Украинският конфликт тласна отношенията между НАТО и Русия към нов спад. Има дори страхове, че подозренията и враждебността от Студената война са се върнали.
Отношенията между тези две сили се влошават в продължение на години, въпреки плодотворното сътрудничество в Афганистан, усилията в борбата с пиратството по море и общите мироопазващи операции.
НАТО обвинява Русия, че изпраща редовни военни части и тежки оръжия в Източна Украйна в подкрепа на силите на сепаратистите. Според някои това е тиха инвазия. Русия отрича тези твърдения и обвинява в агресия прозападното правителство в Украйна.
Какво обаче тласна отношенията с Русия до сегашната ситуация? Краят на комунизма предизвика политиците от Източна и Централна Европа шумно да поискат членство в
НАТО като преграда срещу всяка бъдеща агресия
от страна на Русия. На членството в НАТО се гледа и като на знак за обвързване със западните ценности и стандарти.
През 1999 г., почти 10 години след падането на Берлинската стена, НАТО прие три страни от Варшавския договор: Чехия, Унгария и Полша. Още бивши държави от съветския блок се присъединиха към Алианса през 2004 г.: Естония, Латвия и Литва, България, Румъния, Словакия и Словения.
Русия беше леко раздразнена от разширяването на НАТО
с прибалтийските държави. В миналото те бяха част от СССР, а Москва гледаше на тях като на "близката чужбина". Тази фраза, често употребявана от руските политици, означава, че бившите съветски страни не трябва да действат срещу стратегическите интереси на Русия.
На срещата на НАТО в Уелс Финландия, която не е страна членка, поиска споразумение за военна помощ в кризисни ситуации (Host Nation Agreement). Това означава, че Финландия ще предостави на силите на НАТО на своя територия логистична подкрепа, но не и база. Нито една страна членка на НАТО няма толкова дълга граница с Русия, колкото Финландия. Швеция също взе решение да подпише такова споразумение, но все още не е ясно кога. Двете северни държави вече имат установено тясно сътрудничество с Алианса и може да станат страни членки в бъдеще.
В началото на 2008 г.
НАТО намекна за бъдещо членство на Грузия
Кремъл видя в това пряка провокация, също както в по-тесните отношения на Алианса с Украйна. Миналия месец украинският премиер Арсений Яценюк каза, че ще поиска парламентът да позволи страната да кандидатства за членство в НАТО. Подобен ход бе блокиран от предишния президент Виктор Янукович, който е с проруска ориентация.
След като доказа възможностите си за адаптация по време на последните двадесет и пет години, НАТО има бъдеще. Отбраната е първата му мисия, но също и, в по-общ план, сигурността на евроатлантическото пространство. НАТО ще съществува. Дълго ли? Трудно е за предвиждане.
Три бяха въпросите, около които се съсредоточи дебатът в Уелс.
Първият е, че се е достигнал краят на един операционен цикъл. През последните двадесет години НАТО изпълни мисии из целия свят, като се започне с Босна през 1995-а и се стигне до Афганистан в операционна фаза в края на 2014-а. Как НАТО би успял да позволи на армиите от различните страни да продължат да работят заедно?
На второ място:
новата американска ориентация към Азия
която експертите наричат „завъртване”. Преди година европейците демонстрираха голямо безпокойство и този сюжет отново беше засегнат. Но през кризите в Украйна и Близкия изток се забелязва добре, че американците въобще не неглижират тези части на света.
На трето място е въпросът за финансовите средства, който също стана от жизненоважно значение, като се дискутираха ангажименти за праг от 2% от БВП, който да бъде даван за отбрана, като една пета трябва да бъде отделен за инвестиционни разходи. Накрая НАТО
се ангажира да развие „план за реактивна дейност”
способен да включи мощна конвенционална сила, запазвайки едновременно способността си за гъвкава експедиционна интервенция. Това ще се постигне чрез нарастване на броя на ученията и подготовката.
Основния проблем, пред който се изправи НАТО обаче, можем да намерим в думите на германския президент, който каза, че де факто Русия е сложила край на сътрудничеството си с Европа. В същото време се чуха и много критики, че
алиансът забави реакцията за кризата в Украйна
Важно е да се припомни, че Украйна не е член на НАТО и затова не може да се възползва от клаузата за колективната отбрана, която е ключова за Североатлантическия договор. Според Оливие Кампф, доктор по политически науки, именно това обяснява двойственото поведение на НАТО.
Но в същото време Полша и балтийските страни са силно обезпокоени от раздвижването на Русия, американците и европейците след началото на кризата обявиха за предприемането на мерки за „презастраховане”. Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен обяви на 1 септември, че възможностите за по-бързо реагиране ще бъдат осигурени от предислоцирането на военни части в Източна Европа. Друга мярка засяга политическата подкрепа за Украйна.
Нека да не забравяме, че преди няколко години Украйна се беше ангажирала да не се присъединява към никакъв, какъвто и да е блок. Тази позиция може да се промени, тъй като премиерът Арсени Ятценюк се кани да внесе проектозакон в парламента. Проблемът е обаче, че последният беше току-що разпуснат и бъдещите избори са предвидени за октомври. Освен това, ако Украйна предвижда да влезе в НАТО, тя би трябвало да изпълни това съобразно класическата процедура за присъединяване, което от своя страна отнема време. Черна гора и Грузия се намират понастоящем в същото положение, но няма да се присъединят все още към НАТО, защото не са готови.
Отношенията между Запада и Путин са влошени и настоящата криза в Украйна се оказва сериозна. От двадесет и пет години насам отношенията между НАТО и Русия постоянно
имаха възходи и падения
От една страна беше подписан на 27 май 1997 г. в Париж основополагащият акт за отношенията, сътрудничеството и взаимната сигурност между НАТО и Руската федерация. Създаден беше съветът НАТО - Русия в рамките на подписания на 28 май в Рим договор. Да не забравяме и участието на Владимир Путин в срещата на върха в Лисабон през 2010.
От друга страна не трябва да забравяме голямата криза в Косово през 1999-а, придружена от сериозно напрежение. След това беше иракската криза през 2003 г. и въпросът с противоракетната отбрана през 2007-а. Кризи, които обаче бяха преодолени.
Сега, според експертите, Русия нямала никакво намерение да бъде партньор на Атлантическия пакт. Логиката на играта „всеки печели” обаче не работи с Русия.
Интерес представлява и информацията, че Франция, която е един от най-важните партньори в НАТО, ще достави идния месец един боен кораб на Русия. Разбира се, Франция е суверенна държава. А и засега НАТО не е коментирал тази доставка. Както вече коментираха от Париж, продажбите на оръжия имат особено значение. Те ангажират доверието в Франция и са елемент от френската част в един международен и силно конкурентен пазар. А това вече обяснява сегашната позиция на Франция.
Рядко срещите на върха на НАТО са били издържани в толкова воински дух. Край хотела, в който се провеждаше срещата, бяха разположени танкове, а пред входа на самия хотел беше поставен макет на боен самолет. Цялата декорация трябваше да покаже само едно: НАТО се завръща към
основната си задача като отбранителен съюз
Под външен натиск и почти неизбежно.
В съзнанието на някои страни членки неминуемо се завръщат старите понятия за възпиране и потушаване от времето на Студената война. И какво друго да изрази един военен съюз, когато в източната част на Европа новият стар противник води агресивна военна политика и насилствено променя граници? Алиансът реагира с план за готовност, който трябва да успокои преди всичко източните страни членки. Т.нар. Путинова доктрина
предизвика сериозна тревога
в Рига и Талин. Русия си присвоява правото на интервенция в защита на руски говорещите малцинства. В Крим Путин вече нагледно показа как става това и докъде води подобна политика. В Естония и Латвия живеят големи руски малцинства и Москва винаги може да изрежисира повод за тяхната “закрила”.
Само че корпусът за бързо реагиране не решава проблемите със сигурността на Изтока. В най-добрия случай той може да предложи защита от “зелените човечета” - инфилтрираните в региона руски военни части без опознавателни знаци.
Натовските военни знаят много добре, че балтийските държави не могат да се отбраняват при една конвенционална война. Тоест алиансът
има нужда от абсолютно нова стратегия
Сегашната стратегия на НАТО се базира на простата презумпция, че руският президент няма да прекрачи “червената линия” около натовската територия. Иначе казано, военните разчитат, че ръководството в Москва ще се впечатли от взаимните обещания за съдействие и съюзническите задължения за защита на всяка страна членка в случай на въоръжено нападение срещу нея, посочени в параграф пети от договора на НАТО.
Какво ще стане обаче, ако Путин реши да “изпробва” спрямо прибалтийските държави въпросния параграф - със завоалирана интервенция или с операция по земя и въздух? Защитна битка за Талин? Или ответен ядрен удар за Рига? Тези въпроси не са теоретични и се дискутират не само в пацифистките групи. Тези въпроси се поставят в НАТО. Току-що създаденият корпус за бързо реагиране не може обаче да ги реши.
А Украйна? НАТО
беше щедър на гръмки уверения
за солидарност и символични обещания за помощ. Въпреки това Украйна е оставена сама на себе си в конфликта с Русия. Алиансът не може да й предложи истинско съдействие, защото страната е отвъд “червената линия”. И Путин със сигурност знае това.
Рождество на Пресвета Богородица, също Малка Богородица е църковен празник посветен на рождението на Богородица. В календара на Българска православна църква празникът се отбелязва всяка година на 8 септември.
Рождество Богородично е един от трите големи празника в източноправославния календар посветени на Богородица, също е и сред 12-те най-големи религиозни празника в календара на църквата. Според българските традиции Рождество на Пресвета Богородица се отбелязва предимно от жени, за да им помага Богородица в беда.
Църквата “Рождество на Пресвета Богородица” в Поморие празнува патронен празник именно на този ден. Красивата постройка,която се се издига в центъра на града, е изградена през 1890 г. от известния тревненски майстор Уста Генчо Кънев.
През 1891 година се състояло освещаването на новопостроения храм, ръководено от митрополит Герасий. Част от иконите са донесени чак от Русия, а иконостасът бил богато и красиво дърворезбован. Няколко десетилетия по-късно към него са прибавени две странични крила, които придали завършен вид на иконостаса.
През 1959 г.църквата е основно преустроена,изписана от художниците Н.Ростовцев, К.Йорданов и А.Сорокин, а иконостасът се подменя с резбован-дело на К.Кошаревски. През 2005-2006 година отново е направена реконструкция на църквата. Председател на църковното настоятелство е свещеноиконом Иван Стойков, а църковният хор при храма е Дамски хор “Благовестие”, с диригент Йорданка Панчева-Туджарова. От 2004 г. храмът е домакин на Международния фестивал на православната музика “Света Богородица-Достойно есть”, който се провежда всяка година през юни в Поморие.
В наши дни храмът има прекрасен външен вид и ежедневно краси със своето присъствие град Поморие.
Лиза Монако, съветничка на Белия дом по въпросите на контратероризма, определя "Ислямска държава" като "хибрид" едновременно терористична организация и армия от бунтовници. Чрез своето безразборно насилие тя заплашва Близкия изток и американците в региона. Тя заяви, че няма достоверна информация, че организацията замисля атаки срещу самите САЩ, все още.
И така как администрацията предлага да победи този противник? Основната стратегия е чувствителна – работа чрез партньори и съюзници и убеждаването им да се сражават на място. Да не позволяваме вече на нашите приятели в региона да ни държат палтото, докато ние вършим мръсната работа. Този път въздушната и военната сила на САЩ ще бъде предоставяна на страни, които демонстрират, че са в борбата.
Чувствителна, но трудна за прилагане стратегия. Първата фаза е да бъде накаран
Ирак да се съгласи с
широкообхватно ново правителство
Да предположим, че иракчаните направят немислимото досега и да сформират съгласувано правителство. Американската стратегия допуска, че иракската армия, която рухна толкова пагубно в Мосул през юни, ще бъде възстановена по регионалните линии с доминирани от сунитите бойни части (дошли от племенните бойци). Те трябва да се заемат с борбата срещу "Ислямска държава" на север и запад, подкрепени от кюрдските бойци пешмерга и шиитски бригади, всички слабо координирани под ръководството на ново иракско министерство на отбраната.
Междувременно САЩ отвориха
тих заден канал към Иран
за да предотвратят потенциални сблъсъци в момент, когато двете страни използват въздушна сила, за да атакуват мишени на "Ислямска държава". Това е чувствителна политика и може би началото на по-широки дискусии относно взаимодействието.
Втората фаза в стратегията на администрацията е събирането на съюзници в региона за
окуражаване на сунитските мюсюлмани в Ирак и Сирия
да се бият с "Ислямска държава". Тримата основни партньора до момента са Саудитска Арабия, Йордания и ОАЕ. Всяка от тези страни е била домакин на срещи с иракски племенни лидери в последните седмици. "Отидохме при иракчаните и казахме: "Готови сме да отворим нова глава с вас", обяснява ключов арабски представител.
Най-опасната част от стратегията включва Сирия. Някои членове на администрацията призовават САЩ да бомбардират логистични и тренировъчни центрове в Сирия, които са свърталища на "Ислямска държава". Тези атаки може би предстоят, но американски представители искат да бъдат сигурни, че след като Америка бомбардира в Сирия, умерените бойци от "Свободната сирийска армия" ще бъдат готови да запълнят вакуума.
ЦРУ вече обучава тайно над 4000 бойци на "Свободната сирийска армия" и може да увеличи бързо техния брой. САЩ планират също така открито да обучат 10 000 или повече сирийци в стабилизационни сили в състояние да контролират области, които екстремисти от "Ислямска държава" са били принудени да напуснат.
Десетки разкази заливат всяко лято колоните на вестниците и сайтовете за почивката на българското семейство и средностатистическите крясъци на плажа, отправени от майката към невръстното отроче и от мъжа є към нея. Наблюдението обаче не бива да свършва със заник слънце. Точно тогава започва да се откроява
действителното състояние на родното семейство
ударено от кризата не само финансова, но и комуникационна.
Вечер, когато анасонът влиза осъзнато в гърлото на мъжа, жената остава сама. Вечер, когато той предпочита да сведе общуването си със света до размяната на една-две реплики с дежурния сервитьор, нает на морето за 2-3 месеца без каквито и да е умения да си изкара бакшиша, тя увяхва. Красивата българка (и това не е мит) е толкова тъжна вечер на морето, че цялата носталгия по отиващото си лято, а и отпуска, не може да се събере в очите є.
Масовото самотно пиене и дежурно ядене на вечерята в компанията на най-близките води само до един въпрос как е възможно после
ДЕЖУРНО ДА ПРАВЯТ ДЕЦА
в тясната морска квартира? Една седмица в годината те се преструват на мъж и жена и пак не успяват, защото не може само отрочето да е единствената спойка срещу отчуждението им, трупано в останалите 355 дни. Има и нюанси. По-привързаните към навиците на другия обикновено тихо и кротко изяждат порцията кебапче с гарнитура и заедно се отправят към временното ложе.
Средностатистическите „примерни семейства без проблеми" са свършили тази работа до към 9 вечерта. След това обаче настъпват тежките случаи. Мъжете задяват сервитьорките под носа на съпругите си, които ако не са прекалено увиснали за годините си, не остават длъжни и под претекст, че разхождат детето до близката хотелска площадка, заговарят някой от чуждите татковци. После всички дружно се връщат на масата и без преговори плащат усмихнати сметката.
Разбира се, идилията може да приключи и с модерните технологии ровене в телефона цяла вечер, докато батерията окончателно не сдаде багажа.
ТАМ, КЪДЕТО СВЪРШВА ИНТЕРНЕТ, ЗАПОЧВАТ СКАНДАЛИТЕ
А единствената превенция отново е при детенцето, което никак не подозира, че мама и татко дори няма какво да си кажат. Точно тогава се появява вече познатата схема на дежурно търчане след малкото на смени. Първо мама ходи до пързалката, после татко го развежда до люлката.
Вечерите на българското семейство на морето са тъжното доказателство, че то се е превърнало в такова само по задължение. Българското семейство на морето е домакинство. Домакинка и иконом с общо дете.
Господин Аспегрен, какво знаехте за България, преди да приемете позицията президент на Американския университет в България?
Знаех доста неща за България, имайки предвид моята обвързаност с Източна Европа и Балканите, но не бях идвал в Благоевград. Със съпругата ми посетихме града 2 пъти преди да поема поста на 4 август, така че когато пристигнахме, вече се чувствахме като у дома си. Все пак бяхме чували за Банско, тъй като е известен ски-курорт.
Разкажете накратко за вашето родно място, за семейството си – баща, майка, братя, съпруга и дъщери.
Със съпругата ми Ева, която е унгарка, и двете ни малки деца 5-годишният Ерик и 8-годишната София, живеем в Благоевград и се радваме на приятните емоции, свързани с преместването и установяването ни, както и на новите познанства. Родителите ми, които вече не работят активно, живеят във Флорида, а двамата ми братя в щата Джорджия.
Имате ли вече нови идеи, които бихте предложили и реализирали в обучението на студентите по време на вашия мандат?
Една от основните ми идеи е, че академичното отличие и изявите в клас не са достатъчни. В допълнение нашите студенти трябва да бъдат ангажирани и активни в клубове, организации и извънучебни дейности. Те трябва да покажат, че са граждани на света. И последно, те би трябвало да се включват в стажантски програми или пък по друг начин да практикуват наученото в час. Тези обозрими и реални дейности, при които студентите пренасят академичните знания в реална бизнес среда, са особено важни. Възпитаниците ни се реализират изключително успешно, но ние трябва да подготвим максимално добре студентите си за бързо променящите се изисквания от страна на работодателите, произтичащи от глобализацията и динамичността на света.
Хора от бизнеса твърдят, че liberal arts образованието е образование на бъдещето. Кои са характеристиките на този тип обучение, които го правят толкова успешно?
Американският модел на образование се е утвърдил като образец в световен мащаб. Според рейтинг на университетите в света 18 от 20-те водещи институции са американски. Този модел на образование учи студентите на критично мислене, активно участие в академичния процес и креативност. Няколко са причините за успеха на образованието в стил liberal arts: ангажиращия, гъвкав и интерактивен начин на обучение; индивидуално отношение от страна на преподавателите към всеки един студент, участие в разнообразни извънучебни дейности; съвместния живот в университетския комплекс. Ето защо възпитаниците на този тип университети са известни със своята гъвкавост и креативност при разрешаването на проблеми. При европейския модел на образование студентите избират специалност още при кандидатстването си, докато liberal arts модела е необикновен и уникален. Студентите имат право да избират сферата, в която искат да се развиват, преподавателите, както и да подредят програмата си според интересите; малкият брой студенти в час и близката връзка между студент и преподавател са задължителни.
Кои според вас са най-ценните умения и знания, които един млад човек трябва да притежава, за да бъде успешен?
Чрез изучаване на реални бизнес казуси те развиват умения, които се ценят от работодателите и които са необходими, за да бъдат конкурентноспособни в днешната все по-взискателна глобална среда, а именно: ефективна комуникация, лоялност и почтеност, разбиране на различните култури и нагласа за учене през целия живот.
Колоезденето ви е хоби. Колко километра е най-дългото разстояние, което сте пропътували с колелото и къде?
Аз вече направих няколко обиколки, за да опозная различни маршрути. Надявам се скоро да имам възможност да направя по-дълъг преход, когато ще мога да измина приблизително 200 км за 6 часа. Имал съм щастието да прекося Щатите на два пъти. В състезанието трябваше да изминем 5300 км. без да спираме. Часовникът започваше да отмерва времето от началната ни точка в Калифорния до финиширането в Атлантик Сити, Ню Джърси. Аз успях да измина разстоянието за 11 дни и 34 минути. През тези 11 дни не съм карал само 29 часа, от които 26 спях. Обикновено карах по 22 часа в денонощие.
Научихме и за вашата “слабост” към рокендрола. Кои са любимите ви певци и групи? Слушахте ли вече уникалните български народни песни? Харесвате ли българските македонски песни?
Всъщност съм любител на различни видове музика, особено много обичам да слушам на живо. Ако трябва да препоръчам група, то това би било The №ational. Те са от Бруклин. Обичам да откривам нови групи и да слушам музика, препоръчана от приятели. Чувал съм няколко български народни песни, най-често слушам музика в колата, когато съм на път. Надявам се скоро да имам възможност да запозная децата си с традиционните македонски песни.
Как бихте посъветвал вашите студенти, след като завършат и получат дипломата си, валидна в цял свят? Да изберат да се завърнат и работят в родината си или да литнат като волни птици по света?
Отговорът ми е повлиян от моето специално отношение към този регион, което е и основен двигател на моята работа в Източна Европа. Всъщност повече съм загрижен за младежите, които се подготвят да кандидатстват в университет с идеята след завършване да напуснат страната си. На тези бъдещи студенти бих казал: дайте ни шанс, дайте шанс на родината си. Аз наистина вярвам в следния цитат: „бъди промяната, която искаш да видиш в света“. В АУБ ще се опитам да прокарам убеждението си, че основната цел на всеки един университет е не само да обучава, но също така и да допринася към развитието на местната общност.
Колко от възпитаниците на АУБ остават да се реализират в България и колко процентно тръгват в чужбина?
Тук трябва да отбележа, че 60% от студентите на АУБ са чуждестранни и идват от 40 държави, така че голяма част от тях се връщат в родните си държави или пък избират да градят кариера в световен мащаб. Нямаме точна статистика каква част от българските студенти след завършване остават тук, но знаем, че част от онези, които завършват магистърски и докторски програми в престижни университети по света, се връщат в България, за да работят или пък да стартират собствен бизнес. Ние им даваме средствата и инструментите, за да бъдат успешни глобално – решението дали да заминат или да останат в родината си зависи от техните професионални и лични цели.
През август встъпи в длъжността президент на Американския университет в България (АУБ).
Има академичен и корпоративен опит както в САЩ, така и на Балканите и в Източна Европа
Заемал длъжността директор на Центъра по предприемачество към университета на Охайо, както и директор на Програмата за глобални консултации към Колежа по бизнес на същия университет.
Изпълнителен директор и основател на Центъра по предприемачество "Симони" в Печ, Унгария. Центърът наскоро беше признат от ЕС за образец за образование през XXI век
С 40 стотинки до 11,45 лв./кг поскъпна на едро кашкава „Витоша” от последния петък на август до края на миналата седмица. Това сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
За същото време кравето сирене, произведено по БДС е паднало с почти 3 лв. от 12,25 лв./кг до 9,30 лв. При овчето сирене пък е отчетено поскъпване с 45 ст. до 9,98 лв./кг. Обикновеното краве сирене
за последната седмица поевтиня с 21 ст.
до 5,74 лв./кг. Спад на цената от 10 ст. е отчетен за кравето масло. Пакетче от 125 грама вече струва 1,22 лв. на едро. Килограм от млечния продукт, имитиращ сирене с растителни добавки, поскъпна от 2,71 на 2,78 лв./кг, показва още статистиката на ДКСБТ.
От останалите бакалски продукти захарта запазва стабилни цени от около 1,27 лв./кг. Същото важи и за зрелия фасул, който с котировки на едро от 4,26 лв./кг продължава да е по-скъп от замразените бройлери и пилешките кренвирши.
За последните 7 дни оризът поевтиня със 17 ст. до 1,97 лв./кг, а лещата падна с 31 ст. до 1,94 лв./кг. Брашното тип „500” остава с непроменена средна цена по борсите в страната от 0,90 лв./кг. Същото важи и за слънчогледовото олио в пластмасови бутилки, като литър от него се котира на едро около 1,99 лв.
За последната седмица вносните ябълки на борсите поевтиняха с почти 20 ст.
до 1,46 лв./кг, а българските и доставените от ЕС понижиха цената си на едро още повече с 30 ст. до 1,03 лв./кг. Бананите и ананасите запазват стабилни котировки съответно около 2,03 лв./кг и 2,52 лв./кг.
Лимоните на едро паднаха с почти половин лев до 5,20 лв./кг, а грейпфрутите с десетина стотинки до 1,70 лв./кг. Вносните дини се поевтиняха на едро почти наполовина от 20 ст. на 12 ст. за кило. Останалите запазиха стабилна цена около 32 ст. Импортните пъпеши поскъпнаха до 0,90 лв./кг, а другите се търгуваха в петък по борсите средно по 1,07 лв./кг.
Вносните праскови
на едро в края на миналата седмица бяха по 1,15 лв./кг или с 15 ст. по-скъпи, отколкото в последния работен ден на август.
Оранжерийните краставици запазват цената си около 1,03 лв./кг, а корнишоните паднаха с 8 ст. до левче за кило. От останалите зеленчуци по-големи колебания в цените за времето от 29 август до 5 септември е отчетено за вносните картофи, които поевтиняха с 16 ст. до 0,42 лв./кг. Останалите се котират около половин лев килото, а пресните са по 0,57 лв. Вносният зрял кромид пада с 6 ст. до 0,58 лв./кг, а останалият с 10 ст. до 0,62 лв./кг.
При импортните моркови пък има поскъпване със 17 ст. до 0,70 лв./кг, докато родните поевтиняват до 0,62 ст. Спад на цените на едро от 1,24 лв. на 1,07 лв./кг има при червените чушки, а при зелените е регистрирано поскъпване от 9 ст. до 0,84 лв./кг.
За периода телешките кренвирши поскъпнаха от 4,68 лв./кг на 4,92 лв., пилешките увеличиха средната си цена на едро с 14 ст. до 3,57 лв./кг. Каймата смес пък падна със 7 ст. до 5,11 лв./кг, замразените пилета поевтиняха от 4,17 лв. до 4,09 лв./кг. За последните 2 петъка от ДКСБТ не дават информация за цени на едро на колбаси и кайма, произведени по стандарта „Стара планина”.
Пилешките бутчета за последната седмица поскъпнаха с 30 ст. до 4,16 лв./кг, пилешките гърди поевтиняха чувствително с 83 ст. до 8,34 лв./кг. Свинският бут с кости запазва стабилна цена от около 7,05 лв./кг, показва справка в сайта на ДКСБТ.
Кашкавал
„Витоша” 11,04 лв./кг 11,45 лв./кг
Краве сиренe 5,95 лв./кг 5,74 лв./кг
Краве сирене БДС 12,25 лв./кг 9,30 лв./кг
Краве масло
пакет 125 гр. 1,32 лв./бр. 1,22 лв./бр.
Шпеков салам 9,34 лв./кг 9,87 лв./кг
Кренвирши
(пилешки) 3,43 лв./кг 3,57 лв./кг
Кренвирши
(телешки) 4,68 лв./кг 4,92 лв./кг
Пиле (замразено) 4,17 лв./кг 4,09 лв./кг
Ябълки 1,32 лв./кг 1,03 лв./кг
Ябълки (внос) 1,64 лв./кг 1,46 лв./кг
Портокали 1,13 лв./кг 1,37 лв./кг
Лимони 5,67 лв./кг 5,19 лв./кг
Дини (внос) 0,20 лв./кг 0,12 лв./кг
Домати (оранж.) 1,12 лв./кг 1,31 лв./кг
Домати (внос) 1,22 лв./кг 1,27 лв./кг
Картофи (внос) 0,58 лв./кг 0,42 лв./кг
Според статия в германското списание “Der Spiegel”, германските автомобилни компании а Mercedes-Benz, BMW и Opel се разследват от гръцките данъчни власти като заподозрени за измама. Изключително ниски цени за клиринг, при която германски компании предоставят своите превозни средства на дистрибуторите в Гърция повдигнати подозрения, пише Български новини.Това е причинило занижаване на данъчните ставки, според гръцките данъбни власти. Теодорос Флоратос, ръководител на Звеното за финансова и икономическа престъпност (SDOE), потвърди пред Spiegel: “Ние сме разследвали редица международни автомобилни фирми за възможни данъчни престъпления.”
Mercedes-Benz и BMW опонираха, че трансферните цени се основават на международните данъчни стандарти и съответстват на правилата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) и европейското право. Според статията, ниските трансферни цени се дължат на разпадането на гръцкия пазар на леки автомобили. Автомобилите са били доставени с благоприятни цени, така че гръцките търговци да могат да привлекат потенциални клиенти с висока отстъпка.
Лагерът „Белене” да бъде превърнат в своеобразен музей с място за поклонение 65 години след създаването му. С тази задача се е заел италианският католически свещеник Паоло Кортези.
Той иска да изгради първия в България музей на жертвите на комунизма. Идеята на отеца е същинският музей да бъде направен в центъра на град Белене. Съседният остров Персин, където някога е бил най-големият комунистически концлагер, пък свещеникът иска да бъде превърнат в парк с мемориал.
Пред „Монитор” отец Паоло Кортези разказа, че идеята за изграждането на музея и мемориала му
дошла преди 2 години
когато за пръв път посетил остров Персин. ”Разбрах, че на този остров по време на комунизма у вас са били изпратени хиляди хора, много от които са избити. Нашият водач, блаженият монсеньор отец Евгени Босилков, също така е бил мъченик, съден и убит от Народния съд на комунистите. Научих, че на Персин са били 150 православни свещеници, 40 католически, 30 протестантски, а също и мюсюлмански духовници. Много от тях са избити, а други са били подложени на мъчения. Когато за пръв път отидох на Персин, бях поразен от видяното. Там всичко бе потънало в забрава. Навсякъде имаше боклуци, трева, змии и комари. А това е място, което не трябва да бъде забравено от историята и хората. Там са били убивани хора и се е проливала кръв. Всяко място, където е паднала и капка невинна човешка кръв, е свещено. Не може едно подобно място да изглежда така занемарено”, разказа развълнувано отец Паоло.
Неговата идея е остров Персин да бъде изчистен и да се превърне в парк, в който да играят деца и да почиват възрастни хора. Идеята е там да бъде изграден мемориал на жертвите на комунистическите репресии, а в самия град да бъде построен музей на жертвите на комунизма. Първоначално се обмисляло същинският музей също да бъде на острова, но това се оказало невъзможно, тъй като Персин е обявен за природен парк. Отец Паоло Кортези се е срещнал с представители на репресираните у нас. Запознал е с идеята си и кмета на Белене Момчил Спасов и е получил подкрепата му. Идеята му ще се ползва и с духовната подкрепа на Ватикана. А парите за реализирането й свещеникът се надява да дойдат по някоя от европейските програми заедно с помощта на спонсори. Според замисъла на католическия свещеник паркът и музеят ще бъдат посещавани и от чужди туристи. Самият той досега е
довел над 200 души от Италия
които са разгледали Острова на смъртта Персин. Вчера отецът изведе с личния си микробус от България за Румъния поредната група католически туристи, посетили Белене и региона.
Католическият свещеник сподели също така, че в родната му Италия също има много паметници на репресиите на местните фашисти над италианския народ. Повечето от тях били възстановени и превърнати в музеи, посветени на онези моменти от историята, които никой не иска да се връщат.
Вчера бе записано и друго слабо земетресение там
Помним още от предмета по биология в училище, че 2/3 от човешкото тяло е съставено от вода. И по-точно, количеството вода в тялото на средностатистически възрастен човек варира между 55 и 70%, като ср...
Момичета между 12 и 15 години продължават да раждат деца у нас, въпреки че те самите не са пораснали. Най-често това са ромки, които спазват традицията на общността си, но има и случаи на българск...
Яценюк поиска санкциите да не отпадат веднага след примирието
На 8-ми септември Българската православна църква чества Рождеството на света Богородица.
Празникът, популярен като "Малка Богородица", е един от петте Богородични празници, наред с най-тържествения - Успение Богородично или Голяма Богородица (отбелязван на 15 август), а също Въведение Богородично, Благовещение и Покров Богородичен.
Божията майка е почитана като пазителка на християнското семейство и покровителка на родилките и децата.
Библейската легенда...
По последна информация на „Хоризонт”, Кристалина Георгиева, която е номинирана за втори мандат като еврокомисар, ще получи ресор „Бюджет” в бъдещата Комисия.
Очаква се да й бъдат поверени и отговорности, свързани с човешките ресурси в Еврокомисията, както и да бъде един от заместник-председателите.
Днес и утре предстоят последни уточнения по ресорите на еврокомисарите. Очаква се в сряда председателят на следващата Европейска комисия Жан-Клод Юнкер да ги обяви официално. През тази седмица, списъкът ще бъде внесен в Европейския парламент и там ще бъде определен график за изслушванията пред комисиите, пряко свързани с бъдещата работа на всеки от кандидатите. /КРОСС/
Инжектиране с експериментална ваксина, последвана от реваксинация, позволява "бърза и устойчива" защита срещу ебола при маймуни, според проучване, публикувано в неделя. Съобщението дава н...
Девет квартала в Сливен остават без вода днес, заради строителни дейности по водния цикъл на града, съобщиха от "Водоснабдяване и Канализация-Сливен". От 8.00 до 22.00 часа ще бъде прекъсна...
Православната църква почита на 8 септември църковния празник Рождество на Пресвета Богородица. Денят, в който се е родила Света Дева Мария, е един от най-големите християнски празници, известен в наро...
На 8 септември 2014 г. (понеделник), във връзка с извършване на строително-монтажни работи на уличен водопровод на ул. "Янко Велинов" с. Лозен , се налага спиране на водоподаването от 9:00 д...
Арабски държави се договориха в неделя да предприемат "необходимите мерки", за да се изправят срещу бунтовниците от т.нар. "Ислямска държава", съобщи генералният секретар на Араб...
Изпитанията на реконструирания Панамски канал ще започнат след около 10 месеца, съобщи в неделя директорът на компанията Хорхе Кихано.
Контролната операция, организирана от Европейската мрежа на службите „Пътна полиция” в ЕС /TISPOL/, започва от днес и ще продължи до 14 септември т.г.
На 8 септември 1991 година Република Македония тръгва към своята независимост от Югославия, след като е проведен референдум и започва процес по мирно отделяне от федерацията. На референдума над 95% от...
В памет на трагично загиналите от наводненията в Бургас 8 септември е обявен за Ден на траур в града. В трагедията, която се разигра в на 6 септември, потопът удави трима души и принуди близо стот...
Известен в народната традиция като Малка Богородица
Обстановката в страната бавно започва да се нормализира, след като пороите взеха три жертви, а част България беше под вода. В редица общини в страната беше обявено бедствено положение, като в част от тях продължава да бъде в сила. Материалните щети тепърва ще се изчисляват. Днес е ден на траур в община Бургас. Две жени и един мъж се удавиха в потопа в Бургаско.
Положението в Бургаско обаче постепенно се нормализира.
Реките в региона обаче вече са се отдръпнали, всички пътища са проходими и Бургас бавно се възстановява. Според властите причините за наводненията са падналите 176 литра дъжд на квадратен метър. Местните хора обаче се съмняват, че става въпрос за скъсани и прелели язовири.
В община Приморско също беше обявено бедствено положение, след като водата заля пътя към село Ясна поляна. Но следобяд то бе отменено. В село Ново Паничарево има залети къщи, обитателите им бяха евакуирани.
Ситуацията в област Стара Загора след проливните дъждове постепенно се нормализира. Няма пострадали и бедстващи хора. Всички пътища на територията на областта са отворени и проходими.
Ток все още няма в село Априлово. Повредени са 2 трафопоста в Гълъбово и още 3 около града. Остава обявеното бедствено положение в община Гълъбово, община Опан и в 5 села в община Раднево.
След поройните дъждове, които засегнаха сериозно димитровградското село Странско, и в този регион ситуацията започва да се нормализира. Разрушенията от водната стихия обаче са видими навсякъде. Вчера водата заля над 30 къщи в селото. Кметът на Димитровград Иво Димов заяви, че причината за скъсването на язовирната стена край село Странско е огромна приливна вълна, която се е образувала от скъсани диги на два водоема в Община Опан и се е вляла във водите на странския язовир.
Възстановено е електрозахранването във всички села в община Георги Дамяново. Това заяви кметът на община Георги Дамяново Дилян Димитров. „Пътищата са отворени, само две села са без вода – Говежда и Дълги дол и се работи по отстраняване на авария”, обясни Димитров. Тежка остава ситуацията в Берковица, където пороите наводниха къщи и оставиха хора без подслон.
Управителят на централната банка на Албания Адриан Фулани е арестуван за злоупотреба със служебно положение, след като служител открадна от трезора на банката 713 милиона лека ($ 6,63 млн.), съобщи Ройтерс. Фулани е обвинен, че не е упражнил достатъчно контрол върху финансовата институция заради липсата на достатъчно персонал и мерки за сигурност.
В деня на обобщенията за срещата на върха на НАТО, която всички наричат историческа, проруската българска програма на БНР посвети цели 30 минути на тази тема между 13 и 13.30 днес. С това държавното ни радио решително подкрепи първоначалния вариант на документа „Визия 2020” на Министерството на отбраната, в което се говореше за руска информационна война в (срещу) България, т.е. на територията на НАТО. Чу се ясно как звучи тя.
Не съм привърженик на удобната теза на презастраховащите се да не сбъркат нещо, според която плурализъм и баланс на мненията се постига като задължително в рамките на едно предаване се „вкарат” всички гледни точки. Една медия, особено с огромен ресурс от време, излъчваща денонощно и дългогодишно, може да намери и други начини. Ако ги търси обаче. Защото впечатлението за „Хоризонт” като част от руската информационна война срещу България и НАТО е резултат от също така дългогодишната окраска на тази медия.
“В този смисъл въпросните 30 минути бяха много представителни не само за тази доминираща нагласа от микрофоните на „Хоризонт”, но и за ретроспективната равносметка как се стигна до положението една формално членуваща в клуба на богатите западни държави страна да бъде до такава степен производна величина на руската пропаганда.
Обиграните водещи формално не взимат страната на Русия, но пък канят „когото трябва” и постигат по този начин много по-голям ефект от колегата си Волгин, който е оставен да си ползва собствено крайно левичарско-путинофилско кътче в националния радиоефир без конкуренция и опониране.
Изборът на събеседници, както знаем, е от решаващо значение. „Хоризонт” избра да ни осветли за значението на срещата на НАТО в Уелс чрез коментарите на бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров и бившия министър на отбраната Димитър Луджев, който успя да изпревари решително очевидно русофилстващия Киров в острите приказки срещу западните ни съюзници. Тях Луджев нападна като „лицемери” в политиката им спрямо Русия, докато Киров се задоволи „само” да се възмути, че може да се говори за „сдържане на Русия” от НАТО, защото конфликтът в Украйна бил двустранен (ще рече едва ли не, че и Украйна праща войски на руска територия?!).
Това „благородно” постсоциалистическо съревнование по реверанси към Русия (завоалирани от страна на Киров и абсолютно откровени в случая с Луджев) в националния ни радиоефир освен всичко друго показа, защо и как се стигна до това председателят на Европейската Комисия Жозе Барозу да възкликне от сърце тази пролет, че по върховете на българската политика има руски агенти.
Щом може Киров да е бил натовски генерал начело на българското разузнаване години наред, а Луджев да е бил министър на отбраната в синьото правителство на Филип Димитров, то какво остава за генералите и министрите, които дори ни си правят труда да се прикриват с някакви западни камуфлажни мрежи!
Русофилският 30 минутен коментарен блок на държавното радио напълно логично приключи с реклама на русофилския събор, който се свиква на 13 септември край разположения край Казанлък язовир „Копринка”.
Платена реклама, ще кажат, какво толкова! Така е, платена е. Тя поне е видимо, демонстративно платена, а за невидимите траншове на путинофилията ни е позволено само да подозираме, но не и да опонираме- какво остава да изискваме да бъдат разконспирирани.
Но да се върна към началото на този текст с едно предложение: Министерството на отбраната определено може на края на годината да спази, ако желае, глупавата традиция българските ведомства да награждават журналисти и медии за най-добро отразяване на тяхната тематика, т.е. на тяхната министерска правда.
Защото „Хоризонт” наистина подкрепя с думи на дело твърденията за руската информационна атака, която според визията на военното ведомство се води като част от стратегията на Русия в рамките на нейната хибридна война.
Р.S. Реших да ...
Приятно е слизането надолу. Бог да благослови Нютон, който е измислил гравитацията - онази невидима сила, която ни дърпа към земята и не ни дава да се изхвърляме чак толкова!
Но макар “ТРУД” да ни дава ценната препоръка, че “Вивалди и банани гонят стреса”, напоследък спускането надолу става стресиращо бързо - въпреки бананите и триото безработни музиканти, което свири до фонтана-убиец на площад “Славейков”.
Бившите премиери и мераклиите да повъртят и те малко геврека на държавата също се устремиха надолу.
“Орешарски отива край пещера” - осведомява ни за новите творчески планове на експремиера “24 ЧАСА”. В класиката битува изразът “Офелия, върви в манастир” или нещо подобно, но очевидно е неприложим за българските условия.
Малко по-надолу се е сурнал друг бивш премиер - “Бойко слиза в забоите” - тържествено съобщава “СТАНДАРТ”. Въпросният Бойко май само резна лентичката на новия рудник, но това не е важно - важното е, че всички са прочели, че пак е слязъл сред народа.
А пък кандидат-премиерът на нецензурната партия четири дни след снизхождането Борисово извърши нов подвиг - “Бареков слезе на 400 м под земята при миньори” - четем в “24 ЧАСА”.
Иначе животът продължава - със своите малки радости и нещастия. “Добрев се отказа от соцлистата” - натъжава ни “СТАНДАРТ”. Обиден, професионалният депутат, подработващ от време на време и като преносител на интересни куфарчета, се фръцнал и отказал да бъде не на първо място в софийската областна листа.
Слава Богу, очевидно др. Добрев не е от сръдливите, защото седмичка по-късно агенция “ФОКУС” разпространи радостното съобщение, че “Кирил Добрев ще води листата на БСП в Габрово”. На печелившите - честито!
Междувременно двата централни всекидневника влизат в задочен спор - според “24 ЧАСА” имаме “370 повече първолаци тази година”, но според “ТРУД” “Изчезна цял град от първолаци”…
Изчезват и разни други хора - та банкера Василев чак с Интерпол го издирват, но все пак има и добра новина - “Всички обвиняеми по аферата “КТБ” вече са на свобода” - радва душите ни “ПРЕСА”.
“Обоснованото предположение за това, че те са замесени в присвояването на милионите, е разколебано” - решил българският съд, в когото, разбира се, всички ние имаме пълно доверие.
Непоколебимо обаче остава убеждението ни, че някои хора не могат да четат картата и не могат да преценят кое на нея е малко по-голямо от много по-малкото.
“Ракети заради Русия иска Шаламанов” - отново ни хвърля в бананите (лекуващи стрес, разбира се) “ТРУД”. Според визията на военното министерство трябвало да си купим няколко по-дългобойни ракети, за да се противопоставим на “засилването на способностите на Русия за конвенционални военни действия”…
На министъра бихме рекли, че за разлика от популярния виц за американския президент Рузвелт, който търсел напразно по глобуса коя е тая държава, която му е обявила война, в Русия много добре знаят къде сме на картата.
Но когато човек се е сурнал надолу по стълбата, която според кариеристите би трябвало да води нагоре - по-добре да не се противопоставяме на Закона за гравитацията. Него поне никой не може да излъже.
От блога “РазПЕЧАТосване“
У нас доста хора бива да я ползват като учебник
„Туве Янсон. Думи, образи, живот” на Буел Вестин фокусира между 2 корици всичкото дивене пред скандинавската култура на книгата и четенето (изд. „Жанет 45”). Биография на голямата шведска писателка и илюстраторка. Авторката е неин изявен познавач и спечелила като човек доверието на героинята си приживе. Без което този труд нямаше да е възможен, признава Вестин. А доверието на Янсон не било лесно достъпно, излиза от биографията.
Феноменът скандинавско четене сигурно е обясним и психологически. Общуването с книгата е самотно занимание, а при тях уединението е поведенческа ценност. Но феноменът е по-впечатляващ в социален план. Чете не просто скандинавецът, чете обществото, чете държавата.
Биографията на Янсон казва и това: браншовият хленч, характерно български, за държавното безхаберие към книгата е неадекватен на проблема. Парите се обезценяват като капитал, ако отсъства същностният за книгопроизводството капитал: читателят.
Той се трупа бавно. У нас – от Възраждането до печалния ни преход. И се съсипва бързо. У нас – за има-няма десетилетие с активното участие и безучастие на сега хленчещите за държавно безхаберие.
Бляновете на някои български книгоиздатели да богатеят, произвеждайки книги за богатите български читатели са белег на необразованост. И това се разбира между редовете на тази биография.
70-годишният творчески път на Янсон и личният й успех биха били невъзможни извън ревностното отношение към традиции и общност. Съвместяване на културата на уединение с отсъствие на мирогледа „спасяване поединично” не е парадокс, а безценен урок.
Забележете спокойствието и търпението в работата на Вестин с житейските и литературните факти. Тези хора държат да се слушат. Умението да се разкажат и най-интимните биографични моменти като нищо повече от нормалност е друг урок.
От какъв зор биография на Янсон на български в 500 страници с върховно за нашенските условия полиграфско изпълнение? Не е важно колко души ще я купят. Книга е това, не телевизия.
От Книжен Ъгъл
Скрита схема за приватизация на най-важната дейност на КАТ - издаването на електронни фишове и налагането и събирането на глоби - бе провалена със спиране на обществената поръчка за купуване на нови 194 камери за Пътната полиция. Това пише „Преса“ , като се позовава на свои източници.Замисълът бил цялата процедура да мине в частни ръце. Освен това цената на проекта е скочила над три пъти за четири години.
Данни за състоянието на започналите търгове във ведомството бяха изнесени от служебния вътрешен министър Йордан Бакалов миналия вторник. Тогава той обяви, че обществената поръчка за стационарните камери и изграждането на единен център за обработка на нарушенията няма да стартира. Причината е, че за това са били предвидени много пари, а от схемата е щяла да се облагодетелства фирмата, спечелила търга.
Обявлението за проучването на пазара бе публикувано в сайта на МВР в края на юли. От него тогава стана ясно, че се предвижда да се купят 194 снимащи радара и още минимум 28 стационарно-преносими установки (които може да се местят на различни места), чиито данни при нарушение ще служат за издаването на електронен фиш.
Прогнозната стойност бе около 53 млн. лв., а от тях за техниката и за изграждането на единния център за обработка на глобите се предвиждаха около 39,5 млн. лв. Останалите пари са за разходи по отпечатването и изпращането на електронния фиш до шофьора нарушител. Стойността на услугите бе калкулирана за 4,5 години напред.
Според служебния вътрешен министър в предварителната документация са били заложени особено обезпокоителни параметри - разходите за отпечатването на фишовете, поставянето им в пликове и доставянето им до нарушителите били многократно завишени.
По първоначален замисъл фирмата, спечелила търга, трябвало да изгради системата с трафик камерите, а тя да се изплаща от глобите. Дружеството щяло да получава по 10 лв. от всяка глоба, предвиждали се и разходи от 1,50 лв. за отпечатването на електронните фишове и пликове и 2,50 лв за куриерска дейност.
„Например 1 млн. нарушения на година, 10 лв. на всяка глоба. За отпечатването - 1,50 лв., и 2,50 лв. за разнасянето, станаха общо 14 лв. Тоест 14 млн. лв. годишна печалба. Вие си направете сами сметката какво и как се получава“, обясни вътрешният министър.
В проектодоговора на фирмата е било предвидено софтуерът, с който ще работи единният център за обработка на нарушенията, да не е собственост на МВР, а на фирмата, спечелила търга.
С така заложените параметри след изтичането на договора издаването на глобите е щяло да мине в частни ръце, което е недопустимо. Това е и главната причина за спирането на процедурата за купуването на техниката. По закон парите от глобите отиват директно в държавния бюджет, припомниха специалисти. Парите от електронните фишове пък се събират във Фонда за безопасност на движението.
Запознати с процедурата обясниха, че МВР се е договорило не с една, а общо с три фирми. Едното дружество трябвало да изгради центъра, а другите две да се занимават с разпечатването на фишовете и доставянето им до шофьорите нарушители. Така реално вторите две са щели да печелят, без да са вложили нито един лев
Никой от предишното ръководство на МВР не се нае да обясни как точно е сметната прогнозната стойност на проекта. Бившият шеф на КАТ Алекси Стратиев обаче си спомни, че подобен проект е бил разработван през 2010 г.
Тогава за купуването на тези камери трябваха около 17 млн. лв, обясни той. Проектът обаче бил спрян заради липсата на пари. Груби сметки показват, че за тези четири години цената е скочила повече от три пъти.
Това е необяснимо, тъй като техниката поевтинява с годините. У нас за първите 15 снимащи устройства са платени около 800 000 лв. В момента в страната работят 25 камери, които засичат около 200 000 нарушения на скоростта годишно. Наложените глоби са за около 10 млн. лева.
Дойче веле
Най-малко 16 души, сред които и водачите на уахабитската общност в Босна и Херцеговина, бяха арестувани в голяма полицейска операция. Кои са хората, готови да жертват живота си на чуждестранни бойни полета, и каква опасност за Босна и Херцеговина са те?
Уахабизмът не е бил разпространен в Босна и Херцеговина до войните през 90-те години, когато в страната пристигат и мюсюлмански бойци от арабски държави. Смята се, че на босненска територия са воювали около 2000 арабски “муджахидини”, или “свети воини”. След войната някои от тях решават да останат в страната и получават гражданство.
С помощта на арабски дарения те започват да разпространяват уахабитското тълкуване на исляма. Техни последователи от Босна и Херцеговина, като арестувания Хюсеин Боснич от Бужим, имат изразено войнствено поведение и призовават мюсюлманите на джихад, или “свещена война”, в арабските страни. Боснич, известен с прякора Билал, е един от водачите на уахабитската общност в Босна и Херцеговина, за когото твърдят, че е призовавал младежите от страната да се присъединят към въоръжените групи на Ислямска държава.
От избухването на конфликтите в Сирия и Ирак босненските служби за сигурност събират информация за участието на босненски граждани в бойните действия там, но няма точни данни за техния брой.
В операцията на Държавната агенция за разследване и защита (СИПА) с кодовото име “Дамаск” в сряда (3 септември) в няколко града на Босна и Херцеговина бяха арестувани 16 души, които между другото са заподозрени в тероризъм и вербуване на граждани за участие в боевете в Сирия и Ирак. Професор Владо Азинович от факултета за политически науки в Сараевския университет казва, че през последните 3 години войната в Сирия е привлякла около 12 хиляди чуждестранни доброволци от близо 80 държави.
“Предполага се, че досега от Босна и Херцеговина в Сирия са заминали между 150 и 160 мъже, двайсетина жени и още неустановен брой деца. Голяма част от тях са се върнали, около 20 са загинали, а някои изобщо нямат намерение да се връщат. Това явление трудно ще се пребори само с криминализация и полицейска репресия.
Трябва да се развие контрапропаганда, да се повиши ролята на семейството, социалните служби, образователните институции, медиите, религиозните общности, така че за един осемнайсетгодишен младеж заминаването в Сирия - страна, която вероятно не може и да покаже на картата, с конфликт, който не разбира - да не бъде по-привлекателно, отколкото да потърси място и бъдеще в своята страна”, казва Азинович за Дойче веле.
Политиците в Босна и Херцеговина са сдържани в коментарите си, защото, както твърди председателката на Комисията за отбрана и сигурност на босненския парламент Душанка Майкич, и операция “Горня Маоча” не даде конкретни резултати. “Полицейската операция в Горня Маоча, най-голямата в следвоенна Босна и Херцеговина, трябваше да реши въпроса за уахабитите в страната, но видяхме как свърши всичко заради нямото правосъдие”, казва Душанка Майкич. Владо Азинович вярва, че операция “Дамаск” е принос към международните усилия за прекъсване на каналите за снабдяване с пари, оръжие и доброволци на военизираната група Ислямска държава, която с дивашкото си насилие през последните месеци потресе целия свят.
“В редовете на тази група, която за ужас на огромното мнозинство от мюсюлманите узурпира правото да обяви халифат, има и хора от Босна и Херцеговина, които също участват в бруталното насилие над другомислещите и са готови да загинат за осъществяване на утопията, в която вярват. Здравият разум налага предпазливост.
Тези хора дори и не трябва да се връщат тук. Техните послания в социалните мрежи, снимките от бойните полета, които качват в интернет, вече служат като инструменти за радикализиране на младите и на неориентираните хора в Босна и Херцеговина. Те не трябва дори и да заминават за Сирия или ...
в. Тудейс заман
Дванадесетият президент Реджеп Тайип Ердоган обяви във вторник решението си да се премести в спорния нов комплекс, който първоначално бе изграждан за премиера, макар възраженията за незаконния статут на строежа на комлекса да остават без отговор. Решението на Ердоган се смята за знак за де факто преминаване към президентска система на управление.
Ердоган, който говори на пресконференция на летище Есенбога в Анкара преди да замине за Азербайджан във вторник, каза, че ще се премести в новия комплекс, изграждан за премиера и неговата администрация, в Горски чифлик Ататюрк, който е защитена природна зона. Той добави, че ще остане в президентския дворец Чанкая, докато не завърши строежът на комплекса, а премиерът Ахмет Давутоглу и четиримата вицепремиери на Турция ще заемат мястото му там, след като той напусне историческия дворец Чанкая.
Дворецът Чанкая за първи път е бил използван от основателя и първия президент на Република Турция Мустафа Кемал Ататюрк. Дворецът се смята за символ на републиката след създаването й през 1923 г.
Професорът по политически науки Ерсин Калайджъоглу каза пред “Тудейс заман” в сряда, че Ердоган вероятно иска да скъса всички връзки с миналото.
Това означава, че Ердоган не иска да бъде един от предишните обитатели на двореца Чанкая, каза Калайджъоглу и добави, че основният проблем не е скъсването на традицията, а преместването в незаконна сграда. Новият комплекс е здание без лиценз, посочи той.
Калайджъоглу припомни, че по време на мандата на предишния президент Абдуллах Гюл в двореца Чанкая са били извършени масивни ремонти, заради което ще бъде проблем, ако дворецът Чанкая бъде напуснат изцяло.
Депутатът от опозиционната Партия на националистическото действие (ПНД) Юсуф Халачоглу заяви, че Ердоган “не е наясно с приемствеността и традициите в държавата”. Според Халачоглу дворецът Чанкая е познат по света като официалният офис на турския президент. Той посочи, че решението на Ердоган може да бъде обяснено само като арогантност и окачестви това решение като безпринципно. Според депутата от ПНД становището на Ердоган е пример за начина му на мислене - “мога да направя всичко, което поискам”.
Депутатът Хасип Каплан от прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН) обаче отказва да свърже решението на Ердоган с желанието му за въвеждане на президентска система на управление. Според Каплан решението му да се премести е заради възникнала необходимост за това.
Масивната нова централа за премиера и администрацията му се изграждаше върху зелен участък на комплекса Горски чифлик Ататюрк. На 10 февруари Анкарският 5-и административен съд нареди преустановяване на всички строителни дейности в района тъй като той се смята за защитена зона от първа степен. Канцеларията на премиера обаче игнорира това решение и продължи със строителните работи.
Орхан Саръалтун, председател на Камарата на градските плановици, разказа пред “Тудейс заман” за спорната юридическа история на новия комплекс. Тъй като изграждането на комплекса е започнало в район със статут на национала защитена зона, Камарата е завела дела срещу всички органи на властта, които са замесени в строежа.
Заведохме дело срещу министерството на културата и туризма и министерството на околната среда и градоустройството, но съдебният процес отне време заради политическа намеса, каза Саръалтун.
Според него заради факта, че няколко различни експертни екипи са били назначени за отговорни по делото правителството се е възползвало от минаващото време и строежът е продължил. Макар съдът да издаде решение за спиране на проекта, нито една институция не бе достатъчно силна да се заеме с прилагането на съдебното решение.
Саръалтун казва, че не е законно Ердоган да се мести в сграда, чието изграждане е било забранено от съда.
Оплаквайки се от недостатъчното отразяване в медиите Саръалтун каза, че реализирането на незаконен проект като този е щяло да бъде спряно навсякъде ...
В 01:43 часа бе регистриран втори слаб трус по разлома край Кресна (Крупнишки разлом). Дълбочината е близко под повърхността, магнитудът - 2,7. Предишният трус стана в неделя преди 19 часа.
Хиляди други са блокирани и се издирват от спасителни екипи
ОБИРАТ НИ БЕЗ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
ДСК са измислили такса за плащане на битови сметки по електронен канал от 15 ст. на сметка от миналия месец .Информация за това преди да платиш няма на сайта им на видно място а само в общите условия . Досега това плащане беше безплатно и ние на сме длъжни да четем всички промени преди всяко плащане. Това си е направо измама. Можеха да покажат един ХИНТ с промяната когато подготвиш плащането и сам да решиш дали да платиш и таксата от 15 ст.
Така от примерно 100000 сметки се печелят...
Руските военни създават постоянна база за Северния флот на Новосибирските острови в Арктика, предаде Интерфакс. Към Арктика тръгва отряд кораби на Северния флот, които ще транспортират личен състав, техника и имущество за тактическата група на флота, която остава за постоянно на Новосибирските острови, съобщи военното министерство в Москва.
Трима зрители - две момчета между 8 и 13 и една жена на 48 – загинаха в неделя. Състезателен автомобил връхлетя върху тях след финала на етап от автомобилното рали в Гимараеш (Северна Португалия).
Днес е празникът на Хасково. Основен акцент на тържествената програма ще бъде изложбата на БТА "Незаличимо" .
"Незаличимо" документална изложба. В нея са включени непубликувани или слабо известни снимки и текстове от 115-годишния архив на БТА, неин куратор е Иво Хаджимишев.
Лидерката в световната ранглиста Серена Уилямс постигна убедителна победа с 6:3, 6:3 срещу Каролин Вознячки и спечели US Open за трети пореден и общо за шести път в кариерата си.
32-годишната американка триумфира с 18-ата си титла от Големия шлем и се изравни по този показател със сънародничките си Крис Евърт и Мартина Навратилова на второто място във вечната ранглиста в откритата ера на тениса. Пред нея остава единствено германката Щефи Граф с 22 трофея.
Тазгодишният US...
Поройните мусонни дъждове в Пакистан и северната част на Индия са отнели живота на над 300 души, според данни, предоставени в неделя от длъжностни лица в двете съседни страни.
Германските футболисти постигнаха очаквана, но изненадващо трудна победа с 2:1 срещу Шотландия в първия си мач от квалификациите за европейското първенство във Франция през 2016 г.
Световните шампиони срещнаха сериозна съпротива срещу британския тим, който още в самото начало имаше възможност да открие след удар на Бари Банън, но рикоширалата топка премина на сантиметри от гредата.
В 18-ата минута домакините откриха резултата чрез Томас Мюлер. Нападателят на "Байерн",...
Самият той стартира процедура по получаване на убежище
33-годишна жена загина и поне 4-ма други бяха ранени в град Мариупол, след като отново започнаха сражения в Източна Украйна въпреки обявеното примирие, предаде Ройтерс. Това е първият смъртен случай след подписването на примирието в петък в Минск. Обстрелът започнал в събота късно вечерта само часове след като руският президент Владимир Путин и
Повечето българи тази година са предпочели или ще предпочетат почивката у нас, отколкото в чужбина. Това показва проучване направено преди старта на летния туристически сезон в страната ни отIzgodni.bg - един от най-големите сайтове, който събира всички промоции от сайтовете за групово пазаруване на едно място.
Предишните години сънародниците ни избираха дестинации като Гърция и Турция за своята лятна почивка, поради ниските цени, които предлагат гръцките и турските хотели след настъпване на икономическата криза.
Основната причина българите да предпочетат почивка в родината тази година е, че по-лесно ще достигнат желаната дестинация. Tази година почивките тук са и по-достъпни.
Именно заради това се наблюдава тенденция на увеличение и на чуждестранните туристи в курортите ни.
Голяма част от почивките се купуват чрез сайтове за колективно пазаруване. Потребителите предпочитат да потърсят промоционалните оферти от хотели и туристически агенции чрез сайт агрегатор, който събира всички почивки от сайтовете за групово пазаруване на едно място.
Почиващите предпочитат груповото пазаруване, защото цените са по-добри, а самите оферти са доста разнообразни и могат да покрият изискванията им. Сайтът агрегат играе ключова роля, тъй като не се налага влизане във всеки един сайт за групово пазаруване поотделно, а е достатъчно да се използва търсачката за почивки. Тя улеснява потребителите при избор на дестинация и оферта.
Най-предпочитаните дестинации за нашите сънародници тази година са отново големите курорти, като Златни пясъци, Слънчев бряг и Албена са пълни. Други предпочитани места са Поморие, Несебър, Созопол, Китен и Приморско.
Българският национален отбор по волейбол изигра най-силния си мач от началото на световното първенство, но загуби от фаворита Русия с 2:3 (25:20, 25:23, 20:25, 23:25, 11:15).
Възпитаниците на Пламен Константинов се представиха отлично в първите два гейма и изглеждаха близо до изненадващ, но закономерен успех срещу олимпийските шампион. След десетминутната почивка обаче "сборная" осъществи обрат и записа пета поредна победа в Полша.
Въпреки поражението българския отбор...
Недялка Толева (69 г.) и Камелия Желязкова (21 г.) са пътували по главния път
След критиките, че стратегия няма
Повечето българи тази година са предпочели или ще предпочетат почивката у нас, отколкото в чужбина. Това показва проучване направено преди старта на летния туристически сезон в страната ни от Izgodni.bg - един от най-големите сайтове, който събира всички промоции от сайтовете за групово пазаруване на едно място.
Повечето българи тази година са предпочели или ще предпочетат почивката у нас, отколкото в чужбина. Това показва проучване направено преди старта на летния туристически сезон в страната ни от Izgodni.bg - един от най-големите сайтове, който събира всички промоции от сайтовете за групово пазаруване на едно място.
2004 - 2018 Gramophon.com