Рекламата, която се гледа като филм

Реклама на тайландската телекомуникационна компания True Corporation, озаглавена Giving (Да дадеш), е изгледана над 5 млн. пъти за по-малко от седмица.
Рекламата показва как малко момче краде лекарства, но е уловено от собственичката. Докато му се кара, собственикът на съседен ресторант се намесва. Той пита момчето дали майка му е болна и след като получава утвърдително кимване, плаща лекарствата вместо момчето и му дава супа.
Историята продължава 30 години по-късно, когато собственикът на ресторанта отново дава храна на бездомник, но в следващия момент пада на земята и става ясно, че е тежко болен. Дъщеря му не може да си позволи високите медицински разноски и обявява заведението за продан. Неочаквано обаче сметките се оказват платени…

Ако изборите са днес, за коя медийна aкула ще гласувате?

Вестници, вестници. Снимка: e-vestnik

Кризата на институционалната демокрация, в която затънахме след 2009 г., изкара на показ прикривани с години дълбоки и болезнени проблеми и зависимости, немислими за политическата култура, етиката и правилата на живот в евроатлантическата цивилизационна общност. Един от най-тежките и шокиращи обществото дефицити на българската демокрация е свързан със симбиозата между медиите и политиката. Възмущението от безсилието на политическите партии, компрометирани от управленска немощ и безброй корупционни и лобистки скандали, се допълват от подозренията към концентрацията на медиите и нарастващия страх от влиянието им, с което разполагат и най-вече от начина, по който го използват.

Еманципирането ни към демократичните ценности в началото на деветдесетте години на миналия век бе немислимо без свободните медии, и то най-вече печатните. Като че ли всеки ден се появяваше поне по един нов вестник, който изглеждаше по-свободен, по-смел и по-независим от останалите. Както беше писал Ивайло Знеполски: „Първият частен вестник се появи преди първата частна фурна.“ Всяка сутрин, когато разтворехме новите вестници, ние разтваряхме душата си за свободата на духа и написаното слово, която те излъчваха. Пресата в никакъв случай не бе политически безпристрастна, но изразяваше и защитаваще интереси в обществена полза и всеки вестник водеше своя независима редакционна политика. През тези първи бурни години след 89-а, имах незабравимото удоволствие да участвам в списването на страхотния седмичник на РДП „Век 21“. Днес не само че не чета вестници, но когато случайно погледна вестникарската сергия, получавам позиви за повръщане…
Свободата на словото и правото на информация, които най-много ни липсваха, като че ли най-бързо се възприеха като даденост, която никой вече не може да ни отнеме. Възторгът от свободните медии бе толкова голям, че ние съвсем лековато допуснахме, т. нар. четвърта власт да стане галеното дете на демокрацията. Правомощията и отговорностите на изпълнителната, законодателната и съдебната власт се дискутираха едва ли не денонощно. А стандартите и критериите, по които би трябвало да преценяваме състоянието на свободните медии, направо отсъстваха от обществения дебат. Днес от дистанцията на времето можем да поставим някои въпроси, за които в началото бяхме много наивни, за да ги зададем. В утвърдените демокрации е ясно, че конкуриращите се помежду си медии действат в полза на гражданите, но така ли точно протичаха процесите в България?

Никой никога не е обсъждал ролята и отговорността на самите медии за всичко негативно, което се случи и продължава да се случва през несвършващия българския преход. Като че не забелязвахме как през всичките тези години медиите бяха твърде далеч от проблемите на гражданското общество, от дебатите за върховенството на закона, от отстояването на гражданските права и възпитаването в принципите на европейска политическа култура. Сега, „след дъжд качулка” се опитваме да отворим и прочетем и тази страница, но когато се обърне колата, пътища много…

О, медии! О, нрави!

По презумпция „четвъртата власт“ няма репресивни функции като държавната, но така ли е в действителност? Съблазняването, манипулацията и „зомбирането“ на обществото в полза на определени политици и политически партии и циничното оплюване на техните опоненти не е ли тежка форма на „ценностна“ репресия спрямо незвисимото гражданско общество? Не е ли потресаващ фактът, че все по-често медиите, а не избирателите предопределят победителите и победените в политическата игра и насочват развитието на политическия живот като цяло?

Аспарух Панов. Снимка: e-vestnik

Избрах името „медийни акули” за главните ми герои вместо обичайните понятия „медийни групировки” или „медийни магнати“. Звучи ми по-разбираемо за консуматорите на медийния продукт - читателите, зрителите и слушателите, които са „целевата група” на моята статия. За избора ми помогна великолепният текст ...

Владимир Кличко: Кубрат Пулев е мой съперник

Световният шампион по бокс за професионалисти в тежка категория Владимир Кличко заяви пред украински специализиран боксов сайт, че сред вариантите му за следващ съперник е и българинът Кубрат Пулев.

Украинецът коментира, че със сигурност следващият му мач ще е през 2014 година, като до момента няма известен официален съперник.

Владимир Кличко посочи като възможни варианти за негов съперник руснака Денис Бойцов, победителят от боя между британците Тайсън Фюри и Дейвид Хей,...

Продължава

Сблъсъци в Москва между националисти и спецчасти след убийство на младеж

Близо 400 души бяха арестувани в неделя в южното московско предградие Бирюлево по време на масови безредици, избухнали след убийството на 25-годишен московчанин от неизвестни лица.

Още един картомобил мина през Перник

След идването на популярната Google машина, която засне всички улици на Перник, тази седмица през града ни мина още един картомобил, видя zaPernik.com.

Автомобилът бе на фирма „Tomtom”,а екипът й остана да нощува в хотел „Елит” в Перник.

Пада ли “криминалният филтър” на изборите в Русия?

Алексей Навални пред съда в гр. Киров. Снимка: кировград

Руското правосъдие отвори за осъжданите пътя към голямата политика, пише в заглавие “Новие известия”.

Вчера Конституционният съд на федерацията призна за неконституционна доживотната забрана да бъдат избирани в органите на властта осъждани за тежки и особено тежки престъпления. Той препоръча на законодателите да уточнят срок за подобни ограничения, посочва вестникът.

За миналогодишната забрана, налагаща според правозащитници двойно наказание, започна да се говори, малко преди да изтече присъдата за финансови измами на бившия петролен магнат Михаил Ходорковски и с оглед вероятното влизане в затвора на опозиционера Алексей Навални, осъден през лятото за злоупотреби, добавя изданието.

Тези две фигури сега вълнуват най-много властта в Русия; след време обаче безспорно ще има и други, коментира юристът Вадим Прохоров.

Нищо чудно и новата формула да лиши Навални от правото да се кандидатира за депутат през 2016 г. и за президент - през 2018 г., прогнозира “Московский комсомолец”.

Повод за съдебното решение бяха жалби на осъждани руски граждани, неуспели миналата година да се кандидатират на избори, разказва “Ведомости”, цитиран от Би Би Си.

Най-малко 227 осъждани направиха опит да се кандидатират на местните избори през септември т. г. за различни постове в Русия; 150 от тях отпаднаха поради забраната, напомня “Комерсант”.

Решението на Конституционния съд е основание за оспорване на изборния резултат от недопуснатите кандидати. Съдиите обаче ще открият аргументи, за да не преразглеждат изборите, коментира пред “РБК дейли” правозащитникът Андрей Бузин.

“Росийская газета” признава, че днешното законодателство в Русия наистина съдържа колизия - една норма отнема пасивното избирателно право на осъжданите за тежки и особено тежки престъпления, друга обаче предвижда възможността човек с погасена или снета съдимост да стане държавен глава.

Занапред само осъдените до живот ще губят завинаги правото да бъдат избирани. Според руския Конституционен съд избирателните права на престъпниците трябва да бъдат ограничавани според тежестта на престъплението и срока на наказанието.

Опозицията вече схвана, че съдът просто подсказва на властта как да запази “криминалния филтър”, и то по начин, който да обезсмисли оспорването му по съдебен ред, пише “Независимая газета”.

Създадената “вратичка” за властта - лишаване от права за определен срок, също е неконституционна, твърди пред вестника Михаил Емелянов, депутат от партията “Справедлива Русия”.

В общи линии се връща практиката от съветско време - освободените от лагери за известно време са били лишавани и от граждански права, заключава “Независимая газета”. При това положение според всекидневника Навални или Ходорковски може да станат “неизбираеми” и за времето на присъдата, и за дълги години напред, вече като бивши криминални - “по принцип до живот, също като преди”.

БТА

Западът трябва да бъде гъвкав в отношенията с Иран

в. Дейли телеграф

С дипломацията си, откакто встъпи в длъжност, иранският президент Рохани прави достатъчно, за да намекне, че след осем мрачни години юздите на управлението отново са в ръцете на хора, с които Западът може да върши работа. Не би било неподходящо, ако направим сравнение с положението през 1985 г., когато Михаил Горбачов пое ръководството на Съветския съюз. Най-добре обаче иранските доброжелатели на Рохани да не чуват това, макар че и те са наясно, че много руснаци сега са скептични към Горбачов и неговата политика.

Президентът Обама от своя страна показва, че разбира, че е дошъл момент, предлагащ удобна възможност. Ако бъде договорено уреждане на спора за ядрената програма на Иран, това би премахнало натиска за използване на сила за унищожаване на ядрените съоръжения заедно с непредвидимите последици, които би предизвикало то.

Най-простият начин за договаряне на решение, когато започнат преговорите в Женева във вторник, би бил да се разчита на основните положения в Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО) и на способността на новото правителство на Рохани да прецени кое е от най-голям интерес за Иран. ДНЯО позволява на Иран да използва ядрени технологии за мирни цели в замяна на обвързващ ангажимент да не се сдобива с ядрени оръжия и да допуска международни инспектори да правят чести проверки на неговите съоръжения.

Що се отнася до преценяването на националния интерес, Рохани и външният му министър Джавад Зариф имат опит. Те водиха преговори с Великобритания през 2003 г., когато Великобритания, Франция и Германия убедиха Иран да спре обогатяването на уран за две години и да сътрудничи на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). От личния ми опит като постоянен представител на Великобритания в МААЕ мога уверено да кажа, че те притежават проницателност.

В този случай интересът на Иран натежава в полза на неразработването на ядрени оръжия. Той вече няма нужда от ядрени оръжия като възпиращо средство, след като Саддам Хюсеин и неговите ядрени амбиции са като Ниневия и Тир, т. е. вече не съществуват. Иран не може да си позволи икономическите и хуманитарните последици от прекрачването на границата, разделяща ядрена програма с мирен характер от такава с военни цели. Неговата сигурност може да бъде подкопана от стъпка, която предизвика един от арабските му съседи да създаде атомна бомба.

Искам обаче да изтъкна още едно съображение. Рохани показа през 2003 г. и отново миналия месец в изявлението си пред Общото събрание на ООН, че съвсем не му е безразлично какво мисли светът за Иран. Той би трябвало да знае, че ако Иран иска да бъде разглеждан като уважаван участник в международен ред, почиващ на върховенството на закона, неговата страна трябва да остане “държава без ядрено оръжие” съгласно ДНЯО, каквито са още 185 държави.

През Студената война, когато дълбокото недоверие между САЩ и Съветския съюз не попречи на сключването на редица споразумения за контрол върху въоръженията, най-ефикасната гаранция, че и двете страни биха удържали на думата си, се оказа националният интерес, подкрепен от строги проверки. Но няма изгледи САЩ и техните съюзници да се задоволят със споразумение, което Иран няма или почти няма интерес да наруши. Те ще искат практически доказателства, а не просто обещания, че Иран няма намерение да произвежда високо обогатения уран или плутоний, необходим за ядрено оръжие. За щастие Рохани може би е готов да преговаря с тях за това.

Каква форма може да приемат ...

Милиардер и призрачна борса - разказ за парализата в Непал

Ройтерс

Единственият милиардер в Непал е спечелил репутацията си с продажбата на инстантни спагети (вече известни и с чуждицата “нудълс” - бел. пр.). Сега той е хвърлил око на управлението на младата хималайска република.

Бинод Чаудхари, чието богатство неотдавна бе оценено на един милиард долара от американското сп. “Форбс”, твърди, че би се отказал от бизнеса, за да се пробва в управлението на една от най-бедните държави в света. Само че все още не. Непалската политика е твърде объркана дори за човек, който е успял да изгради бизнес империя по време на гражданска война.

Разположен между два от най-големите пазари в света, Индия и Китай, и приютил най-зрелищните планини, Непал би следвало да бъде промишлен, туристически и търговски успех.

Чаудхари е доказателство за възможностите. Започнал с продажбата на нудълс в Индия, а след това и в цяла Азия, неговият семеен конгломерат включва банка, бизнес с телекомуникации и десетки курорти, включително два на Малдивите в партньорство с индийската Taj Group.

Непал обаче е една от най-нестабилните страни в Азия въпреки седемте години на мир след края на маоистката война, която допринесе за падане на вековната монархия. Страната е имала пет правителства след изборите от 2008 година и политиците не могат да се споразумеят за конституция, която да очертае контурите на държавата.

Очаква се насрочените за 19 ноември избори за конституционно събрание да се състоят въпреки заплахата за осуетяване, отправени от значителна фракция от твърдолинейните маоистки партии.

Твърде рано е за Чаудхари, който иска политическите партии да завършат писането на нова конституция, преди да направи решителна крачка към политиката на пълен работен ден.

“Няма смисъл да се намесваш в ситуация, която не можеш да решиш”, отбелязва той в приемната на офиса си, разположена на най-високия етаж и предлагаща смайващи гледки на препълнените улуци на Катманду и съседните планини.

Магнатът, чието имение е обзаведено с мебели с леопардова щампа и може да се похвали с черни жребци и репродукция на “Угощението на Клеопатра” на Джовани Батиста Тиеполо, твърди, че би искал да се впусне директно в политиката, когато се излезе от патовото положение.

Чаудхари заявява, че тогава ще приложи бизнес находчивостта си, за да създаде работни места и да ремонтира инфраструктурата, слагайки край на спирането на тока, заради което светлините са угасени до седем часа на ден.

Чаудхари има бизнес от Тайланд до Танзания - убежище срещу несигурността в собствената затворена страна.

На фона на политическите сътресения стотици хиляди хора всяка година заминават за чужбина, за да си търсят работа, а бизнесмените се страхуват да инвестират. Миналата година икономическият растеж отслабна до 3,5% - най-бавния темп от пет години, а инфлацията бе над целевия праг от 9%.

Предвид това, че поредни правителства с кратък живот остават на власт само колкото да запълнят постовете, няма голяма яснота какъв вид икономическа система страната ще следва.

“На всеки шест месеца има нов премиер, ново правителство, така че как могат хората да инвестират?”, коментира водещия икономически съветник на финансовото министерство Чиранджееви Непал. “Дали да следват либерална, отворена икономика или смесена икономика - ето по този е обгърнат в мъгла тук. Инвестициите се нуждаят от ясна политика”, допълва той.

ПРИЗРАЧНА БОРСА

Никъде тази липса на яснота не е по-очевидна както на Непалската фондова борса (NEPSE). Разположена в празна тухлена сграда, близо до сметище, NEPSE е много много далеч от Уолстрийт. Нейната ограда е боядисана на ръка, електронното й табло е празно, откакто се счупи преди пет месеца.

Вътре има изоставена борсова зала, замразена с течение на времето, откакто електронната борса замени през 2007 година така наречената търговия оупън-ауткрай (open-outcry), която е един от методите на комуникация между участниците на пазара чрез ръкомахане и викове. Редиците компютри, покрити с прах, ...

Коалиция с левицата може да остави Доналд Туск на власт в Полша

Кристиан Лоу
Ройтерс

Полският премиер Доналд Туск и лявата опозиция може да съставят коалиция след следващите избори, казват високопоставени членове на двете партии. Такова споразумение би оставило Туск на власт и би предопределило графика за присъединяване на Полша към еврозоната.

Обвързаност между тези партии - или техните предшественици в раздробеното политическо пространство в Полша - никога досега не е имала почва заради прекалено големите идеологически разлики. Този път хора от двете страни казват, че различията намаляват.

След шестте години на власт партията на Туск “Гражданска платформа” (ГП) изостава в социологическите анкети от консервативната “Право и справедливост” (ПиС) и страда заради краткотрайното забавяне на икономическия растеж и усещането у някои избиратели, че администрацията се лута. Проучванията на общественото мнение сочат, че ПиС няма да има достатъчно депутати за съставянето на самостоятелно правителство, а от другите големи партии заявяват, че не възнамеряват да влязат в коалиция с нея.

При това положение “Съюзът на демократичната левица” (СДЛ) би бил спасително въже за Туск, ако влезе с него в коалиция, която ще има мнозинство в парламента и така десноцентристката ГП да остане на власт. Но тази подкрепа ще има известна цена: СДЛ на реформираните бивши комунисти ще се коалира с Туск само ако той се откаже от някои от своите либерални идеи в икономиката и се ангажира с пътна карта за присъединяване към единната европейска валута.

Все още има много неизвестни около облика на следващото правителство. Въпреки това перспективата за алианс СДЛ-ГП е вероятна - за да бъдат успокоени пазарите, които са нервни заради опасността Туск да предаде властта на консервативната опозиция. “Има малка вероятност ГП да победи безапелационно, така че ще трябва да търси коалиционен партньор. Ето къде се явява СДЛ. Фактически те няма да имат много избор”, казва Ивона Якубовска-Браницка, професор във Варшавския университет.

В интервю за Ройтерс миналия месец лидерът на СДЛ Лешек Милер каза, че ще обмисли съставянето на коалиционно правителство с ГП, стига двете партии да са споразумеят за съвместна политика. Високопоставен депутат от ГП, пожелал анонимност, каза, че партията търси, измежду другите варианти, възможност за коалиция със СДЛ, особено в случай че ГП се класира втора на следващите избори. Депутатът каза, че решението на СДЛ да подкрепи реформата в пенсионната система (срещу която имаше яростна съпротива), е знак, че партията става по-конструктивна.

ДОПИРНИ ТОЧКИ

Туск заяви, че следващите избори може да се състоят по-рано от предвиденото, ако правителството му загуби мнозинството си в парламента, което много изтъня след бягството на няколко депутати. В интервюто Милер признава, че договарянето на коалиция с партията на Туск няма да бъде лесна работа. Но добавя: “Най-лесната част ще бъде да се споразумеем по въпросите за европейската интеграция”.

Той изразява съжаление, че Туск не е направил график за влизане в еврозоната. По думите му Полша е готова да се присъедини, въпреки че вероятно ще трябва да изчака по политически причини за след 2019 г. “Трябва да имаме пътна карта за приемане на еврото” казва Милер, който като като премиер от 2001 до 2004 г. изведе Полша до членство в ЕС.

Преди започналата през 2009 г. дългова криза в еврозоната полските правителства - вкл. това на Милер - последователно определяха дати за присъединяване към еврото, но като ги отместваха с години. Туск отказа да дава нова дата.

По икономическата политика Милер, който навремето е бил високопоставен представител на компартията, казва, че неговата партия ...

Трагедията край Лампедуза променя нагласите на италианците

Франс прес

Спасени имигранти край Лампедуза. Снимка: от тв екрана

След трагедията край остров Лампедуза всички защитници на мигрантите и бежанците с надежда очакват нов подход в законодателството и мисленето на италианците, които трудно се примиряват с трайното присъствие на 8 процента имигранти сред населението.

В прилив на чувства след корабокрушението, при което загинаха над 300 души, премиерът Енрико Лета обяви предстоящи промени в правото на убежище, които да го хармонизират с общоевропейските норми, и прикани за депенализация на нелегалната имиграция.

“Нещата трябва да се променят - сега или никога е моментът да бъдат преразгледани закони, приети в атмосфера на страх от десни правителства през последните 20 години”, изтъкна пред АФП Халид Чауки, мароканец по произход, депутат от Демократическата партия - основната лява сила.

Законът за нелегалната имиграция (законът Боси-Фини) е критикуван особено често, защото разглежда като “подозрителен” всеки мигрант и наказва лицата, които му помагат, включително рибарите, чиито кораби и лодки може да бъдат конфискувани.

Според Чауки обаче е възможно “да бъде преодоляно идеологическото разцепление” във връзка с проблемите около имиграцията.

Защитниците на правата на мигрантите обаче гледат по-мрачно на нещата. “Правителството изглежда е твърде сковано. В кабинета влязоха десни политици и те подписаха споразумения за връщане на бежанците в Египет, Тунис и Либия”, тревожи се Иджиаба Шего, италианско-сомалийска писателка от сдружението “Инконтри ди чивилта”.

Редица НПО осъждат замисленото подсилване на европейската гранична агенция Фронтекс, използвана “повече за борба срещу нелегалната имиграция, а не за спасяване на хора”.

Според Сандро Триулци, експерт по италианската колонизация на Африка, “голям дял от институциите и от политическата класа” запазват подхода, фокусиран върху сигурността. “Трудното за Италия е да приеме своя мултикултурен характер” - процес, “развил се едва за 20 години”, казва той. В миналото страната сама е изпращала емигранти по света. “В чужбина живеят 60 милиона души от италиански произход и това не е случайност”, подчертава историкът.

Изтъква също, че “страната не си е разчистила сметките със своето минало, изживява като “рана” загубата на колониите си. Все още виждаме в мигрантите “колониални” поданици, които трябва да берат домати или да се грижат за нашите старци срещу дребни пари”.

Правозащитници разчитат на културна революция, която да включи като важен етап преразглеждане на закона за придобиване на италианско гражданство, базиран на произхода.

Според депутата Чауки това ще стане “до края на годината” на първо четене. Добра новина за 500-те хиляди деца на чужденци, принудени сега да чакат, докато навършат 18, за да станат италианци.

Налага се обаче Италия да промени и своите нагласи към петте милиона чужденци, живеещи в страната - те представляват 7,5 до 8 на сто от населението и произвеждат 12 процента от БВП (според доклада на благотворителната организация “Каритас-Мигрантес” за 2012 г.) дори в условията на икономическа криза.

“Попкултурата и шоутата по клубовете не разказват за чуждестранното присъствие. Във филмите пък черните жени са проститутки или слугини, мъжете - наркомани, бандити или мигранти, извадени от морето”, отбелязва писателката Шего, професионален изследовател на мисловните клишета.

Разказва се впрочем за мнозина имигранти, успели в живота, например за хиляди дребни и средни фирми, създадени от чужденци. Да не забравяме и вълшебната приказка, изживяна от 26-годишния мароканец Рашид и разказана от в. “Република”: продавач на носни кърпи и запалки, той защитил междувременно докторат по инженерни науки.

Друг един упрек: вестниците често излизат с уводни заглавия като “Румънец уби . . .”, спомагайки да се наложат отрицателни представи за мигрантите.

Назначаването на Сесил ...

Петролът - големият партньор между Турция и иракските кюрди

В близките няколко месеца се очаква да бъде завършено окончателно трасето, по което ще се пренасят петрол и природен газ от автономната област Северен Ирак към Турция.От енергийната компания на Северен Ирак “Генел Енержи” съобщиха, че са останали за довършване само 15 км от трасето. През 2014 г. се предвижда производството и пренасяните количества да се увеличат два пъти.

Според представител на фирмата капацитетът е до 80 хиляди барела дневно, но засега реализират около 40 хиляди, като един барел се продава за 75 долара. Петролът засега се пренася с ТИР-ове, а до края на 2014 г. се планира количеството да достигне 200 хиляди барела.

“За нас Турция не е просто канал за пренасяне на природния газ и петрола на Кюрдистан. Ние смятаме Турция за наш партньор”, заяви министърът на природните ресурси на Кюрдистан Ашти Хаурами тези дни на международна конференция в британския град Манчестър, където призова британските фирми да инвестират в иракския петрол.

Турция засега посреща една голяма част от енергийните си нужди от Русия. Но след като енергийното трасе от Северен Ирак заработи с пълен капацитет, се очаква, че ще намали в голяма степен количествата от Русия, съответно и зависимостта от руските енергийни източници, коментират специалисти.

Пак според тях през 2015 г. се очаква експортът на иракски петрол да бъде 1 млн. барела дневно, а през 2019 г. това количество да бъде увеличено двойно.

Друг важен момент е, че правителството на автономния Северен Ирак вече обяви, че ще договаря петрола си посредством пазарите на Турция. Тъй като богатият на петролни залежи Северен Ирак няма излаз на море, той има нужда от изгряваща Турция като съюзник.

“Можем да го наречем ключово приятелство, защото Турция има важен статут заради местонахождението си и ролята, която играе в международната общност”, коментира неотдавна отговорен кюрдски представител.

Тази позиция скара преди време Анкара с централното правителство в Багдад, но това вместо да я отдалечи, я сближи още повече с иракските кюрди.

За Турция е особено важно от гледна точка на стремежите й да стане енергиен терминал по трасетата от изтока към запада.

Не беше много отдавна времето, когато Анкара отказваше всякакви контакти с иракски Кюрдистан заради Кюрдската работническа партия (ПКК). Правеше се, че не забелязва съществуването на Кюрдистан непосредствено до своите граници. Но богатите енергийни залежи на Северен Ирак предизвикаха коренна промяна в турската политика. Турските политици се сдобриха с Масуд Барзани, когото преди обвиняваха за главен поддръжник и ятак на бойците на ПКК.

Анкара отвори свое представителство в гр. Ербил, турските бизнесмени сега се стичат към града, който наричат столица на Кюрдистан.

Иракски Кюрдистан не е независима държава, но притежава специален статут в рамките на Ирак. Има собствен парламент, собствена полиция и войска, признава териториалната цялост на Ирак.

Турските политици рядко се осмеляват да споменават името Кюрдистан, официално Анкара използва определението автономна област Северен Ирак. Определено на турските лидери не им харесва идеята за възникването на кюрдска държава в Северен Ирак, защото те се опасяват, че това може допълнително да стимулира вече изнервените кюрди точно от другата страна на границата в Турция.

Но петролната дипломация на Анкара, съпроводена с плана на правителството на Реджеп Тайип Ердоган за разрешаване на кюрдския проблем измести старите конфликти.

БТА

В Македония назряват предсрочни избори

Катерина Нешкова
в. Дневник

Прагът на избирателна активност на изборите за президент - мотив за предсрочни избори

Министрите и депутатите от ВМРО-ДПМНЕ на общински комитети и срещи с граждани водят медийна кампания, в която в подробности се обяснява раздаването на държавни поръчки от лидера на СДСМ Зоран Заев в Струмица, където той е кмет. От друга страна СДСМ организира трибуни сред местните организации и срещи с граждани, но и публично представяне на нова всеобхватна партийна програма, както и медийна кампания в Интернет за грешките на властта.

Топ тема на партийните лидери е прочистването на избирателните списъци и това не е в контекста на президентските избори, а само на парламентарните избори. Дали тази картина на политическата сцена, която формират двете най-големи партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е сигурен знак, че гражданите напролет освен на избори за ръководител на държавата ще избират и нов състав на парламента?

Политолозите, с които се консултира “Дневник”, казват, че всичко това говори за вече започналата кампания за нови парламентарни избори, които биха се произвели заедно с президентските. За това се посочват няколко причини, между които е съотношението на силите между двете партии, новият доклад на Европейската комисия, но и необходимият праг от 40 процентно участие на президентските избори, който ще бъде постигнат много по-лесно, ако гражданите се активират и за предсрочни парламентарни избори.

Защо избори? Първият отговор, първата причина е, че това ще бъде разрешение на политическата криза от 24 декември (когато имаше сблъсъци във и извън парламента при приемането на бюджета - бел. ред.). Договорът от март между ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, гарантиран от ЕС, включваше и изборен график с две точки - участие в местните избори и разговор за парламентарните избори. СДСМ, който тогава настояваше за предсрочни парламентарни избори, твърдеше, че те са договорени, а ВМРО-ДПМНЕ отричаше.

Сега положението е променено и премиерът Никола Груевски е този, който върна в дневния ред предсрочните парламентарни избори. Втората причина е, че в случай на определено развитие в евроатлантическата интеграция, гражданите ще трябва да легитимират на избори това развитие, казва Сашо Клековски, анализатор в Македонския център за международно сътрудничество.

Според Владимир Мисев от Института за демокрация предсрочните парламентарни избори не са необходими на Македония. Той смята, че на няколко пъти гражданите предсрочно се изясняваха за политическите елити в държавата и актуалната власт достатъчно потвърди своята легитимност на тях.

Все пак, въпреки неговите лични анализи, той казва, че положението на политическата сцена е такова, че избори за нов парламент, т.е. за ново правителство са съвсем възможни. Първо, ако се погледнат рейтингите на партиите, особено на ВМРО-ДПМНЕ, то на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ са изгодни нови избори, на които тя би получила още един четиригодишен мандат, казва Мисев.

Според него датата за подобни евентуални избори със сигурност е заедно с президентските, тъй като шансът да се случат по-рано пропадна след като не бяха договорени при приемането на доклада за 24 декември.

Третата причина за нови избори е самият избор на президент. Президентските избори се характеризират с най-ниско участие от всички избори. Поради това бе намален необходимият праг за избирателна активност от 50 процента на 40 процента. Но и така намаленият праг трудно бе постигнат на изборите през 2009 г., независимо от това, че паралелно се произвеждаха местни избори.

Лесно може да се заключи, че при самостоятелно произвеждане на президентски избори съществува голям риск ...

Генерал Ас Сиси и последователите му обричат Египет на още сътресения

Главнокомандващият на египетските въоръжени сили генерал Абдел Фатах ас Сиси обявява отстраняването на президента Морси. Снимка: от тв екрана

Решението на правителството на Барак Обама да прекрати част от военната помощ за Египет е типична илюстрация на поговорката “по-добре късно, отколкото никога”. Макар първоначално обявяването на тази стъпка да се очакваше през август, огласяването й сега е предупреждение към военните метежници в Кайро, че репресивното им отношение към опозицията заплашва да потопи Египет в неконтролируемо насилие.

През уикенда войници отново застреляха множество мирно протестиращи членове на “Мюсюлмански братя”, а ден по-късно неизвестни нападатели атакуваха редица военни и правителствени мишени в най-голямата акция срещу насилието след преврата. Никой не пое отговорност за нападенията, но можеше да се предвиди, че отказът на генерал Абду Фатах ас Сиси да облекчи репресиите срещу “Братята” ще предизвика насилие.

В коя друга държава по света излъчен на избори президент от три месеца е бил задържан без връзка нито със семейството си, нито с адвокати? В коя друга страна е нещо обичайно да се стреля по демонстрантите без предупреждение, при това не със сачми или гумени куршуми, а с бойни патрони?

Египет не е преживявал толкова жестоки репресии от десетилетия. Последните две-три години от управлението на Хосни Мубарак сега изглеждат почти хуманно: въпреки повсеместния контрол протести малко или много се допускаха, а “Мюсюлмански братя” имаха възможност да пращат свои представители на парламентарни избори като независими кандидати.

Контролираните от режима египетски съдилища подеха процес не просто за забраняване на политическата партия, създадена от “Мюсюлмански братя” след 2011 г., а за поставяне извън закона на организацията заедно с мрежата й за социални грижи и дейности. Активът на самите “Братя” в областта на човешките права през годината, в която движението имаше частични правомощия в Египет, не бе добър.

Движението не положи достатъчно усилия да обуздае полицията, чиито злоупотреби бяха една от основните причини за избухването на протестите през януари 2011 г. Всъщност имаше времена, когато “Братята” искаха да насърчат действията на полицията за задушаване на опонентите им. Многобройните грешки на Мохамед Морси обаче не могат да се сравняват, а още по-малко да оправдаят случилото се след преврата от 3 юли тази година.

Също толкова страшна е липсата на практика на обществена критичност или мирни протести от страна на други части на египетското общество, освен поддръжниците на “Мюсюлмански братя”. Туитър остава свободна зона за недоволство, досега не е имало репресии или арести заради публикуване на коментар против военните в него или във Фейсбук. Режимът гледа на тях като на полезен “клапан за изпускане на парата”.

Още по-показателни са изобилстващите в официалния печат, в телевизии и дискусионни предавания гротескни опити за очерняне на “Братята” и всичките им дейности, а също на малцината видни личности извън организацията, позволяващи си критика на висок глас, като Мохамед Ел Барадеи. Колкото и примитивна да е пропагандата, тя убеди изумително много иначе здравомислещи египтяни.

В резултат политиката почти изцяло се поляризира. Емоционалният тон на т.нар. дебати никога не бил по-креслив, а шансовете за евентуално помирение от ден на ден избледняват. Някои салафити се включиха в протестите на “Мюсюлмански братя”, но партия “Нур”, която ги представляваше на последните избори, продължава да се колебае между подкрепата за преврата и мълчанието.

Неколцина светски либерали негодуват тихо зад удобната интелектуална позиция “нито с “Братята”, нито с армията”, но ако този неутралитет не бъде загърбен в полза на открито ...

Бедната Либия става жертва на безумието на милициите

Безсрамното похищение на либийския премиер в центъра на столицата е злокобно предзнаменование за Триполи и Запада. Близо две години след свалянето на режима на Муамар Кадафи предполагаемият демократичен преход в Либия е пълен хаос, пише в редакционен коментар британският в. “Файненшъл таймс”.

Премиерът Али Зейдан беше отвлечен от жилището си от членове на милиция вероятно в отговор на твърденията, че либийското правителство мълчаливо се е съгласило американски спецчасти да пленят главатаря от Ал Каида Абу Анас ал Либи.

Макар пленничеството на Зейдан да продължи само часове, нанесената вреда е дълбока и трайна. Стана ясно, че премиерът е беззащитен, дори когато е в центъра на управленския апарат, че е лидер само по име. Отвличането на Зейдан подчертава крехкостта на зараждащите се либийски институции.

В страната липсва надеждно централно управление. Куп милиции владея обширни области от територията й. Липсата на сигурност е най-големият проблем на Либия. Ширещото се насилие подкопава икономиката. Либия разполага с най-големите петролни залежи в Африка, но хаосът в страната е толкова голям, че наскоро Триполи започна да внася газьол, за да продължи да има осветление.

Беззаконието кара чуждите инвеститори и специалисти да не участват във възстановяването след войната, описва ситуацията “Файненшъл таймс”. След като организира свалянето на Кадафи, Западът не може да обърне гръб на Либия, но, в крайна сметка, Зейдан е длъжен да поеме здраво в свои ръце съдбата на страната си. Ако не направи това, Западът може единствено да наблюдава с ужас как Либия се нарежда сред пропадналите държави, предупреждава вестникът.

Едва ли има по-подходящ образ за описване на днешния либийски политически живот от самия премиер Али Зейдан, който беше отвлечен за кратко от милиция, идейно свързана със собственото му правителство. При освобождаването му няколко часа по-късно той направи изумително омаловажаващото изказване, че има много неща, по които трябва да се работи, посочва в. “Дейли телеграф”.

Либийското правителство е твърде слабо да реши проблемите само, но едностранни американски и европейски стъпки (или твърде публично съдействие) може да накърни още повече авторитета на правителството в очите на ислямисти и националисти. Трябва да се постигне баланс. Ако Зейдан не покаже, че може да контролира могъществото на милициите, той рискува да изпадне в пълна неадекватност, допълва всекидневникът.

Макар и успешна, операцията на американските командоси, които плениха предполагаем водач от Ал Каида в квартал на Триполи, не предлага трайна стратегия спрямо екстремистите в Либия. Този извод беше подкрепен от вчерашното похищение на премиера като ответна мярка, изглежда, за това, че е дал съгласието си за американския рейд, отбелязва в. “Ню Йорк таймс”.

Всекидневникът споделя гледната точка на “Дейли телеграф”, че в дългосрочен план стабилността в Либия зависи от изграждането на собствени сили за сигурност и укрепване на преходното правителство, но се изисква и още помощ от страна на САЩ и Европа, които до момента нямат съгласувано виждане и политическа воля да подпомогнат тези две цели в достатъчна степен.

Войната срещу Кадафи беше тактическа победа, но стратегическо поражение, смята френският в. “Фигаро”. През 2011 г. френско-британската въздушна война, водена в Либия, с подкрепата на САЩ, бе оценена от някои като образец за бъдещи военни интервенции. Поставените цели бяха постигнати за няколко месеца, без човешки загуби от страна на коалицията и със съвсем малко щети на земята.

Две години и половина по-късно повсеместният хаос в страната омаловажава тогавашния успех на коалиционните сили. Участниците в тях бяха единодушни, че ...

Основаване на Държавно рисувателно училище

Национална художествена академия

На 13 октомври 1896 година в София е основано Държавното рисувателно училище, известно днес като Национална художествена академия. На днешния ден с указ на княз Фердинанд в София е положено началото на едно от най-старите висши учебни заведения в страната. В центъра на това събитие се открояват имената на видни творци, сред които Константин Величков, Иван Мърквичка, Иван Шишманов, Антон Митов и Борис Шац. 

През 1911 г. преподавателският състав изпраща проект за развитие в Министерството на просвещението, в който присъства и искането училището да се нарече Академия на изкуствата. Десет години по-късно, през 1921 г., по предложение на министъра на Народното просвещение Стоян Омарчевски Държавното рисувално училище се преименува на Художествена академия.

Днес някогашното рисувално училище се нарича Национална художествена академия, която продължава да бъде най-авторитетната българска институция за подготовка на професионални художници  в областта на изящните и приложни изкуства, дизайна, консервацията и реставрацията и историята и теорията на изкуството (в образователно-квалификационните степени „бакалавър”, „магистър” и образователната и научна степен „доктор”).

Информацията е взета от сайта на Националната художествена академия.

Статията "Основаване на Държавно рисувателно училище" бе публикувана първо в OFFNews.bg.

Петковден, Св. Параскева – Петка Търновска, Св. Назарий, Гервасий, Протасий, Целсий

Св. Петка Търновска

На Петковден – 14 октомври, църквата почита Света Параскева или още наричана Света Петка. Този ден обаче е наричан още Зимен Петковден и в българските вярвания бележи прехода към зимата.

Света Петка се смята за закрилник на дома и семейството. От Петковден започват сгледите на годежите и сватбите, тъй като в народните разбирания светицата е покровител на раждането и плодовитостта, както при хората, така и при животните.

Петковден бележи края на земеделската работа – последната есенна сеитба, прибирането на реколтата. До тогава всичката земеделска работа трябва да е приключила, за това и народа казва „ На Петковден ралото да ти е под стрехата”.

На Петковден се правят родови курбани и се месят обредни хлябове, като най-големия наречен „Света Петка”, се слага на трапезата върху мъжка риза, паничка сол и чаша вино. Къщата се ръси със светена вода, обредния хляб се прекажда и цялото семейство му се покланя три пъти. След това най-възрастната жена вдига хляба високо и благославя с него всички и раздава парченца.

На масата ни на Петковден е хубаво да присъства: гювеч с овнешко, курбан чорба, сармички с лозови листи, шкембе, ястия с праз, обредни хлябове.

Имен ден празнуват: Параскева, Петко, Пенчо, Петкан, Пеньо, Пенко, Паруш, Петричка, Петрана, Кева

 

Св. преподобна Параскева Епиватска, наричана от нашия народ и Петка Българска, е една от най-обичаните и почитани светици не само в България, но и в целия православен свят.

Живее през ХI век, просиява с чудни монашески и аскетични подвизи в светите земи на Палестина и завършва земния си път в родния си Епиват, където нетленните й мощи извършват многобройни чудеса. Оттам започват нейните дълги посмъртни скитания по земите на Балканския полуостров, които я правят “своя” и за българи, и за сърби, и за румънци, и за гърци…

Освен благочестивия й живот и чудотворните й мощи, за всеправославната почит към св. Параскева голямо значение има и нейното име, което на гръцки означава “петък”. Това е денят на кръстната смърт на Спасителя. Монахинята св. Параскева често се изобразява на икони и стенописи редом със св. Неделя в царски одежди – символ на Възкресението в неделния ден.

Въздигането на посмъртната слава на св. Параскева е свързано с българското царство. Когато Източната римска империя пада под властта на латините (след 1204 г.), мощите на преподобната Петка били пренесени от Епиват в Търново през 1238 г., по времето на цар Йоан Асен II и патриарх Йоаким. Тук преподобната се радва на изключително почитание като покровителка на града и на цялото царство. Тук е написано и най-вдъхновеното житие на светицата – от св. патриарх Евтимий. В Търново светите мощи остават до падането на българската столица през 1393 г. След това са пренесени в свободния още Бдин, столицата на Видинското царство, но когато османците завладяват и тази твърдина в 1396 г., реликвата отново е пренесена, този път в Белград. След окончателното завладяване и на сръбските земи при султан Сюлейман Великолепни мощите на светицата били пренесени в Цариград в 1521 година.

С благословението на Вселенския патриарх Партений на 13 юни 1641 г. мощите на св. Петка са пренесени в новопостроения храм “Св. Три светители” в Яш. Храмът е издигнат по времето на крал Василий Лупу и осветен от Молдовския митрополит Варлаам. В тази църква те били съхранявани в готическата зала на Василий Лупу в параклиса, където след избухналия пожар по чудо остават невредими.

На 27 декември 1888 г. с благословението на митрополит Йосиф мощите й са пренесени в новата митрополитска катедрала в Яш, където пребивават и до днес, утвърждавайки храма и града като главен център на поклонничеството в Румъния.

 

Светите мъченици Назарий, Гервасий, Протасий и Целсий живели в първия век – във века на апостолите.

Назарий бил син на юдеина Африкан и християнката Перпетуа. Майката била получила Кръщение от ръцете на Св. апостол Петър.

Като станал пълнолетен, Назарий пожелал да посвети себе си на мисионерската работа сред езичниците. Тръгнал да проповядва настъпването на царството Божие по разни градове, из разни страни.

Дошъл в Медиолан (днешният град Милано, бел. Pravoslavieto.com). Тук, както и на много други места, бушувало гонение срещу християните, предприето от император Нерон. В една от медиоланските тъмници били затворени християните Гервасий и Протасий, братя–близнаци. Назарий бил подложен на мъчения и изгонен от града, загдето ги посетил и им дал помощ.

 От Италия Назарий се запътил за Галия, където кръстил множество езичници, между които и момъка Целсий. С благословението на майка си Целсий, който имал високо образование, пожелал да стане сътрудник на Назарий в благовестническото му дело. От Назарий той изучил евангелските истини и тръгнал да го придружава при мисионерските му пътешествия.

Двамата благовестители на много места били бити, оковани и затваряни в тъмници.

След много премеждия дошли в Медиолан, където още били затворени Гервасий и Протасий. Вмъкнали се в тъмницата с намерение да ги утешат и с нещо подпомогнат.

Управителят Анулин се научил за това и наредил да бъдат хванати и обезглавени. Скоро след това били убити и Гервасий и Протасий.

 Мощите на тия двама свети мъченици в четвъртия век били открити от светителя Амвросий, епископ на същия град Медиолан.

Една година, през време на Великия пост, след като се причастил, св. Амвросий Медиолански продължил усърдно да се моли. Както се молел, хвалел и благославял Бога, изпаднал в особено благодатно състояние: видял до себе си двама юноши в бели дрехи с вдигнати нагоре ръце. Те се молели заедно с него. Когато излязъл от това състояние, юношите станали невидими.

Продължил още по-усилено да пости и да се моли. На втората нощ, както се молел, имал същото видение. На третата нощ, поради изтощение от поста, не могъл изобщо да заспи. Молел се с голямо усърдие. И пак видял до себе си ония двама юноши. Видял до тях и един трети, в лицето на когото познал св. апостол Павел.

Великият апостол открил на светителя, че на това място, където стои, се намират в земята мощите на светите мъченици Протасий и Гервасий. Апостолът му наредил да извади мощите и да ги постави в църква за всенародна почит.

Служители на Църквата в Медиолан разкопали мястото и намерили мощите на двамата братя – близнаци с ръкописа на житието им.

Между присъстващите бил и медиоланският презвитер Павлин. Той разказва в какво състояние били намерени мощите: виждала се кръв, като че в момента изтича; главата – с коса и брада, като че сега е положена в гроба; лицето – светло, като че сега е умито. Из мощите лъхтял аромат, който превъзхождал всички известни аромати.

Статията "Петковден, Св. Параскева – Петка Търновска, Св. Назарий, Гервасий, Протасий, Целсий" бе публикувана първо в OFFNews.bg.

Бог е на сцената! Всеки ден в който ветераните-певци нямат концерт е грях за България

Гледам българския телевизионен формат „Музикална академия”, в който певци от три поколения се състезават за вота на публиката и голямата награда от 100 000 лева.

 
Гледам как България има невероятни певци. Направо ме боли сърцето, когато си помисля огромни таланти като певците Петя Буюклиева, Кичка Будурова и Етиен Леви нямат участия, а шоуто, което правят, гласа който имат е на...

Продължава

Пернишките бизнесмени по - бедни ли са от тези в Любимец?

Читател на ZaPernik.com пожела да изкаже мнението си по повод отбоя на големите пернишки фирми от местния спорт. Публикуваме писмото на читателя без редакторска намеса.

Повечето от пернишките едри бизнесмени са хора с много голямо самочувствие, не само на местна почва, а в национален мащаб. Сериозен удар, обаче по това твърдение е факта, че те не могат да съберат общо 20-25 хиляди лева месечно. Това е сумата, необходима за да може спортната емблема на Перник - Миньор...

Продължава

Красимир Каракачанов предлага да допускаме бежанци след подбор

Председателят на ВМРО Красимир Каракачанов предлага България да затвори зелената си граница и да спре притока на емигрантите.

Пламен Орешарски подписа споразумение за сътрудничество с НСОРБ

Споразумение за сътрудничество между Министерски съвет и Националното сдружение на общините в република България /НСОРБ/ подписаха министър-председателят Пламен Орешарски и председателят на УС на Сдружението Тодор Попов по време на 9-та Годишна среща на местните власти, която се провежда в курорта Албена. Приоритетните направления между централната и местната власт в това споразумение се отнасят до реални и последователни реформи в местното самоуправление, съгласуваност и допълване между националните ...

Педро: Рейна има достатъчно талант, за да играе в Барселона

Нападателят на Барселона Педро Родригес смята, че от Пепе Рейна ще излезе идеален заместник на напускащия в края на сезона Виктор Валдес. Вратарският пост се превръща в приоритет за каталунците, след като ръководството така и не успя да разубеди стража в неговото решение. До момента вариантите пред испанския шампион са няколко, като напоследък по-често се говори за Марк-Андре тер Стеген от Борусия Мьонхенгладбах. Преди време също така се споменаваше името на Тибо Куртоа, който е собственост на Челси. Педро обаче има свой фаворит и като такъв по...

За опростени правила и нов мониторинг по европейските проекти настояват кметовете

За промяна в процедурите и правилата за мониторинг по европейските проекти се обявиха от Националното сдружение на общините в България/НСОРБ/ по време на 9-та Годишна среща на местните власти в курорта Албена. Конкретен и ясен разговор за общинските нужди в следващите седем години очакват българските общини от управляващите, заяви изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова. Те настояват още за разумно планиране, трайни и устойчиви решения, опростени процедури и правила за усвояване на средства по ев...

Безредици в Москва заради убийството на младеж

В квартал на руската столица избухнаха сблъсъци между националисти и специалните части ОМОН, съобщават руски медии, цитирани от БТА. Протестен митинг на местни жители в южната част на Москва, в района Западно Бирюльово, прераснал в погром и масови безредици. Напрежението в квартала се появило след убийството през нощта срещу 10 октомври на 25-годишния Егор Шчербаков. Младежът се сбил с неизвестен мъж, който обидил приятелката му. В резултат Шчербаков бил смъртоносно ранен с нож. Убиецът, който според момичето (и според записите на видеокамерите...

Т. Андреева: Няма да си тръгна с аплодисменти

От всички пожари, които заварихме, три бяха най-важните - Спешната помощ, Фонда за лечение на деца и дълговете на лечебните заведения.

Бундеслигата отново може да приюти низвергнат от Моуриньо

Халфът на Челси Кевин де Брюин отново може да заиграе в Бундеслигата, алармира неговият агент. 22-годишният футболист може да смени обстановката, като отиде във Волфсбург, след като определено не е сред любимците на мениджъра Жозе Моуриньо. Белгийският национал бе пратен да тренира с юношите на „сините“ заради слабото си представяне срещу Суиндън Таун в турнира за Купата на Лигата. Началото на сезона съвсем не вещаеше такава съдба за таланта, който бе титуляр в първите два двубоя на лондончани във Висшата лига. „Ако Кевин ще трябва да си търси ...

Община Разград поиска 4 млн. от държавата за стадиона на "Лудогорец"


Кметът на Разград Денчо Бояджиев е поискал 4 млн. лева от правителството за участие в модернизирането на стадиона на футболния шампион "Лудогорец" в града, съобщи "Гонг".

Градоначалникът е отправил искането си по време на съботната му среща с премиера Пламен Орешарски при неговото посещение в областта.

Според обясненията му въпросните 4 млн. лева са 20% от общата планирана сума за ремонта, като останалите 16 млн. лева щели да бъдат осигурени от собственика на "Лудогорец"...

Подгорица предлага формиране на балкански парламент и полиция на страни от Западните Балкани


Черногорското правителство предлага формиране на балкански парламент и полиция на страни от Западните Балкани, съобщава белградският вестник "Данас", който е видял текста на работния документ. Инициативата има за цел установяване на близко сътрудничество между страни от региона в редица области и ускоряване на пътя им към членство в Европейския съюз, предаде БТА.

Документът посочва целите в областта на сътрудничеството, в което биха участвали Албания, Босна и Херцеговина, Косово (със...

Вотът на недоверие целял да се свали доверието към управляващите

„Целта на вота на недоверие е да се свали доверието към правителството и то да падне", каза в интервю за Нова телевизия депутатът от ГЕРБ Лиляна Павлова във връзка с внесения втори вот на недоверие към кабинета „Орешарски", този път за провал в регионалната политика. Тя добави, че е важен и дебатът, за да чуят хората какви са проблемите. „Притеснявам се, че те разделиха изкуствено едно работещо ведомство в две неработещи", добави Павлова. По думите й тя ще говори експертно, с аргументи. Нейните аргументи са няколко. Едната е полагането на грешн...

ВИП брадър купен от банкер! Залогът: победа на Мишо Шамара!

Нова телевизия се тресе от невъобразим скандал след плъзналия слух, че ВИП брадър е купен от известен столичен банкер! Богаташът броил на продуцентите от фирмата на Нико Тупарев тлъста сума извън спонсорските пари, за да подсигурят победата на Мишо Шамара.

Въпросният банкер е подозиран, че финансира тъй наречените контрапротести в защита на кабинета "Орешарски". Както е известно, Мишо Шамара е сред лидерите на акциите в защита на правителството и минава за...

Продължава

Перничани мачкат в Сапарева баня! Жълто - черната сила победи "Германея" с 3 : 0

Футболната гордост на Перник "Миньор" се наложи с 3 : 0 над "Германея" в град Сапарева баня. Над 200 перничани наблюдаваха футболния двубой между двата отбора, научи ZaPernik.com. 

"Мачът премина много добре. Доволни сме от играта. Това е първата победа на отбора на чужд терен извоювана по указанията на треньорите. Футболистите се представиха много добре. Домакините също играха на ниво, но нямаха атака в нашата врата. В 12-тата...

Продължава

Кербер вдигна първа титла за сезона след успех над Ана Иванович

Поставената под номер 1 в основната схема Анжелик Кербер спечели своята първа титла на сингъл за сезона, след като във финала на турнира в Линц победи Ана Иванович с 6:4, 7:6 (6). Сръбкинята, макар и трета поставена, влезе като фаворит в сблъсъка за титлата, тъй като бе спечелила три от общо четирите сблъсъка с бъдещата шампионка. Германската тенисистка обаче предложи истинска битка и в крайна сметка успя да триуфмира. Кербер приключи двубоя с шест пробива срещу пет за Иванович, а двубоят продължи малко повече от час и половина. За победителка...

Нейнски: Няма как да затворим границата

Сега сме в НАТО и ЕС. Не може просто да затворим границата за бежанците, става въпрос за цивилизационни ценности.

Московската полиция под тревога

Личният състав на московската полиция е вдигнат под тревога след събитията в московския район Западно Бирюлево, предаде Интерфакс, като се позовава на съобщение на пресцентъра на МВР.

Вижте в кои области на България е обявен жълт код заради мъгли утре

Жълт код за мъгла е обявен за 12 области в страната за утре, сочи справка на сайта на Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към Българската академия на науките.

В областите Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Варна, Добрич, Шумен, Бургас ще бъде мъгливо през по-голямата част от деня.

 

Томислав Дончев предупреди, че 2014-а може и да е нулева за европроекти

Следващата година може да се окаже нулева за България на усвояването на европейските средства, предупреди бившият министър по еврофондовете и настоящ депутат от ГЕРБ Томислав Дончев пред БНТ."За да текат плащанията през 2014 г., първите схеми за финансиране трябва да се подготвят в момента, за да могат да бъдат отворени в началото на следващата година. Нямам информация това да се случва. И тук ще споделя опасността 2014 г. да се превърне в нулева година, което е много лошо", обясни Дончев, цитиран от dnevnik.bg. По думите му при вс...

Касано: Не знам защо Прандели вече не ме търси

Нападателят на Парма Антонио Касано изрази недоумение за причината, по която вече не попада в плановете на селекционера на Италия Чезаре Прандели. Бившият ас на Интер бе един от основните играчи за „скуадра адзура“ по време на Евро 2012, но след това повиквателните към него секнаха. Наскоро неговият клубен наставник Роберто Донадони го подкрепи, като каза, че юношата на Бари трябва да бъде взет предвид при определянето на състава за Световното първенство. „Мисля си за Бразилия, защото това е една много хубава страна“, каза Касано. „Наистина с ...

Орешарски: Не се хващайте на приказките за спиране на еврофондовете


Очакваме коментарите от Брюксел по ревизирана версия на договора за партньорство. Не се хващайте на такива новини. Това практически не е възможно тъй като през 2014 и 2015 година се доусвояват средства от отминаващия програмен период", заяви премиерът Пламен Орешарски по повод изказването на Томислав Дончев, че 2014 г. може да се окаже нулева при усвояването на евросредства.

"Ако Томислав Дончев евентуално е имал предвид, че можем да се забавим с подписването на договора за...

Николай Цонев: ГЕРБ управляваха със сензации

Политиката на правителството на ГЕРБ беше всеки ден - сензация. Всичко това беше правено без всякакво вникване във фактите по обвиненията срещу мен. Само едно от трите обвинения към мен стигна реално до съд, но и с него беше постигнат единствено пиар ефект и нищо повече.

Историята на Христос - изфабрикувана от Рим?

Християнството е плод на префинена държавна пропаганда

Бутнаха втора скулптура в градинката до „Централ“

Втора скулптура в градинката до хотел „Централ“ пострада от вандалски набези. Тази сутрин творбата на Красимир Методиев „Сън“ осъмна съборена в храстите до шосето край река Бели Лом. Вандалският акт предизвика възмущението на разхождащите се в района граждани. В края на септември друга от творбите, красящи градинката, бе счупена. Скулптурите са дело на студенти от Великотърновския университет. От пет годи...

Босът на Фетел: Не вярвам Ред Бул да купи английски тим

Шефът на отбора на Ред Бул във Формула 1 Кристиан Хорнер не смята, че австрийската компания ще придобие футболен тим от Висшата лига на Англия. Все пак британецът уточни, че ако се стигне до подобен ход, не би бил изненадан. Фирмата за енергийни напитки вече притежава няколко клуба като Ред Бул Залцбург, американския Ню Йорк Ред Булс, а също и германския Лайпциг, плюс отбори в Бразилия и Гана. Днес информации в пресата на Острова предположиха, че следващата стъпка пред компанията е закупуването на тим от английския елит. „Съмнявам се това да е ...

Орешарски подписа споразумение с кметовете за сътрудничество

Премиерът Пламен Орешарски подписа с председателя на Управителния съвет на Националното сдружение на общините Тодор Попов споразумение за сътрудничество по време на започналата в Албена 9-та годишна среща на местните власти.Приоритетните направления между централната и местната власт в това споразумение се отнасят до реални и последователни реформи в местното самоуправление, съгласуваност и допълване между националните и общинските политики, ефективно използване на европейските фондове до 2020 година, както и прозрачност и резултатност от взаим...

Хандбалистките на „Етър 64” отпаднаха от турнира за Купата на ЕХФ

Хандбалистките на “Етър-64″ загубиха с 28:20 срещата- реванш от втория кръг на турнира за Купата на ЕХФ, като гости на гръцкия ПАОК (Солун). В първия мач нашите спечелиха с 24:22 и постигнатия тази вечер резултат ги извади от надпреварата. Първата част в зала “Микрас 3” приключи 11:10 за гъркините, а 10 минути преди края домакините водеха с 20:19. Отборът пътува за Солун в събота и бе настанен там в хотел “Мандрино” в центъра на града. Великотърновки бяха подкрепяни от пълен автобус с привърженици, организирани от Фенклуб “Етър-64̸...

Политиците във Франция ще декларират имоти и пари

Във Франция влезе в сила закон за прозрачност в обществения живот, който задължава министри, депутати и сенатори, а също редица чиновници, ръководители на местни администрации на изборна длъжност, да представят публично декларация за доходите и имуществото си. Министри и членове на парламента ще огласяват и авоарите си. 
Досега Франция бе сред Във Франция влезе в сила закон за прозрачност в обществения живот, който задължава министри, депутати и сенатори, а също редица чиновници, ръководители на местни администрации на изборна длъжност, да представят публично декларация за доходите и имуществото си. Министри и членове на парламента ще огласяват и авоарите си. Досега Франция бе сред

Етърци се задоволиха с минимума срещу последния в класирането

Минимална победа с 1:0 срещу последния в класирането на Северозападната “В” група записа отборът на “Етър В. Търново”. На стадиона в Дебелец “виолетовите” имаха тотално надмощие, но направиха безобразно много грешки в завършващата фаза и само фактът, че гостите от Трявна не разполагаха с остри нападатели, а контрите им свършваха около централната линия, вдъхваше спокойствие по трибуните. Мачът тръгна с поредица от корнери пред вратата на съперника, който на моменти се защитаваше с десет души, и неточни удари. В 11- ата минута Николаев от два ме...

Ръст в пшеничната реколта в КНДР

Увеличението е с 5% на годишна база

Павлова: От едно работещо, сега имаме две неработещи министерства

С тази политика от едно работещо министерство станаха две не работещи. Вотът за недоверие е, за да кажем какво нас ни притеснява. Целта на регионалната политика е хората да живеят по-добре.

"Локомотив" (Пловдив) и "Витоша" (Бистрица) продължават за Купата


"Локомотив" (Пловдив) и "Витоша" (Бистрица) се класираха за осминафиналите от турнира за Купата на България по футбол.

"Железничарите" елиминираха елитния "Любимец" след безлично нулево равенство и предимство от гола си на чужд терен при 1:1 в първата среща.

Двубоят в Пловдив стартира с куриоз, след като новакът в А група пристигна само с 14 футболисти вместо разрешените 18. От клуба се оправдаха с липсата на достатъчно играчи.

Двата отбора не предложиха особени...

"Паяците" и "скобите" - незаконни?

Центърът за градска мобилност (ЦГМ) в София не може да контролира с “паяци” и “скоби” и да вдига неправилно спрели автомобили. Тази дейност на дружеството е незаконна. Това става ясно от мотивите на областния управител на София-град и бивш общински съветник Росен Малинов (БСП), с които той връща за ново разглеждане в общинския съвет промените в нар Центърът за градска мобилност (ЦГМ) в София не може да контролира с “паяци” и “скоби” и да вдига неправилно спрели автомобили. Тази дейност на дружеството е незаконна. Това става ясно от мотивите на областния управител на София-град и бивш общински съветник Росен Малинов (БСП), с които той връща за ново разглеждане в общинския съвет промените в нар

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване