Кризата в Украйна е най-сериозната, с която се сблъсква Европа от падането на Берлинската стена преди 25 години, смята германският министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер. "25 години след края на конфронтацията между двата блока, заплахата от раздяла на Европа е отново реална", подчерта той.

Дипломат номер едно на Берлин призова за разрешаване на кризата по пътя на дипломацията. "Сега е часът на дипломацията. Дипломацията не е знак за слабост, а е по-необходима откогато и да е било, за да се избегне потопяването в бездната на военната ескалация", образно се изрази министърът.

Той призова още веднъж Русия да преустанови всички военни действия в Крим, които отново нарече неприемливи. Същевременно говорител на германското правителство заяви, че контактната група, предложен от Германия за разрешаване на украинската криза, трябва да открие всички канали на комуникация между Москва и новото украинско правителство, след като досега тези канали са се свеждали само до един телефонен разговор.

Когато Меркел е повдигнала пред Владимир Путин в неделя въпроса за контактната група, той се е вслушал в идеята, заяви говорителят. Подобна група ще бъде съставена от международни организации и от отделни страни.\

Говорителят на Ангела Меркел Щефен Зайберт подчерта, че все още не е прекалено късно да се разреши украинската криза с политически средства въпреки различията между руския президент и Запада относно Крим. Меркел е предложила на Путин и на американския президент Барак Обама изпращането на мисия в Крим, допълни говорителят.

Ако бъде потвърдено, че Путин приема да бъде създадена "контактна група" за кризата в Украйна, това ще означава "напредък", заяви френският външен министър Лоран Фабиюс.

"Крим фактически е под руски контрол",

заяви Лоран Фабиюс и добави, че "да се разположиш в една страна в нарушение на международното право значи да престъпиш международния закон". Според него обаче е преждевременно да се говори за преразглеждане на договорените френски оръжейни доставки за Русия, включващи боен кораб клас "Мистрал".

"За момента се опитваме да спрем руското движение в Украйна - и от друга страна, да установим диалог", добави френският държавник. Според него "трябва да бъде запазена целостта на Украйна, това е в интерес на Русия, тъй като тя е много обвързана икономически с Украйна".

Чешкият министър на отбраната Мартин Стропницки заяви, че човек вече

трудно може да си представи руски фирми да участват в планираното разширяване на чешка атомна електроцентрала

след последните развития в Крим, предаде Ройтерс, позовавайки се на сайта www.idnes.cz. "Русия изчезна от групата на предсказуемите, демократичните страни. Това, което прави тя, е недопустимо", заяви Стропницки.

Група фирми, сред които руската "Атомстройекспорт", участва в търг за договор на стойност над 10 милиарда долара за разширяване на АЕЦ "Темелин". Не е ясно впрочем дали проектът изобщо ще се състои поради ниските цени на електроенергията в Европа, отбелязва Ройтерс.