"Човекът е толкова арогантен, че си мисли, че контролира природата, а не обратното." Другият цитат от новия рекламен клип на "Годзила" е "Това нещо ще ни върне в каменната ера".
"Това нещо" е не само огромно и чудовищно силно. То не може да бъде убито и с ядрена експлозия. "Господ да ни е на помощ."
Капка по капка, крачка по крачка Legendary Entertainment подгрява премиерата през май на поредния филм от поредицата за легендарното чудовище. С бюджет от около 160...
"Олимпиакос" нанесе много силен удар срещу "Манчестър юнайтед" в първия мач от осминафиналите в Шампионската лига. Гърците се наложиха с 2:0 срещу английския първенец.
През първото полувреме головите положения бяха малко. "Манчестър юнайтед" няколко пъти стигна до наказателното поле на гърците, но не успя да преодолее Роберто.
От своя страна, "Олимпиакос" опита два удара от разстояние, но също без успех. Домакините поведоха в 38-ата минута след третия шут извън...
"Бенфика" пожела договорът за шоу мач с "Левски" за "синия" юбилей да изчака до април и "Герена" клони към вариант №2 - "Лацио". И двата клуба поставят поносими финансови изисквания, и с двата има принципна дсоговорка. Но съвършено логично "Левски" фаворизира първоначално "Бенфика". Португалският гранд все пак е двукратен европървенец, има и 5 загу
Правителството на Матео Ренци спечели втория и окончателен вот на доверие в италианския парламент, предаде ДПА. След като снощи получи доверието на Сената, днес кабинетът беше подкрепен от 378 срещу 220 депутати в Камарата на депутатите (долната камара на парламента на Италия).
В реч пред депутатите, цитирана от агенция "Франс прес", Ренци критикува евроскептицизма и определи предстоящото през втората половина на годината италианско председателство на Европейския съюз като "гигантска...
Съдът търси бившия столичен кмет Стефан Софиянски, за да го разпита по делото за двореца “Врана”. Вчера той трябваше да се яви в Софийския градски съд и да даде подробности около спорния царския имот. Призовкарите обаче не го открили на посочения по делото адрес. Разпитът на Софиянски се иска от адвокатите от кантората на Ирен Савова, които...
Уолстрийт завърши колебливо сесията и малко по-ниско във вторник, губейки възможността да постигне нови рекорди, след като инвеститорите доведоха индексите до по-малко блестящи стойности. Дау Джоунс се понижи с 0,16%, а Насдак – с 0,13%
От титуляр в ЦСКА до юношеския отбор. Този път е тръгнал чешкият вратар Томас Черни. Причината не е спортно-техническа, а мениджърска. Импресариото на Черни не иска да направи компромис за забавените заплати на стража от бившите собственици на ЦСКА. Настоящите признават дълга, но настояват да бъде разсрочен още във времето и да не пречи на лиценза.
С автомати калашников и пушки с оптичен мерник маскирани служители на украинските спецчасти стрелят на Площада на независимостта в Киев.
Това се вижда на нов видео запис, за който се твърди, че свидетелства за момент от кървавите сблъсъци миналия четвъртък.
Докато над града се разнася пукотевицата от изстрелите, силите за сигурност притичват и заемат позиции. Резултатът от сраженията е поне 82 загинали, а кръвопролитието доведе до отстраняване и издаване на заповед...
Управляващият в Румъния Социал-либерален съюз се разпадна, след като Националната либерална партия обяви, че напуска левоцентристката коалиция заради разногласия с премиера социалдемократ Виктор Понта по въпроса за промени в правителството, предаде агенция "Франс прес".
До президентските избори в Румъния остават девет месеца. Според агенцията правителството на Виктор Понта, което остава с нестабилно мнозинство в парламента, ще се задържи с подкрепата на други малки партии.
...
Бургаският административен съд спря предварително действието на общинска наредба, според която верига павилиони може да има само ако в нея се продават едновременно цигари, вестници и пакетирани изделия, съобщи "Капитал Daily".
Според наредбата останалите търговци имат право да наемат от общината само един обект или петно за павилион. Дребните търговци смятат, че текстът облагодетелства националната верига за търговия с тези продукти - Lafka. Павилионите под този бранд са вече 550, но...
3 000 000 лв. ще отпусне правителството за довършването на “Национален музеен комплекс”, който е по-известен като българския Лувър. За целта е подготвено постановление, което ще бъде гласувано от кабинета, а парите ще бъдат преведени от централния бюджет на Министерството на културата. През лятото на 2012 г. правителството “Борисов” започна да стр
Облечена изцяло в Chanel, актрисата прилича на смела, секси ученичка от 90-те.
Кредити с лихва 3,5% започва да отпуска Българската банка за развитие (ББР) на малки и средни фирми износителки, съобщиха от ръководството на държавната банка вчера. Бяха обявени две програми - за пред- и следекспортно финансиране, разработени съвместно с Българската агенция за експортно застраховане. И по двете лихвата ще е 3,5%, когато кредитът
Украинец с ник kaidannik публикува в социалните мрежи писмо, адресирано до неговите приятели и близки от Русия със заглавие “Какво става?” Публикуваме го със съкращенияЗдравейте, приятели. Напоследък, за голямо мое съжаление, успях да се скарам с много московчани, с които дълго съм дружил, на които съм гостувал и които съм посрещал у ...
Газа изпитва най-сериозната
/КРОСС/ МВнР на Украйна подчерта, че на този етап страната е силно заинтересувана от подкрепата на международната общност в усилията на страната за осигуряване на икономическа стабилизация и предотвратяване на възможни заплахи за териториалната цялост и суверенитета на държавата.Киев придава голямо значение на изявлението на министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров за недопустимост на намеса във вътрешните работи на Украйна, се казва в заявление на украинското Министерство на външните работи.Във вторник Лавров потвърди принципната позиция на Русия за ненамеса във вътрешните работи на Украйна. По негови думи, Москва разчита, че всички ще се придържат към сходна логика. Русия е заинтересована в това, Украйна да е част от общоевропейското семейство във всички смисли на тази дума, заяви Лавров, съобщава РИА „Новости".ria.ru
Обвинението срещу бившия президент е масово убийство при утежняващи вината обстоятелства
Евтини кредити за стимулиране на износа започва да предлага на фирмите Българската банка за развитие (ББР) от началото на април. Лихвата по заемите ще е 6%, а ако компанията има застраховка от Българската агенция за експортно застраховане - само 3,50%, съобщи вчера изпълнителният директор на ББР Димо Спасов.
Украинската певица Руслана, която подкрепи протестиращите в Киев, може да влезе в новото правителство, съобщи депутатът от партията на Юлия Тимошенко “Баткившчина" - Андрей Павловски. “Планира се Руслана да влезе в новото правителство като представител на обществения сектор, въпреки че има песни против политиката”, уточни Павловски.
Владимир Исаченков
След като остави зад гърба си една успешна олимпиада, руският президент Владимир Путин се изправя пред може би най-драматичното предизвикателство за неговото управление: как да реагира на бъркотията в Украйна - страна, който той нарече жизненоважна за руските интереси, в която живеят милиони рускоговорящи и която е домакин на ключова руска военна база.
В рускоезичните източни и южни райони на Украйна, изпитващи сериозни опасения от насилие от страна на победилите протестиращи, които свалиха подкрепяния от Москва украински президент, вече се чуват призиви към Кремъл да им помогне да се защитят. Докато траеше олимпиадата в Сочи, Путин се въздържаше да заеме открита позиция по украинските събития. Но нарастващото напрежение може много скоро да го изправи пред недвусмислен избор: да се придържа към дипломацията с риска да загуби авторитет у дома, или да отвори кутията на Пандора, намесвайки се в украинските крамоли.
Пред лицето на тези големи рискове Путин засега пази мълчание, претегляйки опциите си. Неговият министър-председател Дмитрий Медведев в понеделник се изказа злъчно за новите украински власти, отстранили президента Янукович, и оспори тяхната легитимност. Но той не каза какво може да предприеме Русия, за да защити интересите си.
“Ако приемем, че хора с черни маски, размахващи калашници и бродещи из Киев, са правителството, то за нас ще бъде трудно да работим с това правителство”, каза Медведев.
Руското външно министерство разкритикува Запада, че си затваря очите пред факта, че опозицията се отмята от споразумението, подписано в петък, за съставяне на коалиционно правителство, и поема курс към “потушаване с диктаторски, а понякога дори с терористични методи, на недоволството в различни райони на Украйна”.
В същото време върховният главнокомандващ на силите на НАТО в Европа ген. Филип Брийдлав обсъди събитията в Украйна с шефа на руския генщаб ген. Валерий Герасимов. Те се договориха взаимно да се информират за развитието на обстановката в страната.
Докато напрежението ескалира и реториката става все по-остра, най-силната надежда за Путин за мирен компромис, учитащ руските интереси в Украйна, колкото и да е парадоксално, може да се окаже бившата премиерка Юлия Тимошенко, освободена от затвора в събота след повече от 2 г. зад решетките.
Тимошенко загуби с малка разлика от Янукович президентските избори през 2010 г. и скоро след това се оказа в затвора по обвинения в злоупотреба със служебно положение, които обаче бяха отхвърлени от Запада. Веднага след освобождаването си тя изскочи на предната линия на политическата сцена и долетя в Киев, за да говори пред десетки хиляди демонстранти на Площада на независимостта, станал известен като Майдана. Нейната харизма, амбициите и ненадминатите й политически умения я правят почти сигурен победител в украинските предсрочни президентски избори, насрочени за май.
Путин имаше добри отношения със своенравната бивша украинска премиерка и може да се надява да се договори с нея по начин, който да защити руските интереси без нужда да прибягва до сила. “Ако тя консолидира властта си, Путин ще бъде доста доволен. Двамата се разбират отлично и ако тя триумфира, това би го устроило”, каза Станислав Белковски, политически консултант, съветвал Кремъл и работил в Украйна.
Тимошенко произхожда от Източна Украйна и може да бъде идеален умиротворител, който да възстанови крехкия баланс между рускоезичните източни и южни райони на Украйна и нейните западни региони, които ненавиждат руското влияние.
Тя обаче е обременена от ...
Асошиейтед прес
След като остави зад гърба си една успешна олимпиада, руският президент Владимир Путин се изправя пред може би най-драматичното предизвикателство за неговото управление: как да реагира на бъркотията в Украйна - страна, който той нарече жизненоважна за руските интереси, в която живеят милиони рускоговорящи и която е домакин на ключова руска военна база.
В рускоезичните източни и южни райони на Украйна, изпитващи сериозни опасения от насилие от страна на победилите протестиращи, които свалиха подкрепяния от Москва украински президент, вече се чуват призиви към Кремъл да им помогне да се защитят. Докато траеше олимпиадата в Сочи, Путин се въздържаше да заеме открита позиция по украинските събития. Но нарастващото напрежение може много скоро да го изправи пред недвусмислен избор: да се придържа към дипломацията с риска да загуби авторитет у дома, или да отвори кутията на Пандора, намесвайки се в украинските крамоли.
Пред лицето на тези големи рискове Путин засега пази мълчание, претегляйки опциите си. Неговият министър-председател Дмитрий Медведев в понеделник се изказа злъчно за новите украински власти, отстранили президента Янукович, и оспори тяхната легитимност. Но той не каза какво може да предприеме Русия, за да защити интересите си.
“Ако приемем, че хора с черни маски, размахващи калашници и бродещи из Киев, са правителството, то за нас ще бъде трудно да работим с това правителство”, каза Медведев.
Руското външно министерство разкритикува Запада, че си затваря очите пред факта, че опозицията се отмята от споразумението, подписано в петък, за съставяне на коалиционно правителство, и поема курс към “потушаване с диктаторски, а понякога дори с терористични методи, на недоволството в различни райони на Украйна”.
В същото време върховният главнокомандващ на силите на НАТО в Европа ген. Филип Брийдлав обсъди събитията в Украйна с шефа на руския генщаб ген. Валерий Герасимов. Те се договориха взаимно да се информират за развитието на обстановката в страната.
Докато напрежението ескалира и реториката става все по-остра, най-силната надежда за Путин за мирен компромис, учитащ руските интереси в Украйна, колкото и да е парадоксално, може да се окаже бившата премиерка Юлия Тимошенко, освободена от затвора в събота след повече от 2 г. зад решетките.
Тимошенко загуби с малка разлика от Янукович президентските избори през 2010 г. и скоро след това се оказа в затвора по обвинения в злоупотреба със служебно положение, които обаче бяха отхвърлени от Запада. Веднага след освобождаването си тя изскочи на предната линия на политическата сцена и долетя в Киев, за да говори пред десетки хиляди демонстранти на Площада на независимостта, станал известен като Майдана. Нейната харизма, амбициите и ненадминатите й политически умения я правят почти сигурен победител в украинските предсрочни президентски избори, насрочени за май.
Путин имаше добри отношения със своенравната бивша украинска премиерка и може да се надява да се договори с нея по начин, който да защити руските интереси без нужда да прибягва до сила. “Ако тя консолидира властта си, Путин ще бъде доста доволен. Двамата се разбират отлично и ако тя триумфира, това би го устроило”, каза Станислав Белковски, политически консултант, съветвал Кремъл и работил в Украйна.
Тимошенко произхожда от Източна Украйна и може да бъде идеален умиротворител, който да възстанови крехкия баланс между рускоезичните източни и южни райони на Украйна и нейните западни региони, които ненавиждат руското влияние.
Тя обаче е обременена от обвинения в ...
Незапомняни зимни бури връхлитат голяма част от САЩ, а Калифорния страда от най-тежката суша в историята си. Защо тогава най-важният за американското земеделие щат използва милиони галони вода, за да произвежда сено, най-вече от люцерна, което след това се изнася в Китай?
Водохранилищата в Калифорния са почти празни на фона на най-тежката суша в историята на американския щат.
“Сега тук би трябвало да е райска градина”, казва фермерът Джон Дофълмайър, гледайки отвисоко една безмилостно суха, почерняла от слънцето долина, докато малката му останали крави пасат сеното, което той е бил принуден да купи, за да останат здрави.
По пресъхналите ливади на Централната калифорнийска долина фермери като Дофълмайър продават добитъка си. Други са принудени да избират кои посеви да получават оскъдно напояване и кои да увехнат.
“В тези сухи времена сушата има много важни последици далеч отвъд Калифорния”, казва Дофълмайър, докато неговият добитък върви в колона зад малкия му трактор, който носи само една бала сено.
“Не сме виждали нищо подобно преди - това е нещо ново за всички”, обобщава той.
Калифорния е най-големият земеделски щат в САЩ. Половината от плодовете и зеленчуците в страната се отглеждат тук.
Фермерите призовават за спешна помощ, хората в градовете са приканвани да пестят водата и губернаторът предупреждава за рекордна суша. В другия край на щата, на юг, водата обаче “вали” от пръскачки.
Фермерите в Калифорния, където слънцето грее 365 дни в годината, изнасят фураж за Китай.
Императорската долина, на юг, която граничи с Мексико, черпи вода от река Колорадо чрез спасителния Общоамерикански канал (с дължина 130 километра, в Югоизточна Калифорния, който доставя вода от река Колорадо в Императорската долина и девет града в щата - бел. прев.).
Каналът държи пустинята жива със стотици хектари тучни ливади, голяма част от които с люцерна - жадна за вода, но пък питателна храна за домашни животни, на която някога се крепеше производството на млечни продукти там, но сега изпълнява същата задача за Китай.
“Стотици милиарди галони вода биват изнасяни всяка година под формата на люцерна от Калифорния”, твърди професор Робърт Гленън от Arizona College of Law.
“Това е огромно количество. Достатъчно е за годишното потребление на милиони семейства - това е много вода, особено когато погледнете ужасяващата суша в целия югозапад.”
Мануел Рамирес от K&M Press е износител в Императорската долина и неговите хамбари са пълни със сено, което трябва да се пресова, да се натъпче в пластмасови опаковки, да се натовари в контейнери и да се транспортира направо до пристанища, за да бъде превозено с кораби до Азия и Близкия изток.
“Износът за Китай се увеличава през последните няколко години. Започнахме преди пет години и търсенето на люцерна нараства”, разказва той.
“Това е изгодно. Ние имаме изобилие от вода, което ни позволява да произвеждаме сено за чуждестранния пазар.”
Евтината вода и търговският дисбаланс на САЩ с Китай правят този бизнес не просто изпълним, а печеливш.
“Нашият внос е по-голям от износа, така че много корабни компании търсят да вземат нещо на връщане”, обяснява Гленън. “И сеното е една от стоките, които те товарят.”
Сега е по-евтино да бъде изпратена люцерна от Лос Анджелис до Пекин, отколкото от Императорската до Централната долина.
“Трябва да се отнасяме към този ресурс като ограничен, какъвто той е”, предупреждава Гленън. “Вместо това повечето от нас, в Щатите, мислим, че водата е като въздуха, безкрайна и неизчерпаема, когато при всички случаи в практиката тя е ограничена и изчерпаема.”
Фермерът Рони Лангрубър, който отглежда люцерна, е на ...
Нападателят Дидие Дрогба заяви, че "Челси" има сериозно превъзходство спрямо неговия "Галатасарай". Думите му идват в навечерието на първия мач от осминафиналите в Шампионската лига между двата отбора.
"Дали "Челси" е по-добър от "Галатасарай"? Да, десет пъти по-добър", каза Дрогба пред Би Би Си.
Котдивоарският нападател уточни, че вярва в крайния успех. "Щом играя, опитвам да спечеля. Ще бъде трудно, но и "Ювентус" беше по-добър от нас. Така че всичко може да се случи....
Би Би Си
Решението на Замоскворецкия районен съд в Москва по “делото за площад “Болотная” вчера накара аналитиците да се замислят.
Ако присъдата беше се оказала такава, каквато искаше обвинението, можеше да се каже: в Кремъл се уплашиха от Майдана и решиха да приключат играта на демокрация, която сякаш се очертаваше към края на миналата година. А ако всички бяха осъдени условно, можеше да се направи също толкова категоричен извод: относителното “разведряване” продължава.
В действителност обаче седем от осемте обвиняеми получиха от 2,5 до 4 години затвор, а една (Александра Духанина) беше осъдена условно.
Президентският говорител Дмитрий Песков намекна същия ден, че осъдените може да бъдат помилвани от държавния глава, ако напишат съответната молба.
“Решението, както винаги, е политическо и доста разумно от гледна точка на Кремъл - заяви пред руската редакция на Би Би Си Игор Бунин, генерален директор на Центъра за политически технологии. - С оглед на факта, че до месеци осъдените може да бъдат освободени предсрочно условно (УДО), присъдата е сравнително мека.”
“От една страна, властта се ръководи от това, че всеки, който е посегнал срещу нея, трябва тъй или иначе да бъде наказан. От друга страна, не иска да възпитава радикали чрез прекомерна жестокост. С “Пуси райът” прекалиха и от едното нищо създадоха такъв проблем, че не могат да се оправят и до ден-днешен. Сега обаче властта показа, че не е тревопасна, но не е и кръвожадна”, добави политологът.
“Избран е средният път. Повечето обвиняеми по делото попаднаха в обсега на амнистията, неколцина бяха осъдени показно, но не изключвам скоро да ги пуснат по УДО”, смята Евгений Минченко, директор на Международния институт за политическа експертиза.
Според експерта, психологически решението е адресирано най-вече към служителите от руските силови структури. “Това е демонстрация, че властта твърдо подкрепя “слугите на държавата” и при никакви обстоятелства не ги предава”, посочва той.
Мистериозното отлагане
Доста приказки се чуха, когато четенето на присъдата изненадващо бе отложено от миналия петък за вчера.
Според мнозина наблюдатели Владимир Путин не е искал да помрачи празничното закриване на олимпиадата в Сочи. “В това има логика, но все пак ми се струва, че политическото решение е било взето отдавна”, каза Евгений Минченко.
Игор Бунин предполага, че властта наистина е решила да направи пауза, но работата не е в олимпиадата. Още в петък се знаеше, че присъдата ще е обвинителна, напомня той. “Според мен отначало е била предвидена по-строга присъда, но в последния момент са разамислили”, добавя експертът. Сянката на Майдана
Изходът от делото за “Болотная” не може да не е бил разглеждан в контекста на бурните събития в Украйна.
Протестиращите край съда наричаха полицаите, които ги задържаха, “Беркут”, и викаха на украински “Путин - хет!” (”Махай се!”). Участници в токшоута на прокремълските телевизии се изказваха в смисъл, че трябва да се вземе поука и да се смазва в зародиш всяко недоволство, иначе непременно ще се стигне до Майдан.
Събеседници на руската редакция в Би Би Си не виждат основания за преки аналогии.
“Напълно изключвам възможността за Майдан в Русия”, казва Игор Бунин. ” БВП на глава от населението в Русия е към 20 хиляди долара, в Украйна е 7 хиляди. Украйна е страна с две култури, а руското общество е много по-еднородно. В Украйна се утвърди и стана привична идеологията на постоянна смяна на властта, в Русия такъв ...
Франс прес
Заместник-управителят на малкото островче в народен Китай е тайвански гражданин, нает от Пекин. Китайските власти демонстрират на това късче от “общата родина” необичайно отваряне към Тайпе.
Разположен на няколко кабелта от континента, източният остров Пинтан е най-близката до Тайван част от КНР и Пекин мечтае да го превърне в лаборатория, където да подготви евентуалното обединение.
През 1949 г. китайските националистически войски, претърпели поражение от комунистите, намират убежище в Тайван. Оттогава островът е практически независим от Народната република, при все че Пекин още има претенции за суверенитет върху него.
Отношенията на континентален Китай с “бунтовния” остров, наброяващ днес към 23 милиона жители, през последните години впрочем се затоплят благодарение на икономическите обмени.
На 11 февруари в Нанкин (Китай) разговаряха двама висши представители на Китай и на Тайван - това бе първият официален контакт между правителствата на двете територии след края на гражданската война през 1949 г.
По крайбрежието в Пинтан израстват един след друг модерни небостъргачи; там естествено сме в “комунистически” Китай, но тайванците са добре дошли да работят за местните власти, могат да карат коли с тайвански номера и да си отварят банкови сметки в тайвански долари.
Инициатор на новото начинение е Пекин, който го контролира изцяло. “Всъщност китайците работят там върху модела на една бъдеща интеграция (с Тайван), но без участието на Тайпе”, коментира Бони Глейзър от американския Център за стратегически и международни изследвания.
“Това може би е възможност за някои тайвански компании да спечелят някоя пара, но трудно си представям как ще подпомогне политическите стремежи на Пекин”, обяснява тя за АФП.
Според нея експериментът с Пинтан, целящ да спечели тайванците, може да се окаже и контрапродуктивен, а Тайпе да го възприеме “като потенциална заплаха”.
“Взаимни изгоди”
Континентът вече от години полага грижи да да привлече тайванците - както инвестициите им, така и уменията, най-вече в технологиите, чрез щедри субсидии и преференции за техните предприятия.
Пинтан отива още по-далеч: Пекин обеща територията “да се стопанисва солидарно, да се развива с общи усилия, да се управлява и администрира съвместно с оглед взаимни изгоди”.
И в знак на добра воля комунистическият режим широко развърза кесията: отпусна за проекта най-малко 250 милиарда юана (30 милиарда евро), след като през 2009 г. начинанието бе одобрено.
По това време на островчето край брега на китайската провинция Фуцзиан се бяха настанили само шепа скромни риболовни фирми; още не бе построен и мостът към континента.
Днес гланцови брошури възхваляват ослепителните многоетажни кули, уютните вили в сенчести кътчета . . . а и “най-големия частен музей в Азия” по заемана площ.
Само през първото тримесечие на 2013 г. местната икономика отбеляза растеж от 16 на сто, а в края на ноември според официалния печат там са работели 129 предприятия с тайвански капитал, привлечени от обещанията на Пекин за привилегирован режим.
“За наша радост тези предимства стават все по-конкретни”, доволно споделя Шуйъ Чън Тъ - тайвански бизнесмен към 50-те, комуто отскоро помага и зет му.
Видимият успех обаче е плод на едностранни усилия: тайванският Съвет, отговарящ за отношенията с континента, подчертано се разграничи от инициативата през 2012 г. и отрече, че става дума за “общ проект”. “Икономическото чудо” откроява контрасти
За разлика от други случаи Пекин разпространи отварянето и върху политическата сфера, като нае тайванци за заместници на отговорни служители в островното ...
в. Хюриет дейли нюз
Този път два проправителствени вестника “Стар” и “Йени шафак” бяха тези, които разпространиха скандала с подслушванията на телефонни разговори в Турция, с който стартира седмицата в понеделник сутринта.
Според техните почти идентични новини, публикувани на първа страница, телефонните линии на около седем хиляди души са били подслушвани. Вестниците не само публикуваха имената им, но и телефонните им номера. Както в случаите при предишни скандали с подслушвания сред тях имаше журналисти, академици и интелектуалци, но този път мнозинството от жертвите са хора от правителството.
Вестниците твърдяха, че телефоните на много правителствени представители - от министъра на вътрешните работи Ефкан Ала до ръководителя на Националната разузнавателна организация Хакан Фидан, от първия политически съветник на премиера Тайип Ердоган - Ялчън Акдоган, до неговия координатор за социалните медии Мустафа Варанк, са били подслушвани от членове на “паралелната структура” в държавния апарат през последните три години.
“Паралелната структура” е неясно дефиниран израз, който започна да бъде употребяван от самия Ердоган след стартиралото на 17 декември разследване за корупция, за да бъдат окачествени по този начин симпатизантите на Фетхуллах Гюлен в изпълнителната и съдебната власт. Гюлен, живеещ в САЩ умерен ислямски учен, бе най-близкият съюзник на Ердоган, особено по време на разследванията срещу армията и кемалисткия елит, но сега е смятан за основен враг.
Министърът на енергетиката Танер Йълдъз посочи, че те, имайки предвид гюленистите, държат държавата, а правителството е истинската “паралелна структура”, но не можа да обясни как популярно правителство като това на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Ердоган, което управлява страната през последните 12 години, не е успяло да разкрие толкова добре организирана група сред самите тях до стартирането на разследването за корупция.
Кемал Кълъчдароглу, лидерът на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), посочи, че Ердоган и неговото правителство трябва да подведат под съдебна отговорност гюленистите.
Първите знаци за наличието на противоречия между Ердоган и Гюлен всъщност се появиха заради МИТ почти преди три години.
И може би по случайност няколко часа преди да изтекат новините за последния скандал с подслушвания, турска парламентарна комисия по вътрешни работи, доминирана от ПСР, гласува за приемането на нов закон за увеличаване на правомощията и привилегиите на националната разузнавателна служба МИТ и намаляването на юридическия контрол над нея, като същевременно се увеличат правомощията над нея за премиера.
Опозиционните партии критикуваха закона като стъпка на Ердоган да превърне националната разузнавателна служба в негова собствена агенция и в опит за създаване на “държава на страха” в турското общество.
Вярно е, че турското разузнаване имаше нужда от реформа и модернизация, но бързият резултат се оказва типичен пример за прекаляване в стил “ала турка”.
БТА
в. Москоу таймс
Очаровани ли сте от олимпийския дух на Сочи, слънчевото небе и излъскани улици? На това разчитат строителните предприемачи след олимпийските игри.
“Градът е напълно различен сега”, отбелязва Евгения Старкова, говорителка на MR Group, която издигна три жилищни сгради в субтропичния морски курорт.
Ако ясното небе и топлият въздух не са достатъчни в средата на февруари, сега Сочи може да предложи повече неща, след като правителството наля над 50 милиарда долара в района за подготовката на зимните олимпийски игри, които приключиха в неделя. Сочи може да се похвали с чисто нови градски влакове, новопавирани тротоари, нови пътища и канализационно-пречиствателни съоръжения, за да бъде морето приятно. Това са само част от новите придобивки.
Прозорливите компании от сектора на имотите знаеха, че това ще се случи още в деня, когато Международният олимпийски комитет обяви Сочи за домакин на игрите на 5 юли 2007 година.
“Цените на апартаментите скочиха двойно за една нощ”, посочва Иля Володко, ръководител на консултантската компания за недвижими имоти Macon Realty Group в Краснодар, столицата на региона, който включва Сочи. Оттогава цените спаднаха леко само в периода, когато икономическата криза удари както Русия, така и целия свят през 2008 и 2009 година, допълва той. Апартаментите са толкова скъпи, че едно студио струва най-малко 68 000 долара. Такива са цените в Московския регион, който е на второ място по този показател след самата столица.
Славата на Сочи достига връхната си точка през съветската епоха, когато желязната завеса свеждаше избора на морски курорти за по-голяма част от съветските граждани до черноморското крайбрежие на страната.
Градът си спечели прякора “курортна столица” и стана стандарт за високо равнище на живот, както свидетелства някога популярната фраза - “Ако винаги залагах правилно, щях да живея в Сочи”.
С разпадането на Съветския съюз обаче Сочи западна и дори честите пребивавания на президента Владимир Путин във вилата му край града не върнаха на района предишния му блясък.
Международната известност на Олимпийските игри обаче - макар и често дължаща се на отрицателни неща като корупция, некачествено строителство и нападения срещу местни хора, сигнализиращи за нередности - и приключването на огромните усилия за освежаване на града до олимпийските игри могат да привлекат допълнително вниманието на клиентите към недвижимите имоти в Сочи в бъдеще.
Добра инвестиция?
Президентът Владимир Путин не е единственият високопоставен, богат руснак, който се опитва да създаде тенденция с притежаването на имоти в Сочи. Бизнесменът и бивш президент на република Карачаево-Черкезия Арсен Каноков неотдавна показа къща, която е построил за себе си на крайбрежието в Сочи.
До известна степен това работи. MR Group продаде всичките 220 апартамента в луксозния Royal Park в Сочи от 2009 до 2013 година, посочва Старкова.
Като цяло обаче високите цени отказаха много потенциални собственици на жилища в Сочи, коментира Володко. Едва 700 нови апартамента се продават всяка година сега, допълва той.
След като вече Олимпийските игри свършиха, компаниите от сектора на недвижимостите най-вероятно ще оставят офертите си без промяна поне половин година, за да пробват пазара, отбелязва Володко. Ако търсенето остане вяло, цените може да спаднат, уточнява той.
През 2013 година правителството наложи мораториум на цялото жилищно строителство, за да ограничи броя на строителните площадки в Сочи по време на игрите, но работата по множеството жилищни сгради в града скоро ще се възобнови, което ще окаже низходящ натиск върху цените, отбелязва Володко.
Старкова изрази увереност, че стойността на новите апартаменти ще се запази в обозримо бъдеще, тъй като те са съпътствани от предимствата да се живее в по-хубав, обновен курорт.
България привлича
Въпреки обаче отличното освежаване и олимпийския блясък Сочи все още е изправен пред ...
Две пийпълметрични агенции мериха дебюта в понеделник вечерта като водеща на централните новини по Нова тв, но дадоха противоположни отговори. Според новата “Медия рисърч” 879 000 души са гледали Салич и Николай Дойнов. Те са 30,7% от всички зрители в този час. Със 110 000 повече са зрителите на Би Ти Ви обаче според агенция ГАРБ. Те са 39,2% от а
Три години след създаването си, управляващият в Румъния Социал-либерален съюз (СЛС) е в развод. Лидерът на Социалдемократическата партия (СДП) и премиер Виктор Понта и лидерът на Национално-либералната партия (НЛП) Крин Антонеску си обърнаха гръб и общуват само чрез ултиматуми, обявявани в пресата, след като не се разбраха за преструктурирането на правителството.
Понта не искаше кмета на град Сибиу Клаус Йоханис за вицепремиер и министър на вътрешните работи, Антонеску не искаше за вицепремиер лидера на консерваторите Даниел Константин. Това беше привидно мотивът, който доведе до категорично разцепване. Преговаряха постоянно, но всички кръгове преговори се провалиха поред, а Понта и Антонеску забравиха общите ангажименти, поети по време на предизборната кампания пред румънците, за да започнат борба за постове в правителството между членовете на партиите.
Освен това, на партийно заседание вчера Понта повика шефовете на Националния съюз за прогрес на Румъния (НСПР) и Консервативната партия (КП), за да обсъдят продължаването на управленческите програми на СЛС. Това беше ясен сигнал, даден на либералите: управлението може да продължи и без НЛП.
Нещо повече, след като Виктор Понта казваше дни наред, че не иска либералите да си тръгнат, вчера обяви, че е подготвил вече временно правителство, в случай че министрите от НЛП напуснат управлението. И още нещо, за да маркира дистанцирането си т НЛП, Понта реши да освободи трима държавни секретари, които бяха назначени от НЛП. Върхът на иронията беше, че премиерът беше публикувал тъкмо вчера съобщение във Фейсбук, в което твърдеше, че няма да смени нито един либерал в правителството.
Сценарий 1. СЛС се разделя
СДП - Ползи
1. Премиерът ще бъде принуден да назначи временни министри от настоящото правителство, които да заемат освободените постове от либералите. Според конституцията временният мандат е валиден в срок от 45 дни, а Понта вече обяви на заседанието вчера, че в рамките на този сценарий ще назначи министри от настоящото правителство от СДП, НСПР и КП. Безспорно това е най-голямото предимство за СДП: притежанието на всички постове в правителството.
Така СДП ще има на разположение още 10 мандата за: вътрешните работи, културата, труда, здравеопазването, транспорта, икономиката, финансите, делегиран министър за румънците в чужбина, делегиран министър за водите и горите и за връзката с парламента.
2. Освен това, след като НЛП се оттегли от правителството, СДП ще има свобода да включи в дневния ред всички спорни проекти, които не можеха да минат в парламента именно защото НЛП им се противопоставяше. Например, СДП ще може да прокара както проекта за амнистията и помилването, така и закона за мините или изменения на Наказателния кодекс.
Загуби
1. От една страна СДП ще загуби абсолютното мнозинство в парламента от над 75 процента, което има в момента с НЛП и чрез което можеше да промени дори конституцията. Така, макар да може да събере 51 процента, скорошната парламентарна история показва, че новосъздадените мнозинства са доста крехки, а опозицията, която ще се сформира, ще може да привлече парламентаристи от редиците на властта. Освен това, политическата миграция може да бъде нож с две остриета.
2. Недостатък за СДП ще бъде загубата на поддръжниците на НЛП от верния си електорат, с помощта на който успя да постигне резултати на местните и парламентарните избори.
НЛП - Ползи
Чрез излизането от управлението НЛП ще може да се върне към десния електорат, тъй като вече няма да бъде асоциирана със СДП. Така, ако десницата ...
Паника цари в средите на правителството в Атина с оглед на евроизборите на 25 май 2014 г. Всички тайни сондажи будят смут и неописуема нервност в двете партии от правителствената коалиция - Нова демокрация и ПАСОК, тъй като показват, че извън всякакво съмнение, изборното им поражение - при наличие на слабото звено в тях - социалистите от ПАСОК - ще придобие невиждани от политическа гледна точка катастрофални размери.
Това ще са осмите евроизбори, които ще се състоят в Гърция. Първите бяха през 1981 г., когато страната се присъедини към Европейската икономическа общност (ЕИО), както тогава се наричаше Европейският съюз (ЕС).
Елементът, който внася страх в ръководствата на двете партии - Нова демокрация и ПАСОК, е, че през май със сигурност тези две политически сили, заедно, няма да могат да съберат дори половината от процента, който са получавали средно при предишните седем евроизбори. Нито половината!
Отдавна евроизборите във всички страни на ЕС, в това число и в Гърция, не са имали и най-малко политическо значение и никога не са провокирали политически процеси и събития на национално равнище.
Този път обаче, ако досегашните прогнози в социологическите анкети се потвърдят на изборите и по-специално ако сборът от процентите на Нова демокрация и ПАСОК паднат под 30 на сто, ударът ще бъде съкрушителен за кабинета Самарас-Венизелос, който ще рухне за няколко дни, а също не и в същата нощ на евровота!
Политическата незначимост на евроизборите е стигнала до там, че почти нито един грък няма дори и смътна представа за резултатите от тях. За това е нужно те да се припомнят.
На седемте предишни евроизбори Нова демокрация е пулучила следните резултати: 31,34 на сто 1981 г. , 38,05 на сто 1984 г. , 40,41 на сто 1991 г. , 32,65 на сто 1994 г. , 36 на сто 1999 г. , 43,04 на сто 2004 г. и 32,29 на сто 2009 г. С други думи най-добрият резултат за тази партия е бил 43,04 на сто през 2004 г., а най-лошият - 31,34 на сто през 1981 г., преди трийсет и повече години.
ПАСОК е получил следните проценти на евроизборите: 40,12 на сто 1981 г. , 41,58 на сто 1984 г. , 35,96 на сто 1989 г. , 37,69 на сто 1994 г. , 32,92 на сто 1999 г. ,, 34,02 на сто 2004 г. и 36,64 на сто 2009 г. . С Други думи най-добрият резултат за социалистите 41,58 на сто е бил през 1984 г., а най-лошият - 32,92 на сто през 1999 г.
За отбелязване е, че както най-добрите, така и най-малките проценти за двете партии се различават, макар и минимално, помежду си: 43,04 на сто - най-добрият резултат за Нова демокрация и 41,58 на сто за ПАСОК, тоест разликата е един и половина процентни пункта.
Второто нещо за отбелязване е, че ако съберем тези проценти ще видим, че тази разлика между двете партии е доста значителна и тя е десет процентни пункта. За първи път обаче през май тази година двете политически сили - стълбове на политическата система в Гърция, не само просто е изключено да се доберат до най-ниския сборен резултат на евроизбори, но няма да вземат и половината от този процент. На предстоящия вот те рискуват да не получат даже и 30 на сто.
В съвсем противната посока се очаква да се развие сборът от процента на двете големи исторически ...
Жителите на Крим, които протестират срещу новата власт в Украйна, развяха руския флаг над парламента. В знак на солидарност с Юга и Изтока на Украйна в сряда в Лвов ще говорят само на руски език. Съдът в Киев осъди изчезналия Янукович за жертвите, а Китай съди Украйна за 3 млрд. долара.
"Нахлуха в павилиона като глутница. Първо поискаха цигари, вафли, шоколади, после настояха да отворя хладилната витрина с напитките. Стреснах се. Не вярвах на очите си. Започнаха да разпръскват вестници, мартеници, да хвърлят списания, които бях изкарала на щанда. Хвърчаха камъни, счупиха табелата на "Лафка". Не ме чуваха, че викам да спрат. Успях
България ще продължи да бъде застъпник на Черна гора за бързото ѝ присъединяване към евроатлантическото семейство, заяви президентът Росен Плевнелиев пред черногорския си колега Филип Вуянович, по чиято покана е на двудневно официално посещение в Черна гора.
След разговора си с черногорски държавен глава българският президент заяви, че интеграцията на страната в НАТО ще бъде исторически шанс не само за Черна гора, но и за Западните Балкани и за Югоизточна Европа, съобщиха от...
/КРОСС/ Новата власт в Украйна изяви желанието си за добросъседски отношения с Русия и е готова за възстановяване на пълномащабния диалог с Москва след формиране на новото правителство на страната. Изявлението на Министерството на външните работи на Украйна е публикувано на сайта на ведомството, предаде ИТАР-ТАСС.http://itar-tass.com
Ройтерс
Венецуелският опозиционен лидер Леополдо Лопес e поел по добре познат път към изграждане на авторитет в тази политически взривоопасна страна - да отправи предизвикателство към правителството и да влезе в затвора.
Харвардският възпитаник и бивш кмет на столичния район Чакао съживи едно тъпчещо на място опозиционно движение, давайки начало на антиправителствени протести, които взеха жертви и го пратиха зад решетките.
След като първоначално обвиниха Лопес в убийство и тероризъм, властите сега му предявяват по-леки обвинения като подстрекателство към палеж, рушене и престъпни събирания.
Правителството се надяваше, че с ареста на кмета на Чакао ще отслаби протестното движение, но престоят в затвора може да му придаде допълнителен авторитет в очите на антиправителствените организации.
Това определено помогна на покойния президент социалист Уго Чавес, който лежа две години в затвора за науспешен преврат от 1992 г. - помогна и на опозиционния лидер Енрике Каприлес, който прекара четири месеца в затвора, след като бе обвинен в участие в обсадата на кубинското посолство в Каракас през 2002 г.
Лопес, комуто бе забранено да заема публични длъжности след решение на националния финансов инспектор по обвинение в корупция, си спечели подкрепа сред хардлайнерите, според които пълзящият авторитаризъм на президента Николас Мадуро е направил невъзможна демократичната промяна в управлението.
Хвърлянето на Лопес в затвора му помогна и да засенчи Каприлес, който само допреди няколко месеца бе безспорното лице на опозицията.
СИНЯ КРЪВ
Възраждането на стратегията на съпроводени с насилие улични протести, сходни с тези отпреди десетилетие, които не успяха да свалят от власт провъзгласената от Чавес социалистическа революция, в крайна сметка биха могли да тласнат опозицията в задънена улица.
“Днес повече от всякога от вас зависи да се отървем от тази шепа хора, които похитиха бъдещето на Венецуела, каза Лопес в предварително записано видеообръщение, разпространено след театралното му предаване на силите за сигурност в Каракас, което получи широк отглас като арест.
“Присъединете се към мен в борбата. Аз също ще се боря”. Лопес, елегантен, внимателно грижещ се за имиджа си потомък на фамилии със синя кръв, е следвал в САЩ, в колежа Кениън, щата Охайо. Завършва и магистратура във факултета за държавно управление “Кенеди” в Харвард.
След като се връща във Венецуела, става съосновател на политическата партия “Справедливост преди всичко” (Primero Justicia), фокусирана върху технократична публична политика в рязък контраст с вдъхновения от Куба национализъм на Чавес.
През двата си мандата като кмет на заможната източна община в Каракас - Чакао, от 2000 до 2008 г., Лопес допринася районът да се превърне в оазис на реда в страна, в която всичко, от пътните знаци до данъците, е само на думи.
Жителите бяха удивени, че мотоциклетистите, свикнали да карат без каски, си ги слагат, преди да влязат в Чакао, за да не бъдат глобени.
Докато Чавес години наред възхваляваше заветите на отеца основател от 18 век Симон Боливар, вдъхновил радикалния му ляв проект, Лопес дискретно напомни на венецуелците, че е пряк потомък на сестрата на Боливар.
През 2007 г. той се ожени за шампионката по кайтсърфинг Лилиан Тинтори. Тя стоеше до него на предварително записаното видеообръщение към нацията, разпространено след ареста му миналата седмица.
Лопес бе една от най-забележимите фигури в опитите за сваляне на Чавес през 2002 г., които включваха улични протести, провален преврат и двумесечно блокиране на петролната индустрия.
По време на преврата той съдейства в организирането на незаконния арест на един ...
Франс прес
Премерени изявления, предпазливост към новия режим и настоятелност за сътрудничество с Москва, далеч от климата на Студената война - по въпроса за Украйна Вашингтон вече стъпва изключително предпазливо, за да успокои гнева на Русия.
Руският премиер Дмитрий Медведев отправи предупреждение вчера след един уикенд на главоломно променящи се събития в Киев с бягството на проруския президент Виктор Янукович, свалянето му от длъжност от парламента и назначаването на председателя му Олександър Турчинов за и.д. президент.
“Някои наши западни партньори го смятат за легитимен. Струва ми се абсурдно да се смята за легитимно нещо, което е дошло в резултат на бунт”, заяви Медведев.
Белият дом остана уклончив как приема статута на Турчинов. Говорителят на президента Барак Обама Джей Карни подчерта, че парламентът “е избрал новия президент по законен път”.
Обаче макар и да отбеляза, че Янукович очевидно “не ръководи активно страната понастоящем”, той не стигна дотам да нарече Турчинов изпълняващ длъжността президент.
Затова пък той спомена “необходимостта да се състави коалиционно многопартийно правителство, правителство от технократи, което ще може да помогне на Украйна да вземе належащите важни решения, по-специално в икономическо и финансово отношение, в очакване на предсрочните избори”.
Карни подчерта, че страната му е готова “да подкрепи Украйна в необходимите за връщане към икономическа стабилност реформи. Тази подкрепа може да е допълнение към програма на МВФ” (Международния валутен фонд). Според високопоставен представител на САЩ, тази подкрепа ще е съпоставима с руския заем от 15 милиарда долара, отпуснат на Киев при управлението на Янукович и чието изплащане вече далеч не е сигурно в момент, когато Украйна е почти в неплатежоспособност.
Четири дни след телефонен разговор между президента на САЩ Барак Обама и руския му колега Владимир Путин, Вашингтон се опита да прокара и посланието, че Москва има интерес от мирно предаване на властта в Киев.
Кризата, която доведе до заминаването на Янукович след смъртоносни сблъсъци, бе предизвикана от отказа на сваления лидер да се сближи с ЕС в полза на историческите връзки с Москва.
Обаче “няма никакво противоречие във факта, че Украйна и украинците се приближават към Европа и факта, че те съхраняват дълговечните си културни и икономически връзки с Русия”, увери Карни.
Колежката му от Държавния департамент Дженифър Псаки от своя страна отхвърли идеята, че Украйна е арена на борба на влияние между САЩ и ЕС от една страна и Русия от друга. “Такъв поглед към нещата е като от Студената война”, каза тя.
“Позицията на САЩ бе ясна и последователна: не смятаме, че една или друга страна може да налага съдбата на страните от Източна Европа и Кавказкия регион. Жителите на тези страни са тези, които вземат собствените си решения чрез демократичния процес”, посочи пожелалият анонимност високопоставен американски представител.
ЕС бе на по-предни позиции при управлението на сътресенията в Украйна през последните дни. В четвъртък в Киев бяха външните министри на Франция, Германия и Полша.
След активността в Киев на помощник-държавния секретар на САЩ за Европа Виктория Нюланд Вашингтон сякаш се отдръпна. Вторият най-важен човек в Държавния департамент Уилям Бърнс ще е в Украйна едва днес, ден след шефката на европейската дипломация Катрин Аштън.
Американците “със сигурност имат предвид факта, че се нуждаят от конструктивно отношение с Русия по много въпроси, било то Сирия или Иран”, отбелязва Йорг Форбриг, специалист по Източна Европа от института “Джърман Маршал Фънд”.
“По-активна роля на САЩ по украинския въпрос ...
Уейн Рууни, Робин ван Перси и компания бяха унижени от Олимпиакос в първия 1/8-финал от Шампионската лига, тимът от Пирея би с 2:0 Исторически срам беше принуден да изживее английският ко...
Предстоят нови арести заради заловените 1,4 тона кокаин. Това заяви вчера главният секретар на МВР Светлозар Лазаров. В четвъртък дрогата бе хваната на френското пристанище Хавър по сигнал от нашите служби. Кокаинът бе скрит в гуми, натоварени на камион, участвал в рали “Дакар”. Товарният автомобил пристигнал с кораб от чилийското пристанище Валп
Предлагаме на Катар да отвори своя банка в София, която ще е в полза на катарските инвестиции не само в България, но и в съседните страни и ще подпомогне развитието на бизнес отношенията, заяви в Доха вчера външният министър Кристиан Вигенин. Шефът на българската дипломация пристигна на работно посещение в заливното емирство директно от срещата в
Бившият изпълнителен директор на БДЖ Христо Монов ощетил компанията с доставка на рециклирани вагони, които не се движат.
Има прогнози, че през 2050 г. населението на България ще падне на 3 милиона души, но в една много лоша вътрешно-структурна картина. Това каза проф. Трендафил Митев, професор по политология в Университета за национално и световно стопанство и председател на Македонския научен институт, пред Фокус. Професорът посочи признаците на демографския про
Най-добрата ни олимпийка Александра Жекова получи извънредна премия от 50 хил. лева от Първа инвестиционна банка. Сани завърши пета в Сочи, като малшансът я лиши от бронза в сноубордкроса след удар на италианското “камикадзе” Микела Мойоли. Банката е генерален спонсор на БОК и на Жекова от 2011 г. “Още тогава бяхме убедени в потенциала да бъде ис
67 нови специализирани автомобила за гасене на пожари в гористи местности получиха вчера огнеборците. Колите са купени по проект на оперативна програма “Околна среда”, който е на стойност 97 666 910,33 лв. С парите ще бъдат доставени общо 274 спецавтомобила. По време на церемонията министърката на околната среда и водите Искра Михайлова обяви, ч
Най-добрите приятели от “Манчестър Юнайтед” Димитър Бербатов и Неманя Видич може да се съберат в “Интер” от лятото. Видич напуска “Олд Трафорд” и се предполага, че е казал “да” на нерадзурите. А в Италия написаха, че 34-годишният Диего Милито напуска, а Бербатов е №1 в списъка за негов заместник в Милано. “Бербатов изглежда първа опция за попълване
Германия разглежда Иран като потенциална заплаха не само за Израел, но и за европейските страни, каза днес германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от "Ройтерс". Тя направи изказването на обща пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Меркел заяви, че заплахата е не само за държавата Израел, но е обща и заплаха за Европа и добави, че Германия ще се стреми към преговори с Иран за ядрените му дейности.
Нетаняху призна, че световните сили са "обсъждали...
2004 - 2018 Gramophon.com