Селекционерът на националния по волейбол Камило Плачи ще вземе нов италианец в своя щаб за този сезон. При престоя в родината си той е разговарял с конкретен човек, но очаква потвърждение от него. Плачи се върна изненадващо у нас по-рано от предвиденото и в близките дни ще се срещне с висшето ръководство на федерацията. На нея той ще представи пл
С изключително силен футбол и перфектен тактически план "Челси" спечели гостуването на "Манчестър сити" с 1:0 в голямото дерби от 24-ия кръг на Висшата лига.
Футболистите на Жозе Моуриньо категорично надиграха своя съперник и му нанесоха първа домакинска загуба през сезона.
"Гражданите" спечелиха 11 победи в предишните си 11 мача на "Етихад" във Висшата лига, като отбелязаха внушителните 42 гола в тях.
Моуриньо обаче беше намерил печелившата тактика, с която...
Вижте този потресаващ филм, правен от немската телевизия преди 20-тина години за българската АЕЦ Козлодуй. Вижте за какво иде реч. Ще останете потресени от видяното, но е важно за вас и вашите деца.
В изостанала България искали да бъдат много модерни. Социализъм плюс електричество – това бил комунизмът. Така казал Ленин. Но заради това дойде Чернобил. Първото се случи в Украйна. Второто може да е тук – Козлодуй. Запомнете това име. През 1969 година съветски инженери са поставили блок след блок в пясъка. Бедната България е трябвало да направи скока в ядрената епоха. Сега са напълно зависими от една техническа руйна, която всеки момент може да рухне във въздуха. Адът е...
Влак се движи по релсите с висока скорост. Изведнъж излиза от релсите и тръгва през полето. Началникът на влака се обажда на машиниста: - Къде тръгна? За тебе релси няма ли? - Има, ама на релсите имаше човек. - Е, какво от това? Нали сме се разбрали - газиш го и продължаваш. - Е, газя го, ама той бяга през полето
Туристите във Варна питат най-много за транспорт и възможности за шопинг, показва отчетът на Туристическия информационен център (ТИЦ) в града за миналата година. Общо 24 000 души са минали през центъра, като 88% от тях са чужденци. Най-много са руснаците (5000), следвани от германците (4200), а българите са 3000 души. Нашенците са предимно от друг
Новият Изборен кодекс се оказа най-важният, кардиналният, съдбовният проблем на българската действителност. Анализи, декларации, разсъждения, аргументи, експертен калабалък из сутрешните блокове на телевизиите. Какви промени, какви изисквания, мажоритарни и/или пропорционални елементи, възможност за преференциално преподреждане на листата, президентски вопъл за референдум, управленски отказ от безсмислено прахосване на минимум 25 милиона лева.
Има ли смисъл от цялата шумотевица? Вероятно има. Обществото трябва да бъде постоянно стимулирано да участва активно в обсъждането на всички (независимо от степента на важност и актуалност) проблеми, възникващи в хода на развитието ни, да предлага варианти, да търси решения, да утвърждава позицията си си на пълноправен участник в управлението на държавата. В един аспект, следователно, смисъл има.
В друг аспект, за съжаление, не откривам някакъв особен смисъл в търсенето на разумния изход от дилемите „с референдум или без референдум?“, „пропорционални или мажоритарни?“, „самостоятелно или 2 в 1?“, „електронно или традиционно гласуване?“, „машинно или стандартно гласуване?“, „преференциално подреждане или непроменими листи?“ и пр. Получаваната при всеки от изброените случаи „резултантна монолема“ едва ли би удовлетворила огромните обществени очаквания, едва ли би променила съществено резултатите от бъдещия парламентарен, европейски и всякакъв друг вот, едва ли би гарантирала идеалния състав на следващия български Парламент и групата евродепутати.
Преди 7 - 8 години, помня, обсъждахме в Специализирания научен съвет по философия към ВАК поредния вариант на проектозакона за научните степени и научните звания. Дискусията бе привидно съдържателна. Половината от присъстващите бе за нововъведенията и против старото положение на нещата; другата половина бе за старото положение на нещата и против нововъведенията.
Моето виждане на нещата бе коренно различно от мненията и на двата лагера; то в същото време соломоновски прогнозира предстоящия пълен провал както на всяка от възможните противоположни реализации на дилемата, така и на осъществяването на естествено оформящата се монолема.
Уважаеми колеги, им казах, абсолютно прави са онези от вас, които отричат обсъдения тук законопроект, подкрепят продължаващото функциониране на досегашните структури на Висшата атестационна комисия и не желаят да бъдат въвеждани необмислени промени. Абсолютно прави са и другите, които изтъкват положителните моменти в предлаганата нова система за атестиране на научните кадри и отхвърлят досегашната централизация на въпросното атестиране.
Но най съм прав, включително и абсолютно прав, аз, доколкото съм убеден, че каквато и атестационна система да изберем (да запазим старата, да въведем новата, да измислим трети, четвърти или пети космически „вариант“, нищо не може да спре българската наука да произвежда в индустриално количество титулувани некадърници!
Та, искам да кажа, и с Изборния кодекс e така.
Съгласен съм с привържениците на едната гледна точка. Съгласен съм с привържениците на противоположната гледна точка. Съгласен съм с привържениците на всички възможни гледни точки.
Но най-вече съм съгласен със самия себе си, че независимо от всякакви гледни точки („с референдум или без референдум?“, „пропорционални или мажоритарни?“, „самостоятелно или 2 в 1?“, „електронно или традиционно гласуване?“, „машинно или стандартно гласуване?“, „преференциално подреждане или непроменими листи?“), абсолютно нищо не може да попречи на българския гласоподавател да вкара в следващия и всички следващи народни събрания избран комплект от партийни некадърници, корумпирани политикани, взаимно обвързани мафиоти, случайни неграмотници.
Въобще никакъв Избирателен кодекс, дори да е илюзорно идеален, не може да гарантира конституирането на така желания идеален български Парламент. Дори като илюзия!
Какво да се прави! Фата моргана!
ЕС и САЩ работят по план за предоставяне на значителна финансова помощ за Украйна. Това заяви първият дипломат на съюза Катрин Аштън пред “Уолстрийт джърнал”. Тя обаче не уточни каква ще е точната сума. Парите трябвало да помогнат на едно временно правителство, базирано на широк консенсус, да извърши необходимите реформи.
Един от най-мощните и потентни изпълнители на нашето време отиде там, където няма време. Или пространство. Но пространството тук още дълго ще вибрира от силата на могъщите му превъплъщения. Филип Сиймур Хофман си отиде твърде рано и твърде тъпо. На 46 години. Той е намерен от нюйоркската полиция да лежи безжинен в апартамента си в Манхатън
Пред сесията на Европейския парламент в Страсбург
Бившата съпруга на Тодор Колев Йорданка ще разказва спомени по случай 1 година от смъртта на актьора на 15 февруари в културен център “Зорница" в Монреал, Канада. Ще бъдат показани кадри от филми, шоупрограми и песни с участието на Тодор Колев. Билетите по 5 долара вече са пуснати в българското училище “Св. св. Кирил и Методий” и в няколко българск
Общинските съветници във Варна намалиха максимално възможностите да бъдат санкционирани с намаляване на заплатите. Това стана на заседание на временната комисия за изработване на правилник на местния парламент. С последните законови промени съветниците могат да получават до 70% от възнаграждението на председателя на съвета,
Новата носителка на титлата „Мис Плеймейт” Елена Кучкова била момиче на повикване.
Председателят на групата на социалистите в Европейския парламент, австриецът Ханес Свобода, днес отново беше разкритикуван от колегите си социалисти заради предложението косовският премиер Хашим Тачи да получи Нобеловата награда за мир, предаде агенция "Франс прес".
След като в петък френските социалисти разкритикуваха тази "лична инициатива", чешките евродепутати социалисти на свой ред осъдиха "недопустимия избор" на Свобода.
В писмо до председателя на Нобеловия комитет...
Участник в щафетата с олимпийския огън, държейки се за плавник на делфина, ще преплува басейн с факела и ще предаде огъня на следващия факлоносец.
в. Гардиън
Това не е нежна революция, но не е и въстание на фашистки казаци или игра с нулев резултат с Русия. Европа трябва да се намеси на страната на демокрацията и човешките права.
Украйна още не е загинала - както се пее в националния химн. Но лицето на Украйна днес е това на окървавения и целия в белези опозиционен активист Дмитро Булатов. Сравненията с Босна все още са преувеличени, но можете да мислите за това като за политически Чернобил.
Нямам представа какво ще стане в Украйна утре, камо ли през идната седмица. Но зная какво всички европейци би трябвало да искат да се случи през следващата година и през следващите десетилетия. През февруари 2015 година, на 70-ата годишнина от Ялтенското споразумение, Украйна отново трябва да бъде поне наполовина функционираща държава. Корумпирана и разгулна, но все пак от онзи вид държави, която в дългосрочен план изгражда нация.
Тя трябва да е подписала споразумение за асоцииране с ЕС, но да има и тесни връзки с Русия. През февруари 2045 година, на 100-годишния юбилей от Ялтенското споразумение, тя трябва да бъде либерална демократична държава с върховенство на закона, която е член на ЕС, но има и специални отношения с демократична Русия. “Химера!”, може да кажете. Но ако не знаете накъде се стремите, всички пътища са еднакво добри. Това е положението, към което трябва да се стремим.
Този резултат очевидно ще е от полза за Украйна. По-малко очевиден е фактът, че той би бил от полза и за Европа. Погледнете променящия се баланс на световните сили и вижте демографските прогнози за застаряващото европейско население. Ние ще се нуждаем от тези млади украинци по-скоро, отколкото си мислите, ако искаме да изплащаме пенсиите си, да поддържаме икономически растеж и да защитим нашия начин на живот в един постзападен свят.
Още по-малко очевидно е, че това би било от полза и за Русия. Русия загуби една империя и още не е открила своята роля. Нестабилното й усещане за самата себе си е неразривно свързано с дълбоко вкорененото объркване спрямо Украйна, люлка на руската история, за която много руснаци все още смятат, че трябва да се върне край руското огнище.
Навремето млади консерватори като Дейвид Камерън споделяха такава визия за една по-широка Европа на свободата. Вдъхновени от нежните революции през 1989 г. и от Маргарет Тачър, те мразеха отличаващата се с прекалено силна роля на държавата, федералистка и социалистическа Малка Европа на Брюксел, но обичаха този далечен хоризонт на свободата. Къде обаче е днес гласът на британския премиер за Украйна?
По времето на неговата идеалистична младост германците бяха прекалено деликатните поддръжници на стабилността, а британците издигаха глас в защита на човешките права в Източна Европа. Днес Ангела Меркел казва на парламента си - и е посрещана с аплодисменти - че украинските власти не трябва да пренебрегват “многото хора, които са показали със смели протести, че не са готови да се откажат от Европа. Те трябва да бъдат чути”, докато от местата на консерваторите в британския парламент отекват призиви за обръщане на гръб на Европа и да се попречи да влизат в страната тези безбройни пълчища от източноевропейци, източващи социалните фондове.
Сред малкото украинци, които са добре дошли тук, са олигарсите, които получават специални британски визи за много богати кандидати и купуват най-шикозните имоти в Лондон. Един от тях, Ринат Ахметов, плати ...
Човек понякога дрънка глупости и без да иска - досущ като руският големец, който гордо заявил, че “Сочи е чист като сълза на комсомолка”… “СТАНДАРТ” цитира и обяснението към странното изявление - че “няма никакви кражби около изграждането на олимпийската инфраструктура”…
И у нас винагивярнатанапартията (управляващата към момента, разбира се) преса зарони момински сълзи пред нестихващите успехи на правителството. “Бизнесът вече не се страхува” - заявява премиерът отново пред “СТАНДАРТ”. И хората на село вече не се страхуват - до снимката на г-н Орешарски, от чието интервю е взето заглавието, четем още по-оптимистичното “Всяко село с гардове”.
Пропищяло от крадци видинско село си наело не един, не двама, не и десет, а цели двайсет и пет частни охранители. Отчаяната постъпка на хората е прославена под рубриката “Челен опит”… На закъснелите да си наемат бодигардове старци по селата препоръчваме да четат “ПРЕСА” - оттам научаваме, че “Армията продава 44 танка Т-72″. Ако селото е по-големшко, като нищо може да си купи орташки един танк и да си се брани само!
На фона на тези оптимистични новини повече от смесени чувства изпитва човек, когато прочете в “ТРУД” как “Апартамент капсулира времето в Париж”. По време на войната заможна парижанка избягва в провинцията и по някаква причина си остава там до преклонна възраст. Апартаментът й остава заключен и непокътнат до смъртта й - цели седемдесет години… Както се пишеше едно време в “Работническо дело” - това е за рубриката “Техните нрави”…
А за нашите нрави можем да прочетем в “БЪЛГАРИЯ ДНЕС” - “Врачанин с брадва в главата”! Двама приятели седнали, пийнали, скарали се, сбили се - и дошлата полиция заварила единия “с разцепена от брадва глава”. Оттук нататък за репортера е лесно - важното е да се държи високият стил и добрият литературен език - “Въпреки секирата, която стърчала от кратуната му, той успял да обясни, че възникнал скандал…”
Обикновено в началото на лятото независимите от нищо, освен от собствениците на хотели по морето вестници започват да ни плашат с кърлежи, змии, смоци и гущери по плажовете на конкуренцията. “БЪЛГАРИЯ ДНЕС” обаче очевидно е привърженик на планинския туризъм, защото още отсега ни алармира, че “Бяла акула нахлу в Черно море”. Според очевидци дзверът бил дълъг към четири метра - съвсем малко по-късичък от акулата с ей толчави челюсти на Спилбърг…
С малко притеснение погледнахме първата страница на “ТРУД” - да не би да сме попаднали на миналогодишен вестник, след като се стреснахме от заглавието “Бойко Борисов няма цена”… Слава Богу, оказа се тазгодишен - а експремиерът нямал посочена цена в сайт за трансфер на футболисти. Вместо цифра срещу името му имало чертичка…
Можем да се гордеем, братя българи - поне един от нас официално си няма цена и не се продава! Как да не пролее човек мътна сълзица от умиление!
А сълзата на комсомолката хич не е безобидна - прочелите “Москва-Петушки” на Венечка Ерофеев ще се сетят какво съдържа тоя взривоопасен коктейл: “Лавандулов спирт - 15 г.; Одеколон “Младост” - 15 г.; Розова вода - 30 г.; Лак за нокти - 2 г.; Еликсир за жабуркане - 150 г., Лимонада - 150 г.”… Любителите на алкоексперименти е добре преди употреба да прочетат листовката: “Изпиеш сто грама - паметта ти е твърда, а здравият разум изфирясва. Изпиеш още сто грама - и сам се чудиш на себе си: откъде толкова здрав разум? И къде се е дянала всичката твърда памет?”…
Е, ние тоя ефект си го постигаме и без да пием одеколон и лак за нокти - просто си купуваме вестник…
От в. Стършел и блога разПЕЧАТосване
Няма причина за голяма криза в страните с нововъзникваща пазарна икономика. Нервните инвеститори обаче могат да причинят криза.
Централна банка удвоява основния лихвен процент след извънредна среща посред нощ. Една страна е принудена да извърши голяма девалвация на националната си валута на фона на стопяването на нейните резерви от чуждестранна валута. Събитията в последно време в Турция и Аржентина зловещо напомнят за началните фази от кризата в нововъзникващите пазарни икономики от 1997-1998 година.
Бедствието започна с изолирани проблеми в Тайланд. То обаче прерасна във всеобща катастрофа, като инвеститорите избягаха от всички активи, свързани с нововъзникващите пазарни икономики, валутите на тези държави се сринаха, техните икономики изпаднаха в депресия и те вече не бяха в състояние да изплащат външните си дългове.
Може ли 2014 г. да донесе повторение на тези събития? Оптимистите, в чиито редици е Международният валутен фонд, уверяват, че не. Те твърдят, че повечето страни с нововъзникваща пазарна икономика са далеч по-малко уязвими, отколкото през 1997 година. Тези държави имат гъвкави обменни курсове, валутните им резерви са по-големи (като възлизат общо на огромната сума от 7,7 трилиона долара); техният дефицит по текущата сметка е по-малък (само две от 25-те страни с нововъзникваща пазарна икономика, следени от “Икономист”, имат дефицит над 5% от брутния вътрешен продукт); дълговете им са по-ниски и е по-вероятно да бъдат деноминирани в домашна валута.
Песимистите, много от които са представители на хедж фондове, придават по-голяма тежест на фактори, които правят активите, свързани с нововъзникващите пазарни икономики, по-малко привлекателни. Те обръщат освен това особено внимание на перспективите за по-високи лихвени проценти в САЩ и забавен икономически растеж в Китай.
След години на преследване на висока доходност на рисковани места много американски инвеститори връщат парите си у дома. И след години на бум на увеличаването на кредитите, нововъзникващите пазарни икономики имат нови слаби места: самодоволни политици, високи равнища на корпоративния дълг и банки, които хитруват повече, отколкото изглежда. Претегляйки всичко на везните, “Икономист” се нарежда сред оптимистите.
Дните на лесните пари си отиват, но бавно. Повечето нововъзникващи пазарни икономики са по-малко уязвими в сравнение с преди 15 години и увеличават защитните си механизми бързо. Непредвидимият фактор е паниката. Дори ако основите на икономиката не оправдават едно масово бягство на инвеститорите, все пак валутните кризи могат да създадат порочен кръг, особено на сравнително неликвидните пазари.
Валутите на повечето нововъзникващи пазарни икономики се сгромолясаха през последната седмица, но натискът реално бе върху няколко държави с очебийни слабости като Аржентина (висока инфлация, безотговорно правителство) и Турция (висока инфлация, зейнал дефицит, политически трусове). Разграничението е окуражаващ знак. Такъв е и отговорът на нововъзникващите пазарни икономики. Политическите им ръководители масово използваха суматохата на пазарите, за да прокарат още реформи.
Централните банки, които бяха отклонили вниманието си от инфлацията, започват да стават по-строги. На 28 януари индийската централна банка повиши основния лихвен процент за трети път през последните пет месеца и даде ясно да се разбере, че върви към определянето на целево равнище на инфлацията. Турската централна банка се отказа от недалновидната си парична политика и възприе по-стандартен курс, повишавайки рязко лихвите. Има какво още да се направи: реалните лихвени проценти в много нововъзникващи пазарни икономики са отрицателни.
Посоката обаче е правилна и повечето страни се движат бързо. Съдбата на националните валути на тези държави обаче не е изцяло в техни ръце, тъй като притокът и отливът ...
Като се вземе предвид, че за първи път жена е начело на Управлението за федерален резерв (УФР), периодът на управление на Джанет Йелън ще изглежда коренно различно. Поглеждайки обаче под повърхността, ерата на Йелън няма да се различава кой знае колко, поне в началото, от ерата на предшественика й Бен Бърнанке, който се оттегли в петък.
Все пак Йелън бе негова заместничка. Важно е да се отбележи, че тя е и един от архитектите на новата политика на “предварителни насоки”. Бърнанке може да е започнал и да е определил темпото на свиване на паричното стимулиране на икономиката, намалявайки го преди края на мандата си, но “предварителните насоки” ще определят дали УФР е успяло да подкрепи американската икономика по пътя й към възстановяването.
Свиването означава край на стимулите (УФР ще престане да налива пари в икономиката с времето), но това не е затягане на паричната политика. С други думи, УФР не оттегля подкрепата си за икономиката, тъй като обеща да поддържа ниски лихвени равнища, докато възстановяването не се стабилизира. Това обещание за подкрепа зависи от запазването криво-ляво на разделението между евтиното инжектиране на пари и основната лихва на УФР, която е между 0 и 0,25 %.
За да убедят пазарите в това (все пак те са хората, които ни определят лихвите), Йелън и останалите централни банкери използват безработицата като основен показател за ориентир в политика им на предварителни насоки, тъй като тя относително лесно се следи и не подлежи на голямо преразглеждане. Разбира се, това отговаря на двойния мандат на УФР: да направлява стабилността на цените и безработицата.
Опасност от дерайлиране на възстановяването
Безработицата е изоставащ показател, даващ информация за случилото се в икономиката, което е накарало компаниите да наемат или уволняват преди няколко месеца. Този индикатор обаче създава усещането за това докъде УФР желае да доведе икономиката преди да обмисли повишаването на лихвите.
Щом безработицата достигне 6,5 % , което е значително над 5 -те процента, задържали се продължително в периода преди финансовата криза, тогава лихвените равнища и паричната политика биха могли да започнат да се нормализират. Предизвикателството за Йелън е да направи така, че тази политика да спечели доверие. Лихвите по 10-годишните облигации сега са по-близо до 3% спрямо под 2% преди година, което все още е исторически минимум. Пазарите ще отчетат инфлацията в едно възстановяване, така че не е прекалено изненадващо. Ако обаче лихвените равнища тръгнат нагоре прекалено бързо, тогава крехкото възстановяваме би могло да дерайлира.
Планирането на темпа на инфлация бе политика, която изглеждаше, че управлява за дълго инфлационните очаквания в средносрочен план. УФР тогава можеше да се справи с краткосрочните колебания, а пазарите вярваха, че централната банка ще управлява цените две години напред.
Е, цените не бяха голям проблем, като се има предвид дефлационният натиск след дълговата криза в САЩ. Във Великобритания обаче имаше някои добре известни проблеми, когато инфлацията остана над целевата през по-голяма част от последните пет години въпреки спада на жилищното строителство.
Поглед отвъд океана
Що се отнася до “предварителните насоки”, УФР ще се надява на същото доверие. И това е предизвикателството за Йелън. За да помогне с управлението на очакванията, УФР започна да публикува индивидуални прогнози на членовете на Федералния комитет за операции на открития пазар. Има публикувани дати за това кога банкерите от УФР очакват първото повишаване на лихвите. В момента те очертават ниски лихви през идната година. Никоя друга банка досега не е правила предварителни насоки освен британската централна банка Bank of England. Тя обаче прие насоките без съпътстващите прогнози за лихвите и по-висока целева безработица от 7%.
Тъй като ...
Какво можем да научим от традиционните общества
Диабет, хипертония, инсулти, инфаркти, атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания и рак са болестите, които морят най-често Първия свят, но са били неизвестни доскоро в страни като Нова Гвинея. Припомня го Джаред Даймънд в „Светът преди вчера” (изд. „Изток-Запад”).
Подзаглавието: „Какво можем да научим от традиционните общества”. Новогвинейците не ползвали сол преди срещата си с белия човек през 1933. Японците са световни шампиони по смъртност от инсулти, а шампионите сред тях са в префектура Акита, които най-обичат солен ориз със солена супа, „а между яденетата - солена туршия”.
20-годишната кампания във Финландия за ограничаване на солта намали със 75-80% случаите на смърт от инсулт и увеличи средната продължителност на живота с 5-6 години.
Известна истина. Има какво да се научи от „традиционните общества”. И не само.
Американците, които се хранят по „италианска” диета дебелеят. Италианците остават стройни. Отговорът: италианците говорят през цялото хранене. Американците го правят мълчаливо, бързо и – в повече. Защото не оставят достатъчно време за освобождаване на хормоните, дето притъпяват апетита.
Разговаряйте между хапките, съветва Даймънд. Той се прочу с „Пушки, вируси и стомана”, където обясни съдбите на обществата и с всяка следваща изява събира погледа на публиката.
Темите в книгата: настройване към опасности, отглеждане на деца, отношение към възрастните, многоезичие, здравословен живот, разрешаване на конфликти, религията, войната…
По-неизвестна истина: бебето в традиционните общества се носи изправено или седнало и с поглед напред, докато западният начин в количка – легнало и обърнато обратно на движението и той води до изоставане в невро-двигателното развитие.
Цивилизацията е на 11 000 години, а човешкото тяло еволюира 60-100 000 години. То не е готово да приеме всичките й „дарове”. Но Даймънд си заслужава и заради друго: „Културната практика на традиционните общности е много по-разнообразна от тази на съвременните индустриални общества”.
От Книжен Ъгъл
На 4 февруари 1997 година под натиска на президента Петър Стоянов и един милион българи, протестиращи срещу управлението на БСП, социалистите връщат мандата за съставяне на нов кабинет. Така се открив...
„Новера“ АД, „Новера Пропъртийз БВ“ и „Новера Протъртийз“ НВ са завели дело срещу България пред Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове във Вашингтон, установи проверка на BPost.bg.
Процедурата по частична промяна на устройствения план започна на 30 януари. Тя беше предшествана от обществено недоволство, предизвикано от влизането в сила на плана, одобрен през 2008 г. Документът, който предвижда застрояване на над 6000 дка от територията на парк Странджа, не се прилагаше досега заради съдебни дела.
Депутати ще правят нов опит за отпадане на пълната забрана за тютюнопушене на закрито
Нова дясноцентристка партия в Румъния - наричана “президентската партия”, прави заявка за двуцифрен резултат на изборите за Европейски парламент през май и сигнализира, че може да излъчи свой кандидат на президентските избори в Румъния в края на годината.
Партия “Народно движение” бе регистрирана официално миналата седмица, на 29 януари, след като около две години съществува като фондация, в която влязоха близки до президента Траян Бъсеску лица, както и редица представители на създадената от него опозиционна Демократично-либерална партия (ДЛП), недоволни от ръководството на настоящия й лидер Василе Блага. “Народно движение” бе регистрирано като запазена марка през 2012 г. от една от дъщерите на Бъсеску - Йоана.
Лидер на новата формация е Еуджен Томак, 33 г., роден в Молдова политик, историк и журналист. Съкращението, което ще използва партията е РМР (латиница), нейн символ е ябълката, а цветове - зелено и синьо.
“Заявяваме се като един друг вид партия, която предлага друга политическа култура като алтернатива на настоящата липса на визия в политическия спектър”, заяви Еуджен Томак след регистрацията.
Според политически източници в “Народно движение” ще влязат редица бивши президентски съветници, особено след като миналата седмица държавният глава подписа укази за освобождаване от длъжност на седмина. Един от тях - Даниел Фунериу (бивш министър на образованието), вече обяви във Фейсбук, че се записва в “Народно движение”.
Според румънски медии малката дъщеря на президента - Елена Бъсеску, която в момента е евродепутат от Демократично-либералната партия, има планове да продължи тази своя дейност, но този път от редиците на новата формация. В. “Гъндул” писа, че със сигурност тя не се е записала за участие във вътрешната надпревара в Демократично-либералната парти за селекция на кандидатите за евродепутати. Сред имената на потенциалните кандидати на “Народно движение” за изборите за Европейски парламент е и Теодор Баконски, бивш министър на външните работи.
В момента Румъния има 33 евродепутати, а на изборите на 25 май ще бъдат избрани 32 народни представители, които да представляват страната.
Изборите за Европейски парламент ще изпратят сигнал за нагласите в Румъния във връзка с президентските избори в края на годината. Президентът Траян Бъсеску вече няма право да се кандидатира след два петгодишни мандата, а управляващият Социал-либерален съюз (СЛС) отдавна е издигнал кандидатурата на лидера на Национално-либералната партия Крин Антонеску.
Социологическите анкети показват, че подкрепата за управляващия съюз, в който влизат Социалдемократическата партия, Национално-либералната партия и Консервативната партия, се движи около 60 процента. Опозиционната Демократично-либерална партия се нарежда на второ място с 15 до 18 процента, а класиралата се на трето място на парламентарните избори през 2012 г. популистка Партия на народа-Дан Дяконеску събира между 4 и 7 на сто.
Новопоявилите се партии, най-вече в дясното политическо пространство - Гражданска сила, Нова република, Народно движение, регистрират изключително скромни резултати в анкетите досега.
Официалната регистрация на “президентската” партия и наближаването на изборите задейства обичайната в страната политическа миграция. Петима народни представители от Демократично-либералната партия (ДЛП) миналата седмица напуснаха формацията, за да станат членове на “Народно движение”.
Заместник-председателят на ДЛП Теодор Столожан заяви, че съжалява за всеки напуснал формацията, но допълни, че не очаква партията да претърпи големи загуби след основаването на “Народно движение”. Все повече зачестяват слуховете, че с ДЛП ще се раздели и бившият премиер от тази партия и кмет на Клуж Емил Бок.
Прясно вписаната като член на “Народно движение” Елена Удря, бивш министър на туризма от ДЛП, заяви в събота на партийно събрание, че формацията си поставя за цел да постигне двуцифрен резултат на евроизборите, предаде агенция Медиафакс. Удря каза още, че “Народно движение” може да подкрепи кандидат с реални шансове за президент на Румъния и изрази надежда, че този кандидат ще бъде общ за десницата.
Според социологическите анкети премиерът ...
Ако Европейската комисия търси сериозен анализ за генезиса на корупцията в България, то трябва да го търси още в началото на трансформацията на политическата власт на бившите комунисти през 1989 г., както и в тяхното икономическо и финансово влияние и до днес. Това заяви евродепутатът Андрей Ковачев от името на ГЕРБ по повод публикувания днес доклад на Еврокомисията за корупцията в Европейския съюз.
"Хубаво е, че Европейската комисия разпознава корупцията като общоевропейско...
Омир описва как Марс и Виена били се "заклещили" докато правят секс, което ги направило за смях на боговете. Звучи като евтина секс комедия, но подобни истории се разказват от векове и може би част от тях са верни, коментира Уилям Кремър от Би Би Си.
Лекар от болница в Берн казва, че за 11 години практика е имал случаи на хора с мигрена, сърдечни проблеми или дори амнезия след секс, но че историите за "заклещване" са от категорията на градските митове.
Но двама слушатели...
Заради масовата емиграция на вишисти през годините на прехода България е спонсорирала развитите страни с около 1,5 млрд евро, твърди в свой анализ известният юрист Иван Т.Тодоров. Изчисленията му се базират на числото 90 000 души със завършено висше образование у нас с търсени на Запад специалности, които работят в чужбина това, за което са учили -
Почитателите на естетското кино “с дъх на Фелини” и атмосферата на аристократичния Рим ще видят за първи път на български екран един от европейските претенденти за “Оскар” - най-новата творба на италианеца Паоло Сорентино с поетичното име “Великата красота”. Това ще е една от галапрожекциите на “София филм фест 2014. Филмът е носител на “Златен
Снегът разхлопа новия площад на Русе. От влагата и плъзналата вода през фугите плочките от китайски гранит пропаднаха и се разлепиха. Мащабната реконструкция на централната градина в крайдунавския град приключи преди 2 години с гаранция за качество и изпълнителят "Консорциум Русе" трябва да отстрани отново дефектите. Почти през всеки сезон
Разрушена е най-голямата експозиция в света на гигантски калмари в пристанищния град Луарка, в Астурия
Разрушена е най-голямата експозиция в света на гигантски калмари в пристанищния град Луарка, в Астурия
Хубаво е, че Европейската комисия разпознава корупцията като общоевропейско предизвикателство, което не е ограничено само до новите страни-членки. Ако Комисията търси сериозен анализ за генезиса на ко...
Искра Радева се подготвя за нова роля. Постановката е по Бранислав Нушич, а премиерата ще е вероятно другия месец. Актрисата съчетава репетициите с представления в различни градове из страната. Вчера тя игра в “Имам нужда от теб” в Пазарджик, на 10 февруари ще се качи на сцената на театър “София” с “Квартет за двама”, на 13-и - с “Луд съм по теб” в
Стремежът на актьора Мариан Вълев да участва активно в писането на сценария за 4-тия сезон на „Под прикритие" е на път да изиграе лоша услуга на хитовия сериал.
Москва. 3 февруари /КРОСС/. Москва е обезпокоена от призивите на ЕС за преразглеждане на споразумението между Русия и страните-участнички в проекта „Южен поток". Това заявява министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров в интервю за сръбския вестник „Политика", предаде ИТАР-ТАСС.„Способствайки за диверсификацията на маршрутите за доставка на газ в европейските страни, „Южен поток" представлява сериозен принос на Русия в осигуряването на комплексна енергийна безопасност на континента", посочва министърът, допълвайки, че в този контекст предизвикват недоумение и безпокойство заявленията на Брюксел за необходимост от преразглеждане на междуправителствените споразумения между Русия и страните-участнички в проекта „Южен поток".„Очевидно е, че законодателството на Европейския съюз не трябва да се прилага ретроспективно, да препятства на изпълнението на по-рано постигнати двустранни споразумения, - подчертава министърът. - Посочените споразумения са неразделна част от международното право и не могат да бъдат подложени на преразглеждане едностранно".
В две от залите на художествената галерия в Добрич от днес ще бъде подредена изложба живопис на тема “Сезони”. Подбрани са 34 творби, между които ще са и картини на Владимир Димитров-Майстора. Ще има платна и на Александър Петров, Георги Баев, Надежда Кутева и др. Художниците са пресъздали с помощта на цвета и композицията различните сезони, усеща
Властта в България е подходила формалистично с борбата с корупцията, което не е довело до промяна да състоянието на страната от присъединяването към Европейския съюз до днес. Това е записано в първия доклад на Европейската комисия за борбата срещу корупция в целия съюз, където има глава за всяка държава членка.Реално едва през септември ...
С екипа ми по време на преговорите извоювахме 850 милиона евро от фонда "Козлодуй", които и в момента се ползват за модернизиране на българската енергетика. Върнах доверието към нашата ядрена енергетика като поставихме на първо място безопасността и здравето на хората. Това заяви пред БиТиВи лидерът на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева.
По думите ѝ е показателно е, че няма друг политик, освен един, който да застава на мнението на ново отваряне на старите блокове 3 и 4...
Арест на бизнесмен отново раздуха споровете законно ли е движението на коли във варненската Морска градина. Според Върховния административен съд автомобилите могат да влизат в частта на парка, където законно са построени сгради и собствениците им имат право на достъп до къщите си. Въпреки че съдът отмени забраната, наложена от кмета И
US кораби навлязоха в Черно море по път за Украйна. Пентагонът обяви по-рано, че навлизането на корабите в района е част от стандартен военен план за осигуряване на безопасното провеждане на Олимпийските игри в Сочи.
Спорът за пропускателния режим на автомобили в северната част на Морската градина - т.нар. местност Салтанат, доведе до зрелищен арест на бизнесмен. В неделя следобед общински полицаи надянали белезници на известния бизнесмен и вносител на яхти Лъчезар Братоев. Униформените спорели с шофьорка на джип, на която искали да съставят акт, че е паркирала
/КРОСС/ Ако президентските избори в Украйна се проведат през януари, най-голям брой гласове ще получат двамата кандидати - Виктор Янукович и Виталий Кличко. Това сочат данните от изследване, проведено от Института за социални технологии "Социополис", поръчано от Агенцията за моделиране на ситуации.Според проучването, настоящият държавен глава на Украйна и лидерът на партия УДАР биха получили съответно 18,4% и 17,6 % от гласовете на респондентите. На трето място остава Петр Порошенко, за който биха гласували 9,5% от украинците.
Решението на Националния съвет на БСП бе една от темите, които бяха изложени пред медиите на провелата се днес пресконференция на БСП – Перник.
На пресконференцията писъстваха Министъра на отбраната на Република България г-н Ангел Найденов, народните представители от КБ Станислав Владимиров и Евдокия Асенова, Областният управител Михаил Михайлов, неговият заместник Кирил Кирилов и председателя на общинския и областен съвет на БСП – Перник инж. Ненко...
“Цяла седмица спим с дрехите. Напрежението и страхът са големи. Тъкмо снощи се успокоихме и ни хвана в съня този силен земетръс. Беше много зловещо за пореден път. Земята не спира да се тресе”, сподели пред “24 часа” българката Лазарина Данали, която от 5 г. е омъжена и живее на гръцкия остров Кефалония.
В западната част на иракската столица са намерени тела
43-годишният Васил Тосев твърди, че никога досега не се е разболявал от грип. Той следва свои здравословни правила, с които ефективно се предпазва от вирусите.
Вече 15-а година прилага своя рецепта за имунитет срещу грипа. Всяка сутрин, веднага след ставане, той прави промивка на носа си със солена вода, за да премахне бактериите към горните дихателни пътища.
„Сутрин като стана първото нещо е това изчистване на носа, изчистване на езика, изчистване на...
2004 - 2018 Gramophon.com