Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Българо-Американски Център за Културно Наследство и с Участието на генералното консулство в Чикаго Ви канят на Деня на Васил Левски На 26 февруари, 2012, неделя от 16 часа 9801 Lawrence, Schiller Park (срещу маг. Младост)
"Международното споразумение ACTA да бъде ратифицирано от Народното събрание на Република България, като за членовете, налагащи контрол на трафика в интернет, ще бъде заложена резерва, че се прилага досега действащото в момента българско законодателство"
Страните по споразумението следва да приведат в действие разпоредбите на настоящото споразумение.
1. Всяка от страните осигурява наличието на процесуални норми в своето законодателство, съгласно предвиденото в раздели 2 („Прилагане на нормите на гражданското право“) и 4 („Прилагане на нормите на наказателното право“), които да позволяват ефективни действия срещу всякакво нарушение на права върху интелектуална собственост в цифровата среда, включително и на неотложни корективни мерки за предотвратяване на нарушения, както и на корективни мерки за възпиране на всяко последващо нарушение.
Без да се накърняват законодателните разпоредби на страните относно предоставянето на привилегии, защитата на поверителността на източниците на информация или обработката на лични данни, всяка страна следва да предвиди възможността при своите гражданскоправни съдебни производства във връзка с прилагането на права върху интелектуална собственост нейните съдебни органи да бъдат оправомощени, при обосновано искане от страна на носителя на правата, да разпоредят нарушителят или предполагаемият нарушител да предостави на носителя на правата или на съдебните органи, поне за целите на събирането на доказателствен материал, информацията от значение, съгласно предвиденото в нейните приложими законови и подзаконови актове, намираща се в притежанието или под контрола на нарушителя или предполагаемия нарушител. Тя може да включва информация относно всяко лице, замесено в който и да е аспект на нарушението или предполагаемото нарушение и относно средствата за производство или каналите за разпространение на създадените в нарушение или в предполагаемо нарушение стоки или услуги, включително идентифицирането на трети лица, за които се твърди, че са замесени в производството и разпространението на такива стоки или услуги, и относно техните канали за разпространение.
Успешната операция по пресичане на пиратско разпространение на книги в интернет пространството, посредством сайта “chitanka.info”, е проведена от спецполицаите от сектор “Компютърни престъпления и интелектуална собственост” в ГДБОП, под прякото наблюдение на СРП.Акцията е реализирана след разследване по сигнали на ощетени – Асоциацията “Българска книга”, Съюзът на преводачите в България и редица издателски къщи. В хода му е установена шестчленна престъпна група, която действала при строго изградена йерархия и функции от различни градове в България. При предприетите действия на покрив на обществена сграда в София антимафиотите открили сървъра, на който е поддържан интернет сайтът. Сървърът бил поставен в специална кутия и по този начин достъпът до него бил затруднен. Разследващите установили, че “виртуалната библиотека”, от която се теглели пиратските литературни произведения, е укрита в помещение на печатница в София В хода на претърсванията са иззети сървъри и компютърни системи с пиратското съдържание.
Всеки месец престъпната група добавяла над 600 нови заглавия на книги от български и чуждестранни автори, речници, учебници и др. По данни на спецполицаите, чрез нелегалния сайт, който е действал повече от две години, са нанесени щети на българската култура и книгоиздателска дейност за милиони левове.
Това е една от любимите ми рецепти за бял хляб. С дълга ферментация, която облагородява вкуса, прави хляба с мека, но стегната сърцевина и любимата на всички хрупкава коричка. Обичам да се наслаждавам на този хляб час след изпичането му. Тогава е достатъчно изстинал за да се разреже, а коричката му е все още хрупкава без да наранява небцето. Обичам този хляб и препечен с малко масло.
Тестото за този хляб много се доближава до тестото за багета, с разликата, че в него се съдържа известно количество пълнозърнесто брашно, което придава характерен аромат и вкус. По мои наблюдения това тесто е и сравнително по-твърдо от това за багета, което придава на хляба плътна сърцевина. По-мекото тесто с дълга ферментация позволява образуването на големи шупли в тестото по време на втасването и печенето – характерна черта на френските багети. Тук нещата са малко по-различни, а стегнатото и еластично тесто позволява игра с формата на хляба. Ето затова и този хляб има разнолики форми, от които аз реших да представя три от най-известните.
Технологията за този хляб изисква предварителна подготовка с приготвяне на тесто, което първоначално ферментира на стайна температура, а след това се оставя в хладилник за една нощ. Това нощуване може да се пропусне, но както авторът на книгата The Bread Baker’s Apprentice Питър Рейнхарт казва, оставянето на предварителното тесто да пренощува на хладно дава по-добър вкус и текстура на хляба. Изобщо не се съмнявам за какво говори. Приготвянето на бърз хляб с мая може да доведе до двe неприятни последствия – остатъчен мирис на мая и ронлива текстура на хляба. Сблъсквала съм се с тези проблеми, най-вече когато искам за два часа да имам хляб. Е да, имам, но не и най-добрият възможен хляб.
Когато баба ми ме учеше да замесвам хляб, видях колко лесно и бързо може да си доставиш удоволствие от това да замесиш тесто, да го наблюдаваш как втасва, да го оформиш и накрая да разнесеш аромат из целия квартал. Този хляб на баба ми, е хлябът, който обичам да разчупвам още докато е топъл. След години, когато се хванах по-усърдно да експериментирам с хляба, откривах безброй рецепти и техники, които непременно исках да изпробвам. Едва преди година-две установих, че тази дълга ферментация е много по-добра от бабиния метод. И хлябът трябва да се охлади, преди да се разреже (разчупи). Задължително!
Баба ми винаги казваше, че питата трябва да обиколи нивата и едва след това, като се прибере у дома, ще може да си отчупим от нея. Представях си всичко това буквално, дори я подпитвах дали вече не се е върнала. Помня още, че изваждаше питата от фурната, напръскваше я с малко вода и я завиваше в месал. Не знаех защо прави това, но сега разбирам, че е искала да омекоти коричката и да задуши хляба, да остане мек и пухкав. Не бих направила това сега. Обичам хрупкава коричка.
Основно правило при приготвянето на хляб е, че не трябва да се бърза. Всяко едно тесто е със свой характер. Всяка рецепта е примерна и насочваща, но не и буквална. Защото влияние върху тестото и хляба може да окажат температурата на помещението, типа на брашното, маята или квасът и един от най-важните фактори - печенето. И именно след този период на изпробване на различни видове хляб осъзнавам, че тестото трябва да се разбира, трябва да се усеща. Не са достатъчни само обозначени температури и зададено време. Те са навигация, чрез която може да се следи дали процесът върви добре.
Забелязала съм даже, че едно тесто се държи различно дори в различните сезони. През лятото, когато температурите са високи и ферментацията на стайна температура се осъществява по-бързо. Сега през зимата е нужно да се осигури топло помещение за втасване на хляба. И понеже стайната температура в този сезон трудно може да достигне 25-27°C, то тестото може да се остави в близост до отоплителен уред или в много слабо нагрята фурна. И все пак, ако тестото не дава признаци, че е добре втасало, значи трябва да му се даде още време от обозначеното в рецептата. Както казах – внимание и без бързане.
В тази връзка сега следва примерна рецепта за френски селски хляб, върху която ще се постарая да обясня видими признаци за готовност на тестото и самия хляб. Препоръчително е да се работи с термометър за по-сигурен резултат. Аз го правя за собствено успокоение, че процесът върви добре и е достоверен с това, което ще напиша в рецептата. Ако не разполагаш с термометър, следвай указанията за видими признаци.
Адаптирано от книгата The Bread Baker’s Apprentice
От посочените дози се получават три малки хляба, които ще представя в различни форми. Би могло да се приготвят и два по-големи, като времето за печене се увеличава при необходимост.
Пълнозърнестото брашно, което се добавя към бялото, може да бъде според индивидуалните предпочитания – пшеница, ръж, спелта или лимец. Вместо тях може да се добави дори пшеничен или царевичен грис. В различните региони на Франция процентното му съдържание спрямо бялото брашно може да варира между 10 и 20%. Количеството дадено в рецептата не изглежда значително, но в случая то е 10%, което в по-големи дози е съществено. Искам да кажа – не го пропускай. Пълнозърнестото брашно в случая дава и този рустик вид на хляба с прекрасната си хрупкава кора.
За печенето съм използвала хартия за печене върху тавите, но тя не е задължителна. Достатъчно е тавата да се поръси с грис или трици.
За предварителното тесто (pate fermentée):
В купа се смесват брашното, солта и маята. Добавя се водата и се замесва меко тесто, което да не лепне. Ако е необходимо се добавя още вода или брашно. Тестото се пренася върху леко набрашнена повърхност и се меси 5 минути докато стане гладко и еластично. Не трябва да лепне, но не трябва и да бъде твърдо. Температурата измерена в средата на тестото трябва да е 25-27°C.
Тестото се прехвърля в купа намазана с растителна мазнина. Повърхността му също се намазва с малко мазнина. Купата се покрива със стреч фолио и се оставя на стайна температура за 1 час или докато тестото удвои обема си.
Тестото се премесва още веднъж за кратко, за да се отстрани образувалия се въздух в него. Връща се в купата, покрива се със стреч фолио и се оставя в хладилник за една нощ.
Тестото може да се използва и на същия ден, като се остави да втасва 2 часа вместо 1 час на стайна температура. Или може да се съхранява до 3 дни в хладилник след едночасова ферментация.
Ако се съхранява в хладилник, необходимо е да се извади на стайна температура 1-2 часа преди да се работи с него.
За основното тесто:
Предварителното тесто се изважда 1 час преди да се замеси хлябът.
Поставя се върху леко набрашнена повърхност и се разделя на 8-10 парчета. Покрива се с месал и се оставя на стайна температура за 1 час да се отпусне.
За тестото в купа се смесват двата вида брашно, солта маята и парчетата от предварителното тесто. По малко се добавя водата като се замесва меко тесто, което не трябва да лепне. Ако е необходимо се добавя още вода. Тестото се меси върху леко набрашнена повърхност 8-10 минути докато стане гладко и еластично. При необходимост се добавя малко брашно, колкото тестото да не лепне, но не трябва да бъде твърдо. Температурата измерена във вътрешността на тестото трябва да бъде 25-27°C.
Тестото се прехвърля в намазана с растителна мазнина купа. Повърхността му също се намазва с малко мазнина. Купата се покрива със стреч фолио и се оставя на стайна температура за 2 часа или докато тестото удвои обема си.
След като е втасало, тестото се премесва за кратко върху леко набрашнена повърност, колкото да се оформи на топка. Месенето не трябва да бъде твърде силно, този път газовете, които са се образували по време на ферментацията трябва да се запазят.
Тестото се разделя на три равни части. От всяка част се оформя хляб, като аз ще покажа три от най-известните за този тип хляб.
Корона (couronne):
Тестото се оформя на топка. С пръст се прави дупка в центъра на топката, която се разширява чрез въртеливи движения с помощта на двете ръце. Трябва да се образува форма на геврек.
С точилка се прищипват четири края, като във всеки отвор се поръсва малко брашно. Хлябът се оставя в тава, която е поръсена с пшеничен или царевичен грис. Покрива се с месал и се оставя на стайна температура за 1 час или докато втаса. Втасалия хляб при лек натиск с пръст бързо възвръща първоначалната си форма.
Разцепен хляб (fendu):
Тестото се оформя на топка. С длани се разточва леко като му се придава елипсовидна форма.
Единият край по дължина се завива навътре с леко притискане към основата на тестото. Продължава се така до края на елипсата и докато тестото придобие форма на багета.
С точилка се притиска по дължина, така че точилката почти да стигне работния плот, но да се внимава да не се разкъса тестото. Получения отвор се поръсва с малко пълнозърнесто брашно и отново се притиска с точилката.
Хлябът се оставя в тава, която е поръсена с пшеничен или царевичен грис. Покрива се с месал и се оставя на стайна температура за 1 час или докато втаса. Втасалия хляб при лек натиск с пръст бързо възвръща първоначалната си форма.
Житен клас (epi):
Тестото се оформя на топка и след това на багета както при разцепения хляб – оформя се елипса като широкия край се прегъва навътре с лек натиск в основата на тестото. Така получения фитил се разтяга леко с длани от средата към краищата, като фитилът едновременно се върти напред-назад. Целта е да се удължи и оформи.
Багетата се поставя в тава, която е поръсена с пшеничен или царевичен грис. Покрива се с месал и се оставя на стайна температура за 1 час или докато втаса. Втасалия хляб при лек натиск с пръст бързо възвръща първоначалната си форма. Когато втаса се оформя житният клас.
С ножица се правят разрези от горната част на багетата. Всеки разрез се поставя в страни от основата, като се редуват. Ето и едно видео. След като се оформи житният клас, хлябът е готов за печене.
Печене:
Най-добре е печенето да бъде на пара. Тъй като повечето домашни фурни нямат такава опция, ще импровизираме. Техниката е от споменатата книга и действа много добре.
Фурната се нагрява на 250°C. На дъното се поставя подходяща купичка с 1 чаена чаша вряла вода. (При първия си опит използвах широка и плитка тава, която заемаше почти цялото дъно на фурната. Парата, която биеше директно върху горната тава с хляба, беше пагубна за коричката от долната страна на хляба. Просто нямаше такава. Пробвах и с тава с вода на най-горното ниво на фурната, но тогава повърхността на хляба страдаше. Затова реших, че малка купичка в края на фурната ще даде достатъчно влага без да пострада хляба. Може да се изполва и метална терина поставена в единия край на фурната.)
Хлябът се слага на средно ниво на фурната. След 30 секунди стените на фурната се напръскват с вода с помощта на пулвелизатор. Вратата на фурната се затваря. Този процес се повтаря още два пъти през 30 секунди. След третото напръскване температурата се намаля на 230°C и хлябът се пече 20-25 минути. След десетата минута се проверява и ако е необходимо тавата се завърта на 180 градуса за по-равномерно изпичане.
Когато хлябът е изпечен температурата измерена във вътрешността му трябва да бъде 93-96°C. При потупване от долната му страна трябва да звучи кухо. Когато тези признаци са налице, изважда се от фурната и се поставя върху решетка. Оставя се да се охлади на стайна температура за минимум 40 минути преди да се разреже.
В това зимно време, особено когато видя едри падащи снежинки навън, настроението ми за месене на хляб е повече от еуфорично. На фона на тази снежна картина ми се приисква да си стоя вкъщи и да меся ли, да меся, да изпробвам различни техники, да експериментирам с тестото, да се науча на похвати. Какво по-хубаво време от това да си останем у дома и да си замесим хляб, който по-късно ще усетим с аромата излизащ от фурната и с препечената коричка, която ще потопим в зехтин.
Надявам се да опиташ и да споделиш впечатления. А докато чакаш хляба да втаса може да си сгрееш малко вино и да почетеш от любима книга. Незаменимо и вдъхновяващо!
Френски селски хляб е публикация на Йоана Петрова от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана
Какво ли значи по соломоновски
Според в.Труд министър-председателят по соломоновски се е подписал под следното уверение: “Международното споразумение АКТА да бъде ратифицирано от НС на РБ, като за членовете, налагащи контрол на трафика в интернет, ще бъде заложена резерва, че се прилага действащото в момента българско законодателство”. (Борисов спаси интернет от договора АКТА).
Организациите, участвали в срещата, са Интернет общество, Сдружение за електронни комуникации и Асоциация на потребителите на телекомуникационни и интернет услуги (АПТИУ).
По начало не се оспорва, вж и мнението на изготвилите доклада за Европейския парламент, че резерви при ратификациите на АСТА не се допускат. Очевидно в правителството се споделя обратно мнение.
Съвсем различен въпрос е – когато АСТА влезе в сила такова, каквото е (нисък праг – само шест ратификации) – как ще се прилага в различните държави.
АСТА и ратификациите
В коментар към решението на Съвета се припомня, че в АСТА има
ЕС няма намерение да хармонизира законодателството на ЕС по отношение на наказателното правоприлагане в областта на правата върху интелектуална собственост. Това е така поради доказаната липса на съгласие, вж съдбата на IPRED2. А и държави като Холандия са посочили аргумент за субсидиарност (Сommission of the European Communities v. Council of the European Union, C-176/03). Затова ЕК предлага присъединяването на отделните държави от ЕС (на всички държави, се казва в гласуваното от Съвета решение).
Ако ЕС е страна по АСТА, а държавата – не, ще възниква въпросът ефективно ли е прилагането на АСТА с вече съществуващите мерки в националното право на държавата от ЕС, която не се е присъединила.
В този смисъл трябва да е ясно, че вчерашната среща в МС има отношение само към националните мерки.
Особености на националното АСТА-прилагане
САЩ приема статус ‘sole executive agreement’ за АСТА, с което се изключва необходимостта от законодателно одобрение. В ход е и нов проект от същия тип Trans-Pacific Partnership Agreement (TPP). В доклада на INTA, ЕП се отбелязва очевидната липса на желание да се търси нормална ратификационна процедура и поставя въпроса какво – при липса на възможност за ангажиране на американския законодател – ЕС може да очаква от САЩ.
Парламентите в Холандия, Германия и др. държави от ЕС са изразявали желание да не се променя националното право във връзка с присъединяване на ЕС към АСТА (парл.въпроси Германия, 8 април 2010; Холандия, 23 .12.2010). Това очевидно са резервирани държави, те (поне засега) изразяват резервираността си, като не подписват. С което си спестяват бъдещи неясноти, съпътстващи прилагането.
Но резервираност – както на национално, така и на наднационално равнище – може да се изрази и на този етап, стига да има действителна воля за това.
Кампанията в ЕП
Всеки глас на българските членове на ЕП има особена стойност. Публично изразиха позиция Ивайло Калфин, Надежда Нейнски, Светослав Малинов, Антония Първанова, Метин Казак, Слави Бинев.
Отворен парламент публикува анкета с евродепутатите по темата АСТА, не подкрепят споразумението Кристиан Вигенин и Ивайло Кирилов.
В тази анкета се е появило твърдение, че когато АСТА влезе в сила след шест ратификации на държави, споразумението влиза в сила и за България.
Всъщност не. Чл.40.2 АСТА: Настоящото споразумение влиза в сила за всяка от подписалите го страни, депозирали своя инструмент за ратификация, приемане или одобрение, след депозирането на шестия инструмент и т.н.
*
Видео от БНТ: Георги Дамянов, Теодор Захов, Комитата, Йордан Караджов
Какво ли значи по соломоновски
Според в.Труд министър-председателят по соломоновски се е подписал под следното уверение: “Международното споразумение АКТА да бъде ратифицирано от НС на РБ, като за членовете, налагащи контрол на трафика в интернет, ще бъде заложена резерва, че се прилага действащото в момента българско законодателство”. (Борисов спаси интернет от договора АКТА).
Организациите, участвали в срещата, са Интернет общество, Сдружение за електронни комуникации и Асоциация на потребителите на телекомуникационни и интернет услуги (АПТИУ).
По начало не се оспорва, вж и мнението на изготвилите доклада за Европейския парламент, че резерви при ратификациите на АСТА не се допускат. Очевидно в правителството се споделя обратно мнение.
Съвсем различен въпрос е – когато АСТА влезе в сила такава, каквато е (нисък праг – само шест ратификации) – как ще се прилага в различните държави.
АСТА и ратификациите
В коментар към решението на Съвета се припомня, че в АСТА има
ЕС няма намерение да хармонизира законодателството на ЕС по отношение на наказателното правоприлагане в областта на правата върху интелектуална собственост. Това е така поради доказаната липса на съгласие, вж съдбата на IPRED2. А и държави като Холандия са посочили аргумент за субсидиарност (Сommission of the European Communities v. Council of the European Union, C-176/03). Затова ЕК предлага присъединяването на отделните държави от ЕС (на всички държави, се казва в гласуваното от Съвета решение).
Ако ЕС е страна по АСТА, а държавата – не, ще възниква въпросът ефективно ли е прилагането с вече съществуващите мерки в националното право на държавата от ЕС, която не се е присъединила.
В този смисъл трябва да е ясно, че вчерашната среща в МС има отношение само към националните мерки.
Особености на националното АСТА-прилагане
САЩ приема статус ‘sole executive agreement’ за АСТА, с което се изключва необходимостта от законодателно одобрение. В ход е и нов проект от същия тип Trans-Pacific Partnership Agreement (TPP). В доклада на INTA, ЕП се отбелязва очевидната липса на желание да се търси нормална ратификационна процедура и поставя въпроса какво – при липса на възможност за ангажиране на американския законодател – ЕС може да очаква от САЩ.
Парламентите в Холандия, Германия и др. държави от ЕС са изразявали желание да не се променя националното право във връзка с присъединяване на ЕС към АСТА (парл.въпроси Германия, 8 април 2010; Холандия, 23 .12.2010). Това очевидно са резервирани държави, те (поне засега) изразяват резервираността си, като не подписват. С което си спестяват бъдещи неясноти, съпътстващи прилагането.
Но резервираност – както на национално, така и на наднационално равнище – може да се изрази и на този етап, ако има действителна воля за това.
Видео от БНТ: Георги Дамянов, Теодор Захов, Комитата, Йордан Караджов
В Официален вестник на ЕС : съобщение за решение на Съда на ЕС по дело С-145/10 Eva-Maria Painer v Standard VerlagsGmbH и др.
Решението е по преюдициално запитване, отправено в рамките на спор между г‑жа Painer, фотограф на свободна практика, и петима издатели във връзка с използването от тях на фотографии на Natascha K.
Г-жа Painer е направила няколко фотографии на Natascha K., като е избрала фона, позата и изражението на лицето, нагласила е фотоапарата и е проявила тези фотографии. Natascha K. е отвлечена, по-късно успява да избяга. Ответниците публикуват фотографиите в свои вестници и интернет сайтове, без обаче да посочат името на автора. Освен това публикуват портретна снимка, изготвена чрез компютърна обработка (фоторобот), като твърдят, че това е позволено свободно използване.
В преюдициалното запитване се иска изясняване наняколко въпроса, между които
Според Съда:
Що се отнася до портретна снимка, следва да се посочи, че авторът може да направи своя свободен и творчески избор по няколко начини и в различни моменти при реализирането ѝ.
На подготвителния етап авторът може да избере фона на снимката, позата на сниманото лице или осветлението. При заснемането на портретната снимка той може да избере разполагането в кадър, ъгъла на снимане или още създадената атмосфера. Накрая, при проявяването на снимката авторът може да избере между различните съществуващи техники на проявяване тази, която желае да възприеме, или, ако е необходимо, да използва софтуер.
В Официален вестник на ЕС : съобщение за решение на Съда на ЕС по дело С-145/10 Eva-Maria Painer v Standard VerlagsGmbH и др.
Решението е по преюдициално запитване, отправено в рамките на спор между г‑жа Painer, фотограф на свободна практика, и петима издатели във връзка с използването от тях на фотографии на Natascha K.
Г-жа Painer е направила няколко фотографии на Natascha K., като е избрала фона, позата и изражението на лицето, нагласила е фотоапарата и е проявила тези фотографии. Natascha K. е отвлечена, по-късно успява да избяга. Ответниците публикуват фотографиите в свои вестници и интернет сайтове, без обаче да посочат името на автора. Освен това публикуват портретна снимка, изготвена чрез компютърна обработка (фоторобот), като твърдят, че това е позволено свободно използване.
В преюдициалното запитване се иска изясняване наняколко въпроса, между които
Според Съда:
Що се отнася до портретна снимка, следва да се посочи, че авторът може да направи своя свободен и творчески избор по няколко начини и в различни моменти при реализирането ѝ.
На подготвителния етап авторът може да избере фона на снимката, позата на сниманото лице или осветлението. При заснемането на портретната снимка той може да избере разполагането в кадър, ъгъла на снимане или още създадената атмосфера. Накрая, при проявяването на снимката авторът може да избере между различните съществуващи техники на проявяване тази, която желае да възприеме, или, ако е необходимо, да използва софтуер.
Тайвански рекламодатели са използвали образа на Стив Джобс за реклама на таблет, наречен Action Pad и работещ на база на ОС Android. В рекламата ролята на Стив Джобс играе тайванският комик А Кен (Ah-Кеn). Във видеото той е облечен в обичайното облекло на основателя на Apple - тъмно поло и по-светли дънки и е изобразен с ангелски крила и ореол над главата си. При това името на Стив Джобс или името на Apple въобще не се споменават. Актьорът, който играе Стив Джобс, представя новото устройство. Той изважда от джоба си Action Pad, показва функциите му, и добавя в заключение: "Най-накрая мога да поиграя на друг таблет." Видеото е пуснато с английски субтитри. Както съобщава сайтът Droid Matters, клипчето е предизвикало доста критики в YouTube. Много хора го наричат безвкусно, а някои дори призовават към бойкот на компанията. Представителят на Action Electronics, компанията произвеждаща Action Pad - Челси Чен (Chelsea Chen) обясни, че "тъй като Стив Джобс винаги е представял на хората полезни неща, каквито са продуктите на Apple, неговият образ може да се използва за реклама и на други такива полезни продукти." Тя също така отбеляза, че компанията не се опитва да се възползва от смъртта на Стив Джобс, или да му се присмива. Челси Чен заяви още, че досега не са получили никакви коментари от Apple. По-рано хонконгската компания In Icons трябваше да прекрати производството и продажбата на кукли, изобразяващи Стив Джобс. От компанията обявиха, че към тях са се обърнали неговите роднини и адвокатите на компания Apple. В писмо, изпратено до производителите на куклите, от Apple са припомнили, че използването на фирменото лого или имена на служителите им без тяхно разрешение е незаконно.
Католическият празник Св. Валентин или още познатият като Ден на Влюбените, 14-ти февруари наближава и стотици градове по света се приготвят за неговото честване. Ако случайно се намирате в Ню Йорк, тогава имате възможност да се докоснете до специалната скулптура на известният площад Таймс Скуеър, която тази година ще събере посетители от цял свят и ще ги накара да почувстват ритъма на сърцето си. Триметровият куб, който се издига пред Times Square Alliance представлява композиция от 400 прозрачни акрилни тръбички, осветени от свето-излъчващи диоди, които оформят в средата огромно червено сърце. Скулптурата е направена от архитектурната фирма BIG с идеята да взаимодейства не само с хората, но и с въздуха и околната среда, в която е поставена. Тя е част от традицията на американския град, когато всяка година на известния площад се показват различни скулптури, посветени на празника на Св. Валентин. Когато хората се доближат до куба и се опитат да го докоснат, сензорите в тръбичките се активират и сърцето променя цвета си, като започва да тупти все по-силно и по-силно. Тръбичките пречупват светлините на Таймс Скуеър и скулптурата създава усещане, че сърцето е живо и бие успоредно с това на човека, който го докосва. Скулптурата ще бъде изложена от 6ти до 29 февруари и ще работи през цялото време, като посетителите могат да се снимат в благотворителна кампания и да споделят снимките си в социалните мрежи. Всички пари ще бъдат изпратени на фонда за борба с детския рак Hopes & Heroes.
Полският премиер Доналд Туск каза, че временно спира процеса на ратификация на международното споразумение за защита на авторските права, срещу което в Полша имаше масови протести и атаки срещу правителствени сайтове, предаде dnes.bg позовавайки се на Ройтерс. Днес Туск заяви, че въпросът трябва първо да бъде поставен на по-широко обсъждане, в което да участват потребители на интернет и службата за защита на личните данни. При досегашното обсъждане не са взети предвид мненията на интернет потребителите, аргументира се Туск. Вместо това са водени разговори предимно с праводържатели. „Процесът по ратификация няма да приключи, преди да бъдат изчистени всички съмнения“, пояснява Туск. Освен това трябвало да бъде проверено дали ACTA не противоречи на местните закони. Полското правителство подписа в края на миналия месец Търговското споразумение за борба с фалшификациите ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - АСТА), но предстои то да бъде одобрено от парламента. За да влезе в сила споразумението, е нужно и съгласието на президента. Полша е единствената страна, в която имаше много силна съпротива срещу споразумението, посочва AP. Опонентите му твърдят, че то ще ограничи свободата на словото в интернет и ще позволи онлайн контрол. В продължение на дни полски хакери блокираха сайта на правителството, както и страницата на президента Туск. Междувременно хакери от движението Anonymous атакуваха и сайта на гръцкото министерство на правосъдието. Вместо съдържанието на министерството в продължение на четири часа там имаше призиви срещу спестовните мерки на правителството и срещу участието на Гърция в споразумението ACTA. Хакерите дават ултиматум на правителството да напусне ACTA в рамките на следващите две седмици, като в противен случай ще последват нови атаки. Приготвеното след дългогодишни преговори по инициатива на САЩ и Япония споразумение предвижда интернет доставчиците да носят отговорност за дейността на потребителите.
Производителят на дигитални фотоапарати Nikon съобщи своите резултати от последното четиримесечие завършило на 31 декември 2011г. Според изчисленията, загубите за последните четири месеца са повече от очакваната сума, като причината за това се крие главно в наводненията в Тайланд, предизвикали рязък спад в доставките и временно намаляване на производството. За периодът по време на наводненията, Nikon отчитат загуби в размер на $143 милиона, които включват и изплатената сума от застраховката на компанията след повредата на тяхната собственост в наводнените територии. Според японският производител загубите са огромни, като евентуално застрахователната компания би изплатила допълнителна сума, след като всички ремонтни дейности бъдат завършени. За целия период Nikon отчитат загуби от $48.6 милиона, докато за същия период година по-рано, компанията е успяла да генерира печалба в размер $127.3 милиона. Оперативната печалба за последното четиримесечие е спаднала от $244.1милиона през 2010г. до $107.6 през 2011г. отново вследствие на природното бедствие. Въпреки всички отрицателни стойности, от Nikon прогнозират, че нетните печалби за фискалната 2011 година, която завършва на 31 март, ще възлизат на $721.8. Това е почти два пъти повече от отчетените стойности за финансовата 2010 година, когато японският производител генерира $358.3. Положителните финални резултати могат да се обяснят с по-големите продажби на компанията в сравнение с тези от миналата година, като окончателната стойност ще бъде обявена от Nikon в края на следващия месец.
Федералните власти в САЩ конфискуваха 307 спортни домейна, като по този начин блокираха работата на сайтовете, които бяха разположени върху тях. Действието е свързано с финала на първенството по американски футбол, който е насрочен за тази неделя. Супербоул носи огромни приходи и властите са загрижени, че част от парите биха могли да изтекат в неправилна посока, информира Gizmodo. Най-популярните области за домейни .net, .com и .org се контролират от американските организации Verisign и Public Internet Registry, а това дава право на местното правителство да конфискува адреси на сайтове, които не отговарят на законите. Според тях собствениците на сайтове с отнети домейни трябва да доказват, че не са замесени в престъпна дейност. 291 от конфискуваните сайтове са продавали фалшиви спортни стоки, а други 16 са участвали в разпространението на поточно видео с нелицензирано съдържание. Съобщава се и за извършен арест на един от собствениците на спрените сайтове. Действията са осъществени по проекта Immigration and Customs Enforcement. Неговият ръководител се е похвалил, че докато повечето хора са заинтересувани само от това кой отбор ще спечели финала на Супербоул, постигнатата от ICE победа е ударила международна организация за продажба на фалшификати. Копията на оригинални стоки са ощетявали Федерацията по американски футбол, играчите и феновете.
Властите в Южна Корея показаха, че им липсва чувство за хумор, след като арестуваха техен гражданин, който цитирал в Twitter съобщения, публикувани от севернокорейското правителство чрез официалния му акаунт в микроблогинг платформата, предаде Gizmodo. В Южна Корея е незаконно да се извършват действия, които могат да бъдат окачествени като „облагодетелстващи враговете на страната”. Именно в тази връзка е извършен арестът на обвиняемия Парк Юнг. Той обаче твърди, че това, което е направил е просто шега и подигравка със севернокорейското правителство. Същият закон е бил използван в миналото от Южна Корея срещу местни дисиденти. Дефиницията „подпомагане на враговете” е широка и може да се използва в най-различни случаи. Арестуваният е на 23 години и по професия е фотограф. Сред творенията му е колаж, в основата на който стои севернокорейски плакат. На оригиналната версия има войник с пушка, но Юнг е заменил лицето му със своето, а вместо пушка е сложил бутилка уиски. Според защитниците на човешките права от Амнести Интернешънъл не става въпрос за случай, засягащ националната сигурност на Южна Корея, а за тъжен инцидент, при който властите не са успели да разберат сарказма на фотографа.
Под управлението на новия си директор - Торстен Хайнс, Research In Motion ще променят почти изцяло бизнес стратегията си, която през последните две години доведе до спад в дела на канадската компания на пазара на мобилни технологии. В опит да възстановят предишния си успех, RIM стартираха нова промоция, насочена към разработчиците на приложения за таблетите Playbook, като тази година се очаква в линията да бъдат представени още два нови модела. Новата програма беше представена от вицепрезидента на PR отдела на компанията- Алек Сандърс, в публикация в социалната мрежа Twitter. Тя цели да привлече повече разработчици, които да добавят своите приложения към съществуващите в каталога на BlackBerry App World. Сандърс информира всички програмисти, че в порталът на компанията, DevZone, могат да бъдат намерени помощни материали и инструменти, с помощта на които може да бъде създаден софтуер за PlayBook OS. С тяхна помощ, създаваните приложения бе следвало да се задвижват по-лесно от новата операционна система. Тези разработчици, споделящи своите приложения в онлайн магазина на компанията, ще бъдат поощрени от RIM с безплатни таблети PlayBook, които освен като награда, ще служат и за стимул за бъдещо развитие на специалистите в тяхната професионална сфера. Канадската компания се опитва да отклони разработчиците от платформата Android, тъй като засега Playbook задвижва и приложения за софтуера на Google. С новата операционна система обаче, RIM ще имат нужда от нови приложения, създадени за новите таблети. Промоцията важи до 13 февруари, а на 17 февруари се очаква да бъде представен и следващият модел в серията Playbook, който ще бъде последван от друг таблет през следващите месеци.
Тази седмица Илин Станев от в. Капитал се свърза с мен и ме помоли да отговоря на няколко подбрани от него въпроса относно “Търговското споразумение за борба с фалшифицирането” also known as ACTA.
Отпечатания ми отговор можете да намерите тук, но заради някои промени предприети в последствие от редакцията на вестника, реших да представя моя вариант на отговорите в блога.
Приятно четене!
Имало ли е досега процедура, която да задължава доставчиците на онлайн услуги да предоставят информация “достатъчна за идентифициране на абонат, чийто достъп се предполага, че е бил използван за извършването на нарушение”?
Подобни текстове съществуват, но има съществени разлики, които правят ACTA толкова проблематична. Според новото споразумение правоносители могат, когато си поискат и само на базата на предположение, да изискват информация за всяко (в това число и маловажно) нарушение и доставчиците да са длъжни да действат незабавно. Вярно е, че искането на информация трябва да бъде юридически обосновано, но това засяга чисто формалните аспекти, като например позоваването на определен състав от ЗАПСП или НК, който (предполагаемо) е нарушен.
Противно на АСТА, според директива 2004/48/ЕС искането за информация може да се постави само в рамките на съдебно производство и трябва да бъде, първо, обосновано и, второ, пропорционално на нарушението, което по дефиниция изключва маловажни случаи или случаи по непредпазливост. Отделно директивата изисква нарушението да е било поне установено и не се задоволява с едното предположение. А нарушението трябва да е извършено в търговски мащаб.
От това личи, че АСТА влошава положението на доставчиците, навлиза много по-интензивно в личната сфера на интернет потребителите и ги излага на по-сериозни санкции.
Създава ли се нова процедура за доказване на нарушено авторско право – сега, ако се счете, че правото е нарушено, започва гражданско дело, в което трябва да се докаже вреда?
Не, expressis verbis не се създава такава процедура. Но, забележете, чл. 27.3 от ACTA призовава за сътрудничество между правоносителите и доставчиците на интернет услуги. Същите това сътрудничество Европейската комисия нарича извънсъдебни мерки и алтернатива на съдилищата. Това дава основания за предположението, че за да се блокира достъпът до предполагаемо незаконно съдържание, определени издирвателни (наблюдение и събиране на доказателства) и правоохранителни функции (например налагане на санкции) могат да бъдат възложени на частни индивиди, заобикаляйки по този начин съдебните органи и правото на справедлив процес.
Към това трябва да се добави изискването за ефективни действия срещу всякакво нарушение на права върху интелектуална собственост в цифровата среда, както и изискването за въвеждане на неотложни корективни мерки за предотвратяване на нарушения и мерки за възпиране на всяко последващо нарушение. Не се изяснява какви са тези мерки, но те могат да приемат формата на т.нар. три удара.
Така АСТА създава предпоставки за сериозно извънсъдебно вмешателство при авторскоправни спорове в цифровата среда, които определено са в ущърб на интернет потребителите.
Текстовете за “случаите на заобикаляне на ефективни технологични мерки” са доста интересни. Има ли такова законодателство в България, което да наказва тези, които умишлено премахват защитата?
Да, въведено е в Европейския съюз през 2003 с директива 2001/29/ЕС, а България го възприема през 2005, т.е. преди присъединяването си към ЕС. У нас е разписано в чл. 92 ал. 6 и 7 от ЗАПСП и представлява административно нарушение. С приемането на АСТА ще се превърне в престъпление от наказателноправен характер, което ще доведе до по-суровото му санкциониране.
В АCТА обаче се казва, че такива наказателноправни мерки държавите трябва да въведат “поне” за случаите на нарушения с търговски мащаби. Т.е. крайните потребители по-скоро няма да бъдат засегнати.
“Поне” означава, че могат да се въведат и за нетърговски мащаби. Т.е държавата може да разшири обхвата на тези мерки. Колкото до това, че действия се предприемат само срещу съзнателни нарушители, тук става дума само заобикалянето на ефективна технологична мярка, а не до корективните действия per se. Всеки път когато рипвате диск, това е съзнателно действие…
Казус. Спират ви с лаптоп с нелецинзиран “Уиндоус” и ви наказват. Но не е ли така и сега?
Не съвсем, защото към момента държателят на нелицензиран софтуер подлежи на административноправна отговорност, като е спорно дали изобщо ще се стигне дотам в случаите по непредпазливост, каквато обикновено е ситуацията при частните потребители. НК предвижда наказателноправна отговорност само при умишлено действие, каквото може да се вмени на бизнес сектора, но почти никога на частния потребител.
След АСТА обаче положението ще е значително по-усложнено заради залегналата в него идея да преследва всяко нарушение и неясната дефиниция на търговски мащаб.
В споразумението постоянно се говори за действия в търговски мащаб. Какво означава това? Има ли международноправна дефиниция?
Не, но съществува дефиниция в директива 2004/48, която гласи: “Действия, извършени в търговски мащаб, са действията, извършени за извличане на пряко или непряко икономическо или търговско предимство. Това обикновено изключва действията, извършени от крайни потребители, които постъпват добросъвестно.” Дефиницията в АСТА обаче гласи: “Дейностите, развивани в търговски мащаб, включват поне извършването на търговска дейност с цел извличането на пряка или непряка икономическа или търговска изгода.”
Когато през 2007 Европейският парламент обсъждаше наказателноправен вариант на директива 2004/48, позната като IPRED2, предложението за дефиниция на търговски мащаб гласеше: “Нарушение в търговски мащаб означава всяко нарушение на право върху интелектуална собственост, извършено с цел извличане на търговска изгода;
Това изключва действията, извършени от частни потребители за лични цели и не за печалба“.
IPRED2 не е осъществена до сега, като има предположения, че при евентуалното си приемане тя би транспонирала наказателноправните мерки от АСТА. За съжаление по-горната дефиниция е загубена, защото след подписването на АСТА Европарламентът може или само да приеме (ратифицира) споразумението, или да го отхвърли, но не и да налага промени в текста му.
С просто око е видно, че АСТА не изключва от дефиницията крайните потребители, които постъпват добросъвестно, а това в цифровата среда би се отнасяло до огромното мнозинство.
Определението на търговски мащаб в АСТА е много по-неясно и това де юре ликвидира привилегията за крайните потребители, които действат добросъвестно (и за свои лични цели).
Related posts:
Изследователи от института Carnegie Mellon към MIT и Georgia Tech обединиха усилията си, за да разберат каква е съдбата на повечето съобщения във водещата микроблогинг платформа Twitter. 1 443 потребители са били помолени да оценят съобщенията, които минават пред погледа им, докато използват комуникационната услуга. За период от 19 дена участниците в проучването са оценили 43 738 съобщения, публикувани от 2 014 акаунта. 36% от публикациите били харесани, 39% са с неутрален рейтинг, а 25% са оценени негативно, информира Mashable. Според Майкъл Бърнщайн, който е докторант в MIT и участник в проекта, стойностните съобщения в Twitter са рядкост. По-голямата част от информацията просто не си заслужава да бъде четена по множество различни причини. За най-безполезни са определени публикациите, които са част от някаква лична комуникация между дадени потребители, която не засяга останалите и няма как да ги заинтересува. Доста мразени са и съобщенията, които изразяват моментното настроение на потребителите или това, което правят в момента. Изглежда, че масата от хората не се интересува дали събеседниците им са уморени от работа или са решили да хапнат сандвич, защото са гладни. Най-харесвани са публикациите, които са свързани с горещи новини, линкове към материали от лични блогове и мнения със скрит подтекст.
Милиони потребители, които съхраняваха свои файлове в сървърите на спряната хостинг услуга Megaupload бяха неприятно изненадани през януари, когато американските органи на реда спряха сайта и вкараха в затвора неговите ръководители с обвинения в пиратство. За хората, които използваха Megaupload за съхраняване на законни файлове все още има надежда, че може да получат обратно своята информация, информира Neowin. Carpathia Hosting, една от двете хостинг компании, които подсигуряваха сървърните мощности на Megaupload, съобщи, че съвместно с неправителствената организация Electronic Frontier Foundation ще помогне на потребителите да възстановят файловете си. Съществуваше опасност файловете да бъдат изтрити още през тази седмица, но на този етап това действие е отложено за по-нататъшен момент. Electronic Frontier Foundation и Carpathia Hosting стартираха специален сайт, в който има подробна информация за плановете. Той се намира на адрес MegaRetrival.com и там всички, които имат нужда от помощ за възстановяване на файлове от Megaupload ще получат съдействие. Запитвания в тази връзка могат да се отправят и чрез електронния пощенски адрес megauploadmissing@eff.org. На този етап не е ясно дали Cogent Communications, втората компания, от която Megaupload са наемали сървъри, ще съдейства на EFF, за да бъдат възстановени всички файлове.
Обаждат се от "Топлофикация" на свой абонат и му казват, че ще му спрат парното и топлата вода, ако не си плати дълговете до една седмица. Абонатът: - Въобще не ми поставяйте ултиматуми, че ще ви отпиша от томболата! Топлофикация: - Каква томбола?! Абонатът: - Всеки месец слагам сметките, които съм получил, в една шапка, размесвам ги, затварям очи и тегля - който спечели в томболата, на него плащам. Така че, внимавайте да не ви изключа от томболата! Усмихни се, България, и залагай на томболата в плащането на всички сметки към монополисти, защото те друго и не заслужават. А на държавата не само никак не й пука, но и точно тя е най-некоректният платец към всички фирми. Те пък от своя страна плащат на партньори и работници, когато могат и... една томбола пада...
Полицията в Чили арестува мъж, за който се твърди, че е откраднал цял ледник от Патагония. Замръзналият блок е бил с тегло повече от пет тона. Целта на крадеца е била да използва ледника за създаването на дизайнерски ледени фигури, които да бъдат излагани по време на коктейли и други подобни събития, информира Gizmodo. Арестуваният не е бил заловен в момента на извършване на престъплението, а след това. Полицейски служители спрели хладилния му камион и намерили вътре лед с тегло 5 200 килограма. Според местни жители задигнатото ледено богатство е на стойност около 4 000 британски лири. Задигнатият лед бил на път за град Сантяго, където вероятно щял да бъде пласиран сред различни клиенти. Местните власти смятат да обвинят заловения мъж в кражба и поругаване на национална забележителност. В камиона му леденият блок не бил цял, а на парчета, които вероятно са били изрязани с моторна резачка от глетчера Джордж Монт. Случката показва, че постепенното оттегляне на глетчерите не е причинено само от глобалното затопляне, но и от преки човешки намеси. Защитниците на природата и скептиците имат противоречащи си теории за изчезването на глетчерите, но в този случай за пръв път са единодушни, че кражбите са една от причините за смаляването на Джордж Монт.
Хакери, определящи себе си като представители на движението Anonymous, са атакували сайта на Министерството на правосъдието на Гърция. Това съобщава Ройтерс. Агенцията, цитирайки представител на Министерството, посочва, че хакерите са публикували съобщение на сайта срещу политиката на икономии, която ЕС и Международния валутен фонд налагат на Гърция. В публикуваното на компрометирания сайт видео, Anonymous се обръщат към властите на страната, заявявайки по-специално, че те "са се присъединили към МВФ срещу волята на народа." Освен това, както подчертава блогът The Next Web, хакерите са поместили също и призив към гръцките власти да се откажат от подкрепата на търговското споразумение ACTA. В текста, достъпен на кешираната версия на сайта (и на нейното "копие" на страницата peeep.us) се казва, че в противен случай ще бъдат атакувани още 300 сайта, включително уеб-базираните ресурси на всички гръцки медии и министерства. Гърция подписа ACTA на 26 януари. Anonymous дават на гръцките власти две седмици, за да вземат решение и да се откажат от търговското споразумение. Към момента на писане на статията, посланието на хакерите вече е отстранено от сайта на Министерството на правосъдието, но той остава недостъпен.
Вие сте мързеливи, имате много пари в банка, живеете всеки месец от лихвите и сте толкова богати, защото правителството ви е направило такива. Да точно това сте вие, ако вашият министър-председател се казва Бойко Борисов. Ако сте беден и мизерствате, то имате в банка минимум 30 хиляди лева и живеете в панелка. (за разлика от Георги Първанов a.k.a. Гоце, който живее в „пълзящ кофраж“)
Премиерът живее с този образ за българските граждани. А повод да си го признае, става съобщена от финансовия министър Симеон Дянков информация по време на заседанието на правителството от 1 февруари тази година: „За 2011 година българското население е спестило почти 4 млрд. лева, като само за месец декември, само за един месец, са спестени от домакинства (това е извън бизнеса) 768 млн. лв., така че в 2011 г. всъщност в сравнение с последните десет години спестяванията в България са на рекордно ниво.“
Първото допускане на премиера е, че най-малкият депозит е 50 хиляди лева: „Това са 100, 200, 500, примерно, 1000 души с влогове с по 5, 10, 20 милиона, или са хиляди, хиляди хора с влогове от 50,100, 150, 200 хиляди?“, пита Борисов. Няколко минути по-късно премиерът вече е по-милостив „Когато попиташ тези хора навън, те казват: Бедни сме, ужасно мизерстваме. А в същото време имат влог от 100, 200 или 50, 40, 30 хиляди лева.“
Един приятел коментира във Facebook, че министрите всъщност обсъждат спестяванията „на хората“, а не на нас. „Всъщност ние много хора направихме богати – пречиствателни станции, жп линии, субсидиите в земеделието са огромни пари,“ продължава с анализа Борисов – „Явно, че всичките тези пари от нашата работа се акумулират, влизат в населението.“
Рецептата тези пари да бъдат извадени и да повишат потреблението е всички панелки да бъдат санирани. Цитирам продуктите за рецептата, за да не объркам нещо: „Мъжете, надали ще се засилим да правим подобно нещо. Но ако до всяка домакиня достигне това, българските семейства така са структурирани, че тези неща се решават от жените, до тях трябва да достигнем с всякакви програми. Ако искате – през фризьорски салони, чрез брошури.“
А сега сериозно: същите мързеливи хора инвестираха и последните си спестявания в началото на промените, отваряха магазини, кафенета, работилници, цехове, първите частни хотели и т.н. Защото вярваха, че има смисъл. Сега не инвестират, защото не вярват. Когато правителството стане предсказуемо, осигури конкуренция и спре да толерира едни за сметка на други, тогава хората може отново да повярват.
P.S. Като стана дума за саниране и за толериране, днес стана известно, че мениджър на Фонда за жилищно обновяване най-вероятно ще бъде… ха!!! пак изненада – Корпоративна търговска банка. - http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/02/03/1759066_korporativna_ili_pib_shte_upravliavat_fonda_za/
снимка: wikipedia.org
Хакерската мрежа "Анонимните" публикува аудиозапис от телефонен разговор между ФБР и британската полиция, относно бъдещи мерки за противодействие на хакерството. Събеседниците обсъждат проследяването на „анонимните” и други хакерски групи, дори дати на планирани арести и детайли около събраните доказателства, съобщава novini.bg позовавайки се на Би Би Си. От ФБР потвърдиха теча на информация и заявиха, че издирват виновните. "От агенцията предупредиха, че информацията е предназначена само за вътрешна употреба и е придобита незаконно. От Скотланд ярд пък заявиха, че подготвят своята позиция. Прихванатият разговор се състоял на 17 януари и е с продължителност 17 минути Все още не е ясно как "Анонимните" са се сдобили със записа. На него полицията и агенти на ФБР обсъждат имената на някои от хората, които следят и планове за задържането и повдигането на обвинения срещу тях. "Анонимните" оставиха съобщение в „Туитър”, което гласи: "От ФРБ вероятно са любопитни как от известно успяваме да четем техните служебни коментари".
За да докажат на малчуганите, че четенето е не само полезно, но и много приятно, от "ФЮТ" отправят предизвикателство към малките читатели над 8-годишна възраст. Играта „Прочети! Отговори!“ ще предлага на малчуганите да отговорят на 5 въпроса, свързани с иабрана от издателство книга на месеца.
За февруари организаторите са избрали книгата „Каспар – котешкият принц“ на Майкъл Морпурго, а въпросите са:
1. Кой е Каспар?
а. Обикновен черен котарак
б. Котешкият принц Кандински
в. Голяма сиамска котка
2. Как Каспар показва привързаност?
а. С мъркане
б. С усмивка
в. Със скокове и игри
3. Като какъв работи Джони Хоп?
а. Готвач
б. Чистач
в.Пиколо
4. Кой спасява Каспар от потъващия „Титаник“?
а. Господин Стантън
б. Елизабет
в. Джони Хоп
г. Джони Деп
5. Какво подаряват Джони и Елизабет на хотел „Савой“ в Лондон?
а. Статуя на прочута оперна примадона
б. Картина на огромен черен котарак
в. Скулптура на Каспар
Верните отговори се изпращат на мейл izdatelstvo@fuit.bg, а в края на всеки месец чрез жребий цели петима щастливци ще се сдобият с тениски, нашарени с изображенията на любимите им герои от книгата на месеца!
Отговорите можете да изпращате но 29.02.2012 г., като посочите име, възраст, адрес и телефон за връзка. Имената на петимата щастливци ще бъдат изтеглени на 02.03.2012 г., а имената им ще бъдат обявени на сайта на „ФЮТ“.
Очаквайте скоро и ревю на книгата в „Аз чета“.
Виж книгите на издателство "ФЮТ" в твоята лична книжарница "Книга за теб".
Спомняте ли си януарската газова криза през 2010 година, когато американците ни спряха без предупреждение доставката на природен газ насред най-лютия студ? Тогава един завод в Димитровград, гордост на българо-американската дружба, строен по американски технологии в доброто старо време, за малко да се взриви и да предизвика екологична катастрофа с непредвидими последици, предизвикани от коварното американско спиране на газоподаването. Но тази избегната на косъм напълно реалистична трагедия за хиляди мирни и тихи българи, слава Богу, не повлия да вечната дружба с Америка. Нямаше нито един протест на еколози срещу диктата на газовите американски монополисти. Нещо повече, България беше единствената държава, засегната от тогавашната газова криза, в която се намериха демонстранти да обозначат ясно виновника за нея: възмутени профсъюзни дейци организираха протести пред посолството на Украйна, макар да беше най-малкото спорно дали пък не е Америка!
Връщам ви към тази криза в отношенията ни със Съединените щати, която никак не навреди на движението на американофилите, финансирано от Вашингтон, нито на техните многохилядни сборища, натъпкани край язовир Копърка, за да разпаля най-после чувствителността на българските патриоти срещу наглите американци. Сега отново ни спират газа, транзитиран от Белия дом през Украйна- с цели 30 на сто е намаляло подаването на суровината. Поучени от кризата от януари 2010 г., този път имаме запаси, но положението е тревожно. Ето какво съобщава БТА:
„В Министерството на икономиката, енергетиката и туризма е създаден оперативен щаб с участието на представители и на „Булгартрансгаз“ и „Булгаргаз“, който следи обстановката и предприема необходимите мерки за обезпечаване на сигурността на газоснабдяването в страната и транзита на природен газ през нашата територия, посочват от МИЕТ.
Актуалната ситуация и предприетите действия днес са били обсъдени на среща при министър-председателя Бойко Борисов”.
Верни на империалистическия си нрав, американците ни оказват натиск заради хипотезата, че разполагаме с предполагаемо огромни запаси от газ, които най-после биха ни направили независими от Америка.
Ето защо трябва да поздравим още веднъж българския парламент и лично неговия началник г-н Бойко Борисов, които вдигнаха ръце в правилния момент в законодателния ни храм пред лицето на надвисналата опасност от забогатяване на България ( крайно нежелателно от американска гледна точка) и забраниха дори да се разсъждава над тази хипотеза. Трябваме им бедни, за да ни пазаруват и разиграват по-лесно като мечка- само и само да не попаднем в любвеобилните лапи на руската такава.
Американци, гоу хоум и долу ръцете от горепосочените методи на натиск върху нашата Родина! Ако не се усмирите, излизаме на протести в 12 български града!
И така, вече е февруари, а ние скоро не сме ви показвали класации. Сега, когато коледната лудост приключи и можем да отдъхнем спокойно, пак ще гледаме кой как се е справил с позиционирането на книгите в... сърцата на читателите. Ето кои бяха най-продаваните заглавия между 22 и 31 януари в нашите любими книжарници.
"Книга за теб" - най-продавани книги 23 - 29 януари
1. Трилогия "Милениум" - промоция. Стиг Ларшон. Колибри
2. Свят, населен с демони. Карл Сейгън. БАРД
3. Генезис. Бърнард Бекет. Сиела
4. Дюн Т.1: Дюн. Месията на Дюн. Франк Хърбърт. БАРД
5. Мъжете, които мразеха жените. Стиг Ларшон. Колибри
Книжарници "Сиела" - най-продавани книги 22 - 28 януари
1. От самоуважението до егоизма. Хорхе Букай. Хермес
2. Шестият. Дейвид Балдачи. Обсидиан
3. Мъжете, които мразеха жените. Стиг Ларшон. Колибри
4. Операция "Президент". Григор Лилов. Кайлас
5. Пражкото гробище. Умберто Еко. БАРД
Класация "Книжен Ъгъл" - най-продавани книги 25 - 31 януари
1. Шестият. Дейвид Балдачи. Обсидиан
2. Хипнотизаторът. Ларш Кеплер. Ентусиаст
3. Британският хумор. Пергамент
4. Мъжете, които мразеха жените. Стиг Ларшон. Колибри
5. Стъкленият замък. Джанет Уолс. Хермес
Вчера депутатите, изпратени от нас в най-високата държавна институция с надежда да решават важните ни проблеми, сътвориха поредната глупост. Може да е щуротия, ама за сметка на това ще има давност цели три месеца и този период поединично и групово ще продължава дърдоренето на пълни простотии и истеричното им отразяване по услужливи медии. Вчера 60 депутати от ГЕРБ, новите им присъдружни от РЗС и някакви хора, които се зоват „независими”, каквото и да означава това, са се подписали под предложение за създаване на анкетна комисия. Тя щяла да проучва дейността на президентската институция за времето на Георги Първанов и Ангел Марин в периода 2002 – 2010 година. Изведнъж тези народни избраници се пробудиха и се заинтересуваха как са извършени помилванията, как са опрощавани задължения и как е издавано и отказвано българско гражданство. Даже да прескочим дребните детайли, че въпросното ялово искане беше внесено веднага след пространното интервю на президента Първанов пред бТВ, пак...
Разобличени, разобличени сте, скъпи сънародници. Премиерът наш и върховен управител на татковината на последното заседание на своя Министерски съвет разголи и разгада вашите дребни душици и вече няма връщане назад. Спипаха ви, уважаеми! Според генерал-лейтенант премиера, доктор Борисов, вие (тоест ние), подопечното му население, въобще не сте толкова бедни, колкото се опитваме да се изкараме. Също така, ако се даде реалното положение на материалното благосъстояние на гражданите в ЕС, ние изобщо няма да сме най-бедната страна. Вие какво си мислихте? Че господин Борисов не вижда? Спукана ви е работата! Ето как ви е разобличил: „Свикваш, всеки месец отиваш и си взимаш лихвичката и колкото - толкова. Майката, голямата сума, си седи в банката. Но в същото време, когато попиташ тези хора навън, те казват: „Бедни сме, ужасно мизерстваме”. А в същото време имат влог от 100, 200 или 50, 40, 30 хиляди лева.” Всичко вижда той и много добре знае как сте спастрили по няколко имотчета и как...
Кафка: Българите подписали АСТА, разбрахте ли? Оруел: Те винаги са следвали Големия брат. Бредбъри: Там е студено сега. Много студено. Температурата е минус 451 градуса по Фаренхайт!
Мануела е родена във Варна. Занимавала се е със синхронно плуване, водна топка и балет. От 21 януари е представител на украинската организация FEMEN в България. - Как решихте да станете част от FEMEN? - Това стана чрез момичетата от сайта lentata.com. Те ме свързаха с FEMEN. В началото нямах много информация за тях. Попитаха ме дали желая да протестирам срещу насилието над жени и деца и ми обясниха, че се протестира с голи гърди, понеже това е „тяхното оръжие”. Аз им отговорих, че няма проблем, след като е за такава кауза, понеже съм го преживяла. Отвратително е! Надживяла съм го вече, пораснала съм, но спомена се връща, така че съм готова да протестирам и занапред. Вечерта, преди да изляза пред Народното събрание, се чух с майка ми, която каза, че няма нищо против и дори добави, че и тя би го направила, но в момента не е в България. В началото журналистите помислиха, че съм украинка. Имаше и други българки, които щяха да излязат с нас, но в последния момент се отказаха....
Ако животът ви е толкова мизерен, че мръсотията се излива безспир върху главата ви. Ако смърди така, че ви се повръща от самите вас. Ако имате само мухлясали огризки, вместо свястна вечеря. Не се мийте, не се перете и изчакайте изровеното от кофата за боклук да стане по-мухлясало и твърдо и тогава го сдъвчете с кеф. За да бъдете добри християни, проявете свободната си воля и сами се оваляйте в калта като прасета, за да подсилите визуалния ефект на отреденото за вас от господа вашия Бог. Не викайте срещу управниците. Всеки път, като ги чуете да ви обясняват, че заплатата ви ще продължи да разсмива останалите ви европейски събратя, им изпращайте по една въздушна целувка. Ако обстоятелствата са във ваша полза и попаднете на някого от висшата политическа класа, коленичете и целувайте ръка. Всичко, което ви се случва, е планувано от вашия Господ. Поради тази важна причина уважавайте ръката, която официално ви бърка в джоба и понякога дори ви стиска за топките. Обсипете тази длан с...
Американка от Уисконсин доказа, че телефонните измами не са запазена марка само за България. Тя организирала продажба на фалшиви акции от Facebook и успяла да хване доста наивници на въдицата си. Според обвинението Мариан Олесън обявила пред близки, че е получила акции от Facebook за 1 млн. долара, тъй като дъщеря й била в близки отношения със създателя на мрежата Марк Зукърбърг, съобщава dnes.bg. В продължение на четири месеца тя убеждавала познати да си купят част от тези акции, като постигнала значителен успех. Сега срещу Олесън има повдигнати 31 обвинения за измами. Един от сигналите срещу Олесън е от мъж, който извършвал строителна работа по къщата й през септември. За труда тя му платила с фалшиви акции от Facebook за 13 980 долара. Освен това работникът доплатил още $10 хил., за да получи още акции. Повод за притеснение дал фактът, че Олесън излъгала за името си, както и проверки на няколко финансови транзакции. Сред измамените е и 66-годишен мъж, който има проблеми със зрението. Обвинителите твърдят, че той дал на Олесън четири чека за общо 43 хил. долара, с които трябвало да плати за фалшивите акции. Тя обещала, че ще прати сертификати за акциите по пощата.
Световни класации вече няколко години поставят Виена на първо място като най-привлекателния град за живеене. Но ние не завиждаме на виенчани, а на нашенци, които отдавна или отскоро са се устроили, а някои и доста повече, да живеят в столицата на Австрия. Този спокоен, тих и уреден град е привлякъл няколко десетки хиляди българи и им е създал всекидневие, което приемат за нормално, а на други, които са там за дни, носи радост и удоволствие с чистите си просторни улици, точния градски транспорт с ретро и по последна мода трамваи, с музеите, катедралите, дворците, търговските улици и туристическите атракции. За повечето хора у нас остава традиционният новогодишен концерт на Виенската филхармония, който и в България се излъчва и поне за час ни зарежда с чувство за нещо високоестетично, истинско, красиво и дори аристократично. Защото Република Австрия държи на аристократичния си стил и ние даже не си даваме сметка, че дори този гледан по цял свят новогодишен концерт е част от една...
Според предварителните данни на НСИ и през четвъртото тримесечие на 2011 година се запазва тенденцията на спад на заетостта, но с все по-намаляващи темпове. За 12 месеца до декември 2011 са загубени 68.5 хиляди работни места, което е най-ниският темп на спад от март 2009 насам. Но все пак, все още е спад.
Промяна в броя на заетите над 15 годишна възраст, хил. на годишна основа
Източник: Евростат и НСИ
In May 2012, Chicago will be the center of the economic and political world as heads of state and government, top diplomats, military figures, international journalists, and global thought leaders convene for the G8 and NATO Summits. The Atlantic Council of the United States and The Chicago Council on Global Affairs, in collaboration with the Slovak Atlantic Commission and the Atlantic Treaty Association, are seeking to engage next-generation leaders—between 25 and 35 years of age—in a series of activities in the run up to the Chicago Summits.
Подкрепяте ли идеята на Симеон Дянков да инвестира Сребърния фонд в български държавни облигации?
Гласувайте в страницата за анкети на Блога за икономика.
Дойде фаталното издание на седмичното обобщение с интересни постове “Топ няколко”. Тъй като 13 ми е любимо число, тук ще включа и капка любофффф. А сега, сериозно. Тази седмица ще си говорим за измерване, прогнози за бъдещето, добри съвети за кариера, стари и нови звезди сред социалните платформи, както и за това как да създаваме качествено съдържание. Да започваме!
Стига толкова, време е за видеото тази седмица. Тъй като меметата са ми много интересни, а PR-ът ми е стара любов, Stuff PR People Say ми хареса. Определено мога да се разпозная в доста от изразите и ще си помисля как да ги огранича.
Приятен уикенд!
___
снимка: chrisinplymouth
Още по темата:
Диана Бойчева е ентусиаст. Тя е от новото поколение в българското книгоиздаване, което попива бързо новите тенденции от водещите световни пазари и опитва да ги прилага у нас. Тя стои начело на първия мащабен проект за е-книги в България, който бе разработен с подкрепата на мобилния оператор Мобилтел и днес е познат като M-Tel Ebook.
През тази седмица платформата отбеляза своята първа година, затова попитахме Диана какво се е променило за тези 12 месеца на пазара на е-книги у нас.
- Как изглежда пазарът на е-книги в България една година след старта на съвместната платформа на БГкнига и Мobiltel?
- Пазарът все още е в началните си фази, бих казала дори, че е доста слаб. От една страна, средната цена на книгите, които се купуват (според статистиката на БГкнига - б.р.) се е повишила от 2.50 лв. в първите месеци до 6-7 лв. за книга последните седмици. От друга, броят на купените книги на месец остава относително постоянен. Аз отдавам това на появяването на конкуренция на пазара в лицето на Библио и Хеликон – част от продажбите се разпределят и към тях и ние не виждаме увеличението на пазара, което неминуемо съществува.
Продават се най-вече силните автори, както е на традиционния книжен пазар. Друг жанр, който се радва на добър интерес, са помагалата за изучаване на чужди езици. В противоречие с класическите тенденции обаче, където детските книги са много силен сектор, при електронните издания за деца все още почти не се отчитат продажби.
За други категории, които са традиционно силни на по-развитите пазари за е-книги, ние все още нямаме данни поради липса на предлагане - сред тях са книгите за компютри и технологии, еротичната литература, учебниците за университети.
- Оправдаха ли се очакванията Ви за търсенето от страна на потребителите?
- Моите очаквания се оправдават по отношение на цената, която не е най-важният фактор за покупка. Най-евтините книги се продават по-слабо от по-скъпите. Както е при пазара на традиционни книги , важно е съдържанието. Предлагането на книги на промо-цени отново повишава покупките само за силните автори, които се купуват и извън промоциите.
За разлика от традиционните книги обаче, чувството за притежание и удовлетворението за покупка при е-книгите е доста по-слабо и ако разхождайки се в книжарницата сме склонни да купим намалена книга, която не ни трябва, това не важи при продажбите в мрежата.
Очакването ми за увеличение на продажбите не се оправда, но както казах по-рано, това от една страна се дължи на появата на конкуренция, а от друга – на липсата на предлагане.
Търсене определено има, тъй като отчитаме 3600 регистрирани потребители за една година и изтегляне на почти 13 000 книги включително с безплатните. Смятам че това са добри показатели за един бизнес, който тепърва прохожда.
- Като споменахме липса на предлагане, как се е променило се отношението на издателите към е-книгите една година след старта на вашата платформа?
- Като изключим издателствата, които започнаха силно и продължават в същия дух – Колибри, Труд, SkyPrint и няколко други, добавените през изтеклата година, нови издателства са много малко. Почти всички издатели са все още плахи и изчакват стъпването на пазара на най-големите издателства, които все още нямат издадени е-книги или имат много малко. Сред тях са издателства като Бард, СофтПрес, които преди седмица издадоха първата си книга в електронен вариант – биографията на Стив Джобс), Кибеа, Изток-Запад, ИнфоДар, Сиела, Обсидиан – 90% от най-големите издателства нямат издадена нито една електронна книга. Предполагам че всички те работят по въпроса и скоро ще можем да се насладим на истинско предлагане на пазара.
Един от необяснимите за мен фактори е пълната мистерия, в която всички те забулват бъдещите си планове за електронно издаване. Такова неминуемо ще има и ясната позиция на издателствата по въпроса според мен би бил добър PR за тях.
Авторите и по-малките издателства от своя страна са много по-отворени към електронните книги. Имаме сключени над 100 договора с автори и малки издателства на книги от български автори, които търсят начини за дистрибуция в електронен вариант.
За съжаление освен десетина издания на Издателството на Софийския Университет, нямаме други учебници за висшите училища - традиционно силни в електронното книгоиздаване в Западна Европа и Северна Америка.
Приятно впечатление правят усилията на издателство Просвета, които освен че представиха на пазара цяла серия мултимедийни учебници в помощ на учителите, имат своя разработена платформа за електронни учебници, предлагат абсолютно безплатно пълен комплект електронни учебници на всички ученици от училища, които учат по техни програми, и имат други проекти за електронно книгоиздаване.
- Какво планирате за втората година на M-Tel Ebook?
- Планираме разширение на дистрибуторската си мрежа, създаване на преференциални условия за работа с автори, усъвършенстване на www.mtel.bg/ebook.
Отваряме портфолиото си от услуги за книгоиздаване и дистрибуция за всички, които желаят да предлагат електронни книги. Това включва редакторски и коректорски услуги, създаване на файлове, издаване на ISBN, управление на дигиталните права (DRM), дистрибуция към крайни клиенти, отчетност, достъпна в реално време. И от друга страна - готови решения за вече работещи интернет книжарници.
- И един привидно страничен въпрос: как според Вас АСТА ще се отрази на българското книгоиздаване?
- Както виждаме, до сега не се отразява – не се предизвика никаква дискусия сред издателите. Интернет книжарниците са едни от най-успешните бизнес модели за електронна търговия, а електронните книги не са приоритет на издателите. Самото споразумение ACTA е доста драстично и се радвам, че се подлага на дискусия на най-виско равнище в политиката. Много българи прекарват часове в онлайн пространството в работно и извън работно време и това касае пряко част от живота им.
За мен темата е интересна, мисля че трябва да има механизми за защита на авторското право, но смятам, че не трябва да се ограничават потребителите. Радвам се, че в общественото пространство възникна дискусия и се надявам издателите да прочетат текстовете.
Асоциация Българска книга може да предизвика дискусия сред членовете си, за да се види каква защита за електронните книги очакват участниците в книжния пазар. Ние, като фирма която предлага DRM услуги, можем да кажем, че е много трудно да се измисли начин, по който авторското право да бъде защитено в интернет.
Единият начин e т. нар. "hard DRM", при който върху файла, който потребителят купува, са наложени определени ограничения, но самият файл става притежание на потребителя. Съществува и Social DRM при който файлът е напълно свободен, става притежание на потребителя, но ако се появи някъде в мрежата в нарушение на авторското право, файлът може да бъде проследен до първоначалния си собственик. Тогава той се адресира директно като нарушител на авторското право. Аз лично се колебая кой от двата варианта е по-добър.
С навлизането на облачните технологии и мобилния интернет, например, един успешен модел може да се окаже онлайн четенето срещу месечен абонамент.
Колонката на Диана Бойчева за тънкостите в правенето на е-книги "Направи си сам" можеш да следиш тук.
Ген. Кирчо Киров в средата. Снимка BulPhoto
Новият юридически съветник на президента Плевнелиев Наталия Киселова е племенница на бившия шеф на НРС Кирчо Киров, установи проверка на Биволъ.
Киселова, която е от Казанлък, е била активист на БСП и представител на столетницата в ОИК в подбалканския град.
Докато следва право в София, Киселова живее в апартамента на вуйчо си Киров. В момента тя е главен асистент в Софийския университет, специалист по конституционно право.
Генерал Киров, бивш кадър на Държавна сигурност, стана шеф на НРС без да има достъп до тайни на НАТО. В продължение на десет години той ръководи една от най-потайните служби в държавата.
В тайни дипломатически доклади от София до Вашингтон, изтекли в Уикилийкс, американските ни съюзници определят ръководството му като "отчайващо". Самият Киров е характеризиран като "подлизурко", който се държи на поста си защото има достъп до досиета.
Дейността на НРС за опазване на националната сигурност в контекста на членството ни в НАТО и ЕС е пълна загадка. Известно е само, че провалите на службата струват скъпо на данъкоплатците.
Това стана ясно през 2010 г. когато правителството на Борисов отпусна 2 млн. лева на службата заради "едни безобразия във Франция", наследени от управлението на Станишев. Борисов обаче побърза да оневини Кирчо Киров:
"Ако кажа за какво е, след това главният прокурор ще дойде да ме пита за разкриване на класифицирана информация. Казвам, че е безобразие. Ако иска той да си каже за какво е, за да го пипнат за още един документ. Това ни струва много пари. Не е виновен шефът на разузнаването”.
Киров беше назначен от премиера Борисов за съветник с мотива, че е "правилно такива хора да бъдат поставяни известно време на държавна работа, за да могат през това време тайните, които знаят, простичко казано - да ги забравят".
Ако назначението на Киселова стане факт има обаче голяма вероятност Кирчо Киров да научи нови тайни от кухнята на президента, преди да е забравил окончателно старите тайни и безобразия.
Любослава Русева отличена за най-смел коментар Любослава Русева, един от създателите на сайта „Редута.бг”, получи наградата за най-смел коментар в конкурса за независима журналистика „Смели репортери”, организиран от „София прес” и Център за развитие на медиите. Любослава спечели наградата с коментара си “Що е то ефектът “Бам” и има ли той почва у нас”. . . . Що е ефектът „Бам!“ и има ли почва у нас Любослава Русева Покойният президент на Туркменистан Сапармурад Ниязов, самопровъзгласил се за Туркменбаши, т.е. за Баща на туркмените, беше обявил извън закона всички инфекциозни заболявания, в този число холерата ...
Евреите от златна Добруджа получават българско поданство, въпреки че и тя е новоосвободена българска земя. На 2.03.1943 г. българското правителство решава , че депортация ще има само в Тракия и Македония. В Добруджа комисарят Белев не може да пипне нито един евреин. България не предава нито един евреин, български поданик, който живее на българска земя.
Продукти за 4 порции:
250г прошуто
1 нар
1ч.ч. сладка царевица
1 голяма зелена ябълка
1ч.ч. заквасена сметана
1ч.л. мента
сухи семена копър
крутони
Приготвяне:
Прошутото се реже на дребно. Слага се в купа. Добавят се зърната царевица и зърна нар. Ябълката се измива, бели и реже на дребно. Добавя се в купата. За дресинг на салатата се използва заквасената сметана. С нея се обогатява вкусът на салатата. Подправяа се със суха, стрита мента и семена копър. Салатата се разпределя във високи купички на столче. Към всяка порция се добавят по една кафена чашка пълна с крутони.
кошничка-сърце
… може да напълните с бонбони за подарък…
… и да украсите по най-различен начин…
За да си направите кошничка-сърце, имате нужда от 2 картонени чинийки, метални нишки, телбод, маслени пастели и акварелни боички.
С маслени/восъчни пастели нарисувайте чантичката и след това с акварелни бои покрийте останала част. Маслените пастели ще отблъснат водната боя и ще се получи много интересна украса. Опитайте!
Използвани материали от интернет магазин КРОКОТАК:
Вижте още идеи от картонени чиники:
Вижте още идеи за Свети Валентин:
Ден преди инициирания от опозицията дебат за промяна на Изборния кодекс, с който управляващите категорично дадоха да се разбере, че няма да се съобразят, стана ясно, че международните наблюдатели от ОССЕ са ни предложили експертна помощ за поправка на закона.
В поредния си монолог от екрана на Би Ти Ви, маскиран като интервю, току-що залезлият президент „слънце” Георги Първанов изгря с каскада от поднесени с равен тон и немигащ поглед абсурдизми. Изпусна си само за миг нервите при споменаването на бившия главен прокурор с лек фалцет, издавайки се къде го стяга цървулът. „ К’ъв Филчев, той беше назначен по времето на Костов”, разпали се Първанов, който тепърва има да отговаря за доста неща, случили се по времето, когато беше президент , макар не и пред Би Ти Ви, която продължава да му служи вярно.
В първата си подобна телевизионна самореклама след 10 години недосегаемост той употреби екранното време да каже едновременно взаимно изключващи се неща, като самохвалното „за 10 години не съм казал нито една излишна дума”, същевременно наричайки обаче вътрешния министър Цветанов „махленска клюкарка”, която не била „истински мъж” ( а уж много беше възмутен от езика и стила на жълтите вестници).
Не с такива квалификации, но с подобен подтекст, Първанов обвини Борисов, че се крие, а пуска „кохортите си” да водят персонална „война”срещу него. Това се било случило в момента, в който Първанов казал, че му предстои политически сблъсък с Борисов.
Напълно в традициите на комунистическата пропаганда, която обича да се позовава на западни авторитети в идеологическите си битки срещу империализма и капитализма, Първанов, който е имал достъп до океан от информация цели две петилетки, избра да цитира американското списание „Американ Куотърли”, за да прехвърли „горещия картоф” Алексей Петров в скута на Борисов, за когото американският журналист Джеф Стайн писа през март 2007 г. като за човек, свързан с подземния свят и конкретно като за съдружник на Алексей Петров. За да подсили впечатлението за своята невинност по този случай Първанов почти се закле, че научил за принадлежността на Петров към българските служби чак след като гръмна скандалът с неговото осветяване от тогавашния вътрешен министър Румен Петков- едно твърдение, което звучи толкова правдоподобно, колкото и претенцията за собствената му безпогрешност, измервана с аршина на 10 години „без нито една излишна дума”.
Водещите , разбира се, изобщо не припомниха пък на Първанов, че бившият му партиен съратник, бизнесменът Илия Божинов, свидетелстваше за лично покровителство над Алексей Петров от страна на Първанов още преди да е станал президент. За това волнодумство пред публиката Божинов е бил заплашен (по телефона- отново е въпрос на „дума срещу дума”) от вече действащия президент. Но думата на Божинов, починал скоропостижно след това, се третира като „от умрял писмо”, докато в Би Ти Ви по традиция се отнасят към думите на Първанов като към неоспорима истина. Каже ли например Първанов, че не е получавал подарък от оръжеен бос, Би Ти Ви не само е напълно съгласна без грам усилие да провери, но и заплашва с уволнение своя журналист, които си е позволил дори да попита, дали е вярно.
Божинов също ли заслужава презрението на Първанов, което той демонстрира днес от екрана спрямо своите днешни обвинители в медиите, сред които не е само „махленската клюкарка” и генерал Атанасов ( той пък не бил никакъв генерал), но и свидетелят по делото „Наглите”, бившият служител на НСО Пламен Устинов? Ами отвлеченият от „наглите” Ангел Бончев, който вече подкрепи казаното от Устинов, че президентът Първанов и олигархът Гриша Ганчев са имали обща охрана?
Като става дума за Гриша Ганчев, защо бяхме лишени от правото да чуем версията на Първанов, който, пак по свидетелство на Устинов, е бил нарочен да бъде убит от Алексей Петров ( самият Устинов е трябвало да извърши поръчката!), но лично Първанов в стила на мафиотски бос бил помирявал Ганчев и Петров?
Вместо всичко това чухме от екрана да се лее красния сироп за скромното жилище на семейство Първанови в „Красна Поляна”, където със завръщането си държавният ни глава с изтекъл срок на годност се почувствал веднага, ама моментално „у дома” пред телевизора „с чашка с ракийка и хубавата туршийка”- идиличен кич, подходящ за ковьорче за стената на някои от къщите в съседното ромско гето. Но, както се разбра, това умилително завръщане в съпружеската къща на неговата тъща не е чак толкова възхитително, защото сега вече Първанов имал време да се огледа за друго жилище.
След тази инсценировка на социална простота като за плебейската публика Първанов обаче се развихри изцяло на собствения партократски социалистически тепих. Удари се в гърдите като носител на двойно по-голям рейтинг от БСП и удари без да го назовава поименно Станишев, че е довел партията до състояние да има само 40 депутати в парламента. Нищо, че действащият председател на БСП е и председател на фракцията на европейските социалисти- нещо, което по никакъв начин не може да се случи на Първанов най-малкото защото говори само някакъв руски език, но не и езика на европейската левица, която изисква определен минимум лични качества, недостъпен за Първанов. Понеже никой не му намекна нищо подобно в студиото, той продължи да се перчи, че имал качества да се бори за лидерска позиция в партията си. Ако е вярно и е постижимо той да я яхне отново, това наистина ще е поредното доказателство колко далеч от европейските стандарти е БСП.
Толкова, колкото е далеч от журналистическите стандарти и трибуната за неговото рекламиране, към която явно не случайно се е обърнал.
Тук започвам една серия, която ще нарека Зловещи разкази. Знам, че нездравото любопитство не бива да се храни с мизерен материал от смлени човешки трагедии. Също знам, че това е и бездруго основният бизнес на повечето пишещи братя. Бих искал моите разкази да не останат до нивото на нездравото любопитство. А да накарат хората да видят светлината. А тя се вижда добре само след като си видял ужасен мрак. Добре ли е написаното да опъва струните на чувствата? Много дни съм мислил по тоя въпрос. Представям си чувствата на човек като струните в пиано. Тая представа не е нищо особено, банална е, но ми върши работа. Искам да кажа, че представите ни – когато възникват естествено и без усилие – обикновено са банални. Човек е друго име за банален. И когато си помисля за това – дали написаното от писателя непременно трябва да дърпа тия струни – представям си как някакъв палав и глупав човек (но хитър – като всеки глупак, улисан в глупостта си) стои над пианото и - с грубия си пръст тесла...
А псувните зад гърба си
Цеко ги не чува...
Иван Вазов, Грамада
Недоволен от Първа Инвестиционна Банка си закри сметката там и пусна във Facebook снимка от нареждането. В полето "Причини за закриване на сметката" той написал вазовското "Цеко е л...". Снимката имаше огромен успех.
Facebook обаче я цензурира с мотива, че нарушава "правата и отговорностите" на социалната мрежа.
Това означава, че някой се е оплакал на Facebook. Убедително се е оплакал, за да се стигне до цензура с триене на съдържание.
Копие от нареждането отново е качено във Facebook, но вместо "Цеко е л...", авторът е сложил логото TZEKO.
Интересен е въпросът кое именно нарушава "правата и отговорностите" според Facebook?
Дали това, че някой споделя личния си протест, като си закрива сметката? Протест срещу безотговорното поведение на банка с непрозрачни офшорни собственици, стъпила "с единия крак в легалния бизнес, а с другия в най-тъмните сфери на престъпния свят" (според посланик Байърли).
Или пък е цензуриран именно обявеният мотив, заради чистотата на словото?
Причината за цензурата не е ясна, но е ясно кому е изгодно този документ да не се разпространява и да не повлече твърде много последователи.
Име: Жюстин Томс Възраст: 40 Образование: висше Позиция: Управител Ей Би Си Дизайн, ръководител проекти Аз медиа – Инвестор Фирма: Ей Би Си Дизайн енд Комюникейшън, Инвестор.бг Семейно положение: омъжена, 3 деца Сайтове: urlwww.abcbg.com/url, urlwww.kafene.bg/url, urlwww.diploma.bg/url, urlwww.az-jenata.bg/url, urlwww.az-deteto.bg/url, urlwww.ludimladi.bg/url Личен сайт: urlwww.justinetoms.com/url / urlblog.justinetoms.com/url Девиз: усмихни се С какво се занимаваш в момента? В момента се занимавам с няколко различни нови проекта, разбира се – развитието на настоящите ми проекти и фирми. Все интересни неща. Отделно, като член на УС на IAB България съм активно въвлечена в организацията на IAB Форум България, който ще се проведе на 14 март 2012. Успоредно с това тече доста динамично и подготовката на старта на регистрациите за 13-тото издание на конкурса БГ Сайт. Не ми е скучно : ) Разкажи за новите неща и проекти около теб, има ли такива? Да, разбира се. В нашия бизнес, с толкова динамично и постоянно обновяващо се ежедневие няма как да не се занимаваме винаги с нещо ново. За момента, обаче, предпочитам да ги задържа в тайна. Когато им дойде времето. Какво работеше преди това? Преди ... в последните 14 години се занимавам само с това – уеб : ) Ей Би Си Дизайн енд Комюникейшън стартирахме именно в края на 1997-ма. Доста време ... Какви са най-честите трудности с които се сблъсквате при организацията на БГСАЙТ? Трудности – все по-малко, все пак вече го правим от 13 години : ) Основното е да следим динамиката на бранша, да отговаряме на нивото на родния уеб, да сме адекватни с жури, категории, оценяване. Мисля, че се справяме : ) Какво според теб липсва в българския интернет? Вероятно ще повторя други, казали го преди мен, но три неща основно липсват – от една страна достатъчно и разбообразно съдържание на български език, от друга страна – достатъчно инвестиции в нови, интересни, сериозни онлайн проекти, и на трето място, но основно – доверие от страна на рекламодателите във възможностите на онлайн средата за маркетингови активности. Мисля, че с времето всичко това ще се преодолее. Четеш ли kaldata.com? Да : ) Понякога. Следя най-вече през RSS и отивам на сайта, когато конкретно заглавие ме заинтересова. Има ли нещо в българския интернет, което ако можеше би променила? Да, бих върнала куража, ентусиазма и готовността за риск, който имаха в началото собствениците на онлайн ресурси и бизнес на тези, които са в момента сред водещите играчи. Има ли разлика между български и международен интернет? Имаме доста специфики, разбира се. Но и не се отличаваме много. Имаме добре разработени онлайн медийни групи, относително не висок дял на онлайн рекламата сред другите – около 7-8%, все пак висока пенетрация – около 50%. Основно предимство е все пак доброто покритие и относително ниски цени на достъп до Интернет за цялата страна. Как си представящ родния и чуждия интернет след 5 години? Интересен въпрос. Вероятно мога да отговоря, че родния ще е 2 години напред, а чуждия – 15. Истината е, че нещата са много динамични и в тази ситуация България не може много да изостава. Ясно е, че ще вървим все повече към мобилно потребление. Ясно е, че телевизия и Интернет ще са все повече едно. Любопитно ще е развитието на казуса АСТА, който в момента разбуни онлайн общността у нас и в цяла Европа. Възможно е, макар и твърде малко вероятно, интернет да е нещо много лимитирано след някоя година, ако АСТА все пак влезе в сила. Има ли неща в професионален план, които не си направила все още и много искаш да направиш? Вероятно – да. Човек ако е направил всичко, което е искал – значи е приключил с развитието си. Търся постоянно нови предизвикателства и опитвам да ги преодолявам. Иначе няма да е интересно. Кой е най-големият ти успех? Голямо клише, но е факт – моят екип, хората, с които пряко работя всеки ден, с които споделяме радостта от успеха заедно. А провал? Е, има неуспешни проекти, които едва ли бих нарекла именно „провал“. Всичко е опит. Ако извлече човек достатъчно поуки от всяко нещо – нищо не може да се окачестви като провал. Има ли въпрос, които искаше, а не ти зададохме? Ако е да какъв е той? Да : ) Работя ли върху нова книга? Да, върху две. Да видим коя ще изпревари. : )
Image: Zensursula Sperrwache at the Brandenburg Gate, Berlin
by Franz Patzig on Flickr
Предполагам знаете, че Германия бе една от държавите-членки на Европейския съюз, чийто посланик в Токио не положи подписа си под “Търговското споразумение за борба с фалшифицирането”, по-известно като ACTA.
Spiegel Online цитира Федералното правителство, което обяснява ненавременното подписване с формални и процедурни забавяния и заявява, че ще подпише в най-скоро време.
Заради това на 11.02. ще се протестира не само у нас, но и пред Бранденбургската врата.
И така, търсейки нови информации по въпроса днес попаднах на декларацията на Младежката организация на Християндемократическия съюз (ХДС), която твърдо се обявява против ACTA.
Реших да я преведа и предоставя на вниманието на българските читатели, защото от една страна е свързана с управляващата в момента политическа сила в Германия, а от друга систематизира същите аргументи против споразумението, които вече цяла седмица слушате и гледате в България.
Да попречим на цензурата в интернет и да запазим защитата на личните си данни!
Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA) е атака срещу свободата в Мрежата, която ще има непредвидими последици за безпрепятствения достъп на потребителите до цифрова информация. Непрозрачният преговорен процес на споразумението също така повдига съмнения по отношение на демократичната му легитимност. Поради това, Младежката организация на ХДС призовава членовете на Европейския парламент да не ратифицира ACTA в сегашния си вид!
Ние приветстваме засилването на защитата на авторското право в цифровото пространство и адаптирането на международното право към актуалното развитие. Споразумението ACTA обаче трябва да бъде отхвърлено като средство за упражняване на това право, защото поставя интересите на авторите над основни ценности, като свободата на словото, неприкосновеността на личния живот и правото на свободен достъп до информация и култура. Доставчиците на интернет услуги могат да бъдат подведени под отговорност за нарушения на техните клиенти и по този начин да бъдат принудени да осъществяват по-строг мониторинг над съдържанието им в Мрежата. Дори само съмнението за извършено нарушение може да доведе до блокиране на интернет сайтове и предаване на лични данни от доставчика на съответните органи. Ефектът от това ще се превърне в тенденция към цензура в интернет и стимул за нарушаване на правото на неприкосновеност на личния живот на потребителите. Отделно, по-строгите закони биха повлияли отрицателно на иновативното съдържание в глобалната мрежа.
Младежката организация на ХДС е против непрозрачната процедура, в която търговското споразумение е било изготвено: преговорите са се състояли при закрити врати и следователно са изключили възможността за участие на обществеността и заинтересованите организации. Младежката организация освен това настоятелно призовава за адаптирането на авторското право към настоящето, като обаче се обърне особено внимание на правото на цифрова свобода и възможностите за саморегулиране.
Дали и тези младежи са били купени от големи телекомуникационни компании, за да говорят и пишат така?
Преценете и решете сами.
Related posts:
Февруарските студове, снегът и минусовите температури винаги ни карат да се замисляме за пролетта, за това, което ни очаква, след като снегът се стопи, слънцето отново започне да топли и хората нащъкат по улиците в своето безгрижие.
Февруари обаче не е единствено зима и чакане, февруари е любов, надежда и бяла приказка... стига сам да го поискаш.
Този февруари за втора поредна година “Аз чета” ще се постарае да стопли зимното настроение и замръзналата активност с тематична рубрика “Дни на любовта”. В специалния раздел на сайта между 6 и 24 февруари ще съберем заедно романтичното настроение на празника на влюбените с любовта към хубавите книги и страстта към четенето.
През целия месец любовта и романтиката ще бъдат непрестанен спътник на книгите в сайта. Читателите ще имат шанса да прочетат любопитни публикации, нестандартни гледни точки към любовните истории в книгите, романтиката в живота на авторите и да открият нови вдъхновяващи заглавия за себе си и своите любими хора. Защото книгата е подарък, който може да носи красотата на вдъхновяващи любовни истории, да придава символична сила на всеки жест на обич, да остане прекрасен спомен от най-любимия човек.
В рамките на кампанията ще имаме и своята малка опияняваща нишка в лицето на виното и неговата силна връзка със страстните и романтични истории. Ще имаме и своя романтичен календар с най-красивите любовни цитати в литературата от 6 февруари до 24 февруари, който ще може да следите на нашата страница във фейсбук. Подготвили сме и няколко много приятни изненади, с които, дори да не отбелязвате официално празника на Св. Валентин, ще направите своя февруари много по-топъл, влюбен и истински романтичен.
И така... нека дните на любовта започнат сега!
Пламен Асенов
03.02.12
Този текст е защитен от “Закона за авторското право…..” Право за препечатването му електронни и печатни медии получават срещу сумата от 150 лева, преведени по сметка: UniCredit Bulbank – BG 04 UNCR 70004504154064, Пламен Асенов /Plamen Asenov/ За контакти, допълнителни уточнения и поръчки – тел. 0885 99 35 74. Колеги, надявам се поне занапред да подходите професионално и проявите уважение към институцията “журналист на свободна практика”. Ние не късаме житейските блага от Дърво на живота в собствена плантация, а, също като вас, сме принудени да ги купуваме от магазина!
Споразумението АСТА
Силно съм раздвоен, граждани, относно това споразумение, в частност – за начина на приложението му в България. От една страна ми е добре, че мога онлайн да гледам разни филми и да слушам музика /не тегля, защото не виждам смисъл/. От друга страна се лаская от мисълта, че с текстовете си, които могат свободно да се четат тук от всички, сам давам някакъв принос в процеса на електронно образоване и развеселяване на нацията. От трета страна обаче много ме е яд на разните михлюзи от вестници и новинарски сайтове, които искат добри текстове, но не сядат да си ги напишат, а пряко печелят пари от моите, като си ги присвояват свободно.
Да, да, така правят – присвояват и препечатват за радост на публиката, без да си направят труда поне да се обадят, за да попитат „може ли”. От кумова срама да го направят, да не говорим за възникнало чувство на колегиалност и съзнание, че като журналист на свободна практика, ям и пуша от случайни приходи, включително от текстове в блога. Ако се чудите – точно заради такива посегателства слагам и дебело подчертаната бележка за авторските си права в началото на всеки текст. Но и това явно не ги спира.
Актуалният пример е вестник „Република” на Петьо Блъсков, който в един период свободно си препечата 12 мои политически анализа на по цяла вестникарска страница. Пусна дори снимката ми и адреса на блога, от който са взети текстовете. Забрави само малката подробност да поиска разрешение и да прати някакви парички. А като му пратих нотариална покана да си плати задълженията, покри се като мишка в трици. Подозирам, че и новата ми рубрика НОВИНИТЕ ДНЕС вече се радва на подобна почит, особено от някои сайтове, но още не смея да погледна, за да не се окажа прав. Та затова се чудя – може ли да ме спаси подписването на АСТА от манталитета на такива хора? По-скоро – не, защото като гледам, депутатите някак са загрижени да защитят авторските права на филми, музика и софтуер, но не и на свободната журналистика. А може ли да ми отнеме подписването на АСТА ползата от някой документален филм и удоволствието от малко музика в свободното време? По-скоро – да.
Така че, раздвоен съм, граждани.
Шистов газ, нешистов газ
Проучване за нешистов газ може, за шистов – не. Тази позиция се опитват да удържат от ГЕРБ, но да видим докога. От стара коза яре, Иван Костов правилно ги съветва да променят позицията си.
Някои ще кажат, че Костов повдига точно сега въпроса, за да се докара пред Хилъри Клинтън, която по време на посещението си в София също ще повдигне въпроса. Може и такъв елемент да има, опитният политик никога не загърбва възможността да уцели два заека с един куршум.
За чест на Костов трябва да се каже обаче, че той още по време на парламентарния дебат за шистовия газ се изказа в полза на проучванията. Или поне в полза на сериозно допитване до сериозни учени относно възможностите въпросните сондажи да донесат екологични вреди.
Аз лично нищо не разбирам от тази материя, но, доколкото схващам от чуто и прочетено, смятам че като цяло ползите от шистовия газ могат да бъдат повече от вредите. В моята представа особено натежава на везните политическият по същество аргумент, че ако открием такива залежи, ще можем да намалим поне част от безумно голямата си енергийна зависимост от Русия.
Касетъчна бомба в БСП
„Проблемът Първанов-Станишев е като касетъчна бомба в БСП” – казва в интервю за „Класа” депутатът от левицата Антон Кутев.
`Ми хайде, взривявайте я, де – бих ги посъветвал аз – че да се отърве българското общество от постоянните ви опити да превърнете вътрешните си проблеми в национални и да ни занимавате с дертовете си, сякаш те са пъпът на света. Но комсомолците в Партията не разбират от добри съвети. Те си знаят тяхното и затова тяхното толкова им личи.
Да вземем комсомолецът Ивайло Калфин. На него неговото особено му личи, при това отдавна. Имам предвид – личи му на чия страна е, въпреки, че той твърди обратното. „Не избирам Първанов или Станишев!” – геройски заявява пред „Труд” момчето, очевидно в опит да внуши, че е готово да служи добре на който падне, както, впрочем, прави и досега. Знае, че с това ще предизвика ехидни усмивки и пак го заявява. Но все пак, за да не настанат вътрешни обърквания, добавя и следното: „Истинският лидер няма да е този, който ще се пребори за председателското място, а този, който ще може да мобилизира БСП, да привлече партньори, да мотивира избиратели и да я доведе до победа на предстоящите избори”.
Хайде сега да познаем от три пъти кой измежду двамата, Станишев или Първанов, е онзи, който може да разиграе успешно всичките описани далавери. Който заради опортюнизма си, както и заради подкрепата от външни и вътрешни сили, които няма да споменавам поименно с цел запазване на конспирацията, на практика не познава вкусът на загубата през последните десет години. Става въпрос, разбира се, за политическа загуба, защото иначе загубата на морал и мярка е характерна и за двамата тези потенциални лидери…..
Не познахте ли? Ами…..и аз не се сещам.
Унищожителен доклад на Дейвид Шийн за African Refugee Development Center, отнасящ се до случаите на расизъм в Израел спрямо африканци и други чужденци, търсещи убежище в Израел. На английски:
Продължаваме с пътеписа на Вили за Неапол. Веднъж вече я изоставихме самичка във влака в Рим , после разбрахме защо съществува израза „виж Неапол и умри!“ , оставихме я безнадзорно да се запознае с полицая Анджело. Последвалата серия не е за пред деца, а за последно закусвахме заедно ;) Какво ще правим след закуската, ще разберем днес (признавам си, че за пръв път няма прочета текста преди да го публикувам – не смея, честно ;) – бел.Ст.) Приятно четене:
Позволявам си да публиквам една публикация на Владимир Каролев, защото засяга тема, която е интересна и актуална. Темата за „социалните медии като канал за комуникация между политиците, изпълнителната власт и обикновения човек“. С навлизането на социалните мрежи и по-конкретно Facebook, Google+, Twitter, LinkedIn, foursquare и …
Новината, че Facebook пуска акции на стойност $5 млрд. разтвори джобовете на инвеститорите и покачи акциите на подобните и обвързани със социалната мрежа компании.
Apple изпревари LG, като стана третият по големина производител телефони в световен мащаб, според доклад на IDC.
Поредното дело срещу Google завърши неуспешно за една от най-големите онлайн компании. Google са осъдени да платят обещетение на френската компания Bottin Carto в размер на $660,000, както и глоба от $19,700. Санкциите са наложени от Agence France Presse (AFP) поради факта, че услугите на Google са безплатни за …
Интересна статистика ни предоставят ScanLife. Проучването, направено от една от водещите компании в QR технологиите, се е наело да направи профил на потребителите, сканиращи QR кодове. Данните, предоставени от ScanLife, са за последното тримесечие на 2011г, но те са максимално актуални. Както знаем, QR кодовете …
Френска компания Google за нелоялна конкуренция
На 1 февруари 2012 година, България се поклони пред паметта на жертвите на комунистическия режим. Иван Костов не уважи събитието. Очевидно, че за него това не е нито важно, нито тези жертви заслужават присъствието му. Президентът Росен Плевнелиев беше там. Там беше и Мартин Димитров. Защо Гаргамел не се появи ще разберете от биографията му. [...]
2004 - 2018 Gramophon.com