Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
НЦИОМ Единствено Първанов се е промъкнал в герберската десетка. И още: Полицията е най-одобряваната държавна институция с рейтинг от 49,1%, а съдът е в дъното на обществената класация като най-неодобряваната институция с едва 17,9% одобрение. Доверието към МВР и прокуратурата нараства с 1% от декември м.г.
Заради разногласията между участниците, Норвегия тази вечер изтегля 6 изтребителя Ф-16 обратно в страната. Неразбирателството между съюзниците е причинено от претенциите на Франция да ръководи операцията извън НАТО, но да разполага с ефективите на Пакта. Наполеоновият синдром на Саркози може да му изиграе лоша шега. Войната все още не е спечелена. Защо Саркози е против [...]
България прилича на Либия. Там имат полковник. Ние имаме генерал. Полковникът заплаши Запада, че ще съжалява. Генералът – също. Полковникът прогнозира дълга война. Генералът –също. Полковникът заговори за “кръстоносен поход”. Генералът го нарече “авантюра” – (почти)също. След което генералът си смени за 12 часа мнението –също като полковника, който (уж) подкрепи резолюция 1973 на Съвета [...]
В зоокъта на градчето Витенберг (добре известно на всеки евангелски християнин като рождено място на протестантизма – тук Мартин Лутер е приковал на портата на градската църква в 1517 г. своите тези) , естествено без оглед на великите пости (които протестантите без друго не признават) се разиграват бурни пролетни страсти…
две млади дами - Нора Минкова (на снимката) и Анелия Видинова основаха днес Клуб за млади предприемачи в НБУ имах честта да съм първият им гост и поговорих в компанията на множество млади дами и неколцина господа на тема жени и бизнес, днес тук, предизвикателства и възможности основното: жените са толкова ОК ...
достатъчно е човек да прекара 10-тина минути в коя да е общинска или данъчна служба, за да разбере, че хората, работещи там са нещастни. поне в столичните май е така. още от входа разбираш къде е тоалетната и намекът за местоположението й е толкова силен, че не те изоставя и ...
„Милостиви Господи! Смирено те моля за твоето небесно благоволение. Моля те, избави Япония от нейните страдания.
От хората, които съм срещал там, съм видял само добрина, уважение и искрено приятелство.
Господи, избърши сълзите на тези, които плачат, вдъхни сили на онези, които умират, и дай надежда на онези, които я губят. Моля те за всевишната ти милост в това време на велико отстъпление.”
Това е откъс от "Молитва за Япония", написана от Паулу Коелю.
Тези дни, когато японският народ е изправен пред сериозни изпитания от земни трусове и радиация, текстът беше публикуван от колега във Фейсбук.
Тогава си спомних за писмото на едно момиченце от Япония, което сега сигурно вече е зряла жена. Детето беше едно от гостенчетата на детската „Асамблея „Знамена на мира”, инициатива на Людмила Живкова, която събираше в България деца от цял свят.
Връщайки се вкъщи, момиченцето беше написало на свое българско другарче „Моята страна не обича твоята, но аз тебе много те обичам”.
Тогава идеята беше чрез творчество и красотата децата по света да се обикват. Инициативата замря.
Сега пред лицето трагедията отново си спомняме, че човеците трябва да се обичат един друг, защото пред Бога всички сме равни. И пред стихиите ...
Отшумя бурята с “бирата” на Мишо. Както всяко подобно чудо у нас тя беше за три дни, макар в тази корупционна сага да изплуваха както никога досега едрите риби в държавата: премиера Борисов и споменатия от него президент Първанов дори. Неопитните “рибари” на новинарски скандали в мътни води си въобразяваха голям улов, само че въпросните [...]
Ще ви запозная с книгата на Мартин Линдстрьом - Buyology: Truth and Lies About Why We Buy, издадена на български като "Биология на купуването. Основи на невромаркетинга". Мартин Линдстрьом е датчанин и консултира редица Fortune 100 компании като McDonald's, Nestle, American Express, Procter & Gamble, Microsoft и много други. Интересът на Мартин към невромаркетинга се запалил от една статия в списание Forbes, която прочел по време на самолетен полет - In Search of the Buy Button.
Така се родил проектът Buyology, който е най-голямото neuroscience проучване в света. В продължение на 3 години Мартин Линдстрьом е работил с учени, с които са изследвали мозъците на 2000 души от 6 държави, за да разберат какво точно става, когато пазаруваме. Скромната сума за провеждане на изследването е била 7 милиона долара, осигурена от 7 компании и самия автор.
Обикновено корпорациите провеждат количествени изследвания и впоследствие организират различни качествени изследвания и фокус групи с потребителите си, за да ги питат защо купуват. Голяма част от дейностите, които извършваме обаче, зависят от нашето подсъзнание. Мислим си, че сме рационални същества, но всъщност действаме много емоционално.
Освен защо предпочитаме една марка пред друга, Мартин е изследвал и различни митове от маркетинга - продава ли сексът, какво е бъдещето на логото, работят ли product placement-ът и спонсорството. Разгледани са семантичните маркери и огледалните неврони и как една фирма може да ги използва за създаване на конкурентно предимство.
В изследването са комбинирани два метода за сканиране на мозъка - fMRI (functional Magnetic Resonance Imaging) и SST (Steady State Topography). fMRI скенерът е огромна 3-тонна машина с размерите на джип, която измерва показателите на хемоглобина (частта от червените кръвни телца, която пренася кислорода в тялото) и обикновено се използва за диагностициране на тумори и травми. Той може да засече дори много малка област, например 1 мм. Когато мозъкът работи по определена задача, му е необходимо повече гориво - основно кислород и глюкоза. Колкото по-усилено работи частта от мозъка, толкова е по-голяма консумацията на гориво и толкова повече наситена с кислород кръв отива към тази част. По време на сканирането работещият район в мозъка ще свети ярко.
От своя страна, SST техниката мери в реално време мозъчните вълни, лесно подвижна е и значително по-евтина от fMRI. При SST на главите на участниците в изследването се слагат шапки, свързани с електроди, и се използват специални очила. SST мери степента на емоционална ангажираност (до колко сме заинтересувани, докато гледаме реклами), паметта (кои елементи от това, което гледаме, навлизат в дълготрайната памет), привличане или отдръпване (какво ни е привлякло или отблъснало в една визуална картина).
Някои от изненадващите резултати от изследването:
Ако ви стана интересно, можете да прочетете въведението от Buyology и да разгледате видео блога на Мартин Линдстрьом, където той всяка седмица разглежда успешна бранд стратегия.
От мой източник в Йемен научих важни детайли около ситуацията в страната, които ще обобщя в няколко точки.
Oставки от системата в полза на революцията в Йемен:
Според източници в подкрепа на президента остават само синът му, племенникът му и единият му брат, който е много важен, защото е генерал и водещ на въздушната отбрана за Йемен. Ако само един от тях се откаже, президентът няма да има избор, освен да напусне.
Източникът ми в Йемен ми съобщава, че улиците в цял Йемен ще се пръснат от хора, част от които до днес сутринта все още се страхуваха изобщо да си отворят устата. Просто страх, заради режима, защото не малко хора има незаконно по затворите, а други изчезват и никой повече не чува за тях. Президентът е сам със синът си, племенникът му – преди няколко дни е искал убежище за семейството си в САЩ (няма данни дали Вашингтон е приел); и брат му.
В съобщението, което получих от Йемен, се казва също:
Революцията, определена от повечето като “племенна”, за мен не е такава. Напротив от самото начало се обявиха за “нежна” революция и за това до сега са с розови ленти. Не са изменили на това, че няма да извадят и една джамбия срещу човек. Ти знаеш тук оръжието е много, но всички призовават “НЕ на личните отмъщения”, “Стига с тези племенни разправи”. За мен лично революцията е един морален възход на хората в Йемен. Те миналата година бяха много обидени от изказване на президента, че младежите на Йемен нямат и капка национална гордост. След което каза, че ще доведе хиляди учители от Египет, за да им налеят в главите поне национално чувство към Родината.
От мой източник в Йемен научих важни детайли около ситуацията в страната, които ще обобщя в няколко точки.
Oставки от системата в полза на революцията в Йемен:
Според източници в подкрепа на президента остават само синът му, племенникът му и единият му брат, който е много важен, защото е генерал и водещ на въздушната отбрана за Йемен. Ако само един от тях се откаже, президентът няма да има избор, освен да напусне.
Източникът ми в Йемен ми съобщава, че улиците в цял Йемен ще се пръснат от хора, част от които до днес сутринта все още се страхуваха изобщо да си отворят устата. Просто страх, заради режима, защото не малко хора има незаконно по затворите, а други изчезват и никой повече не чува за тях. Президентът е сам със синът си, племенникът му – преди няколко дни е искал убежище за семейството си в САЩ (няма данни дали Вашингтон е приел); и брат му.
В съобщението, което получих от Йемен, се казва също:
Революцията, определена от повечето като “племенна”, за мен не е такава. Напротив от самото начало се обявиха за “нежна” революция и за това до сега са с розови ленти. Не са изменили на това, че няма да извадят и една джамбия срещу човек. Ти знаеш тук оръжието е много, но всички призовават “НЕ на личните отмъщения”, “Стига с тези племенни разправи”. За мен лично революцията е един морален възход на хората в Йемен. Те миналата година бяха много обидени от изказване на президента, че младежите на Йемен нямат и капка национална гордост. След което каза, че ще доведе хиляди учители от Египет, за да им налеят в главите поне национално чувство към Родината.
Днешният Световен ден на поезията преминава в Гърция под знака на Нобеловия лауреат за литература Одисеас Елитис. Решението за това е свързано с факта, че гръцкото министерство на културата и туризма определи 2011 г. за „Годината на Елитис”.
По този повод Националният център за книги (EKEBI) със съдействието на Общността на писателите ще проведат поетична нощ с четене на творби от Елитис в няколко книжарници в Атина и Солун.
Офисът на Гръцката Национална Туристическа Организация (ГНТО) в София стартира конкурс за снимки, видео и кратки разкази с тема преживяванията Ви от пътуванията и почивките ви в Гърция. Конкурсът е отворен за всички възрасти и ще приема материали от участниците най-късно до 15 Април 2011 включително. [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] А нашето момче Мартин Линков е избран за член на журито и ми обърна внимание върху конкурса :) Също и Антоанета Ненкова от Дойче веле ми обърна внимание на обявения конкурс: Пълните условия на конкуркса се ето в този линк: www.patepis.com/wp-content/gallery/manual/Konkurs.doc Целта на конкурса е да разкажете за Гърция с думи или образи, а ако решите, че нямате собстевн блог или сайт, но искате да участвате – моя милост с радост ще ви предостави нашия сайт като платформа за публикуване :) Прочетете внимателно условията и ... ако разказът мине и през моята цензура – ще го качим на Пътуване до... (Patepis.com) :) Успех! Специално трябва да обърна внимание на факта, че произведенията ще са със запазени авторски права (прочетете внимателно условията!), които се различават от нашия CC Creative Commons 2.5 България Нашият сайт не печели финансово от обявяването на конкурса! Ние печелим само симпатиите на авторите и читателите си :)
Други разкази свързани с [geo_mashup_category_name map_cat="381"] – на картата:
[geo_mashup_map height="450" width="570" zoom="auto" map_content="global" map_cat="381" auto_info_open="false" marker_select_highlight="true" marker_select_center="true"]
[geo_mashup_category_name map_cat="381"]
Още пътеписи от близки места:Владимир Путин и Владимир Чамов Истинска мистерия се разигра часове преди гласуването на резолюцията на Съвета за сигурност по случая Либия. Съвсем неочаквано посланикът на Русия в Джамахирията, Владимир Чамов, беше спешно уволнен. Оказва се, че това е станало защото е нарекъл предател президента Медведев. Также “Коммерсанту” стала известна причина отставки посла России в Ливии, [...]
Тази вечер, 21 март, в Младежкия дом във Велико Търново под патронажа на eвродепутата Илиана Иванова (ЕНП/ГЕРБ) ще се проведе концерт посветен на младите таланти на града. “Вечер на талантите” е съвместна идея на г-жа Иванова и ръководството на Младежкия Дом, която отбелязва настъпването на пролетта, празника на Велико Търново и насърчава деца и младежи [...]
Чрез компютърна обработка всеки ли може да прави добри снимки? На подобни и други въпроси давам отговор за списание Club.bg.
Уважаеми колеги,
На 14.03.2011 г. сайтът Биволъ публикува нередактираната версия на грамата на Джеймс Пардю за организираната престъпност в България, придружена с подробен аналитичен коментар.
В текста изрично е написано, че преводът на грамата е предоставен от Биволъ за публикация в сайта balkanleaks.eu. Преводът е придружен с редакционни коментари на английски, подписани от Биволъ, които проследяват съдбата на "героите" споменати в текста след 2005 г.
Редактираната версия на същия доклад, беше публикувана от Гардиън на 01.12.2010, като в нея липсват почти всички имена на лица и фирми и текстът беше силно съкратен.
На 18.03.2011 г., т.е. 4 дни след нашата публикация, Wikileaks публикуваха пълния текст на грамата в официалния си сайт. Организацията на Джулиан Асанж посочи като пример как вестник Гардиън е нарушил споразумението с Wikileaks, филтрирайки информацията за организираната престъпност в България.
До 19.03.2011 г. нито една “голяма” българска медия, с изключение на сайта на вестник “Дневник”, не отрази нашата публикация. Първият, който дръзна да оповести коректно публикацията на “Биволъ” беше колегата Иво Инджев на своя сайт.
Едва след като Wikileaks публикува пълния текст на грамата на сайта си, много български медии го отразиха като важна новина. Една част от тях съвсем колегиално се позоваха на първоизточника на публикациите, т.е. Биволъ, но т.нар. “национални медии” съвсем съзнателно ни игнорираха.
Ние не страдаме от комплекси, за да бъдем тиражирани и се радваме, че Wikileaks е признат като “достоверен източник на информация”, защото това потвърждава и нашата достоверност. Необясним остава обаче за нас фактът как е възможно грубото погазване на чл.4 от Етичния кодекс на българските медии, който в момента е единственият съществуващ и официален професионален и морален коректив на журналистиката у нас!
Предлагаме Ви да сравните превода на грамата публикуван от Биволъ в Balkanleaks.eu с частичния превод публикуван от агенция БГНЕС.
Преводът на Биволъ в Balkanleaks: https://www.balkanleaks.eu/bgoc.html
Преводът публикуван от БГНЕС: http://news.bgnes.com/view/908796
Очевидно става въпрос за прекопиране, без позоваване на източника. Вероятно обяснението е, че въпросната електронна медия, не е подписала и не признава Етичния кодекс.
След това публикацията на БГНЕС беше препечатана и разпространена от многобройни информационни сайтове и печатни издания. Стигна се дотам, Вътрешният министър Цветан Цветанов да цитира информацията от грамата, което показва нейната голяма обществена значимост.
С изключение на агенция Focus News никой не представи свой цялостен превод на грамата, както това направи още на 14.03 Биволъ.
Всичко това, за съжаление, показва значителния дефицит на професионализъм, етика и колегиалност във водещите български медии. Питаме се, дали причината е само това, или дълбока съгласуваност с явни и тайни зависимости от властимащите и сенчестия бизнес, за което впрочем също се говори в дипломатическия доклад на г-н Джеймс Пардю.
За нас, журналистите от Биволъ, най-голямата ценност е доверието на читателите. Като независимо издание, Биволъ ще продължи да отразява безкомпромисно и без цензура всичко свързано със симбиозата на мафията и властта в България.
Вярваме, че читателите ще оценят нашия труд и ще си съставят безпогрешно мнение дали нашите публикации се цитират коректно от другите медии, или просто се крадат. Държим да споменем, че в бъдеще ще търсим правата си, при кражба на интелектуална собственост и труд, в разрез с Етичните правила на журналистиката.
Също така ще направим своите изводи доколко и с кои медии можем да си сътрудничим за напред, независимо от високомерието, с което днес ни подминават. Благодарим на всички колеги, с които имаме общата кауза да превърнем българската журналстика в свободен публичен глас, с който страната ни да се гордее пред света.
С Поздрав за Първа Пролет!
Биволъ
Учени от неназован институт на БАН са кръстили непозната до момента мозъчна гънка на името на премиера Борисов.
Гънката се намира близо до областта на Брока, където се формира речевия поток - разясни за Рога и Копита учен от института, пожелал анонимност.
Функцията на гънката няма нищо общо с областта на Вернике, където се анализира информацията получена от слуховите канали, изяснили нашите учени. Това открива нови перспективи в науката за мозъка, тъй като до този момент се е смятало, че невроните от областите "Брока" и "Вернике" си разменят информация в процеса на речева комуникация.
Най-вероятно тази гънка има ключова роля за пораждането на неконтролиран, нелогичен и самодостатъчен речеви поток, който се наблюдава при някои пациенти - коментираха други членове на екипа, направил откритието.
Те отрекоха инициативата им да е повлияна както от премиерската позиция за съдбата на БАН, така и от неотдавнашния жест на българските антарктици към Божидар Димитров, на чието име беше наречена гънка в айсберг в Антарктида, представена като залив.
Друг източник на Рога и Копита от конкурентен институт изрази подозрение, че кръщаването на гънката на името на премиера е реверанс към финансовия министър Дянков, който неведнъж се е заканвал на "феодалните старци" от БАН.
Източникът припомни, че в подслушан разговор с Ваньо Танов относно вътрешния министър Дянков заявява, че за разлика от Цветан Цветанов, "Бойко Борисов е умен".
„Настъпва момент, в който знаете със сигурност какво точно трябва да направите, как да го направите и къде трябва да отидете.”
/Екхард Толе, Нова Земя/
Случайно се запознахме с мореплавателя Райко Матеев във Фейсбук. Аз отмарях след дълъг ден по пистите на Пампорово, а той ми пишеше от горещите пясъци на остров Пукет. Заговорихме се за литература и решихме да разменим книжки с автограф, както често правят авторите. После, директно от Тайланд, в пощенската ми кутия кацна „Моята Азия” на Райко Матеев. Прочетох я и бързам да споделя това, което открих вътре с вас, а то наистина е впечатляващо! Отдавна не бях чел приключенска литература за опасни плавания до далечни страни, още по-малко от български автор, оща по-малко: в първо лице, единствено число и вдъхновено от истински случай. „Моята Азия” на Матеев е толкова увлекателна, че ми се иска ей сега, набързичко да ви я преразкажа цялата, но съм наясно, че така ще ви разваля кефа.
И все пак, накратко: докато се излежава на приказен плаж в тропическия рай, авторът вижда в залива да акостира красива платноходка, струваща няколко милиона долара и плаваща под американски флаг. Той мигновено скача в кристално чистите води и се приближава с плуване, за да я разгледа. Като всеки българин на средна възраст и с ограничени средства, авторът си дава сметка, че да притежава свободата и разкоша да кръстосва моретата с подобна красавица едва ли някога ще му се случи точно на него. Не и в този живот. Или, както казват българите: „очи пълни, ръце – празни”. Но дори авторът тогава не знае, че получава свещен миг на просветление и, че този наглед обикновен момент (всички сме виждали скъпи лодки по пристанищата) ще преобърне живота му завинаги и ще промени всичко, свързано с него.
Решението подсъзнателно е взето, а останалото, както се казва, е история. Матеев се прибира в родината, купува старата платноходка на свой приятел, тегли заем от банка, инвестира няколко години труд и всичките си спестявания в неуморни усилия да пригоди лодката за
презокеански плавания, да ушие нови платна, да оборудва „Хелиос” с необходимата навигационна техника, да изкара курсовете, да получи всички необходими документи и разрешителни, да набави стотиците килограми гориво и храна за дългото пътуване и да си намери спътник за опасното приключение. Последното се оказва най-трудно. На теория всеки е готов да последва мечтите си, но когато се отвори практическа възможност за това, човек обикновено губи кураж, дава на заден и предпочита да замени свободата си за сигурност. Но Матеев успява да намери достатъчно луд спътник и на борда му съвсем скоро се озовава младият и надъхан Светльо от Шумен.
Следват 14 000 километра през няколко морета и един океан – от Царево до о-в Пукет в Тайланд и от там – до Сингапур.
Докато четях премеждията, неизбежно свързани с едно такова опасно начинание, не можах да не си спомня за Индиана Джоунс, където главният герой на всяка крачка се разминаваше с различни, но сигурни варианти за внезапна смърт. Само част от предизвикателствата, пред които се изправят героите в тази съвременна Одисея включват: неотбелязани върху картата, опасни плитчини, неосветени платформи, корумпирани и крадливи арабски митничари, напрегнат трафик в тесните канали, пълни с огромни, транс-континентални контейнеровози, коварни, въоръжени до зъби войници от бреговата охрана на арабски страни, подводни течения, хищни риби, убийствено тропическо слънце, сомалийски пирати, невидими остри скали, насрещен вятър, недостиг на храна и вода, продължително безветрие, жестоки морски бури, дъждоносни шквалове, шест метрови вълни в океана, за които ме е страх дори да си помисля, но са описани майсторски и от първа ръка, плюс още много, много други. Всяко едно от тези премеждия е в състояние само за няколко секунди да изпрати малката платноходка, двамата й капитани и мечтата им на дъното на световния океан. Но това не се случва. Сигурната смърт десетки пъти се разминава на косъм от тях и авторът не без основание стига до извода, че Човекът в небето го обича.
Трябва да прочетете тази книга. Лудото морско приключение е само част от нея. Биографията на Матеев е супер интересна и чудесно преплетена в повествованието. В нея няма нищо стандартно или поне нищо, което ние, българите, да сме свикнали да наричаме „стандартно”. От длъжник на банка и мореплавател в самоубийствено опасна авантюра, Райко Матеев се превръща в горд собственик на фалирал ресторант от другата страна на земното кълбо, разделя се с яхтата и открива бар за тайландски момичета на плажа.
Любителите на ветроходството и подводния риболов ще получат много полезни практически съвети, както и всички, които са решили да посетят Тайланд като (секс) туристи. Екзотичната страна крие редица капани за неподготвения европеец и Матеев е така добър да ги синтезира в края на томчето си, за да превърне отпуската от потенциален кошмар в незабравимо преживяване. Страниците на „Моята Азия”, освен всичко друго, са пълни с чудесни философски
откровения на тема будизъм. Те съдържат и кулинарни подробности от изключително богатата тайландска кухня, в сравнение с която дори китайската изглежда като постен гювеч. Книгата изобилства от наблюдения върху бита, религията и традициите на далечни народи, където за порно списание се влиза в затвора, а за пакетче марихуана се отива на бесилото, но проституцията е честен и уважаван бизнес, а будистите-адепти лекуват само с един допир. Това са 328 страници за предопределеното и липсата на предопределеност в този луд и пъстър живот.
Ето, че без да искам, все пак ви разказах книгата, но не се чувствам гузен от това. „Моята Азия” не е разказ с неочакван край, а личната биография на един смел български мореплавател, превърнал се в гражданин на света и това тук е само 1% от удоволствието. Останалите 99% са скрити между кориците на приятно ухаещото и чудесно подвързано томче от издателство Колибри.
Благодаря на автора, че ми позволи да се докосна до уникалната му съдба! Идеята за това ревю беше изцяло моя, но не мисля, че успях да споделя всичко, което ме впечатли в книгата с вас. Всъщност, трябва да прочетете „Моята Азия”. Тя определено е най-доброто, излязло от
български автор през изминалата 2010-та година. Готов съм да преглътна егото си на писател и да поставя дори моите „33 любовни истории” с една идея по-назад в класацията.
Желая ви попътен вятър!
Тихомир Димитров
Йеменски дни на гнева. Това определение напълно пасва на последните събития от тази арабска страна (които не са от вчера), ставаща свидетел на огромни протести срещу властта на Али Абдулах Салех през последните два месеца. Вместо да се оттегли като герой за страната си, която той обединява, Салех постъпва като типичен диктатор и извършва грешката, от която няма връщане назад – упоритост за оставане на власт, потушаване на бунтовете и безразсъдно обвинение към протестиращите, че са агенти на Ал Кайда, с което иска да привлече на своя страна западните сили.
Днес положението е по-различно. Над 150 000 души са по централните улици на Сана, а от днес и град Аден, главния опозиционен град, най-накрая се присъедини към революцията, въпреки спомените от репресии от 90-те години. Предаването Inside Story по Al Jazeera имаше наскоро епизод, посветен на Йемен и дните на гнева там.
Всички погледи са насочени в момента към Либия. Там в момента всичко се преценява на кантар – атаката на международните сили се гледа под лупа, Арабската лига критикува самолетните атаки над Триполи, при които загинаха немалко цивилни, а правителството в Либия в опит да покрие своите престъпления, поиска поход на всички либийци от Триполи до Бенгази, пеша, за да покажат единството на нацията. Ясно е, че този опит е безсмислен.
Докато всички очи са вперени в Либия, то една страна остава извън полезрението на много световни медии – Йемен. Там от февруари насам положението е много напрегнато. Преди няколко дни, събралото се множество в Сана бе свидетел на отчаяната и брутална реакция на властта спрямо про-демократичните демонстрации – над 50 убити при безразборна стрелба.
Голяма част от протестиращите са убивани със снайперисти – жесток метод, който видяхме още в Тунис. Режимът използва услугата на снайперисти, за да удря директно в множеството, тъй като не може да го избута извън централните улици. Президентът Али Абдулах Салех има за какво да се притеснява, особено след днешните сутринни събития – важни хора в армията на Йемен се присъединиха към протестите и пожелаха свалянето на президента.
Генерал-майор Али Мохсен Салех, начело на североизточната военна зона и ръководител на първата танкова дивизия, обяви, че дал заповеди за разполагането на армейски части в защита на протестиращите в Сана. Няколко други командири, бригаден командир Хамид Ал Кошеби, бригаден генерал Мохамед Али Мохсен и бригаден генерал Насер Елджахури скоро се присъединиха към генерал Салех заедно с подчинените им войници.
Няколко министри подадоха оставка, след насилието в петък. Абдула Алсаиди, посланик на Йемен в Организацията на обединените нации, също напусна в знак на протест заради убийствата. Доколкото информацията е вярна, посланиците в Сирия и Йордания също са напуснали постовете си.
Генерал Салех знае, че няма да бъде подкрепен от младите в страната. Неговата подкрепа е свързана със защита на протестите, но всякакви амбиции за военно правителство означават провал. Младежките организации, които съставляват центъра на протестите в Йемен, напълно отказват нещо различно от гражданско управление на страната и са прави – ролята на армията трябва да е защита, а не управление.
Update: Al Jazeera съобщи, че кметът на Аден се е обявил за революцията и градът ще подкрепи промяна. Аден се свързваше най-вече с бунтове срещу властта, като най-големият преди 15 години бе жестоко смазан.
…но, Да на българската нарко-мафия!
От петък постепенно преминавам на Firefox 4. Засега съм доволен от него и няма проблеми освен, че Firebug-a не е съвместим. Предполагам, че докато излезе 4-final ще го оправят. Леко ме дразни, че в менюто, което са оставили липсва достъп до смяна на encoding и save. Хайде за save претенции нямам, защото наистина се ползва много рядко (а и ctrl+s работи), но се надявам да не ми липсва другото. Нормален човек не би трябвало да сменя кодирания ако уебаджиите си вършат работата.
С удоволствие минавайки на Linux 2.6.38 разкарах binary драйвера на nvidia и вече съм с nouveau. Бързо 3D не ми трябва (нуво-то си е съвсем прилично), а и рано или късно свободния драйвер ще срита задника на грозното binary и ще забравим времето когато след всяка смяна на ядро трябваше да се обновява и nvidia shit-а.
Последните две седмици се занимавам с qt и борейки два бъга в него разбирам колко ми е бавен компютъра за компилации на c++ код. Вече мога като истинките програмисти да си клатя краката и като ме питат какво правя на казвам "компилирам" :-) Иначе qt-то е блага работа, а и със c++ започнах да свиквам. В qt вариант си е дори поносимо.
Великолепен!!!
Този филм ме разтърси. Два дена ходих като болна.
Много тежък филм, но безкрайно завладяващ.
Плаках и въпреки това се чувствах облекчена.
Колкото не харесвам как изглежда Хавиер Бардем, толкова повече ми харесва как играе напоследък.
Нямам думи да възхваля филма...
Трябва да се гледа!
----
Отваряйки биографията на режисьора Алехандро Гонзалес Иняриту, няма да откриете дълго и славно минало на кинодеец. Мексиканецът дебютира с пълнометражен филм едва през 2000-та година, когато е на 37, но само за десет години успява да се утвърди като талантлив творец и да си спечели почитатели по цял свят. Четири години след премиерата на последната му лента, режисьорът се завръща с нов филм – Бютифул. Продукцията за пръв път беше представена на фестивала в Кан през май миналата година, а по-късно обиколи фестивали в множество други страни, печелейки награди и одобрение, срещайки критика и предизвиквайки противоречиви реакции.
Филмът разказва историята на Ушбал – самотен баща, който се грижи за двете си деца след развод с неуравновесената си съпруга. За да изхранва семейството си, той е принуден да върти незаконен бизнес с търговия и експлоатация на нелегални емигранти. Освен финансовите трудности, Ушбал има и здравословни проблеми, които допълнително утежняват ситуацията. Така той трябва да се справя с житейските несгоди, мизерията, физическата болка и вината.
Както сме виждали да го прави и в другите си филми, Иняриту и тук обръща голямо внимание на съдбата, от която човек не може да избяга. Героите му, често добри по сърце хора, се оказват губещи в голямата игра на живота. Режисьорът не ги наказва или съди за постъпките им, които в голяма част от случаите не са правилни, а просто разказва историите им. Въпреки че на пръв поглед героите, с които ни запознава изглеждат емоционално и физически съсипани, те някак винаги успяват да намерят сила да продължат. Това важи в пълна сила за Бютифул, чийто главен герой има всякакво основание да пожелае смъртта си, и при все това ще го чуете да казва, че не иска да умира. Многократно препъван от съдбата, срещайки трудност след трудност, той намира причина да живее. На много места ще прочете, че това е филм за болката, за грозната страна на живота, за смъртта. Това ще прочете и за останалите филми на мексиканския режисьор – всеки от които ни среща с различни измерения на страданието, разкривайки ни трагедия след трагедия. Иняриту обаче никога не е бил мизантроп. Неговите герои винаги са вярвали в правото на втори шанс, в изкуплението, неговите герои никога не губят надежда, че нещата могат да се променят. И когато теглим черта, посланието, което ни остава е, че въпреки всичко животът си струва да бъде изживян.
На пръв поглед Бютифул ще ви се строи много по-затворен от Вавилон, който се развива на три континента и не така комплексен като 21 грама и Кучешка любов, които разказват по няколко истории. Бързо обаче ще осъзнаете, че филмът е много по-мащабен в своя замисъл от останалите три. За пръв път до таква степен Иняриту се ангажира с политически и социални проблеми – такива като нелегалната имиграция, експлоатацията на човешки труд, търговията с некачествени стоки, полицейската неефективност, градския упадък.
Действието във филма се развива в Барселона. Но не тази Барселона, която всички познаваме от туристическите картички. Иняриту ни разкрива другата страна на испанския град. Град на работници, емигранти, проститутки, наркомани и духовно опустели хора. Зад архитектурните шедьоври, историческите забележителности и катедралите, пред нас се разкрива гледка на индустриални зони, фабрики и складове, порутени постройки, тежък труд, мизерия, глад, корупция и беззаконие.
Втората разлика, която ще забележите е промяна в екипа, с който Иняриту обикновено работи. След като направиха три филма заедно, мексиканския режисьор и сценаристът Гилермо Ариага прекратиха сътрудничеството си. Но и в друг състав работата е все така добре свършена. Сценарият изгражда персонажи от плът и кръв, благодарение на реалистичните чисто човешки диалози и ситуации. И в Бютифул ще открием позната любов на Иняриту към мълчаливите сцени, които говорят повече от думите. Благодарение на професионалната операторска работа, сцените придобиват още по-дълбок смисъл. Филмът е прецизно заснет като ни разкрива една реалистично студена и едновременно с това красива действителност. В Бютифул Иняриту и екипът му отправят поетичен поглед към бедността, димящите заводски комини, порутените сгради и олющените стени.
Голямата звезда в актьорския състав е испанският актьор Хавиер Бардем. Дългогодишни приятели с Алехандро Гонзалес Иняриту, двамата дълго време се канят да работят заедно, но мексиканецът намира подходяща роля едва в четвъртия си филм. Бардем, който винаги е имал репутация на актьор, който може да изиграе всичко, прави едно от най-добрите изпълнение в кариерата си. Само преди две години във филм на Уди Алън той се разхождаше из улиците на Барселона по-неустоим от всякога. Метаморфозата е поразителна. В Бютифул актьорът е сякаш с десет години по-стар, много по-угрижен, уморен, баща, съпруг, просто човек. Изпълнението му е оценено с награда от фестивала в Кан и номинация за Оскар от Американската филмова академия.
Животът във филмите на Алехандро Гонзалес Иняриту никога не е бил лесен. В Бютифул той е по-труден от всякога – суров, несправедлив, болезнен. Но някъде там из развалините на собственото си щастие, героят успява да намери надежда, за да продължи да се бори, да обича, да търси покой и изкупление. Отвъд враждебността, егоизма и алчността, Бютифул е филм за близостта между хората, за човечността, за бащината обич и добротата. Истински, емоционален филм. Филм като мразовит зимен ден – студен, но толкова… бютифул.
Продукти за 4 порции:
4 почистени замразени скумрии
1 лимон
1/2ч.ч. зехтин
1/2ч.л. сол
300г домашна лютеница
1 връзка зелен лук
1/2ч.ч. обезкостени маслини
Скумриите се оставят на стайна температура да се размразят. Половината от лимона се изцежда в чаша. Размразените риби се измиват на течаща вода. Отрязват се главите и перките при опашката. Рибите се осоляват и поливат с лимонов сок. Слагат се в тава за печене. Поливат се с 1/2ч.ч. зехтин и 1ч.ч. вода. Покриват се с алуминиево фолио. Пекат се 30- 40 минути на умерена фурна. После се маха фолиото и се връщат да се допекат, още 10- 15 минути. Лютеницата се слага в купа. Добавят се маслините и зеленият лук нарязан на ситно. Всичко се обърква. В квадратни чинии се слага по скумрия, гарнирана със салатата от лютеница. Върху всяка риба се слага по кръгче лимон.
Крайно време беше и аз да си напиша пътеписа, нали? ;) Днес ви представям тазгодишното ми зимно ходене до Будапеща – т.к. това е продукт от неколкократно ходене до там в рамките на зимата 2010/2011, то и затова става дума за впечатления Бележка за читателите ни през четци и Блогосферата – снимките, които не виждате са многпо хубави, но т.к. са и доста големи, то реших да не ви затормозявам трафика и затова, ако искате да ги видите – кликайте за разказа :) Приятно четене:
[singlepic id=8552 w=512 h=384 float=center]
Това не е проблем, защото единственото време в денонощието, в което имаме шанс да сме на открито е половината час между тръгването от хотела до пристигането в офиса. После влизаме в „подводницата“ и до края на деня копаме активно, а когато свършим отдавна вече е тъмно. А е само шест часа вечерта*.[singlepic id=8553 w=512 h=384 float=center]
Знам защо харесвам да живея в България – даже през най–лютата зима има шанс да видиш слънцето. Централна Европа? – no thanks. За работа или за екскурзия – супер, но за живеене се искат още качества :)[singlepic id=8558 w=512 h=384 float=center]
Това е Верижният мост, най-старият в града. Но не мога да разбера, защо е кръстен на технологията си, а всичко останали са кръстени на хора: Елизабетински, Франц-Йосиф, Маргит, Арпад, Петьофи...
(на заден план се виждат църквата Матиаш с Рибарските кули и Хилтън)
[singlepic id=8559 w=512 h=384 float=center]
Всъщност Будапеща има някои добавки, които биха могли да наклонят везните в нейна полза :)[singlepic id=8556 w=512 h=384 float=center]
[singlepic id=8554 w=512 h=384 float=center]
Коледен пазар и улица Ваци
[singlepic id=8555 w=512 h=384 float=center]
Имайте предвид, че градът хич не е малък на размер, и се пригответе за дълги като разстояние пътувания – времето обаче не би било чак толкова голямо, имайки предвид почти постоянната зелена вълна, по която се движим, включително и със специалния автобус, който ни бяха наели за случая. А как карат – ще пиша по-долу, че сега ще се отплесна ;)[singlepic id=8560 w=512 h=384 float=center]
Кораб - ресторант на Дунава. Не можах да намеря ресторант, който да ви препоръчам с чиста съвест – доста е скъпо, а и заведенията като цяло са празни (т.е.скъпи са и за местното население)
[singlepic id=8557 w=512 h=384 float=center]
Кралският дворец в Будапеща. Т.к. „крал“ на Унгария е австрийският кайзер (или жена му), то можете да приемете, че това е аналог на резиденцията на Тодор Живков в Пловдив ;-)
[singlepic id=8531 w=512 h=384 float=center]
Вие вероятно виждате Колоната на чумата (зад църквата Матиаш при Рибарските кули). Обаче тук съм снимал полицейската кола! :)
[singlepic id=8520 w=320 h=240 float=center]
Фуникульорът с който можете да се качите към Кралския дворец и Рибарските кули. Цената беше към 800 форинта и на мен ми се видя много за две минути возене, та се качих пеша и сега виждате снимката отстрани.
[singlepic id=8521 w= 480 h=360 float=center]
Пред Кралския дворец
[singlepic id=8522 w=320 h=240 float=center]
Верижният мост и Дунав
[singlepic id=8523 w=320 h=240 float=center]
Канцелария на президента на Унгария – в една от пристройките към Кралския дворец
Защо не продават тениски с надпис "Аз (сърце) библиотека"? Хмм, с такива въпроси, май давам идеи за бизнес, но все пак - хората обичат библиотеките, те са полезни, те са приятни. Ценителите на книгите могат да прекарат часове в тишината на рафтовете и том(н)ове книги.
Защо не продават тениски с надпис "Аз (сърце) библиотека"? Хмм, с такива въпроси, май давам идеи за бизнес, но все пак - хората обичат библиотеките, те са полезни, те са приятни. Ценителите на книгите могат да прекарат часове в тишината на рафтовете и том(н)ове книги.
Защо не продават тениски с надпис "Аз (сърце) библиотека"? Хмм, с такива въпроси, май давам идеи за бизнес, но все пак - хората обичат библиотеките, те са полезни, те са приятни. Ценителите на книгите могат да прекарат часове в тишината на рафтовете и том(н)ове книги.
Събрах няколко съобщения от Facebook и Twitter, които са получили най-голяма популярност до обяд днес (21 март). Ако има още интересни мнения, ще направя обновяване на списъка. Смятам, че може да ви е интересно да разгледате мнения в социалните мрежи.
Цветозар Томов |
Здравейте. Хареса ми текста за цената на зеления и ядрения ток, но мисля, че доводите срещу ядрената енергия не трябва да се строят на тази хлъзгава почва. Мисля, че протестът срещу експанзията на ядрената енергетика се нуждае от морална основа. Производството на енергия от АЕЦ е престъпление спрямо човечеството, според мен, дори ако тя е наистина най-евтиния начин да добиваме ел. енергия.
Няколко екстраполации. За да имаме днешното равнище на производство на енергия от АЕЦ за периода на полуразпад на плутония (около 24000 години) ще е нужно:
Да построим и след експлоатацията погребем 250 000 ядрени реактора.
Да намерим начин да съхраняваме около 1 000 000 000 тона отработено ядрено гориво (ако, разбира се, изобщо можем да го произведем).
Да преживеем (ако екстраполираме досегашната честота на промишлените аварии) аварии от 5-7 степен, които водят до високи емисии на радиоактивни вещества в околната среда, на около 4000 ядрени реактора.
Да превърнем в радиоактивна пустиня около 1 500 000 квадратни километра сухоземна територия (приблизително 3 Франции).
През този период би следвало да се случат поне 2000 земетресения с магнитуд над 9. Не е възможно да се изчисли вероятността някои от тях да доведат по последици, далече по-катастрофални от тези, които сме преживявали досега. Но такава вероятност не може да няма.
За мен е очевидно, че хоризонта на мислене на привържениците на ядрената енергия изобщо не разглежда като необходимост съществуването на човешката цивилизация за толкова дълъг период от време. При днешното технологично развитие на ядрените технологии ние действаме като примитивни канибали, които искат да живеят удобно за сметка на живота на собствените си деца. И ако от други поражения върху околната среда природата се отърсва все пак сравнително бързо, тези са твърде дълготрайни. Собствено казано, на мен вече не ми е ясно дали "военния" или "мирния" атом са по-опасни за бъдещето ни.
В крайна сметка искам да Ви кажа, че мен изобщо не ме интересува колко евтина е енергията, произведена от АЕЦ. Така я караме, че май е по-добре още сега да се изпотрепем, за да имат шанс малцината ни наследници да изкарат едно по-кратко варварство и после да построят една по-хуманна цивилизация.
---
Знам, че привържениците на ядрената енергетика биха възразили, че е тенденциозно и лекомислено да се екстраполират днешните технологии върху далечно бъдеще. Винаги разполагаме с утешението, че наследниците ни някакси ще се оправят. Но и това утешение е морален проблем, според мен.
Хиляди години, поколения хора са се стремили да прогонят тъмнината. Плюйте на предците си и на цивилизацията и в събота, 26 март в 20:30 стойте на тъмно, за да може ПАВЕЦ Чаира да поработи на пълна мощност в помпен режим и да похаби 80 000 kWh (това става ако потреблението на електроенергия вземе че рязко спадне). Неофициалното наименование е „Часът на Средновековието“ и отвсякъде ви го рекламират (явно има бюджет). Исканията са правителствата по света „да предприемат реални стъпки срещу промените в климата“. Това преведено на нормален език означава, че искат политиците да използват ограничения и данъци, за да предотвратят използването на ресурси, по този начин ограничавайки свободата и възможностите ни да създаваме възможности и технологии за следващите поколения. Именно крушката (като едно от най-великите изобретения изобщо) е избрана като символ на „злата цивилизация“, която трябва да премахнем.
Аз смятам да отбележа Human Acheivement Hour. По това време ще запаля всички лампи, които мога в знак на признателност за поколенията, направили възможно да съществува цивилизацията ни (включително и еко-тата) и изобщо да можем да гасим и палим каквото искаме. За да участвате и вие в Часът на човешките постижения, имате нужда само да прекарате този час, възползвайки се от постиженията на столетия и хилядолетия цивилизация, капитализъм и откривателство. Съберете се с приятели в затопления си дом, погледайте телевизия или почетете книга, вземете горещ душ, ползвайте тоалетната, изпийте една студена бира от хладилника, обадете се на приятел по телефона или просто послушайте музика.
P.S. В подкрепа на Часа на Средновековието, Калин Вельов, Миленита, Д2, Тролите, Антони Дончев, Марина Господинова и Венцислав Благоев едновременно ще изнесат концерти в София и Перник. Докато разни доверчиви хорица стоят на тъмно и мислят колко е хубаво без ток, ДеДве ще пуснат няколко киловата ток през колоните и ще викат под прожекторите…
P.P.S. За мисълта на еко-сектантството – иронично – само за себе си. Коментар на стената на Human Achievement Hour във Facebook от някакъв привърженик на тъмната страна:
Всичко е ясно…
Споделете в Twitter | Споделете във Facebook
Все още няма коментари, така че можете да сте първи!
| | Абонирайте се за нашите публикации по RSS или email или Facebook
Повече от два пъти са скочили продажбите на електронни книги в САЩ на месечна база, пише в днешния си брой Дневник, цитирайки информация на Reuters. Данните от проучване на Асоциацията на американските издатели (ААР) показват, че продажбите през януари 2011 г. са със 115.8% по-високи спрямо тези за януари 2010.
Пламен Асенов
Този текст е защитен от “Закона за авторското право…..” Право за препечатването му електронни и печатни медии получават срещу сумата от 150 лева, преведени по сметка: UniCredit Bulbank – BG 04 UNCR 70004504154064, Пламен Асенов /Plamen Asenov/ За контакти, допълнителни уточнения и поръчки – тел. 0885 99 35 74. Колеги, надявам се поне занапред да подходите професионално и проявите уважение към институцията “журналист на свободна практика”. Ние не късаме житейските блага от Дърво на живота в собствена плантация, а, също като вас, сме принудени да ги купуваме от магазина!
Велик е нашият войник, ама не чак толкова, колкото сме свикнали да му пеем. Всъщност, сам по себе си той може и да си е велик, човекът, но в съвременния свят само личната величавост не стига, трябва да има налице и някои други неща.
Оказва се, да речем, че изминаха седем години, откак страната ни е пълноправен член на НАТО, а руските изтребители, с които сме въоръжени, още се разпознават от системата “свой-чужд” на съюзниците ни като чужди. Оттук възникват няколко фундаментални въпроса.
Например – какво ще стане, ако два български самолета навлязат във въздушното пространство на Русия, тяхната система като свои ли ще ги разпознае или като чужди? Или обратно – ако два руски самолета влязат във въздушното ни пространство, докато два български си патрулират на воля из него? Нашата система за противовъдушна отбрана като какви ще разпознае руските и в създадената каша няма ли да отстреля своите, вместо чуждите? А как биха могли да реагират на такава случка съюзниците ни от Гърция и Турция – да не гъкнат в наша защита, за да не уцелят случайно и своите, или да стрелят по всичко, което мърда, за да защитят границите на НАТО-вската общност?
Да не говорим, че ето, една такава дребна техническа подробност тотално ни пречи да се включим сега в доброволната коалиция, а ще ни попречи да изпълним и прекия си съюзнически дълг, ако целокупното НАТО вземе решение за участие на Алианса в операцията в Либия. То не че имаме и някакво голямо желание да се намесваме, де, ако се съди по позицията на президента Първанов, но и да имахме – ядец.
Като споменах Първанов, да изясним някои неясни, но важни моменти от неговото изявление по повод операцията в Либия. Например той заяви еднозначно, че “България не трябва да участва във военната операция, но трябва да подкрепи всички действия за преодоляване на хуманитарната криза”.
Да оставим настрани факта, че, след като военният министър Ангелов обясни от техническа гледна точка защо България не може да се намеси в Либия, дори и да иска, Първанов не даде никакво обяснение защо това е така от политическа гледна точка. Не знам той като млад войник ли е изучил мурафета да не казва нищо съществено или като стар агент. Но така или иначе, все ми се струва, че за българските граждани би било важно да чуят един такъв тънък урок по международна политика от своя опитен президент – санким, вече десет години сме му поверили международните дела на страната, поне веднъж да чуем ясни негови основания за нещо си.
Но още по-важно би било да отговори тъй нареченият ни президент защо се опитва да внуши на същите тези български граждани, че военната операция в Либия е нещо различно от операцията по преодоляване на хуманитарната криза. Ами то просто няма такъв филм. Нито в резолюция 1973 на ООН го прожектират, нито в изявленията на основните ни партньори от САЩ, Франция, Великобритания и другите страни, които участват, нито пък логиката го позволява.
Кадафи вече предизвика хуманитарна криза в страната си. За да бъде преодоляна тя, първото условие е да се измете самият “лидер на революцията”, защото и с просто око се вижда, че докато той седи там, кризата само се задълбочава. Така че военните удари в случая са само първи етап от цялостната хуманитарна операция, а не нещо, което съществува вън и независимо от нея.
Вън и независимо от нея то съществува само в съзнанието на великите диктатори Уго Чавес и Фидел Кастро, които единодушно нападнаха мръсния империализъм и защитиха лудия си либийски събрат поради правилното предположение и свързаният с него страх, че това, което застигна Кадафи сега, може да застигне и тях в даден момент Делта Т. В смисъл – може демократичният свят изведнъж да вземе да се окаже по-силен, по-единен и по-непримирим с диктатурите по света, отколкото беше до момента. Да не повярваш, ама може.
Наистина, позицията на нашия президент в този случай не отива чак до такива крайности, както тази на Чавес и Кастро – все пак България е член на НАТО и ЕС, та и президентът през годините очевидно мъ-ъ-ъничко се научи да поприкрива срамотиите, характерни за своето мислене. От кумова срама и поне за пред хората. Освен това Първанов вече игра същата тази роля преди години – в защита на Милошевич и Саддам срещу мръсните империалисти от САЩ и НАТО. Но видя, че тя не работи в негова лична и на кукловодите му полза, пък и времената се промениха, затова относително кротна, поне словесно.
Не можем да не си дадем сметка обаче, че в сегашния случай позицията му може да не е като на латиносите, но много прилича на руската – изразена не точно със същите думи, но по същество пълна със същите внушения.
Руснаците официално чрез Лавров изразиха “съжаление”, че военна операция срещу Либия така или иначе започна, макар да мрънкат и те, че развитието на хуманитарната криза трябвало да бъде спряно. Без да обясняват как точно. Или не – даже обясняват, но от обясненията им излиза, че международната общност трябва да се спре военната операция, защото точно тя е докарала хуманитарната криза в Либия, не диктатурата на Кадафи.
Май в Кремъл имат предвид, че светът трябва да продължи да се моли на добрия чичко Кадафи да не става лош, а да продължи да си бъде добър, пък той да продължи да вика – ми аз нищо не им правя на мирните хора, само поради доброто си сърце и в полза на световната война срещу тероризма изтребвам терористите от Ал Каида, които са се намърдали в Либия и искат да ми седнат на революцията.
Та и Първанов горе-долу като руснаците – очевидно идеята му е Кадафи да се съпикяса сам, а после ние да му пратим малко палатки, одеала и минерална вода, за да се раздадат на случайно пострадалите. През Фондацията на сина му да ги пратим, най-вероятно. Той к`вото открадне, открадне, не случайно се казва Сейф, човекът, ама поне нещичко ще стигне до горките хора, изпаднали в нужда…..
И ако беше спрял до тук Първанов с говоренето на глупости по темата Либия и българското участие, пак щеше да бъде добре. Ама не би. Веднага, след като заяви, че няма и да помислим за включване в операцията, той се изпъчи гороломно и се изрепчи на някой неизвестен опонент: „Едва ли има някой по-заинтересован от нас, българите, от отстраняването на режима на Кадафи, тъй като години наред шестима невинни български граждани страдаха от произвола на либийския режим”.
Така е, страдаха. Само че тогава, пък дори и после, когато се прибраха, Първанов изобщо не споменаваше за “режим”, за “произвол” и прочие. Сега му дойде смелостта, когато съюзниците ни удариха този режим, който, впрочем, през годините си позволяваше какви ли не произволи и в други части на света. И въпреки това, вместо да застанем заедно с французите, които на практика измъкнаха българските сестри от Либия, срещу виновника за тяхното страдание, ние пак го увъртаме. Поне да кажем ясно на Саркози – ами имаме голямото желание да пратим два наши самолета, но знаеш, че не става, защото твоите хора не ни разпознават като свои и веднага ще ни свалят като чужди. Ако можем с нещо друго да помогнем – кажи.
По друг начин формулирано, през устата на един нормален български президент, това би звучало така: “България е готова да се включи с всички свои сили и с всички свои възможности в доброволната коалиция, която се създава за налагане на резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН.” Оттам нататък вече започва разговорът за това какво означава “всички възможности” и точно колко близко до нулата са те – нещо, което, впрочем, партньорите ни много добре знаят.
Но поне бяхме длъжни да им кажем, че сме заедно с тях, не да се ослушваме като мишка в трици. И поне да си бяхме дали сметка, че на този фон някак изобщо не ни подхожда да се гордеем с песничката, с която сме закърмени, онази, в която се пее колко велик е нашият войник. Той е точно толкова велик, колкото е неговият главнокомандващ.
Забележка:
Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, всеки ден могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес www.passenov.wordpress.com
Винаги обичам да показвам снимките на Биляна ( мамаНАМАЛЕНА) Преди време, тя ми изпрати тези снимки - Цвете на стената от опаковъчни картии с прекрасната Малена до него. Цветето стои повече от 3 години все така красиво на стената, без да се е променило. Това е една лесна и евтина за изпълнение декорация за стената. Трябват ви само 5-6 листа опаковъчна хартия, картон и лепило.
Досега конфликтът между опозиция и армия в Либия беше смешно театрален, медийно манипулиран и дори леко забавен. Бунтовниците бяха заети основно да позират пред камерите на западните журналисти и да стрелят в облаците викайки “Победа! Аллах е велик!”. Въпреки гръмко обявените 6 000 жертви, мъртви хора липсваха по снимките на 800 акредитирани журналисти. Като изключим [...]
2004 - 2018 Gramophon.com