, а се използват само в някои специални случаи.

Новият графеново-кобалтов материал е най-обещаващият кандидат до момента за заместител на платината. Той е първият, който не е направен от благороден метал, но същевременно има същите свойства.
Лабораторните тестове показват, че новият катализатор е малко по-бавен при стартиране на процеса на редукция на кислорода, но след като вече реакцията е започнала, новият материал е по-бърз от платината.

Кобалтът е често срещащ се метал, а цената му е пъти по-ниска от тази на платината. Графенът е въглероден лист с дебелина от 1 атом, като въглеродните атоми са подредени в решетка с формата на пчелна пита. Той е обект на активни разработки в последните години заради своята здравина, електрични свойства и каталитичен потенциал.

Sun и неговият екип използват метод на самоасемблиране, който им дава повече контрол върху характеристиките на материала. Първо, те дисперсират кобалтови наночастици и графен в различни разтвори. След това двата разтвора се смесват и се обработват със звукови вълни, за да се гарантира равномерно и пълно смесване. При това наночастиците се прикрепват равномерно към графена, като образуват един единствен слой, с което се гарантира използването на максималния потенциал на всяка частица в реакцията.

След това материала се извлича от разтвора чрез центрофугиране и се изсушава. Когато се изложи на действието на въздуха, атомите кобалт във въшния слой на наночастиците се окисляват и образуват „черупка“ от кобалтов окис, който предпазва кобалтовата сърцевина.

Дебелината на обвивката от кобалтов оксид може да бъде контролирана, като се прилага нагряване до 70 градуса по Целзий за различно време. Колгото по-дълът е периодът на нагряване, толкова по-голяма е дебелината на обвивката от кобалтов оксид. Експериментите са показали, че оптимална дебелина на обвивката от гледна точка на каталитичните свойства е 1 нанометър.

Според Sun разработването на подходящи неплатинови катализатори за горивните клетки е начинът те да излезат от лабораториите и да се използват широко като източник на енергия. За техния обещаващ материал обаче са нужни още изследвания в лабораторни условия, преди да е готов за практическо използване.

По материали от: news.brown.edu

Първа по рода си пасивна къща с биофасада се изгражда в Хамбург

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/gdsaDVyEP0E/


image via eVolo

В Хамбург, Германия,  започва строителство на енергийно неутрална къща – наречена BIQ, която ще използва микроводорасли за производство на необходимата и енергия. Според информация от Evolo този проект ще бъде първият реален тест за нова фасадна система, която използва микроводораслите едновременно като източник на енергия и на засенчване за сградата. Проектът трябва да бъде завършен през 2013 г., когато Хамбург ще бъде домакин на International Building Exhibition (IBA) и една от демонстрираните строителни новости на изложението ще бъде именно Био-адаптивната фасада.

Адаптирането на фасадата използва свойството на зелените микроводорасли да се развиват активно при ярка светлина, като по този начин я предпазва от изключителна яркост и прегряване. Като се размножават активно, микроводораслите блокират директната слънчева светлина, като я трансформират в мека, зелена, дифузна светлина.

Самите водоросли след това ще се отделят в специален биореактор, чрез който ще се получава енергия. Ще се използва и затоплената от слънцето вода във фасадните панели за добив на електроенергия.

По този начин фотосинтезата ще осигурява динамичен отговор на сградата спрямо количеството слънчево греене и едновременно с това чиста енергия. Фасадните компоненти за BIQ house ще бъдат произведени от немската компания Colt International, на базата на разработената концепция и дизайн на биореакторите от водещата международна дизайнерска компания Arup, съвместно с немската SSC Strategic Science Consult. Самата BIQ house е проектирана за изложението IBA от австрийската компания Splitterwerk Architects, базирана в Грац.


image via eVolo

Този проект е супер „зелен“ и супер иновативен дори за Германия, която вече покрива 10% от енергийните си нужното и електричество със соларна енергия. Проектът ще спомогне за разработването на стандартите за нискоенергийни пасивни къщи.

„Използването на биохимични процеси за осигуряване на адаптивно засенчване е наистина иновативно и устойчиво решение – казва Jan Wurm, лидер на изследователския екип нна Arup Europe – страхотно е да видим как работи в реални условия. Освен че генерира чиста енергия и осигурява сянка в слънчеви дни, адаптивната фасада е визуално атрактивна и ще даде нови възможности на архитектите и собствениците на сгради.“

BIQ house трябва да бъде завършена през март 2013 г., когато учените, инженерите и строителите, които ще посетят International Building Exhibition в Хамбург, ще имат възможност да видят с очите си това зелено „чудо“, както и системите, които стоят зад него.

По материали от: sustainablecitiescollective.com

Още една мрачна страна на зависимостта от тромавата ядрена енергия

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/77flawpQnMk/

„Абсурдно е, че при растящи цени на електроенергията Канадската провинция Онтарио се принуждава да изнася свръхпроизводството си на ток към съседния щат Ню Йорк, като му плаща, че го приема! Това излиза по-евтино отколкото да спре или намали работата на ядрените си централи. Защо плащаме на Ню Йорк да вземе електричеството ни?“

Статия от Jack Gibbons, Why are we paying N.Y. to take our electricity? Toronto Star August 6, 2012

„Ако сте електрическа компания, действаща в щата Ню Йорк, през последната година сте получили десетки парични преводи от провинция Онтарио за това, че взимате ток от нея.
От друга страна, ако сте жител на Онтарио, прогнозата е, че сметката ви за ток ще расте и расте. Какво се случва тук?
Просто казано, оказва се, че Онтарио разполага с огромен и неповратлив излишък от произведена енергия по две противоположни причини: добра – повишена ефективност в потреблението и лоша – прекомерни инвестиции в ядрени мощности.

Всъщност по-евтино е да се плати на съседите да вземат нашия ток отколкото да се намали производственото темпо на бавно реагиращите ядрени реактори. Според проучване на Независимия електро-системен оператор IESO (Independent Electricity System Operator, б. пр.) свръхпроизведената енергия за следващата 2013 година ще нарастне до степен че цялостният капацитет за производство ще надвиши потреблението с цели 56%.

Като следствие реалната пазарна цена на електроенергията е вече паднала до малко над 2 канадски цента за киловатчас. Но жителите на провинцията се охлаждат денонощно, борейки се с особено горещото тазгодишно лято или отопляват домовете си през студовете, така че в крайна сметка плащат много над 2 цента (от 6.5 до 11.7 цента в зависимост от часа, б. пр.). Причината е, че правителството въведе т.н. „глобално регулиране на цената” за изравняване на разликата между пазарната цена на ел. енергията и реалната стойност на производството и. Скритият „злосторник” тук е ядрената индустрия, която изяжда около 45% от платеното от потребителите „глобално” допълнение към цената.

Може би да имаме голям излишък на енергия звучи добре, но от голямо значение е какъв е неговият произход и вид. Тъй като почти цялото свръхпроизводство идва от ядрените централи и ще продължи да се увеличава след оптимизацията и скъпоструващите ремонти в АЕЦ „Брюс”, (Bruce Nuclear Plant, б. пр.) държавата е задръстена с количества енергия от извънредно негъвкав тип. Според IESO всеки реактор след спиране трябва да остане изключен от мрежата между 48 и 96 часа (в зависимост от вида му). Така че за всеки ядрен оператор самото посягане към спирачния бутон „off” е невъзможен и абсурден сценарий, който трябва да се избягва на всяка цена. Еднакво трудно е и да се намали силата на реактора. За сравнение една вятърна турбина може да бъде изключена за секунди, еднакво лесно е и за газова централа да реагира на сигнали от потреблението или пазара.

Радостно е, че свръхпроизводството предлага и няколко възможности за сваляне на цената на енергията. Първата е да приключим със започналото затваряне на нечистото производство от въглищните централи на провинцията. След като със сигурност токът от тях не ни е нужен, за какво да плащаме $367 милиона годишно на Ontario Power Generation (енергийният регулатор, б. пр.) само за лукса да ги държим в резерв за случай че изведнаж нуждата от енергия ни се удвои (равносилно на дългоочакваното откриване на живот на Марс). Ето спестяване от 2 процента в сметката ни за ток.

АЕЦ Пикеринг (the Pickering “A” Nuclear Station) междувременно стана носител на съмнителната „слава” на рекордно по себестойност ядрено производство в цяла Северна Америка. Тази остаряваща, уязвима за аварии централа е двойна заплаха – за финансите и за сигурността на населението. Извеждането и от нейната мъчителна борба с работата би било най-благородният жест към онтарийския потребител и данъкоплатец. Затварянето на АЕЦ Пикеринг ще свали цената на електричеството с още 5 процента.

Но, ще запитате, какво ще стане ако икономиката ненадейно „превключи” на висока скорост? Няма ли да ни трябват тези мощности? Всички експерти отговарят с „не”. От 2005 г. насам потреблението на ел. енергия в Онтарио е спаднало с 10%. Причините са в широк диапазон – от текущите подобрения в ефикасното потребление (оборудване, уреди, осветление) до намаляване на дела на тежката индустрия в Онтарио (по всичко изглежда необратима тенденция).

Като се започне с North American Electric Reliability Corporation (Корпорация за Североамериканска електрическа надеждност, б. пр), отговорна за континенталната мрежа и се завърши с Association of Мajor Power Consumers in Ontario (Асоциацията на главните потребители на енегия в Онтарио, б. пр.) всички са единодушни, че потреблението ще се задържи на сегашните нива или ще спада за следващите най-малко 8 години.

Това ни насочва към най-важната измежду всички възможности за намаляване на цената на електроенергията: Понастоящем правителството на Онтарио все още има намерение да вложи десетки милиарди в нови ядрени мощности. Замразяването на този план с фокус в миналото би произвел драматичен ефект за намаляване на цените в бъдещето, замествайки го с опции с повече сигурност и взаимозаменяемост като например увеличен дял на високоефективните централи, съчетаващи топлоелектрически и енергопроизводителни функции, като пренос на по-евтина енергия от ВЕЦ-овете на Квебек, както и повишаване на ефективността и разумното използване. В това последното нашето общество има да извърви дълъг път, за да стигне конкурентите си.

Да си припомним, че всеки ядрен проект на Онтарио в миналото е завършвал със солидно завишаване на първоначалния му бюджет и ще се уверим, че двойното залагане на ядрената карта ще доведе нашите сметки за електричество да ударят в тавана.

Авторът Джак Гибонс е председател на Ontario Clean Air Association ( Сдружение за чист въздух на Онтарио, б. пр.).
Превод: Васко Попвасилев (Онтарио)

Демокрация в действие: американци казаха „НЕ“ на фракинга

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/hvFqwPg12Gs/

Отразявайки изборите в Съединените щати, българските медии не забелязаха някои много важни постижения на пряката демокрация там – гражданите се произнесоха на местни референдуми по важни за техните общности въпроси и на четири такива местни референдума извоюваха забрана за фракинга на тяхна територия. Това се случи в Longmont, Colorado, Ferguson Township, Centre County Pennsylvania ,Broadview Heights и Mansfield, Ohio!

В Longmont забраната на фракинга и съхранението на отпадни материали от спорната технология в границите на града (Ballot Question 300) беше подкрепена с 59% от гласовете на избирателите.

Това което се случи в това градче в Колорадо е наистина забележително, като се има предвид, че big frackers са похарчили $507,500 за да бомбардират персонално всеки дом и всеки жител на града с листовки и флайери, агитиращи за фракинга. Но в изборния ден хората послушаха своя здрав разум а не шума на парите, изсипани от Big Oil and Gas.

Избирателите във Ferguson Township, Centre County Pennsylvania, приеха Community Bill of Rights, с което се гарантира правото им на чист въздух, чиста вода, устойчиво енергийно бъдеще, защита на домовете, правото на защита на местните екосистеми и правото на самоуправление по важни въпроси. За да бъдат защитени тези права, се забранява хидрофракинга и подобни дейности на територията на общността.

Съвсем същото се случи и в Ohio: избирателите в Broadview Heights бяха безпрецедентно активни пред урните, за да подкрепят приемането на Community Bill of Rights, с което се забранява на газовите и петролните компании да извършват нови сондажи и всякакви подобни дейности в района на техния град. Подобни поправки към местните разпоредби (Charter Amendment) бяха приети и в Mansfield, Ohio, подкрепени от 62% от гласувалите, срещуу 37% против. Те одобриха добавянето на Community Bill of Rights към City Charter, с което се забранява фракинга без специално писмено разрешение от местните власти.

Гражданите не са политици – те не могат да бъдат лесно купени. Въпросът е дали политическите лидери през следващите години ще се вслушат в гласовете на хората, или ще слушат само щедрите донори на предизборните си кампании.

По материали от: stuarthsmith

Нов рунд в битката Тесла срещу Едисон

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/0IZVNm5CbKk/

Спорът с над 100-годишна давност, който ограничаваше използването на постояннотокови електропреносни линии с голям волтаж, се разгаря отново. Мултинационалната компания ABB обяви, че нейните инженери са проектирали и разработили хибриден постоянно токов прекъсвач, който може да прекъсне прав ток, произведен от голяма електрическа централа за не повече от 5 милисекунди. Хибриднията постояннотоков прекъсвач комбинира в себе си иновативни ултрабързи механични задвижващи механизми (actuators) и електроника, разработена от самата компания. Според ръководството на ABB техните устройства ще променят коренно „правилата на играта“ в областта на енергетиката.

Високоволтовите постояннотокови трансмисионни линии могат да пренасят електричество на дълги разстояния много по-ефективно от променливотоковите, които се използват в момента. Ето защо постояннотоковите линии се считат за необходим елемент на енергопреносната мрежа, ако към нея се включат голямо количество ВЕИ генериращи мощности с индустриални мащаби – напр. големи слънчеви централи в пустинята или вятърни ферми в морето, поради значително по-ниската цена на преноса с тях.

„Постояннотоковите мрежи ще позволят съвместното използване на инфраструктурни ресурси като далекопроводи и трансформаторни станции, които са надеждни и то по един икономически изгоден начин с минимални загуби. Новите хибридни постоянно токови прекъсвачи на ABB могат да блокират и прекъсват постоянен ток от хиляди ампери и няколкостотин хиляди волта, което е еквивалентно на консумираното електричество от 1 милион европейци.“

Следващата стъпка е да се тестват новите постояннотокови прекъсвачи на ABB в пилотни инсталации.

Малко история:

Използването на променлив ток е разработено и промотирано от Никола Тесла и Westinghouse и се налага в началото на 20-ти век в т.нар. „Война на токовете“ (“War of the Currents”) над използването на постоянен ток, което е промотирано и спонсорирано от Томас Едисон и General Electric. Променливият ток оттогава доминира в електропроводите, електрическите мрежи и сградните инсталации.

Много устройства обаче все още работят с постоянен ток – батериите; соларните панели и вятърните турбини генерират постоянен ток; при консуматорите постоянен ток използват компютрите, клетъчните телефони, светодиодните осветителни тела. Всеки от тези уреди използва трансформатор, който преобразува променливия ток в постоянен.

Според ABB много по-икономично би било да се използва една трансформаторна станция на входа на сградата, а след това всички уреди да ползват постоянен ток вътре в нея. Това би намалило загубите при преобразуване с 10-20%. С още толкова могат да се намалят загубите, ако преобразуването става на ниво квартал, а с още доста ако се пренася и използва само постоянен ток.

Но от компанията признават, че пълната подмяна на съществуващата електропреносна мрежа е непрактично решение, но е възможно да се използва захранване с постоянен ток на новоизграждани жилищни зони, както и при електрификация на селища, които досега не са били свързани с мрежата. Захранване с постоянен ток ще бъде много удачно решение за потребителите на ток от соларни или вятърни централи, тъй като ще се намалят загубите при двукратното преобразуване на тока от тях.

Илюстрация: ThinkGeek Design

По материали от: Clean Technica

General Electric разработва вятърни турбини с витла от текстилни материали

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/2Chy2Nkffxk/

Един от най-добрите начини за понижаване цената на вятърната енергия е да се намалят разходите за изработване и монтаж на вятърните турбини. Ето защо GE в партньорство с Virginia Polytechnic Institute & State University и National Renewable Energy Laboratory (NREL) работят по радикално нов дизайн на вятърните перки, което променя коренно начина на производство и инсталация на вятърните турбини. Първоначалните инвестиции във вятърните турбини формират по-голямата част от цената на електричеството от вятъра. С тази нова технология се очаква драматично понижаване на цената на вятърната енергия. Това е забележително, като се има предвид, че вече вятърната енергия е втората най-евтина след тази, произведена във ВЕЦ (в САЩ).

“GE планира да използва иновативни текстилни материали за перките на вятърните турбини. Те са здрави, гъвкави, лесни за монтаж и поддръжка. Това е нова стъпка за повишаване на конкурентоспособността на вятърната енергетика.“ – казва Wendy Lin, водещ инженер и ръководител на проекта в GE. Според изчисленията на компанията, с новият дизайн на витлата цената на вятърната енергия ще спадне с 25 до 40%, и то без никакви допълнителни субсидии.

“GE се фокусира върху архитектурни тъкани, които ще бъдат опънати около метална рамка, която напомня рибен скелет. Тъканта се опъва около „ребрата“, разположени по дължината на витлото. Традиционните вятърни витла се изработват от фибростъкло, което е по-тежко и изискват много повече труд за изработката си.

“Напредъкът в технологията и дизайна на витлата на вятърните турбини ще допринесе за изработването на много по-големи и по-леки вятърни турбини, които могат да улавят повече вятър с по-ниска скорост. С днешните технологии издигането на турбина с размери на ротора над 120 метра е истинско предизвикателство, поради ограниченията на дизайна, производството, монтажа и транспорта. Формите за изработка на частите от фибростъкло струват милиони, а широките и дълги елементи са изключително трудни за транспортиране. Всички тези бариери ще бъдат преодолени с новата технология на GE”

Друго предимство на новия дизайн е, че компонентите могат да се изграждат и асемблират на самото място, където ще бъде издигната вятърната турбина. Когато се сумират всички тези преимущества, разходите за първоначалната инвестиция като цяло се понижават драстично.

Използването на тъкани за намаляване на разходите и теглото едновременно е познато още от времето на Първата световна война, когато армията използва идеята при изработването на леки самолети.

“Проектът е на стойност от $5.6 милиона долара и има продължителност 3 години. Предвидено е новите витла на вятърните турбини да имат трайност 20 години, в продължение на които да не е необходимо никаква поддръжка на използваните текстилни материали”- се казва още в прессъобщението на компанията GE.

По материали от: Clean Technica

Първият околосветски полет само с енергия от слънцето е планиран за 2015 г.

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/0Ah_6guyaUo/

Първата обиколка на света без прекъсване със самолет, захранван само с енергия от слънцето, е планирана за 2015 година. Самолетът, за който вече не веднъж сме писали – Solar Impulse, е проектиран от Bertrand Piccard, първият човек обиколил света с балон (без прекъсване на полета) още през 1999 година. Голямото предимство на
Solar Impulse е неговата способност да лети 24 часа, захранван само със слънчева енергия, която се съхранява в системата от батерии за тъмната част на денонощието. Освен изключително ефективната система за съхранение на енергия, самолетът има много лека, спартанска конструкция и тежи по-малко от един джип. Захранва се с 12 000 соларни клетки, разположени на дългите му криле.

Заради изброените по-горе характеристики, самолетът може потенциално да остане неограничено време във въздуха, като се зарежда през деня. „През деня слънчевата енергия се трансформира в електричество, което захранва едновременно двигателите и се подава към батериите. След залез слънце двигателите се захранват само от батериите, но при изгрева отново слънчевите клетки генерират електричество и ги захранват. Това теоретично може да продължи безкрайно.“ – казва Piccard.

Идеята хрумва на Piccard преди 13 години, след неговата околосветска обиколка с балон, при която са били необходими голямо количество енергия и други ресурси. Това го мотивира да проектира нещо много по-икономично и самодостатъчно, в случай, че реши отново да обиколи света по възуха.

През 2009 г. след много работа и проучвания, Piccard и неговият бизнес партньор André Borschberg създават Solar Impulse. Една година по-късно те демонстрират възможностите му с полет с продължителност 26 часа над Швейцария. Ппрез юни 2012 г. те осъществиха международен полет от Испания до Мароко.

През пролетта на 2013 Borschberg и Piccard се надяват да осъществят първия полет само със слънчева енергия над Съединените щати, след което да подготвят 20-дневна околосветска обиколка за 2015 година.

По материали от: csmonitor

Ядреният ентусиазъм на Франция спада, започва общонационален дебат за бъдещето на АЕЦ

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/fPBDBOUAW1g/

Франция, страната с най-голяма зависимост от ядрената енергетика в света, миналата седмица (29 ноември 2012) сложи началото на 6 месечен общонационален дебат по намерението на правителството да стартира енергиен преход към възобновими източници на енергия. Дебатът е в подкрепа на предложението на френския президент Francois Hollande да намали дела на ядрената енергия от 75 на 50% до 2020 година и да създаде „пътна карта“ за декарбонизиране на страната с ново ударение върху енергията от вятър и други възобновими източници.

Националният дебат е необходим за приемане на законова енергийна рамка през 2013 г., която да дефинира как да се намали зависимостта от ядрената енергетика, да се увеличи делът на ВЕИ и да се подобри енергийната ефективност в страната. Hollande се обяви против продължаването на зависимостта на Франция от ядрената енергетика по време на своята предизборна кампания и обяви плановете си за промяна на енергийната политика на страната през септември в Париж по време на екологична конференция.

Френският премиер-министър Jean-Marc Ayrault отговаря за разработването на пътната карта за преход към енергетика с фокус върху възобновимата енергия. „Кризата, в която се намираме в момента, е не само финансова и икономическа, тя е и екологична“ – коментира той на конференцията. Той обяви, че до края на декември 2012 френското правителство ще стартира два нови търга за изграждането на два офшорни вятърна парка в района на Le Treport и Noirmoutier.

На същата конференция Hollande обяви, че Франция затваря вратата за по-нататъшни проучвания на шистов газ, като са отхвърлени 7 заявления поради екологичните опасения около безвредността на техниката хидравличен фракинг.

Енергийният дебат, който започна в последните дни на ноември, ще протече в три фази. Първата фаза е с продължителност 2 месеца и е информационна. След нея започва етап с гражданско участие, който ще продължи от януари до април и ще завърши с препоръки, които да бъдат включени в новия закон в областта на енергийната политика.

Дебатите ще бъдат ръководени от седем колегии, съставени от представители на синдикатите, работодателите, екологични неправителствени организации, асоциации на потребителите, търговски камари, местни власти, парламентаристи и министри от правителството.

Построяването на 58 ядрени реактора във Франция принуждава последователно френските правителства да инвестират в електрическо отопление, за да бъдат усвоявани доставките на електроенергия. Сега, когато страната се чуди как да балансира сезонните отклонения в консумацията, новата генерация френски инженери наричат това безумство.

Естествено преходът от ядрена към възобновима енергия във Франция ще бъде по-скоро плавен, отколкото рязък. През 2016 предстои затворянето на най-старата ядрена централа в страната. В същото време продължава строителството на прехваления Europe pressurised reactor във Flamanville, първият нов реактор в страната от 15 години. Когато строителството му започна през 2006, EDF считаше да осъществи строителството на цена от 3,3 милиарда евро и в рамките на 5 години. До миналата година компанията все още настояваше, че строителството ще приключи до края на 2012 година.

В началото на декември обаче от EDF обявиха, че реакторът няма да подава електричество преди 2016 година (над 4 години забавяне), а цената за изграждането му е вече два пъти над първоначално обявената.

Охладняването на Франция по отношение на ядрената енергетика определено трябва да е ясен сигнал към тези държави, които смятат тепърва да строят нови ядрени мощности и да увеличават зависимостта си от тази скъпа и опасна технология.

По материали от: nuclearpowerdaily  и reuters

Германия показва на света ползите от отказа от ядрена енергия – 1 част

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/r8veI71wDbQ/

След инцидента във Фукушима през март 2011 германското правителство взе решение за незабавно спиране на осемте най-стари ядрени реактора и уреди законодателно спирането на всички останали ядрени реактори в страната до 2022 г. Това решение се радва на широка политическа подкрепа в Германия. Навън то бе окачествено като „паническа реакция“ и даже Forbes.com отиде толкова далеч да излезе със следното заглавие по темата – „Шантаво – или просто напълно глупаво“.
Но от специалното издание „The German Nuclear Exit“ на Бюлетина на ядрените физици, публикуван от SAGE, става ясно, че спирането на старите ядрени реактори и прехода към възобновима енергия вече дават измерими икономически и екологични предимства и топ-експерти окачествяват немския отказ от ядрената енергетика като повратен момент за сектора в световен мащаб.

В обзорната статия „От Брокдорф до Фукушима: дългото пътуване до отказа от ядрена енергия“ („From Brokdorf to Fukushima: The long journey to nuclear phase-out“) изследователят от Принстън Alexander Glaser поставя немския отказ от ядрена енергия в исторически контекст, който включва масови, достигащи мащабите на гражданска война конфронтации между антиядрените активисти и демонстранти и полицията.

Поради дългогодишната съпротива на обществеността, никой от сериозните политици в Германия от 1990 година насам не е приемал положително идеята за изграждане на нови ядрени мощности. В резултат на това, както Glaser отбелязва, завоят на страната съвсем не може да бъде наречен рязък, сериозното планиране за затваряне на ядрените централи и преход към алтернативни енергийни източници е започнало още преди едно десетилетие.

„Отказът от ядрена енергия на Германия може да послужи като практическо потвърждение на концепцията, че това е възможно, да демонстрира политическата и техническата състоятелност на подобен ход на отхвърляне на една противоречива и високорискова технология. Германският отказ от ядрена енергия, успешен или не, ще промени правилата на играта за целия свят.“ – заключава Glaser.

В същото специално издание на бюлетина Miranda Schreurs – професор по политология от Берлинския Freie Universitat пише, че отказът от ядрената енергия на Берлин и преминаването към енергия от ВЕИ вече е донесло ползи за фермерите, инвеститорите и малките фирми; Според Felix Matthes от Берлинския Institute for Applied Ecology отказът от ядрената енергия има само незначително и кратковременно влияние върху цената на електроенергията и икономиката на Германия; правистите от University of Kassel Alexander Rossnagel и Anja Hentschel обясняват защо електрическите компании няма изгледи да спечелят в съда срещу решението на правителството за затваряне на ядрените мощности.

Най-изненадващо обаче е заключението на Lutz Mez, съосновател на Environmental Policy Research Center към Freie Universitаt. Според него затварянето на ядрените централи паралелно с преминаване към възобновима енергия е историческо постижение по посока овладяване на климатичните промени. „То отделя енергията от икономическия растеж, защото от 1990 до 2011 година използваната енергия и въглеродните емисии спадат, въпреки че Брутния вътрешен продукт на страната е нарастнал с 36%.“

По материали от: nuclearpowerdaily

Германия показва на света ползите от отказа от ядрена енергия – 2 част

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/LBCnDU2VhBA/

Количеството на енергията от ВЕИ в Германия расте непрекъснато  през 18-те месеца след спирането на осемте ядрени реактора в страната.  Но в същото време много хора в бизнес и индустриалните среди се притесняваха, че ще бъдат изправени пред недостиг на електроенергия, дори допускаха вероятността от въвеждане на режим на електроподаването. Нищо такова обаче не се случи. Напротив! През 2012 електрическите компании са реализирали експорт на електроенергия повече от когато и да било преди това.

До сега през 2012 Германия произведе толкова електричество, че в действтителност продаваше излишъците на своите съседи – Франция, Швейцария, Холандия, Белгия, Австрия, Чехия и Полша.Само година преди това Германия беше нетен вносител на електроенергия, докато за първите 10 месеца на 2012 Германия изнася 14,7 TWh (1 TWh = милиард киловатчаса) според предварителните данни на German Association of Energy and Water Industries (BDEW).

Бързото увеличение в производството на електроенергия от вятър, слънце и хидро в Германия е придружено със също толкова бързо спадане на цената на електроенергията – и то не само за консуматорите в Германия, но и за големите клиенти зад граница.

Това води до нарастване на търсенето на евтина електроенергия от Германия, по-точно в Холандия, където поради евтиния внос няколко газово-парови централи спират работа. Швейцария и Австрия също са сред най-добрите клиенти на страната.

По данни на German Federal Network Agency (The Bundesnetzagentur – BNetzA) количеството електроенергия, произведено от слънце за първите 9 месеца на 2012 г. нараства с 50% спрямо същия период на 2011 г., от вятър – с 21,3%, а ядрената електроенергия намалява с 18,4% и енергията от газови централи намалява с 15,2 %.

Делът  на енергията от слънце нараства от 4,1% на 6,1% от общото количество произведена електроенергия в страната. Делът на вятърната енергия нараства от 8,0% на 8,6%, а делът на електроенергията от биомаса достига почти 6% дял. Общо електроенергията от възобновяеми източници достига дял от 26% от общото количество електричество, произведено през първите 9 месеца на 2012 в Германия, с 10% повече от ядрената енергия, която е с дял от 16,1%.

На 31 октомври 2012 г. общото количество фотоволтаични мощности в Германия, свързани с мрежата, е 32 235 MWp. Това включва новоприсъединените през октомври 612 MWp, плюс 25 503 MWp присъединени през периода 1 януари 2009 до 30 септември 2012 г. и 6 120 MWp преди 1 януари 2009 г. Само за първите 10 месеца на 2012 новоприсъединените мощности са 6 830 MWp.

Какво прави възможен този ръст? Статистиката показва, че покривните фотоволтаични системи в Германия се инсталират 10 пъти по-бързо отколкото в Съединените щати. Забележителна е и разликата в цените, която се вижда на следващите две графики:

На всички, които ще изтъкнат ролята на субсидиите, препоръчваме внимателно да разгледат следващата графика, която показва какво количество субсидии Германия е вложила през десетилетията назад в конвенционалните енергийни източници и какво във ВЕИ:

По материали от: dw.de, fraunhofer.de  , germanenergyblog.de

Германия показва на света ползите от отказа от ядрена енергия – 3 част

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/BJNAcRhutUc/

От публикуваните данни на European Energy Exchange за месечната търговия на електроенергия през ноември 2012 г. се вижда ясно, че цените в Германия и Австрия (44.79 / 58.41 евро на мегаватчас базов/пиков товар) са по-ниски от тези във Франция и Швейцария (47.512 / 61.162) и по отношение цена на базови стойности, и по отношение на пикови стойности. По принцип цените често съвпадат в периодите на ниска консумация – през нощта и през почивните дни, но разликата става значителна в периодите на активно търсене.

Тази разлика се наблюдава за последните 14 последователни месеца, период, през който в Германия непрекъснато нараства количеството на енергията от ВЕИ (особено от новоинсталирани фотоволтаици) и след окончателното спиране на 8-те най-стари ядрени реактори в страната. Нещо повече – борсовите цени в Германия продължават да се понижават. Понижението е изключително драматично – с 18% – от 5.264 евроцента на киловатчас през септември 2011 г. на 4.467 евроцента за септември 2012 г.

Тези данни са изключително важни, защото Франция получава 75% от своята електроенергия от ядрени централи – енергия, на която се приписва качеството да е най-евтината базова енергия. Противниците на зелената енергия се мотивират най-често със страха, че високите цени на зелената енергия ще поставят бизнеса и индустрията в много неблагоприятно положение. Но в действителност именно големите индустриални и корпоративни потребители са тези, които се облагодетелстват от ниските цени на възобновимата електроенергия. Цените на борсата се определят от най-скъпата технология, която се пуска да генерира пикова енергия в моментите на увеличаване на потреблението, а не от цената на най-евтиния източник.

Категоричното потвърждение на това е именно огромният ръст на електроенергия от фотоволтаични мощности в Германия през последната година, което задоволява търсенето в пиковите моменти и така сваля средната цена на енергията, търгувана на борсата.

Обективно, цените на дребно на електроенергията в Германия са нарастнали с около 20% от 2007 г. насам. Но анализ на немската агенция, която регулира електроразпределителните мрежи, разкрива, че печалбите на електрическите компании са нарастнали за същия период от 1,1% на 8,2%. От агенцията са изчислили, че продажната цена на електроенергията в Германия даже трябва да се е понижила след 2009 г., ако енергийните дружества са калкулирали в цената за крайните потребители понижението на цените на едро, но за съжаление те не са го направили.

Ако се преизчислят субсидиите, предоставени на конвенциалните – въглищни и ядрени централи – за периода от 1970 до 2012, в цената на електроенергията би трябвало да има надбавка в размер на 10,2 евроцента на киловатчас, което е три пъти повече от сегашната зелена добавка от 3,59 евроцента на киловатчас. Самата зелена надбавка също би могла драстично да се намали, ако тя не се добавяше само към сметките на домакинствата и други малки потребители, докато един много голям дял от индустриалните и бизнес-потебители са напълно или частично освободени от плащането и. Само от началото на 2012 г. има нарастване с 250% на броя на едрите потребители, които се ползват от преференции и в крайна сметка именно те са големите печаливши от поевтиняването на електронеергията в страната. Така че по въпроса за разумното разпределение на разходите и ползите при реформирането на енергийния сектор в Германия има още много да се дискутира и работи в следващите години.

По материали от: renewablesinternational и cleantechnica

Румъния приключи изграждането на най-голямата европейска вятърна централа на сушата

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/50dcBVOG5TE/

На 13-ти декмеври 2012 CEZ Group обяви, че и последната вятърна турбина от 600-мегаватовия вятърен парк на компанията Fantanele/Cogealac  в Румъния, е присъединена и подава електроенергия към мрежата. Това е най-големият вятърен парк на сушата в Европа и произвежда достатъчно електроенергия, за да захрани 1 милион румънски домакинства. Вятърният парк се състои от 240 вятърни турбини на General Electric, всяка с мощност от 2,5 мегавата. Тук се намира и хилядната турбина от този клас, която американската компания инсталира в света.

Присъединяването към мрежата на последната вятърна турбина от проекта е станало в последните дни на ноември. Вятърната централа се намира в Добруджа, област Констанца – един от най-обещаващите райони за развитието на вятърната енергия в Румъния. Собственикът на проекта – CEZ Romania, е част от CEZ Group, най-голямята електрическа компания в Централна Европа.

Ondřej Šafář, проектен мениджър в CEZ казва: “Чрез проекта Fantanele/Cogealac CEZ допринася за увеличаване на дела на възобновимите електрогенериращи мощности в Румъния. Преди да бъде изградена тази вятърна централа, целият капацитет на Румъния във вятърната енергетика беше едва 14 мегавата.”

Отделните компоненти на вятърните турбини са произведени в различни точки по света. Роторните кутии са произведени във поделението на GE в Salzbergen, Германия. Витлата и кулите са от Генмания, Бразилия, Чехия, Дания, Полша и Китай. Поради значителните размери – една перка е с дължина почти 50 метра, и големият брой на компонентите, изграждането на парка е изисквало много сериозно планиране.

Използвани са дванайсет начина на транспортиране, за да бъдат доставени всички необходими компоненти до строителната площадка, която е отдалечена само на 17 километра от пристанището на Констанца. В най-усилените периоди на строителство на площадката (най-голямата за периода в цяла Европа) са работили едновременно 25 крана.

“Използването на най-модерни вятърни турбини гарантира висока ефективност и надеждност при различни метеорологични условия. Това значително увеличава производсттвения капацитет на вятърния парк“.

През 2008 ČEZ придобива правата по проекта от Continental Wind Partners. Първата вятърна турбина е издигната и присъединена към мрежата през 2010 година. Стойността на проекта е 1,1 милиарда евро, а площта, върху която е разположен – 11 000 декара. Средният наем, който получават собствениците на земи, които попадат в границите на проекта, е 3000 евро годишно, като договорите са с продължителност 49 години.

По материали от: genewscenter

Високоволтови постояннотокови линии спомагат за развитието на ВЕИ

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/gIiWZ_2hwIo/

1_1_1_vindkraft

Световният лидер в областта на електрическото и автоматично оборудване ABB подписа договор за 130 милиона долара за доставка на подводна електропреносна линия, която ще свързва финландския остров Åland и сушата. Връзката ще бъде с дължина 158 километра и капацитет да пренася 100 мегавата. Åland е автономна финландска провинция и в момента се снабдява с електроенергия от Швеция чрез променливотокова връзка, както и от собсвено електропроизводство от ВЕИ и резервни мощности на изкопаеми горива.

Новата високоволтова постояннотокова връзка (HVDC – High Voltage Direct Current) ще направи провинцията независима от доставките от Швеция и от резервите на база изкопаеми горива. Очаква се използването на електричество от възобнновими източници да се повиши значително.

aland_karte

“Новата високоволтова постояннотокова електропреносна линия включва специални елементи като активно поддържане на променливотоковия волтаж, което води до по-голяма стабилност на мрежата и възможност за уникален „black-start“, което означава по-бързо възстановяване на мрежата в случай на излизане от строя. Системата е подготвена за мултитерминална конфигурация, което позволява допълнително захранване от различни генериращи мощности, като бъдещите вятърни паркове.“

“Технологията позволява подземен и подводен пренос, комбинирани с различни екологични предимства – неутрални електромагнитни полета, по-безопасни кабели и компактни конвертиращи станции. Това е идеалното решение за свързване на отдалечени електрогенериращи мощности като ВЕИ-централи, със мрежата на сушата, като се преодоляват проблемите с разстоянията и ограниченията на мрежата при стабилен пренос и минимални загуби.“

Неотдавна ABB завърши мащабен проект за свързване с HVDC-линии в рамките на проекта East-West Interconnector – подводна и подземна електропреносна линия между Англия и Ирландия, с капацитет за пренос на 500 мегавата. Официалното откриване се състоя на 20 септември 2012 г. Дължината и е 261 километра, от които 186 километра под водата и 75 километра на сушата.

По материали от: Clean Technica

Весела и Зелена Коледа!

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/dEf4vCSMfEo/

Recycle-Christmas-Crafts

ВЕСЕЛА И ЗЕЛЕНА КОЛЕДА НА ВСИЧКИ НАШИ ЧИТАТЕЛИ!

От екипа на Българския сайт за зелени технологии

 

В Холандия започва строежът на ултрамодерна магистрала

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/V1kYw-cSo90/

studio

До средата на 2013 година в Холандия ще бъде изградена футуристична магистрала, която ще спестява енергия и ще подобрява безопасността на движението. С изграждането и са заети две компании: Studio Roosegaarde и Heijmans Infrastructure. Какви са особеностите на магистралата:
- светеща в тъмното пътна маркировка, която ще бъде нанесена с фотолуминисцентна боя, която се зарежда през деня от слънцето и свети до 10 часа на тъмно;
- термореактивна боя, която индикира хлъзгавостта на пътя, когато температурата падне под нулата;

- интерактивни светлини, които светват, когато вградените в тях сензори засекат приближаващ автомобил и угасват след отдалечаването му;
- индуктивни ленти, които служат за зареждане на електрическите автомобили по време на движение;
Първите участъци на ултрамодерната магистрала ще бъдат изградени в провинция
Brabant до средата на тази година. Електрическото захранване на интерактивното осветление ще се осигурява от малки вятърни генератори край пътя, които ще се зареждат включително от въздушното течение, предизвикано от преминаващите автомобили. Индуктивните ленти за движение и интерактивните светлини се очаква да бъдат готови през следващата година.

Избрани лъжи от репертоара на театъра „Нова ядрена електроцентрала“

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/Cgh3jUx-eIQ/

zx450y250_1985121

Господата Сакскобургготски и Станишев (кой е кокошката и кой – петелът, не е от значение) снесоха голям запъртък. Сега кудкудякат, че запъртъкът е златно яйце и се опитват да ни насадят да го мътим.

Преди няколко дни за около минута включих телевизора и станах свидетел на поред­на­та лъжа на г-н Станишев, че неговото правителство не е субсидирало проекта АЕЦБелене“. Лъжа е, защото бившият министър председател едва ли е забравил решение­то за прехвърляне на 300 милиона лева от държавния бюджет на НЕК за изграждането на централата. Отделно е поетата държавна гаранция от 600 милиона лева за Проекта.
Трябва със съжаление да призная, че БСП е една успешна Precipitation Management Company1. Дейността ú, особено по референдума за АЕЦ „Белене“ достигна върхове, кои­то едва ли ще бъдат покорени в обозримото бъдеще.

По-долу ще се опитам, от позицията на специалист, работил в енергетиката над 55 го­ди­ни, да опровергая част от „подхвърляните“ в обществото лъжи.

Лъжа първа:

Периодът 2007 ÷ 2010 г. е критичен за българската електроенергийна система (ЕЕС) … В този период трябва да се изградят 1600 MW нови мощности2.

Периодът 2007 ÷ 2012 г. ще е критичен за ЕЕС … В този период трябва да се изгра­дят 910 MW нови мощности3.
Всички сме свидетели, че електроенергийния апокалипсис не се състоя. Нещо по­ве­­че – през този период са изнесени 61,0 TWh електроенергия, като само през 2011 г. са произведени 50,7 TWh, от които са консумирани бруто 38 TWh и изнесени 12,1 TWh. Оправданията на БСП с настъпилата икономическа и финансова криза са несъс­тоятелни – вътрешното електропотребление (консумацията от преносната мрежа) през периода 2003 ÷ 2011 г., независимо от състоянието на икономически подем или криза е било на равнището 30,5 TWh, с положителни и отрицателни отклонения през годи­ните, по-малки от 1,5 TWh, дължащи се по-скоро на климатичните пертурбации, от­кол­кото на ръста на икономиката.

Този факт е лесно обясним – престанаха да работят енергоемките МК „Кремиковци“, ЗТМ „Радомир“, „Химко“ – Враца, „Плама“ – Пле­вен и други неефективни производства; продуктовата структура на страната посте­пен­но се ориентира към ниска енергийна интензивност; в бита и обслужването пре­обла­даващо се използват енергоефективни уреди (само от въвеждането на LCD телевизори­те и енергоефективното осветление върховото натоварване на ЕЕС е намалено с около 1000 MW и са спестени близо 2 TWh електроенергия годишно); не на последно място трябва да се отбележи ценовия натиск върху консуматорите за енергоспестяване.

Лъжа втора:

През 2015 г. Република България ще потребява бруто 43,8 ÷ 46,5 TWh, а през 2020 г. съответно 49,0 ÷ 54,2 TWh1.

През 2015 г. Република България ще потребява бруто 46,0 ÷ 47,7 TWh, през 2020 г. – 53,3 ÷ 55,3 TWh и през 2025 г. – 59,0 ÷ 64,7 TWh2.

И тази лъжа не се сбъдна. През 2012 г. отклонението на траекторията на реалното потребление от прогнозата на БСП и НДСВ е близо 7,0 TWh, колкото е годишното производство на един блок с мощност 1000 МW. Лъжа е, защото още тогава бяха из­вест­ни прогнозите на NERA Economic Consulting (Октомври 2002 г.), БАН (Септември 2005 г.), RWE (Септември 2002 г.) и др., които предвиждаха много по-ниско електро­потребление, близко до действителното. Сега тази лъжа се тиражира в нов вариант – след кризата ще настъпи икономическо оживление, за което ще е необходима „много електроенергия“ (колко – не се казва).
Към настоящия момент е налице официалната прогноза на Електроенергийния систе­мен оператор (ЕСО) (Декември 2012 г.), според която към 2015 г. Република България ще потребява бруто 39,5 ÷ 41,4 TWh, през 2020 г. – 40,6 ÷ 43,5 TWh и през 2022 г. – 41,0 ÷ 44,1 TWh. Този сценарий за електропотреблението може да се приеме за реалистичен с горна граница 45,2 TWh през 2025 г. и прогнозен прозорец 42,0 ÷ 45,2 TWh към същата година, с по-голяма вероятност да се сбъдне минималния сценарий. Тази прогноза на ЕСО се потвърждава от горепосочените прогнози на NERA, RWE, БАН, а също от World Energy Council (Октомври 2012 г.).

Лъжа трета:

Предстои извеждането от работа на част от електроцентралите на въглища – ТЕЦ „Варна“, ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Марица 3″, ТЕЦ „Русе“ и др., близо 1300 MW и ще се наложи да внасяме електроенергия.

За сведение – блокове №№ 1, 2 и 3 в ТЕЦ „Варна“, № 2 в ТЕЦ „Бобов дол“, № 3 в ТЕЦ „Русе“ отдавна не работят. И още нещо – ТЕЦ „АЕS – Гълъбово“, ТЕЦ „Контур Гло­бъл“ и ТЕЦ „Марица-изток 2″ са рехабилитирани, някои от тях с увеличена мощност и икономичност, в пълно съответствие с изискванията на ЕС за опазване на околната среда, а ТЕЦ „Бобов дол“ – блокове 1 и 3 и ТЕЦ „Варна“ – блокове 4, 5 и 6 понастоя­щем се реконструират за намаляване на емисиите на азотни и серни окиси.

През 2012 г. от наличните електроцентрали, без горните енергоблокове са произведени 50,7 TW. И забележете – при непълно натоварване на ТЕЦ „AES – Гълъбово“, ТЕЦ „Марица-изток 2″ и ТЕЦ „Контур Глобъл“. Оказва се, че вътрешното електропо­треб­­ле­­ние, дори до 2025 г. при максималния сценарий може да бъде осигурено от налични­те генериращи мощности, без АЕЦ „Белене“, седми блок на АЕЦ „Козло­дуй“ и нова ТЕЦ в „Марица-изток“, намерения за което декларира правителст­вото.

Потенциал на инсталираните мощности в Република България до 2025 г. и след това

Електроцентрала                   Мощност,                    MW Производство, TWh/год.
Всичко до 2020 г.                              9 989                                      49,67 ÷ 53,36
Всичко до 2025 г.                              9 619                                       47,97 ÷ 51,66

При наличието на 2200 MW АЕЦ, 3910 MW ТЕЦ, 632 MW топлофикационни ТЕЦ, 303 MW заводски ТЕЦ и 1725 MW ВЕИ се осигурява мощностния баланс на страната към 2022 г., с възможности за 1400 MW износ. При налични 2632 MW вместо 3910 MW ТЕЦ към същата година вътрешното електропотребление се осигурява с по-малки възможности за износ4.

Не бива да се забравя, че в обозримото бъдеще, като член на голямото европейско семейство предстои да ни се случат доста хубави неща – ускорено въвеждане на ВЕИ, провеждане на агресивна политика за енергийна ефективност, развитие на икономи­ката, базирано на високите технологии (технологии с ниска енергоемкост и висока възвръщаемост), внедряване на „умни мрежи“, организиране на Европейски пазар на енергоносители, в т.ч. на електроенергия. Затова от позициите на днешния ден прогно­зите и енергийните баланси на ЕСО може да изглеждат реалистични, но трябва да се има предвид, че те съдържат значителен резерв, който трябва да се използва. Според добрата практика на тези, които са пред нас и живеят много по-добре от нас благода­рение на разумната си политика, най-добрите инвестиции в енергетиката са отло­же­­ните, до момента, в който възникне неотложна необходимост. Изкушавам се да напомня, че според законодателството на Република България нови мощности, на непазарен принцип се изграждат с минимални разходи, само когато снаб­дя­ването с електроенергия не може да бъде осигурено.
От всичко казано дотук може да бъде направен изводът, че нито днес, нито в обозри­мото бъдеще до 2025 ÷ 2030 г. се налагат инвестиции в нови мощности, освен във ВЕИ, задължение за което сме поели по международни спогодби. А изхарчените досега близо 2 милиарда лева за АЕЦ „Белене“, обосновани с лъжи нека тежат на съвестта на правителствата на НДСВ и тройната коалиция, доминирана от БСП.

Лъжа четвърта:

АЕЦ „Белене“ ще струва много евтино – само 4 милиарда евра спо­ред споразуме­нието с „Атомстройэкспорт“. Тази лъжа може да впечатли само „черве­ни­те ба­бички“ (според Стефан Продев), защото с оскъпяването, което не се оспорва, вече набъбва на 6,2 милиарда, а с лихвите по кредитите най-малкото се удвоява. И това не е всичко – една нова ядрена електроцентрала има съпътстваща инфраструктура – съхраняване на ядрените отпадъци, защита срещу интервенция, резервиране на мощ­нос­тите, свързване с ЕЕС. За свързване с електроенергийната система е необ­хо­димо изграждането на няколко електропровода 400 kV до подстанциите „Царе­вец“ и „Ми­зия“, преконфигуриране на мрежата 400 kV посредством връзка между подстанциите „Царевец“ и „Пловдив“ и други електропроводи на 400 kV и 110 kV. Общите капи­таловложения за тези връзки, а също за релейни защити, противоава­рий­на автоматика, диспечинг и др. дейности, задължение на НЕК е от порядъка на един милиард и петде­сет милиона лева, без оскъпяването и лихвите по кредитите5. Затова и НSВC, ИПИ, ИЕМ и други анализа­тори определиха цената на авантюрата АЕЦ „Белене“ над 20,6 ми­лиарда лева. Това са цифри, които е трудно да бъдат оспорени, освен със словоблуд­ство – най-евтина, ако не днес – утре ще е по-скъпа и т.н.
Лъжа пета: Ако не се изгради АЕЦ „Белене“, цената на електроенергията ще се уве­личи, защото термичните електроцентрали след 2018 г. ще плащат за емитираните азот­ни окиси в атмосферата. Това е така, ще плащат „данък околна среда“, но за сти­му­лиране на възобновяемите източници и енергийната ефективност, т.е. парите не се губят, докато внасянето на ядрено гориво без мито, защита на централата от интервен­ция, изграждането или поддържането на резервиращи мощности и други дейности са за сметка на данъкоплатеца.

Една проста сметка: За да се изкупи инвестицията от 20,6 милиарда лева през цената на електроенергията от АЕЦ „Белене“ за 20 години е необходимо тя да бъде продавана за близо 200 лв. за мегаватчас. Сравнете я с микса на електроенергията от 80,5 лв за мегаватчас, която днес ку­пува НЕК и ще се убедите, че изграждането на АЕЦ „Белене“ ще бъде поредния удар за българските потребители на електроенергия.

Лъжа шеста: Производството на електроенергия от ядрени електроцентрали е високо­технологично производство. За какво става въпрос, обаче – за технология и проекти, разработени извън страната, за съоръжения – също. Остават строителството, монтажът и оперирането с технологията, които са дейности, добре познати и усвоени у нас. Дън Сяопин беше казал, че не е важен цветът на котката, ако тя лови мишки. Перифра­зирана, тази мисъл в случая изглежда така: не е важен произходът на електроенергията – от „високотехнологична“ АЕЦ, ТЕЦ, ВЕИ, внос и т.н., стига тя да е според възмож­ностите на потребителя, да не застрашава, в границите на допустимото, сигурността на страната, населението и околната среда. АЕЦ „Белене“ не отговаря на тези изисквания.
Накрая ще си позволя да отбележа признаците на Високите технологии – ниски капи­та­ловложения, бърза възвръщаемост, ниска енергийна интензивност, високо съдържа­ние на интелект – комуникационни и компютърни технологии, възобновяеми енерго­из­точници, интелигентни мрежи и т.н. Къде тук се вписва нова ядрена електро­централа с възвръ­щае­мост над 20 години?

Лъжа седма: АЕЦ „Белене“ ще гарантира сигурността на доставките на електроенер­гия. Съдете сами дали това е истина при работа на 4000 MW ядрени мощности и произ­­водство 30 TWh електроенергия годишно:

30 TWh са 66 % от брутното електропотребление към 2025 г. Съгласно Закона за защи­та на конкуренцията, това е господстващо положение на пазара от един дос­тав­чик на суровина, в случая на енергоносител.

Това е 100 % от мощността на ЕЕС през летния сезон; за останалите генериращи мощ­ности – ТЕЦ, ВЕИ и др. през този период няма място в товаровата диаграма.

В случай на силно земетресение изключват 4000 MW от ЕЕС, което предизвиква разпадането ú. За сведение през 2012 г. е имало 3 несанкционирани изключвания на блок 1000 MW от ЕЕС.

Лъжа осма: АЕЦ „Белене“ ще осигури много работни места. Ако за 3500 ÷ 4000 ра­ботни места при строителството и 500 ÷ 800 при обслужването трябва да изхарчим над 20 милиарда лева, при липса на необходимост, по-добре да строим пирамиди – хем по-евтино ще ни излезе, хем къде по-безопасно. А може и някой лев да вземем от турис­тите, които обичат да се наслаждават на човешката глупост и алчност.

Що се отнася до региона, време е държавата и партиите да престанат да лъжат вече над 30 години населението, а и то трябва да разбере, че не молебените, а неговата пред­приемчивост и труд ще го спасят от немотията. Защото временното му благопо­лучие от изграждането на АЕЦ „Белене“ може да стане причина за продължаване на немо­тията на всички български граждани десетилетия напред.

1 Пи Ем Компания за „подхвърляне“ на подвеждаща информация в обществото; тези компании се използват от производителите на оръжие, нелоялните конкуренти и др.
2 Перспективен план за развитие на ЕЕС на Република България, Май 2004 г. (при управлението на НДСВ).
3 План за развитие на електроенергийния сектор на Република България с минимални разходи, декември 2005 г. (при управлението на БСП).
4 Мощностен баланс на ЕСО (Декември 2012 г.).
5 План за развитие на преносната електрическа мрежа на България за периода 2010 ÷ 2020 г., Септември 2010 г.

Автор: Ст.н.с. инженер Георги Босев

Източник: в-к Дневник

Още размисли около предстоящия референдум*

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/dO6IzkP-puY/

zx450y250_1985298

„Както сполучливо отбеляза неотдавна политологът Димитър Димитров, българинът ще гласува на основата на невежеството, тъй като поставеният въпрос не предполага някой да е компетентен да избере информирано решение. Нека погледнем на нещата от собствената си гледна точка, т.е. тази на крайни потребители на електроенергия.

Да се концентрираме върху трите въпроса, които всъщност ни вълнуват като потребители:

1. Какво е сега състоянието на енергийните ни мощности и застрашени ли сме от енергийна криза, ако не изградим нови?

2. От какво всъщност се формира сметката, която пристига ежемесечно в пощенските ни кутии?

3. Можем ли да твърдим, че гражданите на държави със собствено енергопроизводство плащат по-малко от тези на вносителки на ток?

За да си отговорим, нека направим сравнения, тъй като липсата на достатъчно информация за света зад граница е основен фактор за лесната манипулируемост на българина. Правейки ги, ще открием, че проблеми, които се схващат като уникално български, съществуват в една или друга степен и в смятания за по-цивилизован свят.

По първия въпрос: Към момента България разполага с 35 теца, 86 веца и естествено – АЕЦ „Козлодуй“ с два 1000-мегаватови реактора, чийто дял в енергопроизводството се движи около 35%. Нека видим как сме поставени спрямо съседните държави, с част от които сме съпоставими като жизнен стандарт. По данни на Единната европейска мрежа на електроенергийните системни оператори (ENTSO-E) за 2011 година (последните засега) България е произвела 45,1 TWh, Гърция – 50 TWh, Сърбия – 41,2 TWh, Румъния – 58,9 TWh, а Македония – 6,3 TWh (Турция все още не фигурира в този отчет).
Сега идва ред на една друга, по-интересна статистика, която ще ни отговори къде се намираме на експортната карта. Данните тук са на Index Mundi и налагат интересни изводи. Според тях годишният износ на България за 2011 г. е 7735 гигаватчаса, което се равнява на 240% спрямо почти 11-милионна Гърция (3233 GWh) и е два пъти повече от реализираното на външния пазар от 19-милионна Румъния (3850 GWh). Ако си позволим да излезем извън Балканите, ще видим, че изнесеният от държавата ни ток е 43% от количеството, което 116-милионна Русия е експортирала за 2011 г.

Изводът се налага от само себе си:

Произвежданото от България електричество към момента многократно надвишава нуждите.

и по никакъв начин не съответства на ролята ни в световната икономика. Дори съпоставен с абсолютния световен шампион по износ – Германия, българският дял е 14% от нейния, при положение че нито сме над 80 милиона, нито произвеждаме стомана и беемвета. Последно, но съвсем не по значение – никой българин няма усещането, че тази дейност повдига стандарта му на живот по начина, по който това го прави петролът за гражданите на държави като Катар и Кувейт.

Нека преминем на втория въпрос. Всеки, който си е правил някога труда да разгледа по-подробно сметката си за ток, знае, че стойността на консумираната енергия съставлява само една част от реалната сума за плащане. Останалото се формира от различни добавени такси за достъп и пренос през електрическата мрежа, или така наречените мрежови такси (network costs).

Съотношенията между тези два основни компонента варират в различните държави, като е трудно да се очертае някакъв тренд, от който да може да се изведе обща логика, с която те да бъдат обяснени. Данните, на които се базира това наблюдение, са на Евростат за 2011 г. Естествено те търпят промени с всяка година. За България делът на мрежовите такси в общата сметка е оценен на 41.68%. Съдейки по декемврийската си сметка за 2012 г., числото вече минава 50% (в нея крайната сума за плащане е 100 лева при консумирана енергия за 48). Видно от статистиката, на континента са малко държавите щастливки, където участието на допълнителните мрежови такси не надвишава чувствително 30-те процента (Гърция, Италия, Кипър, Малта, Обединеното кралство, Турция). С нашите около 50% по-скоро се доближаваме до средното за Европа.
Следва изводът:

Електроразпределителните дружества играят ключова роля във формирането на крайната цена, но тя се оказва незаслужено подценена в публичния дебат

Сега на третия въпрос. Да видим съществува ли някаква връзка тип „в държавите износителки токът е по-евтин, отколкото в страните, по-зависими от вноса“. Фактите не позволяват такъв извод. Започваме с три държави, влезли в ЕС през 2004 г. В Литва, която е сериозен нетен вносител на електричество, цената за киловатчас е €0,049. В две държави с положително експортно салдо – Чехия и Словения, цените са съответно €0,046 и €0,061. Тоест киловатчас в Прага е само с €0,003 по-евтин от Вилнюс на фона на това, че чешкият износ за 2011-а надминава литовския… 116 пъти.

Какво се случва, когато добавим мрежовите такси и данъците и получим реалната брутна цена? За Литва тя е €0,122, за Чехия – €0,147, а за Словения – €0,149. Излиза, че в най-силно зависимата от вноса държава крайният потребител плаща най-малко. Като коментар към символичната разлика от €0,002 между Чехия и Словения добавяме и съотношението в експортните им дялове (чешкият е 2,34 пъти по-голям, но това далеч не помага на чехите да плащат два пъти по-малко от словенците).
Ако погледнем към Пиринеите, се натъкваме отново на любопитна, но не и на коренно различна картина. Тук нетният износител е Испания, а вносителят – Португалия. В родината на коридата киловатчас струва €0,093, докато у западния ѝ съсед – едва €0,063. Прибавяйки и неизбежните допълнителни такси, за португалците крайната сметка все пак остава по-ниска в сравнение с тази на комшиите: €0,188 срещу €0,209. На Скандинавския полуостров съпоставката между Финландия и Швеция изглежда по аналогичен начин.

Но нека сега се върнем на Балканите и да погледнем към две държави с коренно различен профил по отношение на енергетиката: Албания и Турция. За последната знаем, че към момента е сред основните износители на ток в региона и бидейки една от най-бързо развиващите се икономики в света, планира и изграждане на нови мощности. Обратно, Албания е може би най-тежко зависимата на континента от вноса на електричество. Цялото ѝ собствено енергопроизводство се изчерпва с 5 веца и 1 ТЕЦ, а износът на електричество се равнява на нула. Там действително преди няколко години имаше енергийна криза и режим на тока, но нещата постепенно се нормализират. Подобна заплаха за България не съществува – неволите от Лукановото време имаха съвсем различен генезис.

Сравнението и тук не ни дава повод да кажем, че крайните потребители в добре осигурената Турция плащат осезаемо по-ниски сметки от зависимата Албания. Отново според таблицата на Евростат в Турция брутната цена за киловатчас е €0,115, докато в Албания тя е €0,116. Ако съпоставим България със съседна Македония, пък ще видим, че комшиите плащат €0,081, а ние – €0,087. Пояснението тук кой за кого изнася е напълно излишно.

Или, иначе казано:

Никак не е задължително токът в страните износителки да е по-евтин.

В името на коректността ще отбележим, че не липсват и примери за държави със собствено енергопроизводство, които са поставени по-добре в сравнение с нетни вносителки (гражданите на Естония действително плащат по-малко за ток от тези на Унгария и Италия). Тези данни обаче не са достатъчни, за да бъде очертана определена обща тенденция, която да даде еднозначно тълкуване.

След казаното дотук отговорите на зададените три въпроса биха звучали така:

1. България е презадоволена откъм производство на енергия. Опасност от режим на тока не би възникнала, дори да закрием половината от мощностите си. Животът на двата 1000-мегаватови реактора на АЕЦ „Козлодуй“ изтича съответно през 2017-а и 2019-а, но видно от публикации в пресата, с инвестиция, значително по-ниска от тази за АЕЦ „Белене“ (около €250 млн.), животът им може да бъде продължен с още двайсетина години. Ползата от такова упражнение е съмнителна, предвид че така или иначе имаме планиран за изграждане поне още един 1000-мегаватов блок на същото място, както и поради обстоятелството, че нямаме ни най-малка представа колко напреднали ще са технологиите само след 15 години.

2. Често възприемаме сметката си за ток като съставена единствено от стойността на консумираната енергия, което е погрешно.

3. Редно е да се отнасяме по-хладнокръвно към призивите за енергийна независимост, що се отнася до електричеството. Мрежата ни е ефективно свързана с тази на съседните държави, т.е. в случай на дефицит ръцете ни няма да са вързани от един монополист. Видно от цитираните данни, взаимовръзка тип „повече собствено производство = по-евтин ток“ не съществува. Обратното, съществуват сведения, че от време на време изнасяме ток за съседни държави на цена, по-ниска от тази на вътрешния пазар (основна роля за което играе именно обстоятелството, че България разполага с мощности, многократно надвишаващи вътрешните ѝ нужди).

Допреди няколко дни планирах да бойкотирам референдума. Вече не съм така убеден, че ще го направя. Неговата невалидност почти не подлежи на съмнение и това е логичната му съдба. Но участието на онези, които полагат поне минимални усилия, за да направят информиран избор, е нужно. В името на рациокрацията.“

*Автор: Лъчезар Стефанов,  Дневник

 

Ядрена енергия или ВЕИ – какво ни казват новините

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/HEUQ85nwvgc/

321047_557687527577673_135201317_n

“Отслабващата подкрепа на Франция за ядрената енергетика е непоправим удар за репутацията на ядрената индустрия по света“.
Организираният във Франция общонационален дебат относно предефиниране на фокуса на енергийния сектор в страната по посока развитие на ВЕИ за сметка на ядрената енергетика  е драматично събитие за цялата ядрена индустрия по света, тъй като страната е най-големият производител на ядрена енергия след САЩ и получава от ядрени централи 3/4 от нужното и електричество – най-високият дял в света. Строящият се в момента нов ядрен реактор в Нормандия (превишил многократно първоначалния бюджет и срокове) по всяка вероятност ще е последния в страната, стига да заработи през 2016, за когато за пореден път беше отложен старта му.

Освен това Франция е световен лидер в областта на научните и технологични рабработки в ядрената област. Страната харчи по 1,5 милиарда евро (2 млрд.долара) годишно за ядрени изследвания, за сравнение САЩ имат годишен R&D -бюджет в областта на ядрените изследвания от едва $885 милиона долара през 2011 г.
Оттеглянето на интереса и инвестициите на Франция в тази сфера неминуемо означава стагнация в разработването на технологии и методи от ново поколение, както и решаването на проблемите със съхранението на отработеното ядрено гориво.

Същевременно в Абу Даби миналата седмица IRENA (International Renewable Energy Agency) представи годишния доклад за 2012 г. в рамките на проведената Sustainability Week.Изводът на докалада е един: Революцията в областта на енергетиката вече е реалност. Новоизграждените ВЕИ мощности на годишна база съставляват вече 50% от всички нови генериращи мощности в света. Комбинацията от бързо внедряване и иновации е причина за значителното понижаване на цените, което по всичко личи че ще продължава и през следващите години.

20130125-034704

Новите вятърни мощности за 2011 са 41 гигавата, 30 GW нови соларни мощности, 25 GW хидромощности, 6 GW биомаса, 0.5 GW концентрирани соларни централи и 0.1 GW нови геотермални мощности.

В Австралия цената на електричеството от покривните фотоволтаици  е значително по-ниска от цената на мрежата (дори без допълнителни субсидиии и кредит за закупуване на инсталацията),  като в четири от шестте австралийски щата струва по-малко от 50 % от мрежовата цена. Най-малката разлика е в Мелбърн – само 20 % надолу.
В Сleantechnica ще намерите много подробни сметки, направени от автора им по възможно най-скептичния начин.

Cost-of-Solar-Electrity-by-Australian-State-Capitals1

Най-голямата мебелна верига в света, IKEA, обяви намеренията си да увеличи значително инвестициите си във възобновима енергия до 4 милиарда долара и да използва 100% чисто електричество за своите магазини и складове до 2020 година, както и от своите поддоставчици. Решението е взето като начин да бъдат намалени цените, което ще помогне продуктите на компанията да останат все така достъпни и конкурентни и в бъдеще. Тези проекти са необходими,за да се запази скоростта на развитие на компанията“ – казва Главният изпълнителен директор и Президент на IKEA Mikael Ohlsson.

В момента ІKEA притежава четвърт милион соларни панели и 126 вятърни турбини, с което покрива 34% от консумацията си на електроенергия. Компанията работи също така по разширяване на гамата продукти в областта на енергийната ефективност, осветлението, икономичното използване на вода, както и предлага соларни системи във Великобритания. (Повече по темата: bloomberg)

110217-ikea-w

Нов рекорд за вятърната енергия в Испания

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/b_SqihT1gyA/

spainbull
Производството на вятърна енергия в Испания през януари 2013 за пръв път надмина 6 тераватчаса (6.207 TWh) електричество, с което могат да бъдат захранени повечето домакинства в страната, съобщават от Испанската асоциация за вятърна енергия.

От 1-ви ноември 2012 г. за три последователни месеца вятърът е топ-играчът на енергийния пазар в страната. Последният път, когато един тип генериращи мощности са надминали 6 тераватчаса за 1 месец е през 2010, когато това са произвели централите с комбиниран газов цикъл.

Испания е четвърта в света по размер на действащи вятърни мощности, след САЩ, Германия и Китай. Вятърната индустрия в Испания е топ-доставчик за последните три месеца, като това е първото тримесечие, в което е постигнат такъв резултат.

Според сайта на испанския мрежов оператор Red Electrica вятърната енергия през януари съставлява 27.7% от генерираното електричество, и изпреварва ядрените (4.632 TWh – 19.7%)и въглищните централи, показват графиките.

По материали от: bloomberg

Вятърната енергетика изпревари ядрения сектор в Китай

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/TrbArd4JK6Q/

xijang.jpg.492x0_q85_crop-smart

Вятърната енергетика изпревари ядрения сектор в Китай.  През 2012 г. вятърните ферми в страната генерираха 2 % повече електроенергия от ядрените централи и този резултат няма изгледи да бъде обърнат в бъдеще. От 2007 г. насам ядреният сектор расте средно с 10% годишно, докато вятърните мощности се увеличават експлозивно с 80% на година.

През 2011 и 2012 г. в Китай са присъединени към мрежата четири нови ядрени реактори с обща мощност от 2 600 мегавата. С тях общата мощност на ядрения сектор в Китай достига 12 800 мегавата. Въпреки че властите все още твърдят, че ядреният капацитет на страната ще достигне 40 000 мегавата до 2015 година, то това няма начин как да се случи при настоящите темпове на строителство. След събитията от март 2011 г. Китай наложи мораториум на новите ядрени мощности, след което разреши строителство и присъединяване единствено за трето поколение реактори. Но в същото време страната няма никакви практически опит в изграждането и експлоатацията им.

highlights35_windnuclear

В същото време бъдещето на вятърната енергия в страната изглежда далеч по-обещаващо. Само през 2011 и 2012 г. в Китай са присъединени към мрежата 19 000 мегавата вятърни мощности и се очаква присъединяването на още толкова през 2013 г. Подобренията по мрежата през последните години обаче направиха напълно осъществимо свързването на 80% от общо 75 600 мегавата вятърни мощности в края на 2012 г.

Китай вероятно лесно ще достигне официалната си цел за 100 000 мегавата вятърни мощности до 2015 години. Пплановете на Chinese Renewable Energy Industry Association (CREIA) са за периода 2015-2020 този капацитет да бъде удвоен и да достигне 200 000 мегавата.

highlights35_potential

Капацитетът на Китай в областта на вятърната енергия е зашеметяващ. Изчисленията на експерти от Харвард сочат, че той е 12 пъти по-голям от цялата консумация на електроенергия в страната през 2010 г. Вятърната енергия в Китай има и друго голямо предимство – вятърът е ресурс, който не може да бъде изчерпан; вятърните централи се строят бързо; нямат вредни емисии (спомнете си чудовищния смог в големите градове на Китай); отпада необходимостта от милиарди за внос на уран. Също така за разлика от ядрените и въглищните централи, вятърните не се нуждаят от вода, която е в голям недостиг в страната. Всичко това прави вятърната енергия един от най-желаните източници на електричество в Китай.

По материали от: treehugger

НС с решение потвърди отказа на България да изгражда АЕЦ „Белене“!

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/lRi-uobrE2k/

734540_10151465655883570_267907932_n

Иво Инджев:

Няколко добри новини долетяха днес от агонизиращото 41-во народно събрание по повод поредното закриване на проекта АЕЦБелене”.

1. След толкова много „първи копки” той пак беше закопан.
2. Парламентарното мнозинство си свърши работата, спазвайки закона да се произнесе в тримесечен срок по въпроса, за което всички сме благодарни.
3. ГЕРБ подкрепи Синята коалиция, инициатор на тези хубави новини, което би трябвало да означава, че най-после надменността на Борисов спрямо автентичната десница в България претърпя някакво развитие- жалко, че това стана „след дъжд” качулка, когато премиерът абдикира заради някакви си качулати провокатори, които му се видяха по-страшни от „Наглите”.

4. Времето до края на това Народно събрание е прекалено малко и няма как ГЕРБ да доведе пак нови инвеститори, както стана последния път, когато АЕЦ „Белене” уж вече беше закрит по волята на същото мнозинство.

Има и не толкова добри новини, уви.

1. Разкопаваният многократно труп на АЕЦ „Белене” упорито не ще да мре от естествена смърт и има лошия навик да възкръсва.
2. Твърдения за „окончателното” погребване на руския Фанкенщайн могат да се окажат за кой ли път преждевременни в случай, че предизвиканото от политическа криза олевяване докара на власт достатъчно голямо за целта БОЛШИНСТВО от депутати на руската пета колона в България.
3. Ако слуховете за „окончателното” зариване на гьола край Белене, както го определи Борисов, се окажат необосновани отново и той пак бъде закачен на системите за вливане на корупционни рубли във вените на местните комисионери, този път може да умре не руският проект, а България.
4. Надеждата у нас не се възражда с новата кончина на АЕЦ „Белене”, защото като нищо може да умре първа- с първите резултати от следващите избори.

Кога се появи опасността за националната сигурност? Оказва се, че не е от вчера…

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/D68lZJizYXk/

zx450y250_1836216
Дали опасността от тотален колапс на електроенергийната система се появи ненадейно? Оказва се, че истеричните писъци относно опасността от срив до степен да е застрашена националната сигурност повтарят почти дословно лятото/есента на 2009 година. Вече 4 години ситуацията е идентична, няма промяна в моделите на потребление на домакинствата, нито на бизнеса. Различното е, че сега имаме присъединени нови генериращи мощности от ВЕИ, посочени с лекота като страшния враг, който товари сметките и разбалансира системата. Но прави впечатление, че отново няма разумен план или поне смислена визия за развитието на енергетиката.
Вижте нашата статия от 01 септември 2009 и коментарите към нея и ако имате сили – коментирайте тук.

„България няма и няма да има нужда от нови генериращи мощности в следващите десетилетия. Защото:

Първо, защото дори съществуващите енергогенериращи мощности в момента не се натоварват поради срив на вътрешния и външния пазар.

Чуйте воплите на самия Ковачки:

„Ковачки съобщи данни, които по думите му има като представител на енергийния бизнес, че нощното потребление на енергия в страната в момента е в рамките на 2500 мегаватчаса, а дневното – около 3300-3500 мегаватчаса. … Потребление от 2500 мегаватчаса означава да работят АЕЦ „Козлодуй“ и няколко водноелектрически централи, а цялата топлоенергетика, всички въглищни централи, които съставляват около 60 процента от енергетиката на България, трябва да спрат да работят, каза още Ковачки. Според него това би означавало повече от 50-60 хиляди миньори да спрат да си получават заплатите, а БДЖ-АД да бъде парализирано и да престане да работи, тъй като мините са най-големият му товародател. Ковачки коментира още, че в целия Балкански регион за първи път от много години насам има излишък на електроенергия, като дори страни като Македония и Албания в момента изнасят енергия, а цените в най-големия вносител на Балканите – Гърция, са двойно по-ниски от миналогодишните и са в рамките на 35-38 евро за мегаватчас. Единствено АЕЦ „Козлодуй“ може да издържи на тези цени, и то като работи на много ниска печалба, посочи Ковачки. Той съобщи, че по негови данни в момента атомната централа работи със 75 процента от мощността си, а е намалено и производството на всички въглищни централи. От март работи само един блок на ТЕЦ „Бобовдол“, а всички софийски рудници, които доставят въглища за ТЕЦ „Бобовдол“, както и Пернишките мини са с намалено работно време – един ден работят, един почиват, посочи Ковачки.“
25 юни 2009 г.

След това самият шеф /вече бивш/ на АЕЦ Козлодуй призна, че централата работи с намалена мощност цели два месеца, поради което реализира загуби. Защо? Защото просто токът е излишен. В отговор на неговите оплаквания някой от шефовете на НЕК пък изтъкна, че не могат да спрат ВЕЦ-овете, защото това означава да прелеят язовирите…

Тук вероятно ще се появят следните контрааргументи:

Сега сме в тежка криза, когато се съвземем след нея, няма да има достатъчно електроенергия. Трябва да сме подготвени за увеличеното потребление.

Потреблението обаче няма да се увеличи драстично дори след края на кризата по две основни причини:

Демографските тенденеции в страната са такива, че не може да се очаква нарастване на консумацията за битови нужди:

- пенсионерите няма да могат да си позволят климатици, съдомиялни, бойлери включени 24/7 – всеки, който познава поне един пенсионер може да го потвърди, другите дето са паднали от Марс, могат да спорят по въпроса с потенциала на пенсионерите като потребители с нарастващи нужди.

- населението на България трайно намалява и ще продължи да намалява.

- малцинството, което е на път да стане мнозинство, не демонстира никакво желание да се интегрира, т.е. да си повиши значително стандарта със собствени сили, а не чрез социални помощи; мнозинството, което е на път да стане малцинство няма да може да им осигурява безплатна енергия.

-немаргиналното население, това което е се доближава до определението „средна класа“ и е икономически активно, взима всички възможни мерки да намали електропотреблението си, без да влоши стандарта си – до няколко години повечето битови електроуреди ще са заменени с енергоефективни не поради каприз или регулации, а просто защото на пазара няма да има „енергоразхищаващи“ модели;
жилищата ще са с подобрена енергийна ефективност, не защото е модерно или някой го е грижа чак толкова за външния вид на сградите, а защото на хората им е изгодно; много домакинства ще имат соларни колектори за топла вода, макар и не всички.

Другият основен потребител на електроенергия – бизнесът, ако е е оцелял след 1 година или е стартиращ, ще съществува само ако е конкурентоспособен. И понеже цената на енергията ще продължава да расте, не само у нас, навсякъде по света, конкурентоспособност ще означава в много голяма степен и ниско потребление на енергия за единица продукт.

АЕЦ Белене е нужен на България точно колкото Мавзолеят на Георги Димитров.
Всичко останало е пропаганда, която не е измислена нито днес, нито вчера. Ето един цитат, на един от злите гении на пропагандата, как можеш да влудиш един народ:

„the people can always be brought to the bidding of
the leaders. This is easy. All you have to do is tell them they are
being attacked, and denounce the pacifists for lack of patriotism and
for exposing the country to danger. It works the same in every
country.”
– Hermann Goering, Hitler’s Reich Marshall, at the Nuremberg
Trials after World War II.

Просто заменете пацифистите с екоактивисти и приемете че опасността се представя като връщане назад в развитието поради недостиг на електричество. След това, като имате предвид думите на хер Гьоринг, потърсете сходството в изказванията на национално-отговорните политици и бизнесмени. Прилагат го едно към едно, дори не се напъват да вложат творчество…“

За да прозвучи актуално финала на тази четири годишна статия е достатъчно да заменим екоактивисти с ВЕИ-централи.

Дали причината за паниката на енергийния „фронт“ не е отново смяната на властта и оттам смяната на фаворизираните от нея? Това е просто предположение. Но е сигурно, че (за съжаление) четири години по-късно все още продължава старателното укриване на информацията за реалното състояние на енергетиката. Вижте например как в Испания в реално време може да се провери от всеки какво е потреблението и кои технологии какъв принос имат в енергийния микс.

Ще ми бъде интересно да видя коментарите ви 4 години по-късно!

В Хамбург е открита първата наистина „зелена“ сграда

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/Awf3Rhn1MtQ/

BIQ-House-by-Arup-2-537x357

BIQ House – първата в света сграда, захранвана с енергия от водорасли, вече е открита в Хамбург. Тя е снабдена със специална био-адаптираща се фасада и ще послужи за реално тестване на устойчиво производство на енергия в градски условия, както и за развитието на концепцията за самодостатъчни „живи“ сгради. Зад BIQ House стоят съвместните усилия на международната дизайнерска компания Arup, германската SSC Strategic Science Consultants и австрийската Splitterwerk Architects. Откриването на „живата“ сграда е част от изложението, провеждащо се в Хамбург – International Building Exhibition.

Върху югоизточната и югозападната фасади на сградата са монтирани панели, които представляват стъклени биореактори, съдържащи микроводорасли. Те служат едновременно за топло и шумоизолация и генерират чиста енергия.

Общият брой на панелите-биореактори е 129, всеки с размери 2,5 на 0,7 метра. Те се контролират от център за енергиен мениджмънт, в който се оползотворяват топлината, погълната от слънцето и микроводорослите, след което се съхраняват и използват за нуждите на сградата.

Jan Wurm, ръководител на изследователския екип на Arup за Европа, казва: „Използването на биохимични процеси върху фасадата на една сграда за засенчване и генериране на енергия е едно наистина иновативно решение. То може да се превърне в устойчиво решение за получаване на чиста енергия в градски условия. Ето защо е наистина страхотно да бъде тествано в условията на реалния живот.“

Новината идва след като от Arup обявиха техните предвиждания за бъдещето на градските небостъргачи, а именно че очакват в следващите 40 години те да се превърнат в наистина „живи“ структури, които автоматично реагират на промените в околната среда и нуждите на своите обитатели.

Международната инженерна компания Arup стои зад прочутия център Pompidou, Операта в Сидни и голяма част от сградите, построени за олимпийските игри през 2008 година. Повечето елементи на бъдещите сгради, които те виждат като масови до 2050 година, вече са в процес на разработка – фотоволтаични бои, високоетажни ферми, роботизирано поддържане на сгради, които са изградени на модулен принцип и могат да бъдат трансформирани в процеса на обитаване.

BIQ-House-by-Arup-3-537x357

От Arup считат, че най-съществената промяна в сградите ще бъде именно тяхното превръщане в „живи“ структури, които се адаптират непрекъснато към средата и променят интелигентно своите функции. BIQ House е първата и много важна стъпка в тази посока.

По материали от: dailymail

ЕСО вече публикува данни в реално време за генерираната енергия

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/Hlh0fR-hFWk/

tso real 1
От сряда, 17-ти април 2013 г., вече има достъпна актуална информация в реално време за приноса на различните генериращи мощности в енергийния микс на страната. Странно, но новината открихме във Фейсбук чрез Борислав Сандов от ПП „Зелените“ и страниците „Зелените алтернативи против АЕЦ“ и EnergyOnlineBG.
На страницата за съобщения на Електроенергийния системен оператор намираме следния кратък анонс:

„Информация за работа на ЕЕС в реално време
От днес 17.04.2013г,. ЕСО ЕАД публикува на интернет страницата на дружеството информация за работата на електроенергийната система в реално време. Извеждат се текущите стойности на генерацията по типове производство, а също така и общия товар на ЕЕС. Информацията е достъпна на следния линк: http://www.tso.bg/default.aspx/page-707/bg

Не открихме следа някоя държавна институция да е счела за нужно да оповести новината, нито пък някоя от официалните медии. Независимо от това се надяваме, че тази информация ще остане достъпна, за да може дебатът около бъдещето на енергетиката да бъде базиран на достоверна информация. А такъв дебат неизменно предстои и колкото по-рано се случи той, толкова по-голяма е вероятността да се вземат умни и полезни решения за всички потребители и за целия енергиен бранш.

Ето и реакциите от социалната мрежа:

Борислав Сандов, Зелените:
„Не е за вярване, но вече е факт. След няколко години настояване от страна на Зелените и различни неправителствени и браншови организации, най-сетне можем да следим в реално време производството на електрическа енергия в България.“

EnergyOnlineBG
„Победа на прозрачността над старите и лоши навици! Поздравления колеги!“

Към 15 ч. и 38 м  на 21 април 2013 (снимка в началото на поста) данните на ЕСО показват, че 1/3 от енергията в България се генерира от възобновяеми източници. Към 19 ч. делът спада до малко над 30%.

15 ч. 38 м.

18 ч. 56 м.

Тип MW % MW %
АЕЦ

1052

27,83%

1056

27,33%

ТЕЦ

949

25,11%

1124

29,09%

КОГ

291

7,70%

290

7,51%

ЗАВ

218

5,77%

214

5,54%

Конвенц.

2510

66,40%

2684

69,46%

ВЕЦ

226

5,98%

844

21,84%

МВЕЦ

159

4,21%

180

4,66%

ВЯЕЦ

339

8,97%

91

2,36%

ФЕЦ

540

14,29%

59

1,53%

БИОТЕЦ

6

0,16%

6

0,16%

ВЕИ всичко

1270

33,60%

1180

30,54%

Всичко:

3780

100,00%

3864

100,00%

Разбира се има още какво да се желае (например информацията за приноса на различните генериращи мощности и за консумацията да е достъпна във времето назад, а не да имаме само моментна снимка – вижте как е в Испания). Но първата стъпка все пак е направена, за което поздравяваме ЕСО!

Нов безвреден метод за добив на злато

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/-YN2zpxT6-I/

Gold-crystals.jpg.492x0_q85_crop-smart

Снимка: wikipedia

Напълно случайно откритие има потенциал да трансформира една противоречива от екологична гледна точка индустрия – златодобива. За извличане на златото от рудата се използва значително количество цианид, който представлява сериозен риск за околната среда. Представете си обаче, че извичането на златото може да става с нещо толкова безобидно, евтино и изобилно като царевичното нишесте! Изследователи от   Northwestern University изглежда са намерили (случайно) начин как това да се случи.

Zhichang Liu, специализант в Stoddart’s lab, смесил в колба при стайна температура съдържанието на две епруветки с водни разтвори – едната на получен от царевично нишесте алфа-циклодекстрин, другата със сол на златото (аурат).

Liu се опитвал да получи триизмерна кубична структура, която да служи за улавяне на газове и малки молекули. Но неочаквано той получил игли, които се формирали в рамките на минута след смесването на двата разтвора.

„Първоначално бях разочарован, тъй като моят експеримент не доведе до получаване на кубична структура, но след това видях иглите и бях заинтригуван“ – казва Liu – „Исках да разбера от какво са изградени“.

При последващите експерименти било установено, че алфа-циклодекстрина (цикличен фрагмент, състоящ се от шест глюкозни „единици“) е най-ефективният агент за извличане на златото от разтвор. Неочаквано процесът освен безвреден, се оказал и по-ефективен от процеса с използване на цианид.

И още нещо – с помощта на алфа-циклодекстрина злато може да се извлича не само от златоносна руда, но и от електронните отпадъци – едно от проклятията на новото време.

По материали от: treehugger

Уникален „сламен“ небостъргач генерира енергия от вятъра

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/sDPvs2FCpRA/

dezeen_Strawscraper-by-Belatchew-Arkitekter_ss_1-thumb

Този „рошав“ небостъргач в Стокхолм е в действителност компютърен модел, създаден от шведското студио Belatchew Arkitekter – сюреалистична вятърна ферма, която покрива отдолу догоре 40-етажна сграда, която генерира енергия от вятъра чрез пластмасови „сламки“. Основата на сградата вече съществува – Henning Larsen’s Söder Torn е завършена през 1997 година и в момента има 26 етажа. Belatchew планират да добавят още 14 етажа и да „облекат“ сградата с тръбички, които са леки и реагират и на най-слабия порив на вятъра, като генерират електричество. Според проекта, ако идеята работи, то и двете части на сградата – и старата, и новата, ще се превърнат в самостоятелни енергопроизвеждащи централи.

strawscraper2-thumb

„Сградите са считани за най-статичния елемент от градската среда. Но чрез този проект сградата ще „оживее“, като изглежда като едно „дишащо тяло“ – считат архитектите – „Движените от вятъра тръбички ще променят непрекъснато фасадата на сградата и ефекта ще се подсилва от осветление с променящи се цветове през нощта.“

strawscraper-thumb

По материали от: curbed

Пет изключителни постижения за чистите технологии през 2013

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/1jlydeQjjUU/

524598_472057762863521_192270960_n

През изминалите пет месеца на 2013 вече са отбелязани няколко забележителни постижения в областта на чистите технологии. Ето и петте най-значими от тях:

1. През 2013 Португалия ползва чиста енергия

През първото тримесечие на годината 70% от електроенергията в Португалия е генерирана от възобновяеми източници. Това са три последователни месеца, в които ВЕЦ са генерирали 37%, вятърните централи – 27% (и известен дял имат и соларни мощности) от генерираното електричество в страната. Благоприятните климатични условия и намаленото потребление също са допринесли за това забележително постижение за Португалия, която иначе внася изцяло изкопаемите горива, които ползва.

2. 100 GW соларни мощности в световен мащаб

През 2012 са инсталирани повече соларни мощности в повече страни в световен мащаб. Публикувани неотдавна данни от European Photovoltaic Industry Association показват, че през 2012 година в света са присъединени 31 GW фотоволтаични мощности, с което в световен мащаб сумата надхвърля 100 GW.

Global-installed-solar_PV-capacity

3. В Съединените щати е продаден 100 000-ия електрически автомобил

Тази новина вече е стара, тъй като в момента броят на продадените в САЩ електрически автомобили е 102,965. Общо електрическите автомобили в САЩ могат да съхранят над 2 GW електроенергия в батериите си.

home-charging_0

4.  Половината от вятърните и соларните мощности в Германия са местни

Кой движи забележителната енергийна революция в Германия? Това са отделните хора, като цяло. Отделни граждани притежават 1/3 от вятърните и соларните мощности. Към тях трябва да се добавият мощностите, притежавани от отделни фермери и общини, и резултатът е пазар на чиста енергия от хората за хората.

germany-people-powered-2012-582px

5.  Cree създаде светодиодна крушка под 10 долара

Пускането на масовия пазар светодиодни крушки на цена под 10 долара е отдавнашната цел на осветителната индустрия. Тази пролет Cree стана първата компания, която я постигна, с което променя изцяло правилата на играта в областта на осветлението. „Трябва да дадеш причина на хората да изберат нещо ново и различно“ – казва вицепрезидентът на компанията Mike Watson. И неговата компания дава две такива причини – цена и качество. Макар светодиодните осветителни тела да са нови за потребителите, неотдавнашно проучване на Sylvania разкрива, че 35% от домакинствата имат светодиодно осветително тяло.

По материали от: theenergycollective

„Суперстъкло“ благодарение на ново покритие

http://feedproxy.google.com/~r/Greentech-bg/~3/_Fr7mdFGYtw/

2689029973_f3180b9300_z

Здраво, ултрахлъзгаво стъкло, може да се използва за направата на самопочистващи се, устойчиви на надраскване прозорци, лещи, очила, медицински изделия и соларни панели благодарение на новоразработено покритие от научен екип от Харвардския университет, включващ изследователи от още няколко водещи северноамериански университети. „Новото покритие е вдъхновено от природата и придава на обикновеното стъкло механична устойчивост, способността да се самоочиства, като същевременно е супер хлъзгаво“ съобщават от Харвард на 31 юли в Nature Communications.

Новото покритие е подобрена версия на спечелилата много награди технология, разработена от Joanna Aizenberg и нейният екип – т.нар. Slippery Liquid-Infused Porous Surfaces (SLIPS) — най-хлъзгавата синтетична повърхност, известна досега. Новото покритие има същите свойства, но и някои нови предимства – то е по-устойчиво и напълно прозрачно. Това го прави подходящо за използване в практиката в широк кръг приложения.

SLIPS е вдъхновена от стратегията, използвана от хищното растение pitcher plant, което примамва насекомите в супер хлъзгавата повърхност на цветната си чашка, където те се плъзгат към своята гибел. За разлика от предишните репелентни материали, които са ефективни само за водата, този е успешен и при течности като мед, мазнини, не формира ледени кристали по повърхността си, както и не се покрива с биофилми.

Въпреки много добрите си свойства, SLIPS е скъп и непрозрачен. Също така трябва някак да се прикрепи към съществуващите повърхности, което често се оказва доста трудно.

За да преодолеят тези недостатъци, изследователите подредили малки сферични частици от полистирен върху плоска стъклена повърхност, след което ги залели с течно стъкло до средата. След втвърдяването на стъклото, те изгорили полистиреновите топчици и получили система от кратерчета, напомняща пчелна пита. След това нанесли специалния материал (по същия начин като при SLIPS) и получили супер здраво и супер хлъзгаво покритие. Именно структурата тип „пчелна пита“ е разковничето за изключителната здравина на новополучената повърхност.

SLIPS_Figure-1_605

След като калибрирали широчината на клетките в пчелната пита, така че техният размер а е по-малък от дължината на видимите вълни, изследователите постигнали ефекта на прозрачност.

Покритието намалява образуването на лед с 99%. Това е изключително важно свойство, тъй като предотвратяването на обледяването е важно в много случаи – при електрическите далекопроводи, за ефективността на охладителните системи, в авиацията, в сградите.

Другото важно предимство на новото покритие е неговата издръжливост на надраскване, което е изключително необходимо при различните типове лещи.

SLIPS_figure-2_570

В момента екипът работи по покриване на огънати повърхности, прозрачни продукти като Плексиглас, както и по внедряване на материала в производствени условия.

Работата по проекта е финансирана от Advanced Research Projects Agency — Energy (ARPA-E), Air Force Office of Scientific Research, Wyss Institute и др.

По материали от: news.harvard.edu

Как да използваме социалните мрежи при търсене на работа [инфографика]

http://feedproxy.google.com/~r/socialevo-rss/~3/yDYY95HdV9c/kak-da-izpolzvame-socialnite-mreji-pri-tarsene-na-rabota-infografika-437691

job-seeker-button
  Вече за никого не е тайна, че едно от първите неща, което гледат бъдещите ни евентуални работодатели са профилите ни в социалните мрежи. Специалисти по човешки ресурси, често споделят в интервюта, че е ключов елемент във визията на кандидатстващия е поведението му в социалните …

С катамаран из Карибско море (4): Карибски пирати на о.Сейнт Винсент

http://patepis.com/?p=42651

Продължаваме плаването из Карибско море заедно с Диана и нейния катамаран. Започнахме с  Остров Мартиника, о.Санта Лусия и о.Бекия, продължаихме със  Сейнт Винсент и Гренадини:  рифа Тобаго, о.Юниън и о.Меро, а за последно обиколихме Гренада – с островите Гренада, Кариаку и Пясъчния остров

Днес ще продължим към остров Сейнт Винсент и залива Порт Роял на световноизвестните Карибските пирати

Приятно четене:

 

С катамаран из Карибско море

част четвърта

Карибски пирати на о.Сейнт Винсент

 

Ден 9:

Сутринта трябваше да станем рано, за да се върнем до острова, да напазаруваме от някой магазин и да направим митницата. Градът отдавна се беше събудил и вече кипеше от живот, а отвсякъде дънеше музика.

Остров Кариаку, Гренада

С дингито до брега

Остров Кариаку, Гренада

На зеленчуковия пазар. Сградата отзад е автогара. Паркинг за автобусите не видяхме, може би сергиите бяха разположени на него, защото автобусите влизаха и излизаха буквално между сергиите.

Остров Кариаку, Гренада

Честа гледка из градовете

Остров Кариаку, Гренада

Да покажем новите прически :) Оказаха се много удобни, сутрин ставахме с готови прически, не се налагаше, да се решим, връзваме и т.н. Изкарахме с тях до последния ден. Лошото беше, че ни изгоря кожата на главата и след няколко дни се обелихме.

2 часа по-късно потеглихме за един по-дълъг и по-опасен преход към

остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

 

За щастие имахме късмет с хубаво време. Освен това през целия път се разминавахме и заобикаляхме от далече многото шквалове, които се образуваха. Това са силни ветрове, които отдалече приличат на торнадо и никак не е препоръчително, да влизаме в периметъра му.

остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

Пореден залез

Вечерта в 20ч, пристанахме в едно заливче на остров St. Vincent. Името му е

Wallilabou

На това място са снимани части от филма „Карибски пирати“, а името на заливчето във филма е „Port Royal“

Wallilabou Bay, Saint Patrick, VC

 

За вечеря решихме, да сготвим паста. Но сладката вода ни беше вече на привършване и ние решихме, да я сготвим със солена от морето, понеже така или иначе трябваше, да се сложи сол. За съжаление се получи най-соленото нещо, което човек може, да си представи и се наложи, да я мием със сладка вода. Това спаси положението, но все пак не успяхме, да я изядем всичката и остана половин тенджера.

 

Ден 10:

Рано сутринта свалихме дингито и отидохме на сушата.

Wallilabou, остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

Рано сутринта, гледка от катамарана към залива

Wallilabou, остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

Гледка от залива към катамарана и една скала, която също е снимана в „Карибски Пирати“ – в началото на първата част на филма, на нея висяха обесени пирати.

Вече бяхме информирани, че там

декорите от филма са оставени

непокътнати за атракция и привличане на туристи. Беше страшно интересно. Още от кея ни посрещна една голяма статуя на пират, загатващ за мястото, на което се намираме.

Wallilabou, остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

След това започваше улица, която вървеше успоредно на брега, а по нея бяха наредени топове, сандъци и бесилки.

Wallilabou, остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

От другата страна на улицата имаше постройки, на които бяха подпрени отворени ковчези.

Wallilabou, остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

В  една от постройките влязохме в помещение, където бяха оставени различни предмети от филма. Стените бяха облепени със снимки от снимачната площадка, снимки от филма, снимки на героите, включително и цялата програма по заснемането на филма.

Аз съм голям фен на „Карибски пирати“

и това място много ме впечатли.

Wallilabou, остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

Wallilabou, остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

Wallilabou, остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

Автографи на всички участници във филма. Този в средата, в черепа е на Джони Деп.

 

Една от постройките там я бяха направили на бар. От тавана висяха черепи, пиратски знамена и изкуствени паяжини, а за маси служеха ковчези. Навсякъде беше пълно с раци и гущери, ама по много. А пясъкът беше супер ситен, но черен! Никога не бях предполагала, че може да съществува черен пясък (това ми напомня, че Sandy Island имаше места и с розов пясък).

 

Wallilabou, остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

Направихме си разходка из декорите, поснимахме и отидохме до края на плажа, където беше единствената жилищна къща. Това беше къщата на Бобо. Той ни видя, че се разхождаме и излезе да се запознае с нас. Разказа ни как по време на снимките на филма неговата къща била превърната в лечебница, за да може при инциденти, да има къде, да лекуват артистите. Бобо предложи, да ни покаже някакви водопади, който били на близо.

остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

По пътя към водопадите. Бобо е този с белите дрехи, а другият е негов приятел, който срещнахме

Успяхме за пореден път –

да ядем банани от дърво и да пием от кокосов орех

В такива моменти се замисляхме, как едно време банани имаше само по Коледа и бяха нещо страшно екзотично и интересно, а сега си ги късахме от дърветата. Водопадите не бяха нищо интересно и бързо си тръгнахме обратно. Попитахме Бобо дали иска да му дадем пастата от предната вечер и той много се зарадва. Поискахме му съд в която да я сипем, а той ни даде някаква гигантска кратуна. След това ние се върнахме на катамарана, а Бобо доплува с кануто си, за да си вземе обещаната паста. Аз му дадох и едно шишенце ракия, на която също много се зарадва.

остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

Снощната паста в кратуната на Бобо

остров Сейнт Винсент (St.Vincent)

Бобо след като е опитал ракията :)

По обяд отново потеглихме,

това трябваше да е най-рисковия ни преход

за цялото плаване, поради това, че ще сме в открития океан и нещо свързано с ветровете. Но отново извадихме страшен късмет и всичко мина леко и безпроблемно. А в морето срещнахме акули, малки делфини и една гигантска змия, който се доближи за секунди и изчезна. Бяхме се запътили към Двата Питона, където бяхме преди няколко дни, но този път целта ни беше, да пристанем между самите питони.

 

Двата Питона, Санта Лусия

 

Според упътванията там трябваше да има един гъзарски хотел, страхотен плаж и едно-две ресторантчета. Още бяхме много далече от сушата, когато един welcome boy ни посрещна и

предложи да ни изпроводи до Суфриер

Обяснявайки му, че нашата цел е съвсем друга, той започна, да ни обяснява, че там, където сме се запътили няма свободни бочки (мъртви котви, за които да се вържем) и нямало смисъл, да ходим. Но ние решихме, да поемем риска. Тогава момчето изчезна. Но за наша изненада пак се върна след известно време и каза, че ни е намерил бочка и да го следваме. От далече се виждаше, че на брега наистина май има някакъв ресторант, със запалени огньове на плажа, изглеждаше доста шикозен. Но момчето ни закара в другия край на заливчето и започна, да ни обяснява, че тук нямало ресторанти и той можел, да ни закара в Суфриер на вечеря с негова лодка. В същото време на огромната яхта до нас настана някаква суматоха, екипажът почнаха, да обикалят, да гледат към нас, да звънят някакви телефони и да ни святкат с фенерче. След като момчето отиде, да види за какво е цялата тази работа, се оказа, че не можело, да спираме тук. Така и не разбрахме защо, но се наложи, да се преместим.

Така разбрахме, че все пак има повече свободни бочки, а не нито една, както по-рано ни излъга момчето. Определено това дете нещо ни баламосваше и искаше по всякакъв начин, да ни заведе в селото. Ние обаче отново решихме, да се убедим сами в думите му, свалихме дингито и няколко човека се запътихме към мястото с горящите факли, да търсим ресторант. Както вече казах, това беше доста далече и ни отне известно време. Оказа се, че

мястото с факлите наистина беше ресторант,

но супер изискан, на входа от към плажа имаше хостеса, а клиентите бяха с костюми и вечерни рокли. Може да си представите, как ни изгледаха всички с нашите „тоалети“. Решихме все пак да прегледаме менюто, за да може, да вземем решение, какво ще правим с вечерята. Цените бяха от 40 евро нагоре… Оставихме хората да си вечерят, а ние се запътихме, да обиколим наоколо и да потърсим друг ресторант. Оказа се, че ресторантът с факлите е част от огромен хотел с къщички със собствени дворчета и басейнчета и огромен парк с градини, палми, цветя, шезлонги, люлки и т.н. На много места в градината имаше сепарета със запалени огньове пред тях, а нямаше жив човек.

Определено

освен хотела, в този залив нямаше нищо друго

и се обадихме по радиостанцията, да съобщим на останалите. А те от своя страна поръчаха на момчето, да ни донесе вечеря от Суфриер. Това беше последната оферта на детето, която този път приехме. След по-малко от час имахме голяма тава с гигантски парчета опечена риба тон и едно супер мазно бурканче, обвито със смачкано найлоново пликче, пълно със съмнителна не еднообразна смес. Това се оказа някакъв невероятен сос, който ни бяха пратили от ресторанта за рибата. Това беше една от най-вкусните ни вечери до сега.

Карибска вечеря

 

Очаквайте продължението

Автор: Диана Чавдарова

Снимки: авторът

Други разкази свързани с Караибско (Карибско) море – на картата:

 Караибско (Карибско) море

Пилешки късчета с гъби

http://www.babapena.com/?p=4995

Продукти за 4 порции:
2 цели пилешки бутчета
1 1/2 ч.ч. ориз
1 глава лук
300г пресни гъби
1ч.л. сол
1с.л. мащерка

Приготвяне:
Оризът се накисва в купа с вода. Пилешките бутчета се слагат в тенджера. Налива се един литър вода. Бутчетата се варят един час. След това се изваждат. Обезкостяват се, а бульонът се прецежда. Месото се реже на късчета. Бульонът се овкусява със сол. Гъбите се измиват на течаща вода. Лукът се почиства, измива и смила в чопър. Обърква се заедно с прецедения ориз. Взема се гювеч. В него се разпределя оризовата смес. Отгоре се редят пилешки късчета и цели гъби. Полива се бульонът. Поръсва се мащерка. Съдът се похлупва. Яденето се пече на умерена, предварително загрята фурна. Един час е достатъчен.


Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Говори Пловдив: ГАРГАНТЮА, ПАНТАГРЮЕЛ И НОВАТА ФИЛОСОФИЯ НА БЮДЖЕТА

http://asenov2007.wordpress.com/2013/10/07/%d0%b3%d0%be%d0%b2%d0%be%d1%80%d0%b8-%d0%bf%d0%bb%d0%be%d0%b2%d0%b4%d0%b8%d0%b2-%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b3%d0%b0%d0%bd%d1%82%d1%8e%d0%b0-%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d0%b3%d1%80%d1%8e%d0%b5%d0%bb/

Пламен Асенов, специално за kafene.net

Гаргантюа и Пантагрюел най-после ще могат да се натъпчат до насита в България, граждани, само да се реализират последните утопични пожелания на социалистическия лидер Сергей Станишев.

“БСП поиска нова философия на бюджета” – тръбят медийните папагали, очевидно без да се замислят и да формулират някои елементарни питания, както правят скромните професионални питащи в Пловдив.

- От кого я поиска тая нова бюджетна философия, бе, майна? – това е сакралният им въпрос в случая.

Има два варианта, мисля си в отговор – поискали са я комунистите или от Орешарски, или от Господ. И в двата случая обаче няма да я получат, защото първият не може, а вторият не иска да им я даде.

Защо Господ не иска ли? Ами защото знае, че не просто нова философия, а двоен бюджет да им спусне директно в ръчичките, те пак ще оплескат работата и ще ни докарат до просешка тояга, щом са се заели с всички сили да ни управляват. А че са се заели, заели са се, личи по начина, по който Станишев се усмихва, дори когато наоколо няма нищо за усмихване.

От друга страна – надявам се, че никой няма да попита защо Орешарски не може да постигне нирваната на новата бюджетна философия. Краткият отговор е – защото вече опита два пъти от позициите на две различни политически философии и тотално се провали. А в бюджетната сфера не е като при някои девойки, с които можеш да се пробваш до безкрай. Или поне докато ти свършат парите в хазната.

Дългият отговор пък е, че Орешарски не може да постигне нирваната на новата бюджетна философия, защото комунистите, които искат това от него, всъщност не го искат.

Ако дългият отговор ви се струва по-кратък от краткия, прави сте. Но не питайте защо е така – неясноти има.

Иначе самият Станишев в изказването си онзи ден по темата съвсем ясно доказа, че всъщност не иска онова, което казва, че иска. Аз не съм икономист, но знам, че по отношение на бюджетните философии има един базисен принцип – правиш или бюджет на статуквото, или бюджет на реформите. Среден път няма, дори в Китай още не е открит. А това, за което говори Станишев, както и да го представя, е бюджет на статуквото, тоест, свързано е с вечната комунистическа идея, че парите, които ни падат някъде от горе, са собственост на управляващите, които ще ги преразпределят по начин най-благороден и праведен сред своите поданици.

И, както се разбра, точно тук пък вече, по отношение на преразпределението, червеният шаман очаква героични новости от своя премиер-марионетка. И веднага давам за пример споменатите от Станишев приоритети.

ОК, за да видите, че съм обективен, веднага ще кажа, че аз се радвам да видя образованието като първи приоритет на комунистическото правителство, защото имам личен интерес. Това означава, че те, тъй като не знаят какво друго да правят или не искат друго да правят, просто ще гледат да налеят повече пари в системата, а оттам – жена ми вероятно ще започне да получава по-голяма заплата.

Но за да видите, че мога да бъда и още по-обективен от обективен, ще кажа, че без истински реформи в системата на образованието тези пари ще се оттекат като сух пясък през скъсан джоб. И ще ни напълнят само обувките, нищо друго – нито главите, нито джобовете.

За приоритета “социална ангажираност на правителството” няма да говоря, защото как една комунистическата партия с чиста съвест нарича себе си социалистическа, ако не вкарва винаги малко социален елемент във вдъхновяващите масите изказвания. Този морков е с широк публичен обхват и задължително се използва от червените. Даден мъдър човек може да се посвени да го заложи в капана, защото ще реши, че уловката е прекалено плитка, та да се хване дори един шаран на тази въдица. Но червените свян нямат, те са си абсолютно последователни – от опит знаят, че шарани винаги се намират.

Много интересен обаче е третият изброен от Станишев приоритет – “по-сериозна подкрепа за местната власт”. Нали се сещате, граждани, че зад тези думи се крие следната заявка – кметове, подкрепяйте ни, за да получите повече пари. Даже не се крие, де, ами направо си е заявено просто и ясно: който слушка – повече ще му се даде, който не слушка – и малкото ще му се отнеме.

Въпреки това обаче, да не се подлъже случайно някой, че ако се вникне в още по-голяма дълбочина, всъщност става дума за ориентация на червената партия към демократичния европейски принцип за реална децентрализация на държавата. Не, комунистите винаги бягат от това като дявол от тамян и заклеймяват всяка подобна стъпка като поредната проява на злостна антикомунистическа пропаганда. Така правят, защото те сами добре разбират, че не могат да съществуват като партия, а още по-малко – като управляваща партия, в децентрализирана среда, ето защо от години не искат и да чуят за нея, колкото и да настоява Европата.

Това е, защото по принцип комунистите не могат да бъдат координатори на процеси и медиатори на проблеми между групи и общности с противоречиви интереси, каквито са всъщност истински добрите управляващи политици. Те могат да бъдат само събирачи на власт и гълтачи на пари, до там са се научили от книгите и от светлия пример на другарите си Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин, Мао, Кастро, Ким…..та чак до горкия Путин. Казвам “горкия”, защото никой, освен мен, май засега не го слага еднозначно в тази поредица от достойни личности, където всъщност му е мястото.

Но стига лирически отклонения. Да кажем нещо и по въпроса откъде, според другаря Станишев, по време на реализацията на новата бюджетна философия, която се очаква да измисли другарят Орешарски, ще се появят конкретните пари, необходими за споменатото вече справедливо социалистическо преразпределение.

- Така де, ако няма реални пари, нали цялото им преразпределение ще изглежда леко  безсмислено – настояват заобикалящите ме отвред пловдивски пияндета и потриват доволно ръце. Те очакват дори в личните им лапи да изпадне някой лев покрай общия хаос на преразпределението, което предстои, особено социалното такова, `щото то пустото пиене не прощава и често те превръща, освен в умствено, също и в социално слаб.

- Спокойно, граждани – викам аз и ги убеждавам, че другарят Станишев за всичко се е погрижил, включително откъде ще дойдат парите.

И така си е, онзи ден той отговори абсолютно еднозначно на този въпрос, като твърдо заяви, че в бъдещия бюджет “трябва да се заложи амбициозна приходна част”. Това е то разковничето – амбициозно залагаш не 65, а 130 милиона бюджет, правиш му красиво и талантливо преразпределение, от което на някои българи радостно им се завива свят, а на други радостно им се подвиват опашките и го приемаш в Парламента с мнозинството глави брюкселско зеле, които мутрите от Атака си донесоха армаган от официалното си посещение в Брюксел.

А после обвиняваш за неизпълнението на амбициозния бюджет международния империализъм, тъмните сили, световната конюнктура, гадната нашенска опозиция, водите на река Дунав в сантиметри и италианския физик Енрико Ферми, заради измисления от него въпрос защо малките зелени човечета винаги липсват в тези тежки за световния социализъм моменти.

Но и това е нищо, граждани. Признавам си, следващото откровение на другаря Сергей Станишев във връзка с амбициозната приходна част на бюджета наистина ме потресе до дъното на душата, така че поне седмица ще трябва да карам само на билков чай и лека музика, за да се съвзема.

От всяко министерство трябва да се изискват ясни вътрешни приоритети, ориентирани към постигане на важни цели” – героично и недвусмислено настоява Станишев.

`Ма недейте така с рогата напред, бе, товарищ, ще се подплашат горките газели по министерствата и ще се свият като мимози, та и без това малкото работа, която вършат във всенародна полза, ще се сведе до още по-малко.

Чиновниците в министерствата, а особено чиновничките, трябва да се пипат деликатно, трябва да се галят те с перо, да им се дават премии и коледни добавки, да им се кланя и моли човек…..как така ще изисквате от тях ясни приоритети да имат и към важни цели да се ориентират. Ами че те ако имат ясни приоритети, нали всеки прост гражданин ще може да ги контролира откъм изпълнението им…..А ако пък работеха за някакви си важни цели, нямаше как да работят за себе си – цел, която безспорно е най-важната от всички възможни в този най-хубав от световете, наречен България.

Хайде, холан!

Всичко това показва, че ако чете човек внимателно думите на велики управляващи като другаря Станишев, може много да научи за собственото си бъдеще, граждани. Ето, например аз отсега като една Ванга мога да ви гарантирам, че гаргантюанското и пантагрюелско лапане вече е напълно осигурено на всички ни чрез бюджет 2014. Само че някои ще лапат каквото има на трапезата, а други ще лапаме каквото остане след тяхното лапане.

А ако смятате, че тази бюджетна философия не е никак нова, помислете си пак, защото иначе и догодина някой друг ще си помисли вместо вас!

Забележка:

Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес http://www.passenov.wordpress.com


“Първите глобални” в Америка – днешните двайсетгодишни

http://www.eurochicago.com/2013/10/parvite-globalni/

Зад термина се крие поколението, родено между 1979 и 1994 г., и навършило пълнолетие около началото на 21 век (от там и Millennials заради термина за хилядолетие – millennium). Медиите обичат да ги описват като разглезени и лишени от реалиcтични представи млади хора. Това лято американското издание на списание “Тайм” например излезе с корица “Аз, аз, аз поколението”, предизвикала огромен дебат.

Хегемонията на Apple в САЩ продължава

http://feedproxy.google.com/~r/socialevo-rss/~3/H1qezuHispY/hegemoniyata-na-apple-v-sasht-prodaljava-437664

Хегемонията на Apple в САЩ продължава
Преди ден излязоха последните данни за пазара на смартфони в САЩ. Те бяха изнесени както винаги от comScore. Цифрите ясно и красноречиво показват, че Apple държи 40% от пазара на смартфони в страната. Марката е следвана съответно от Samsung (24%), HTC (7.4%), Motorola (6.9%) и …

Български блогъри с шанс да получат най-добрата работа в света

http://www.eurochicago.com/2013/10/nay-dobrata-rabota-v-sveta/

Българинът* Кирил Христов има реален шанс да спечели най-добрата работа в света. Кирил, който е блогър и е работил в няколко български медии, участва в конкурса Best job around the world и в момента е първи в класирането на кандидатите с над 26 000 гласа. Резултатът расте непрекъснато. Ако бъде избран, той ще бъде поканен от организаторите на интервю заедно с още 4-има финалисти.

Седем години от убийството на Анна Политковская

http://www.eurochicago.com/2013/10/sedem-godini-ot-ubiystvoto-na-anna-politkovskaya/

От Обществената организация за защита на свободното слово "Анна Политковская" ни напомнят, че днес, 7 октомври 2013 г., се навършват точно 7 години от разстрела на руската журналистка, чието име те носят.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване