Синдромът на раздразненото черво най-често може да бъде причинен от стрес и недохранване. Лошото е, че най-често това заболяване се пр...
"Реал" (Мадрид) победи "Байерн" (Мюнхен) с 2:1 като гост в първи полуфинал на Шампионската лига. Реваншът е идната седмица в испанската столица.
Любопитно е, че преди малко повече от година "лос меренгес" спечелиха със същия резултат на "Алианц арена", тогава в четвъртфинал. Но в ответния сблъсък се стигна до продължения и съдийски грешки в полза на "Реал", който в крайна сметка спечели с 4:2 и продължи.
Въпросът е, че "Байерн" не е за отписване, независимо от добрия турнирен резултат в полза на неговия опонент. Припомняме, че "Ювентус" залачи пасив от цели три гола на "Бернабеу".
Тимът на Юп Хайнкес имаше отявлено преимущество, но допусна две грешки и "Реал" ги наказа, като за пореден път демонстрира убийствена ефективност. Някога по този начин често печелеха германските отбори.
Джошуа Кимих откри в 28-ата минута, като успя да изненада вратаря Кейлор Навас, който се готвеше за центриране на защитника и бе преодолян. Нататък обаче Навас имаше отлични намеси, независимо че сбърка още веднъж - нетипично за него.
В 44-ата минута бранители на "Байерн" явно се подведоха по понечилия да изпълни задна ножица Кристиано Роналдо и оставиха непокрит Марсело, който с техничен удар изравни.
След почивката натискът на домакините се засили. Те обаче бяха хванати неподготвени на контра (след нова грешка) и влезлият от скамейката Марко Асенсио оправда хода на Зинедин Зидан - 2:1.
До края "Байерн" така и не намери начин да стигне поне до равенството. В няколко ситуации Фортуна целуна "Реал".
В другия полуфинал - ден по-рано, "Ливърпул" би "Рома" с 5:2.
Тази вечер на сцената на ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс, от 19:30 часа ще бъде представен за първи път у нас австралийско-германският танцов спектакъл "Жените чудо".
В ролите ще влязат две професионални жени-бодибилдъри. Натали Шмид е трикратна шампионка, а Рози Харте е участвала в над 18 бодибилдинг събития, като успоредно се занимава с театър, съвременен танц и музика като вокал на електро-суинг група. Хореографът Мелани Лейн ги кани в естетическия контекст на сценично представление.
То дава нова перспектива към този изключително изискващия спорт, който уголемява тялото и изцяло го изменя. Докато правят всичко възможно да постигнат оптимална форма, двете жени направляват своята физика и някъде там се създава потенциал за нов език на тялото. „Жените-чудо“ обединява силата и уязвимостта, репрезентацията и трансформацията, атлетизма и женствеността и провокира диалог с възприятията ни за тези категории.
Чернобилската авария е тежка промишлена авария, възникнала на 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Обикновено тя се приема за най-тежката авария в историята на ядрената енергетика, като наред с аварията на АЕЦ Фукушима I от 2011 година сред 2-те събития от ниво 7 по Международната скала за ядрени събития. Тя предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и
Два поредни епизода от сериала "Борджиите" можете да гледате тази вечер, 26 април, по новия драматичен тв канал Epic Drama. Началният час е 23:55.
Родриго Борджия се превръща в синоним на безскрупулност и управлението му като папа ще бъде запомнено с най-скандалната глава в историята на католическата църква. Докато управлява Рим по време на отсъствието на папата, съпричастността на Лукреция ѝ спечелва популярност както сред кардиналите, така и сред гражданите. Но сега Родриго - папа Александър VI, се завръща и не проявява особено търпение към любезността и неспособността за интригантстване на дъщеря си - особено при условие, че е болен и често се чувства на прага на смъртта.
Кой е Чезаре Борджия?
Epic Drama стартира в Европа на 14 декември 2017 г. Новият канал от семейството на Viasat History и TV1000, само за драматични продукции, е достъпен в южна България чрез ТЕЛЕКАБЕЛ ТВ - на HD позиция 228, SD канал 185, и TV SAT COM - 23/24, в северна България – чрез NetWorx – на позиция 230, а в София – чрез NET1 на 82 канал. Сред премиерите в стартовата схема бяха създаденият от изцяло дамски творчески екип „Блудници“ и минисериалът в шест части „Клондайк“ с Тим Рот и Ричард Мадън (GOT), а в януари към тях се присъединиха разкошният „Версай“ и най-скъпият проект на шведската SVT „Ресторантът“. В средата на март дебютира испанският трилър хит „Чумата“, а на Цветница - „Миниатюристът“! Можете да гледате първите епизоди на няколко от сериалите по Epic Drama онлайн свободно на: https://www.epicdrama.bg/watch-now/.
Организации от коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България", сред които и WWF, спечелиха на първа инстанция дело във Върховния административен съд (ВАС) срещу решение на министъра на околната среда и водите за Пирин.
През март 2017 г. екоминистърът реши актуализацията на плана за управление на Национален парк Пирин да не се подлага на екологична оценка и оценка за степента на въздействие върху защитените зони от Натура 2000, съвпадащи с границите на парка. Тези промени от своя страна предвиждат 12,5 пъти повече застрояване спрямо първоначалния план за управление и сечи в територията на националния парк.
Според българското и европейското законодателство, както и според решенията на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, от което Пирин е част, планът за управление трябва да се подлага на екологична оценка. Опитите за заобикаляне на закона водят до подобни решения на съда.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов многократно е заявявал, че ще се съобрази с решенията на съда по казуса с Пирин. Въпреки това министерството може да обжалва решението на ВАС на втора инстанция, ако пожелае.
Коалицията „За да остане природа в България" заведе и второ дело за Пирин – обжалване на решението на правителството от декември 2017 г. да отвори за строителство 48% от територията на Национален парк Пирин. Върховният административен съд насрочи за 14 май първо заседание по делото, с което организации, които са членове на коалицията „За да остане природа в България", обжалват въпросното правителствено решение за промените в плана за управление на Национален парк Пирин.
По-рано днес Европейският съд постанови, че България трябва да разшири европейската екологична мрежа Натура 2000 в Рила планина. Българското правителство 10 години отлагаше това заради вековни гори, придобити от частни лица чрез заменки, за да ги застроят. Рано или късно правдата възтържествува. Единствено исканията на гражданите за правова държава могат да подтикнат този процес да става по-бързо.
.
Brussels - The EU Court of Justice has ruled that Bulgaria failed to protect unique habitats and important bird species in the Rila Mountains. The Bulgarian authorities now have to widen the zone classified as a Special Protection Area in order to provide adequate protection to endangered species of wild birds.
Rila, the highest mountain range of Bulgaria and the Balkan Peninsula, is among the most valuable areas for the conservation of 41 vulnerable bird species in the country and in the EU. Under the EU legislation on the conservation of wild birds, member states are obliged to designate special protection areas for the conservation of species in danger.
Bulgaria has so far properly classified about 70% of the zone as a Special Protection Area. However, this does not cover significant parts of the habitats of 17 endangered bird species like Boreal's owl, the Eurasian pygmy owl, as well as the white-backed woodpecker, the three-toed woodpecker, the hazel grouse and the black woodpecker.
The battle for Rila has continued for almost 10 years. Half of the missing area is covered by forests at least a century old. Many of them have been included in the so-called swaps - a means to exchange forest in remote areas for state-owned plots in prime locations, often protected areas, in order to invest in real estate development or ski resorts. Swaps have been investigated by the European Commission as a possible instance of illegal state aid.
In January 2016, the Court ruled against Bulgaria in a similar case concerning the designation and protection of Kaliakra, another important area for protection of birds in the northern Bulgarian Black Sea Coast.
Европейският съд осъди България отново за неспазване на европейското природозащитно законодателство, съобщава коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България", част от която е и WWF.
След наказателна процедура, продължила близо 10 години, с решението си днес Европейският съд приема за установено, че България не е обявила цялото орнитологично важно място, обхващащо Рила планина, в специалната защитена зона „Рила" от европейската екологична мрежа Натура 2000 и не е класифицирала най-подходящите по брой и площ територии за опазването на видове птици според Eвропейската директива за птиците.
Съгласно чл. 260 на Договора за членство в ЕС, България е задължена да предприеме необходимите мерки, за да изпълни решението на съда. Това означава, че цялото орнитологично място „Рила" трябва да бъде обявено за защитена зона за птици от Натура 2000.
През 2017 г. Европейската комисия предяви иск за осъждането на България, тъй като в специалната защитена зона „Рила" не е било включено орнитологично важното място „Рила" в неговата цялост, т.е. останали са незащитени територии.
Планината Рила е важен регион на обитаване на птици и една от най-значимите територии в Европейския съюз за опазването на около 130 вида гнездящи птици. От европейско природозащитно значение са 41 вида, като един от тях е застрашен в световен мащаб. Включените досега в Натура 2000 Национален парк Рила и Природен парк Рилски манастир не са достатъчни, за да обхванат в достатъчна степен популациите на застрашените видове птици. Незащитените територии, наречени „Рила буфер", обхващат стари, естествени гори, които са единственото обиталище на видове като белогърбия и трипръстия кълвач, пернатоногата и врабчовата кукумявка, глухара и др. По данни от лесоустройствените проекти над 56% от горите в предложената територия са на възраст над 100 години, което е един уникален пример за цяла Европа!
Тази осъдителна за България присъда би могла да бъде избегната, ако Директивата за птиците бе приложена стриктно и изцяло. След като НП Рила бе обявен за Натура 2000 място през 2007 г., а ПП Рилски манастир - през 2011 г. след преговори с Европейската комисия, обявяването на „Рила буфер" за защитена зона от Натура 2000 се отлага от 2011 г. насам с различни мотиви, без солидни аргументи. Единствената реална причина за отлагането на това обявяване са предложенията за застрояване на серия от заменки на гори в северна Рила на териториите на общините Сапарева баня и Самоков.
Днес всички, които са отговорни за необявяването на „Рила буфер" за защитена зона, трябва да поемат отговорност за осъждането на България, а правителството да предприеме спешни мерки за включването на тази територия в Натура 2000, настояват от коалицията „За да остане природа в България".
Година след като Планът за действие за природата, хората и икономиката на Европейската комисия даде да се разбере, че страните членки на ЕС следва по-добре да прилагат регулациите за защита на природата, нов доклад, оценяващ 18 държави от ЕС, сред които и България, показва, че всичките 18 не се справят с опазването на най-ценните природни зони в Европа.
Доклад, публикуван днес от WWF, BirdLife - Европа, Европейското бюро по околна среда (EEB) и Приятели на Земята - Европа, показва, че въпреки че голяма част от оценяваните държави-членки (67%) са включили Директивите за птиците и местообитанията в националното си законодателство, те не са успели да ги приложат правилно. Това означава, че европейската дива природа всъщност не получава необходимата и обещана защита.
Докладът разглежда внимателно 11 ключови критерия, включително наличието на адекватно финансиране за управление на защитените зони от "Натура 2000". Използваната система за оценяване е на принципа на светофара. Пет от критериите не са получили нито една зелена светлина.
Данните показват, че загубата на биологично разнообразие продължава в по-голямата част от територията на Европа. Последните изследвания сочат драматично намаляване на насекомите и птиците в земеделските земи. Директивите за околната среда са лъч надежда, тъй като знаем, че там, където тези жизненоважни защити се прилагат правилно, те могат да обърнат подобни драматични тенденции.
Четирите организации, представящи доклада, стоят и зад успешната кампания #NatureAlert. Те подчертават, че бързият спад на биологичното разнообразие в цяла Европа е гарантиран, ако тази липса на ангажираност продължи. WWF, BirdLife - Европа, Европейското бюро по околна среда (EEB) и Приятели на Земята - Европа призоват Европейската комисия да покаже, че е сериозна по отношение на този т.нар. "план за действие", като държи държавите-членки отговорни за неприлагането му.
Докладът показва колко голям напредък е необходим, за да предотвратим необратими загуби на природни ресурси в огромен мащаб. Предложението на Комисията за следващия бюджет на ЕС ще бъде важен тест, за да се провери дали тя е готова да увеличи значително инвестициите за опазване на нашето природно наследство.
Защитата на природата е също така защита на собственото ни здраве и благополучие. Законите ни за околната среда са и нашите закони за здраве и благосъстояние. Те дават възможност на европейците да имат достъп до невероятна природа и ползите, които тя предоставя. Ето защо е от решаващо значение законите за околната среда да се прилагат правилно, за да допринесат за здраво общество сега и в бъдеще.
Най-непосредствените задачи, които стоят пред България, за да опази природното си богатство в мрежата Натура 2000, са:
2004 - 2018 Gramophon.com