Даниела Цвяткова и Иван Кабуров станаха големите победители в ежегодния конкурс на вестник "Марица" - "Фермер на Тракия" за 2013 г. Дамата, собственик на модерна кравеферма в пловдивското село Чешнегирово, пребори мъжката конкуренция в раздел "Животновъдство". Младият стопанин от с. Мало Конаре, обл. Пазарджик, е номер 1 в раздел "Растениевъдство".
Даниела Цвяткова и Иван Кабуров станаха големите победители в ежегодния конкурс на вестник "Марица" - "Фермер на Тракия" за 2013 г. Дамата, собственик на модерна кравеферма в пловдивското село Чешнегирово, пребори мъжката конкуренция в раздел "Животновъдство". Младият стопанин от с. Мало Конаре, обл. Пазарджик, е номер 1 в раздел "Растениевъдство".
По думите на лидера на БСП двете алтернативи в Европа - ПЕС и ЕНП, се сблъскват и в България - между БСП и ГЕРБ
300 американски войници и 12 изтребителя F-16 ще бъдат прехвърлени в авиобаза в местността Ласк в Полша през следващата седмица. Целта на това прехвърляне били учения, е съобщил вчера на пресконференция полският министър на отбраната Томаш Семоняк. В съответствие с подписаното в 2011 г. полско-американско споразумение за обучение на полски военни
Привържениците на "Локомотив" (Пловдив) реагираха гневно на декларацията, с която беше съобщена раздялата с административния директор Атанас Узунов. Те са недоволни най-вече от твърдението в нея, че с идването на новото правителство животът се е подобрил.
От ръководството обвиниха Узунов, че е използвал фенове за политически акции. Бившият съдия, който е общински съветник от ГЕРБ, отрече твърденията.
Около сто запалянковци са били между 18.30 и 20.00 часа тази вечер на...
Бойци от пропуските сили за самоотбрана разбира вратите на украинска ВВС база в Крим, съобщи Министерството на отбраната в Киев.
По официалните международни канали за обмен на информация на МВР не са получени подобни данни
Бившият футболист на ЦСКА Шалозе Удоджи премина в тим от Беларус. Вчера нигериецът с български паспорт бе представен като ново попълнение на "Динамо" (Минск). Крилото пристигна у нас през 2004 г., когато бе на 18 г., и подписа с "Вихрен". 2 сезона по-късно той премина при "червените", където остана до 2009-а. Заради бързината на крилото
Окупиран от жандармеристи и полицаи осъмна в петък Видин, където два протеста съпътстваха поредното дело по иск на мюфтийството за собствеността върху сградата на музей “Конака”. Макар и обединени в защита на една кауза - запазване българската собственост на музея, за да не се стигне до сблъсъци, двете протестиращи групи бяха разделени от кордони
Носът на Мишо Шамара е бил разбит, става ясно от снимка, която рапърът сам си публикува във Фейсбук. Биг Ша уточни, че интервенцията му е била направена в МБАЛ "Света Марина", заради "шипове в носа".
"Шипове в носа? Какво е това?", "Ха-ха-ха. БСП-то му е било шута", "Майк Тайсън на млади години! Жив и здрав, един нос няма да те бутне", са част от многобройните коментари под снимката във Фейсбук.
Преди...
Водещият Мартин Карбовски е възмутен от българските мъже. Това стана ясно от участието му в живото предаване на реалитито по Тв7 "Къртицата", цитиран от Пик.
След като стана свидетел на всички сложни отношения между любовници, съпруги, бивши и настоящи в "Къртицата", поканеният да коментира Карбовски бодро се провикна: "Честит Осми март на всички мъже! Ние, мъжете сме онеправдани, мачкани, инквизирани от съпругите и от любовниците...
Компаниите с годишен оборот над 50 млн. лева ще трябва да публикуват на интернет страниците си типовите договори или общите условия за доставка на стоки, предназначени за продажба. Това предвиждат промените в Закона за защита на конкуренцията, внесени вчера от шестима депутати в парламента. Огласяването на тези документи ще става в тримесечен срок,
Гледането на порно, в което участва “лице ненавършило 18-годишна възраст, или лице, което изглежда като такова”, ще бъде наказвано със затвор или глоба до 2000 лв. Това предвижда една от промените в Наказателния кодекс, които Комисията по правни въпроси одобри преди окончателното второ четене на закона.
Правителството на Русия предложи кандидатурата на бившия финансов министър на България Симеон Дянков за член на Надзорния съвет на руската Внешторгбанк (ВТБ), предаде ИТАР-ТАСС. Дянков, който в момента е ректор на Руската икономическа школа, е бил предложен с указ, подписан от министър-председателя Дмитрий Медведев.
Във връзка с футболната среща между "ПФК Лудогорец 1945" и КФ "Валенсия" на 13 март (четвъртък) ще бъде въведена временна организация на движението, съобщава пресцентърът на Столичната община (СО).
Забраняват се влизането, престоят и паркирането на пътни превозни средства от 8.00 часа на 10 март до 24.00 часа на 13 март зад сектор "Г" до сектор "А" на Национален стадион "Васил Левски", от 18.00 часа на 12 март...
Болници може да връщат пациенти, за да не са на червено. Причината е, че клиниките, които имат договор със здравната каса, ще получават по-малко пари за всеки болен над прогнозните им бюджети. Това предвиждат промени в законите за здравното осигуряване
Жител на радомирското село Поцърненци е глобен от съда с 1000 лева заради чушка. Миналото лято той влязъл в магазин за хляб в селото. С другите клиенти захванали разговор за зачестилите кражби в градините в махалата. Тогава осъденият Георги казал, че видял една от жените да къса чушка от чужда градина.
За негова зла участ в магазина по това време бил и синът на същата жена, пише "Стандарт". Той извикал майка си и се разгорял истински скандал....
Правителството на Русия предложи кандидатурата на бившия финансов министър на България Симеон Дянков за член на Надзорния съвет на руската Внешторгбанк (ВТБ), предаде ИТАР-ТАСС. Дянков, който в момента е ректор на Руската икономическа школа, е бил предложен с указ, подписан от министър-председателя Дмитрий Медведев.
Заради жертви в гръцко село
“Каквито и да е санкции не биха се отразили положително не само на нас, но и на която и да е страна-член на ЕС.” Този коментар направи премиерът Пламен Орешарски, помолен да коментира ефектите за България от налагането на търговски санкции от страна на съюза срещу Русия. “Въпросът не е само да се мерят ефектите,
Бивш активист на ПП „Атака“ в Силистра, който заплашвал омъжена жена със секскомпромат, получи присъда от 3 години лишаване от свобода с петгодишен изпитателен срок,
От десетилетия изглежда сякаш Бог си прави голяма шега с човечеството, разполагайки най-големите резерви на горива на най-неблагоприятните места. Иран, Русия, Саудитска Арабия, Туркменистан - всичките с откровено репресивни режими, които не чувстват нужда да станат отворени, конкурентни демокрации. Както Владимир Путин разбра, ако притежаваш газ, от който се нуждае богатият свят, можеш да се измъкнеш безнаказано дори да извършиш убийство.
Да вземем предвид вчерашната среща на върха на Европейския съюз. Лидерите стигнаха на практика до съгласие, че Путин много ги е подразнил с анексирането на Крим. Те може дори да оставят някои от олигарсите без карти за пазаруване в “Хародс”. Но дали ще стигнат по-далеч?
Трудно, особено когато Русия доставя една трета от европейския газ. Както финландският министър по европейските въпроси откровено каза: “В крайна сметка не можем да направим кой знае какво. И си мисля, че руснаците знаят това”.
Европа е поразен от рецесия континент, зависим от контролираната от Кремъл енергийна цена. Путин хитро намали тарифите на “Газпром” за региона миналата година, повишавайки зависимостта му от руски газ до рекордни нива. С това той сполучливо купи външната политика на ЕС.
Ще му бъде по-трудно сега да купи Америка. В момент, когато Барак Обама обмисля варианти, той разполага с ново съществено оръжие, което не е сигурен как да използва. През последните няколко години шистовата революция напълно промени американското енергийно богатство. Когато Путин нахлу в Грузия, изглеждаше сякаш запасите на газ на САЩ са на изчерпване и Джордж Буш примирено се чудеше дали да не купи малко от Русия.
От тогава изобилието на шистов газ изстреля производството на американски суров продукт с 60 процента нагоре, пращайки страната в неочаквана ера на енергийно изобилие. Цените на газа се понижиха с две трети; заводи и работни места отново наводняват щатите със западнала икономика. До края на това десетилетие Америка ще изнася повече енергия, отколкото внася.
Това е прекрояване на световната енергийна карта, а изводите далеч надхвърлят икономиката. Ако Америка няма нужда от арабския петрол, защо да харчи милиарди да държи Пети флот на САЩ да пази мира в Персийския залив? Защо да пролива толкова много кръв и богатство отвъд границите си, ако държавният интерес не налага това? Защо да не зареже Европа сама да си оправя задния двор и да остави този задлъжнял до гуша континент да посрещне последиците от това, че не плаща за прилична армия?
Събитията в Крим обаче прибавиха и друг въпрос: защо Америка да не използва новооткритите си енергийни резерви като оръжие? Би било достатъчно лесно да го стори. Ако Обама изнасяше повече от този газ, той би пратил световните цени на дъното - така ще бъде наранен не само Кремъл, но и олигарсите, които подкрепят Путин. От всички оръжия в американския арсенал Кремъл се страхува най-вече от новата енергийна мощ на Вашингтон.
Русия в действителност е гигантска газова компания, която си има и армия. Интересите на Москва са същите като интересите на държавните газови концерни, което обяснява до голяма степен странната й външна политика. Защо трябваше Путин да защитава Башар Асад, когато той тровеше с газ собствения си народ? Отговорът ни бе припомнен на Коледа, когато Русия подписа сделка за период от 25 години с режима на Асад, предоставяща на държавната енергийна фирма “СоюзНефтеГаз” парче от Левантийския басейн. По този начин Асад се присъедини към империята, която на практика има Путин.
Ето защо ястребите във Вашингтон не ...
Бившият вицепремиер и финансов министър в кабинета “Борисов” Симеон Дянков е поканен като независим член на надзорния съвет на руската банка ВТБ, съобщи “Интерфакс”. В момента той е ректор на частното висше училище Руска икономическа школа. Кандидатурата на Дянков ще бъде гласувана на общото събрание на акционерите на ВТБ на 19 юни.
Вече се появи и първото училище в столицата, което ще класира първокласници онлайн. Това е 125-о СОУ „Проф. Боян Пенев“ в „Младост”, което въвежда изцяло електронен прием – от кандидатстването до класирането. Това съобщи вчера шефката на Столичния просветен инспекторат Ваня Кастрева.
Най-малко един месец ще отнеме отстраняване на последици от наводненията в югозападна Великобритания, съобщиха представители на местната власт.
На местните оператори се препоръчва да не препредават четирите руски канала "до привеждане на програмите им в съответствие с изискванията на украинското законодателство"
Шофьорите, които превишават скоростта с до 20 км в час, ще бъдат санкционирани с фишове. По-бързите водачи, нарушаващи ограниченията с повече от 20 км, ще ги очаква съставяне на акт и всички досадни последици от него – взимане на контролния талон, висене на опашки всеки месец за презаверяване на акта, докато стане готово наказателното постановление.
ДПС ще сезира прокуратурата и ще настоява за създаване на специална комисия в НС относно дейността на Сметната палата. Това стана ясно от коментар на депутата от движението Янко Янков, който беше категоричен пред TV7, че има факти за извършени нарушения в работата й. Вчера депутатите гласуваха на първо четене новия Закон за Сметната палата.
18-годишна загина при тежка катастрофа на пътя Монтана – Видин.
Ипотечният заем ще се погасява без наказателна лихва след изтичането на първата година от договора с банката. Това приеха на първо четене депутатите в Закона за потребителския кредит. Поправките бяха внесени от Румен Гечев от БСП и Йордан Цонев от ДПС. Ако ипотеката се плати още по време на първата година, то тогава ще се дължи такса от 1%.
Разпространеното от национална електронна медия твърдение за задържането на т.нар. братя Галеви не отговаря на истината, съобщиха от пресцентъра на МВР. По официалните международни канали за обмен на информация на МВР не са получени подобни данни. Издирването на двамата български граждани продължава.
Приятелки на автоапаши все по-често навлизат в запазената доскоро за мъже територия - кражбите на коли. Жените осигуряват прикритие и служат за отклоняване на вниманието, докато любимите им се измъкват с чуждото возило, твърдят полицаи. Понякога се използва проста, но проверена и действаща схема. Двойката пристига със своя трошка до ...
Бившият държавен глава Георги Първанов, дясната му ръка и ексминистър на вътрешните работи Румен Петков, както и още 8 души получиха червен картон и окончателно бяха изритани от БСП. Това стана ясно след вчерашното заседание на Националния съвет на партията. Решението бе подкрепено от 85 социалисти, членове на висшето ръководство на Столетницата.
Братя Галеви на се арестувани, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Хиляди изселници ще попаднат в забранителните списъци за евродепутати на 25 май и няма да могат да гласуват, показа проверка на “Труд”. Само в Шуменско те са 7176. Причината - в главна дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване” (ГРАО) има информация, че по настоящ адрес те живеят в страна извън Европейския съюз (ЕС), а общини
Разпространеното от национална електронна медия твърдение за задържането на т.нар. братя Галеви не отговаря на истината, съобщиха от пресцентъра на МВР. По официалните международни канали за обмен на информация на МВР не са получени подобни данни. Издирването на двамата български граждани продължава.
Ангела Меркел, подобно на много германци, гледа на Русия едновременно с подозрение и сантименталност. Като първи германски канцлер от бивша комунистическа Източна Германия тя не си прави илюзии за наследството на Съветския съюз или характера на Владимир Путин - бивш човек на КГБ, работил в Дрезден.
Тя има по-голяма готовност от предшествениците си да говори открито за репутацията му в областта на човешките права. Същевременно Меркел разбира ужаса му от загубата на Украйна. На писалището си тя държи портрет на Екатерина Велика, родената в Германия принцеса, превърнала се в руска императрица и завладяла Крим.
Подобни смесени чувства, към които може да се добави следвоенното чувство за вина и дори пацифизъм, спомага да си обясним парадокса в реакция на Германия на руската инвазия в Крим. Меркел е най-влиятелният лидер в Европа, но досега страната й беше главното препятствие пред решителен, единен отговор на Запада.
Когато Америка предложи Русия да бъде извадена от клуба на най-богатите държави Г-8, германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер се противопостави. Когато източноевропейците искаха да се отправят заплахи за категорични санкции, той настоя да се даде преимущество на диалога. “Дипломацията не е признак на слабост. Сега тя е по-нужна от всякога”, заяви Щайнмайер.
Социалдемократи като Щайнмайер са склонни да се отнасят към Русия опрощаващо. Неговият някогашен наставник и бивш канцлер Герхард Шрьодер дори стана председател на съвета на акционерите на “Северен поток” - консорциума за изграждане на газопровод от Русия до Германия, в който господстваща позиция има руският газов гигант “Газпром”. Докато лидерите от Европейския съюз се готвеха за извънредна среща на върха тази седмица, Меркел не се разграничи от становището на Щайнмайер.
Необходимостта от близки отношения с Русия е до голяма степен разбираема. Германската реакция беше обобщена най-добре от челната страница на германския вестник “Тагесцайтунг”. На публикуваната в него карикатура се вижда син телефон, а под нея пише: “Най-мощното оръжие на Европа”. Според дипломати Меркел повече от всеки друг е в ядрото на мрежата от дипломатически контакти с лица, призоваващи Путин да създаде контактна група и да разположи международни наблюдатели с надежда, че Русия може да отпусне хватката върху Крим или поне да стои настрана от Източна Украйна.
Дали желанието на Германия да продължи да преговаря с Русия е породено от истинска вяра в силата на дипломацията или е само фасада, която използва, за да защити търговските си интереси? Германският бизнес, разбира се, е категорично против всякаква ескалация на напрежението. Комисията за източноевропейски икономически отношения - лоби на едрия германски бизнес - твърди, че реципрочните санкции може да застрашат работните места на 300 000 германци, зависещи от търговията с Русия.
Като дестинация за германския износ Русия се нарежда 11-та, след Полша и преди Испания. Германия има голям търговски дефицит с Русия, която й доставя една трета от внасяния петрол и газ. И все пак би било погрешно да обвиняваме Германия, че блокира санкциите само за да продава маса мерцедеси на олигарсите.
Германското сближаване с Русия тръгва още от т.нар. остполитик от епохата на Студената война - политика, следвана от двама по-ранни канцлери социалдемократи: Вили Брант и Хелмут Шмит. Те смятат, че разделението на Германия може да приключи единство с нормализиране но отношенията с Източна Германия и Съветския съюз чрез последователни малки стъпки в областта на търговията, културата, личните и политическите контакти.
За социалдемократите, в ...
Б. р. - Защо Силвио Берлускони е това, което е, и как е успял да заслужи вниманието на журналисти, избиратели и анализатори през годините се опитва да обясни „Стратегията Б. Берлускони, разтълкуван за бъдните поколения“ (Колибри) Авторът Бепе Севернини признава неговите „малки добродетели“: не любовта към истината, а хитростта; не любовта към ближния, а дипломатичността; не желанието да бъдеш и да знаеш, а желанието да успееш. „Може да са малки добродетели, но се споделят от голямото мнозинство“. Пък и Б. знае едно: в Италия преценките са краткотрайни, а впечатленията остават.
Бепе Севернини е популярен италиански журналист и автор на четиринайсет бестселъра, сред които и издадената в България „В главата на италианците“, също толкова остроумно и увлекателно четиво - едно метафорично пътуване до страната, която „в рамките на десет минути може да ви вбеси и въодушеви“. Севернини е избран за „Европейски журналист на годината“ в Брюксел (2004), а през 2001 г. кралица Елизабет II го удостоява с титлата Офицер на Ордена на Британската империя. Следва откъс в превод на Дария Карапеткова.
Да се разяснява на италианците личността на Силвио Берлускони, си е загуба на време. Всеки от нас си има виждане, дооформяно през годините на снизхождение или непоносимост, и няма да го промени. Всеки италианец си мисли, че притежава ключа към вярното тълкувание – дискусиите са излишни.
Не е излишно в замяна на това да пробваме да разясним тази личност на бъдните поколения, а защо не и на чужденците. Първите още не са се появили, но един ден ще искат да знаят какви неща са се случвали в Италия. Вторите не разбират, а биха искали. Подобно нещо, в интерес на истината, може да споходи и тях.
Как е възможно Берлускони – оттук насетне за краткост Б. – да е бил избран да управлява (1994), преизбран (2001), отново преизбран (2008) и да рискува да спечели и следващите избори? Каква е тайната на политическото му дълголетие? Защо мнозинството от италианците го подкрепя и/или търпя толкова години? Не му ли вижда щенията, недостатъците и похватите? Отговор: вижда ги, и още как. За да е властвал в италианския политически живот почти двайсет години, си има причина. Има даже десет причини.
1. Човешкият фактор
Какво си мислят повечето италианци? „Приличаме си, той е един от нас.“ А който не е на това мнение, има това опасение. Б. си обича децата, говори за майка си, разбира от футбол, умее да прави пари, обича новите къщи, мрази правилата, разказва вицове, говори мръсни думи, обожава жените, купоните и хубавата компания. Той помни дълго, но владее и тактическата амнезия.
Стигнал е далеч, като е редувал магистрали с преки пътища. Той е антиконформист, съзнаващ важността на конформизма. Хвали Църквата сутрин, семейните ценности следобед, а вечер води момичета вкъщи. Човекът е забележителен и успява да си издейства прошка за доста неща. Мнозина италианци не ги е грижа за конфликтите на интереси (че кой ги няма?), за съдебните му неприятности (обвиняемите са за предпочитане пред магистратите), за неуместните реплики (толкова е спонтанен!). Неспазени обещания, полуистини, смесване на обществената функция с лични дела? Някои се ядосват, други нехаят. Вторите очевидно са повече от първите.
2. Божественият фактор
Б. е разбрал, че много италианци афишират одобрение към Църквата, за да се чувстват по-малко виновни за това, че не ходят на църква, или пък от десет Божи заповеди редовно нарушават седем. Съответствието между думите и делата не е качество, което изискваме от нашите лидери. Частното възмущение при вида на публичната непоследователност е движещата сила на гласуването в много демокрации. Не и в Италия. Б. е разбрал с кого си има работа: с ...
Законът за потребителския кредит, премахващ наказателната такса за предсрочно погасяване на ипотечни кредити, убедително мина първо сито в парламента вчера. От общо гласували 110 депутати, “за” бяха 99, “против” - четирима, 7 се въздържаха. “Потребителите, които са направили 12 плащания по жилищен ипотечен кредит,
След като днес до редакционната поща на actualno.com беше изпратен сигнал за оказан натиск върху студент, който подкрепя каузата на Ранобудните студенти във Велико Търново, екипът ни дава право на отг...
Дискусиите в централните руски медии са насочени към главната политическа новина - ръководството на Крим взе решение за присъединяване към Русия, съобщи Би Би Си. Предстои полуостровът да се произнесе по въпроса на референдум, насрочен за 16 март.
Решенията на кримския Върховен съвет променят не само хода на украинската криза, но и отношенията между Москва и Киев, а до голяма степен и между Русия и Запада, пише “Комерсант”. Киев нарече противозаконни решенията на кримските власти и настоява, че бъдещето на Крим може да бъде решено само с общоукраински референдум, посочва вестникът. Осъждайки сепаратизма на Крим, той изтъква, че “Киев няма реални лостове за влияние върху ситуацията на полуострова”.
Кремъл няма единен план за експанзия към нови територии. Отговорът на Москва ще зависи от три фактора: какъв ще е резултатът от референдума в Крим, как ще реагира Киев и доколко радикална ще бъде позицията на Запада, коментира пред “Комерсант” политологът Сергей Маркедонов. Според него независимо от проруските нагласи в Крим няма стопроцентова гаранция, че населението дружно ще гласува за отцепване от Украйна, защото на полуострова не живеят само руснаци.
Но дори да остави висящ въпроса за статута на Крим, Москва ще получи мощен лост за натиск върху украинските власти, твърди всекидневникът. Даже без да присъедини Крим, Русия ще поеме изцяло контрола над него и ще има солиден аргумент в пазарлъка със Запада за бъдещото устройство на Украйна и нейния геополитически избор, пише той.
Москва обаче поема известни рискове, предупреждават експерти. На първо място - рязко да се влошат отношенията й със Запада, което ще е най-силно охлаждане от войната на Русия с Грузия през 2008 г. Според наблюдателя Сергей Уткин включването на Крим в състава на Руската федерация може да направи руската граница спорна от гледище на редица държави по света.
“Независимая газета” цитира руския сенатор Анатолий Лисаков, според когото Крим може да бъде присъединен към Русия за 3 до 5 дни, стига референдумът да потвърди молбата на местните депутати до руското ръководство.
Всички парламентарни партии в Държавната дума подкрепиха волеизявлението на кримските си колеги, отбелязва вестникът.
“Крим, откак се помни, е влизал в състава на Русия и някакви смахнати политици в миналото са имали съвест да подаряват земи наляво и надясно, нещо неправилно по принцип - когато Хрушчов е подарил Киев на Украйна, когато са подписвани Беловежките споразумения. Всичко това според нас е било юридически противозаконно и сега референдумът ще отговори на въпроса за историческо ново събиране на двете територии”, цитира изданието либералдемократа Игор Лебедев, зам.-председател на Думата.
“Тези неща не ги решава Руската федерация, решава ги Путин. И е ясно, че решението ще бъде негово. И Държавната дума ще изпълни това решение”, констатира руският анализатор Борис Макаренко.
Мнението му потвърждава и “Новие известия” със заглавие “Държавната дума има готовност да започне анексия на Крим”.
Според последните проучвания за ново обединяване на Крим с Русия смятат да гласуват към 75 на сто от жителите на полуострова, пише “Комсомолская правда”.
Ако Кремъл наистина е решил да поправи “несправедливостта от 1954 г.” и да присъедини Крим към Русия, не би могъл да избере по-подходящ момент. Разкъсвана от вътрешни раздори, украинската държава изобщо не може да се противи срещу “железния юмрук” на Москва. Западът също бе заварен донякъде неподготвен. И САЩ, и ЕС засега могат само да заплашват Русия с най-страховити възмездия и санкции, резюмира “Московский комсомолец”.
Още по темата: Кримските руснаци подкрепят ревностно закрилата на Москва
Николаус фон Твикел
ДПА
Един от най-причудливите аспекти на кризата в Крим е импровизиран отбранителен лагер, изграден зад дървени барикади и бодлива тел на улица “Куйбишев” в Симферопол - оспорваната столица на областта.
Вътре пъстра ...
в. Ромъния либера
Румъния очаква, както толкова много пъти в своята история, да види какво правят другите преди да има мнение, идеи или решения. Нито руските военни, изпратени в Крим, нито арогантността на Владимир Путин са в състояние да отклонят за миг румънските официални представители от вътрешните игри и да погледнат към бъдещето.
Президентът Траян Бъсеску казва с превъзходство, че “други държави си разхождат министрите до Киев”, омаловажавайки по този начин най-вече опитите на поляците да намерят дипломатическо решение на военната офанзива на Русия в Украйна. За разлика от Варшава, която разбира опасността от напредването на Русия на Запад, Букурещ е блокиран в собствените си вътрешни капани, а държавният глава се намесва повече в рушене на доверието към правителството, отколкото в уравнението, което би могло да доведе до дестабилизиране на региона, в който се намира страната.
Букурещ се превръща във фаталист: онова, което трябва да стане, ще стане така или иначе, така че какъв е смисълът да се полагат усилия и въображение в една игра, в която само големите сили имат значение. Едно провинциално отношение на периферия, която не е в състояние да има собствени планове и собствени анализи в трудни моменти. За румънските официални лица са достатъчни гаранциите от членството в НАТО и от стратегическото партньорство със САЩ. Румъния няма страховете, нито амбициите на Полша, така че може да спи спокойно под сянката на противоракетния щит, обещан от американците.
Историческата памет на румънските лидери е блокирана от триумфа на принадлежността към евроатлантическото пространство, на американската мечта и новата идеология на панрумънизма, който мечтае за обединение с Република Молдова. В тази парадигма Букурещ няма какво да прави, трябва само да чака да се избистрят водите.
Добър познавач на този регион, Збигнев Бжежински, роден във Варшава и станал по-късно съветник на няколко американски президенти, включително на Барак Обама, предупреждава, че “ако Украйна е раздробена, докато Западът е зрител, свободата и сигурността на Румъния, Полша и балтийските държави ще бъдат заплашени”. Бжежински изхожда от най-лошата хипотеза - на Запад, който предпочита да стои на трибуните и да остави партията да се разиграе, както стана през 2008 г. в периода на петдневната война в Грузия.
Тогава, както и сега, само полските и балтийските лидери скочиха в помощ на грузинците. Румъния стоя настрана, следейки от разстояние как Москва се връща към силовата политика, сякаш няма нищо за защитаване, нищо за уреждане, нищо за правене. На 200 км от границата на Румъния се намира Приднестровието със съветските останки на 14-а армия, територия на разположение на Москва, която би могла да играе същата роля, която имаше Южна Осетия в руско-грузинската война, в случай че Кремъл реши да сложи точка на европейския път на Република Молдова.
“Като всяка държава Русия има в някои региони привилегировани интереси”, обясни след края на петдневната война Дмитрий Медведев, тогава президент на Руската федерация. Тези привилегировани интереси оправдават запазването на влиянието на Москва над бившето съветско пространство от гледна точка на Кремъл, а Западът изглежда е приел този принцип, въз основа на който функционира руската външна политика. Отчасти това приемане има връзка със зависимостта на големи европейски сили от руския газ, но и с липсата на интерес у тях спрямо постоянната експанзия на Москва както на Изток, така и на Запад, след идването на власт на Владимир Путин.
Русия вероятно няма да иска да анексира Крим, а само ...
Изпълняващият длъжността президент на Украйна Олександър Турчинов е подписал указ за преустановяване на решението на парламента на Крим за провеждане на общокримски референдум, предаде ИТАР-ТАСС. Турчинов призова в тв обръщение на полуострова да се проведат предсрочни избори. Той съобщи, че подготвя разпускане на Върховната Рада на Крим,
Братя Галеви не са задържани. Това обяви официално МВР след часове мълчание на въпроса арестувани ли са наистина Братя Галеви.
Франс прес
От 2012 г. Германия е страната с най-голям брой търсещи убежище в Европейския съюз, но центровете за бежанци са претъпкани от наплива на кандидат-бежанци и отправят сигнали за тревога, най-вече в Берлин.
Настанено от есента в жилище в околностите на Берлин, шестчленно семейство от Босна и Херцеговина се смества върху площ от 25 квадратни метра. Тези роми, избягали от бедността и дискриминацията, убиват времето в обстановка, сведена до най-необходимото: голямо легло, маса и разпадащ се диван.
Приемният център, който е усамотена постройка в края на гората, ще трябва да затвори врати на 15 април, но предвид голямото нарастване в броя на търсещите убежище, ще остане отворен по-дълго.
На другия край на столицата в квартал, пълен със социални жилища в някогашния Източен Берлин, Биргит Бауер, директор на центъра за търсещи убежище в Лихтенберг, се тревожи: “Разполагаме с 350 места в този център, но в действителност настаняваме между 360 и 370 души. Някои семейства, които вече живеят натясно, са се съгласили да приемат други хора в апартаментите си.”
В 10-етажната сграда, превърната в център за бежанци преди повече от две години, са събрани 18 националности. Тук също върху 20 квадратни метра живеят четирима или петима души, хранят се с полуготови храни и използват общи бани и тоалетни.
Понякога бивши училища или гимназии бързо биват преобразувани в центрове за бежанци.
“Трябваше да наемем допълнителни преводачи и работим на 150 процента от капацитета си”, добавя Бауер.
В Берлин в момента има 8360 кандидати за убежище, настанени в подобни центрове, чийто общ капацитет не надхвърля 8100 човека. Около 450 други търсещи убежище биват настанявани по спешност в хотели “за няколко дни или за една до две седмици”, казва Франц Алерт, председател на Службата по здравеопазване и социални въпроси, която основно се занимава с бежанците в Берлинската община.
“Ситуацията е напрегната, дори тежка, понеже през тази година очакваме още по-голямо нарастване на броя на търсещите убежище”, обяснява той.
Прииждането на чужденци, впрочем, се използва от неонацистки групи. Миналата година в Берлин жителите на популярен квартал, подпомогнати от активисти на крайнодясна групировка, протестираха в продължение на няколко седмици пред център за бежанци.
“Някои центрове трябваше отдавна да бъдат затворени, понеже са в окаяно състояние и не са приспособени за настаняване, но нямаме друг избор, освен засега да ги оставим отворени”, допълва Алерт.
От края на 2010 г. броят на лицата, подали молба за убежище на територията на Германия, е значително нараснал. През 2013 г. нарастването е достигнало 64 процента и вече наброява 127 023 молби, което е най-високото ниво от 14 години. Само през януари 2014 г. увеличението отбелязва рекорд от 76, 7 процента в сравнение с януари 2013 г., сочат статистиките на миграционната служба.
По-голямата част от бежанците пристигат в големите градове на страната. В Хамбург общината трябваше да превърне контейнери в жилища.
На първо място сред страните по произход е Сърбия, откъдето молбите за убежище надвишават 18 000, а 90 процента от тях са на роми. Много са и търсещите убежище от Босна и Херцеговина (104 процента ръст през 2013 г.) или Косово (ръст от 74,5 процента), както и от Русия.
“Много граждани на бивша Югославия получиха убежище в Германия по време на войната в началото на 90-те години”, обяснява Бригит Бауер. “Сега те се връщат заедно със семействата си и смятат, че Германия е последната им надежда.”
В Берлин има голяма рускоезична общност, която привлича и търсещи ...
Остеохондрозата е заболяване, свързано с увреждане на ставния хрущял, докато коксартрозата е локално засягане на тазобедрената става. Заболяванията на опорно-двигателния апарат са сред най-честите. Между 20 и 30% от хората се оплакват от ставни проблеми. Става дума за т.нар. износване на ставите, известно и като “шипове”. Износването на ставите...
2004 - 2018 Gramophon.com