Хората, които с парите си гласуват по въпроса има или няма стабилност, гласуват за отговора има финансова стабилност в България.
За предсрочните избори
Предсрочните избори никога не са от полза за икономиката. Ние бяхме против предсрочен вот и през февруари миналата година, против сме и сега. Но при създалата се ситуация, когато партиите, подкрепящи кабинета, желаят предсрочни избори, очевидно е, че те са неизбежни. Бих искал да вярвам, че те ще доведат до едно по-стабилно парламентарно мнозинство. Надявам се да не се случи следната ситуация: знаем, че има местни избори през есента на 2015 и ако резултатът от тях даде друга картина, различна от тази на парламентарните от септември-октомври 2014, да не стигнем пак до извода, че няма достатъчна подкрепа за реформи, да се направят отново предсрочни избори и така всяка година. Държавата при предсрочни избори не работи от няколко месеца до половин година. Освен че това е изгубено време за реформи, това не е добре и за текущата работа и текущото административно обслужване както на гражданите, така и на бизнеса.
Ако се формира пак някакво крехко мнозинство, на следващите общински избори ще се окаже, че отново трябва да се правят избори, защото това крехко мнозинство е загубило подкрепа. Българското общество трябва да си направи съответните изводи, че трябва да се търси съгласие за една по-широка коалиция през следващото управление, за да има тя хоризонт да извършва реформи.
За финансовата стабилност и банките
Фискалната стабилност на България по никакъв начин не е застрашена. Самите разговори на тази тема не са препоръчителни, защото както казва финансовият министър, те намират своите слушатели. И бюджетният дефицит, и съотношението на държавния дълг към БВП са на едни от най-добрите нива в Европейския съюз. Банковата система е стабилна. Нямаме никаква причина да се притесняваме. Оценката на пазарите е същата. България се финансира на световните пазари и емитира облигации при все по-добри условия при падащи лихви. Хората, които с парите си гласуват по въпроса има или няма стабилност, гласуват за отговора има финансова стабилност в България. Всякакви твърдения за скорошен банкрут и "гръцки сценарий" са безотговорни и безпочвени.
Какво трябва да свърши НС до края на мандата си?
През оставащите месеци от работата на настоящия парламент трябва да се довършат законите, които са минали на първо четене и срещат одобрение. Реформата на такса битови отпадъци, която е в ход, е важно да бъде довършена. Тя беше отлагана в продължение на 10 години и сега трябва да се осъществи. Важни са и въпросите, свързани със Споразумението за партньорство по Оперативните програми за новия програмен период, както и успешно изпълнение на текущите ОП. Важно е да има приемственост, за да не се изгуби темпо и да не се изгубят средства. Известно е, че по-голямата част от публичните инвестиции у нас се правят със средствата от еврофондовете.
Днес над по-голямата част от страната облачността ще бъде значителна, с временни разкъсвания в часовете преди обяд. На много места ще паднат валежи, в отделни райони интензивни, придружени от гръмотевици и временно усилване на вятъра. По-значителни ще са валежите в източната половина от страната. Възможни са градушки.
В САЩ е арестуван 89-годишен жител на Филаделфия Йохан Брайер, който е обвинен в съпричастност към смъртта на повече от 200 000 евреи в концентрационните лагери Освиенцим и Бухенвалд, където той е бил надзирател, съобщава The New York Magazine.
Съдът постанови обвиняемият да бъде оставен в ареста.
Самият обвиняем твърди, че не е имал никакво отношение към убийствата на евреи.
Делото срещу Брайер е било заведено още през 1992 година, когато той е бил обвинен във връзки с нацистите. Американските власти опитаха да го депортират, но след съдебно споразумение му разрешиха да остане в САЩ и процесът срещу него бе преустановен.
След серия експерименти учени от Ню Йорк доказаха, че една ябълка дневно намалява риска при жените да развият рак на гърдата. Ябълката е емблема на града Ню Йорк. Но според учените тя не е достатъчна. В менюто е добре да има и други плодове и зеленчуци, и то в по-големи количества, казват те. Така рискът от онкологично заболяване се смъква още
Чили детронира световния шампион Испания след победа с 2:0 на митичния стадион "Маракана". Южноамериканците са вторият тим след Холандия, който се класира за 1/8-финалите.
Хорхе Кампос-Папагала вече е забравен. Мексико има своя нов герой на вратата на националния отбор след нулевото равенство с Бразилия на световното първенство. Той се казва Гийермо Мемо Очоа. Само допреди 10 години обаче пред него въобще не се е очертавало бляскаво футболно бъдеще. Мемо бил тогава на 18 и се прехранвал като обикновен продавач на
Битката с рака може да се води не само с модерните мощни онкотерапии, но и в комбинация с методите на интегративната медицина. Тя помага на болния с музико-, иглотерапия и с допълнителни специализирани грижи. “Категорично не става дума за алтернативната, мошеническа и квакерска медицина, която се опитват да правят някои хора у нас”, заяви пред “Тр
В Ирак групировка, близка до "Ал Кайда", напредва към Багдад, след като в сряда нейни членове почти превзеха най-голямата петролна рафинерия в страната. В Пакистан талибаните атакуваха международно летище два пъти за една седмица. В Нигерия "Боко Харам" осъществиха ново масово отвличане, а в Кения ислямистите от "Аш Шабаб" нанесоха поредния смъртоносен удар срещу цивилното население.
Концентрираният брой нападения за последните две седмици разкрива трансформацията на ислямистката...
Поради профилактика и неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, днес - 19 юни - четвъртък, без електрозахранване ще са следните райони: - от 09:00 ч. до 16:00 ч. - бул.”Княз Борис”, ул.”Русе”, ул.
На това място няма пъстри цветя, макар името на местността да обещава именно пъстроцветен килим. "Тел ал Уарид", или хълмът на цветята, е демаркационната линия и последният пост на иракските кюрди "преди фронта", както те обичат да казват. От другата страна са бойците на ислямистката групировка ИДИЛ /Ислямска държава в Ирак и Леванта/ и техните съюзници от иракските сунитски кланове. Навсякъде в праха лежат униформи на иракската армия. Войниците са ги разменили за цивилно облекло, преди да дезертират, или да се присъединят към бунтовниците. На тяхно място позиции са заели иракско-кюрдските сили Пешмерга /"Бойците, които гледат смъртта в очите"/. Те са иззели всички изоставени от иракските войници оръжия и боеприраси.
"По-добре снаряжението да е в наши ръце, отколкото да попадне в ръцете на ИДИЛ", казва един от водачите на Пешмерга. Само 48 часа след като бойците на ИДИЛ превзеха град Мосул, кюрдите заеха позиции във всички "спорни области" от сирийската граница та чак до провинция Диала в близост до Иран. Това са градове и села, за които кюрдите открай време казват, че принадлежат към иракската част на Кюрдистан. Например богатият на петрол град Киркук, наричан от кюрдите "сърцето на Кюрдистан" или "Ерусалим на кюрдите". През 1991 година, след войната за Кувейт, кюрдите получиха автономна област, която беше охранявана от американците с помощта на зона, забранена за полети, но някои от техните области все пак останаха под контрола на Саддам Хюсеин.
Когато "коалицията на желаещите" навлезе в Ирак през 2003 година, кюрдите воюваха на страната на САЩ и окупираха въпросните области. В това число и Киркук. Американците обаче ги изтласкаха обратно в техния автономен регион. Окупационните американски войски настояха в новата иракска конституция да бъде записано, че териториалните претенции на кюрдите следва да бъдат проучени. Премиерът Нури ал Малики обаче така и не проведе никакви народни допитвания във въпросните региони. Междувременно от тях вече няма и никаква нужда: в хода на новото въстание в Северен Ирак, кюрдите поставиха правителството пред свършени факти. За тях войната от 2003 е получила своя завършек именно сега. Затова те нямат намерение да се изтеглят от окупираните от тях градове като Киркук. Салах Дело е представител на партията на президента на Иракски Кюрдистан Масуд Барзани. Бойците на Пешмерга дойдоха да защитават Киркук и вече никога няма да се изтеглят оттам. Това е невъзможно", казва Дело.
Целта е независима кюрдска държава
Външният министър на Ирак Хошияр Зебари наскоро заяви, че бойците Пешмерга могат да се присъединят към редовната иракска армия, за да спрат настъплението на ИДИЛ към Багдад. Самият Зебари е кюрд и член на партията на Масуд Барзани. Салах Дело обаче смята, че е изключено кюрдските бойци да се включат в отбраната на Багдад. "Пешмерга никога няма да участват в операции за отбраната на столицата. Те са тук, за да защитават Кюрдистан", казва той.
Според Дело присъединяването на Киркук към автономния кюрдски регион е още една стъпка към независимостта и създаването на кюрдска държава. А кога това ще стане факт? "Скоро", казва Салах Дело. Това, че подобно нещо би означавало разпадането на днешната иракска държава, според кюрдския политик не е страшно. Той смята, че проблемът може да бъде решен само чрез разделянето на Ирак на една сунитско-арабска, една шиитска и една кюрдска държава. "Защото сунитите и шиитите не са разбират помежду си, а ние имаме проблем и с едните, и с другите", казва Салах Дело.
Кюрдите могат да се възползват от сегашните боеве, за да осъществят старата си мечта за собствена независима държава. Дали обаче биха могли да си съжителстват със съседи като бунтовниците от ИДИЛ?
Салах Дело смята, че те не представляват опасност за кюрдите. "ИДИЛ няма да посмее да нападне кюрдите. Той твърди още, че повечето бойци и без друго не били ислямисти, а обикновени сунити, които са недоволни от шиитското правителство в Багдад. А феноменът на ислямския тероризъм, свързан с "ИДИЛ" ще изчезне от само себе си, след евентуалното разпадане на Ирак, казва Дело.
Началото на тази история е с много далечна дата. Тя започва още по времето на кабинета „Станишев“, когато изпълнителната власт започва да фаворизира някои банки. Една от тях е Корпоративна търговска банка (КТБ) на Цветан Василев. Към момента, в който правителството на ГЕРБ поема управлението през 2009 година, КТБ вече държи 35 на сто от парите на всички държавни предприятия. Тази новина е съобщена от новия министър на финансите Симеон Дянков и оставя впечатлението, че става дума за нередност, сътворена от предишния кабинет, която скоро ще бъде отстранена. Но се случва точно обратното - няколко месеца по-късно, по време на управлението на ГЕРБ, в банката вече постъпват 48 на сто от парите на държавните предприятия. Тази информация е също официална - министерството на финансите я предоставя на Съюза на издателите.
Цветан Василев винаги е отричал в този ръст да има нещо съмнително - нищо, че показателите на банката му приближават тези на пещерата на Аладин: през 2012 година вестник „Капитал“ изчислява, че КТБ е най-бързо растящата банка в страната - нейните активи са нараснали с 39% при средно 7% ръст за банковата система.
Това развитие съвпада с друг подозрителен процес - още по времето на Тройната коалиция, управлявана от Сергей Станишев, на медийния пазар се появява непознат собственик. Той не просто изкупува стари медии и създава нови, но и завзема огромна част от разпространителската мрежа, както и печатницата ИПК „Родина“. Купувачът е Ирена Кръстева, майка на Делян Пеевски. Първата покупка на медии е осъществена през 2007 година с кредит от КТБ. Този факт бе съобщен от Софийската градска прокуратура, а като журналистическо разкритие е известен поне от 2010 година.
Скандалът днес
Без цялото това припомняне днешният скандал би могъл да изглежда като нещо извънредно. В действителност обаче той е закономерност. Това, което се случва днес, е просто фаза от един криминален процес, развил се безконтролно благодарение на зависимата съдебна система. И благодарение на още нещо: че малкото гласове, които навреме разкриха и разказаха горната история, бяха обвинени, вместо да бъдат чути. Днес снежната топка вече е достигнала непосилни за окото размери.
Според медиите хронологията на последните събития изглежда така:
Някога партньори, днес банкерът Цветан Василев и депутатът от ДПС Делян Пеевски са в конфликт и в процес на „подялба“ на активите, към които съвместно са имали отношение. Според mediapool.bg в основата на спора стоят около 100 милиона лева, за които КТБ смята, че ѝ принадлежат. На пресконференция в началото на седмицата от КТБ заявиха, че навремето са отпуснали кредит за над 25 милиона лева на дружеството „Булгартабак холдинг“, с което се свързва Делян Пеевски. Преди месец обаче длъжникът е спрял да си изплаща кредита. Пак според КТБ банката трябва да получи още около 80 милиона лева от печалбата на „Булгартабак“ за миналата година, тъй като КТБ държи 6 на сто от акциите на компанията. Банката не получила въпросните пари, защото мажоритарният собственик решил да не се изплащат дивиденти.
Според вестник „Капитал“ КТБ е опитала да внесе предложение за смяна на ръководството и за изплащане на дивидентите на предстоящото общо събрание на акционерите. Този опит е бил осуетен от Агенцията по вписванията, която е отказала да обяви поисканите от КТБ допълнителни точки в дневния ред.
Според изпълнителния директор на КТБ Георги Христов, банката е завела дела срещу фирми-длъжници, за „които се твърди, че са контролирани пряко или непряко от господин Пеевски“.
Пеевски на свой ред отрече да е длъжник на банката. От „Булгартабак“ също казаха, че (вече) нямат кредити в КТБ и че са „в процес на закриване на всички свои банкови сметки в КТБ“.
Според по-рано постъпила информация на сайта Club Z, кредитите на тютюневия холдинг се прехвърлят към държавната Българска банка за развитие.
И още факти
Повечето медии обобщават, че Цветан Василев вече е загубил битката за „Булгартабак“. И тепърва му предстоят нови загуби. За това свидетелства и решение на Софийския градски съд от вторник, с което се запорират сметките на други две дружества в КТБ. Решението е взето въз основа на твърдението на трета, свързана с Пеевски фирма, че двете дружества са нейни длъжници. Според вестник „Капитал“ консолидираните активи на двете дружества достигат 1.45 милиарда лева, а запорът може да засегне сериозно КТБ.
Според юристи, консултирани от изданието, последното съдийско решение е взето в нарушение на няколко главни принципа. Основният от тях е, че за компаниите се прилага законът на страната, в която е тяхното седалище. Една от засегнатите компании е регистрирана на Британските Вирджински острови, но съдия Ченалова от София е приложила към нея българския Търговски закон.
Прогресивното изтикване на Цветан Василев от управлението на държавно подпомаганите финанси е събитието, около което се развиха два допълнителни сюжета - гангстерските обвинения на единия участник, че другият иска да го убие, и инсценираната готовност на социалистите да подадат оставката на Пламен Орешарски.
Диор, Кензо, Шанел, Пако Рабан или Бос, големите парфюмерийни фирми по света от много години имат нещо общо: всички разчитат за своите парфюми на маслото от рози от така наречената “Долина на розите” в България.
Там, в сърцето на балканските страни, на около 200 километра от столицата София между склоновете на Стара планина се произвежда над половината от цялото розово масло, използвано от международната козметична индустрия.
Това масло, наричано от местните жители “течно злато” заради високите цени от между 6000 и 7000 евро за литър, се произвежда от вид маслодайна роза (Rosa Damascena). Миналият сезон продажбата на този продукт донесе около шест милиона евро.
“За извличането на само един милилитър масло са необходими между 1000 и 1500 розови венчелистчета. От около 3,5 - 4 тона се произвежда един литър масло”, обясняват от Държавния институт по розата.
Този институт, създаден през 1967 година от тогавашните комунистически власти, е един от най-важните в преработването на розовия цвят макар след прехода към демокрация да се появиха и частни фирми.
Представители на Института, разположен в град Казанлък, столица на “Долината на розите”, отказаха да направят оценка на реколтата тази година с мотива, че сезонът все още не е приключил.
“Имам един хектар насаждения и досега съм получил около четири тона, но смятам, че ще стигнат до около пет тона розов цвят в края на сезона”, обяснява бизнесменът Митко Кралев.
По време на прибиране на реколтата Кралев живее във фургон в близост до плантацията, за да наблюдава беритбата на “своите момичета”, както нарича розите.
Беритбата става ръчно, за да се не увреди ароматът на цветовете и се прави между пет часа сутринта до средата на деня.
“Тогава цветовете имат повече сок, защото климатът е специфичен. Нощите са топли, а дните са много горещи”, обяснява Кралев.
Тези промени на температурата, през които преминават цветовете във време на беритбата, са съществено важни за получаването на по-добра субстанция за масло.
Освен това фактът, че зимите са достатъчно меки, така че цветовете да не измръзнат и качествата на почвата, която е много устойчива и плодородна, са други елементи, според Кралев, които правят от Долината на розите уникално място за парфюмерийната индустрия.
Има много легенди за това как е дошла тук розата, но най-правдоподобна е тази, че е дошла от Сирия по време на Османската империя.
Кралев, както и останалите производители, ангажира местни жители за прибиране на реколтата.
Лъчезар, един от берачите, твърди, че получава 3,5 евро за десет килограма розов цвят и така един работник, който се старае, може да изкара около 500 евро за три седмици, много повече от средната месечна заплата в най-бедната държава от Европейския съюз.
След като се наберат, розовите цветчета се изпращат в пунктовете за дестилиране, където се плаща по 15 евро за 10 килограма.
Технологията за дестилиране е чрез водна пара на свеж розов цвят. Получената ценна есенция се извлича и съхранява далеч от слънчева светлина. Продукцията от розово масло в България се конкурира с тази в Турция и Южна Франция.
БТА
В разгара на кризата в Ирак се възраждат стари максими като “врагът на моя враг е мой приятел”, а това засилва примамливите изгледи за сътрудничество между САЩ и Иран в подкрепа на намиращия се в тежка ситуация Нури ал Малики, изправен пред фанатичните джихадисти от Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ).
През последните няколко дни Вашингтон и Техеран се гледат предпазливо - 30 години взаимно подозрение и враждебност не се преодоляват лесно. А Великобритания заема по-смела позиция, обявявайки дългоочакваното намерение да отвори отново посолството си в Иран, защото “условията са подходящи”, както се изрази вчера външният министър Уилям Хейг.
Тази ситуация се развива на фона на бавно движещите се преговори за иранската ядрена програма, които продължават; крайният срок за споразумение на 20 юли наближава, а санкциите остават в сила. Американски служители биха предпочели да държат Ирак далеч от тези обсъждания. И така, спешността на ситуацията в Багдад става видна от това, че правителството на Обама показва, че може да започне въздушни удари и дори да действа съвместно с Ирак, макар и не “през главата на иракския народ”, както внимателно се изрази служител на Държавния департамент.
Възможно е съвпадащите интереси за разгромяване на ИДИЛ да доведат до обща стратегия за Ирак, но това едва ли ще прерасне в истинска любов между Иран, САЩ и Запада. Изглежда, че сътрудничеството между Вашингтон и Техеран вероятно би било мълчаливо и дистанцирано, смятат експерти.
Моделът е опитът от Афганистан в края на 2001 г., когато САЩ осигуриха въздушна мощ и разузнавателна подкрепа за Северния съюз - съюзник на Иран, а Иран предложи талибански мишени за американските бомбардировачи. Този кратък меден месец завърши, когато Джордж Буш включи Техеран в своята “ос на злото” заедно с Ирак и Северна Корея, подхранвайки старата представа на Иран за Америка като “големия сатана” - както е известно, САЩ режисираха свалянето на демократично избрания ирански министър-председател през 1953 г.
Великобритания е само “малкият сатана”, но нейните възможности за влияние може да са по-големи. Хейг разговаря през уикенда с иранския си колега Джавад Зариф, като получи обещания, че няма да има повторение на размириците с разгневени тълпи, които опустошиха британското посолство в края на 2011 година. Той правилно описа Иран като “важна страна в размирен регион” - определение, което със сигурност носи нов смисъл.
Разгорещените приказки за непосредствено предстоящо сближаване между Иран и САЩ прикриват обстоятелството, че понякога те имат общи интереси в Ирак, дори когато иранският Корпус на гвардейците на ислямската революция обучаваше и снабдяваше шиитски милиции, нападащи американските войски. Малики беше подкрепен и от двете страни, когато беше избран през 2006 г.
“И САЩ, и Иран искаха стабилност и не искаха влошаване на обстановката или разпокъсване”, каза специалистът по история на Ирак Чарлз Трип от факултета по изследвания на Ориента и Африка в Лондонския университет.
“За Малики непременно щеше да настъпи трудно време, когато тези двама силни поддръжници оттеглят подкрепата си или се скарат за него”, добави той. “Той трябва да се тревожи, че сега те ще търсят алтернативи. Проблемът е, че цялата система, която укрепваше властта му, е доста разделена по общностен признак. Дали някой друг от шиитския съюз ще бъде кой знае колко по-добър? Те искат някой, който може да се разбира със Севера, със Запада и с кюрдите, без да разгневява никого”, заяви Трип.
В по-дългосрочен план техните интереси се различават. САЩ искат да видят установяването на демокрация, включваща всички групи, а Иран е съсредоточен върху защитата на шиитите и свещените места в Ирак, като същевременно засилва позициите си спрямо сунитските монархии от Персийския залив.
Саудитска Арабия, която финансира джихадистите в Сирия, но сега се страхува от враждебна реакция от ИДИЛ, много иска ...
Искахме да спечелим, но не бяхме на висота. Липсваше ни лидер. Така обобщи представянето на Испания халфът Андрес Иниеста. Както е известно, световният шампион се превърна в разочарованието на турнир...
Става все по-съмнително дали сунитите, шиитите и кюрдите в Ирак могат да имат общо бъдеще и най-вече обща държава. Особено кюрдите виждат реален шанс за своята стара мечта - създаване на самостоятел...
Няма ток в част от бургаските общини Приморско, Малко Търново и Поморие. Информацията съобщи "Фокус", позовавайки се информацията на информационния център на електроразпределителното дружест...
Треньорът на Ботев (Пд)Любослав Пенев, който е и национален селекционер, отказа да коментира евентуални трансфери на Димитър Рангелов и Емил Гъргоров на "Колежа". Както е известно, имената н...
Полицията в бразилския град Бело Оризонте арестува 33-годишен мъж, който се опита да проникне в базата на националния тим по футбол на Аржентина. След ареста младият бразилец със сълзи на очи е уверя...
Няма край нахалството на провалените властващи. Вижте само - Станишко, наклепан с фекалии до ушите, загубил петнадесети поред избор от ГЕРБ, намразен от собствения си електорат като най-голямият му вр...
Треньорът на ЦСКА Стойчо Младенов се е срещнал във вторник вечерта с представители на почти всички "червени" фракции. Сбирката се е състояла в Боровец, където отборът е на подготовка. Фенов...
Феновете на Чили потрошиха стадион Маракана преди мача с Испания (2:0), а после й футболистите им стегнаха куфарите на световните шампиони. Дива чилийска агитка нахлу като ураган през служебния вход ...
- Г-жо Буруджиева, на КСНС бяха определени три дати за изборите - коя от тях си харесва БСП? - Наличието на датата 28 септември в този списък е благодарение на БСП. Ние поискахме избори още в края на юли. Необяснимо е защо не срещнахме желание в останалите партии. Въпросът не е технологичен, защото с промени в Изборния кодекс можехме да съкратим
Протестно шествие ще блокира София днес. Началото е в 7 ч. Протестиращите искат справедливо наказание за англичанина, който уби Емил Ботев от "Горубляне". Днес е заседанието по делото за убийството.
Началната точка на протестното шествие е Младежкият театър. От там демонстрантите ще тръгнат в посока Британското посолство, където ще протестират. След това ще блокират центъра на града, след което ще тръгнат към Съдебната палата.
Преди дни Софийският градски съд (СГС) постави най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на Мейсън Стивън Кристофър. Той е гражданин на Великобритания със статут "продължително пребиваващ в България".
Кристофър е обвинен за това, че на 10 юни 2014 г. в столичния квартал "Горубляне" на бул. "Симеоновско шосе" умишлено умъртвил 18-годишния Емил Ботев.
Той му нанесъл удари с нож в областта на сърцето и коремната кухина. Кристофър е обвиняем по Член 115 от Наказателния кодекс.
Съдът прецени, че съществува опасност от извършване на повторно престъпление, както и възможност за укриване, тъй като сметна, че Кристофър в България е водил мобилен начин на живот.
Следващото заседание по делото е насрочено за днес от 10 ч.
Б.р. - В „Кратка история на Двайсети век“ (Обсидиан) Джон Лукач, авторът на „Краят на ХХ век и краят на Модерната епоха” и „Демокрация и популизъм”, обсъжда стегнато и живо важните събития през изминалия век. Той проследява как в най-динамичния от всички досегашни векове демокрацията се разраства, но също и нейните най-лоши компоненти – национализмът и популизмът. Лукач представя своята интересна гледна точка за ролята на знаковите фигури на ХХ век – Чърчил, Рузвелт, Хитлер и Сталин, като коментира и стотици други личности и феномени от всички континенти. Особено ценни в тази провокативна и написана със замах книга са множеството детайли, на които видният американски учен обръща внимание. Следва откъс от книгата в превод на Кольо Коев.
Националсоциализмът, или както още можем да го наречем, националистическият социализъм, е един от най-големите политически феномени на ХХ в. Краят на Втората световна война, смъртта и изчезването на Адолф Хитлер отслабват влиянието му за известно време, но не го изличават.
За разлика от комунизма националистическият социализъм не е феномен в минало време. В някои страни, особено в Европа, повече или по-малко открито националистическите социалистически партии печелят около 20% на национални избори днес, близо седемдесет години след като Хитлер се самоубива. Но в тази кратка история на ХХ век аз трябва да се опитам да опиша възхода на националсоциализма в неговия зенит и неговата обвързаност с най-голямата (и най-демоничната) фигура в цялата история на цял един век.
Но преди това повечето от моите читатели трябва да се изправят пред един, както ми се струва, странен и необичаен проблем – а именно трудностите и объркаността (и произтичащите от тях недостатъци) на категоризирането на националистическия социализъм дори и днес. Повечето хора (включително коментатори) описват неговите партии и оратори като членове на крайната десница. Това не отговаря на истината. Освен всичко друго то означава, че социалистите националисти и националсоциализмът са били и са реакционни, което съвсем не е вярно. Те не са имали и нямат нищо общо със старото дясно; те нямат нищо общо с консерватизма. Всъщност техните най-решителни и най-принципни противници са били по-често хората отдясно, отколкото отляво.
Търсейки по-прецизна категория, много хора, дори и днес, използват прилагателното „фашистки“ за описание на националсоциализма – което е следваща грешка. Основната цел на Мусолини е да укрепи единството и силата на италианската държава. Хитлер (в редица случаи) казва, че държавата е Zwangsform, принудителна, ограничаваща рамка: от значение е не държавата, а нацията. Макар да има и други различия между двамата лидери, те стават съюзници, а Мусолини и фашизмът възприемат повече или по-малко отличителните черти на националсоциализма. (Това впрочем прави и Сталин.) „Дефинициите са трикове за педанти“, както се твърди, че е казал Самюъл Джонсън; но историята на думите и на техните най-разпространени употреби не са. Тук стигаме до четвъртото прилагателно, обичайно описващо националсоциализма, най-вече германския: „нацистки“ – което е много по-уместно от гореспоменатите определения. Тази дума ни позволява да посочим по какво се отличават около 1920–1921 г. социалистите интернационалисти и дори социалдемократите от германските националистически социалисти и от тяхната партия.
От самото зараждане на социалистическите партии и движения те са имали членове и привърженици, които са били противници на интернационализма. (Това е един от проблемите на старата категоризация; вземете например Лейбъристката партия във Великобритания, която е резервирана към интернационализма и избягва прилагателното „социалистическа“.) В края на 70-те години на XIX в. най-голямата социалистическа партия в Европа, германската, приема името „социалдемократи“, обозначавайки с това, че тя предпочита да си проправя пътя с демократични и парламентарни – а не революционни – средства. Не това обаче ни занимава сега. Почти от самото начало на ...
Криминалистите смятат, че на мястото може да бъдат намерени още тела
Днес над по-голямата част от страната облачността ще бъде значителна, с временни разкъсвания в часовете преди обяд. На много места ще паднат валежи, в отделни райони интензивни, придружени от гръмотевици и временно усилване на вятъра. По-значителни ще са валежите в източната половина от страната. Възможни са градушки.
ДПА
Групировката “Ислямска държава в Ирак и Леванта” (ИДИЛ) изглежда се готви да засенчи и дори да вземе надмощие над бившата си организация майка, Ал Каида, като по-радикалната групировка бележи значителни победи в Ирак и Сирия и се приближава към целта си да създаде халифат в сърцето на арабския свят.
Съперничеството с Ал Каида беше главната движеща сила зад предприетото в последните дни от ИДИЛ мълниеносно въоръжено настъпление, казват анализатори. И наистина, ултрарадикалната джихадистка групировка изглежда решена да засенчи бившата си организация майка.
Бързото превземане на иракските градове Мосул и Тикрит от ИДИЛ се оказа част от по-мащабна, внимателно планирана кампания за убеждаване на събратята джихадисти, че движението може да осъществи бленуваната цел, която по-старата организация не успя да постигне: установяване на ислямска държава – халифат.
“Макар да имат различия относно най-подходящия път към създаването на ислямска държава, халифатът остава споделена цел за всички джихадисти - всички стъпки в тази посока биха били огромна идеологическа победа и стимул за привличане на нови привърженици в полза на ислямската държава”, казва Арон Лунд, стокхолмски експерт по ислямистките движения.
Стратегическите разногласия с бившата организация майка датират от първите години на американската окупация в Ирак, когато основателят на Ал Каида Осама бин Ладен влезе в
конфронтация с тогавашния лидер на организацията в Ирак Абу Мусаб аз Заркауи за това как да осъществят мечтата си.
Ал Каида официално твърди, че от ключово значение за установяването на халифат е той да бъде приет от местната общност.
Клонът на Заркауи, който се превърна в ИДИЛ, след като миналата година групировката започна да действа в Сирия, обаче смята, че ислямската държава трябва да бъде наложена със сила.
Спорът им отекна из целия ислямски свят - от Пакистан (където се смята, че е базирано централното командване на Ал Каида начело с Айман аз Зауахири) до нигерийските радикали “Боко Харам” и северноафриканските джихадистки групировки.
Миналата година ИДИЛ се отцепи от Зауахири и започна да се бори срещу официалното му сирийско крило “Джебхад ан Нусра”, превръщайки спора от идеологическа вражда в ожесточена война.
ИДИЛ успешно управлява североизточния сирийски град Ракка през миналата година, което даде на групировката допълнителен коз да привлече радикализирани нови последователи и я насърчи да завземе сунитски райони в Ирак.
“В Ракка ИДИЛ възстанови законността и реда, създаде училища, общински съвети и дори граждански проекти, все съгласно шериата (ислямския закон) “, казва Маджед ал Лафтауи, живеещ в Аман юридически представител на видни джихадисти и анализатор на ислямистките движения.
“ИДИЛ отправя послание към мюсюлманския свят и цялата международна общност, че завръщането на ислямския халифат е не само неизбежно, а и че това е единствената правилна и справедлива система на управление”, казва той.
Според Лафтауи Ал Каида в крайна сметка ще бъде отстранена от ИДИЛ.
Засега няма съмнение, че се оформя разкол, което принуждава джихадистките духовници да вземат страна. Абу Мохамед Ал Мокдаси, бивш наставник на Заркауи, миналия месец направи остро изказване, осъждайки ИДИЛ за бруталните му тактики.
Ал Мокдаси призова джихадистите да дезертират от ИДИЛ, обвинявайки групировката в “отклоняване от праведността” и “проливане кръвта на невинни”.
Разногласията обаче се оказват вредни както за ИДИЛ, така и за Ал Каида. Новите членове внимават с обвързването си с всяко от двете движения на фона на разцеплението.
“От месеци джихадистки групировки и поддръжници обсъждат използването на сила от ИДИЛ спрямо събратя джихадисти и нежеланието на отцепниците да се помирят с Ал Каида или други ислямистки групи”, казва йорданският експерт по ислямистките движения Хасан Абу Хание.
“С тези военни победи ИДИЛ не само превзема медийните заглавия, но и променя повествованието”, отбелязва той.
ИДИЛ изглежда се придържа към същинските си радикални корени, включително по възлов въпрос от спора с Ал Каида - отношението към шиитите. Групировката заплаши да ...
Енергийната зависимост на България от Русия може да бъде намалена, ако консорциум, включващ френската компания Тотал (Total), австрийската О Ем Ви (OMV) и испанската Репсол (Repsol), успее да извлече газ от българските води в Черно море, каза Борисов в интервю пред агенция "Ройтерс". Публикуваният току що разговор с лидерът на ГЕРБ стана повод днес председателят на парламента Михаил Миков да върне на парламентарната му група отнетата стая в сградата на НС заедно с прочутата кафеварка, защото бившият премиер нямало къде да приеме журналистите от агенцията.
България избра петролния гигант Тотал да извърши проучвателни дейности в дълбоководно газово находище през 2012, за да диверсифицира доставките си, когато Борисов бе още на власт. Той посочи, че компаниите могат да започнат да добиват газ още от 2016 или 2017 г.
България трябва да продължи с работата по подкрепяния от Русия проект за газопровод "Южен поток" само ако той спазва всички нормативни актове на Европейския съюз, заяви Борисов. И допълни, че ако той състави следващото правителство след предсрочните избори, ще изключи от участие в търга за изпълнение на проекта всяка компания, която е обект на санкции, наложени от САЩ или ЕС във връзка с украинския конфликт. Той смята да продължи работата по българския участък от "Южен поток", ако оглави кабинета, но допълни, че ще се вслуша много по-внимателно в Брюксел, отколкото сегашното правителство. "Конкретните стъпки и действия зависят от много "ако"-та: ако спечелим изборите, ако съставим правителство. Принципът обаче е ясен: заедно с Еврокомисията и в съответствия с нормите на ЕС - строим. Не бъдат ли изпълнени тези правила - не строим", заяви Борисов.
Българското коалиционно правителство начело със социалистите, което се очаква да се оттегли от власт до няколко седмици, силно подкрепя проекта за изграждане на газопровода, но с неохота спря изграждането му заради заплахата от санкции от Брюксел, който се притеснява, че проектът не в съгласие със законодателството на ЕС, пише Ройтерс.
ЕК прекрати преговорите по съгласуването на проекта "Южен поток" със законодателството на ЕС, след като Русия анексира украинския Кримски полуостров по-рано тази година, припомни агенцията. Лидерът на дясноцентристката партия ГЕРБ обеща да анулира търга, спечелен от консорциум, начело с руската компания "Стройтрансгаз", за построяване на българския участък. Собственикът на тази фирма е в списъка със санкции на Запада, наложен след анексирането. По време на премиерския си мандат (в периода 2009-2013 г.) Борисов отказа предложение за построяване на петролопровод и нова атомна електроцентрала - и двата проекта подкрепяни от Русия. През 2012 г. той договори 20-процентно намаление на цените на газа, внасян от Русия, припомни Ройтерс.
"За тези години работата ми с президента Путин, който по това време бе премиер, показа, че когато кажеш добре аргументирано "не", нямаш проблем", каза Борисов пред агенцията. "Нашият непоколебим ангажимент към евроатлантическа ориентация не означава, че трябва да скъсаме връзките си с Русия", каза той.
Събития 1269 г. — Кралят на Франция Луи IX постановява всички евреи, които не носят отличителния знак Звездата на Давид да заплащат глоба. 1829 г. — Руско-турската война (1828–1829): Руските войски завладяват Силистра. 1862 г.
Киев наложи пълна забрана за сътрудничество с Москва във военната сфера и сложи крак на руската отбранителна промишленост, пише “Независимая газета”.
За забраната съобщи първият вицепремиер на Украйна Виталий Ярема. Подобно решение взе през март и временният президент Олександър Турчинов, но указът му обхващаше само оръжията и военната техника, напомня вестникът.
Сега обаче новият държавен лидер Петро Порошенко налага ембарго върху “всяко сътрудничество с Руската федерация в сферата на военнопромишления комплекс”. “Значи край на всички доставки на двигатели и резервни части за нашите военни самолети и бойни кораби, край на обслужването на руските ядрени балистични ракети от украински специалисти и т. н.”, пояснява изданието.
Според негови експерти ситуацията е твърде трудна, защото от скъсването на двустранното военнопромишлено сътрудничество ще пострадат 79 украински и 859 руски предприятия в бранша. Делът на Русия в съответния украински ресор бе към 80 на сто - 200 милиона долара годишно. Делът на Украйна в руския отбранителнопромишлен комплекс бе едва 3,5 процента, но Русия получаваше оттам крайно важна продукция, изтъква всекидневникът.
Военният експерт проф. Александър Гусев изброява днешните нужди на Русия от украински доставки за отбраната, по-специално за бойните кораби и авиацията - за изтребителите Су-27, Су-30 и Су-35, за най-новите фронтови бомбардировачи Су-34, най-големите военнотранспортни самолети Ан-124 Руслан и др.
Санкциите на Киев застрашават руската държавна програма по въоръженията, за която Кремъл отпусна близо 20 трилиона рубли до 2020 г. Киевското военно ембарго фактически ще засегне почти всяка пета военна поръчка за руската военна авиация и военноморския флот, пише “Независимая газета”.
Това обаче явно не плаши руското ръководство, твърди вестникът и цитира ресорния вицепремиер Дмитрий Рогозин, според когото промишлено-търговското министерство е подготвило план за пълно заместване на военния внос от Украйна. Задачата бе поставена от президента Владимир Путин още през април. Според Рогозин обаче руската отбранителна промишленост ще може да замества неполучената украинска продукция с родно производство най-рано след три години.
Междувременно разходите за отбрана в бюджета за идните три години растат и към 2016 г. се очаква да стигнат 4 на сто от БВП на Русия. Делът на социалните разходи пък ще намалява. И няма яснота откъде ще се вземат още пари за заместване на вноса, вмята изданието.
Според политолога Владимир Евсеев Русия ще има нужда от 5 до 7 години, за да замести военния внос от Украйна, а за най-сложните съвместни проекти ще потрябват близо 10 години. Вместо да харчи значителни ресурси за ускоряване на този процес, за Москва ще е много по-изгодно да изгради конструктивен диалог с Киев, тъй че Украйна да продължи военните доставки за Русия, казва той.
Същевременно Русия трябва да привлича военнопромишлени специалисти от Украйна, за да ускори заместването на вноса. Президентът Путин вече заяви, че Русия е готова да посрещне украински инженери от ресора, ако пожелаят да се преселят, посочва военният експерт Едуард Родюков. Руският държавен глава обеща лично те “да получат и достойна заплата, и жилища”, напомня той.
Близо 17 на сто от цялата руска военна продукция не може да излезе на пазара без комплектовъчни възли от Украйна, заявява пред “Новие известия” Юрий Терешченко, шеф на украинския концерн “Укроборонпром”. Скъсването на връзките в ресора ще бъде и удар по ядрената сигурност на Русия - около четвърт от руските ядрени бойни глави са монтирани на ракети, произведени в украинското обединение “Южмаш”, подчертава всекидневникът.
Програмата за заместване на военния внос от Украйна ще струва на Русия над 10 милиарда евро, смята аналитикът Руслан Пухов, цитиран в “РБК дейли”.
Според руското търговско-промишлено министерство повечето средства ще дойдат от самите предприятия, но те все пак ще получат и държавна подкрепа, пише вестникът.
Ако Украйна наистина спре всички доставки за руския военнопромишлен комплекс, това ще е ...
Договорите между търговските вериги и доставчиците на храни ще се публикуват на страниците на търговските вериги, освен това копия от тях ще се предоставят на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Антимонополният орган от своя страна ще има възможност да прави проверки и да отправя съответни препоръки към търговците. Това решиха вчера депутатите, които приеха на второ четене промените в Закона за защита на конкуренцията. Търговец на храни с общ оборот за предходната година над 50 млн. лв., който купува продоволствия, предназначени за продажба в търговски обекти, изготвя проект на типов договор за доставка на храни и ги предоставя на КЗК. Той ще се публикува в 10-дневен срок.
Договорът между търговеца и доставчика на храни ще е писмен и няма да може да се изменя едностранно. Той няма да може да съдържа забрана или ограничение за страна по договора да предлага или закупува стоки или услуги на или от трети лица. Контрактът не може да предвижда такси или плащания, както и отстъпка от цената на договора за услуги, които не са реално предоставени. Освен това депутатите решиха в договора да не се предвижда срок за плащане, по-дълъг от 30 дни от датата на фактуриране.
При злоупотреба с по-силна позиция при договаряне, ще се налага имуществена санкция в размер до 10 на сто от реализирания от предприятието оборот от продажбата на продукта, но не по-малко от 10 000 лв. Когато няма оборот, имуществената санкция ще е в размер от 10 000 до 50 000 лв.
Според британско проучване датчаните са най-щастливият народ в Европа, а Евростат отчита, че най-богатата страна членка на ЕС е Люксембург
"На тази дата" беше сред най-харесваните рубрики във вестник "Дневник" в продължение на години. Сега тя се възражда онлайн, като ще използва богатия архив на медиата и ще допълва поредицата с нови статии. Всеки ден ще ви припомняме накратко интересни събития, които са се случили на тази дата.
На 19 юни 1885 г. Статуята на свободата, превърнала се по-късно в символ на Америка, пристига в Ню Йорк като дар от френския народ. Тя има за цел да увековечи приятелството на Франция и САЩ,...
ДПА
Американският президент Барак Обама обмисля “широк кръг опции”, за да предпази Ирак от разпадане. Но основният му императив там е да предпази американците - отчасти поради падащите му рейтинги на одобрение у дома.
* * *
Американският президент Барак Обама е изправен пред трудното решение като върховен главнокомандващ: как да забави бързото настъпление на джихадистите в Ирак, без да се уплита в поредната война в близкоизточната страна.
Най-важните въпроси за възможна американска военна операция са:
Ще изпратят ли САЩ сухопътни войски в Ирак?
Мащабно разполагане на американски бойни части на иракска земя изглежда малко вероятно. САЩ може би ще продължат политиката си да не изпращат сухопътни войски на място, която вече видяхме в Либия и Сирия. Американската армия вече загуби 4411 войници в започналата при управлението на предишния президент Джордж Буш-син война в Ирак, а Обама няма никакво намерение да увеличава този брой.
Каква е вероятността за въздушни удари?
Целенасочени въздушни удари срещу сунитските въоръжени бойци са възможни според съобщения от американски медии. Това може да бъде направено от самолетоносача “Джордж Х.У. Буш”, който вече е в Залива. САЩ дори могат да разположат самолети в кюрдския автономен район в Северен Ирак или на територията на близки съюзници като Кувейт и Катар.
Каква роля могат да играят нападения с безпилотни самолети?
Безпилотните въоръжени летателни апарати имат политическото предимство да не излагат американски пилоти на риск. Самолетът Ем Кю-1 “Предътър” е въоръжен с ракети Ей Джи Ем-114 “Хелфайър” и може да поразява движещи се цели. Дългият 11 м безпилотен апарат Ем Кю-9 “Рийпър” може също така да носи 500-килограмови бомби с прецизно насочване.
Кои биха били мишените на тези нападения?
Основно лагери, оръжейни складове и командири на ИДИЛ. Такива удари ще всяват страх и объркване в джихадистките сили. Проблемът е, че въоръжените бойци не се придвижват с танкове и бронетранспортьори в спретнати редици. Те са предимно въоръжени мъже в лекотоварни автомобили, които представляват по-сложни цели. Без добра информация от фронтовата линия американски удари може да поразят приятелски сили или цивилни.
Как САЩ могат да се сдобият с разузнавателни сведения за мишените на ударите?
И в този случай безпилотните самолети са важно средство. Тези минисамолети с дистанционно управление могат да позволят на американските командири да виждат почти всички придвижвания в Ирак в реално време. Според вестник “Лос Анджелис таймс” се говори за изпращане на подразделение от специалните сили с численост 100 души, за да координират въздушни удари. Те могат да дават на иракските командири тактически съвети и да разменят събрана информация. Според изданието обаче те няма да имат никакви правомощия да участват в бойни действия.
Как ще реши Обама дали да нападне?
Решаващ фактор ще е дали шиитският премиер Нури ал Малики е готов на отстъпки, за да обедини политически Ирак, като същевременно зачита благополучието на разбунтувалите се в момента сунити. Но Обама се колебае дали да започва отново разпалената от предшественика му война, тъй като това би застрашило рейтингите му на одобрение у дома, които тази година вече ерозираха.
Може ли Обама да защити собствените си хора в Ирак?
Комплексът на посолството в Багдад с 5000 служители е най-големият американски дипломатически обект в света. Той бе построен като укрепен анклав, а в последните дни бе допълнително подсилен с нови 275 души военен персонал, което е приблизително двойно увеличение на гарнизона. Още пет бойни кораба са разположени до американския самолетоносач в Залива, заедно с над 500 морски пехотинци и десетки хеликоптери на разположение в случай на спешна евакуация. Някои служители на ...
Кристин Палица
ДПА
Всяка година 50 милиарда долара се отправят от Африка към сметки в чужбина. Континентът губи повече пари от незаконни финансови потоци, отколкото получава от помощи. Икономическите му ползи са равни на нула.
Като се има предвид, че Африка отчита икономически растеж от 5 %, континентът печели добре. Проблемът: голяма част от парите не остават на континента.
Милиарди африкански долари незаконно биват прехвърляни в банкови сметки в чужбина всяка година и на практика превръщат континента в нетен кредитор, посочват правни експерти.
Адвокати от около 40 адвокатски асоциации и мозъчни тръстове от целия континент обсъдиха миналата седмица в камерунската столица Яунде как може да бъдат запълнени пропуските.
През последните три десетилетия огромната сума от 1,4 трилиона долара е напуснала Африка под формата на незаконни финансови потоци, според съвместното проучване на Африканската банка за развитие и американската група за проучвания Глобална финансова почтеност( Global Financial Integrity).
Това приблизително се равнява на африканския брутен вътрешен продукт, два пъти колкото помощта за развитие, която Африка получи за 30 години и четири пъти сегашния външен дълг на континента.
“Африка губи около 50 милиарда долара всяка година от незаконни финансови потоци,” посочи бившият президент на Панафриканската асоциация на адвокатите Акере Муна.
Повечето незаконни трансфери са доходи от корупция, пране на пари, подправени цени, контрабанда и укриване на данъци. Губят се така също пари заради съмнителни, но технически законни трансакции, като манипулиране на цените или незаконни договори, допълни Муна.
Освен това е намесена и политиката: много африкански лидери станаха печално известни с насочването на милиарди незаконно придобити долари към тайни банкови сметки в чужбина, лишавайки страните си от жизненоважни местни ресурси.
Мабуту Сесе Секо от Заир, днес Демократична република Конго, присвоил, както се твърди, около 4 милиарда долара през 32 годишното си управление, а нигерийският генерал Сани Абача е обвинен, че е откраднал 2 милиарда долара от държавната хазна, според Икономическата комисия за Африка на ООН.
Президентът на Екваториална Гвинея Теодоро Обианг Мбасого, който е на власт от 1979 година, както се твърди, е пренасочил 700 милиона долара в банка в САЩ.
Обратно на общото схващане обаче откраднатите от корумпирани правителства пари са само малък процент от всички незаконни финансови потоци, посочва президентът на Глобална финансова почтеност Реймънд Бейкър. Повечето незаконни трансфери, до 65% , са търговски трансакции на мултинационални компании.
В Африка на юг от Сахара, Нигерия и Южна Африка са се провинили в най-голяма степен, според доклада на Африканската банка за развитие и американската група за проучвания Глобална финансова почтеност. Нигерия изгуби 142 милиарда долара между 2002 и 2012 година, а в Южна Африка изчезнаха 100 милиарда долара за същия период.
Зимбабве, Ангола, Демократична република Конго, Мавриций и Кот д’Ивоар се нареждат непосредствено след тези страни по източването на капитали, според Трансперънси интернешънъл.
Не трябва обаче само Африка да се сочи обвинително, отбелязват правни експерти.
Чуждестранни банки, които предоставят сигурни убежища за заграбено богатство, трябва да бъдат държани отговорни за приемането на незаконни средства, посочва нигерийският адвокат и защитник на човешките права Феми Фалана.
Необходими са по-строги международни банкови правила, за да се сложи край на незаконните финансови потоци, както и публични регистри за всички трансгранични трансакции и подобрени системи за уреждане на съдебни спорове.
Бившият президент на Южна Африка Табо Мбеки, който председателства Съвета на високо равнище към ООН за незаконните финансови потоци от Африка, призова за “радикално укрепване” на държавните институции, за да се справят те с корупцията.
Бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан, който ръководи Африканския съвет за напредък - група от десет политици и икономисти, сред които са бившият нигерийски президент Олусегун Обасанджо, вдовицата на Нелсън Мандела - Граса Машел и активиста музикант Боб Гелдоф, призоваха за световна система за данъчна прозрачност, ...
в. Хюриет дейли нюз
Опозицията избра своя кандидат: Екмеледин Ихсаноглу…
Кой е Ихсаноглу? Нека го представим:
Неговото семейство е от Йозгат (окръг в Централен Анадол), а той е родом от Кайро. Баща му е бил най-добър приятел на Мехмет Акиф, поета, написал текста на турския национален химн. Баща му е бил толкова близък с Акиф, че емигрирал в Египет заедно с него.
Това е причината, поради която е роден в Кайро. Ихсаноглу познава ислямския свят много добре. Отлично е запознат с ислямското изкуство и ислямската история.
Познава постиженията на османците в областта на науката. Много добре е запознат с османската история.
Той е умерен; владее езика на дипломацията и е уважаван във всички кръгове. Дали всички тези квалификации ще бъдат достатъчни, за да може Ихсаноглу да бъде избран за първия президент на Турция, получил поста на преки избори? Не знам, няма как да знам.
Но има нещо, което зная: опозицията, обединена около неговото име, направи много мъдър ход. Дори мога да кажа следното: Те направиха възможно най-доброто.
Защо?
Нека обясня: Името Ихсаноглу не звучи неприятно в ушите на електората на (управляващата) Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Те няма да могат да консолидират силите си срещу него.
Националисти, консерватори, старите десноцентристи, османисти - те няма да се ориентират към кандидата на ПСР, казвайки си: “Този човек е прекалено ляв; той е чужд; далеч е от Анадола, твърде встрани е от национализма”. Това е, защото Ихсаноглу е близък до център-дясното, тукашен е, наистина е от Анадола и е национално познато име.
Народнорепубликанската партия (НРП), социалдемократите и ултранационалистите, точно както първоначално не можеха да преглътнат името Мансур Яваш (кандидат на НРП за кмет на Анкара, споменаван като потенциален президентски кандидат), може и да не преглътнат името Ихсаноглу. Когато обаче стои дилемата “Ердоган или Ихсаноглу?”, няма нищо друго, което биха могли да направят, освен да изберат Ихсаноглу. Освен това, кой знае, точно както се оказа, че харесват Мансур Яваш, по същия начин може и да харесат Ихсаноглу, когато го опознаят.
От гледна точка на кюрдите, когато поледнем към Ихсаноглу, името му не е такова, че да предизвиква антипатия у тях. Не казвам, че те ще го прегърнат с топли чувства. Казвам, че Ихсаноглу не е име, което автоматично ще ги отклони към противниковия кандидат.
Най-големият недостатък на Ихсаноглу в момента е, че хората не го познават както трябва. Дори процентът на онези, които могат правилно да произнесат името му, е малък… Той ще трябва да положи изключителни усилия, за да запознае обществеността със себе си.
Най-голямата му възможност е, че има потенциала да обедини сегментите против Ердоган около своето име.
Най-голямата му слабост може да се окаже липсата на медия, която ентусиазирано го подкрепя. Няма вестник, телевизия, сайт или “басейн” (така в Турция наричат медиите, които подкрепят правителството, бел.ред.). Няма си дори и джакузи.
Най-добрата му черта е помирителният му характер. Най-голямата му дилема е, че няма време и средства да представи себе си както подобава.
Най-голямото му превъзходство е, че баща му е бил приятел с Акиф, а той самият следва същия път.
Най-големият му късмет е, че е близък до Близкия изток; познава ислямския свят.
Макар че е “консервативен”, би могъл да изглежда доста “елитарен” за нашите хора. Най-големият му изпит ще бъде дали ще успее да се идентифицира с кемалистките, леви, социалдемократически и алевийски гласоподаватели; дали ще бъде също толкова компетентен, колкото се оказа Мансур Яваш в това отношение…
БТА
Лазар Семини
Асошиейтед прес
До преди десет години Лазарат бе обикновена фермерска община. Сега селото в Южна Албания е най-големият нелегален производител на марихуана в Европа, събирайки милиарди евро печалби всяка година от растенията, отглеждани открито в полета и в градините на къщите.
Разположено в зелена равнина, обградена от високи хълмове, това южно село с население пет хиляди души се смята, че произвежда 900 тона канабис годишно на стойност 4,5 милиарда евро - малко под половината от БВП на малката балканска страна.
Доходният бизнес оставя следите си върху обществото. Атрактивни коли и скъпи къщи се виждат днес в селото, където много жители останаха без работа след политическите чистки, последвали смяната на правителството в Албания в края на 90-те. По ирония на съдбата много от жителите на селото преди са работили за митническата служба, отговаряща за граничните пунктове на границата с Гърция.
Отглеждането на марихуана постепенно се увеличи от тогава, насърчавано от голямото търсене от съседните Гърция и Италия, докато Албания също така стана основна транзитна точка за други наркотици, транспортирани за Европа от Азия и Латинска Америка.
Преди властите оставяха наркобандите да се разправят една с друга, тъй като посещенията на полицията бяха посрещани с оръжейни изстрели. Промяната обаче дойде с новото социалистическо правителство, което дойде на власт миналата година с ясна цел да изкорени търговията с марихуана и да продължи с усилията за членство на Албания в ЕС. Молбите на страната за получаване на статут на страна-кандидат за 28-членния блок вече бяха отхвърлени три пъти, като организираната престъпност и корупцията винаги бяха изтъквани като пречки.
В най-амбициозното усилие досега 500 полицейски служители бяха разположени тази седмица, за да наложат закон и ред в Лазарат като част от национална антинаркотична операция, и бяха посрещнати с гранати, минометни снаряди и изстрели от тежки оръдия, след като достигнаха покрайнините на селото. Местните телевизии излъчваха събитията на живо, а полицията и министерството на вътрешните работи призоваха жителите да стоят вкъщи и предупредиха другите да стоят настрани от района, разположен на около 230 километра на юг от столицата Тирана.
Шефът на полицията Артан Диди каза пред журналисти в Тирана, че полицията е взела на прицел “много добре структурирана и организирана престъпна група, която държи селото в ръцете си”.
На втория ден от операциите във вторник членовете на полицията бяха увеличени до 800 и полицаите взеха под контрол около една четвърт от селото, изземайки “значителни количества” марихуана и муниции, както и машина за производство на дрога. Намирайки се под почти непрекъснат обстрел те унищожиха 11 хиляди растения канабис и планират да напредват към охраняваните от бандите райони.
Министърът на вътрешните работи Саимир Тахири обеща да продължи, докато “всеки квадратен сантиметър в Лазарат не бъде поставен под контрола на държавата”.
Според социалистите Лазарат - крепост на бившата управляваща Демократическа партия, преди се е възползвал от връзки с политическия елит.
Свърши времето за връзки на престъпния свят в Лазарат с парламента, с политиката, с тези, които те използваха до вчера, каза Тахири.
Това, което виждате днес, е най-добрият пример за нашата решителност за въвеждане на върховенството на закона във всяко кътче на Албания, добави той.
Демократите разпространиха изявление, в което се казва, че макар те да подкрепят антинаркотичните операции, отговорът на правителството е бил твърде жесток и “упражнява психологически терор върху цивилното население’.
Шестима души бяха арестувани в селото по подозрение в участие в предишна стрелба и нападение и грабеж на новинарски телевизионен екип.
Полицията посочи, че повечето изстрели идват от две къщи, в които очевидно има складирани оръжия. Десетки тежко въоръжени членове на наркобанди стреляха от удобни точки в селото и взимаха оръжия от най-малкото четири бивши подземни складове за оръжие на армията, до които има ...
“Еее, не се притеснявай, де, Кипър е само на 2 ч път.” Така успокои Руслан Мъйнов екранната си половинка Ева Тепавичарова преди няколко месеца. Тогава продуцентите на “Столичани в повече” изпратиха героинята Йовка при майка , защото в реалния живот актрисата беше в напреднала бременност. В момента колегите вече снимат предстоящия осми сезон. Тя
Росбалт
Узбекистанският президент Ислам Каримов разкритикува подписания от лидерите на Русия, Казахстан и Беларус договор за учредяване на Евразийски икономически съюз. “Според тях създавали само икономически пазар, без ни най-малко да се отказват от своя суверенитет и независимост, - заяви Каримов. - Кажете ми обаче: може ли да има политическа независимост без икономическа независимост?”
Това съвсем не е първото му изявление в този дух. Без съмнение Ташкент все повече страни от Москва и се сближава със Запада. През 2012 г. например Ташкент съобщи, че излиза от военния блок ОДКС, създаден по инициатива на Кремъл, а през май т. г. в узбекистанската столица бе открит щаб на НАТО. Ален Делетро от испанския аналитичен център FRIDE допуска, че Каримов е предприел тази стъпка заради новата външна политика на Русия след украинските събития. “Осъзнал я е след словото на Владимир Путин в Кремъл с обяснения за новата доктрина на Русия за закрила на сънародниците в близката чужбина. Досега Узбекистан смяташе за източник на външна заплаха само ислямистките терористични групировки”, посочи Делетро пред “Дойче веле”.
Несполуките на Кремъл в Узбекистан зачеркват много от успехите на Москва в други средноазиатски страни. Узбекистан безспорно е ключова държава за региона. Дори не защото е с най-многобройно население в Средна Азия. Специалната си роля Узбекистан дължи и на своето географско положение - единствен той сред местните републики граничи с всички средноазиатски страни.
Много е важно също, че край узбекистанските граници във всички средноазиатски държави живеят компактно узбекски диаспори. Намирайки опора в местните лидери на узбекските общности, Ташкент може доста ефикасно да влияе върху ситуацията в целия регион. Макар съпоставим по брой на населението и с по-мощна икономика, Казахстан има къде по-малко възможности в този план. Затова може с известни уговорки да заявим: който контролира Узбекистан, контролира и цяла Средна Азия.
При това положение за Кремъл ще е почти престъпно да не забележи след кримските събития появата на сепаратистки сдружения в Узбекистан. През март например в интернета плъзнаха изявления на движението “Алга, Каракалпакстан!” (”Напред, Караккалпакстан!” - б. а.), настояващо автономната република да излезе от Узбекистан и да се присъедини към Русия.
“Събитията в Република Крим развълнуваха режима на Каримов. Народът на Каракалпакстан не е съгласен с външната и вътрешната политика на каримовския режим. Народът иска да се присъединим към Русия. По своята култура и език каракалпаките са по-близки до казахите - дали обаче Елбасъ (президентът на Казахстан, б. а.) ще подкрепи свободата и независимостта на Република Каракалпакстан? Ако чуем добър сигнал от Кремъл, Каракалпакстан има готовност да вдигне знамето на Руската федерация”, се казва в декларация на движението.
А в края на април съвсем неизвестният дотогава информационен център “Ширак” разпрати с електронна поща съобщение за демонстрации на борци за независимост в Каракалпакстан. И свърза скорошната визита на Ислам Каримов в автономната република с изненадващата активност на местните сепаратисти.
Безспорно ще е глупаво да вземем твърде сериозно факта, че неколцина души са формирали полумитична партия в интернета. Доста симптоматична е обаче оперативната поява на движението - веднага след началото на кримските събития. Трябва да си премного запален по конспирологията, за да съзреш в каракалпакското развитие “ръката на Кремъл” - засега Москва просто е ангажирана другаде. Но както и всяка държава на нейно място, Русия не може да не вземе под внимание узбекистанските “прокремълски сепаратисти”, вдъхновени от кримския прецедент.
Каракалпакстан обаче далеч не е най-опасната “гореща точка” в Узбекистан. Както посочват във “Вашингтон пост” Марлийн Ларюъл и Шон Робъртс, политолози от американския университет “Джордж Вашингтон”, “замразените” конфликти от времето на разпадащия се Съветски съюз след Крим може да избухнат отново”. Според тях за Узбекистан са особено ...
България се нарежда на последно място в ЕС и по брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението - 47% от средното ниво. С най-висок резултат отново е Люксембург (264%).
Решение за персонални промени в Министерския съвет ще гласува днес парламентът.
В дневния ред е и прекратяване на пълномощията на народни представители.
Депутатите ще обсъждат на второ четене промени в Закона за защита на потребителите и в Закона за подземните богатства.
Днес ще бъде облачно, с валежи от дъжд, в следобедните часове – придружени от гръмотевици и временно усилване на вятъра. По-значителни ще са валежите в източната половина от страната. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток.
България ще бъде домакин на 30-та Среща на Съвета на външните министри на страните-членки на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество в качеството си на ротационен председател на организацията за периода 1 януари - 30 юни 2014 г.
Заседанието на Съвета ще бъде под председателството на министър Кристиан Вигенин днес в Златни пясъци. Ще участват представители на страните-членки, специализираните органи на ЧИС, страните и организациите наблюдателки, секторните партньори и други гости.
Звездата на Португалия Кристиано Роналдо бе уплашен от лекар, че може дори да приключи кариерата си, ако не спре със сериозните натоварвания. Действащият носител на "Златната топка" играе с ...
Левски е на път да изпусне испанеца Диего Леон. Атакуващият халф от кипърския Неа Саламина е наблюдаван от "сините" за позицията зад нападателя. Договорът на юношата на Реал (Мадрид) изтича ...
Лидерът на най-голямата гръцка опозиционна партия СИРИЗА Алексис Ципрас потвърди, че неговата цел са предсрочните избори, а това ще се постигне, ако се възпрепятства избора на нов президент на стра...
Тодор Янчев вече не е футболист на ЦСКА. Спечелилият всичко в българския футбол играч ще остане само като асистент в щаба на Стойчо Младенов. Въпреки че на първия лагер-сбор Янчев беше обявен за играе...
Травма принуди финалистката на Ролан Гарос Симона Халеп на напусне турнира в Хертогенбош, Холандия. Румънката се отказа във втори кръг, в мача срещу Аника Бек (Гер), при резултат 7:5, 2:3. Не е ясно...
Стражът на Испания и капитан на отбора Икер Касияс изживя тежко отпадането на тима от Световното, втората поредна загуба в турнира и седемте гола, които инкасира във вратата си за два мача. Стражът н...
Външната политика на американския президент Барак Обама не се нрави на 57% от американците. Това сочи ново допитване до общественото мнение, направено по поръчка на телевизия NBC и в. The Wall street ...
Халфът на Испания Шаби Алонсо, който не можа да намери играта си във втория мач на тима - загубата от Чили с 0:2, призна, че "Ла Фурия" не е бил предишният отбор в двете си изиграни срещи в ...
В дневния ред на парламента днес депутатите ще гласуват решение за персонални промени в кабинета "Орешарски".
Със зашеметяващ вокален диапазон (над три пълни октави) и впечатляващи актьорски и танцови умения Сара Брайтман ще направи своя дебют и пред българската публика. Най-продаваното женско сопрано в света пристига в София с грандиозен концерт на 12 ноември в зала “Арена Армеец”. Събитието е част от световното турне на Сара - Greatest Hits Tour.
Брадли Клапър
Асошиейтед прес
Перспективата за връщането на американската армия за нова война в Ирак превърна ястребите в Конгреса в гълъби.
Законодателите, които преди 12 години охотно гласуваха в подкрепа на разрешението за употреба на военна сила за сваляне на Саддам Хюсеин и унищожаване на оръжията за масово унищожение, които така и не бяха намерени в Ирак, сега се съмняват, че въздушните удари ще възпрат бунтовниците, заплашващи правителството на премиера Нури ал Малики и Багдад.
Дори у онези, които са възприели твърд подход към националната сигурност, нарастват опасенията от попадане в близкоизточната задънена улица и умората след цяло десетилетие на конфликти в Ирак и Афганистан. В тези войни загинаха над 6000 американци, а цената им беше един трилион долара.
Докато президентът Барак Обама обмисля следващата си стъпка, Конгресът е далеч от единодушие по въпроса как трябва да постъпят САЩ въпреки че някои републиканци - най-вече сенаторът Джон Маккейн - гласовито призовават за въздушни удари и постепенно засилване на военния ангажимент. Верското насилие между проправителствените шиити и сунитите засилва несигурността в Конгреса.
Обама ще обсъди ситуацията в Ирак с лидерите на Камарата на представителите и на Сената от двете партии в Белия дом днес. Служители на Държавния департамент и на Пентагона ще проведат информационни срещи при закрити врати с депутатите през следващите няколко дни.
“Докъде ще доведе всичко това и дали това е началото или краят?”, отвръща сенаторът републиканец Ричард Шелби на въпрос за въздушните удари. “Не знаем. Този тлеещ конфликт между шиити и сунити и техните съюзници продължава от 1500 години. Мисля, че каквото и да направим, той няма да спре.”
Шелби беше един от 77-те сенатори от Републиканската и Демократическата партия, които гласуваха на президента Джордж У. Буш да бъде разрешено да започне война. Сред сенаторите, допринесли за постигането на категоричната двупартийна подкрепа на 11 октомври 2002 г. бяха демократите Джо Байдън, Хилари Родъм Клинтън и Хари Рийд.
“След цяло десетилетие война нямаме желание за повече”, казва Рийд, лидерът на мнозинството в Сената.
“Това беше едно от най-лошите решения, които някога съм подкрепял”, допълва друг сенатор демократ, Том Харкин, който тогава беше гласувал “за”. Запитан какво мисли за тогавашния си вот, повече от десетилетие по-късно, докато САЩ отново обмислят интервенция, Харкин казва: “Тежи ми на съвестта.”
Но сенатор Мери Ландрио, демократка, която също гласува за употребата на сила през 2002 г., казва, че тогавашната й позиция няма да повлияе на мнението й този път. Тя отказа да отговори дали подкрепя военната операция. Сенатор Чък Шамър, друг демократ, който предишния път одобри военните действия в Ирак, също не пожела да сподели мнението си.
Сенаторите от двете партии изглеждат единодушни най-вече в мнението, че Малики трябва да се оттегли от властта, въпреки че мнозина призовават правителството му да бъде подкрепено в битката срещу въстанието на групировката “Ислямска държава в Ирак и Левант” (ИДИЛ).
ИДИЛ превзе няколко града в Сирия и Ирак. Правителството във Вашингтон изпрати почти 300 американски военни във и около Ирак, за да осигури безопасността на американското имущество.
“Подкрепям почти всичко, което би отслабило ИДИЛ”, казва сенаторът републиканец Орин Хач. “Ситуацията е много опасна.”
Маккейн, който през уикенда разговаря по телефона с началника на администрацията на Белия дом Денис Макдона, твърди, че няма да са необходими големи контингенти за провеждането на ефективна операция в Ирак и че те ще са нужни само за осигуряване на близка въздушна подкрепа. Той смята, че няма да са необходими сухопътни подразделения, но че известно количество военен персонал трябва да се разположи на място, за да идентифицира целите на въздушните удари.
“Това вероятно ще бъдат малък брой военни от специалните части, хора, които да подготвят въздушната ...
Изложба, посветена на 170 години от началото на българската журналистика и 120 години организирано журналистическо движение в България, ще бъде показана днес в Народното събрание.
Експозицията под надслов "Между три века" ще бъде открита от председателя на парламента Михаил Миков в 11.00 часа в Северното фоайе.
Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева заминава днес на работно посещение в Брюксел.
В белгийската столица Терзиева ще има среща с генералния директор на ГД "Регионална и градска политика" в Европейската комисия Валтер Дефа. Основна тема на разговора ще бъде казусът с временно спрените плащания по някои проекти от Оперативна програма "Регионално развитие".
„Алфа финанс холдинг” на Иво Прокопиев крие от Комисията за финансов надзор договора за продажба на „Каолин” на немската фирма „Кварцверке” и така погазва решение на Върховния административен съд. За това алармираха вчера от КФН. От комисията припомнят, че по повод продажбата на „Каолин”, което е публично дружество, са предприели поредица от проверки, наложени са принудителни мерки, сезирани са разследващите органи и се водят съдебни дела във връзка със съмненията за ощетяване на миноритарните акционери чрез сделката.
Зам.-шефът на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност”, е наложил принудителна административна мярка спрямо „Алфа финанс холдинг”, като е изискал целия договор за продажбата на акциите на „Каолин”. Дружеството на Прокопиев обжалва мярката, но Върховният административен съд окончателно я потвърждава. Въпреки че решението е на последна инстанция и мярката е влязла в сила през април, „Алфа финанс” продължава да не я изпълнява. С това застрашава интереса на миноритарните акционери и възпрепятства надзорните действия и правоприлагането, посочват от КФН. Източници от комисията припомниха, че съгласно Закона за КФН имат право да влизат в офиси на дружества, извършили нарушения, и да изземват документи оттам. Ако Прокопиев продължава да крие договора, служители на комисията скоро може да навестят и „Алфа финанс”.
Наскоро журналистическо разследване разкри, че сделката на Прокопиев с „Кварцверке” е ощетила дребните акционери в „Каолин” с 11 млн. лв.
12-годишно дете откри мъртвец в изоставена къща.
Министърът на отбраната Ангел Найденов ще открие днес научна конференция за обсъждане на работата по научно-приложен проект на тема "Визия за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2035 година".
Форумът, организиран от Института за перспективни изследвания за отбрана, започва в 9 часа във Военната академия "Г. С. Раковски".
Държавата ще подкрепи 13 инвестиционни проекта, по които се разкриват близо 4000 нови работни места и се предвиждат инвестиции за над 66 млн. лв.
Подуправителят на БНБ и ръководител на управление „Банков надзор” Цветан Гунев е прикривал източването на КТБ. Заради това престъпление прокуратурата е повдигнала преди две седмици обвинение на банкера. Информацията беше потвърдена официално от държавното обвинение и БНБ, но без да споменават името на източваната кредитна институция. На Гунев е наложена
мярка за неотклонение „подписка”
уточни прокуратурата. Към момента държавното обвинение проверява 19 кредита, отпуснати от КТБ към фирми, свързани с мажоритарния собственик на трезора Цветан Василев.
Малко преди да бъде съобщена новината на редакционните пощи на част от медиите, бе получено писмо от лице, представящо се за служител в БНБ. В него то разкрива, че Гунев е станал клиент на прокуратурата заради прикриването на източването на „една печално нашумяла в последните дни банка”. Единственият трезор, за който в последните дни в медиите излязоха серия от разследвания за това, че е източван през свързани с мажоритарния й собственик фирми, е КТБ.
От националния трезор информираха, че срещу Гунев е образувано досъдебно производство. Заради това той е с отнет достъп до класифицирана информация.
„От момента, в който БНБ е уведомена за отнемане разрешението за достъп до класифицирана информация на г-н Гунев, достъпът му до такива документи е преустановен”, пише в официалното съобщение на БНБ. Те обясниха още, че банкерът е излязъл в отпуск, който ще продължи, докато тече
разследването срещу него
„Междувременно функциите на ръководител на управление „Банков надзор” вече се изпълняват от г-жа Нели Кордовска, главен директор на управление „Банков надзор”, пишат още от БНБ.
В писмото си, разпратено до медиите, обаче служителя на БНБ твърди, че Гунев „не е предприемал надзорни мерки за спиране на източването на тази банка и нейното оздравяване”. Заради тези действия подуправителят на БНБ се е сдобил с обвинение по чл. 282 от Наказателния кодекс, уточниха от прокуратурата. За това престъпление законът предвижда до 10 години затвор и отнемане на правото да заема публична длъжност.
Според Закона за кредитните институции максимумът, който трезорът може да раздаде на свързани лица под формата на кредити – т.нар. кредитни експозиции, е 25 на сто от собствения й капитал. Към 2011 г. експозицията на КТБ към свързаните с Василев дружества е надхвърляла 10 пъти това законово ограничение.
Агенцията за международно развитие, която влиза в структурата на американския Държавен департамент, ще предостави на Украйна допълнителна финансова помощ в размер на 10 милиона долара за борба с корупцията, предаде ИТАР-ТАСС. Властите в Киев да били уведомени за взетото решение от директора на агенцията Раджив Шах, който е на посещение в страната.
Средствата ще бъдат предназначени за обезпечаване на справедливата и прозрачна работа на съдебната система, за прозрачност при държавните...
Министърът на образованието и науката Анелия Клисарова ще присъства днес на откриването на Институт за изследване и развитие на лидерството в информационна среда.
Откриването ще се състои от 11.00 часа в сградата на Университета по библиотекознание и информационни технологии.
89-годишният Иохан Брайер е арестуван в дома си вън Филаделфия
Във връзка с работата по мащабен проект за подмяна на спирателни кранове с голям диаметър, над резервоар „Колежа“, се налага спиране на водоподаването от 22, ч. на 18 юни до 10 ч. на 19 юни, съобщиха от Софийска вода.
Засегнатият район, който временно ще остане без вода, обхваща ж.к. „Младост“ 1А, 2, 3 и 4, част от „Младост-1“, местността Детски град, комплекс „София вилидж“, както и части от кв. „Малинова долина“ и от кв. „Горубляне“.
С цел да се намали неудобството за нашите клиенти, работата по проекта ще се извърши през малките часове на денонощието, но поради обхвата на ремонтните дейности, те ще продължат до сутрешните часове на 19 юни, казват от дружеството. Но уверяват, че сложната манипулация ще доведе до значително подобрение на предоставяне на услугите, до ограничаване на зоните на спиране при изпълнение на бъдещи ремонти и по-ефективно управление на водопроводната мрежа.
Останките на 17 военнослужещи, загинали в самолетна катастрофа в Аляска през 1952 г., бяха открити повече от 60 години след трагедията, предадоха световните агенции, като цитираха съобщение на Пентагона. Тридесет и пет тела все още се издирват.
Военният самолет С-124 Глоубмастър се разбил на 22 ноември 1952 г. след излитането от военната база "Елмъндорф", в Аляска, на път за щата Вашингтон. На борда на машината е имало 41 военни и 11 души екипаж.
Заради лошото време тогава...
Останките на 17 военнослужещи, загинали в самолетна катастрофа в Аляска през 1952 г., бяха открити повече от 60 години след трагедията, предадоха световните агенции, като цитираха съобщение на Пентагона. Тридесет и пет тела все още се издирват.
Военният самолет С-124 Глоубмастър се разбил на 22 ноември 1952 г. след излитането от военната база "Елмъндорф", в Аляска, на път за щата Вашингтон. На борда на машината е имало 41 военни и 11 души екипаж.
Заради лошото време тогава...
170 години българска журналистика – свободата на словото и словото на свободата живеят във всеки един от нас
"Ние сме деца на буквите и словото и благодарение на тях съществуваме като народ, нация и държава. Без словото ни няма във времето и пространството, а журналистите носим най-голяма отговорност пред тези, които са ни го дали".
С тези думи журналистът Велислава Дърева се обърна към всички колеги в деня, когато отбелязваме 170 години от началото на българската журналистика и 120 години от началото на организираното журналистическо движение в България, предаде репортер на БГНЕС.
По изключително въздействащ начин Дърева изправи публиката в театър "София" на крака, произнесе "Азбучната молитва" на Константин Преславски и призова журналистите да правят това всяка сутрин преди да се заемат с поредната задача.
"С буквите се изписват както красиви и смели, така и грозни и подли слова, но свободата на словото е във всеки един от нас и живее заедно със своя близнак словото на свободата", каза острото перо на в. Дума и подчерта, че българската публицистика я има още от времето, като Черноризец Храбър пише "За буквите".
Виртуозният пианист проф. Виктор Чучков поздрави журналистите с интерпретация на ръченицата на Петко Стайнов. С неподправимото си чувство за хумор актрисата Татяна Лолова определи професията в страната като светлосенки и тъмни осезания, като пастелни тонове от хора и партии, оцветени в зелено, охра, власт и розе.
За разлика от писателя Габриел Гарсия Маркес, който ходи навсякъде без шапка, за да не му се налага да я сваля на никого, актьорът Вили Чаушев не бе пропуснал да си вземе неговата, за да я свали пред българските журналисти в театъра. Празникът бе уважен също така от Музиканта на годната проф. Мичо Димитров и народната певица Гуна Иванова.
Поздравителни адреси за празника изпратиха президентът Росен Плевнелиев, директорът на ЮНЕСКО Ирина Бокова и председателят на Комисията по културата и медиите към Народното събрание Стефан Данаилов. За принос към българската култура, министърът на културата д-р Петър Стоянович награди СБЖ с отличието "Златен ритон".
Тържествения концерт-събор под патронажа на ЮНЕСКО, ни върна към издаването на първото българското списание "Любословие" и първият вестник "Български орел". В годината, в която честваме 40-годишния юбилей на Факултета по журналистика и масови комуникации в Софийския университет "Св. Климент Охридски", 55 години от създаването на БНТ, 80-годишнината на БНР, 120 години от началото на организираното журналистическо движение в България и 170-годишнината от началото на българската журналистика, си спомнихме и за първия журналистически събор в читалище "Славянска беседа". През 1894 г. министър-председателят Константин Стоилов обявява този ден за национален празник, а светли имена от духовния елит на страната като Алеко Константинов, Иван Вазов, Константин Стоилов, Янко Сакъзов застават зад идеята за укрепване на духовността на народа ни.
Добрина Чешмеджиева, Светослав Терзиев, Лили Маринкова, Ирина Гъделева, Георги Рачовски, Десислава Ризова и Андрей Захариев споделиха изпитанията и удовлетворението от различните видове журналистика днес. Те не отминаха трудностите, пред които професията е изправена. Колегите и разказаха за задачата да пазят стила и класата, да се уповават на любовта към думите, да не губят надеждата, че културата има бъдеще, да знаят че журналистиката има много лица и страни, но е най-вече там, където е най-опасно, да помнят, че тя е щастие, участ и съдба, но мярката се крие в благородството.
Bашата любима рецепта може да спечели 30 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен, но задължително добър кулинар, ще готви пред читателите. Изпращайте рецептите си на адрес mpopova@24chasa.bg. За въпроси - тел. 942 25 31.
Общинският съвет в старата столица Велики Преслав не успя да преименува 14 улици, кръстени на соцвождовете Ленин, Георги Димитров, Васил Коларов и местния партизанин Стефан Стойчев. Около 30 души от 6-те села, в които трябваше да има “възродителен” процес, дойдоха на последната сесия на ОбС настроени за протест.
Кметът на София Йорданка Фандъкова ще участва в стартиращата среща по Програма Европа-2014 днес от 12.00 ч. в Информационния център за кандидатурата на София и Югозападен регион за Европейска столица на културата 2019.
Кметът на София Йорданка Фандъкова ще участва в стартиращата среща по Програма Европа-2014 днес от 12.00 ч. в Информационния център за кандидатурата на София и Югозападен регион за Европейска столица на културата 2019.
Останките на 17 войници, загинали при авиокатастрофа в Аляска през 1952 г. бяха намерени повече от 60 години след инцидента, съобщи Пентагонът.
Все още се издирват 35 тела на загинали при катастрофата. Военният самолет C-124 Globemaster се разбива на 22 ноември 1952 г. след излитането си от базата Елмендорф, Аляска, на път за щата Вашингтон. На борда му е имало 41 пътници и 11-членен екипаж. Лошите климатични условия са попречили веднага след катастрофата да бъде започнато издирване. Така през ноември 1952 г. екипи, изпратени да търсят самолета, не са открили и следа от него.
През юни 2012 г. хеликоптер на Националната гвардия на Аляска засича останки по време на тренировъчен полет. Последвалите акции по издирване потвърждават, че става въпрос именно за разбилия се през 1952 г. самолет. Учени и следователи успяха да идентифицират 17-те войници загинали при катастрофата. Останалите жертви трябва да бъдат открити, като издирването им продължава, каза още от американското военно ведомство.
В американския щат Тексас са арестувани двама мъже по обвинение за терористична дейност и подкрепа за екстремисти, съобщиха местните власти.
Според прокуратурата 23-годишният Ратул Ашиким Хан е задържан в дома си в Остин. Повдигнати са му обвинения за провеждане на джихад. Майкъл Волф, известен като "Фарук", е арестуван на международното летище в Хюстън. Според властите той е смятал да замине за Близкия изток, за да помага на радикални групировки, участващи във военния конфликт в Сирия. Двамата могат да получат до 15 години затвор, ако обвиненията срещу тях бъдат доказани. Според предварителната информация делата между тях не са свързани.
Най-сексапилните жени в света са бразилките, но в челната десетка попадат и българките, пише американското издание "Латин таймс". То се позовава на допитване, направено по поръчка на сайта "Мис Травел".
Според проучването бразилките са най-сексапилните жени в света. Следват рускините, колумбийките, британките, филипинките, испанките, австрийките, българките, южноафриканките и канадките.
Най-сексапилните мъже пък са австралийците, след тях са италианците, британците,...
ЕС не е против "Южен поток", строителството на газопровода е прекратено временно, заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.
"Нямаме нищо против "Южен поток", за нас са приемливи всички елементи от инфраструктурата за доставка на газ в Европа. "Южен поток" е допълнение, а не нов източник. По отношение на този проект ние сме обективни и неутрални. Всички решения се взимат от инвеститорите и правителствата на страните, през които преминава газопроводът", каза Йотингер пред журналисти в Брюксел.
"Еврокомисията, като гарант на съюзното законодателство, обаче трябва да осигури съответствието на проекта съгласно европейските правила. Ние поискахме от заинтересованите страни мандат за преговори с Русия, за да внесем поправки в споразуменията и да ги приведем в съответствие с правилата на ЕС", подчерта Йотингер.
"Стартирахме преговори, създадохме работна група и продължихме обсъжданията, но преди няколко дни Русия реши да се обърне към Световната търговска организация (СТО), за да получи изключение от европейските регламенти. При това Москва ни обвини в нарушаване на правилата на СТО, т.е. руската енергийна политика е в съответствие с правилата на СТО, а законодателството на ЕС не е".
"Готови сме за преговори в прагматичен дух за изключение от правилата на ЕС, но за начало е нужно Русия да признае тези правила, а не да върви срещу тях. Членовете на ЕС повериха преговорите на Еврокомисията. Позицията нибе съгласувана миналата седмица в Люксембург, всички 28 страни одобриха моята позиция за "Южен поток", отбеляза Йотингер.
"За нас са неприемливи нарушенията на правилата на вътрешния пазар. Изключения са възможни, но за начало трябва да се признаят нашите правила, а после да се търсят изключения от тях. Така бе и със "Северен поток". Ние проявяваме гъвкавост, правим изключения. Но партньорите и инвеститорите в проекта са длъжни да признават правилата".
"Що се отнася конкретно до България, нейното споразумение с Русия поражда у нас въпроси в областта на екологията, правилата на вътрешния пазар и антимонополните правила. Така например, законодателството на ЕС изисква разделение на доставчиците на газ, транспортните и разпределителните компании, свободен достъп на трети страни до транспортната инфраструктура, конкурсна борба за контракти".
"Твърде лесно е да се каже: "Вие сте хубава инженерна фирма, затова ще строите газопровода. Българското правителство внесе в парламента някои поправки в споразумението с Русия. Мои хора се намират там, в София, за да консултират българите. Въз основа на решението на българския премиер всички строителни работи са преустановени до изясняване на общи правни въпроси. И бих се удивил, ако узная, че на места строителството продължава".
Енергийната зависимост на България от Русия може да бъде намалена, ако консорциум, включващ френската компания Тотал (Total), австрийската О Ем Ви (OMV) и испанската Репсол (Repsol), успее да извле...
Жълти и зелени презервативи с вкус на традиционния бразилски коктейл кайпириня са абсолютен хит на Световното първенство по футбол, пише БГНЕС. Кондомите бяха пуснати от най-големия производител на...
Броени седмици преди SOFIA ROCKS 2014, когато на една сцена ще се качат 30 SECONDS TO MARS, THE OFFSPRING, SKILLET, MANDO DIAO, ALCEST и OSSSY, организаторите от BALKAN ENTERTAINMENТ и парти-диктатори...
Нека бъдат отсети сградите, за които има риск при разрушително земетресение. Защото такова в урбанизирана зона в България отдавна не е имало. Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия професор Йорд...
Както беше обявено и вчера, десетки близки и приятели на убития 18-годишен Емил Ботев излязоха на протестно шествие в центъра на София рано тази сутрин. Събралите се, предимно млади хора, се обявиха...
В Уругвай намериха причината за тежката загуба с 1:3 от Коста Рика на старта на световното първенство. Това е липсата на иззетия от бразилските власти от лагера на тима карамел. "Урусите" о...
Мълния е ударила три карловски квартала. Изгорели са електроуредите на десетки домакинства. По думите на хората това се случва за втори път тази година. Сервизите в града са затрупани с работа. Зат...
Държавно управление
Сега
Административната "реформа" намали чиновниците с 43 бройки
Въпреки заканата на премиера Пламен Орешарски, че ще има 10% съкращаване на администрацията, за изминалата година чиновниците са намалели само с 43 бройки
Лекарският съюз поиска спешна промяна на здравния бюджет
Парите на касата ще свършат през септември, предупредиха медиците
Правителството върна отпуските на тристранката
Отпуските се превърнаха в горещ...
Президентът Росен Плевнелиев отложи отговора на въпроса кой ще оглави втория служебен кабинет в неговата кариера, но в медиите вече се завъртяха няколко номинации, коментира Нова ТВ.
Най-често споменаваното име е на началника на кабинета на Плевнелиев – Екатерина Захариева. Тя беше вицепремиер в служебния кабинет на Марин Райков.
Другото име е Кристалина Георгиева. Мандатът ѝ като еврокомисар изтича по времето, по което евентуално ще бъде съставен служебния кабинет. От друга страна обаче Георгиева би била много силна кандидатура на ГЕРБ за редовен, а не за служебен премиер, коментира Нова ТВ.
Трето женско име, което се обсъжда, е на кмета на столицатаЙорданка Фандъкова. Тя обаче е зам.-председател на ГЕРБ, а при предишния служебен кабинет президентът заложи на надпартийни, по-скоро експертни имена и това прави кандидатурата на Фандъкова не толкова логична.
Може би защото предишният служебен премиер беше посланик, като вариант за премиер се споменава и Меглена Плугчиева – посланикът ни в Швейцария.
Според някои спекулации постът може да бъде предложен и на омбудсмана Константин Пенчев. Той беше ухажван за този пост и миналата година, но отказа.
Запитан за тези имена, президентът отговори:
„Рано е да говорим за служебно правителство. С подхвърляне на кандидатури няма да стане, с диалог и разбирателство ще стигнем далеч“.
„Нека бъде ясно, аз нося своята отговорност. Ще посоча министър-председателя, ще сложа подписа си зад всеки от министрите. Спомнете си през 2013 г. бях оставен в пълна изолация. Всички политически лидери ме изоставиха и аз трябваше сам да правя служебно правителство. Справих се не зле!“, припомни държавният глава.
„Аз съм президент, но съм и инженер. Свикнал съм като пипна нещо, да го направя добре“, каза Плевнелиев.
Жълт код за силни валежи в 17 области и днес
Св. ап. Иуда, брат Господен. Преп. Паисий Велики. Преп. Паисий Хилендарски. Св. мчк Зосима Созополски Ден на покровителството на преп. Паисий Хилендарски над българската история и българските историци. Паисий Хилендарски е народен будител, автор на “История славянобългарска” (1762), поставил началото на Българското възраждане. Канонизиран е за све
/КРОСС/ Свети апостол Иуда принадлежи към числото на дванадесетте ученици на Господа. Той произхождал от коляното на Давид и Соломон. Свети Иуда се родил в галилейския град Назарет от праведния Иосиф, на когото след това била поверена Пречистата Дева Мария Не е известно с точност коя е била майката на Иуда. Според някои това била Саломия, дъщеря на Агей, син Варахиин, брат на свети Захарий, бащата на светия пророк и предтеча Господен Иоан. Иуда бил брат на свети апостол Иаков праведни, предстоятел на Иерусалимската църква. Свети апостол Иуда обикновено се нарича Иуда Иаковов, тоест брат на апостол Иаков. Той приел това име поради своето смирение, защото смятал себе си за недостоен да се нарече брат Господен по плът, още повече, че бил съгрешил пред Господа, първо, със своето маловерие, и второ, с небратолюбие. За това, че Иуда съгрешил с маловерие, свидетелства свети Иоан Богослов, казвайки: "нито братята Му вярваха в Него" (Иоан. 7:5). Обяснявайки това място от Евангелието, свети Теофилакт под Христовите братя разбира децата на Иосиф. И затова той казва: Хулели Го Христа и братята, и децата на Иосиф (между които бил и Иуда); откъде у тях такова неверие към Него? От собствената им зла воля и от завист, защото на роднините е присъщо да завиждат на своите повече, отколкото на чуждите. И така, оттук става ясно, че Иуда съгрешил пред Господа със своето маловерие
Американски изтребители F-18 започнаха разузнавателни полети над територията на Ирак, предаде БГНЕС. Изтребителите излетяха от самолетоносача "Джордж Х.У. Буш", базиран в Персийския залив....
За да има предателство, трябва да има приятелство. Тези крилати думи на Тодор Живков бяха припомнени от о.з. генерал Атанас Атанасов, коментирайки войната по остта Делян Пеевски – Цветан Вас...
/КРОСС/ ***София.От 9 ч. ще започне пленарното заседание на Народното събрание. ***София.От 9.30 ч. Висшият съдебен съвет ще проведе редовното си заседание. ***София.От 9 ч. Ангел Найденов ще открие научна конференция за проекта „Визия за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2035 г. ***София. Министърът Десислава Терзиева ще се срещне с директора на ГД „Регионална и градска политика" в ЕК Валтер Дефа. Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева ще бъде на работно посещение в Брюксел. В белгийската столица тя ще проведе среща с генералния директор на ГД „Регионална и градска политика" в ЕК Валтер Дефа. Основна тема на разговора ще бъде казусът с временно спрените плащания по някои проекти от Оперативна програма „Регионално развитие" 2007-2013. ***СофияОт 10.30 ч. в Националния пресклуб на БТА Министерството на икономиката и енергетиката ще даде пресконференция, на която ще представи подробностите около кампанията за насърчаване пътуванията на български туристи в страната. ***Рим.Министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков ще бъде на еднодневно работно посещение в Рим, Италия. Той ще се срещне с Генералния директор на Световната организация на Обединените нации по прехрана и земеделие (ФАО) д-р Жозе Грациано да Силва. ***София.От 9 ч
/КРОСС/ 1269 г. - Кралят на Франция Луи IX постановява всички евреи, които не носят Звездата на Давид, да заплащат глоба. 1829 г. - Руско-турската война (1828-1829): Руските войски завладяват Силистра.1862 г. - Конгресът на САЩ премахва робството в САЩ.1867 г. - В Керетаро, Мексико, е екзекутиран чрез разстрел император Максимилиан I1868 г. - По настояване на сръбското правителство Любен Каравелов е арестуван в Нови Сад (тогава в Австро-Унгария) във връзка с убийството на княз Михайло Обренович III.1912 г. - В САЩ е приет със закон 8-часовия работен ден.1919 г. - Мустафа Кемал Ататюрк открива турския Национален конгрес в Анкара, който отхвърля решенията на Версайския договор, засягащи съдбата на Турция.1933 г. - Франция дава политическо убежище на изгонения от СССР Лев Троцки.1938 г. - Националният отбор на Италия по футбол за втори път става световен шампион, побеждавайки на финала Унгария с 4:2.1944 г. - Втората световна война: Започва битката за Филипинското море, в която САЩ нанасят големи загуби на японската флота и авиация.1953 г. - Световният съвет на мира награждава посмъртно с "Почетна награда на мира" български поет Никола Вапцаров.1961 г. - Кувейт официално провъзгласява независимостта си от Великобритания.1980 г. - Основана е компанията АБАС Софтуер.1986 г. - Министър-председателят Георги Атанасов съставя ново правителство на България.1987 г
/КРОСС/ БНТ, „Денят започва" Тема: На живо - след убийството в Горубляне - защо близките на загиналия Емо излизат на протестно шествие? Тема: Има ли недоволство в Реформаторския блок?Гост: проф. Даниел Вълчев от Реформаторския блок Тема: Ще стигне ли времето на Парламента да приеме антимонополния пакет?Гост: проф. Румен Гечев, депутат от Коалиция за България Тема: Законът за конкуренцията - ще се уредят ли отношенията между търговците и производителите? Тема: Геополитика и сигурност - Соломон Паси и Тодор Тагарев. БТВ, „Тази сутрин" Тема: Първото интервю с банкера Цветан Василев след началото на войната с Делян Пеевски Тема: Иво Прокопиев за отношенията бизнес-власт - Идва ли краят на олигарсите? Тема: Авария в Благоевград: 20-метров фонтан в центъра на града след опит за ремонт. Тема: Институции бухалки: Използва ли се прокуратурата за разчистване на сметки? Силвия Великова и Радост Караиванова. Тема: Църква в Бургас на път да рухне заради подземен паркинг. На живо - кой е отговорен? Тема: Мирослав Йончев - От модния подиум, през ареста до мистър Олимпия. Нова телевизия, „Здравей, България" Тема: Намесиха и БНБ във войната Пеевски-Василев. Прокуратурата разследва подуправителя. Какво се случва? Коментират Емил Хърсев, Мартин Заимов, Атанас Атанасов и Осман Октай.Тема: На живо от Пловдив
/КРОСС/ 1269 г. - Кралят на Франция Луи IX постановява всички евреи, които не носят отличителния знак Звездата на Давид да заплащат глоба. 1829 г. - Руско-турската война (1828-1829): Руските войски завладяват Силистра.1862 г. - Конгресът на САЩ премахва робството в САЩ.1867 г. - В Керетаро, Мексико, е екзекутиран чрез разстрел император Максимилиан I1868 г. - По настояване на сръбското правителство Любен Каравелов е арестуван в Нови Сад (тогава в Австро-Унгария) във връзка с убийството на княз Михайло Обренович III.1912 г. - В САЩ е приет със закон 8-часовия работен ден.1919 г. - Мустафа Кемал Ататюрк открива турския Национален конгрес в Анкара, който отхвърля решенията на Версайския договор, засягащи съдбата на Турция.1933 г. - Франция дава политическо убежище на изгонения от СССР Лев Троцки.1938 г. - Националният отбор на Италия по футбол за втори път става световен шампион, побеждавайки на финала Унгария с 4:2.1944 г. - Втората световна война: Започва битката за Филипинското море, в която САЩ нанасят големи загуби на японската флота и авиация.1953 г. - Световният съвет на мира награждава посмъртно с "Почетна награда на мира" български поет Никола Вапцаров.1961 г. - Кувейт официално провъзгласява независимостта си от Великобритания.1980 г. - Основана е компанията АБАС Софтуер.1986 г. - Министър-председателят Георги Атанасов съставя ново правителство на България.1987 г
Предлагаме Ви класация в низходящ ред. На първо място е „Гешев остава жив след 9.IX.1945 г.”. Това е първото издание, в което документи от Държавна сигурност и показания на свидетели доказват, че легендарният полицай Никола Гешев е останал жив след 9 септември 1945 г. В книгата ще откриете пазени в дълбока тайна докладни, които разкриват,
Според неокончателни данни, 28 души се смятат за безследно изчезнали
Александър Паунов, депутат, зам.-председател на ПГ на „Коалиция за България" в XLII НС, 65 г. Андрей Калудов, режисьор, 67 г. Камен Илиев, директор на Център за изследване на националната сигурност и отбрана при БАН, 55 г. Маргарит Тодоров, създател на „Домейн Бойар", 66 г. Сергей Цветарски, председател на НСИ, 56 г. София Касидова, финансов експерт Проф. Стати Статев. ректор на УНСС, заместник-председател на Съвета на ректорите, член на УС на БНБ, 59 г. Страхил Ангелов, депутат в XLII НС от ПГ на „Коалиция за България", 37 г. Тотю Младенов, депутат в XLII НС от ПГ на ГЕРБ, министър на труда и социалната политика в правителството на Бойко Борисов, 50 г.
/КРОСС/ Водещи заглавия на първите страници Скандални текстове в закон заплашват природата ни - в. Дума - стр. 1, 2СОТИР ЦАЦАРОВ: СГРЕШИХМЕ! - в. Труд - стр. 1, 5Военните продават имоти край морето - в. Новинар - стр. 1Шеф в БНБ прикривал източването на КТБ - в. Монитор - стр. 1, 5Цветан Василев: Пеевски се изживява като властелин на държавата - в. 24 часа - стр. 1, 11Делян Пеевски: Отказах на г-н Василев да подкрепя амбицията му за премиер - в. 24 часа - стр. 1, 11Раздялата между Делян Пеевски и Цветан Василев "влезе" в БНБ - в. Капитал Дейли - стр. 1, 3Бизнесът отказва да плаща новите цени на тока - в. Сега - стр. 1, 6Прокурор за банковия надзор - в. Преса - стр. 1ШЕФ В БНБ КРИЕЛ ДАЛАВЕРИТЕ НА ВАСИЛЕВ - в. Телеграф - стр. 1 Водещи заглавия на вътрешните странициБорисов: „Реваншизъм до дупка" заради МВР - в. Труд - стр. 2Плевнелиев смъмри лидера на ГЕРБ - в. Труд - стр. 2Подуправител на БНБ с обвинение по служба - в. Труд - стр. 4Отложиха ветото върху Закона за МВР - в. Новинар - стр. 2Кабинет официално предложи Ирина Бокова за генерален секретар на ООН - в. Новинар - стр. 3Хвърлиха бомба в дома на Демби - в. Монитор - стр. 2, 3Рокади в МС и НС на изпроводяк - в. Монитор - стр. 4Подуправител на БНБ обвиняем за 19 кредита - в. 24 часа - стр. 2, 3Борисов: Война на властта и реваншизъм до дупка - в. 24 часа - стр. 4Реклами ще насърчават българите да избират почивки в страната - в. Капитал Дейли - стр
Българските банки са доста изолирани една от друга. Отделно банките под чисто български контрол са много малко, а самите банки не поддържат отношения една с друга – т.е. не се кредитират чес...
Преди две седмици, когато Кирил Рашков се е нанесъл да живее в хотела си в Пловдив, той е поискал да промени статута на сградата. Вместо да е бизнес сграда, вече да е жилищна, което ще означава драсти...
По думите на лидера Масад, групировката контролира крайбрежния град Мпекетони
Проблемите в сектор "Енергетика" нямат край. Поредният - едрият бизнес въстана срещу намерението на ДКЕВР да се увеличи с 2.29 лв. за мегаватчас стойността на мрежовата компонента и над 2 л...
ЕС не е против "Южен поток", строителството на газопровода е прекратено временно, заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. "Нямаме нищо против "Южен поток", за...
Извънземните идват на нашата планета и налагат нови правила. Първото нещо, което ще направят, е да въведат един общ език - междупланетски. Така на децата няма да им се налага да учат много други чужди...
Точно в полунощ местно време принц Фелипе официално стана крал на Испания под името Фелипе VI, предаде БГНЕС. Това стана след като крал Хуан Карлос официално абдикира вчера, слагайки край на 39-годи...
Теди Кацарова първа ще се качи на сцената на „София Прайд” 2014 на 21 юни. Концертът в подкрепа на равенството и човешкото достойнство на всички хора, независимо от сексуалната им ориентация и полова идентичност ще бъде пред Паметника на съветската армия, и ще започне веднага след шествието, което тръгва от същото място в 18 часа в събота. „Подкре
Пеевски отказал за подкрепи Василев за премиер
ЕС не е против "Южен поток", строителството на газопровода е прекратено временно, заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.
Днес ще бъде облачно с валежи от дъжд в следобедните часове – придружени от гръмотевици и временно усилване на вятъра. По-значителни ще са валежите в източната половина от страната. Ще духа ...
Св. ап. Юда, когото наричали още Тадей и Левий, един от дванадесетте апостоли, бил син на Иосиф, обручника на Пресвета Дева, и затова се нарича - както и брат му Яков - "брат Господен".Ние м...
Поповското село Водица, което се прочу с дарението от 800 000 долара, завещани от американка с български корени, ще има нов водопровод. Фондация “Помощ за благотворителността в България”, която управлява фонда с дарението, обяви покана за строителни работи за реконструкция на водопроводната мрежа в селото.
Хърватия смаза Камерун с 4:0 и запази шансове да прескочи група "А" от световното първенство в Бразилия. След скандалната загуба от домакините в мача на откриването, във втората среща селекц...
Председателят на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол няма да разговаря с лидера на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев за разпределение на ръководните постове в ЕС между ...
"Испания си тръгва през задния вход", написа "Мундо депортиво" след провала на националния отбор на световното първенство. "Фурия роха" допусна втората си загуба след 0:2 срещу Чили и няма да може да защити титлата си.
А когато шампионът е на колене, медиите обикновено разтварят широко страниците си, за да отразят краха. Новината за изненадващото отпадане на Испания логично получава голямо внимание в онлайн изданията на водещите медии както в страната, така и по света.
...
“Серж седеше на компютъра и пишеше кодове. Бях виждал много неща зад сцената, но точно това не. За Бога, това бе първото му голямо участие и току-що беше свирил пред 100 000 души на “Озфест”. Така вокалистът на “Слеър” Том Арая описва как колегата му от “Систем ъв а Даун” Серж Танкян програмирал счетоводен софтуер.
2004 - 2018 Gramophon.com