Nokia очаква забавяне на сделката с Microsoft до април

Двете компании все още не са получили одобрениe от някои азиатски регулатори

    


Дворец в Мачу Пикчу е хотел №1 в света

/КРОСС/ Бивш исторически дворец близо до Мачу Пикчу бе определен за най-луксозния хотел в света, писа в. „Дейли мейл". Петзвездният „Паласио Насаренас", разположен на спокоен площад в югоизточния град Куско в Перу, изпревари близо 900 000 дестинации за отдих. Класацията е на международния хотелиерски сайт „Ревю Про" и отразява оценките на повече от 100 онлайн туристически агенции от пет континента. Бляскавият първенец разполага с 55 апартамента и огромен СПА комплекс. Цените за нощувка започват от 540 долара. Гостите на хотела се възползват от лични мраморни вани и 24-часово обслужване от икономи. Таванът на всяка стая е украсен от изящна каменна резба.„Паласио Насаренас" е най-предпочитан заради „красивата и богата на кислород" заобикаляща го природа, обясняват от „Ревю Про". Докато почиват в разкош, посетителите имат и възможността да разгледат архитектурния комплекс, който показва богатото историческо и архитектурно наследство на инките от ХV в. сл. Хр. Втори в подреждането е издържаният в изтънчения стил на 30-те години британски влак „Белмонд". Луксозният хотел на релси предлага на своите гости денонощни пътувания в Обединеното кралство. Трета в подреждането е вилата „Лейзи Лизард" в комплеса „Джъмби Бей" на Карибите

Как да разбера дали имам нужда от застраховка Живот

Отговорете първо на няколко конкретни въпроса

    


Напрежение: Двоен кордон обгради президентството

Двоен кордон от полицаи, наредени плътно един до друг, обгради президентството преди началния час на КСНС.

В. Дърева: САЩ финансираха неонацистите в Украйна

Масираното вкарване в ЕС и НАТО на бивши руски републики се възприе от Русия като натиск и беше натиск, каза по НТВ Велислава Дърева. Били организирани надлежно и серия от цветни революции.

Над 20 000 кримчани напират за руски паспорт

В Крим от днес официално влиза в обращение руската рубла

    


Нишикори препъна Гришо в Маями


Първата ракета на България Григор Димитров приключи участието си на турнирa от сериите Първата ракета на България Григор Димитров приключи участието си на турнирa от сериите "Мастърс" в Маями, след като в третия кръг загуби с 6:7 (1), 5:7 от японеца Кей Нишикори. Гришо показа голямо сърце и дух за победа, но няколко грешки в решаващите моменти си казаха думата и той трябваше да се примири с поражението.

ЕК ще разследва спрените от Великобритания заеми за български и румънски студенти

Еврокомисарят по образованието, културата, многоезичието и младежта Андрула Василиу ще започне официално разследване на решението на Великобритания за временно спиране на заемите за издръжка за румънски и български студенти. Тя е обявила в това в отговор на въпрос, отправен от румънския евродепутат Ренате Вебер, съобщи агенция "Медиафакс". Според Василиу приетата в края на миналата година мярка не нарушава правата на гражданите, а е "временна и административна (мярка) с цел да отговори на тревогите от рязко нарастване на броя на молбите за заеми за издръжка". В отговора до Вебер еврокомисарят е посочила, че вследствие на подадената от евродепутата информация и "редица оплаквания, получени в комисията" се е появило съмнение за начина, по който британските власти са се заели с този въпрос в разумни срокове. Василиу уточнява, че при това положение е било взето решение да започне официално разследване и ще бъдат поискани допълнителни обяснения от британските власти за ситуацията. През ноември 2013 г. британските власти взеха решение за временно спиране на заемите за издръжка за студенти от страни членки на ЕС, за да проверят на легитимността им заради регистрирани злоупотреби. Мярката е валидна за студенти от Румъния и България, които учат във всички форми на висше образование във Великобритания, частно и държавно, както и за студенти от други страни от ЕС, които учат в частни колежи.

Миков и Местан влязоха при президента за КСНС, протестиращи ги чакаха с "оставка"

Председателят на парламента Михаил Миков влезе в президентството преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС).
Той не коментира нищо пред журналисти.
В президентството е влязъл и лидерът на ДПС Лютви Местан. Около сградата има полицейски кордон, за да преминават безпрепятствено пристигащите участници в КСНС. Председателят на парламента Михаил Миков влезе в президентството преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС). Той не коментира нищо пред журналисти. В президентството е влязъл и лидерът на ДПС Лютви Местан. Около сградата има полицейски кордон, за да преминават безпрепятствено пристигащите участници в КСНС.

Битката русофили-русофоби ще обърка евроизборите

/КРОСС/ Три причини правят малко вероятна единна позиция към Русия и присъединяването на Крим на днешния Консултативен съвет при президента: * няма европейска страна, в която да има такова единство между парламентарните сили; * предстоят европейски избори и всяка партия формира поведението си и според очакванията за подкрепа от съответни групи избиратели;* позициите са много поляризирани - от заклеймяващия Русия и искащ санкции Плевнелиев до "Атака", която не признава правителството в Киев, но признава референдума и се противопоставя на санкции. Разбирателство по този въпрос няма не само у нас, а и в Европа и Америка. Изследване на "Пю рисърч център" показва, че в съотношение две към едно американците са против въвличането на САЩ в конфликт, свързан с Украйна. Бизнесът също е против. В Германия ГСДП винаги е била по-русофилски настроена и демонстрацията на твърд тон срещу Русия може да прехвърли нейни избиратели към лявата партия. Прагматичната Меркел също си прави своите сметки, имайки предвид силната взаимозависимост на двете икономики. Във Франция Мари льо Пен получи в добавка допълнително хиляди русофилски настроени избиратели, заявявайки, че подкрепя референдума в Крим, имайки така надеждата да бъде първата сила в евроизборите. А Оланд е с рекордно нисък рейтинг и агресивността към Русия допълнително ще го смачка политически.В България обаче това влияние ще бъде вероятно по-голямо отвсякъде другаде в Европа

Шакира e най-харесваният музикант във Facebook

Колумбийската звезда има 86,3 милиона харесвания в социалната мрежа и измести Риана от лидерското място

    


Миков и Местан влязоха в президентството за КСНС, протестиращи ги чакаха с "оставка"

Председателят на парламента Михаил Миков влезе в президентството преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС).
Той не коментира нищо пред журналисти.
В президентството е влязъл и лидерът на ДПС Лютви Местан. Около сградата има полицейски кордон, за да преминават безпрепятствено пристигащите участници в КСНС. Председателят на парламента Михаил Миков влезе в президентството преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС). Той не коментира нищо пред журналисти. В президентството е влязъл и лидерът на ДПС Лютви Местан. Около сградата има полицейски кордон, за да преминават безпрепятствено пристигащите участници в КСНС.

ЕК може да помогне финансово за интеграцията на бежанци

Европейската комисия може да подпомогне България експертно и финансово за интеграцията на бежанците. Това стана ясно след срещата на министър-председателя Пламен Орешарски с еврокомисаря Сесилия Малмстрьом. Малмстрьом заяви, че България е постигнала напредък, но сега е необходимо да се работи за изграждането на план за интеграция на бежанците и тези, които са получили статут, да могат да работят в страната, а децата да научат езика, за да имат равни условия. "Даваме си сметка за огромния натиск, на който е изложена системата, както и за постигнатия важен напредък по отношение на удовлетворяване на потребностите на бежанците чрез подобрение на условията на живот, но е необходимо да се обърне още внимание на ситуацията с най-уязвимите хора и да се ускорят процедурите", каза еврокомисарят. Ситуацията за страната е нова, затова трябва да се работи, но сме доволни от това, което видяхме, каза Малмстрьом. След срещата министър-председателят припомни трудностите в началото на бежанската вълна и условията за настаняване на бежанците, като отбеляза, че сега "не са прекрасни, но са значително по-добри от стартовата позиция". Премиерът отчете и по-бързото предоставяне на статут. В момента имаме проблем с Интеграционната стратегия, каза Орешарски и добави, че върху нея в момента се работи, за да може в следващите седмици да има вариант на такава стратегия. Трябва да се изработи и план за действие, който ще е от полза както за бежанците, така и за обществото чрез по-успешно интегриране на бежанците, коментира премиерът. По-рано Малмстрьом коментира по време на конференция за европейската система за убежище, че всяка страна-член на ЕС трябва да разполага с механизми за действие при извънредни ситуации, когато има кандидати за убежище, особено ако те са от Сирия. Тя каза, че България има законово и морално задължение да предостави закрила и свобода на бежанците, които търсят закрила. По думите й все още има проблеми и пропуски в системата за бежанците у нас. "Всички трябва да живеем според стандартите, с които всички сме се съгласили в европейските норми, като например уважението към правото на всеки човек да търси убежище и отношение към хората, търсещи закрила в ЕС, което да гарантира личното им достойнство", каза Малмстрьом. През 2013 г. имаме 434 140 искания за убежище от граждани на трети държави. 124 905 от тях получиха закрила. На първо място е Швеция (дала защита на 24 000 души), Германия (20 000) и Италия (16 000). България е предоставила закрила на 2500 души, искащи убежище, съобщи Малмстрьом. На въпрос кога вижда България в Шенген тя отвърна, че би приветствала възможността Европейският съвет да бъде в положение да вземе положително решение в близко бъдеще. "Важно е да се изгради взаимно доверие за приемането на България в Шенген", каза още Малмстрьом.

Малмстрьом: Постигнахте много за бежанската криза, предизвикателство са убежищата

България постигна много по отношение овладяването на бежанската криза, но се изправя пред ново предизвикателство - изграждане на добра система за убежище. Това заяви европейският комисар по Вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, която е на двудневно посещение в София и в понеделник участва в конференция "Обща европейска система за убежище".   Тя посочи, че всяка страна-член на ЕС трябва да разполага с механизми за действие при извънредно и ситуации, когато има кандидати за убежище, особено ако те са от Сирия.   "Мисля, че има напредък. Ситуацията се е стабилизирала и не се влошава. Въпреки това обаче пред България стоят още предизвикателства – най-вече с положението на мигрантите и търсещите убежище в настанителните центрове, наваксването с натрупаните молби за убежище и интеграцията на хората, които се нуждаят от международна закрила", посочи еврокомисарят.   Тя подчерта, че България има законово и морално задължение да предостави закрила и свобода на бежанците, които търсят закрила. По думите й все още има проблеми и пропуски в системата за бежанците у нас.   Малмстрьом добави, че ЕК продължа да следи ситуацията с бежанците у нас отблизо и са решени да продължат да подпомагат България финансово и технически.   "Екипите на EASO ще останат в страната до септември 2014 г. Искам обаче ясно да подчертая, че спазването на правните норми не може - дори във времена на криза - да зависи от наличието на пари или подкрепа от ЕС. Тук става дума за това, че всички трябва да живеем според стандартите, с които всички сме се съгласили в европейските норми, като например уважението към правото на всеки човек да търси убежище и отношение към хората, търсещи закрила в ЕС, което да гарантира личното им достойнство", каза Малмстрьом.   През 2013 г. имаме 434 140 искания за убежище от граждани на трети държави. 124 905 от тях получиха закрила. На първо място е Швеция (дала защита на 24 000 души), Германия (20 000) и Италия (16 000). България е предоставила закрила на 2500 души, искащи убежище, съобщи Малмстрьом.   На въпрос кога вижда България в Шенген тя отвърна, че би приветствала възможността Съветът да бъде в положение да вземе положително решение в близко бъдеще. "Важно е да се изгради взаимно доверие за приемането на България в Шенген", каза още Малмстрьом.   Малмстрьом ще се срещне с президента Росен Плевнелиев, премиера Пламен Орешарски, с вицепремиера Даниела Бобева, както и с представители на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) и на неправителствени организации. Сесилия Малмстрьом ще има работна среща и с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, след което ще посети бежанския лагер в Харманли.

Сесилия Малмстрьом е на двудневно посещение в България заради имигрантите

Еврокомисарят за вътрешни работи Сесилия Малмстрьом пристига на двудневно посещение в България в понеделник, съобщиха от Представителството на Европейската комисия в София. Акцент на посещението ѝ ще бъде политиката на страната ни по отношение на имигрантите, пристигащи у нас, както и условията, в които те живеят. Малмстрьом ще участва в конференция на тема "Общата европейска система за убежище: предизвикателства и перспективи", се проведе в Дома на Европа. Програмата й включва и срещи с президента Росен Плевнелиев, премиера Пламен Орешарски, с вицепремиера Даниела Бобева, както и с представители на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) и на неправителствени организации. Сесилия Малмстрьом ще има работна среща и с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, след което ще посети бежанския лагер в Харманли. "Приветствам новите стъпки, които България прие, за да се справи със ситуацията във връзка с бежанците... Стремим се да подпомагаме България чрез финансиране и изпращане на колеги. Длъжни сме да оказваме закрила на тези, които имат право на нея. Трудно е обаче законно да се достигне до европейска граница, затова много хора предприемат опасно пътуване", коментира еврокописарят по време на конференцията в Дома на Европа. "Трагедията от Лампедуза брутално ни напомни за това. Заехме се с размисъл за това, което ни очаква в бъдеще. Миналата седмица комисията публикува новото си съобщение за тази система. Една от идеите ни е – да се премине през съвместна процедура в молбата за убежище. Няколко държави-членки ще работят заедно. Новата агенция е да подпомага държавите членки за одита по решенията, които са произнесени по молби. Длъжни сме да проявим солидарност към съседните ни държави. Призовавам останалите държави членки да помислят за механизми, да окажат подкрепа за подпомагане на бежанците и за тяхното установяване", каза още Малмстрьом.

Десницата печели местните избори във Франция, възход на националистите

Резултатите от първия тур на местните избори във Франция потвърдиха прогнозите за наказателен вот спрямо управляващите социалисти. Според временните резултати след като на първия тур десницата събра 46,54% от подадените гласове, 37,74% останаха за левицата.

Полша, Румъния и Унгария да си поделят Украйна, иска Жириновски

Според него източните части на страната трябва да отидат в Русия

    


Свлачище в щата Вашингтон отне живота на поне осем души


Кално свлачище в северозападния американски щат Вашингтон отне живота на осем души, предаде "Асошиейтед прес", като цитира офиса на шерифа в Арлингтън.

Вестник "Сиатъл Таймс" съобщи, че спасителните екипи, в които работят стотина души по суша и във въздуха, ще продължат днес да издирват осемнадесет души, чиято съдба е неизвестна след връхлитането на калните маси в събота, но надеждите за откриване на оцелели избледняват.

Геолози наблюдават района от въздуха, за да преценят...

В югоизточна Украйна се формират партизански отряди

/КРОСС/ В югоизточна Украйна се формират партизански отряди за самоотбрана по примера на Крим. Главната задача на бойците е да противостоят на агресията на деснорадикалните групировки, които безнаказано безчинстват в повечето региони на страната, включително и в самия Киев. Въоръжените партизански отряди са готови за война , в случай че, заплахата за сигурността и спокойствието на мирното население стане реалност. Руски телевизионен канал показа сюжет, заснет в лагера на силите за самоотбрана до Луганск. Човек в маска, вероятно командир на отряда съобщи, че те разполагат с 300 автомата, 3 противотанкови гранатомета и около сто снаряда. Бойците казват, че са готови да открият огън, ако загине поне един мирен жител в Донбас. „Ние ще се разделим на групи по 5-6 човека и ще използваме оръжие, ако се наложи. Не ни се иска да стреляме и да осакатяваме тези момчета, но може би едва тогава те ще ни чуят", надява се боец от отряда за самоотбрана. Идеята да се съберат и да защитават своя регион възникна, след като разбрали, че новите власти нямат никакво намерение да преговарят с несъгласните. Поради тази причина, хората организирали мобилен щаб и бързо установили връзка със съмишлениците си, всъщност така се появило партизанското движение. Бойците от отряда смятат, че привържениците на нелегитимната власт в Украйна се опитват да окупират югоизточната част на страната.

Промени в пенсионната система на Острова дават нов тласък на имотния пазар?

Пенсионерите ще могат да получат еднократно пенсионните си спестявания, което "освобождава" над 120 млрд. паунда за инвестиции

    


И. Инджев за В. Дърева: Тя е внучка на Путин!

Хората, които днес управляват Украйна, са откровени неонацисти, смята Дърева. Тя посочи като доказателство знаците, които те носят, и последователите на които казват, че са.

Десант в Европа на руски капитали

/КРОСС/ През изминалата седмица, точно когато ЕС въведе санкции срещу Москва и на фона на нарастващата конфронтация около присъединяването на Крим, бяха направени крачки към сключването на две сделки за милиарди между европейски компании и руски олигарси. Михаил Фридман купува подразделението DEA на германския енергиен концерн RWE чрез инвестиционна фирма, регистрирана в Люксембург. В същото време руският гигант "Роснефт" е на път да вземе половината от консорциума, собственик на 26% от италианската компания за производство на гуми "Пирели". Според експерти цената ще е по 12 евро на акция. Дали бизнесът е по-голям от политиката, или работи в нейна полза? Макар на пръв поглед да са съвсем различни двете сделки доста си приличат. Най-вече по това, че играчите в тях са големи, а от руска страна - дори свързани по между си. Немският енергиен гигант RWE реши да заложи на руския бизнес, опитвайки се да подобри тежкото си финансово положение. Концернът се договори да продаде своето петролно и газово подразделение Dea на инвестиционната компания LetterOne Group, контролирана от милиардера Михаил Фридман, за 5,1 млрд. евро. Сумата включва стойността на самата RWE Dea AG и дълговете й, които са в размер на 600 млн. евро. През 2013 г. германският концерн отчете 2,8 млрд. евро загуби - за първи път от основаването на ФРГ през 1949 г., годишният резултат на RWE е отрицателен

Боровинков пай и солени целувки

*** Поехме по пътища, които вече ми бяха познати. Пикапът на Рой лавираше наляво-надясно, докато той се занимаваше с радиото, опитвайки се да намери някаква станция. Стигнахме до високия каменен зид,...

Индира елиминирана от играта, Емил Русев отново в Изолатора

Съботното живо предаване Къртицата 2 изправи супергероите пред опасни въздушни препятствия, груби словестни битки и цинични обиди. Четвъртата голяма Битка бе успешно спечелена от Групата, а Бориса и А...

Всички канали и пристанище Варна са затворени за маневри

Пристанище Варна и всички канали са затворени за маневриране на плавателни съдове, съобщиха от Ръководство на корабния трафик. Причината за наложената забрана е намалена видимост поради мъгла. Пред...

Четирима души пострадаха при катастрофа по пътя Поморие-Ахелой

Тежка катастрофа е станала тази нощ по пътя Поморие-Ахелой, съобщиха за Радио „Фокус” –Бургас от пресцентъра на ОД на МВР-Бургас. Четирима души са тежко пострадали. Те са...

Политиците ни са полудели, Господ им е взел акъла

С тези думи бившият шеф на "Информационно обслужване" описа ситуацията в страната. Професор Константинов не визира само нещата около ЦИК - той посочи, че положението е далеч по-сложно и даде...

АЕЦ "Козлодуй" може да продава още по-евтин ток на НЕК

АЕЦ „Козлодуй" може да продава ток на НЕК на още по-ниска цена, но настоява пред държавния регулатор да намали квотата за регулирания пазар от 55 до 40 процента, така че да бъде реализи...

Памела Андерсън: Късата коса промени живота ми

Миналата година Памела Андерсън изненада всички с рязка промяна във външния си вид, като публично се появи с много къса коса и видимо добро настроение. Актрисата твърди, че новата прическа й е донесл...

Смел лъв се опита да открадне плячката на крокодили

Действието се развило в резерват в Кения, а постъпката на лъва заслужава адмирации след като дръзва да "нагази" в река пълна с крокодили и да им отмъкне хипопотама. Въпреки опитите на кроко...

Huawei осъди предполагаемия шпионаж от страна на АНС на САЩ

Китайският гигант осъжда действията, заплашващи сигурността на мрежите

    


Придвижването на ракетите В61 към Черно море е съвсем естествен ход

Западът е изключително анемичен в случая (с Украйна). В момента имаме американски ядрени ракети, В61, които стоят в Холандия. И понеже в Холандия, в Белгия, в Италия са едни пацифистки правителства, те искат в момента да се отърват от тези ракети. Много естествено е те да бъдат придвижени на изток, към Черно море. Това е изключително естествен ход, който ще има възпиращ ефект. Отношенията между Запада и Китай трябва да навлязат в нова фаза, за да се прекрати този блок, тази ос между Русия и Китай на международния терен. Първото, което трябва да се направи в България, е, че трябва да започне да се използва шистовият газ. Президентът Обама е първият американски президент, който не е решил силово един голям проблем на света. Той показва на света, че без силови действия много трудно се постигат резултати. Споразумението за Сирия бе стратегическа грешка на Обама.   Соломон Паси, министър на външните работи (2001-2005). Интервю за БНТ, 22 март 2014 г.

Възможно е да няма среща при Плевнелиев за състава на ЦИК

Възможно е да няма среща при президента за състава на Централната избирателна комисия, за която съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов при срещата си с Лютви Местан в Кърджали.
Това стана ясно преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност, насрочено за 10:00 часа.
В събота Борисов заяви, Възможно е да няма среща при президента за състава на Централната избирателна комисия, за която съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов при срещата си с Лютви Местан в Кърджали. Това стана ясно преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност, насрочено за 10:00 часа. В събота Борисов заяви,

И Миков дойде на срещата за ЦИК с Плевнелиев

Неочаквано на срещата при президента за проблемите със състава на ЦИК дойде и председателят на Народното събрание Михаил Миков.

Дребните земеделци нямат доверие в застрахователите

От тази седмица Държавен фонд „Земеделие“ започва да приема заявления по схемата за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на...

Преглед на варненския печат - 24 март

Циклотронният комплекс в УМБАЛ "Света Марина" бе избран за “Събитие на Варна 2013”, е водещото заглавие в днешния брой на в. ”Черно море” . Това е единствената в България миниядрена централа за производство на изотопи за диагностика и лечение на ракови заболявания.

Защо се влюбваме по-често през пролетта

Обяснението е просто: Когато дойде пролетта, дневната светлина се увеличава, а с нея и все по-големият брой хормони в организма. Сред тях са половите хормони, както и "хормонът на щастието" - серотонин.

Възможно е да няма среща при президента за състава на ЦИК

Възможно е да няма среща при президента за състава на Централната избирателна комисия, за която съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов при срещата си с Лютви Местан в Кърджали.
Това стана ясно преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност, насрочено за 10:00 часа.
В събота Борисов заяви, Възможно е да няма среща при президента за състава на Централната избирателна комисия, за която съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов при срещата си с Лютви Местан в Кърджали. Това стана ясно преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност, насрочено за 10:00 часа. В събота Борисов заяви,

Отстраняват последиците от разлив на петрол в Мексиканския залив

/КРОСС/Близо 640 тона петрол се изляха във водите на Мексиканския залив, вследствие на сблъсък между товарен кораб и шлеп само на няколко километра от американския град Халвестън, съобщи ИТАР-ТАСС. На борда на шлеп е превозвал около 3500 тона мазут, като е имало четири горивни резервоара на плавателния съд, но защастие само един от тях е бил засегнат при сблъсъка. В момента се извършва акция по отстраняване на последствията и почистване на залива.

Измами за 5 млрд. паунда в здравеопазването на Великобритания

Годишно в здравеопазването на Великобритания се извършват измами на стойност 5 млрд. паунда, казва бившия шеф на отдела за борба с тези неща Джим Джии.

Образователната система в България е изградена върху погрешни принципи

Целта е да се наизусти материалът, смята журналистът Калин Манолов

    


УниКредит Булбанк очаква средногодишна дефлация от 0,8% през 2014 г.

Износът към еврозоната и усвояването на средства от ЕС ще помогнат за ускоряване на растежа през тази година, се казва в тримесечния анализ на банката

    


Коритаров: Ражда се нов руски нацизъм; Путин е синоним на Садам Хюсеин

Предизборна ситуация има във всяка друга европейска държава, но никъде не се гърчат както у нас, коментира по НТВ журналистът Иво Инджев в коментар на днешния КСНС при президента за ситуацията в Крим. Велислава Дърева пък предвиди, че на днешния КСНС може би ще има напуснал представител на политическа сила.

Украинската армия получи заповед да се изтегли от Крим

Украинските военнослужещи в Крим получиха заповед в понеделник да се изтеглят от полуострова, съобщиха световните информационни агенции, позоваващи се на изпълняващия длъжността президент на Украйна Олександър Турчинов. Решението е взето от Съвета за национална сигурност и отбрана заради заради засилващите се руски военни заплахи за живота и здравето на украинските военни и техните семейства. По-рано през деня руски военни превзеха украинската военноморска база във Феодосия - един от последните военни обекти в Крим, над които се вееше украинското знаме.  Изтеглянето на украинската армия от анексираната територия обаче бе придружено с назряването на огромен проблем при снабдяването на полуострова с електричество, газ и вода. В понеделник руските медии коментират основно колко ще струва приобщаването на Крим към Руската федерация. Превземането на базата Базата във Феодосия бе щурмувана от руските сили в понеделник сутринта. При операцията са ранени няколко украински морски пехотинци, а между 60 и 80 войници са пленени. Операцията е била извършена с леки бронирани автомобили и хеликоптери. Няколко камиона, на които бяха качени и завързани украинските военни, напуснаха базата два часа по-късно, съобщава от украинското военно министерство. "Командирът на батальона Дмитро Делятницки и неговият заместник Ростислав Ломтев бяха хвърлени на земята и ритани в лицата. След това бяха отведени с хеликоптер в неизвестна посока", посочи военното министерство в комюнике. Според ведомството руснаците са поставили като условие за освобождаването на задържаните военни украинските офицери да напуснат Крим и да заминат за Западна Украйна. Няколко часа по-късно бе взето решение за окончателно изтегляне на украинската армия. Всички украински военни в Крим или са минали на страната на Русия, или напускат полуострова, заяви по-късно първият вицепремиер на Крим Рустам Темиргалиев, цитиран от руски медии. Официалните руски медии не споменаха тази сутрин за щурма срещу украинска база в Крим; местните власти наблягат най-вече върху доброволното присъединяване на подобни обекти към руската армия. Телевизия "Росия-1" не пророни нито дума, че на разсъмване руски сили са щурмували украинската база във Феодосия. Държавните агенции РИА Новости и ИТАР-ТАСС също не информираха за атаката, а частната агенция Интерфакс помести новината на специализирания си сайт Интерфакс-Украйна, но не и на главния си портал в Русия. Потърсена от Франс прес за коментар, пресслужбата на руското министерство на отбраната заяви, че няма никаква информация за въоръжен щурм във Феодосия. В същото време министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу пристигна в Крим, където по информация на ИТАР-ТАСС проверил работата на редица обекти и гарнизони на Черноморския флот. Проблеми с електричеството В понеделник населението на Крим започва да се сблъсква и с първите сериозни последствия от откъсването си от Украйна. Големи части от столицата Симферопол останаха без ток. Според властите в Крим Украйна е намалила наполовина обема на доставяната електроенергия на полуострова. Вицепремиерът Рустам Темиргалиев уточни, че намаленото подаване на ток се наблюдава и по трите високоволтови линии, внасящи електричество на Крим. Полуостровът няма собствени мощности. По думите на говорителя на "Крименерго" Виктория Лапшина обаче става дума за авария на два от далекопроводите, станала в 14.00 часа в неделя. За да се избегне срив на цялата електропреносна мрежа, малко преди 20.00 часа е било наредено от "Укренерго" да започне аварийно изключване. Кримският премиер Сергей Аксьонов цяла нощ е събирал данни от Туитър къде няма ток. Сутринта той обобщи: "Намаляването на доставките е опит за шантаж от страна на Киев, за да се опита да изтъргува нещо. Евтини номера на неадекватни хора. Подобни действия при задължения от 16 млрд. долара към Москва могат да се върнат като бумеранг". Според него в най-лошия случай Крим ще премине на почасов режим на тока, като проблемът ще бъде окончателно решен до месец и половина. Кремъл показва склонност за преговори с Украйна От коментарите на руския премиер Дмитрий Медведев обаче стана ясно, че проблемите с доставките на енергия в Крим са далеч от решаване. Той призова за международни преговори, за да се осигурят доставките на енергия и вода за Крим, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. Крим получава около 80 процента електричеството си, 85% от водата си и голямата част от газа от Украйна. "Този въпрос трябва да бъде решен чрез международни преговори", каза Медведев. Той намекна, че Русия може да действа заедно с Украйна по въпроса. "Трябва да изберем най-добрия начин за снабдяване на полуострова", отбелязва руският премиер. Газов натиск В понеделник руският вестник "Комерсант" прогнозира, че ако Москва се оттегли от споразуменията за базиране на руския Черноморски флот в Севастопол, Киев ще плаща двойно по-скъпо за доставяния газ. Това ще доведе до четворно нарастване на украинския дълг към Кремъл – до 16 милиарда долара. Едновременно с това Киев подготвя искове за стотици милиарди долари за национализираната от Русия украинска собственост на полуострова. В Украйна вече се подготвят морално да плащат по максимални цени за руския газ, отбелязва "Независимая газета". Украинският премиер Арсений Яценюк допуска Русия да вдигне от 1 април цената на газа за Украйна на 500 долара за 1000 кубични метра. Според него Киев не би могъл да се откаже от енергийното сътрудничество с Москва. Новото правителство обаче разработва планове да го свие и да получава газ от страни членки на ЕС чрез реверсни доставки. За целта е нужно решение на "една държава от ЕС, за жалост също зависима от Русия", а Москва разбира това и ще упражни натиск върху нея. "Независимая газета" предполага, че става дума за реверсивни газови доставки от Словакия. В момента Украйна получава реверсивен газ през Полша и Унгария. Словакия може да й осигури трети поток, и то основен за страната, обяснява еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. Киев обаче не бива да разчита на съществени отстъпки от Европа. Според украинския енергиен министър Юрий Продан цените на газа "трябва да са пазарни и може да стигнат от около 370 до 400 долара за 1000 куб. м". Натиск през цените С исканите високи цени на газа Русия само се опитва да принуди Украйна да преговаря, смятат експерти. Московският финансов аналитик Валерий Нестеров ги нарича "инструмент за политически натиск". Той смята, че Русия може да намали цените срещу политически отстъпки. А натрупаният от Киев дълг да стане предлог, за да поиска Москва достъп до украинските подземни хранилища и дял от газотранспортната система на Украйна. "В газовите и другите отношения между тези две страни взе надмощие конфронтационната логика, която нанася щети и на двете", коментира пред "Новие известия" политологът Дмитрий Орешкин. "Цената от 500 долара и финансовите претенции на Москва са абсолютно непосилни за украинската икономика", твърди той. Като "единствен резултат от натиска" Украйна и ЕС ще намалят още повече зависимостта си от руските газови доставки. Това ще стане до две-три години "благодарение на шистовата революция и покупките на втечнен газ", прогнозира експертът.

Руски военни превзеха базата във Феодосия, част от Крим остана без ток

Руски военни части са превзели украинската военна база във Феодосия, съобщават в понеделник световните агенции, цитирани от БНТ. Базата беше един от малкото военни обекти в Крим, които все още бяха под контрола на новата власт в Киев. Междувременно големи части от столицата на Кримската република Симферопол останаха без ток. Според властите в Крим Украйна е намалила наполовина обема на доставяната електроенергия на полуострова. Вицепремиерът Рустам Темиргалиев уточни, че намаленото подаване на ток се наблюдава и по трите високоволтови линии, внасящи електричество на Крим, където няма собствени генериращи мощности. По думите на говорителя на "Крименерго" Виктория Лапшина става дума за авария на два от далекопроводите, станала в 14.00 часа в неделя. За да се избегне срив на цялата електропреносна мрежа, малко преди 20.00 часа е било наредено от "Укренерго" да започне аварийно изключване. Кримският премиер Сергей Аксьонов цяла нощ събираше данни в Туитър къде няма ток. Сутринта той написа: "Намаляването на доставките е опит за шантаж от страна на Киев, за да се опита да изтъргува нещо. Евтини номера на неадекватни хора". "Подобни действия при задължения от 16 млрд. долара към Москва могат да се върнат като бумеранг", добави Аксьонов в профила си в социалната мрежа. Според него в най-лошия случай Крим ще премине на почасов режим на тока, като проблемът ще бъде кардинално решен до месец и половина. "Надявам се, че Югоизточна Украйна ще даде неодобрителна оценка на случващото се и това ще доведе до още по-голям подем на нарастващите там настроения", смята още кримският премиер. Извънредна среща на лидерите от Г–7 е свикана в Хага в понеделник заради все по-покачващото се напрежение между Москва и Киев. Очаква се те да обсъдят мерки срещу Русия заради анексирането на Крим. Възможно е по време на срещата да се стигне до решение за изключване на Русия от формата Г-8, който обединява най-богатите страни в света. Преди ден главнокомандващият въоръжените сили на НАТО изрази опасения, че Москва може да продължи военните си действия в региона и да се насочи към Приднестровието.

Метъл величията превзеха София

България бе първа спирка в Европа от турнето "Metal All Stars"

    


Крим може да стане специална икономическа зона

Възможно е да бъде създадена специална корпорация за развитие на Крим, прогнозира "Ведомости"

    


Бившият шеф на КАТ София: Подслушват ме

Богдан Милчев, който твърди, че е отстранен след глоба за превишена скорост на вътрешния министър, заяви, че разговорът му с журналист е подслушван, а готвеното предаване - спряно

Peugeot анонсира новите 3-цилиндрови мотори

Двигателите от семейството PureTech заменят сегашните 1.6-литрови

    


Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване