За първите 7 месеца на годината транзитът пред руското пристанище Новоросийск
Земетресение с магнитуд 2,3 по скалата на Рихтер е регистрирано на територията на България, съобщиха от Европейския сеизмологичен център. Земният трус е регистриран в 7,21 ч. тази сутрин с епицентъ...
НАСА проведе успешни изпитания на двигателя EmDrive, работещ без каквото и да било гориво, на който от десетина години се подиграваха учените, съобщи на сайта си космическата агенция. Всички казват, че е невъзможно да работи, защото противоречи на класическата механика. Истината обаче е, че квантово-вакуумното плазмено задвижване работи и учените не могат да обяснят защо. Двигателят, изобретен от британеца Роджър Шойър, е много лек и изключително прост. Той осигурява тяга чрез колебанията на микровълни около вакуумен контейнер. Микровълните са генерирани с електричество, което от своя страна може да дойде от фотоволтаични панели. Не е необходимо никакво гориво, нито резервоар, което значи, че двигателят може да работи практически вечно, докато не се появи някаква повреда или механично износване. Това може да бъде революция особено в космическите пътувания, при които голям проблем е тъкмо голямото количество гориво, необходимо за тях.
След появата на публикации по темата през 2009 година екип от китайски учени създал прототип на двигателя и според докладите им специалистите успели да постигнат 720 милинютона тяга, което е напълно достатъчно за навигация на сателит например. Въпреки техните публикации никой не повярвал.
Сега американският учен Гуидо Фета и екип на NASA са публикували резултатите от ново изследване, което заключава, че двигател с подобен принцип на действие наистина произвежда тяга. Техният модел обаче дава доста по-малко тяга – 30 до 50 милинютона. Това е пренебрежимо малко, но потвърждава, че машината работи, което все още не може да бъде обяснено теоретично.
Половината британци не си харесват работата и смятат, че са сгрешили в избора на професия, пише в. „Дейли експрес”, позовавайки се на проучване, направено сред 2000 души. Над 70% от запитаните признават, че биха работили за себе си. Близо 50% споделят, че мислят сериозно за друга работа, а 47% смятат, че няма какво повече да постигнат в настоящата си професия. Най-нещастни са служителите в правната сфера, следвани от заетите в производството, болничната и имотната сфера. За много от британците идеалната работа би била да притежават собствено кафене. 20% искат да управляват малък хотел, а 10% биха предпочели да работят като писатели, собственици на бар или тестери на шоколад.
Руската федерална контролна служба за защита на правата на потребителите и благополучието на човека, известна като Роспотребнадзор, откри нарушения при търговията с американско уиски тип „бърбън”, на територията на Русия. Освен това то се оказа опасно за здравето. Нарушенията в закона са открити при бърбъна Kentucky Gentleman , произведен от американската компания Barton 1792 Distillery. Според Роспотребнадзор това уиски не е преминало държавна регистрация според изискванията на Митническия съюз (Русия, Казахстан, Беларус), въпреки че на етикета му е поставен необходимият знак, даващ право да бъде търгувано на територията на държавите членки.
„Освен това в алкохолната напитка са открити фталати, които могат да предизвикат функционални, а впоследствие и органични изменения в централната и периферната нервна система, ендокринната система, а също и онкологични заболявания и проблеми с безплодието при мъжете и жените”, добавят от Роспотребнадзор.
САЩ трябва да са готови да дадат решителен отговор на руските предизвикателства, заяви президентът на САЩ Барак Обама. „Ние трябва решително да отговорим на регионалните предизвикателства, чийто източник е Русия”, заявява Обама в интервю за в. „Икономист”.
„Ние трябва да бъдем сигурни, че ескалацията на напрежението няма да стигне до степен, когато в дебати за външната политика
неочаквано задрънкаядрено оръжие
подчертава американският президент. В същото време той отбелязва, че „Русия гледа на Запад и на Изток като двуликия Янус”.
„Мисля, че руският президент е фактор на сериозно напрежение, което може да се окаже опасно за Русия в дългосрочна перспектива. В краткосрочна перспектива обаче той може да се ползва с популярност в страната и да
предизвиква безпокойство
в чужбина”, подчертава Барак Обама.
В същото време той дава положителна оценка за отношенията си с Дмитрий Медведев по време на неговия президентски мандат.
Барак Обама окачествява в интервюто Русия като държава с малко значение в света и призовава
Западът да прояви
твърдост спрямо опитите на Китай да стане глобален икономически лидер, отбелязва Ройтерс.
„Мисля, че е важно да запазим перспективите спрямо Русия. Русия не прави нищо”, твърди Обама. По думите му имигрантите „не се втурват към Москва” в търсене на възможности, а продължителността на живота на мъжете в Русия е около 60 години и руското население намалява.
Според Обама търканията между САЩ и Китай се преодолими, но срещу
икономическите амбиции на Пекин
трябва да се противостои много твърдо, защото китайците „ще натискат силно, колкото могат, докато не срещнат съпротива”.
Те не са сантиментални и не се интересуват от абстракции. Споровете с Китай се появиха, когато те престанаха да бъдат обикновен производител на евтини стоки и техните компании започнаха да произвеждат скъпа продукция, която попада под законите за защита на интелектуалната собственост.
Съществуват механизми за твърдо отношение спрямо тях в случаите, когато мислим, че нарушават международните норми. Но също така трябва да покажем на Китай ползите от сътрудничество в дългосрочен план”, казва Обама.
Икономистът и публицист Пол Крейг Робъртс публикува статия, в която детайлно обрисува перспективите за украинската криза. Пол Крейг Робъртс пише в сайта си, че за да бъде разрешена украинската криза, е необходимо Москва да включи Донбас в състава на Русия преди Белият дом да обяви Киев за свой военен съюзник. „До този момент президентът на Русия Владимир Путин не се е намесвал в конфликта, не се е поддавал на провокациите на Вашингтон”, отбелязва експертът.
По думите му Москва и Европа трябва да анализират какво се крие зад американската пропаганда и да видят, че действителността е много по-лоша, отколкото им се струва.
Изявлението на командващия на НАТО в Европа ген. Филип Брийдлав и законопроект 2277 на сената на САЩ очевидно показват, че
БЕЛИЯТ ДОМ СЕ ГОТВИ ЗА ВОЙНА С РУСИЯ
Европа се съмнява в приемането на Украйна в НАТО, както Вашингтон настоява. Според Робъртс в Евросъюза разбират, че ако действията на САЩ и техните киевски протежета вкарат Русия във война, първи ще пострадат европейците. А Белият дом вече е уморен от несъгласуваността между своите европейски васали, пише Робъртс. Именно това и планира да направи Вашингтон, – подчертава публицистът. – В случай, че сенатът на САЩ приеме законопроект 2277, известен още като „Акт за предотвратяване на агресията от страна на Русия 2014”, Вашингтон може
ДА ПРЕДОСТАВИ НА УКРАЙНА СЪЮЗНИЧЕСКИ СТАТУС
дори без да я приема в Северноатлантическия алианс.
По този начин американските власти ще получат възможност да изпратят войска в Украйна, принуждавайки така и другите страни членки на организацията да тръгнат на война с Русия, прогнозира Крейг Робъртс.
Той обръща внимание на това как бързо Вашингтон е изострил организираната от самия него украинска криза, позовавайки се на „руската агресия”, каквато никой никога не е виждал.
От примерите с Ирак, Либия и Сирия Белият дом е разбрал, че може да действа от позицията на „откровената лъжа”. Практически никоя от основните световни държави не е заявила, че Вашингтон носи отговорност за своята неприкрита лъжа и военните си престъпления.
В ООН приеха очевидните лъжливи обвинения на Колин Пауъл по адрес на Ирак за химическото оръжие. Няма нищо странно, че днес Вашингтон избира за своя цел Русия. Ако руското правителство се надява
ДА ПРЕДОТВРАТИ ВОЙНАТА С ВАШИНГТОН
която може да бъде и последната война на Земята, то трябва да действа веднага, за да сложи край на проблема в Украйна, приемайки молбата на отделни региони за присъединяването им към Русия – пише публицистът.
След като законопроект 2277 бъде приет от американските законодатели, Русия няма да успее да удържи положението без пряк военен сблъсък със САЩ, защото Украйна ще стане техен съюзник. По мнението на Робъртс курсът на Владимир Путин по отношение на украинската криза е бил оправдан и отговорен, но Европа е подвела руския лидер.
Ако Путин не се възползва от своята власт за решаването на създадения от Вашингтон украински проблем, в отговор Белият дом ще натрапи на Русия стотици организации с нестопанска цел, които ще се опитат да обвинят президента, че е предал руското население от югоизтока на Украйна, пише американският публицист.
След потопа в община Калояново през 2005 година, при който загинаха осем души, според комплексната хидротехническа експертиза за наводнението в Цар Калоян виновни няма. Тогава сателитни снимки доказаха огромното количество валежи от 300 литра на квадратен метър. В с.Бисер на 6 февруари 2012 година смъртта си намериха 11 души. Досъдебното производство се води по чл. 335 от Наказателния кодекс, който се отнася за причиняването на наводнение по непредпазливост. Резултат от делото все още няма. Екип от разследващи полицаи при ОДМВР Варна, под ръководството на дежурен прокурор при Окръжна прокуратура Варна, е започнал досъдебно производство за установяване причините и обстоятелствата, при които е настъпила смъртта на хората по време на природното бедствие във варненския кв. „Аспарухово“.
422 семейства от община Калояново, които пострадаха от наводненията през есента на 2005 година, получават еднократна помощ от 200 лв. за покриване на належащи разходи. Парите са заделени от общинския бюджет. Повечето семейства бяха настанени във фургони. От проливните дъждове и препълнените язовири пострада най-много Цар Калоян. Бедствието взе и човешки жертви.
Във водата, заляла Цар Калоян, загинаха седемгодишно момиче, 57-годишен мъж и шест жени - на възраст между 50 и 83 години.
От наводнението бяха засегнати над 1000 имота, от които 16 сгради - общинска собственост, 693 имота - частна собственост. 21% от тях са съборени и застрашени от срутване.
Засегната бе и 70% от инфраструктурата на общината. Разследването по случая за наводнението в Цар Калоян приключи с мнение за прекратяване. Според комплексната хидротехническа експертиза за наводнението в Цар Калоян виновни няма. Към експертизата бяха приложени сателитни снимки, с които се доказва огромното количество валежи от 300 литра на квадратен метър.
Над 5 млн. лв. отпусна държавата за възстановяване на град Цар Калоян, от дарения по сметката на общината постъпиха близо 600 000 лв.
Според известните по случая факти към момента на скъсването на стената на язовира собственик на съоръжението е Министерството на отбраната. Това е и причината делото да бъде прехвърлено по компетентност от Районната прокуратура в Харманли към военните прокурори в Пловдив.
Според прокуратурата от 1961 г. до момента на скъсването на язовирната стена на язовир „Иваново”, задължение на МО е било да поддържа стената и другите съоръженията в изправност. Въпреки това към днешна дата виновни длъжностни лица не са посочени. Досъдебното производство се води по чл. 335 от Наказателния кодекс, който се отнася за причиняването на наводнение по непредпазливост. Ако от това е последвала смърт или значителни вреди, предвиденото наказание е затвор до пет години.
Не се дадоха указания за почистване на деретата и речните корита, нито нивелации, за спокоен (в бъдещ период) преход на водите от най-високите точки, откъдето идват. През това време не се документира чия собственост са язовири и водни басейни и кой носи отговорност за поддръжката им, какво водно напрежение има в тях (например язовира, причинил бедствието в село Бисер). Трето - бюрократичното безвремие на мълчание и на липса на адекватни мерки за Аспарухово може да доведе до това, че ако днес отново завалят проливни дъждове, кварталът, а и други населени места
отново ще бедстват
БЧК организира кампании за събиране на помощи. БЧК има схема чрез Обществен съвет, при която с пълен отчет пред обществото 100% от събраните суми и вещи се предоставят на нуждаещите се. В същото време все още се чакат 50% от събраните от НПО за Аспарухово средства чрез медийна кампания, а това са близо 500 000 лева.
В списъците за помощи на бедстващите имаше хора, живеещи на IV и V етаж, които не са засегнати от бедствието, но се натискат да получат дял от това, което е предназначено за пострадалите. Да се подпомагат нуждаещите се, това е перманентна функция на БЧК. В кризисните моменти с предимство са бедстващите. Без расови и религиозни предразсъдъци. Бях в Аспарухово от първите часове на бедствието. Срещнах кмета на Варна в най-бедстващата точка, улица „Горна Студена”. Аспарухово даде 13 жертви. Сега за Мизия трябва да се помогне с дрехи, храна, вода – все неща от първа необходимост. С транспорт на дарителите да се закарат до мястото на бедствието, а там църквата и БЧК могат да създадат организация за предоставяне на помощите. Военните могат да помогнат с осветяване през нощта на терена на бедствието, където се извършват спасителните дейности (това, което не се случи в Аспарухово, след като електрозахранването беше изключено). Необходимо е и присъствието на терен на
специално подготвени психолози
които могат да работят с пострадалите хора. За най-тежко пострадалите, за семействата и за децата е наложително да бъдат откъснати от мястото на бедствието и настанени на курортни места.
Общините имат ресурс с подготвени кадри за управление, разпоредителност и предприятия към тях. Но нямат средства. Държавата трябва да им ги отпусне, както и да се обособят складове за бедствен резерв за 1000 – 2000 души, така както е организирана дейността на Червения полумесец в Турция. Да се престане да се разчита само и единствено на благотворителността на гражданите, на принципа „проблемът на давещите се е само техен проблем”.
- Инж. Иванов, според вас каква може да бъде причината за високата приливна вълна, която буквално удави град Мизия?
- Тъй като нямам преки впечатления, съм склонен да вярвам на Министерството на околната среда и водите, че няма преливане и скъсване на язовирна стена. По-скоро причина за бедствието са обилните дъждове, които паднаха в последните дни в тази част на страната. И оттук нататък въпросът е доколко сме подготвени ние като хора и инфраструктурата ни да посрещнем подобни феномени на климата .За съжаление ние като че ли разчитаме повече на приказката, че това няма да се случи на нас, и не взимаме спешни мерки. Трябва да призная, че този път, слава богу, хората бяха предупредени. Прегледах внимателно информацията, която е качена на страницата на МОСВ, където в интерес на истината европейската директива за управление на риск от наводнение се спазва. Проблем е обаче, че се губи контактът, информацията между централните власти, локалната власт в Мизия и населението. Защото централната власт е обнародвала карти, от които може да се види кои са заливните зони. Аз не съм убеден, че някой от местните власти оценява този риск. Ако оценяваха риска от високите води, те би трябвало да предприемат мерки за намаляването му.
- Поначало градът е разположен на ниско място, което допринася за това високата вълна да го залее бързо.
- Това е видно, водата винаги си намира път надолу и когато се събере в голямо количество, е трудно да бъде спряна. Логиката е такава. Най-вероятно Мизия се намира в по-ниско географско положение от околните селища. Съществуват достатъчно добри технически средства, които могат да обозначат топографски върху карта всички застрашени места, което е било направено. Но какво от това, след като видяхме какво се случи.
- Оказало ли е влияние това, че коритото на река Скът не е било почистено и това е затлачило допълнително терена?
- Моите наблюдения са върху цялата страна. Когато пътувам, забелязвам, че коритата на реките се почистват в населените места, но преди и след тях теренът остава замърсен. Респективно ефектът от почистването не е голям поради липсата на институция, която да следи състоянието на коритата на реките.
- Кой би трябвало да ги почиства?
- Местната власт. След като се случиха няколко потопа, кметовете вече гледат сериозно на тези неща, но само в рамките на населеното място. Но всичко е свързано с пари. А те са недостатъчно, както знаем. Някои от мерките пък се подценяват и пренебрегват и резултатът е очевиден.
- Как трябва да се държи нивото на язовирите при дъждове, на санитарен минимум ли и в какъв случай се преминава към изпускане на водата?
- Според прогнозите и проектните нива на язовирите от МОСВ следят нивото на язовирите и дават препоръки на какво ниво да се задържа водата във водоемите. За съжаление към момента това се случва по най-простия начин, с обаждане по телефона. Все още няма система, която да дава информация на Гражданска защита. Като отчитам високия професионализъм на хората, които работят в МОСВ, все пак смятам, че много по-надеждно ще бъде, ако предупрежденията се случват с една система за мониторинг в реално време и бързо оповестяване.
- Как трябва да става това бързо оповестяване, със сирени или чрез медиите?
- Според мен населението трябва да се образова, за да не се предизвика още по-голям хаос. Трябва да се вложат малко повече средства по посока на това хората да бъдат информирани предварително за рисковете, да се обучават за това как да се реагира. Когато бях ученик, имахме подобно обучение. Впечатлението ми е, че младите хора не са толкова информирани как да реагират при бедствие. Всеки трябва да е наясно как точно да реагира. Едно такова обучение в училище ще е много полезно.
- В Мизия хората са били предупредени и въпреки това са отказали да напуснат домовете си.
- Това според мен е и въпрос на манталитет, а също и липса на предварителна информираност за степента на риска. До последно всички са се надявали, че опасността не е толкова голяма.
- Излиза, че не сме си взели поука от това, което се случи в Аспарухово?
- Трябва да се говори повече. Да се говори за това, че рискът съществува, че той е преодолим, но е свързан с материални щети, дай боже, да няма човешки жертви. Всички трябва да са подготвени и да реагират адекватно при подобна ситуация.
- Министърът на околната среда в оставка Станислав Анастасов обяви, че Искър, Вит и Осъм могат да прелеят отново. Това означава ли, че може да пристигне втора приливна вълна?
- Ако започнат силни валежи, това не е изключено. Като се съобщава, че могат да прелеят, трябва да се каже в кои райони са основните рискове и хората отрано да бъдат предупредени и да си приготвят неща от първа необходимост. Ако се види, че има критична обстановка, да се реагира по най-бързия начин. Едно такова общо предупреждение според мен нищо не означава. Ние в София също се намираме близо до яз. “Искър”.
- Може ли язовирът да прелее и да потопи София?
- Ако язовирът прелее, наистина може да залее София, но там много стриктно се контролират нещата. Въпреки поговорката „Никога не казвай никога”, рискът при яз. „Искър” е минимален.
- Все пак чия е отговорността за това, че високата вода заля Мизия, взе жертви и причини много материални загуби? Дали случилото се е човешка грешка?
- Според мен не е човешка грешка. Трудно е да се персонифицира отговорността за случилото се. Но истината е, че като общество ние трябва да разберем, че подобни нещастия ще се случват и в бъдеще. И не случайно европейските директиви са свързани с това да се предотвратяват подобни бедствия. Просто трябва да се знае, че е необходимо да се работи превантивно. Не да чакаме водата да ни залее и след това да реагираме. Не мога да персонализирам проблема, особено в конкретния случай.
- Но хората говорят, че във водата са плували шарани, което е индикатор, че придошлата вода е от изпуснат язовир?
- Би било много жалко, ако хората се окажат прави, защото това означава, че МОСВ е тотално неадекватна институция. Аз лично познавам експертите от министерството, знам, че те наистина са добри професионалисти, и в момента им се доверявам. Ако се окаже обаче, че не са прави, това още веднъж показва, че системата за бързо оповестяване е абсолютно необходима. Не бива да си затваряме очите пред факта, че междуведомствена комисия доказа, че 70 язовира на наша територия са в предаварийно състояние. Това означава, че всеки един от тези водоеми може да аварира, което ще предизвика ново бедствие Тогава вече всички, които отговарят за това, биха били отговорни .Въпросът е кои са тези всички. Това е големият проблем - че кризите не се управляват от едно място.
- Адекватна ли беше намесата на местната власт, Гражданска защита и всички останали, които помагаха на пострадалите?
- Мисля, че помощта беше адекватна. Фактът, че хората едва ли не насила са били евакуирани, също показва, че този път, слава богу, имаше по-адекватно действие, отколкото в Аспарухово.
- След като водата се оттегли, ще трябва да се ликвидират последиците от наводнението.
- Просто не ми се мисли какво ще бъде. Знаем, че липсват средства в бюджета. Как ще бъдат покрити материалните щети, не се наемам да прогнозирам.
- Кои са районите, потенциално застрашени от потоп?
- В сайта на МОСВ има карти на водосборите на реките, които сочат къде са застрашените територии, а те никак не са малко. Това са всички места по поречието на големите реки. Никой не може да очаква, че при силни валежи, надвишаващи многократно нормалните, тези реки няма да излязат от коритата си. Затова е много важна превенцията, както и предотвратяването на незаконното строителство. И аз бих призовал местната власт да е по-активна в превантивната дейност. Кметовете трябва да знаят предварително селищата попадат ли в такива потенциално опасни райони и какво може да се направи, ако се зададе някакво бедствие, така че рискът да бъде минимизиран.
Цените на природния газ в Европа в скоро време може да се сринат до 100 долара за 1000 куб. м. Това прогнозира в свой анализ за влиянието на украинската криза върху бизнеса на „Газпром” руската Сбербанк, цитиран от сайта „Прайм”.
Според експертите на трезора шоковото понижаване на цената може да стане възможно след започването на доставки на втечнен природен газ от САЩ, дори и те да не са насочени пряко за Европа. Инвестиционните амбиции на руския газов монополист няма да му позволят да реагира адекватно на конкурентната заплаха. Това от своя страна ще намали дивидентите на притежателите на неговите ценни книжа, смятат от Сбербанк. До края на годината износът на синьо гориво от „Газпром” може значително да падне, защото газовите хранилища в Европа вече са пълни, а Украйна не купува руски газ.
„Булгаргаз” продава на своите клиенти в страната купеното от „Газпром” синьо гориво на цена около 600 лв. за 1000 куб. м без ДДС.
Вчера стана известно, че „Стройтрансгаз” на руския бизнесмен Генадий Тимченко излиза от проекта "Южен поток" по територията на България и ще бъде сменен от „Центъргаз”, подразделение на „Газпром”, съобщи ИТАР-ТАСС.
Най-късно до края на 2020 г. ще можем да пътуваме с влак от София до Пловдив за по-малко от час. Това ще стане възможно след основната реконструкция на трасето между двата града, което ще позволи композициите да могат да развиват скорост от 160 км в час.
„Линията трябва да се реконструира, а на места и да се изгради наново между гарите София и Септември”, описва проекта инж. Милчо Ламбрев, генерален директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ). „След гара Мирово тя ще върви по ново трасе. Целта е да се намалят завоите и да се увеличат радиусите им. Ще минем почти до билото на планината, за да може новата линия да позволява движение на влаковете със скорост от 160 км/час.
Ще се наложи изграждането на доста виадукти и тунели
Това трасе трябва да е готово до 2020 г. Паралелно ще работим и по отсечката от София до Драгоман, за да можем да стигнем до сръбската граница”, поясни той.
„Идентифицираните проекти в областта на жп транспорта до края на следващия програмен период са много”, каза зам.-министърът на транспорта в оставка Петър Киров. „Вярно е, че ресурсът не е толкова голям, колкото би ни се искало, като заедно с националното съфинансиране е около 700 млн. евро. Проекти трябва да започват да се изпълняват само при много добра готовност, защото инженерингът като форма на реализация на проекти по ОП „Транспорт”, специално за жп обекти, като че ли се оказа по-скоро неподходящ.
Целта за следващите 7-8 години ще бъде да имаме напълно готови технически проекти. В същото време е добре да разполагаме с по-голям списък от проекти и дори известно наддоговаряне, за да имаме резервни варианти в случай на проблеми по другите обекти”, поясни той.
„За този програмен период имаше някои трудности във финансирането на отсечката Първомай Свиленград”, припомни Киров. „Смятаме, че те могат да бъдат решени чрез пренасочване на средства от други приоритетни оси на ОПТ. Искането за прехвърлянето на средствата от проекта за втория етап на Западната дъга на столичното Околовръстно вече е изпратено в ЕК и сме в диалог с колегите от дирекция „Регионална политика” то да бъде одобрено. През август Еврокомисията обикновено почива и
сигурно това ще стане през есента
Осигурено е и приоритетно финансиране от ЕИБ за някои от проектите. Не очаквам затруднения с изпълнението им”, допълни той.
7 от 10 огледа на имот обикновено завършват със сделка. Това сочат наблюденията на столични брокери от посредническите агенции.
Според Даниела Грозева от „Веда корект” през последната година от около при 60- 70% от огледите обикновено се стига до сделка. „Хората обичат да съберат повече информация, преди да тръгнат да оглеждат на място”, уточнява тя и добавя, че в последните седмици
нараства броят на запитванията за покупка на имоти
„Шансът да бъде продаден един имот бързо се увеличава, ако офертата е съобразена с конюнктурата на пазара”, казва още Грозева. По думите й през август има засилено търсене на квартири в големите градове, защото тогава студентите гледат да се устроят. „Обикновено през този месец хората вземат решение за смяна на местожителството си и работата си и търсят отрано къде да се настанят”, добавя брокерката.
„Броят на огледите, след които се стига до сделка, зависи от доста фактори и най-вече от нагласата на купувача”, смята Константин Пандов от агенция ЕПИИ. „Имал съм клиентка, която искаше да вземе панелна гарсониера и чак след 30 огледа се реши да купува, въпреки че всички жилища бяха почти еднакви. Някои от търсещите имоти не бързат, защото търсят просто да инвестират парите и затова избират по-дълго. Други пък,
продали един имот, гледат спешно да купят нещо
и се ориентират към по-бърза покупка”, смята той.
„По време на имотния бум сделките ставаха по-бързо, защото хората се страхуваха да не изпуснат хубавия имот”, припомня Пандов. Според него сега купувачите по-бавно вземат решение за сделка. „Преди това оглеждат средно по 10-15 имота”, уточнява брокерът.
„През септември, когато нараства търсенето на квартири, по-капризните, склонни да избират по-бавно, изпускат хубавите жилища и към края на месеца им се налага по-бързо да вземат решение”, добавя Пандов.
Според Наско Атанасов не може да се говори за силно лятно раздвижване на имотния пазар. „Единственото оживление бе преди месец-два, когато хората се бяха поуплашили за банките и започнаха да се оглеждат къде да инвестират парите си”, казва той. „То се изрази в повече обаждания в офиса и повече огледи. В сравнение с началото на миналото лято те
са с около една пета повече
Очаквам през есента да има оживление на пазара”, прогнозира той. По думите му най-търсените жилища са на цени от 30 000 до 50 000 евро.
Председателят на Народното събрание Михаил Миков изпрати писма до кметовете на Мизия и Бяла Слатина по повод опустошителните наводнения.
Израел приема условията за 72-часово прекратяване на огъня в Ивицата Газа, предложено от Египет, съобщи правителствен източник в Ерусалим. Примирието започва в 08.00 часа местно време. Източникът ...
Моето действие е опит да се пробудят хора, да стане катализатор, за да не се предопределят изборите от политическия елит и посочването на един човек от самите партии, а не от избирателите. Това заяви ...
Стотици хора са без дом в Мизия. Бедственото положение в града остава, предаде БГНЕС. Близо 100 къщи са разрушени, колко са повредените тепърва ще се установява. Създадени са комисии, които да оценя...
Оградите около Народното събрание са история така, както е история 42-рият парламент. Още от самото начало на мандата си парламентът се оказа обграден с решетки. Цялото лято на 2013 година, след опит...
В периода юли 2013 г. – юли 2014 г. Комисията по образованието и науката е разгледала на свои заседания 40 документа. От тях внесените законопроекти са 31, а проектите за решение са 9. Това заяви председателят на парламентарната Комисия по образованието и науката Ваня Добрева при представянето на отчет за дейността на комисията в рамките на 42-рото Народно събрание.
С актуализацията на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2014 г. приключи работата си 42-рото Народно събрание. В началото на извънредното заседание на парламента председателят на Народното събрание Михаил Миков изрази съчувствие и съпричастност към сънародниците в различни области на страната, засегнати от бедствия.
Руският тенор Алексей Тата-ринцев пристига у нас за ролята на херцога в шедьовъра на Джузепе Верди “Риголето”, който ще се играе на 8 август в рамките на Международния фестивал “Вар-ненско лято” в “Опера в Летния театър”. Постановката е на режисьора Кузман Попов, диригент е постоянният гост-диригент на Държавна опера – Варна, от Италия Стефано Сегедони.
Солистът на Новая опера в Москва и на Болшой театър Алексей Татаринцев има широк репертоар – той е изпълнявал партиите на Ленски и Трике от „Евгений Онегин” от Чайковски, Тамино във „Вълшебната флейта” на Моцарт, Алфред от „Прилепът” на Йохан Щраус. Негова коронна роля е на граф Алмавива от „Севилският бръснар” на Росини. В репертоара му влизат и едни от най-известните романси на Рахманинов и Чайковски, солистичната партия на „Меса ди Глория” от Пучини и др. Татаринцев е участвал в международни конкурси в Германия, Япония, Франция, Белгия и Швейцария. Лауреат и носител е на бронзов медал от II международен конкурс „Галина Вишневская”, златен медал от Международния конкурс в памет на Лучано Павароти и бронзов медал от конкурса „Михаил Глинка”.
Любопитно е, че той започва кариерата си като хоров диригент и едва по-късно се отдава на оперно пеене. Съпруг е на мецосопраното Агунда Кулаева, която гледахме във Варна като Кармен в операта „Кармен” от Бизе.
В ролята на Риголето влиза талантливият български баритон с впечатляваща международна кариера Венцеслав Анастасов. Именитият баритон работи с такива големи имена в света на операта като Лорин Маазел, Зубин Мета, Пласидо Доминго. Кариерата на Венцеслав Анастасов минава през сцени като „Палау де лас артс” – Валенсия, „Гран театро де Лисео” – Барселона, опера „Монте Карло”, Фестивала в Солотурн, „Залцбург аудиториум” и др.
Солистката на Варненската опера Ирина Жекова ще изпълни партията на Джилда, а като Монтероне и Спарафучил ще гледаме Деян Вачков. В останалите роли ще видим Силвия Ангелова (Мадалена), Свилен Николов (Маруло), Вяра Железова (Джована) и др.
Хаджимладенов не е много популярен, защото той винаги е странял от светската суета. По време на дългия си живот (умира на 91 години през 1985 г.) скромният самоковски учител не е бил тържествено честван, нито се е радвал на мащабни ретроспективни изложби и тлъсти откупки. Едва за неговата 90-годишнина родният Самоков решава да го почете с експозиция и СБХ издава каталог с прекрасен предговор от Светлин Русев. Преди 10 години СИБанк също отбелязва с изложба неговата 110-годишнина, а галерия „Финес” беше включила някои от хумористичните му рисунки в обща експозиция. Едва сега можем да видим по-цялостно неговото богато творчество и с увереност да заявим, че това е първата истинска среща с публиката.
Когато разглеждаме събраните около 40 работи на Наум Хаджимладенов в галерия „Средец” (от частни сбирки, от колекцията дарение „Светлин Русев” – Плевен, „Тайната вечеря” и „Разстрел”, и от НХГ - 4 творби), ни хрумва мисълта, че приживе той е бил истински Дон Кихот в изкуството.
Идеалистично предан на една мечта
да рисува така, както той би искал. Ето го и самия Дон Кихот, нарисуван малко наивистично, малко смешен в старите си железни доспехи. Но е на кон – готов за подвизи. Да, нещо много донкихотовско има у самия Наум Хаджимладенов. Цял живот той живее с мисия да изгради свой собствен живописен свят, тихо, само в обкръжението на своите ученици и единомишлениците си, с които създават историческия музей в града. Затова често го наричат Отшелника от Самоков. А ето го и самия Самоков в две картини. Едната е оптимистична - „Бельовата черква в Самоков”, градчето е окъпано от слънчева светлина, искрящо в яркосиньо и зелено, сякаш излязло изпод четката на импресионистите. Другата е мрачна - стените на къщите са почти черни, а в небето се събират тъмни буреносни облаци, явно отражение на настроението на художника през бурната 1948 г.
Наум Хаджимладенов е представен с различни теми – пейзажи, религиозни, жанрови и хумористични, портрети, които трудно могат да бъдат вкарани в някакъв стилов калъп. Има нещо много самобитно, сякаш малко непохватно в тях, но като погледнеш цялата композиция и съчетанието на цветовете, виждаш, че са излезли изпод четката на голям майстор. Истински парижки шик излъчват „Улица” (1961) и цикълът „Кафене” от 70-те години. Нещо грубовато, близо до битовата живопис има в „Тайната вечеря”, която прилича на запивка в селска кръчма, а не на библейски сюжет. На другия полюс са „Ходене по мъките”, „Предателството на Христос” и „Проповед”, които са рисувани сякаш в религиозен екстаз. В експозицията има две бижута – малоформатните „Вършитба” и „Пазар в Самоков”, отличена със златен медал на изложението в Париж през 1937 г. Нещо, с което могат да с похвалят неколцина български художници. Много слънчеви са неговите „Къпещи се”, „Гледане на карти” и „Дон Жуан”. Но една картина стои малко настрана – „Култ”, изобразяваща робското преклонение в Древен Египет. Фактът, че е рисувана през 1946 г., подсказва, че е израз на бунтарския дух на автора й. „Наум Хаджимладенов е
от големите самотници в нашата култура
- пише за него Светлин Русев в предговора към каталога, издаден от СБХ. - Самотник в живота и в неповторимата идейно-пластична стилистика на изкуството си. Заедно с това той е от авторите, които притежават странно и неизчерпаемо въображение, с изключително широк обществено-социален адрес. Неговото изкуство е самотно – като всяко неповторимо явление, и заедно с това - необходимо като редките цветя на човешката духовност.” Изложбата в галерия „Средец” ще продължи до 29 август.
Пръв вдъхновител и ценител на рисунките му става неговият братовчед - талантливият художник Павел Кръстев, загинал твърде млад в Първата световна война. Именно той убеждава бащата на Наум Хаджимладенов да го прати в Рисувалното училище.
По време на Първата световна война е в окопите, където губи живота си и приятелят му Димчо Дебелянов.
След войната Хаджимладенов следва в Художествената академия и завършва при проф. Иван Мърквичка (1921 г.). Оттогава непрекъснато живее в родния си Самоков и става учител, с известно прекъсване, когато през 1934 г. той и съпругата му са уволнени. Тя - заради левите си убеждения, той - заради голямата си неприязън към неправдите в живота и заради бунтарските си изказвания. Заминават за София, където художникът илюстрира десетки книги, сприятелява се с Боян Пенев, Владимир Димитров - Майстора, Павел Францалийски и др. Софийският творчески период става най-силният в неговото творчество. Работи на Наум Хаджимладенов са включвани в много общи художествени изложби в София и други градове, както и в представяния на българското изкуство в чужбина - в „Рьорих мюзиъм” (Ню Йорк, 1935), в Прага, в Атина (1938). Участва в международното биенале на хумора и сатирата в Габрово. През 1937 г. е награден със златен медал на Парижкото изложение за творбата си “Пазар в Самоков”. През 1938 г. на изложба на българска живопис в Атина е награден с орден “Св. Александър”, а през 1954 и 1964 г. получава и орден “Кирил и Методий І степен”.
Италиански специалисти разработват гъвкав робот за подводна дейност, съобщи "Дискавъри". Новата технология е вдъхновена от уменията на октоподите, споделят учените.
Октоподите са известни с редица умения - те изхвърлят мастило като защитен механизъм и са сред най-прочутите ескаписти в животинското царство. Благодарение на формата на телата им главоногите мекотели могат да се "процеждат" през дупки с на практика всякакъв размер.
В естествена среда октоподите използват тази способност, за да се крият в скални пукнатини, откъдето дебнат плячката си.
Учени от Института по биороботика в Италия са наподобили това умение и са проектирали робот за подводна дейност.
Кръстен на морския бог Посейдон, "ПосейДрон" е един от най-гъвкавите роботи, създавани някога - 90 процента от тялото му е изработено от меки материали.
Това означава, че подобно на истински октопод "ПосейДрон" ще може да направлява движенията си в тесни подводни пространства. Умението го прави идеален за изследвания, ремонтна дейност и спасителни акции под вода.
В разработката италианските учени са използвали технология за триизмерен печат, за да направят реплики на ключови характеристики на октопода, като например осемте пипала.
Американски учени предложиха ново обяснение на формата на Луната, която няма нищо общо с тази на идеалната сфера, предаде АФП.
Естественият спътник на Земята е с леко сплесната форма. Издутини има както от видимата страна на Луната, така и от невидимата є страна. Екипът на Иън Гарик-Бетел от Калифорнийския университет в Сан Диего обяснява тази особена форма с т.нар. приливен ефект преди 4,4 милиарда години - ефекта от земната гравитация върху Луната, когато тя е била в детска възраст. Слънчевата система води началото си отпреди около 4,5 милиарда години. Луната вероятно се е формирала вследствие на сблъсък на небесно тяло със Земята.
Според учените първите приливни сили от Земята, която навремето била по-близо до Луната, са затоплили по различен начин отделни зони от лунната кора, когато под нея бушувал океан от стопени скали. Този феномен, общо погледнато, придал леко издължената форма на Луната. По-късно, когато Луната започнала да изстива, приливните сили деформирали външния є слой и се появили издутини. Този приливен ефект синхронизирал ротацията на Луната около Земята. Затова земляните винаги виждат една и съща страна на Луната.
Продължават и набезите на руската авиация
Британският вицепремиер Ник Клег ще призове в реч днес за по-строг контрол върху имиграцията от новите страни - членки на ЕС. Причината е, че британците са загубили вяра в способността на правителството да се справи с нея след пристигането на 60 000 румънци и българи в странaта, пише в. “Гардиън”. Изданието отбелязва,
НАСА разработва марсоход с вграден прибор за производство на кислород от въглероден газ за нуждите на астронавтите. Уредът е създаден от Масачузетския технологичен институт.
Марсоходът е част от подготовката за пилотиран полет до Марс, който по план НАСА трябва да реализира след 2030 г. С негова помощ учените ще разберат дали въздухът на Червената планета може да се превърне в годен за дишане. Новият космически апарат ще струва около 130 милиона долара. Той ще събира и съхранява проби от скалите и почвата на Марс, след което ще ги достави на Земята за по-нататъшни изследвания.
Марсоходът ще извършва и редица други изследвания, които ще дадат отговори на множество въпроси, които вълнуват учените. Освен това НАСА ще може да тества чрез апарата нови авангардни технологии, необходими на астронавтите.
В момента НАСА планира следващата си мисия до Червената планета и публикува списък с джаджите, които новият апарат ще отнесе на Марс през 2020 година. Сред тях са суперкамера със специален зелен лазер, който може да определи състава на произволна скала – включително дали съдържа органични елементи – от разстояние над десет метра. Устройства за детайлно сканиране на химическия състав на образци от почвата, радар за сканиране на недрата на планетата в търсене на вода, например и сонда.
Дизайнът на бъдещата машина ще е много подобен на Curiosity – шасито ще бъде същото, а техниката на кацане и привеждане в режим на работа също ще е подобна. Целите на новия марсоход остават подобни на досегашните: търсене на следи от живот и оценка на възможностите за човешка база на Марс. В рамките на новата мисия НАСА ще се опита да върне на Земята реални проби от Червената планета.
Иракският премиер Нури ал Малики нареди
Броят на жертвите на свлачището в Непал, което се активизира преди два дни, е достигнал 34 човека.
Положението в град Мизия остава бедствено. Най-малко 100 постройки са разрушени. Вече е и образувано едно досъдебно производство във връзка с водния ад, който отне човешки живот. Спасителните екипи...
До обяд ще е предимно слънчево. Но по-късно през деня ще има развитие на купеста облачност, главно над крайните западните райони, Предбалкана, Източна Стара планина и Лудогорието, където е възможно ...
Бебе се роди на семейство с наводнена къща в Мизия, съобщи БГНЕС. Момиченцето на име Никол е третото дете в семейство от Мизия, чиято къща е наводнена. Малката се роди днес в частна плевенска клини...
Президентът обявява служебния кабинет
Полша иска от ЕС финансова помощ за преодоляване на негативните последствия от въведените срещу Русия санкции.
ЖЪЛТИНИТЕ Мария Игнатова изпитвала неистов ужас от вода, писаха жълти медии. Тв водещата претърпяла преди време някакъв инцидент и оттогава не искала да припарва до водни басейни. Клюкарските писания твърдят, че когато ходи на море, Мария лежи само на шезлонга.Лъжа е, отрече клюките Мария Игнатова. Водата е едно от основните неща,
Той протестира срещу Борисов, а на практика му помогна
Изненадващата оставка на Радан Кънев като говорител на Реформаторския блок (РБ), както и да я оценяват – положително или отрицателно – на практика намалява шансовете на тази политическа формация на изборите. Въпросът е вече дали РБ въобще ще премине изборната бариера.
Анализатори като Огнян Минчев заговориха за разпадене на РБ. Това не е добре, защото гласове от РБ ще се прелеят към ГЕРБ. Отново ще спечели Борисов. Получава се така, че Радан Кънев изразява своеобразен протест срещу Борисов и подчинението на РБ пред него, а на практика прави услуга на същия този Борисов. Едва ли това е съзнателно замислено така. Но непоследователната позиция на Радан Кънев към ГЕРБ и Борисов, и на други лидери в блока през последната година, доведоха до този печален резултат.
Самото създаване на блока предизвика противоречиви чувства. От една страна то отговаря на желанието да се обединят десните сили.
От друга страна, още от самото начало РБ си спечели
прозвището Реаниматорски блок,
защото се опитва да обедини изпаднали от парламента остатъци от някогашното СДС (довчера враждуващи помежду си) с движението на Меглена Кунева (остро отричана от тях), за да минат заедно изборната бариера. Това обединение беше и силен мотив за софийските градски протести да искат нови избори, веднага след провеждането парламентарните избори през май миналата година.
От цялото съществуване на РБ досега спечели повече ГЕРБ. Защото показа непроменена и последователна позиция към блока. Борисов има нужда от него, като своя патерица, защото няма да може самостоятелно да постигне мнозинство в парламента.
От самото начало РБ се сблъска с проблема Борисов. Не знаеше как хем да се обяви против него, хем да не го напада, защото той е признатият и от Европа десен политик в България. Колкото и да е псевдодесен и с тъмно минало, компрометиран и като премиер.
РБ хем отначало показа, че не одобрява Борисов, хем започна да обяснява, че в бъдещ парламент може да сътрудничи с него при определени условия. Радан Кънев и Москов, които говореха непрекъснато от името на блока, обясняваха, че те си взаимодействат с ГЕРБ, за да свалят правителството на Орешарски и т. н. Накрая, в последните седмици, вече имаше отчетливи изказвания от политици от РБ, че са готови на коалиция с Борисов. Колебливата позиция не им донесе успех.
И в този момент Радан Кънев изненадващо подаде оставка и заяви, че не иска да бъде говорител на Борисов, с което даде ясно да се разбере, че
РБ е подчинен на Борисов
под една или друга форма. „Борим се за доверието на Борисов и за подхвърлен от него къшей власт. Като ловни кучета около трапезата на господаря”, каза Радан Кънев.
Неговото изявление обаче се прие противоречива. Някои се радваха по форумите – „Браво Радане!”, други задаваха неудобни въпроси и коментираха, че действието на Кънев е лицемерно.
Малко преди това десните си създадоха Институт за дясна политика, който си постави за цел да сближи хората от РБ с ГЕРБ.
Гуруто от ДСБ Калин Янакиев призова за обединение с ГЕРБ вдясно, да не се нападат, да не се карат.
Преди това ген. Атанасов, зам.-шеф на ДСБ обяви по Нова тв, че „Следващото управление трябва да бъде реформаторско. Ние можем да управляваме с ГЕРБ и това е полезно за държавата.”
По същото време и Петър Москов от ДСБ обяви, че „В следващия парламент възможност за взаимодействие има само с ГЕРБ.”
Логичният въпрос е – срещу кого протестира Радан Кънев?
Самият той веднага след европейските избори направи изказване, ...
Певицата Емануела вероятно ще става снаха на сем. Диневи. От поне шест месеца тя има връзка с едното от шестте деца на Динко Динев - Димитър, който днес празнува 27-ия си рожден ден. Той е негов син от единствения му брак - с бившата му съпруга Нели. Учил е в частен колеж в София, а след осми клас - бизнес в британския университет “Кеймбридж”. Още
Загинали са още двама полицаи и един цивилен
"Берое" се закани да пусне жалба до БФС срещу съдийството на Стефан Павлов в загубения с 1:2 мач срещу "Литекс" в Ловеч. Гостите негодуват от отсъдената дузпа за "оранжевите", която колумбиецът Джордан пропусна. Старозагорци претендират и за спестени картони на съперника. За втори пореден двубой "Берое" се жалва от съдийството след домакинското 1:1
При отстъпление заради обстрел от страна на проруските сепаратисти
Четирима българи излязоха в титулярния състав на "Амкар" в мача от първия кръг на руското първенство срещу "Терек". Тимът на сънародниците ни обаче бе разгромен с 0:4 при гостуването си. Сръбският треньор Славолюб Муслин смени Петър Занев, Захари Сираков и Георги Пеев през второто полувреме, а остави Благой Георгиев на терена до края
Сръбският треньор Любко Петрович поема отбор от Руанда, пише пресата в западната ни съседка. Бившият наставник на "Левски" и "Литекс" трябва да работи в армейския тим "Патриотик Руандес". Най-големият успех в кариерата си Петрович е постигнал с армейския клуб на Белград - "Цървена звезда", с който стана европейски клубен шампион. 67-год
Полицай, който бе заподозрян за кражбата на 52 кг. кокаин от полицейско управление в Париж, продължава да отрича, въпреки, че у него са открити 20 000 евро в брой.
Жени Славова - дъщерята на банкерката Петя Славова, откри традиционния за Поморие празник “Море от вино” и участва в дегустациите на “Черноморско злато”, собственост на майка . Дъщерята почерпи с лимитираните нови вина от серията “Вила Марвела” от френските сортове “Шенин Блан”, “Каберне Фран” и “Семийон”, както и с уникалното розе “Солените хълмов
ФИФА наказа за 8 мача треньора на гръцкия национален отбор Фернандо Сантуш. Португалският специалист е санкциониран за "неспортсменско поведение" по време на световното първенство в Бразилия. Наставникът избухна срещу съдийството в загубения с дузпи осминафинал срещу Коста Рика. Заради протести и реплики тогава той бе изгонен
Капитанът на мексиканския национален отбор Рафаел Маркес се завръща в Европа. Защитникът става съотборник на Николай Михайлов във "Верона". 35-годишният ветеран е подписал договор за един сезон с опция за удължаване. Маркес се разделя с досегашния си клуб "Леон" от Мексико. В Европа той е познат най-вече от играта си с фланелката
Световната банка ще отпусне 200 млн. долара помощ на Гвинея, Либерия и Сиера Леоне за борба с вируса ебола.
Въпреки възобновяването на мирните преговори между властите и бунтовниците
Велислав Вуцов очаква още двама-трима чужденци на проби в "Ботев". Треньорът се надява да вземе хора и от "Литекс". "Трябва да сме пълни наивници да очакваме да ни дадат играчи точно преди мача с тях - каза Вуцов. - Развитие по трансферите ще има другата седмица. Не искам футболисти под наем, а само такива, които са наша собственост. Мнозина броях
Един човек бе приет за лечение в болницана "Маоунт Синай" в Ню Йорк със симптоми, сходни с тези на хеморагична треска ебола.
Докато не бъде обезпечена сигурността в региона
Световни лидери, членове на кралски фамилии и гости от 83 държави се събраха вчера в белгийския град Лиеж за церемониите по случай 100-годишнината от Първата световна война. Сред тях бе и българският президент Росен Плевнелиев. Присъстваха кралят на Испания Фелипе VI, френският президент Франсоа Оланд и германският му колега Йоахим Гаук,
Андрей Райчев, социолог, политически коментатор, съосновател на "Галъп Интернешънъл България", 59 г. Атанас Звездинов, поет, преводач, 71 г. Георги Мамалев, актьор, 62 г. Проф. Ивайло Знеполски, културолог, министър на културата в правителствата на Беров и Инджова (1993-1995), основател и председател на Института за изследване на близкото
Дисциплинарната комисия на ФИФА наказа вече бившия селекционер на Гърция Фернандо Сантош за осем международни мача заради словесни обиди към официални лица.
Португалският специалист влезе в словесен конфликт с рефера на осминафинала с Коста Рика на световното първенство. Съдията изгони Сантощ в продълженията при резултат 1:1, а балканският отбор загуби с 3:5 след дузпи и отпадна.
На следващия ден договорът на специалиста с гръцката федерация изтече. Според ФИФА...
единият беше по-рано днес, а другите два са тази вечер
Спортният директор на „Левски” Георги Иванов-Гонзо поема треньорските функции в отбора. Това заяви той самият на пресконференция вчера. По-рано през деня договорът на старши треньора Хосе Мурсия бе прекратен по взаимно съгласие, което се очакваше след равенство, загуба и неубедителна победа.
2004 - 2018 Gramophon.com