06/05/16 16:03
(http://vasvalch.com/)

Театрално ревю: Антигона

антигона театър софия

Пиша все още под влиянието на мъглата, стелеща се из улиците на седмовратата Тива, която се издига на сцената на театър София. Мъглата обгръща древнотрагическото действие и води героите към предначертаната им съдба. „Трагедията може да започне.“

„Антигона“ е история за противопоставянето и непротивопоставянето. На сцената разцъфват два противоположни персонажа. От едната страна на сюжетната везна стои Антигона – готова да брани свободата си на всяка цена, дори когато действието й няма да доведе до нищо значимо. Желанието й да погребе своя брат започва от „Така е правилно“ и стига до „Така съм решила“. Тя едновременно изглежда убедена в своята правота, но и напомня за дете, което се бунтува заради самия бунт.

антигона театър софия

На отсрещната страна е Креон – в пиесата на Жан Ануи обаче той не е бездушният тиранин, който познаваме от древните текстове. Той е интелектуално извисен, мислещ за общото благо, искащ всеки негов поданик да се докосне до своето късче щастие. Но той е и конформистът, обречен на вечното „Да“. Антигониното „НЕ!“ застава срещу Креоновото „Да“, за да задвижи действието и да го доведе до познатия гибелен край. „Всички, които трябваше да умрат, са мъртви.“

Енергията, събрана в миниатюрните час и двайсет минути на постановката, е невероятна. Иван Добчев за пореден път се доказва като режисьор без аналог, с кристално ясна представа как трябва да изглежда хармоничният краен резултат, представен на зрителя. Тази ясна нишка е вплетена в сценографията на Станислав Памукчиев – силна, заявяваща, но особено земна, идеално допълнена от костюмите на Петя Боюкова.

Най-силното присъствие на сцената е това на Хорът. Той (или Тя, Дария Симеонова? или То, безплътно и безполово същество от отвъдното?) е разказвач, съдник, коментатор, съвест, наблюдател, енергия, която тече между персонажите. От първата дума до заключителните фрази, Хорът е на сцената, за да взаимодейства и насочва. Когато не говори, той обхваща цялата сцена с невероятна пластика. Ако постановката трябва да носи името на главния герой, то тя нямаше да се казва „Антигона“, а „Хор“.

антигона театър софия

Почти толкова силно е и представянето на Ириней Константинов, цар Креон. Видимо е, че актьорът има титанично количество опит на сцена и го използва, за да представи героя си в тази негова двойнственост, която го прави интересна – загрижен и искащ да бъде добър, но слаб пред изискванията на своята държавническа роля. Едновременно неистово го харесваш и искаш да викаш срещу му „Хайде! Събери сила и вземи решение!“

Динамиката между опитният Константинов и все още младата Каталин Старейшинска (Антигона) е добра, но е видимо кой има по-голяма актьорска издръжливост – докато той е стабилен и равен, тя на моменти се усеща адски силно, а в други потъва с много по-ниска енергия. Това се вижда още по-ясно при взаимодействията на Антигона с второстепенните персонажи, които до един имат много по-слаба игра – и особено при диалозите със за мен много слабия Хемон на Асен Мутафчиев, където двамата звучат наивно като във викторианска романтична пиеса.

антигона театър софия

Но „Антигона“ безспорно е силна постановка, която ще ви държи далеч след финала. Кожата ви ще стои настръхнала, ще продължавате да чувате думите на Хора, ще усещате мириса на мъглата, стелеща се по улиците на седмовратата Тива. „Тури му пепел – казва Хорът, – тъпа история…“ Но история за изправянето срещу всяко дискретно „Да!“ на статуквото – валидно както през Античността, така и през времето на Жан Ануи, та чак до днес.

___
снимки: Театър София

Постът Театрално ревю: Антигона е публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.

Публикувана на 06/05/16 16:03 http://vasvalch.com/antigona/

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване