Дилемата на олигарха - Ринат Ахметов между Изтока и Запада

Ги Хазан
Роман Олеарчик

Ринат Ахметов. Снимка: от тв екрана

Вече седмици наред хората в Украйна си блъскат главите над въпроса: как така най-могъщият човек в Донецк не бе в състояние да потуши бунта, който заплашва да разкъса на части Украйна? Милиардерът Ринат Ахметов , който е на върха на империя от каменовъглени мини и електроцентрали, бе заел изчаквателна позиция, докато сепаратистите откопчваха части от Източна Украйна от контрола на Киев.

Действията на сепаратистите се ускориха, след като референдумите в неделя в региона на Донецк и съседния му Луганск - заклеймени от западните правителства и самия Ахметов - имаха като резултат мнозинство в полза на самоуправлението. Ден по-късно те поискаха да се присъединят към Русия.

Украинският олигарх не остана бездеен. Във вторник той бе в Киев и се срещна с германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, който се опитва да уреди преговори между правителството и войнствените сепаратисти. Но не съумя да спре ескалацията на кризата - провал, предизвикал дебат за истинските му цели.

Хората, които познават Ахметов, казват, че той е решен да предотврати разпадането на Украйна. “Този [бунт] е травма за него”, казва Андрей Будяк, донецки журналист и тв продуцент. “Той не иска да живее в някакъв съмнителен анклав с несигурно бъдеще”.

Най-богатият човек в Украйна е несъмнено въвлечен в крайно деликатни балансиращи ходове. Ако заеме страната на сепаратистите, той може да се изложи на западни санкции и даже да загуби бизнеса си. Ако застане до Киев, рискува да бъде лишен от подкрепата на изтока, неговата домашна база, и да предизвика гнева на Русия.

Но тъй като събитията в Украйна се развиват толкова бързо, той ще трябва скоро да обяви намеренията си, казват анализатори. “За Ринат е време да реши”, казва един съветник на прокиевския губернатор на Донецката област Серхий Тарута.

Досега Ахметов се опитваше да мине за неутрален. Той неколкократно призова Донецк да остане част от Украйна, а в изявление, пратено във вторник до “Файненшъл таймс”, подкрепи плановете на Киев за президентски избори на 25 май, които бунтовниците отхвърлят. Той обаче изрази симпатии и към някои от исканията на сепаратистите като това за по-голяма автономия и повече законова защита на руския език. А в изявлението си от вторник призова за по-представително управление. Това е отражение на ширещия се в Донецк възглед, че изтокът е лишен от граждански права заради промените в Киев.

Симпатизиращият тон излезе на преден план след кръвопролитните сблъсъци в петък в Мариупол - пристанище на Азовско море, където той притежава два стоманодобивни завода. На следващия ден неговият стоманодобивен холдинг “Метинвест” призова правителството да изтегли силите си от града и да прекрати военната си операция в източните градове - призив, за който Киев каза, че само ще насърчи сепаратизма.

В опит да успокои настроенията в Мариупол той сформира отреди от работници на “Метинвест”, които да патрулират заедно с местни полицаи и да предотвратяват мародерствата.

Някои анализатори твърдят, че подкрепата на Ахметов за сепаратистите е по-силна, отколкото той си дава вид, и че той използва техния бунт, за да издейства отстъпки от новото прозападно правителство в Киев. Те се позовават на факта, че близки до него политици не са подкрепили закона, който трябваше да намали противопоставянето в изтока, давайки на регионите в Украйна повече пълномощия и разширявайки правата на руския език.

“Той иска да превърне Донецк в свой собствен малък принципат”, казва прокиевският активист Алекс, който живее в Мариупол. “Колкото повече автономия има, толкова по-добре ще може да защищава своите бизнес интереси”, казва Алекс.

Този възглед придоби достоверност тази седмица, когато Павел Губарев, един от сепаратистките лидери, каза пред руски вестник, че неговите последователи са на заплата при Ахметов. Бизнесменът настоя, че на никого ...

Не бъди жена, обръсни се!

Антон Митов, Азис, Кончита Вурст. Колаж: бинар, е-вестник

Това е най-масовото пожелание тези дни в Интернет. Тази ситуация обаче е едно „дежаву“ за мен, защото „и ний сме дали нещо на света“! Първопроходци сме в областта на мироопазването, чрез помощта на „брадата жена“.

Българският певец Азис въведе модата на „брадатата жена“ преди Кончита Вурст, победител в конкурса на Евровизия тази година. Този факт е международно признат, но докато Азис не успя да спаси Европа от кризата, то Вурст се справи блестящо с „войната“.

На Евровизия, конкурс, на който изпълнителите и зрителите „изливат“ на показ хилядолетните си национални и религиозни комплекси в триминутни песни, тази година за малко да избухне война между две страни.

Първа беше Украйна. На заден план наблюдавахме едно „бягащо колело“ и това беше отлична алегория на политическата ситуация там, а песента се казаше „Тик-так“, всъщност – едно обратно броене до взрива.

От своя страна, Русия отговори с песента на 17-годишните „неразделени“ близначки.  В текста им се казваше – „някога ще пресека чертата, / сега е най-точното време и място / и в този ден ти ще бъдеш мой“. Това си е един химн на анексията.

Обратно броене, пресичане на граница – това е  начало на война, но всичко бе разсеяно от един екземпляр, който накара всички сърца да затуптят от любов и напрежението да се успокои. Победи Кончита Вурст от Австрия, като изпя песента – „Да се възродиш като Феникс“.

След връчването на наградата „брадата жена“ нежно заяви: „Посвещавам песента си на бъдещето на света и неговата свобода. Вие знаете кои сте. Вие сте си на мястото и нас няма да ни спрат.“

И светът се промени.

( Шеговито съобщение: Всяка прилика с действителни лица е случайна. )

САЩ обявиха категоричното си несъгласие от така наречената „победа“ на руския национален отбор по време на мач от световното първенство по хокей. „Сборная“ смаза хокеистите на САЩ с резултат 6:1.

По този повод говорителят на Държавния департамент на САЩ Дженифер Псаки заяви, че: „В началото на 21-ви век не може да се играе сякаш сме в началото на 20-ти век. Имперските амбиции на руския национален отбор бяха нагледно демонстрирани чрез метода им на водене на играта, все едно сме във времето на най-лошите години от съществуването на СССР. „Грозната“ шайбова карусел (вид детска въртележка), която представиха играчите пред вратата на САЩ и блокирането на демократичните шайби пред собствената си врата, налага да се преразгледа настоящото статукво вече като заплаха към общоевропейската безопасност.“

При това, на въпрос на журналист – дали знае какво е това „карусел“, тя отговорила, че не е уведомена, но е сигурна, че е нещо много опасно. Тя заяви още, че президентът Обама е изразил дълбоката си загриженост относно резултатите от срещата и е казал, че „Русия се намира не само от грешната страна на историята, но също така и върху грешната страна на географията, физиката и физическото възпитание“.

Тя съобщи още , че срещу руските национални играчи ще бъдат незабавно въведени икономически санкции : „Ние, заедно с нашите европейски партньори по света, решихме да въведем незабавни широки икономически санкции срещу лицата, които участват пряко в „нападението“. Русия ще плати скъпо за това. Ние взехме трудното решение за всички намаления с карти, които руските играчи ползват в европейските и американските спортни магазини на Reebok , Nike и Adidas, че ще бъдат замразени до следващите сезонни разпродажби.“

Отделно от това, г-жа Дженифер Псаки отбеляза и демонстративното обръсване на брадата в знак на протест срещу Евровизия от страна на хокеиста Овечкин: „Това е протест срещу общоевропейските ценности , срещу избора на Европа! В началото на 21-ви век , не можеш просто така да ...

25 долара на час - референдум в Швейцария за най-високата минимална заплата в света

Ройтерс

Корпоративните лидери в Швейцария, които бяха шокирани от предишни всенародни допитвания за ограничаване на заплатите на шефовете на компании и за намаляване на имигрантите в страната, сега са нащрек по повод референдума на 18 май, който може да доведе до въвеждане в страната на най-високата в света минимална заплата от близо 25 долара на час.

Според неотдавнашно проучване на общественото мнение, направено от gfs.bern, 64% от имащите право на глас отхвърлят предложението, направено от Обединението на швейцарските профсъюзи и подкрепено от социалистическите и зелените партии. Швейцарската система на пряка демокрация, при която често се гласува по социални, политически и икономически въпроси, обаче е поднасяла изненади и преди.

През февруари швейцарците неочаквано подкрепиха ограничаването на имиграцията от ЕС - най-големия търговски партньор на Швейцария, с който сега споделят свободно движение на хора - като пренебрегнаха предупрежденията на бизнеса, че такава мярка ще навреди на икономиката.

“Притеснен съм от предстоящото гласуване”, посочи Ралф Мюлер, ръководител на отдел в компанията за производство на електронни компоненти Schurter.

“Ще трябва значително да повишим заплатите в завода си в Мендризио, където около 80 от общо 100-те ни работници пътуват всекидневно от Италия, но ще трябва да вдигнем заплатите и на по-високо платените ни служители. Това ще струва около 250 000 франка на година”, допълни той.

През ноември швейцарските гласоподаватели отхвърлиха с голямо мнозинство предложението за ограничаване на заплатите на висшите ръководни кадри, предвиждащо възнаграждението на директорите да не е повече от 12 пъти най-ниската заплата в компанията, но миналата година подкрепиха план, според който акционерите на компаниите ще вземат окончателното решение за заплатите и мерките за стимулиране.

Държавният секретариат по икономически въпроси (Seco) заявява, че предложеното минимално заплащане от 22 швейцарски франка (25,13 долара) на час ще бъде най-високото в света, дори като се отчете покупателната способност в прословуто скъпата Швейцария.

В момента икономически либералната страна няма минимална заплата за цялата страна. Заплащането се определя от индивидуални договори със служителите или с колективни споразумения, някои от които определят минимална заплата за определени сектори.

Предложената минимална надница ще отговаря на месечна заплата от 4000 франка, почти две трети от средната заплата за страната през 2012 година и по-висока в сравнение с повечето страни, посочи Държавният секретариат по икономически въпроси.

Планираната от правителството минимална надница от 8,50 евро (11,83 долара) например е около половината от средното заплащане. Правителството се противопоставя на минималната заплата, като през февруари предупреди, че “тя ще изложи на риск работните места и ще направи по-трудно за нискоквалифицираните работници и младите хора да си намерят първа работа”.

Подкрепящите по-високата минимална надница отбелязват, че тя ще помогне да се преодолее неравенството в заплащането и да се гарантира, че работещите на пълно работно време ще могат да имат сносен живот.

Според федералната статистика през 2012 година 10% от заетите на пълен работен ден или еквивалентно работно време в Швейцария са получавали под две трети от средната заплата, като по-нископлатените позиции са били предимно в магазините, хотелите и личното обслужване. При 339 000 души на ниска заплата две трети са били жени.

“Има значение не минималната заплата, а броят на засегнатите хора”, посочват от най-големия швейцарски профсъюз в изявление, като допълват, че сумата за всички швейцарски заплати ще се повиши само с 0,4 процента, ако инициативата бъде приета.

Джордж Шелдън, преподавател по трудов пазар и индустриална икономика от университета в Базел, твърди, че макар предложената минимална заплата да е много висока, отрицателното й влияние ще бъде малко, тъй като ще се отнася за малко хора.

“Безработицата няма да скочи от 3 на 4%. Резултатът ще бъде доста под един процентен пункт”, допълва той.

Заплатите на някои ниско платени швейцарски работници вече бяха повишени на фона на засилилите се дебати ...

Европа пред опасност от нова Студена война

Един от най-големите митове при учредяването на Европейския съюз е предполагаемото укрепване на мира и окончателното освобождаване на европейския континент от призрака на войната, раздирал толкова често този район в миналото.

Към големите обаче опровергавани надежди и очаквания, привнесени от днешна Европа на Меркел и нейните себеподобни, сега се добавя и несигурността за мира и сътрудничеството. Налице е реална опасност да се породи нов риск от Студена война и ново разделение в Европа.

Тези, които поеха голямата отговорност да следват политиката спрямо Украйна сега бързат да осъдят реакцията на руския президент Владимир Путин, сякаш тя не е била очаквана, като наред с това демонстрират безсилие пред руската решителност и военна мощ.

По силата на каква логика Русия би допуснала превратаджии да се настанят в Киев в рамките на едно подкрепяно отвън фанатизирано антируско, враждебно правителство, насърчавано от сподвижници на Хитлер, което да действа с протекцията на САЩ, НАТО и ЕС?

Украйна не е каквато и да е страна за Русия. Тя е съшита с Русия. В Киев е учредена руската държава. В Киев е станало христянизирането на руснаците от Византия и бе изградена по подобие на “Св. София” в Константинопол, същата църква “Св. София” в Киев. При Харков и Сталинград бе спряно хитлеристкото нашествие към Съветския съюз…

По-голямата част от Източна Украйна е била руска до 1954 г., когато тогавашният съветски ръководител Никита Хрушчов я даде на Украйна.

От геополитическа гледна точка, Украйна е буквално слабото място на Русия. Една враждебна Украйна, контролирана от чужди неприятелски сили, би била смъртна опасността за сигурността на Русия.

Тези факти не бива да се пренебрегват при очертаването и упражняването на една европейска политика спрямо Украйна, нито пък е допустимо някои европейски доминиращи кръгове да вярват, че Русия на Путин ще понесе “мирно” откъсване на Украйна от руската сфера на влияние.

Подходът към Украйна е знак за опасна промяна в европейската политика. При кризата в Грузия през 2008 г. тогавашният френски президент Никола Саркози пое посредническа роля. Тогава Франция и Германия заеха ясна и твърда позиция в подкрепа на стратегическото сътрудничество с Русия, като отхвърлиха американския натиск и се противопоставиха на членството на Грузия и на Украйна в НАТО.

Тази политика бе изоставена под натиска на САЩ, а също и на атлантическите им съюзници, като Великобритания, Полша, Швеция, Балтийските държави и други страни от Източна Европа.

САЩ постоянно се противопоставят на развитието на стратегически отношения между Европа и Русия. Вашингтон се страхува, че тези отношения ще направят по-силна Русия, която американците продължават да смятат за техен основен геополитически конкурент. От друга страна, това би подсилило синдрома за независимост на Европа от американската хегемония. Стремежът на САЩ е да бъде постигнато възможно по-тясно стратегическо обвързване с Европа. В тази насока се залага на двете институции ЕС и НАТО, които се разглеждат като две страни на една и съща монета.

Планира се този стратегически контекст да бъде допълнен със създаването на единна зона за свободна търговия между ЕС и Северна Америка.

А какво би станало с Русия, ако Украйна подпише споразумение за създаване на зона за свободна търговия с Европа. Украйна вече има специални търговски отношения с Русия. Европа се готви да подпише, по всяка вероятност в рамките на гръцкото председателство на ЕС, споразумение за създаване на зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка.

Какво би станало в такъв случай? Русия би ли могла чрез Украйна да се сдобие със зона за свободна търговия с Европа и САЩ? Тя би ли сложила край на специалните си търговски отношения с Украйна и особено с източната рускоезична Украйна, в която е съсредоточена сътрудничещата с Русия тежка промишленост на страната?

Иска ли Германия една нова ...

Афро-американец оглави "Ню Йорк Таймс"

За пръв път в 160-годишната история на в-к "Ню Йорк Таймс" за главен редактор на влиятелното американско издание бе назначен афро-американец.

“Анти-евро” партията: гласът на германците, които не искат да плащат заради другите

Франс прес

“Кризата на еврото много ме тревожи. Тя не е приключила”, заявява 47-годишната Катрин Ромел на предизборен митинг за изборите за Европейски парламент на германската “анти-евро” партия Алтернатива за Германия (АзГ), която се възползва от отрицателните нагласи към финансовите спасителни планове за южноевропейските страни.

Дългокосата брюнетка с розови кичури изразява разпространено у сънародниците й безпокойство, като размахва пред катедралата в западния град Кьолн плакат с надпис: “Трябва да престанем да правим дългове, които ще се поемат от децата ни”.

Под греещото слънце водачът на листата на АзГ, преподавателят по икономика в Хамбург Бернд Луке държи реч пред неколкостотин симпатизанти. “Канцлерката Ангела Меркел иска да спаси еврото на каквато и да било цена”, отправя й той обвинение под бурни аплодисменти.

Създаденото му през 2013 г. младо движение, което призовава за “организирано премахване” на единната валута, предизвика изненада на парламентарните избори в Германия през септември, като почти премина 5-процентната бариера за влизане в Бундестага.

Той се надява да се представи още по-добре на европейските избори, в пропорционална система, която би трябвало да му гарантира депутати в парламента в Брюксел.

Украинската криза изхвърли премеждията на еврото от първите страници, а доверието към Гърция и други европейски страни в криза донякъде се възстанови. Германците обаче продължават да се тревожат за бъдещето.

“Има голяма несигурност заради застаряването на населението. Хората се безпокоят за пенсията си, смятат, че ще трябва да работят по-дълго”, констатира Андреа Рьомеле, политолог от германския институт “Школа Херти за държавно управление” по адрес на страната с най-възрастно население в Европа.

Според неотдавна публикувано в най-четения в Германия вестник “Билд” допитване, четирима от всеки петима германци смятат, че кризата с еврото не е преодоляна.

Популярният всекидневник се изяви през последните години с предизвикателни статии, описващи южноевропейците като каращи на социални помощи мързеливци, които живеят на гърба на Германия - основния платец в плановете за спасяване на еврозоната.

В Кьолн противниците на еврото с лекота се възползват от ситуацията, като нападат политиката на Европейската централна банка и ниските й лихвени проценти, които според тях са виновни за твърде ниските лихви по спестовни влогове в Германия.

“Вложителите загубиха илюзиите си, вече не получават почти никакви лихви върху парите, които са вложили в банка”, казва Луке.

19-годишният студент по икономика Александер Дюзинг ръкопляска. Без да му е мъчно за дойче марката, която е била заменена от еврото, когато е бил на 8 години, той говори за “заплахата”, която според него представляват за Германия свръхзадлъжнелите страни от Южна Европа.

Той е твърдо решен да гласува за АзГ на европейските избори. За него тази формация е добра алтернатива на традиционните партии.

Новото движение с членска маса 17 000 души обединява хора от най-различен политически произход, като бившия председател на Федерацията на германските индустриалци Ханс-Олаф Хенкел, на втора позиция в листата за европейските избори, който навремето защитаваше приемането на еврото, или пък бивши социалдемократи.

С разпалването на евроскептицизма Луке знае, че разполага с благоприятни позиции, още повече че крайната десница, която обикновено го експлоатира, остава маргинализирана в тази белязана от нацистката диктатура страна.

Социологическите институти дават на АзГ подкрепа между 5 и 6 процента. Луке се надява на повече - “между 6 и 8 процента”, казва той.

Партията “все повече се старае да заеме мястото, което освободиха вдясно приближилите се към центъра консерватори” по теми като семейството или имиграцията, отбелязва Андреа Рьомеле.

Напоследък АзГ възприе откровено провокационен тон като този на плаката й със снимка на Ким Чен-ун и слоган: “Общото между дебелия кореец и ЕС: разбирането им за демокрацията”.

Формацията обаче настоява, че не е крайнодясна. “Ако влезем в Европейския парламент, определено няма да се сближаваме с десните популистки партии”, предупреждава Луке, който отхвърля например френския Национален фронт.

БТА

Религиозен календар за 15 май

Преп. Пахомий Велики. Преп. Ахилий, еп. Лариски
 Преподобни Пахомий се родил в Тиваида (Египет). Родителите му били езичници, но Пахомий от ранни години имал отвращение към идолослужението. Скоро Господ му посочил истината. Като войник се запознал с Христовата вяра, оттеглил се в пустинята и станал монах. Основал манастир в Тавена и напътствал в д Преп. Пахомий Велики. Преп. Ахилий, еп. Лариски Преподобни Пахомий се родил в Тиваида (Египет). Родителите му били езичници, но Пахомий от ранни години имал отвращение към идолослужението. Скоро Господ му посочил истината. Като войник се запознал с Христовата вяра, оттеглил се в пустинята и станал монах. Основал манастир в Тавена и напътствал в д

За кого е все още привлекателен Европейският съюз

ДПА

Десет години след като Европейският съюз (ЕС) осъществи голямото си разширяване на изток, много от новите държави членки представляват всичко, което старите не са. Техните икономики по-скоро растат, отколкото да са в стагнация, а много граждани се чувстват свързани с ЕС, макар че стандартите на живот в страните им все още изостават в сравнение с тези в западните държави.

Тази година 11-те държави от Централна Европа, Балканите и Балтика ще увеличат брутния си вътрешен продукт (БВП) средно с 2,1 процента, докато в еврозоната ръстът ще бъде 1,2 процента, сочат данни на Виенския институт за международни икономически изследвания (ВИМИИ). “Регионът продължава да расте по-бързо, макар че темповете не са каквито бяха преди кризата”, казва изследователят в института Марио Холцнер, специализирал в наблюдението на региона.

Една от причините за растежа е, че Централна и Източна Европа се превърнаха в неотделима част от производствения процес в Европа. Полша, Чехия, Словакия и Унгария са част от германския автомобилостроителен клъстър, а “Форд” и “Дачия” се произвеждат в румънски заводи.  Освен това еврофондовете достигаха размер между 1 и 4 процента от годишния БВП на източните държави членки на ЕС, посочва Холцнер.

Това е една от причините ЕС все още да има положителна репутация в Централна и Източна Европа, смята Данута Хюбнер, либерално-консервативен депутат от Полша в Европейския парламент.  “Според нас присъединяването беше ситуация, от която и двете страни бяха печеливши”, казва Хюбнер, която е бивш еврокомисар за регионалната политика.

Освен достъпа до европейските фондове, които често бяха използвани за подобряване на обществената инфраструктура, отварянето на трудовите пазари и на университетите на Запад оказа силно положително влияние, допълва тя.  В Полша 89 процента от населението одобрява ЕС, сочат данни на полския Център за изследване на общественото мнение.

Във всички източноевропейски държави членки доверието на гражданите в ЕС е по-високо от 31-те процента средна стойност за целия Съюз, показва последното проучване на общественото мнение на Европейската комисия “Евробарометър”.

Оптимизмът за бъдещето на блока, както и усещането, че гласоподавателите имат думата в политиката на блока, обаче са неравномерно разпределени сред новите държави членки, показват социологическите анкети.

В крайна сметка се оказа, че присъединяването към ЕС не е било лекарство за всички проблеми в тези бивши комунистически пазари. В Хърватия например, липсата на промишленост направи страната тежко зависима от туризма и съответно - от метеорологичните условия. Тази година се очаква икономиката да изпадне в стагнация, а безработицата да надхвърли 17 процента.

За Словения прогнозата е, че БВП ще се свие с 0,5 процента, показват изследванията на ВИМИИ. “Словения опита да управлява страната с помощта на държавни банки. Това не беше най-доброто решение”, коментира Холцнер, обръщайки внимание на прекалено тесните връзки между банкери и политици.

Въпреки силните икономически връзки на Източна Европа със Запада, сегашната криза в Украйна доведе до снижаване на годишните прогнози за растежа в балтийските страни с няколко процентни пункта.

Ключовите валути в региона - полската злота, унгарският форинт, руската рубла и чешката крона - се сринаха, а основните индекси на акциите по-рано тази година паднаха, тъй като инвеститорите се изтеглиха от региона, опасявайки се да не би кризата на източния праг на Европа да се задълбочи.

Конфликтът на Украйна с Русия обаче би могъл в крайна сметка да окаже проевропейски ефект, поне в Полша. Управителят на централната банка там Марек Белка твърди, че променливата ситуация в източната съседка и търговски партньор на Полша е направила по-трудно управлението на икономическите и парични политики и в резултат на това приемането на еврото е станало по-наложително.

Досега Чехия и Полша бяха източните държави членки извън еврозоната, които имаха най-малко желание за присъединяване към нея. Но оставането извън еврозоната означава и изолиране от текущия процес на вземане на ...

Хамас напусна резиденцията на Абас

Острият конфликт между "Хамас" и "Фатах"

Затлъстяването води до по-голям риск при рак на гърдата

Затлъстяването се свързва с 34% по-голям риск от летален изход при някои от злокачествените тумори на гърдата, преди менопаузата, сочи изследване на британски лекари.

Станишев: Някои политици затъват в провинциализъм

Соцлидерът Сергей Станишев изрази съжаление, че почти липсва европейски дебат в тази кампания у нас . В Ловеч той каза: "В България няма дебат за мястото ни в Европейския съюз (ЕС), каква България искаме да видим, какво да отстояваме и как да постигнем повече." Според него това се дължи на факта, че много от българските политици са затънали в д Соцлидерът Сергей Станишев изрази съжаление, че почти липсва европейски дебат в тази кампания у нас . В Ловеч той каза: "В България няма дебат за мястото ни в Европейския съюз (ЕС), каква България искаме да видим, какво да отстояваме и как да постигнем повече." Според него това се дължи на факта, че много от българските политици са затънали в д

Петролът поскъпна до 102,06 долара за барел

Цените на петрола на международните пазари се увеличиха на фона на данните за нефтените запаси на САЩ и кризата в Украйна.

Оперираха левия крак на Ивайла Бакалова, ще ходи с шина 45 дни

Ивайла Бакалова счупи левия си крак във вторник следобед по време на една от мисиите в риалити шоуто “Къртицата”. Тя е била качена на покрив, където е омотала краката си в мрежа. Веднага след инцидента Бакалова е откарана в болница, където докторите установяват, че е счупила големия пищял на левия си крак, а състоянието  изисква операция. Тя минава Ивайла Бакалова счупи левия си крак във вторник следобед по време на една от мисиите в риалити шоуто “Къртицата”. Тя е била качена на покрив, където е омотала краката си в мрежа. Веднага след инцидента Бакалова е откарана в болница, където докторите установяват, че е счупила големия пищял на левия си крак, а състоянието изисква операция. Тя минава

Софка Дойнова: Пари, които не носят радост, да отиват там, където ще донесат

- Всички се просълзихме, когато ви видяхме на церемонията “Достойните българи” прегърнала голяма снимка на дъщеря ви Валерия. Какъв човек беше тя?
- Най-лъчезарното същество, което може да си представите! Вал беше живот, емоция, смях, невероятно съчетани със зряла отговорност. Една моя приятелка филоложка беше казала: Вал от малка беше голяма! 
- Всички се просълзихме, когато ви видяхме на церемонията “Достойните българи” прегърнала голяма снимка на дъщеря ви Валерия. Какъв човек беше тя? - Най-лъчезарното същество, което може да си представите! Вал беше живот, емоция, смях, невероятно съчетани със зряла отговорност. Една моя приятелка филоложка беше казала: Вал от малка беше голяма!

Гудлък Джонатан изключи да пусне затворници на Боко Харам

Нигерийският президент Гудлък Джонатан изключи възможността да пусне на свобода затворници от екстремистката групировка "Боко Харам" в замяна на освобождаването на отвлечените над 200 ученички, каза британският министър по африканските въпроси Марс Симъндс.

Полицията в Каракас арестува 80 протестиращи студенти

Около 80 демонстранти бяха задържани от полицията в Каракас по време на инциденти след антиправителствено студентско шествие. Това съобщи командващият националната гвардия в Каракас, който е провел операцията срещу протестиращите младежи.

Оправдаха бившия шеф на "Информационно обслужване"

Бившият шеф на “Информационно обслужване” Иво Николов е невинен.
Вчера Софийският апелативен съд отмени присъдата на градските съдии, с която през декември м.г. той бе осъден за неумишлена безстопанственост. Тогава Николов беше амнистиран и освободен от наказателна отговорност, но осъден да плати 23 500 лв. - щетата, която според прокуратурата... Бившият шеф на “Информационно обслужване” Иво Николов е невинен. Вчера Софийският апелативен съд отмени присъдата на градските съдии, с която през декември м.г. той бе осъден за неумишлена безстопанственост. Тогава Николов беше амнистиран и освободен от наказателна отговорност, но осъден да плати 23 500 лв. - щетата, която според прокуратурата...

Клип със секс и насилие зове да гласуват на евроизборите в Дания

Скандално видео, с което датският парламент се опита да вдигне избирателната активност сред младите в страната, шокира Европа и света.
Клипът, който е анимация, започва с юнака Voteman (Гласуващия), на когото четири красавици правят орална любов. Изведнъж Voteman се сеща, че трябва да се гласува на европейските избори, зарязва мацките и хуква. Скандално видео, с което датският парламент се опита да вдигне избирателната активност сред младите в страната, шокира Европа и света. Клипът, който е анимация, започва с юнака Voteman (Гласуващия), на когото четири красавици правят орална любов. Изведнъж Voteman се сеща, че трябва да се гласува на европейските избори, зарязва мацките и хуква.

"Севиля" спечели Лига Европа и отново прати "Бенфика" в чакалнята


"Севиля" удължи чакането на "Бенфика" за нов европейски трофей, след като спечели купата в Лига Европа с 4:2 след изпълнението на дузпи. В редовното време и продълженията те не успяха да си отбележат гол на стадион "Ювентус арена" в Торино.

​Испанският състав ще добави трети трофей от турнира след 2006 и 2007 г., когато отново се наложи с дузпи срещу "Еспаньол". А португалците записаха осмия си неуспешен еврофинал след 1962 г.

При изпълнението на дузпите Оскар Кардосо и...

"Севиля" спечели Лига Европа с дузпи

"Севиля" удължи чакането на "Бенфика" за нов европейски трофей, след като спечели Лига Европа с 4:2 след изпълнението на дузпи. В редовното време и продълженията те не успяха да си отбележат гол на стадион "Ювентус арена" в Торино.

​Испанският състав ще добави трети трофей от турнира след 2006 и 2007 г., когато отново се наложи с дузпи срещу "Еспаньол". А португалците записаха осмия си неуспешен еврофинал след 1962 г.

При изпълнението на дузпите Оскар Кардосо и Родриго...

Иран готви спътник за прогнозиране на земетресения

Иран започва конструирането на спътника "Аят", който е предназначен за научни изследвания за по-точно прогнозиране на земетресения, съобщи агенция "Фарс".

Турски синдикати готвят протести заради катастрофата в Сома

Турската Конфедерация на синдикатите на работещите в обществения сектор (KESK) обяви, че започва стачни действия, за да протестира срещу минната катастрофа в Сома, при която загинаха 274 души според официалните неокончателни данни.

Италиански депутат се изсекна в знамето на ЕС

Италиански депутат се изсекна в знамето на ЕС в тв предаване. Джанлука Буонано от крайнодясната Северна лига, който е и кандидат за Европарламента, заявил: “Европа е контролирана от банките и не се интересува от тайната емиграция, докато прави италианците все по-бедни със своите престъпни пари. Тази Европа ме отвращава. Италиански депутат се изсекна в знамето на ЕС в тв предаване. Джанлука Буонано от крайнодясната Северна лига, който е и кандидат за Европарламента, заявил: “Европа е контролирана от банките и не се интересува от тайната емиграция, докато прави италианците все по-бедни със своите престъпни пари. Тази Европа ме отвращава.

Спор за училищен двор във Варна ще се решава наесен

Спорът за базата между Националното училище по изкуствата “Добри Христов” (НУИ) и Колежа по туризъм към Икономическия университет (ИУ) няма да се реши бързо. Това стана ясно след серията преговори, които областният управител Иван Великов проведе с двете страни.  НУИ и колежът делят една сграда, собственик на която е Министерството на културата. Спорът за базата между Националното училище по изкуствата “Добри Христов” (НУИ) и Колежа по туризъм към Икономическия университет (ИУ) няма да се реши бързо. Това стана ясно след серията преговори, които областният управител Иван Великов проведе с двете страни. НУИ и колежът делят една сграда, собственик на която е Министерството на културата.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване